Steeds Nationaal centrum voor verouderingsonderzoek op terrein Leeuwenhoek Investering van 35 miljoen gulden K.P. Jongbloedprijs voor beste doctoraalscriptie Aantal werldozen in Leiden in maand september toegenomen Pak slaag voor meisjes wegens liefdesverdriet WOENSDAG 19 OKTOBER 1988 PAGINA LEIDEN - Leiden krijgt een nationaal centrum voor ver- ouderingsononderzoek. Het wordt een unieke samen werking tussen TNO, Aca demisch Ziekenhuis (AZL) en Rijksuniversiteit Leiden (RUL). In december van dit jaar wordt in de Leeuwen hoek (tussen Sylvius Labo ratorium en nieuwbouw van het AZL) de eerste paal voor het meer dan 11 >000 vierkante meter grote on derzoeksinstituut geslagen. Er komen zó'n 200 mensen te werken. Het nieuwe com plex is eind 1990/begin 1991 gereed. door Henk van der Post Met de bouw en inrichting is een bedrag van bijna 35 miljoen ge moeid. Drie ministeries zullen de nieuwbouw mede betalen. Een ge deelte van het geld wordt opge bracht door TNO. Volgens ir. J. van der Noordaa, staflid van de Hoofd groep Gezondheidszorg van TNO, LEIDEN - Voor juridische studen ten aan de Leidse Universiteit is de K.P. Jongbloedprijs in het leven geroepen voor de beste doctoraal scriptie. De prijs bestaat uit 2500 gulden en een bronzen kunstwerk en wordt jaarlijks uitgereikt. Selec tie van de beste scripties wordt door drie hoogleraren gedaan. De prijsuitreiking moet vanaf volgend jaar jaarlijks op 7 oktober, de ver jaardag van K.P. Jongbloed, plaatshebben. De firma Jongbloed heeft het ini tiatief voor de prijs genomen, om dat ze naast de nauwe commerciële banden die er bestaan met de Leid se Universiteit ook de wetenschap pelijke activiteiten van de studen ten wil stimuleren. Bovendien is de prijs een eerbetoon aan de onlangs 75 jaar oud geworden K.P. Jong bloed. Hij heeft bijna 60 jaar onaf- heeft het er nog even om gespan nen of er voor Leiden zou worden gekozen: "We hebben overwogen naar elders te gaan omdat de ge meente Leiden nogal moeilijk deed over een fietspad. Dat heeft de on derhandelingen een paar maanden opgehouden. Er waren meer uni versiteitssteden die belangstelling hadden voor het project". "Maar die hobbel is genomen. We gaan nu stormachtig verder met het verwezenlijken van de plannen. Er wordt thans gewerkt aan een overeenkomst tussen AZL, RUL en TNO waarin de samenwer king officieel wordt geregeld", al dus Van der Noordaa. Het is vol gens hem voor het eerst in Neder land dat zo'n bijzondere samen werking tot stand komt, overigens flink gestimuleerd door de rijks overheid zelf. "In het Leidse onderzoekscen trum komt een geweldige hoeveel heid kennis en deskundigheid bij elkaar: die van het klinische onder zoek in het AZL, het wetenschap pelijk onderzoek op de Leidse uni versiteit en de toegepaste weten schap van TNO. Dat leidt niet al leen tot lagere kosten en grotere ef ficiency, maar natuurlijk ook tot betere resultaten. Daarvan ben ik overtuigd". Vergrijzing En resultaten zijn volgens hem gebroken in het bedrijf, dat in juri dische boeken is gespecialiseerd, gewerkt. Afgelopen vrijdag heeft profes sor mr. W.M. Kleijn, hoogleraar burgerlijk recht de prijs gepresen teerd tijdens een receptie ter ere van Jongbloeds veijaardag. Vol gens een woordvoerder van de boekhandel zit Kleijn in de jury die het komende jaar de beste docto raalstudie moet aanwijzen. De an dere juryleden, die uit een andere vakgroep zullen komen, zijn nog niet bekend. Het kunstwerk is ontworpen door Klaus Baumgartner, docent aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten. Het motto is 'fiat justitia pereat mundus' (het recht moet zijn loop hebben, al ver gaat de wereld erbij). nodig. "De vergrijzing in Neder land neemt toe en daarmee het aan tal zieke ouderen. Voor vele ziek ten bij bejaarden is nog geen be strijdingsmiddel gevonden. Denk maar eens aan dementie, de Ziekte van Alzheimer en de Ziekte van Parkinson, om maar een paar be langrijke te noemen". Het bijeen brengen van een grote portie ken nis verhoogt de kans op resultaat. Ook de politiek realiseert zich dat met de vergrijzing in Neder land het aantal medische proble men in die bevolkingsgroep mee groeit. Daaruit is naar inzicht van Van der Noordaa ook de grote be reidheid te verklaren om de tot standkoming van het instituut in Leiden te financieren. TNO is in Leiden eigenlijk al ja ren bezig met plannen voor nieuw bouw, onder meer voor het Gaubi- us Instituut voor hart- en vaatziek ten, al tientallen jaren gevestigd in een herenhuis aan de Herenstraat. Dat instituut komt in het nieuwe onderzoekscentrumn in de Leeu wenhoek. Ook het Instituut voor Experimentele Gerontologie (leer van ouderdomsverschijnselen), thans nog onderdak op het TNO- terrein in Rijswijk, krijgt een plek je in Leiden. Daarnaast trekt ook de Medisch Technische Dienst, dat apparatuur onderzoekt op onder meer het ge bied van fysiotherapie, in het nieu we complex. De dienst is nu nog gehuisvest in houten barakken op het terrein van de Rijksuniversieit Leiden aan de Wassenaarseweg. Al deze instanties moeten tot één on derzoekscentrum samensmelten. Nadat de hoofddirectie van de gezondheidsgroep van TNO bijna tweeënhalf jaar geleden Leiden heeft verlaten, keert ze begin 1991 terug in de sleutelstad in de nieuw bouw. De directie was gevestigd in het Eysingahuis aan de Rijnsbur- gerweg. Nu heeft de gezondheids- groep een plek op het TNO-terrein in Rijswijk. Directeur van het onderzoeks centrum wordt profesoor D. Knook, thans directeur van het In stituut voor Experimentele Geron tologie en hoogleraar in zowel Lei den als Brussel. Samenwerking Van invloed op de vestigings- plek is ook de aanwezigheid van Holland Biotechnologie bv, thans nog gehuisvest in dezelfde houten barakken op het terrein van de Leidse universiteit aan de Wasse- naarsweg. Dat bedrijf, dat een sa menwerking is tusen onder meer TNO en de RUL en de uitvindin gen van beide instanties poogt te verkopen, gaal; een etage huren in het in aanbouw zijnde Academisch Bedrijven Centrum. Van der Noordaa zegt dat ook de zeer nabije aanwezigheid van het Sylvius Laboratorium en het nieu we AZL van invloed zijn geweest. "We komen daar precies tussenin én midden in het groeiende bios- ciencepark. Dat waren belangrijke uitgangspunten: gevestigd zijn op loopafstand van instanties waar mee wordt samengewerkt. We had den ergens anders misschien wel goedkoper kunnen bouwen. Door te kiezen voor juist dat stukje grond, denk ik dat de bouwkosten een miljoen hoger zijn". Die hogere kosten worden veroorzaakt door dat op een betrekkelijk klein ter rein toch een zeer representatief gebouw van de grond moet komen. De grond kost het samenwer- kingsinstituut tussen AZL, RUL en TNO geen cent. Thans is het ter rein nog in handen van de rijks overheid, maar die wil het voor niets overdragen aan de RUL op voorwaarde dat daar het centrum voor verouderingsonderzoek wordt gebouwd. "Voor mij ook al een teken dat de overheid zeer veel waarde hecht aan de totstandko ming ervan". Vertraging De plannen hebben een aantal maanden vertraging opgelopen. Van der Noordaa wijt dat aan de onzinnige eis van de gemeente Lei den dat een fietspad onder het nieuwe onderzoekscomplex moest worden doorgetrokken door mid del van een lange tunnel. De TNO-man daarover: "Op het terrein waarop wij gaan bouwen liep vroeger de oude trambaan naar Wassenaar. Er is nog een oude brug, die thans door fietsers wordt gebruikt. Dat fietspad is gedeelte lijk niet meer dan een aarden wal, die in één richting nergens toe leidt. De eis van de gemeente was dat wij dat pad onder het gebouw zouden moeten laten doorlopen. Een onmogelijke klus. die veel geld zou gaan kosten. Uiteindelijk hebben we de gemeente ervan LEIDEN Het aantal werkzoe kenden in deze regio is de afgelo pen maand met bijna 300 personen toegenomen. De stijging komt voornamelijk voor rekening van de Leidse regio, en in het bijzonder de stad Leiden. In de duin- en bollen streek was de vorige maand sprake van een lichte daling van het aantal werkzoekenden, zo blijkt uit cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB). De stijging in de Leidse regio is volgens het arbeidsbureau vooral veroorzaakt door afgestudeerde academici, die een baan zoeken in het onderwijs. In deze sector blij ken er maar liefst 180 werkzoeken den te zijn bijgekomen. Overigens blijkt er ook een forse toename te zijn geweest in de sectoren horeca, kantoor en verzorging. In de duin- en bollenstreek steeg het aantal werkzoekende mannen met één persoon en daalde het aan tal werkzoekende vrouwen met 33. De meesten vonden werk in de kantorensector of in de beroep- groep 'algemene dienst' - een ver zamelnaam voor werk waar door gaans geen of weinig scholing voor nodig is. Vergeleken met het vorige jaar is het aantal mannen in de Leidse re gio dat bij het GAB is ingeschre ven, met bijna twee procent ge daald en in de duin- en bollen streek met bijna tien procent. Ook het aantal ingeschreven vrouwen in deze laatste regio daalde met on geveer tien procent. In de Leidse regio was daarentegen sprake van een flinke stijging: negen proeent. Het GAB vermoedt dat dit komt doordat in de Leidse regio steeds meer vrouwen opnieuw een baan zoeken. Overigens zyn niet alle werkzoekenden werkloos. Uit tel lingen van het GAB blijkt dat onge veer 20 procent van de ingeschre ven mensen een baan heeft, maar ander werk zoekt. Het aantal openstaande vacatu res nam de afgelopen maand flink toe. In totaal stonden er ongeveer 680 banen open, ruim 200 meer dan de maand ervoor. Een indruk van het nieuwe centrum voor verouderingsonderzoek in de Leeuwenhoek, waaarin TNO, RUL en AZL zullen samenwerken. (foto 7- Arts Studio. Tilburg) kunnen overtuigen dat het ook an ders kan". Er waren ook andere argumen ten. In het centrum worden straks proeven met ratten en muizen ge daan. "Er komt een proefdieren- verblijf waar de tunnel onderdoor zou lopen. Zo'n tunnel voor fietsers onder een groot gebouw is moeilijk controleerbaar. Gezien acties tegen het gebruik van proefdieren is zo'n ondergronds pad sowieso niet wenselijk", aldus Van der Noordaa die eraan toevoegt dat het centrum geen burcht is, maar waar wel met moderne apparatuur aan beveili ging wordt gedaan. Op kosten van het onderzoeks centrum wordt het fietspad vanaf de Plesmanlaan naar de Wasse naarseweg omgeleid. "We slopen ook zelf de trambrug. Dat kost nogal wat, want dat is er nog één van oud, degelijk beton, waarover in het verleden een dubbelspoor van de tram lag". Parkeren Het heeft Van der Noordaa ook moeite gekost de gemeente Leiden ervan te overtuigen dat er flink wat parkeerplaatsen moeten komen. "In Leiden redeneren ze dat er op meer plaatsen in de stad, zoals bij het AZL, niet kan worden gepar keerd en dat mensen maar met de fiets moeten komen. Een instituut als het onze straks in Leiden werkt evenwel met klanten, opdrachtge vers. Die kun je in die omgeving niet naar een parkeerplaatsje laten zoeken. We wilden 250 parkeer plaatsen. Na discussie daarover met de gemeente zijn het er iets minder dan 200 geworden". Het vooruitzicht van huisvesting in Leiden noemt Van der Noordaa zeker niet prettig. Hoewel een aan tal instanties reeds in Leiden is ge- huisvest, komt het Instituut voor Experimentele Gerontologie van Rijswijk naar Leiden. Daar werken thans een kleine zeventig mensen. "Een aantal mensen kan zich wat huisvesting betreft wel wat veroor loven. Maar velen heben een klei nere beurs. Zolang ze niet econo misch gebonden zijn aan Leiden, kunnen ze zich niet laten inschrij ven als woningzoekende. Dat kan pas als ze er werken. Het zou aardig zijn als ze zich alvast nu zouden kunnen laten inschrijven, zodat ze straks een woning hebben als ze in Leiden gaan werken". Met het pand is een bedrag van circa 25 miljoen gulden gemoeid. De inrichting van het onderzoeks centrum - "Er komt nogal wat bij zondere apparatuur in - kost een kleine tien miljoen gulden. Het ontwerp is van architect ir. Harry Sipkens, werkzaam bij Groosman Partners bv in Rotterdam. Volgens projectleider H. van der Linde uit Leiderdorp wordt het complex opgetrokken in drie bouwlagen met een bruto-vloerop- pervlakte van 11.200 vierkante me ter. Het gebouw bestaat voorname lijk uit witte tegels, die in beton zijn gezogen, en grote ramen met een grijze spiegeling. In het gebouw komt een conferentieruimte voor maximaal 300 personen. Redactie: Simone van Drie) en Meindert van der Kaaij, telefoon 161422. Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overige Rayon Leiden aug.1988 sept. 1988 aug. 1988 sept. 1988 94 96 85 84 471 451 229 207 3762 3902 2253 2451 331 335 229 236 202 213 171 183 79 74 53 49 25 27 21 16 270 275 197 202 58 54 42 43 65 67 62 58 Hillegom Lisse Noordwijk Noordwijkerhout Sassenheim Voorhout Overige Rayon Lisse Totale Gewest Burgerlijke Stand Overleden: M.F. Koeman, geb. 3 dec. 1907, man; T. den Hollander, geb. 20 mrt. 1909, vrl., echtg. van C. van Rooijen; AJ.H. Wijnmaalen, geb. 20 mei 1911, man; A. A. Rijnberg, geb. 20 mei 1969, man; C. Petiet, geb. 20 sep. 1910, vrl., geb. gew. met M. Honsbeek; F. van der Pot, geb. 31 jul. 1915, vrl., geh. gew. met N. van Albada; D. van Duijn, geb. 20 jan. 1928, vrl., echtg. van C. HartevekJ; H. van Putten, geb. 19 okt. 1910, man; A, Verschoot geb. 12 apr. 1909, man; G. van Duijn. geb. 8 okt. 1903, vrl., echtg. van G. van der Plas; A.C. Breede- vekJ, geb. 5 aug. 1906, vrl., geh. gew. met P. Kooien; S. Boelee. geb. 28 nov. 1917, man; C.P.E. Duindam, geb. 17 dec. 1922, man; A.H. Labee, geb. 3 sep. 1902, man; G.C.W. van der Pol, geb. 10 apr. 1939, vrl., geh. gew. met H.J. Siebert; B. van der Ster, geb. 17 sep. 1920, vrl., echtg. van F. Crama; D. Bergman, geb. 12 aug. 1893, man; Y.A. Politiek, geb. 1 apr. 1981. man; J.E. la Rivière, geb 24 apr. 1902, man; W.F. van der Meer, geb. 20 mei 1916. man; A. de Mol. geb. 9 nov. 1911. man; T. van Zoolingen, geb. 24 jul. 1929, man; J.H. van der Heiden, geb. 7 jan. 1926. man; M.M. Verdegaal. geb. 17 okt. 1927, vrl., echtg. van H.G.M. Barnhoom; D. Duijndam, geb. 14 sep. 1906, man; R.R. Schuling. geb. 26 me» 1947 man; L. van Gils, geb. 12 sep. 1923, vrl.. geh. gew. met A. Rietveld; M.M. Prins, geb. 15 nov. 1903, vrl., geh. gew. met H. Ginjaar; P. van Nierop. geb. 1 sep. 1933, vrl., echtg. van E. Chaudron. Gehuwd: L.W. Schaap en A.M. Neuteboom; R.J.P. van Velzen en A.S. van Rhijn; R.C.J. van Veen en M.M.J. Neuteboom; 8.B.C. van den Burg en M.L. Hus; C. Hulsman en Sawsan Gabra Ayoub Khalil; D.M. Hoogland en M.J.E. van der Linden; R. Starre en I.G.M. Leferink; J. Boot en M.J. Nathalia; L.R.L Poffé en J.M.F. van Zundert; A. Piket en W. Heemskerk; J. Honsbeek en M.M.A. Hoogervorst; R. Over- broek en Y. Velthuyzen; M. van Riel en A.M. Cornet; M.F. Lier en C.C.J. van der Bom; R.O. Noppen en A. Boezaard; H.L. Betcke en H. Mallee; R.C.W. Jongeleen en NJ. Visser. LEIDEN Twee meisjes van 18 en 19 jaar zijn afgelopen nacht in hun woning aan de Thorbeckestraat ge slagen door de 21-jarige Leidse ex- vriend van één van hen. Het 18-jari- ge meisje moest met vermoedelijk een gebroken neus naar het AZL, het andere liep geen letsel op. De man heeft zichzelf bij de politie aangegeven. De Leidenaar was volgens de po litie naar het huis van zijn ex-vrien din gegaan omdat hij de verbroken relatie niet kon verwerken. Hij sloeg beide meisjes, die al in bed la gen. Hierna is hij gevlucht, maar gaf zichzelf later bij de politie aan. Hij is ingesloten wegens huisvre debreuk en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Gezellig Wat doet het raadslid als de ge meenteraad vergadert over de begroting voor 1989? Hij luistert aandachtig, maakt aantekenin gen, ritselt en rommelt wat in de wandelgangen en hij herleest zijn stukken. Mis! Het raadslid blinkt doorgaans uit in onoplettendheid, gedach teloosheid en geleuter. Nu zult u zich net als wij, door slechtden- kendheid gedreven, afvragen in welke stukken het raadslid Ber nard Stöxen van Leiden weer Gezellig op de in deze rubriek staande foto dan wel zo aandach tig is verzonken. Kijkt u maar eens goed. Dat is namelijk hele andere koek. In de stukken van Stöxen ontwaren wij de bevalli ge contouren van een dame met haar ledematen in een spreids- tand. En kijkt u eens hoe uitste kend zij door de fotograaf is uit gelicht. Als dat geen moderne kunst is... Het raadslid Stöxen maar eens opgebeld. En, ja hoor: "Het gaat om een Amerikaans kunsttijd schrift", vertelt Stöxen. "Ik was mijn culturele ontwikkeling wat aan het bijspijkeren".. Wie op dat moment te oninteressant was om naar te luisteren, willen wij uiter aard weten. Het blijkt de wet houder van volkshuisvesting, Tesselaar, te zijn geweest. "Daar luister ik niet meer naar. Als ik aan het woord ben, zit die baard ook altijd weggedoken in een krantje", verklaart Stöxen. Maar Leiden Weer Gezellig is ons toch ooit aangeprezen als de horzel in de Leidse gemeente raad? Hoe moet dat nu verder? Stöxen meent dat het geen enke le zin heeft de wethouder de standpunten van Leiden weer Gezellig onder de neus te wrij ven. Tesselaar is in de ogen van Stöxen een feodaal heerser die zich niets gelegen laat liggen aan de standpunten van anderen. "Na 1990, als de wethouder is op gestapt, worden wij weer actief', aldus Stöxen. Tot die tijd zullen we de uit muntende beschouwingen van Stöxen over beleidslijnen, knel punten en aanbevelingen, inge wikkelde becijferingen en inves- teringsprogramma's kennelijk moeten missen. Nou ja, missen? Als we eerlijk zijn, moeten we toegeven dat wij het raadslid Stöxen er eigenlijk nooit van ver dacht hebben veel interesse te hebben in het oneindige gebied achter de komma. Mogen we nu voetstoots aan nemen dat de volksvertegen woordiger Stöxen zich vanaf he den alleen nog bezighoudt met de bestudering van de drank- en horecawet of dames in een kunstzinnige pose. Nee, het raadslid blijft zich ook tot het ui terste inspannen om de gezellig heid te laten doordringen in alle gemeentelijke geledingen, tot in de raadsvergadering en de B en W-kamer toe. Tja, en dan moetje op z'n tijd wel de nodige inspira tie opdoen in een kunsttijd schrift. Dat is dus wat raadslid doet als de raad vergadert. Kijkt u nog maar eens goed naar de foto hiernaast. Je ziet Stöxen denken: "Laat die Tesse laar maar kletsen over spreiding van macht, kennis en inkomen". Verzonken in de fotografische verbeelding van een wulpse da me in spreidstand vindt Stöxen zijn eigen ideologie: wie de been tjes spreidt, spreidt gezelligheid. Zo zie je maar weer. Iedereen heeft verstand van politiek. Wies Cavé Het gaat goed met de Leidse zan geres van het levenslied, Wies Cavé. Met haar laatste single 'Het huisje bij de brug' bereikte ze on langs de 16de plaats in de Neder landstalige hitparade. Aanstaan de donderdag ligt al weer nieuw werk van Wies bij de platenboer. 'Moeders handen', is de titel van de nieuwe single. Dat is een echt levenslied waarin Wies haar eigen moeder gedenkt. "Recht uit het hart", vertelt manager Gerard Kluts over de tekst van het nieuwe lied. De verwachtingen zijn hoogge spannen. Kluts hoopt op een echte doorbraak voor de Leidse Bernard Stöxen vijzelt zijn 'cu woord komt. zangeres van naam. Volgens ons geen ijdele hoop want ook de b- kant van de nieuwe single 'Jij al leen' mag er wezen. Gezeik De wijkvereniging Pancras-West wil van het gezeik af. Tijdens het laatste 3 oktoberfeest hebben weer vele feestvierders de hore cagelegenheden in de wijk be zocht. De gevolgen voor de be woners waren niet mis. Niet al- i' kennis op zodra wethouder leen de nissen van de Hoogland se Kerk stonden blank van de urine maar ook de gevels, portie ken en deuren van woonhuizen werden gebruikt als waterplaats. "Zowel mannen als vrouwen maakten zich hieraan schuldig", aldus secretaris A.B. Lagerweij van de wijkvereniging. Allicht! Waarom zouden dames niet van een goedgevulde blaas af willen. Maar goed, daar gaat het nu even niet om. Lagerweij wil dat de ho- reca-ondernem ers voortaan zor gen voor voldoende sanitaire voorzieningen waar hun klanten gebruik van kunnen maken. laar in de gemeenteraad aan het (foto Loek Zuyderduin) In een brief aan de kroegbazen in Pancras-West doet Lagerwij een dringend beroep op hen om in de toekomst bij grote feesten (kroegentocht, jazzweek, 3 okto ber) te zorgen voor de aanwezig heid van toiletwagens. "Dit voor komt veel overlast voor de buurt en verhoogt de kwaliteit van uw bedrijf', schrijft Lagerweij. Wy hopen dat de caféhouders de wijkvereniging welwillend tege moet treden. Dan zijn we ten minste van dét gezeik af.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15