Motorfabrikanten vooral in de strijd met topmodellen -VRIJE TIJD Op MotoRAI kennis maken met de motor Derde aidscampagne richt zich op jongeren en hun opvoeders Antillen willen steun van Den Haag na ravage storm VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 PAGINA 11 (GPD) Een vroege MotoRAI dit jaar. De beurs voor de motorliefhebber werd tot nu toe altijd in februari gehouden. Nu heeft de MotoRAI al in oktober plaats. Hiermee komt de organisatie tegemoet aan de verzoeken van de handelaar en de consument, die als klacht hadden dat de RAI met de beurs in februari altijd achter de feiten aanliep. De meeste nieuwe modellen stonden al bij de dealer, als zij in Amsterdam als noviteiten werden geïntroduceerd. door Rein de Ruiter De echte nieuwtjes voor 1989 zijn voor het grootste gedeelte eigenlijk al op de IFMA in Keulen getoond. Het Nederlandse publiek krijgt de ze modellen echter in Amsterdam voor het eerst officieel gepresen teerd. De fabrikanten zijn vooral met elkaar in strijd met hun topmo dellen. Opvallend is dat de meeste fabrikanten bestaande modellen verder ontwikkelen en perfectio neren. In alfabetische volgorde een opsomming van de nieuwtjes van de belangrijkste merken. BMW De Duitse auto- en motorfietsen- fabrikant BMW zet zijn eerste stap pen in de sportieve markt. Nieuw op de RAI is de BMW KI. De 1000- cc machine valt op door zijn opval lende styling. De stroomlijn komt rechtstreeks uit de windtunnel. Plat op de tank liggend moet vol gens BMW een cw-waarde van 0,34 haalbaar zijn, een waarde die in de motorfietswereld uitermate laag is. Het aërodynamische voorspatbord dat aansluit aan de kuip helpt mee om deze cw-waarde te halen. De motor van de KI is het doorontwik kelde K100 blok. Nieuw voor BMW is de zestien- kleppentechniek. De KI heeft tien pk meer dan de KI00. BMW houdt zich aan de vrijwillig afgesproken 100 pk-grens, maar blijft daarmee wel ver achter bij de kanonnen uit Japan met meer dan 130 pk. Met het honderd pk-blok haalt de KI een snelheid van 230 kilometer per BMW hoopt de KI voor ongeveer 27.000 gulden te kunnen aanbie den. Dat is dan wel zonder het anti- blokkeersysteem dat alleen tegen AMSTERDAM fa» meerprijs leverbaar is. De KI komt medio mei '89 naar Nederland. Een tweede nieuwtje van BMW is een Parijs-Dakar kit voor de GS- modellen. De kit bestaat uit een ex tra grote tank, een stroomlijn met een motorbescherming en een groot bagagerek. Ducati Importeur Safe brengt op de Amsterdamse MotoRAI een 'grote' Paso. de Paso 906. Uiterlijk is de 906 praktisch gelijk aan de 750 Pa so, maar de techniek is nieuw. Het blok van de 906 is afgeleid van de 851 S, voorzien van waterkoeling en een zes-bak. Het maximum ver mogen ligt op 88 pk bij achtdui zend toeren. De snelheid bedraagt volgens de Italianen ruim 230 kilo meter per uur. Harley-Davidson Importeur Greenib is op de Mo toRAI niet aanwezig. „Voor een kleine importeur als Greenib is het niet mogelijk om twee maal in een jaar een dergelijk kostbare show te financieren", aldus René van Tien hoven van Greenib. Dat de HD-importeur niet aan wezig is op de RAI is jammer, want de Amerikaanse motorfabrikant heeft twee nieuwe modellen voor -1989. Ook Harley heeft nu super- toerders in de klasse van de Honda Goldwing met de Tour Glide Ultra Classic en de Electra Glide Ultra Classic. Beide machines hebben de luxe hoog in het vaandel staan. Standaard zijn de toerbuffels on der meer voorzien van een superra dio met intercom systeem en cruise control. Een andere noviteit voor de Ne derlandse markt is de HD Sprin ger. De vering van de voorvork van deze machine stamt in feite van de Harley uit 1948. In eerste instantie bood HD deze versie dit jaar aan in een gelimiteerde serie. Er was ech ter zoveel vraag naar dat het model voorlopig gewoon in produktie blijft. Honda Het voorlopige nieuws van Hon da was op de IFMA al bekend. Hon da heeft de CBR600 en CBR1000 het komend modeljaar extra opge poetst. De CBR1000F kreeg een nieuwe huid. De vormgeving van de kuip is een stuk agressiever ge worden en biedt volgens Honda de rijder meer comfort. De CBR1000 heeft nu 17-inch banden. Tech nisch bleef het bij de 1000 bij het oude. Het kleinere broertje, de CBR600F werd technisch wel bij geschaafd. Door wijziging van de kleppen, in- en uitlaatkanalen, compressie en het veranderen van de carburateurs werd het vermo gen verhoogd naar maar liefst 93 pk. Ook de 600 onderging een aan tal verbeteringen aan het uiterlijk. Honda heeft nog geen idee wat de nieuwe machines moeten kosten. Waarschijnlijk is er dit jaar op de Motorsalon in Parijs nog meer Honda-nieuws te verwachten. Kawasaki Prestaties staan bij Kawasaki in hoog aanzien, iets wat blijkt uit de nieuwe ZXR750. De machine is een regelrechte aanval op de RC30 van Honda en perst meer dan 110 pk uit het blok. Met een race-kit kan het blok waarschijnlijk tegen de 130 pk gaan meten. De nieuwe 750 van Kawasaki komt eind febru ari '89 op de markt voor een prijs die beneden de twintig mille komt te liggen, meldt importeur Kawim. Dat zou een concurrerende prijs zijn. Nieuw is ook de Kawasaki Ten- de motorfabrikant de off-the-road koek probeert te pakken. De Tengai heeft een 647 cc motorblok dat 48 pk levert. Daarmee is de nieuwe Kawa te vergelijken met collega's uit de Suzuki en Honda stal. Een derde primeur in Nederland is de tweecilinder KR1. Deze twee- takt heeft een 55 pk motorblok en een topsnelheid van 210 kilometer per uur. Moto Guzzi Ook Moto Guzzi zal niet op de De Honda CBR 1000F De MotoRAI '88 wordt van vandaag tot en met zondag 23 oktober gehouden in de zuid en westhal van het RAI-com-> plex. De tentoonstelling is vandaag emn morgen open vandaag en morgen open van 10.00 tot 22.00 uur en zon- toegangsprijs bedraagt 12,50. De meeste motormer ken zijn aanwezig. Zo ook le- onderdelen en Naast het brengen van het tweewielernieuws heeft de RAI een aantal gratis toegan kelijke evenementen georga niseerd. Zo worden er in sa menwerking met de ANWB op het voorterrein zogenaamde 'motoropstapdagen' gehou-, den, waarbij iedereen zonder rijbewijs onder deskundige begeleiding eens op een mo tor kan rijden. Op een be waakt terrein gereserveerd kunnen bezoekers motoren stallen. i deel RAI zijn te zien. aangezien de im port van dit merk ook door Green ib wordt verzorgd. Guzzi introduceerde op de IFMA wel een tweetal nieuwe machines. De Guzzi 1000SP III is een nieuwe toerfiets met een luchtgekoelde motor. Het blok is gebaseerd op de motor van de Le Mans en heeft 71 pk. Standaard heeft de SP III kuip en kofferset. Met de nieuwe SP kan een hoge kruissnelheid worden aangehouden: de topsnelheid be draagt volgens Guzzi 195 kilometer per uur. De machine is vanaf janua ri '89 leverbaar en zal rond de 21.000 gulden gaan kosten. Een tweede nieuwtje voor de Ne derlandse markt is de California III Injection die vanaf februari voor ruim 23 mille te koop zal zijn. Suzuki Suzuki pakt groots uit op de RAI met een aantal nieuwe modellen. In navolging van de Honda Revere komt Suzuki op de markt met een motorfiets die terug gaat naar de basis. De GS500 E is een motorfiets zonder al te veel opsmuk die niet alleen geschikt is voor toeren, maar ook het sportievere werk niet schuwt. Deze allround 500-cc twee- cilinder motor heeft twee nok- kenassen die per cilinder een inlaat en een uitlaatklep bedienen. De GS500 E heeft 52 pk. Het rijwielge deelte staat volgens de Japanse motorfietsenfabrikant garant voor een goede wegligging. Ook een toerfiets met een spor tieve inslag is de nieuwe GSX750F. Het blok stamt van de sportieve GSX 750R en levert bij tienduizend toeren 106 paardenkrachten. Zui niger verbruik en schonere uitlaat gassen worden bereikt door het nieuwe uitlaatsysteem dat Suzuki op de 750 introduceert. De uitlaat- bochten worden twee aan twee met elkaar verbonden waardoor er een betere stroming van de verbrande gassen ontstaat. Suzuki noemt dit systeem SPES, wat staat voor Su zuki Power-Up Exhaust System. Ondanks dat de meeste Europe se landen snelheidslimieten ken nen is de vraag naar snelle sport- motoren groot. Suzuki komt aan deze vraag tegemoet met de GSX- R1100 die op de RAI prominent aanwezig zal zijn. De nieuwe 1100 volgt de in '85 geïntroduceerde 1100 op. De cilinderinhoud werd van 1052 cc vergroot naar 1127 cc. Het vermogen steeg hierdoor naar 138 pk. Het rijwielgedeelte is uiter aard aan het hoge vermogen aange past. Suzuki geeft een topsnelheid op die boven de 270 kilometer per uur ligt. De stap naar de magische driehonderd kilometer per uur wordt steeds kleiner. Yamaha Ook Yamaha blaast in Amster dam goed in de bus met een aantal nieuwe typen. Yamaha poetst de FZR-serie voor '89 op. Naast een nieuwe FZR1000 staat er in Am sterdam ook een nieuwe FZR600 waarmee Yamaha zich ook in het drukbevochten 600 klasse gooit. De FZR machines zijn voorzien van een toerental-afhankelijke klep in het uitlaatsysteem, het zo genoemde EXUP-system. Dit moet de machines een groter kop pel geven bij lagere toerentallen. De FZR1000 is technisch geheel nieuw. In vergelijking met zijn voorganger heeft de nieuwe 1000 cc-er tien pk meer: niet minder dan 145 pk bij 10.000 toeren. Het rijwiel gedeelte is gebouwd rond een Del tabox-frame. De custom-lijn van Yamaha werd voor '89 verbeterd. Zo werd bij de XV535 de tank eindelijk ver groot. Met de tank die de Japanse fabrikant nu monteert kan vijf liter meer worden meegenomen. Op die manier kan de actieradius worden vergroot. MEUBILAIR De koopjeshal biedt aan: bankstellen eiken en mo dern en Lodewijk stijl, eethoeken eiken en modern en grootmoeders tijd, linnenkasten ook grootmoe- derstijd. salontafels ook grootmoederstijd, twee zits- bankjes (manou), kleine kastjes, mimisets, spiegels, lektuur-bakken, schilderijen, bijzettafeltjes, kapstok ken, oude houten strijkplank. D.v. Soest, Grijpen- steinstr. 47 b. Tel. 01 720-94098 of 74347 Alphen a/d Rijn. Vanuit Leiden langs Avifauna onder viaduct door voorbij Chinees rest. 1 e straat rechts. Het meubelkeldertje heeft div. toonkamer- en beursmodellen met zeer hoge kortingen in mo dern, eiken, pitriet en klassiek o.a. bankstel len, banken en fauteuils, gestoffeerd in de nieuwe dessins ook in leder en lederlook. Wandmeube- len. kasten, eethoeken. salontafels, secretaires en kleinmeubelen. in no ten. worteln. donker ei ken, pitriet, blank eiken, wit. parelgrijs, en andere kleuren. Wie meubels nodig heeft kom langs. Verkoop v.a. woensdag t/m zat. van 13-17 u. Ho ge Rijndijk 163a Leiden. 071-414029 (ingang aan de achterzijde). Aangeb. klassiek eiken bankst. -+- salontafel en bijbeh. servieskast met handgestoken panelen, tel. 071-172709 tussen 18.00-21.00 uur. T.k.a. lektuurbak eiken, staande schemerlamp met kap en eiken voet tel. 071-314277 Moderne witte wandkast 3-delig t.e.a.b. tel. 071- 317127. T.k. eeth. wit 300,- sa- lont. bijzett. wit 200,- wit wandm. incl. ser- viesk. 600,-. compleet 10OO,-. Alles 2 jaar oud na 18.00 uur tel. 071- 414630. ONROEREND GOED AANGEBODEN Te koop aan de Morssingel gelegen met fraai en mooi uitzicht, 3 kamer parterre-appartement met voor- en achtertuin. Grote huiskamer met plavuizen, open keuken, badkamer met ligbad en 2 slaapka mers. Voorzien van eigen c.v. e.d. Vraagprijs 119.000.- tel. voor info 071-122765. App. Genestetstr. 1e verd. ind. kam.ens. gang keuken. 3 sl.kmrs toilet, douche, ged. hh koz. dubb. glas evt. ipcl. stoff. Vr.pr. 71.500.- tel. 071 - 310317. (BROM-)RETSEN EN MOTOREN 2 x Honda MB i.g.st. pr n.o.t.k. 01714-2088. WONINGRUH T.k. opoefiets terugtra prem, tel.: 01718-(Kat- wijk) 24147. Verhuizen binnenkort? Vraag vrijblijvend advies aan de "Erkende-Ver huizer". Verhuizingen- /Brandt/Leiden. '071- 120389. fiets met handremmen, Ift. v.a. 10 jaar 250,-. 071-764057. Ideale trimfiets: semira- cefiets, 28" BATAVUS Sprint, z.g.a.n. 10 versn. van 925,- voor 325.- tel.01718-22574 (R'burg). Verhuizingen in binnen- en buitenland. Piano- ransporteur Jan van Duuren. tel. 225999 T.k.a. goede 2e hands rijwielen v.a. 150,-, Huisman Tweewieler B.V. Levendaal 80, 071- 131515. Elke zaterdag fietsen- markt. Dames/herenfiet sen 95,-. uitzoeken en racefietsen, korte Mare 6, Leiden. Nieuw of tweedehans Bij Theo heeft U de meeste kans. Theo's Tweewie ler Shop, Losplaatsweg 6. Noordwijk, tel. 01719- 12940 van okt. tot april op maandag gesloten. CARAVANS Uitst. wagens. Ook voor on derhoud. Car. bedrijf Rijpwetering. Lid Bovag. 01712-8031, bij R.K. kerk. Theo Stet BV camping shop aktie. Kwaliteit te gen scherpe prijzen. Wintertent 299.-. Gas fles 6 kg gevuld 59.95. Blokbatterij 3,95. Se- mi-spoeltoilet 99,-. 2'/2 Itr toiletvloeistof 9,90. Theo Stet BV het meest gesorteerde adres in ca ravans en vouwwagens in Nederland. Elke vrij dag en zaterdag show, de koffie staat klaar. Ons adres is Steekterweg 78 Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-93844/93845. 2000.- tot 3000.- kor ting op de laatste z.g.a.n. huurcaravans en dem. modellen van de topmer ken Bürstner. TEC en de exclusieve Engelse Ab bey caravans. Nu voor deliger dan ooit. CAMPO B.V. Teylingerlaan 74, Sas- senheim, tel. 02522- 12597. T.k. toercar. Kip-390 v.geh. i.st.v.nw. bj. eind '79 met koelk./kachel- /voort./dubb. besl./vouw- wnd 5950.-. 01722- 5704. T.k. Kip Regenboog geh. compl. tel. tot 18.00 uur 01720-93844 of 93845. Centre Parks Kerstweek vakantie aangeboden. Tel. 071-224549. 5-daagse Oudejaarsrei- zen speciaal voor ALLEEN STAANDEN naar Duitsland. v.a. 659,-. Halfpension incl. excursies en feestelijke extra's. Vertrek 28/12. Bel snel om het winter- programma Kras Sterva kanties 02510-29301 of 04199-3622. T.k. videocamera Panasonic, incl. recor der en accu's. Vr.prijs 1500,- tel. 071- 891828. VIDEOBANDEN SKC VHS E 180, 3 stuks 25,-. Nico v.d. Horst fo to - film - video. Doeza- straat 22-24, Leiden, tel. 071-124702. Foto van een dia 10x15 cm alleen in oktober 95 cent. Nico v.d. Horst, fo- to-film-video. Doeza- straat 22-24, Leiden. Tel. 071- 124702/143657. GARAGES/ AUTOVERHUUR DEN HAAG (ANP) - De derde na tionale aidscampagne binnen an derhalf jaar is gericht op jongeren van 13 tot 17 jaar, hun ouders en leerkrachten. Het is een overkoe pelende voorlichtingscampagne waarbij een groot aantal organisa ties, zoals het COC en de Rutgers Stichting, met eigen deelprojecten inhaakt op het thema. De campagne is gisteren in Den Haag gepresenteerd door de Natio nale Commissie Aids Bestrijding (NCAB) en de ministeries van WVC en van Onderwijs. De cam pagne moet aanzet geven tot voor lichting op scholen over veilig vrij en of al bestaande initiatieven on dersteunen. Het aantal besmette jongeren in Nederland is nog uiterst gering. Prof. drs. E. Roscam Abbing, voor zitter van de NCAB, benadrukte dat het niet alleen belangrijk is dat jongeren weten hoe ze besmetting Staatssecretaris Ginjaar-Maas (rechts) en de voorzitter van de Nationa- met het virus kunnen voorkomen, ie Commissie Aids Bestrijding, Roscam Abbing, bij de presentatie van de maar ook dat er door en in de vol- nieuwe aidscampagne in Nieuwspoort. «Foto anp» gende generatie een klimaat moet komen van tolerantie en begrip. Ook in deze campagne treedt de deze derde campagne zijn alle be- Jongeren weten veel van de ziekte, overheid niet op als zedenmeester, oogde doelgroepen bij de voorlich- maar handelen er in hun eigen maar staat voorlichting voorop, ting betrokken. In 1983 is begon- seksleven nog te weinig naar, zo Het motto van de campagnes tot nu nen met informatie aan homo- bleek uit onderzoek. toe was: „Denk na. Stop aids". Met seksuele mannen en de nationale al ge' Prangers. Luxe auto's v.a. 30,- p. dag. Perso- nenbusjes v.a. 75.- p. dag. Tel. 071-894040. Heuga-Tapijttegels. Alle kwaliteiten uit voorraad leverbaar. Alleen 1e keus. Voor projekten speciale prijzen. Smit In terieurverzorging. Mare 98, Leiden, tel. 123913. campagne van vorig jaar v richt op alle groepen: migranten, prostituées en hun klanten, bloed donoren, jongeren, toeristen, drugsspuiters, mensen die in hun werk gevaar op besmetting lopen en hemofiliepatiënten. In Nederland zijn nu ruim 600 WILLEMSTAD (GPD) De Antil- blank te staan. De wegen verander- aidspatienten geregistreerd. Het liaanse regering zal in Den Haag fi- den in kolkende rivieren. Stranden aantal besmetten (seropositieven) nanciële hulp vragen om de gevol- werden volledig weggespoeld. De wordt geschat tussen de 15.000 en gen van de tropische storm Joan te schade is veel groter dan werd ver- 30.000. Volgens Roscam Abbing boven te komen. Daartoe wordt wacht, juist omdat de mensen niet moet worden gevreesd voor meer momenteel de schade geïnventari- wisten wat hun te wachten stond, dan 1.000 aidspatienten in 1989. seerd; duidelijk is al wel dat deze in de miljoenen loopt. De afgelopen 'Franse chaos' door staking ambtenaren PARIJS (AP) - Duizenden Franse ambtenaren zijn giste ren de straat opgegaan om ho gere lonen te eisen. Voor de so cialistische premier Rocard was deze eendagsstaking de grootste uitdaging sinds hij vijf maanden geleden een regering vormde. In grote delen van het land werd geen post besteld, lieten de leraren de schoolklassen voor wat ze waren en was er nauwelijs openbaar vervoer. In sommige gebieden viel de elek triciteit uit, vluchten van Air France en treinreizen werden geschrapt en veel overheids-, diensten waren gesloten. Duizenden ambtenaren hiel-1 den in Parijs een protestmars. De demonstrerende menigte waarschuwde voor meer en i langdurigere stakingen als de regering de komende week niet tot een akkoord met de vakbon den wist te komen. De ambtenaren hebben in maart en september ëën pro cent loonsverhoging gekregen. Minister Durafour, die over de ambtenaren gaat, vertelde de bonden tijdens overleg eerder deze maand dat er voor 1988 niets meer in het vat zat en dat de maximale loonsverhoging voor volgend jaar was vastge steld op 2,2 procent. Voor 1988 wordt een inflatie van 2,8 procent verwacht, wat betekent dat de ambtenaren dit jaar 0,8 procent aan koopkracht verliezen. Van de eisen van de zeven vakbonden is het behoud van koopkracht de belangrijk ste. dagen hebben Aruba en Bonaire, maar vooral ook Curacao zwaar te lijden gehad onder de zware regen val. Dit is nog een nasleep van de tro pische storm die in het weekeinde over de eilanden raasde. De scho len en overheidsgebouwen zijn vrijwel de hele week dichtgebleven vanwege de wateroverlast. Van dan honderd huizen zijn de wordt beschouwd als i daken afgewaaid en het zware JAKARTA (GPD) De Indonesi- o i 1 sche president Suharto heeft de oVUlBTtO D6I1061Tlt voormalige gouverneur van Oost- voorgedragen^voor de "post van'ai: nieUWe VOOrzitter gemeen voorzitter van de regeren- 11 de Golkar-partij. Daarmee heeft de VyOlKBr^pSTTll president de machtsstrijd beslecht J tussen de bureaucraten en het le- kandidaten, de chef-staf politieke deze positie, die algemeen zaken, generaal Hartas, terug. Ver- i spring- wacht wordt echter dat de militai- plank naar het presidentschap, ren in het bestuur van de partij de daarna verergerde de ravage Suharto is voorzitter van de Raad meeste posten zullen bemachtigen, nog. Inmiddels zijn de meeste hui- van Adviseurs van de Golkar. Tussen het leger en de bureaucra- zen met zeildoek afgedekt. Enkele De huidige voorzitter, vice-presi- tie, waarvan vice-president Sudar- tientallen getroffenen zitten nog dent Sudarmono, verklaarde van- mono de exponent van is, bestond steeds in opvangtehuizen. Gisteren morgen bij de opening van het lan- al geruime tijd een conflict over het moest het Adventziekenhuis wor- delijk congres van de Golkar te leiderschap van de partij, den gesloten omdat het onder wa- hebben afgezien van een nieuwe De militairen vonden dat Sudar- ter was gelopen. De patiënten wer- termijn als Golkar-voorzitter. Hij mono te machtig was in zijn dub den geevacueerd en in andere zie- zei niet bereid te zijn om die functie belfunctie van vice-president en kenhuizen ondergebracht. voor een tweede termijn van vijf Golkar-voorzitter waarmee hu au- Nadat enkele dammen waren jaar te bekleden. tomatisch de opvolger zou worden overstroomd, kwamen vele huizen De militaire top trok een van zijn van Suharto wanneer deze halver wege zijn ambtstermijn zou aftre-- den. Met het ingrijpen van de presi-! dent is een confrontatie tussen de- bureaucratie en de militaire top vermeden, zo wordt uit conferen tiekringen vernomen. Politieke waarnemers geloven dat de eens zo', machtige Sudarmono, nu hij zijn- voorzitterschap moet opgeven, zijn' invloed is kwijtgeraakt. De voormalige chef-staf van het presidentiële secretariaat vormde' samen met de voormalige legerbe-. velhebber generaal Bennie Murda- ni, de twee machtscentra. De ont manteling van de machtsbasis van de vice-president betekent dat Sudarmono niet meer wordt be schouwd als de 'kroonprins'. Men vraagt zich nu wel af of de herhaal de verklaringen van Suharto dat hij van plan is om af te treden, seri eus moet worden genomen. Opvallende styling bij BMW KI. i GPD)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11