LEIDSCH DAGBLAD Dubbele vliegramp EEN KRANT MAKEN IS SPECIALISTENWERK. TOCH IS DE KRANT ER VOOR IEDEREEN! 'Leidse Schouwburg moet zelfstandiger' vand&Q Premie verzekering ziektekosten hoger Kabinet wil belasting voordeel voor reders Zeker 160 doden bij ongelukken in India BROEKEN. SPECIALIST Ve^ZéeecW Echtpaar Goeree uit elkaar Woensdag 19 oktober 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38758 Prijs fl. 1,20 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil reders die onder Nederlandse vlag varen, een fiscaal voordeel be zorgen. Om de concurrentie met buitenlandse reders beter aan te kunnen moeten de brutoloonkos- ten voor de reders omlaag. De werkgevers die onder Nederlandse vlag varen, zouden door de maatre gel gezamenlijk 50 miljoen gulden krijgen. De gebruikelijke automatische belastingaftrek voor beroepskos ten van 4 procent wordt in de con structie van het kabinet verhoogd naar 35 procent. In theorie levert dat de bijna 10.00 Nederlandse zee- lieden een aanzienlijke verlaging van belasting- en premiedruk op. Maar het voordeel moet door de zeelieden verplicht worden afge dragen aan de werkgever. Het net toloon van de zeeman blijft op die manier gelijk. De reders klaagden in het verle den over de te hoge brutoloonkos- ten. In vergelijking met reders die onder een goedkope buitenlandse vlag varen is het verschil tussen bruto- en nettoloon te groot, zo be togen zij. Verkleining van het ver schil zou een verbetering van de concurrentiepositie betekenen. Werkgevers hebben dan minder snel de neiging hun schepen onder buitenlandse vlag te laten varen. De Tweede Kamer vroeg de rege ring een oplossing voor het pro bleem van de Nederlandse reders te vinden om te voorkomen dat ontslagen in die sector zouden val len. Afgelopen maand stuurde het kabinet een wetsvoorstel aan de Raad van State voor advies. Overi gens staat de maatregel op gespan nen voet met de plannen ter ver eenvoudiging van het belasting stelsel. Het plan-Oort voorziet juist in een verhoging van het bruto loon. NEW DELHI (GPD/AP) - Bij twee vliegongelukken in India zijn vanochtend tenminste 160 mensen om het leven gekomen. Een Boeing 737 van Indian Air lines stortte neer vlak bij de landingsbaan van Ah- madabad in west-India. Daarbij werden 130 van de 135 inzittenden, onder wie veel kinderen, gedood. Vijf passagiers overleef den de ramp. Ze zijn met ernstige brandwonden in een ziekenhuis opgeno men. Een Fokker Friendship stortte drie kilometer van de landingsbaan neer in hevige regenval toen het wilde landen in Gauhati, de hoofd stad van de noordoostelijke deel staat Assam. Vermoedelijk zijn alle 28 passagiers en drie beman ningsleden daarbij omgekomen. Het toestel van de binnenlandse maatschappij Vayudoot kwam uit Silchar. Over de oorzaak van beide ongelukken is nog niets met zeker heid bekend. De Boeing 737 had 129 passa giers en 6 bemanningsleden aan boord. Het toestel was op een vroe ge vlucht van Bombay naar het noordelijker gelegen Ahmadabad, in de Indische deelstaat Gujarat. De Boeing stortte neer toen het met te hoge snelheid de landing in zette" op het in dikke mist gehulde LEIDEN De Leidse Schouw burg moet zelfstandiger worden en minder afhankelijk van de ge meente gaan opereren. Dat is een van de aanbevelingen uit een nog geheim rapport over de reorganisa tie van de culturele activiteiten in de gemeente Leiden. Het rapport is in opdracht van burgemeester en wethouders gemaakt. Aanleiding voor de samenstel ling van het rapport is dat er zowel op de gemeentelijke afdeling cul tuur als bij de schouwburg en mu seum De Lakenhal organisatiepro blemen bestaan. De relatie tussen schouwburg en de afdeling cultuur verloopt soms uiterst moeizaam. Al eerder ruimde het hoofd van de di rectie cultuur, de heer A. van der Loo, in verband met problemen op verzoek van het college het veld. Burgemeester en wethouders zijn het overigens nog niet eens over de aanbevelingen van het rap port. Afgesproken is dat eerst naar de mening van de betrokken amb tenaren wordt gevraagd. (zie Leidse pagina: Afdeling cultuur van gemeente opheffen) Melk duurder vanaf maandag DEN HAAG - De prijs van volle- en halfvolle melk en de produkten (vla, pap) daarvan, worden met in gang van 24 oktober drie cent duur der. Een liter melk kost met ingang van die datum 1,32. Sinds half juni van dit jaar is het de derde keer, dat de melkprijs wordt opgetrokken. In' die vier maanden ging de prijs in totaal 8 cent omhoog. De verhoging, die vanmiddag door het bestuur van het Produkt- schap voor Zuivel met negen tegen twee stemmen werd bekrachtigd, is noodzakelijk, omdat het melkaanbod sterk is verminderd. 5000 BROEKEN - sport jasjes pakken spijkerbroeken - truien jacks-hemden-enz. Altijd het nieuwste OE Haarlemmerstraat 197 Tel. 131413 VR. ZA. ZO. 21122|23 oktober'88 AMSTERDAM I Veel bewolking Veel bewolking en af en toe regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 13, middagtemperatuur ongeveer 16 gra den. In het algemeen weinig wind, minder dan kracht 3, maar in het Wad dengebied eerst nog krachtige oosten wind, kracht 6. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Half tot zwaar be wolkt en toenemende kans op regen. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra- Donderdag 20 oktober zon op: 07.13 uur. zon onder: 17.35 uur: maan op: 15.54 uur, maan onder: 00.17 Waterstanden te Katwijk hoog water: 10.26 en 23.11 uur; laag water: 05.19 en 18.08 uur. vliegveld van Ahmadabad. Vol gens een woordvoerder van Indian Airlines had de piloot op het mo ment van neerstorten contact met de verkeerstoren. De Indische minister van ver keer heeft een onderzoek gelast naar de oorzaak van de rampen, waarvan die met de Boeing de erg ste in de geschiedenis van de Indi sche luchtvaart is. De verongelukte Boeing-737 kwam in 1971 in bedrijf en was een van de oudste toestellen van In dian Airlines. De maatschappij heeft de laatste tijd zware kritiek te verduren vanwege wanbeheer aan de top, grote tekortkomingen bij het onderhoud van haar vliegtui gen en ernstige vertragingen. Vier maanden na de EK-kra- ker in Hamburg, die door Oranje met 2-1 werd gewon nen, staan de Nederlandse en Westduitse voetbalteams vanavond opnieuw tegenover elkaar. Ditmaal in het Olym pisch stadion in Münchcn voor een duel in de voorronde van het WK 1990. Oranje zal het daar moeten doen met een veel minder grote supportersschare. Toch vertrokken vannacht en van ochtend enkele tientallen bussen met Oranje-fans naar Westduitsland. 28 PAGINA'S In IJmuidcn werd vannacht eerst nog een ontspannen rondje in een plaatselijke kroeg gemaakt en werd uitge laten geposeerd voordat men om 2 uur in de bus stapte. Rondom het duel is overi gens een nogal grimmige sfeer gecreëerd. Enkele Duit se spelers hebben al aange kondigd na afloop geen shirtjes met de Nederlanders te zullen uitwisselen. Onder meer omdat Ronald Koeman in Hamburg met het shirt van Thon demonstratief zijn ach terste zou hebben afgeveegd. De rechtstreekse tv-repor- tage van het duel begint om 20 uur op Nederland 3. Op de BRT2 is vanaf 22 uur een sa menvatting te zien van een andere WK-kwalificatiewed- strijd België-Zwitserland. (foto ANP) Onbekende schiet op auto's: 1 dode SOESTERBERG (GPD) - De 24-ja- rige Peter Troost uit Soesterberg is gisteren overleden aan verwondin gen die hij een dag eerder opliep toen hij rijdend in zijn auto werd beschoten. Bij onderzoek in het ziekenhuis bleek dat de man ëen kogel in zijn hoofd had. Een regionaal recherche bij standsteam van 40 agenten is met het onderzoek belast toen zich gis termiddag een andere Soesterberg- se automobilist meldde dat hij ook maandagavond en op ongeveer de zelfde plaats was beschoten. Hij hoorde een knal en dacht aanvan kelijk aan opspattende stenen. Gisteren bleek echter dat er een gat in zijn auto zat en dat er een ko gel in zijn stoel zat. Ook enkele ge tuigen van de beschieting van Pe ter Troost hadden aanvankelijk niet in de gaten dat er was gescho ten. De politie vermoedt dat de schutter aan de kant van de vlieg basis heeft gestaan. Nobelprijs natuurkunde STOCKHOLM (RTR/DPA) - De Amerikanen Leon Lederman en Meivin Schwartz en de Zwitser Jack Stemberger hebben vandaag de Nobelprijs voor natuurkunde 1988 toegekend gekregen. De Zweedse academie deelde mee dat hun werk heeft geleid tot ontdekkingen die geheel nieuwe mogelijkheden openden voor on derzoek naar de structuur van ele mentaire deeltjes en de dynamiek van de materie. „Twee grote obsta kels naar verdere vooruitgang bij het onderzoek naar de zwakke krachten - een van de vier basis krachten in de natuur - werden weggenomen door het werk dat hun de prijs opleverde", aldus het juryrapport. Fout minister: specialist duurder ALASKA - Reddingsploegen zijn sinds gisteren bezig met een laatste poging om drie grijze walvissen die al bijna twee we ken tussen het ijs van de Noor delijke IJszee vastzitten te be vrijden. Biologen, overheid en werk nemers in de olie-industrie heb ben voor deze ongewone opera tie de handen ineengeslagen. Met een helikopter wordt een groot luchtkussenvaartuig voortgesleept dat het ijs moet breken om voor de dieren de weg vrij te maken naar open wateren, bijna 10 kilometer ver derop. Inmiddels wordt met ket tingzagen het wak opengehou den en zo mogelijk vergroot. Op hum tocht naar het zuiden werden de walvissen bij het es kimodorp Inupiat in Alaska verrast door aaneengevroren ijsschotsen. Bij pogingen om te ontsnappen aan hun gevange nis' liep de dieren al vele won den op. Bovendien raken zij langzaam maar zeker uitgeput. Er zijn ongeveer 16.000 grijze walvissen die ieder jaar naar warmere wateren in Mexico en zuid-Californië zwemmen om daar te overwinteren. (foto AP) ZWOLLE (GPD) Het omstreden evangelistenechtpaar Goeree is uit elkaar. De Zwolse rechtbank heeft de echtscheiding uitgesproken. Volgens Jenny Goeree is de gijze ling van haar ex-man in de gevan genis, die ruim een maand duurde, belangrijke oorzaak geweest van de breuk. Hij zou het ook niet heb ben kunnen verwerken dat hij de gevangenis in moest voor een arti kel dat zijn vrouw had geschreven. Goeree werd in juni op last van de Amsterdamse aids-patiënt Fred van Zijl gegijzeld, omdat hij on danks een gerechtelijke uitspraak weigerde beledigende uitlatingen aan diens adres te rectificeren. Lu cas gaf zich na een periode van on derduiken aan, terwijl Jenny bleef ondergedoken. Jenny Goeree gaat onder haar HIROHITO ACHTERUIT - De toestand van de Japanse keizer Hi- rohito is vanochtend achteruit ge gaan. Zijn artsen besloten hem op nieuw een bloedtransfusie te ge ven. In een maand tijd heeft hij meer dan 9,5 liter nieuw bloed toe gediend gekregen. Ook werd hij in traveneus gevoed, waardoor hij zeer is verzwakt. PIET KLERKX ClPITOl COSY meisjesnaam Manschot alleen ver der met het blad Evan. Artikelen in dit geschrift hebben de Goerees al diverse malen voor de rechtbank gebracht. Lucas Goeree heeft plan nen om zelfstandig de Jezus-bewe- ging opnieuw op te zetten. Veel aanhangers van de Goeree's heb ben hen vanwege de echtscheiding inmiddels de rug toegekeerd. De Goerees moeten ook opnieuw voor de rechter komen. De Hoge Raad vernietigde gisteren het ar rest van het Arnhemse gerechtshof van vorig jaar, waarin het echtpaar in hoger beroep werd vrijgespro ken van belediging van de joden in hun blad Evan. Jenny Goeree zal alle verantwoordelijkheid op zich nemen en rekent erop dat ze wordt veroordeeld. (pagina 3: Hoge Raad: Goerees be ledigden wel degelijk joden) Ontslag voor Wassenaarse hoofdagent(41) WASSENAAR - Wassenaar heeft een 41-jarige hoofdagent ontslagen die zelfstandige ondernemers in de gemeente oplichtte. Tegenover een onderzoeksteam van de rijksre cherche bekende hij geld te heb ben opgehaald voor een nooit te houden personeelsavond van ge pensioneerde politiemensen. Volgens de Wassenaarse com missaris J.C. van der Wolk gaat het hooguit om een bedrag van 1000 gulden, maar is daardoor de ver trouwensrelatie tussen publiek en politie ernstig geschaad". Andere oplossingen dan ontslag vinden de commissaris en burgemeester P.H. Schoute 'weinig bevredigend'. "Het politie-apparaat wordt aan gesproken op het gedrag van indi viduele functionarissen", zegt Van der Wolk. "We werken vaak in con flictsituaties en dan zijn verwen singen snel gemaakt". Na zijn aanhouding op 29 augus tus, werd de hoofdagent voor onbe paalde tüd geschorst. UTRECHT (ANP) - Een groot deel van de particuliere ziektekosten verzekeraars heeft de premies per 1 oktober verhoogd met 3,9 tot 7 pro cent. Op 1 januari volgt een nieuwe verhoging. Volgens directeur Scheerens van het KLOZ, de overkoepelende or ganisatie van de particuliere verze keraars, lijden verzekeraars verlies op de standaardpolis die in 1986 is aangeboden aan mensen die uit het, toen opgeheven, vrijwillige ziekenfonds kwamen. Door de duurdere klanten uit het ziekenfonds zijn de gemiddelde uitgaven voor alle verzekerden met 6 procent gestegen en leden de ver zekeraars in 1987 per verzekerde een verlies van ruim 50 gulden. De Vereniging van non-profit ziektekostenverzekeraars (NPZ) liet vanaag weten dat de ramp niet te overzien is als er niet snel maat regelen worden getroffen. Verder zijn de kosten voor ge neesmiddelen dit jaar 20 a 30 pro cent hoger uitgevallen dan vorig jaar en heeft de budgettering voor de ziekenhuizen een kostenverho gend effect. Bovendien gaan de particuliere tarieven van de specialisten op 1 ja nuari 1989 met gemiddeld 6 pro cent omhoog. Volgens het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) is dat de uitkomst van een som met twee verhogingen en één verlaging. De tarieven moeten met 2,5 pro cent omlaag als eerste stap in de ge leidelijke verlaging van de kosten vergoeding van 107.000 naar 65.000 gulden per jaar waartoe het kabi net twee weken geleden besloot. Deze eerste stap komt neer op een verlaging van de kostenvergoeding tot 100.000 gulden. Aan de andere kant moeten de tarieven met gemiddeld 5,6 pro cent stijgen ten gevolge van de uit spraak van het College van Beroep waarbij de verlaging van het norm- inkomen in 1984, van 186.600 tot 181.500 gulden, formeel is terugge draaid. Hiervan is 2,8 procent tijde lijk (tot en met 1991). De Landelijke Specialisten Vere niging won deze procedure tegen een trendmatige korting op het in komen omdat minister De Koning het zogenoemde aanvaardbare in komensniveau van de specialisten over de jaren 1983 tot en met 1985 niet in een formeel besluit had vastgelegd. Tenslotte is in de nieuwe tarie ven een al eerder afgesproken ver hoging met 2,9 procent verwerkt. Die heeft te maken met de overstap van de 800.000 ziekenfondsverze kerden naar de particuliere verze keraars. Dimitri Frenkel Frank overleden HILVERSUM - De auteur en tekst schrijver Dimitri Frenkel Frank is gisteren aan de gevolgen van een hartaanval overleden in het Rooms-Katholieke ziekenhuis in Hilversum. Hij werd 60 jaar. De in München geboren Frenkel Frank schreef talloze televisiespelen, ro mans, toneelstukken en reclame teksten. Met ziin humor, ironie en sarcas me in tv-programma's als 'Zo is het toevallig ook nog eens een keer' en 'Hadimassa' bepaalde h(j mede het gezicht van de jaren zestig. Hij regisseerde talloze films, waaron der 'De IJssalon' en 'De Boezem vriend'. Frenkel Frank was een zeer ei genzinnig kunstenaar die zich door de heersende smaak nimmer de wet liet voorschrijven. (pagina 25: smaakmaker van de ja ren zestig) DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt' 1 per maand 23.95 Q per hail iaar 141.9 oneen mogeit|i« mei automatische betaling» q per taar 270.25 per hwartaai f 70.95 woo'*eu< aankruist De eerste 2 weken kn/gt u de krant natuurlijk gratis m de bus' Straal Postcode/Piaats Te Ie loon (i.vrrv controle be*o»g«n< ryi ft—4 h#1 LenHch hs\*woc*<}r»j<nm— 1QOSO 1 2300 V

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1