Verkade is bang voor overneming 3ora 3èta Baalbergenjji) AID wenst betere bescherming Olieprijs stijgt fors na voorstel OPEC Aandelenuitgifte moet deur dicht doen WD hoopt nog op PvdA bij belastinghervorming Werkonderbreking bij Philips tegen ontslagen 'Nog even en dan is het echt voorbij' DINSDAG 18 OKTOBER 1988 ■BOH PAGINA 7 ZAANDAM (ANP/GPD) - Verkade heeft besloten aich te beschermen tegen een ongewenste overneming door uitgifte van preferente aandelen. ZUTPHEN (GPD) - WD-leider Voorhoeve verwijt de PvdA de ver eenvoudiging van de belastingen in gevaar te brengen. Voorhoeve zei dat gisteravond tijdens een WD-bijeenkomst in het Gelderse Zutphen. De PvdA heeft vorige week, tij dens de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer voorgesteld de ruim vier miljard gulden die voor deze operatie is ge reserveerd, voor het grootste deel uit te geven aan andere doelen. "Door de belastingverlaging af te wijzen, wordt de PvdA opnieuw de partij van de hoge belastingdruk", aldus Voorhoeve. Volgens de WD-leider gaan juist de laagste en middeninko mens er door belastingverlaging op vooruit. "Om deze reden zou de PvdA er goed aan doen om toch voor de belastinghervorming te stemmen. De WD hoopt dat van harte", aldus Voorhoeve. Voorhoeve vreest dat de 'realisti sche koers' van de PvdA weer wat onzeker lijkt te worden. "De PvdA is bij de algemene beschouwingen weer de haar vertrouwde weg van 'meer overheid' ingeslagen, in plaats van de WD-lijn, die even wicht tussen overheid en particu liere sector bepleit", aldus de libe rale fractievoorzitter. "De PvdA formuleert wel veel wensen, maar schuift de rekening door naar de burger door de belas tingmeevaller niet aan de burgers terug te geven en voor hogere col lectieve uitgaven in 1989 te pleiten dan de regeringspartijen", zei Voorhoeve gisteravond in Zut phen. In een reactie stelde PvdA-frac- tievoorzitter W. Kok dat hij het nieuwe belastingstelsel niet af wijst, maar zich verzet tegen 'forse bedragen aan smeergeld' om de in voering soepeler te laten verlopen. "Er zou geen nieuw beslag op ge meenschapsgelden worden ge legd. Die 4,1 miljard aan begelei dende middelen is tegen de af spraak", aldus de voorman van de grootste oppositiepartij. Kok sluit overigens belasting verhogingen niet uit als de PvdA in 1990 aan de regering zou komen. "We moeten bereid zijn aan onze kwalitatieve verlangens een prijs kaartje te hangen". De PvdA pre senteerde vorige week aan de voor avond van de Algemene Beschou wingen in alternatieve begroting, waarin ruim 4 miljard werd uitge trokken voor verbetering van milieu, onderwijs en infra-struc- tuur. De regering legt volgens Kok een 'extra hypotheek' op de verbe tering van de kwaliteit van de sa menleving als zij nu "geld wat over is, opmaakt aan de verkeerde din gen". De stukken - evenveel als het aan tal uitstaande gewone aandelen - zijn geplaatst bij de Stichting Pre ferente Aandelen Verkade, zo heeft levarancier van koekjes, chocola en andere levensmiddelen bekend gemaakt. Het bestuur van Verkade is tot zijn beslissing gekomen "teneinde front te vormen tegen de aanhou dende overnamegeruchten". Nog onlangs maakte de onderneming bekend dat er geen gesprekken over overneming van Verkade wor den gevoerd. Verkade leidde uit de koersontwikkeling van de aande len en de omzet op de Amsterdam se effectenbeurs af dat "onbeken den" in grote hoeveelheden aande len opkochten. De directie van de Zaanse koek jesfabriek acht het in het belang van de onderneming zich op voor hand te wapenen tegen eventueel hieruit voortvloeiende gevolgen voor de zelfstandigheid en het voortbestaan van het bedrijf. Ge ruchten deden de ronde dat de Britse Rowntree en de Zwitserse Suchard het oog op Verkade had den laten vallen. Suchard verloor enige maanden geleden de strijd om het Engelse Rowntree van het eveneens Zwitserse Nestlé. Rown tree verzette zich aanvankelijk fel tegen de overname. Qe belangstelling voor Verkade ligt voor hand, want het gaat de laatste tijd goed met het bedrijf, na dat in 1985 een belangrijke reorga nisatie werd voltooid. In de afgelo pen jaren is de vermogens- en rem tabiliteitspositie van Verkade aan zienlijk versterkt. In het buiten land zijn commerciële samenwer kingsverbanden met andere onder nemingen aangegaan. Het bestuur oordeelt het in het belang van de onderneming dat daar ongehin derd verdere uitwerking aan kan worden gegeven om de gewenste schaalvergroting te bewerkstelli gen. De koers van de Verkade-aande len op de Amsterdamse Effecten beurs kwam gisteren overigens fors onder druk te staan, nadat het koekjes- en snoepbedrijf had aan gekondigd zichzelf te gaan be schermen tegen een mogelijke overval. Na de aankondiging van de emissie van preferente aandelen dook te koers weg naar f324, en dat betekende een verlies van f35. Of er nu een einde is gekomen aan de overnamegeruchten rondom Verkade is nog maar de vraag. Het voorbeeld Rowntree heeft bijvoorbeeld bewezen dat een aanvankelijk vijandig bod op de wat langere duur best tot over eenstemming kan leiden. EINDHOVEN (GPD) - Leden van de Industriebond FNV houden morgen een werkonderbreking bij de divisie Consumenten Elektroni ca van Philips. Zij willen hiermee de directie onder druk zetten om het gedwongen ontslag voor 600 man ongedaan te maken. "Als we nu geen vuist maken, moeten we straks misschien wekenlang sta ken", zei bondsbestuurder J. Cu perus. Tijdens een vrij goed bezochte vergadering gingen de leden van de bond gisteravond akkoord met een voorstel dat in de industriële sector van Philips Nederland in geen decennia is voorgekomen. De bij de reorganisatie van Consu menten Elektronica betrokken bondsbestuurders zullen morgen opnieuw overleggen met de direc tie, nadat het overleg vrijdagnacht na lang praten volledig vastliep. Cuperus heeft overigens weinig hoop: "Ik geloof niet in sprookjes". De bonden vinden de snelle reor ganisatie, waarbij nauwelijks tijd is voor het zoeken naar vervangend werk voor ongeveer 900 personen, onaanvaardbaar. Eigenlijk willen de bonden een nieuwe Philipsfa- briek in Eindhoven, die het cen trum zou moeten worden massaproduktie van een nieuw produkt op het gebied van de con sumentenelektronica. Daarover wilde de Philipsdirectie vrijdag al leen vage toezeggingen doen. Centraal in de onderhandelingen staat echter het sociaal plan, waar Cuperus zegt absoluut geen kant mee op te kunnen. De looptijd van het plan moet naar zijn zeggen met een jaar worden verlengd. In het vooijaar van 1989 moeten de eerste ontslagen gaan vallen, maar voor de bonden is ruim een jaar later vroeg genoeg. Ook regelingen voor vervroegd uittreden en voor even tuele pensioenbreuken kunnen volgens Cuperus de toets van de kritiek niet doorstaan. De reorganisatie bij de Philipsdi- visie hangt samen met de concen tratie van kennis op de diverse ge bieden op de plek van de werkelij ke produktie van Philips. Die vindt doorgaans elders in Europa plaats. Meeverhuizen van et personeel naar het buitenland is voor een kleine minderheid weggelegd. On geveer 600 mensen wil Philips op andere manier buiten de deur zet ten. Verlies PZEM De Provinciale Zeeuwse Ener giemaatschappij (PZEM) verwacht .over dit jaar een verlies te lijden van zes ton. Dit wordt veroorzaakt door de nieuwe kolencentrale die mankementen vertoont en dit jaar al zes maanden heeft stilgelegen. Aanvankelijk was de winst begroot op 4 miljoen gulden voor dit jaar. Reclamefolders Tienduizenden reclamefolders van de PTT voor nieuwe telefoon toestellen gaan de prullenbak in. Gebleken is dat dat er telefoon nummers in voorkomen die ver binding geven met al bestaande abonnees. Vooral bij een Amster damse vrouw stond de telefoon roodgloeiend nadat belangstellen den de voorbeeldnummers, die alle met een 7 begonnen, gingen draai en. In de centrale werden de opbel lers namelijk doorverbonden met abonnees die de nummers hebben zoals die na de eerste 7 volgden. Mijnstaking In Peru zijn maandag 55.000 mijnwerkers in staking gegaan uit protest tegen het niet nakomen door de regering van een beloofd cao-akkoord. President Alan Gar cia dreigt met het afkondigen van de noodtoestand in de voor het land zo belangrijke mijnindustrie, die zorgt voor meer dan de helft van de Peruaanse inkomsten in buitenlandse valuta. Eemshaven De Eemshaven aan de Groninger noordkust kan van betekenis wor den voor de overslag van uit Japan ingevoerde auto's. Deze overslag kan in de Eemshaven volgens Arie van der Hek, directeur van de Noordelijke Ontwikkelings Maat schappij, sneller geschieden dan in Rotterdam. Van der Hek zei dit tij dens een bijeenkomst met de pers. Hij bevestigde dat de NOM zich sterk wil maken om de Eefrishaven onder de aandacht van de Japan- ners te, brengen. BURADLOST 'TOP! Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O.'s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialisten. Bel voor een gratis proefrun. cm Burad Q Computerservice .Lammenschansweg 15b, Postbus 2154 2301 CD LEIDEN Telefoon 071-317171 Halverwege 3 Postbus 330 2400 AH ALPHEN /VD RIJN Telefoon 0172044301 behorend tot de Arenthals/Chaudron groep VLAARDINGEN - Nooit is het op een maandagmiddag zo stil geweest op het terrein van de re- paratiewerf Vlaardingen Oost Bedrijven (VOB) aan de Vul- caanweg. Het is dan ook geen ge wone maandagmiddag. Een paar uur eerder om tien uur 's mor gens kregen de 431 werkne mers te horen dat vandaag het faillissement over het bedrijf wordt uitgesproken. Dat bete kende het ontslag van de werk nemers. Ze konden direct naar huis, want werk was er niet meer voor hen. Op het uitgestrekte terrein van de werf heerst niet langer de be drijvigheid. De grote scheeps kranen staan er werkeloos bij en het onderkomen van de kraan drijver is leeg. Waarschijnlijk zal dat altijd zo blijven. Want ook op dinsdag-, woensdag- of donder dagmiddag zal er geen werk zijn. Zo hier en daar lopen nog wat VOB-werknemers dwalend rond. Slechts voor enkelen is nog wat te doen. "Maar dat duurt niet langer meer dan een week of drie", weet de Turkse werkne mer S. Ataydir. Achtenveertig jaar oud is hij en over drie weken staat hij bij het arbeidsbureau in geschreven als werkloos. En zijn kansen op ander werk zijn klein. Werkgevers nemen immers lie ver jongere, goedkopere arbeids krachten aan. Ataydir werkte vijftien jaar op de anker- en kettingenfabriek van de werf. In tegenstelling tot de rest van de werf, draaide deze afdeling wel goed. Zelfs op de dag dat het faillissement werd uitgesproken, was er nog volop werk. "Dat werk moeten we nog afmaken, maar dan is het echt voorbij", kondigt de Turk aan. Een collega van Ataydir kan het nog niet helemaal geloven. "We zijn meegesleept in de grote hoop van de VOB. Anders had onze afdeling nog voort kunnen bestaan. Maar ja, nu mogen we geen werk meer aannemen". Een andere werknemer, W. Groenhorst, werkte 31 jaar in de scheepsbouw en zit heel binnen kort ook zonder werk. "Of ik dit ontslag aan heb voelen komen? Ja, maar je hoopt toch dat de werf op het laatste moment wordt overgenomen". Groen horst (51) beseft dat het voor hem moeilijk zal worden nieuw werk te vinden. "Ik werd een paar jaar geleden, toen ik solliciteerde bij een ander bedrijf, al te oud be vonden", weet hij nog. "En als ik toch wat vind, zal ik weer hele maal vanaf de grond moeten be ginnen." Het voorbesU ui van de Vlaar- o ANP) dingse werf stond ruim een jaar geleden ook al op het spel. Toen werd de werf evenwel gered door Wilton-Fijenoord die het in sur séance geraakte bedrijf over nam. Het was voor Wilton-Fijen oord een defensieve aankoop, nadat in eerder stadium sprake was van een fusie tussen VOB en twee andere noodlijdende wer ven in Rijnmond. Wilton had uit geen behoefte aan een dergelijke bundeling van krachten. De Industriebond CNV wijt de teloorgang van VOB aan "het fa lende beleid van minister De Korte van economische zaken", die niet is ingegaan op verzoeken uit de reparatiesector om subsi die op verbouwingen van zee schepen. Werven in het buiten land, met name in de Bondsrepu bliek Duitsland, kunnen wel re kenen op dergelijke overheids steun, aldus de bond. Bewindvoerder De Liagre Bö- hl heeft gezegd nog te zoeken naar mogelijkheden om een nieuw reparatiebedrijf op de ou de plaats op te zetten. Bestuur der Piet Jansen van de Industrie bond FNV zegt dat de werkne mers zich daar niet al te veel voorstellingen van moet maken. Volgens hem wordt onder meer Poolse belangstelling genoemd. "Wat wij ervan begrepen hebben is het echter nog niet meer dan prille contacten. Als het al iets mocht worden, dan zal het hoog uit om een klein aantal mensen gaan voor wie nog werk zal over blijven. Het is lang geen vogel in de hand." LONDEN (GPD/ANP/Rtr.) - De prijzen van ruwe olie op de interna tionale vrije markt zijn gisteren flink gestegen nadat vier OPEC- landen aan de Perzische Golf nieu we voorstellen hadden gelanceerd inzake het produktieniveau van het oliekartel. Toen Iran liet weten daarmee niet akkoord te kunnen gaan vielen de prijzen weer iets te rug, maar per saldo was er toch een stijging van ongeveer 0,50 dollar per vat (van 159 liter). Saudiarabië, Kuwayt, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten deelden na overleg met hun twee partners in de Gulf Cooperation Council (Oman en Bahrayn) mee bereid te zijn zich te houden aan een produktieverdeling binnen de OPEC onder een plafond van 17,43 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Die zou ook moeten gelden voor Iraq, dat zijn produktiecontin- gent sinds 1986 weigert te erken nen omdat het even veel wil produ ceren als Iran. Het laatstgenoemde land zag in het voorstel van de Golf-staten evenals oliehandelaren een poging om Iraq zijn zin te geven en liet snel weten daarmee niet akkoord te zul len gaan. Voor de OPEC-lariden, met uit zondering van Iraq, geldt nu een of ficieel maximum van 15,06 miljoen vaten per dag, dat overigens al ge ruime tijd fors wordt overschre den. Het Iraanse contingent be draagt 2,37 miljoen vaten. Zou Iraq met eenzelfde hoeveelheid weer onder het plafond vallen dat komt het maximum exact op de door de Golf-staten voorgestelde 17,43 mil joen vaten. De notering van olie uit het Noordzee-veld Brent voor directe levering steeg maandag aanvanke lijk met 0,70 dollar en kwam daar mee ongeveer 2,50 dollar boven het dieptepunt van begin deze maand, toen de prijzen het laagste niveau sinds augustus 1986 bereikten. Na de afwijzende reactie van Iran viel de notering van Brent met 0,20 dol lar terug tot 13,55 dollar per vat (van 159 liter), altijd nog 0,50 dollar meer dan de slotprijs van vrijdag. De verdere ontwikkeling van de olieprijzen zal vooral afhangen van de vergadering van twee belangrij ke OPEC-comité's donderdag in Madrid. Het prijzencomité en het comité voor de lange-termijnstra- tegie brengt dan de ministers bij een van acht van de dertien lidsta ten, Algerije, Indonesië, Iran, Iraq, Kuwayt, Nigeria, Saudiarabië en Venezuela. Secretaris J. Oskam van de Ne derlandse organisatie van olie- en Irritatie over extra eisen controleurs kolenhandelaren (NOVOK) heeft de indruk dat de OPEC er redelijk in zal slagen de gelederen te slui ten. "Als de 13 OPEC-leden het nu inderdaad kunnen opbrengen zich aan de produktieafspraken te hou den zou de olieprijs best omhoog kunnen tot zo'n 17 dollar per vat van 159 liter en dan een tijd stabiel blijven". De laatste weken dook de prijs per vat van 159 liter door de over- produktie ook beneden de 11 dol lar. Maar liefst 6 tot 7 dollar onder de basisprijs van 17 tot 18 dollar die door de OPEC in 1986 was vastge steld. Oskam: "Er moest iets ge beuren, want geen hond verdient iets aan een olieprijs van 11 dollar. Integendeel, dan moet je geld mee brengen". Shell-personeel vindt bedrijf bureaucratisch ROTTERDAM (GPD) - De organi satie van Shell in Nederland is sterk op het directe resultaat ge richt, er is te weiniog aandacht voor de lange termijn. De motivatie van het personeel (ruim 16.000 werknemers) is lang niet optimaal. De hiërarchie is te strak van boven af en te bureaucratisch, de verant woordelijkheden zijn soms ondui delijk. Dat zijn samengevat de belang rijkste conclusies uit een onder zoek van de afdeling personeelsza ken van Shell Nederland onder het stafpersoneel. Ook zijn managers van andere bedrijven die met Shell te maken hebben gevraagd naar het beeld van de oliemaat schappij. Als sterke punten van Shell komen kwaliteit en betrouw baarheid naar voren. De vertrou welijke resultaten van het onder zoek zijn onthuld in FNV-Magazi- Wat de organisatie van het perso neel betreft, wordt onder meer ge constateerd dat er onvoldoende en onduidelijke communicatie is. Er is nauwelijks ruimte voor terug koppeling en voor eigen initiatie ven. Dat resulteert niet noodzake lijkerwijs in een slechte besluitvor ming maar wel in een slechte beeldvorming en verminderde mo tivatie, aldus de notitie. In dit werkklimaat durven de mensen bovendien niet buiten de gebaande paden te treden, omdat zij bang zijn afbreuk te doen aan hun carriè re. Een woordvoerder van Shell be vestigt dat een rapport is gemaakt op basis van gesprekken in en bui ten Shell over de organisatie, wat er aan mis is en wat goed is. Er zit ten in de conlu&ies volgens hem zo wel positieve als negatieve punten. Het rapport is volgens hem voorlo pig niet meer dan een discussie stuk om te kijken in hoeverre Shell zijn koers moet verleggen. VLISSINGEN/DE BILT (GPD) - Het heeft er gisteren lange tijd naar uitgezien dat de Vlissingse vissers- haven een vrijplaats zou worden voor de illegale aanvoer van teveel gevangen vis. Oorzaak was een dreigend conflict tussen AID-con- troleurs en politie-autoriteiten. Inzet voor de ruzie tussen beiden groepen was de weigering van de AID (Algemene Inspectie Dienst) om aanstaande vrijdag opnieuw de binnenlopende vissersboten te doorzoeken. De AID-controleurs maakten duidelijk dat ze zich de af gelopen week onvoldoende be schermd hebben gevoeld, ondanks de aanwezigheid van 300 ME-ers. Gisteravond laat - na spoedoverleg tussen de betrokken partijen - werd de kwestie in der minne ge schikt: De AID zal toch ter plekke zijn. De aanvankelijke weigering van de AID om de haven in te gaan was de uitkomst van een vergadering in De Bilt van de AID-staf en de con troleurs die afgelopen vrijdag in Vlissingen waren ingezet. Het hoofd van de Vlissingse politie, burgemeester J. C. Th. van. der Doef, toonde zich geïrriteerd. Hij weigerde op zijn beurt om de ME opnieuw op te trommelen, indien de AID problemen zou blijven ma ken. De kiem van deze onenigheid ontstond eind vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag. Toen eisten de controleurs -vlak voordat de vissersvloot in de haven arriveerde- aanvullende veilig heidsgaranties van de ME. Daaraan werd geen gevolg gegeven. Er was een dienstbevel voor nodig om hen te bewegen aan de slag te gaan. AID-hoofdinspecteur P. Kooy- man maakte gisteren duidelijk dat Ook 300 man ME kunnen niet voorkomen dat de controleurs van de AID zich bedreigd voelen door individuele vissers.(toto anf> zijn mensen zich vooral onvoldoen de beschermd voelden tijdens hun werk in de ruimen van de vissers schepen. Er is, zo verklaarde hij, geen sprake geweest van lichame lijk geweld, maar er werden wel "mondelinge bedreigingen" geuit. Een woordvoerder van het mi nisterie van landbouw en visserij benadrukte gisteren dat de contro leurs vooral bang zijn voor wat hij noemde "het meer dan schandalige gedrag van enkele individuele vis sers". "Er is onrust en angst, begrij pelijk gezien eerdere ervaringen waarbij de AID-ers een loden pijp in de nek konden krijgen of mes steken konden oplopen". Burgemeester Van der Doef toonde zich in een eerste reactie zeer verbaasd over de roep om aan vullende veiligheidsgaranties. "In de ervaringen van afgelopen week", zo zei hij, "kunnen ze geen aanleiding zien om nog meer be scherming te vragen. Naar het oor deel van de politie is er werkelijk alles aan gedaan om de veiligheid van de controleurs te waarborgen". Volgens Van der Doef waren daarover sluitende afspraken ge maakt met de AID-leiding, maar wilden de controleurs daar op het laatste moment nog op terug ko men. Hij wil dergelijk gehakketak niet nog eens een keer meemaken en zei gisteren dat hij "absolute ze kerheid" van de AID wil hebben dat er komende vrijdag "goed en met inzet" wordt gewerkt. "Anders vind ik niet dat ik de po litie kan inzetten. Ik wil niet het ri sico dat de ME, zoals vorige week bijna gebeurde, voor joker komt te staan omdat de AID niet wil con troleren. Dat wordt dan een vol strekte klucht", aldus Van der Tjngf DE NIEUWE STIJL VANLEOLUX K KATWIJK - AMBACHTSWEG 2! Fi-nnN n,7ip.?,Q7 7 ..I IÜ.1

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7