Verdwijnen ozon: meer huidkanker In antwoord op dit schrijven. Accountant wijst begroting WVC af 'Strains 7000 gevallen extra Emari ontbindt kabinet, Aruba nu vervroegd naar de stembus Onderzoek Oude Pekela zonder succes afgesloten Amsterdams ziekenhuis biedt alle patiënten eten a la carte De Nutsspaarbank doet meer voor (ex) studenten. 'Nederland moet zich aan Rijnverdrag houden' DINSDAG 18 OKTOBER 1988 L-.. PAGINA 3 DEN HAAG/WASHINGTON (GPD/ANP/UPI) - Weten schappers gaan ervan uit dat de ozonlaag de komende ja ren tien procent dunner zal worden. Daardoor zal het aan tal huidkanker-patienten in Nederland met zo'n 15 procent toenemen, wat betekent dat er bij het huidige aantal van 20.000 zo'n 7000 bij komen. AMSTERDAM (GPD) Patiënten van het nieuwe ziekenhuis Boven 't IJ in Amsterdam-Noord kunnen vanaf 1 januari zelf hun maaltijd sa menstellen. Deze service biedt het ziekenhuis aan alle gasten, onge acht de klasse. Deze Europese pri meur levert behalve tevreden pa tiënten naar verwachting ook een besparing van 20.000 gulden per jaar op over een totale begroting van 800.000 gulden. De keuken van het ziekenhuis, die ruim een jaar geleden officieel geopend werd, is voorzien van de allermodernste apparatuur, waar door het keukenpersoneel uit 7500 menu-variaties de wensenlijst van de gasten kan vervullen. Hoofd voedingsdienst Helga Lelieveld: „Er is gebleken dat patiënten die goed eten veel sneller genezen. Bo vendien is het voor een patient i de keuken van een zie- AMSTERDAM - Ongeveer duizend Chinezen houden momenteel een grote sportmanifestatie in de sporthallen Zuid in Amsterdam, waar vijf verschillende sporten worden beoefend. De man ifestatie, die dit jaar voor de vier de keer wordt gehouden, werd gisteren geopend met een Drakendans, de uiting van Chinese vreugde in het Jaar van de Draak (1988). Woto anp> Dat zei gisteren prof. dr. Van der Leun van de Rijksuniversiteit Utrecht, die momenteel de effecten onderzoekt van het dunner worden van de ozonlaag op het afweersys teem in het menselijk lichaam. Ul traviolet licht, dat wordt tegenge houden door ozon, heeft hier een grote invloed op. Uit onderzoek blijkt dat vooral tropische infectie ziekten sneller optreden, als het menselijk lichaam meer aan ultra violet licht wordt blootgesteld. Toch hebben Van der Leun en collega's goede hoop dat deze le vensgevaarlijke ontwikkeling wordt tegengegaan. De regeringen tonen de bereidheid om iets eraan te doen en dat is verheugend, ver klaart de wetenschapper. Ter gele genheid van de twee weken duren de ozonconferentie in Den Haag ondertekende de Europese Ge meenschap gisteren in New York een internationaal verdrag over de bescherming van de ozonlaag. Daardoor wordt het mogelijk per 1 januari 1989 al eerder gemaakte af spraken na te komen, die moeten leiden tot vermindering van de produktie van stoffen die de ozon laag om de aarde aantasten. De toetreding van de Europese Gemeenschap tot het zogeheten Verdrag van Wenen is van groot be lang. De Europese landen zijn de grootste producenten van chloor fluorkoolwaterstoffen (cfk's), die de afbraak van de ozonlaag mede- veroorzaken. Voor het van kracht worden van het verdrag is het noodzakelijk dat het wordt onder tekend door een hoeveelheid lan den die samen twee derde van de wereldproduktie verzorgen. De EG neemt 40 procent voor haar reke ning. Overigens hadden zeven EG- staten, waaronder Nederland, het verdrag al individueel onderte kend. BONN (AP/DPA) De Westduitse minister voor milieubescherming TBR Vier TBR-patiënten van de Van Mesdag Kliniek in Groningen heb ben gisteravond voor tienduizen den guldens schade aangericht in een recratiezaal. .De aanstichter was een 28-jarige patiënt die te ho ren had gekregen dat zijn verzoek voor een soepeler bezoekregeling was afgewezen. Drie gedetineer den sloten zich bij hem aan. Ze ga ven zich pas over toen 12 agenten vafti de Groninger gemeentepolitie samen met de veiligheidsdienst met wapenstok en schild de afde ling betraden. Hardrijders De politie neemt steeds vaker au to's en motoren in beslag van be stuurders die veel te hard rijden. Vorige week konden twee automo bilisten en een motorrijder hun voertuig inleveren. Zij hadden met snelheden gereden die ver boven de 200 kilometer per uur lagen. De snelste was de motorrijder met 221 kilometer per uur. Volgens de Al gemene Verkeersdienst worden dagelijks acht tot tien snelheids controles uitgevoerd. Aids Binnen de seropostieven is een kleinere groep te onderscheiden die een verhoogd risico heeft om binnen korte tijd aids te krijgen. De aanwezigheid van HIV-antigeen (een eiwit in de kern van het virus) in het bloed en de afwezigheid van antistoffen tegen de kerneiwitten hebben een voorspellende waarde voor aids, zo heeft de Amsterdam se arts De Wolf geconstateerd in een proefschrift waarop hij 27 ok tober promoveert aan de Universi teit van Amsterdam. Winkeldieven Halverwege volgen jaar wordt de gemeentelijke registratie door de politiekorpsen van winkeldieven worden gekoppeld aan het centrale herkenningssysteem (HKS) van de politie. Staatssecretaris Evenhuis (economische zaken), die dit giste ren meedeelde, toonde zich ver baasd over het initiatief van het Centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL) om op korte termijn een eigen landelijk registratiesys- tcem op te zetten. Dank zij de stèun van de Europe se Gemeenschap kan op 1 januari 1989 het Protocol van Montreal in werking treden. Dit verdrag be helst dat de produktie van cfk's in 1990 moet worden bevroren en in 1999 met de helft moet zijn vermin derd. Amerikaanse wetenschappers verklaarden gisteren dat het gat in de beschermende ozonlaag om de aarde, dat ieder jaar boven de Zuid pool wordt waargenomen, dit jaar het kleinst is sinds 1986. Dit bete kent overigens niet dat het gevaar van verdere aantasting van de ozonlaag afneemt, zo verklaarde de Nationale Oceaan en Atmosfeer Organisatie (NOAA). "De metin gen tónen aan dat van jaar tot jaar veranderingen kunnen optreden door natuurlijke processen in de atmosfeer", aldus NOAA-natuur- kundige Walter Komhyr. Het klei nere gat kan veroorzaakt zijn door atmosferische winden, die gezorgd hebben voor een verplaatsing van ozon boven andere delen van de aarde naar de Zuidpool. Een ande re verklaring bestaat naar zijn me ning uit de hogere temperaturen boven dit continent, waardoor het ozon minder snel wordt afgebro ken. Boven de Zuidpool neemt het ozon in het voorjaar sinds het mid den van de jaren 1970 af. De neer waartse lijn vertoont om het ande re een jaar een licht herstel. De grootse verbetering vóór 1988 deed zich volgens de Amerikaanse orga nisatie voor in 1986. „Als de huidi ge ontwikkeling zich voortzet zul len de ozon-waarden tijdens de tweede helft van deze maand de cij fers benaderen, zoals die vóór 1980 bestonden", aldus de NOAA. Töpfer wil dat Nederland zich als nog houdt aan het Rijnverdrag, waarin de zoutlozingen door de Franse kalimijnen wordt geregeld. Krachtens het Rijnverdrag uit 1976 zou Nederland 100 miljoen gulden bijdragen aan de kosten van opslag van een deel van het Franse zout in de Elzas. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) maakte vorige week tij dens een conferentie van de Rijnoeverstaten echter bekend dat ze dit geld liêver besteedt aan de vermindering van de watervervui ling door fosfaten en zware meta len omdat het zout maar tijdelijk wordt opgeslagen en in 1998 alsnog in de Rijn wordt gestort. Ze vindt de 100 miljoen op deze manier ei genlijk weggegooid geld en wil dat liever besteden aan maatregelen die op langere .termijn wel zoden aan de dijk zetten. De Bondsrepu bliek wil haar bijdrage van 60 tot 70 miljoen mark wel blijven betalen. Bonn is van plan zich schriftelijk tot de Nederlandse regering te wenden en Den Haag 'kalm en ge degen' voor te houden dat het zich aan het volkenrechtelijk verbin dende Rijnverdrag dient te hou den. Daarnaast onderzoekt het mi nisterie voor milieu in Bonn of het zich tot het in het Rijnverdrag op genomen arbitragecollege zal wen den, dat bij geschilpunten knopen kan doorhakken. „Ik hoop dat Ne derland zich alsnog aan zijn ver plichtingen houdt", zei Töpfer. Het Wereldnatuurfonds heeft er bij Töpfer op aangedrongen de ge stagneerde pogingen van Neder land, Westduitsland en Denemar ken tot bescherming van de Wad denzee nieuw leven in te blazen. Vooral Nederland houdt momen teel de voet op de rem, zo meent het Wereldnatuurfonds. Volgens de or ganisatie gaat de internationale uit buiting van de Waddenzee op grote schaal verder, terwijl de bescher mingsmaatregelen voor flora en fauna steeds minder aandacht krij gen. Vooral de militaire oefenter reinen die op de diverse Waddenei landen zijn ingericht leveren groot gevaar op voor de natuur, aldus de organisatie. De Waddenvereniging heeft on langs nog nul op het rekest gekre gen bij de Raad van State toen ze daar om schorsing vroeg van een vergunning voor Defensie om een schietterrein op het Lauwersmeer aan te leggen. De Waddenvereni ging vroeg de Raad toen tevergeefs de aanleg van het schietterrein te verbieden totdat uit een milieu-ef fectrapportage zou blijken of en hoe groot de schade is die de mili taire oefeningen aan met name de vogelstanc^r^ie^ebie^oebrengt. WILLEMSTAD (GPD) - „De Aru baanse regering heeft haar urgen tieprogramma afgerond. Er is werk voor iedereen en het levenspeil op het eiland gaat omhoog. Óm nu verdere beslissingen te nemen over de toekomst, moet de regering van Aruba meer steun krijgen uit het parlement". Met deze woorden kondigde de Arubaanse premier Henny Eman gisteren voor radio en televisie de ontbinding van zijn kabinet aan. Op 6 januari worden verkiezingen gehouden. De Arubaanse premier bestreed nadrukkelijk dat zijn kabinet zou zijn gevallen: de coalitiepartijen hebben eendrachtig om verkiezin gen gevraagd, terwijl ook de oppo sitie instemt met het idee. Het huidige kabinet-Eman steunt op een zeer kleine meerder heid in het parlement, waarbij zelfs kenhuis. Al voor de opening van dit ziekenhuis hebben we gezegd dat de patient als gast beschouwd moet worden. Geef de gasten dan ook alle service, zeker op het ge bied van eten". Samen met diëtisten en de Does- burgse firma Stigro werd een com puterprogramma ontwikkeld, waarbij van iedere patiënt de nood zakelijke gegevens worden geno teerd. Iedere patiënt wordt 's-och- tends gevraagd een keuze te ma ken uit bijvoorbeeld zes verschil- enkele coalitiepartners afgeschei den zijn van hun oorspronkelijke partij. Daarom moet de bevolking nu de gelegenheid krijgen om zich uit te spreken, zo vindt Eman. De komende jaren zullen belangrijke beslissingen vallen over de toe komstige staatkundige structuur: wordt het eiland inderdaad vol gens afspraak in 1996 onafhanke lijk van Nederland? De Arubaanse premier houdt het er voorlopig op dat er eerst een referendum moet komen waarin de bevolking zich over deze kwestie uitspreekt. Volgens Eman zullen de huidige regeringspartijen een grote meer derheid halen bij de verkiezingen op 6 januari. „Inzet van de verkie zingsstrijd is dan het huidige rege ringsbeleid", zo verklaarde hij. In zijn nationale toespraak mat Eman breed uit welke successen tot nu toe zijn geboekt. In drie jaar tijd lende groenten, aardappelen, aard appelpuree, twee soorten rijst en gierst (couscous), acht verschillen de soorten vlees, en vijf nagerech ten. Ook voor het drinken bij de maaltijd kan de patient zelf een keus maken. Uniek in het computersysteem is de controle voor dieetpatiënten. Is de keuze van een patient in strijd met zijn of haar dieet, dan wordt de voedingsassistent gewaarschuwd door de handterminal, waar zij het voorkeursmenu op intypt. De com- heeft deze regering het eiland uit een diepe crisis weten te halen. De economie gaat een ongekende bloei tegemoet. De hotelcapaciteit wordt binnen twee jaar verdub beld. Volgend jaar begint het zoe ken naar olié voor de kust van het eiland. Op het terrein waar vroeger de Lago-raffinaderij stond, komt nu een olieoverslagbedrijf. Voor de vele duizenden werklozen van toen is er nu weer werk. De Arubaanse premier is juist te rug van een reis door Nederland waar hij getracht heeft zijn landge noten over te halen tot remigratie. Vandaar dat de Arubaanse Volks partij (AVP) flink garen denkt te spinnen bij verkiezingen. Volgens onofficiële opiniepeilingen door de partij zelf kan dat zelfs zo gunstig uitvallen, dat Eman een absolute meerderheid behaalt. ADVERTENTIE putergegevens worden in de cen trale computer verwerkt, waarna deze lijsten produceert voor de keuken. Aan de hand van de lijsten kunnen de bestellingen bij de leve ranciers geplaatst worden, zodat er met vrijwel uitsluitend verse pr<* dukten gekookt kan worden. De computer werkt ook voor het keu ze-ontbijt en de broodmaaltijd bij de lunch. Overigens is er ook iede re dag een ander menu voor de mensen die de keuze van het eten aan de keuken overlaten. DEN HAAG (ANP) - De accoun tants die de begroting over 1987 van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) hebben gecontroleerd, hebben ge weigerd er hun goedkeuring aan te geven. Volgens hen werkt WVC met onuitvoerbare voorschriften, die dan ook niet worden nageleefd. De accountants hebben de contro le echter wel volgens de officiële voorschriften verricht. Overigens signaleren de accoun tants dat een groot aantal maatre gelen is genomen om het financiële beheer te verbeteren, en dat toe komstige begrotingen daarom wel kunnen worden goedgekeurd. Mi nister Brinkman en staatssecreta ris Dees zeggen in een weerwoord aan de Tweede Kamer niet verrast te zijn. De verbeteringen sorteren immers pas volledig effect vanaf het dienstjaar 1988, zo schrijven zij. OUDE-PEKELA (GPD) - Het on derzoek in de kinderporno-zaak van Oude-Pekela is opnieuw stop gezet. Volgens officier van justitie Blok wordt het onderzoek pas her opend als er nieuwe tips binnenko men, zoals dat ook in januari ge beurde na enkele tips van de ou ders. Het onderzoek heeft niets op geleverd. Eind vorig jaar werd het onder zoek ook al stopgezet, omdat de tips allemaal waren verwerkt en er geen resultaat was behaald. Na een bijeenkomst met de ouders in janu ari van dit jaar, werd het onderzoek hervat. Volgens Blok zijn enkele tips van ouders en van nationale en internationale contacten zonder succes nagetrokken. Er is geen en kel aanknopingspunt gevonden. Evenmin is er een spoor gevonden van een of meer verdachten in deze zaak, die de gemoederen in Oude- Pekela anderhalfjaar lang heeft be ziggehouden. Justitie heeft de laatste tijd ook nog via een computer geprobeerd verbanden te leggen, maar ook dat heeft geen enkel resultaat gehad. „Het is teleurstellend, voor ieder een", aldus Blok. De ouders van de ongeveer vijf tig kinderen die mogelijk bij deze zaak betrokken zijn geweest, zijn Hoe denkt men met een zo uitge breide service ook nog eens 20.000 gulden te kunnen besparen? Helga Lelieveld: „Zelfs als men overgaat op keuzemenu's, zal het vaak ge beuren dat de gast van een menu niet alles lekker vindt en dus laat staan. Dat wordt weggegooid. Met een nog verdergaande vrije keuze bij het samenstellen van het menu zal er veel minder weggegooid hoe ven te worden. Bovendien weten we precies hoeveel er ingekocht kan worden. Het kost geen enkele moeite om binnen de voorgeschre ven twee procent van het totale zie kenhuisbudget te blijven". Een ziekenhuis in Winterswijk gaat het computerprogramma ook gebruiken. De computer met de handterminals en de programma tuur heeft nog geen 500.000 gulden gekost. De accountantsdienst wijst er op dat de vele reorganisaties binnen het ministerie, gekoppeld aan het personeelsverloop en inkrimping, een grote aanslag plegen op de spankracht van de organisatie op het departement. Dat vormt een bedreiging voor het slagen van de verbetering van de financiële en administratieve organisatie en de automatiseringsplannen. Detailkritiek wordt onder meer geleverd op de uitvoering van de wet uitkering vervolgingsslachtof fers 1940-45, waar onvoldoende ze-' kerheid werd verkregen over de juistheid van de in 1987 toegeken de en uitbetaalde uitkeringen, de afrekening van subsidievoorschot ten, de uitgaven van diverse depar tementale directies, inclusief de keuringsdienst van waren en de di rectie voorlichting, en de verreke ning van opbrengsten van een aan tal musea, die onduidelijk bleef. telefoni§ch op de hoogte gebracht van het overigens niet onverwach te besluit van justitie. Er is onder de ouders over het algemeen be grip getoond voor de maatregel. „Men beseft ook wel dat we hier niet eindeloos aan kunnen blijven werken. Men had het liever ook an ders gezien", aldus Blok. Een van de ouders zegt blij te zijn dat de rust in het dorp is terugge keerd. „We waren het al weer ver geten. Er wordt totaal niet meer over gepraat", aldus een van de ou ders. Ook op de vertrouwensartsen die tijdelijk spreekuur hielden in het dorpshuis in Oude-Pekela, wordt al enige tijd geen beroep meer gedaan. De kinderseksaffaire kwam vo rig jaar mei aan het licht, nadat en kele kinderen hun ouders vertel den over seksspelletjes met vol wassenen. Uit de verklaringen van de kinderen is gebleken dat ze daarbij zijn misbruikt en dat er vi deo- en/of foto-opnamen zijn ge maakt. De kinderen hebben wel di verse panden in de omgeving aan gewezen als mogelijke locaties, waar een en ander heeft plaatsge had, maar onderzoek van justitie leverde in al die gevallen niets op. „Het boek is nu gesloten", aldus Blok. Ministerie van tenschapPen Onderveen Menige ex-student heeft onlangs interessant nieuws van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen ontvangen. We bedoelen natuurlijk de voorgestelde korting die men kan krijgen als de restantschuld uit hoofde van renteloze studie voorschotten voor 1 december a.s. vervroegd wordt afgelost. Afhankelijk van het kor- bank gewend bent, tegen een lage rente en een minimum aan tijd en formaliteiten. Bijgaand rekenvoorbeeld zal duidelijk maken waarom dat zo is. Natuurlijk is dit een fiktief voorbeeld. Maar waarschijnlijk kunt u er wel uit afleiden dat óók als u de benodigde afkoop som leent, het voordeel nog - Oorspronkelijke schuld f 10000- - Reeds afbetaald (bijv. 30%) f 3.000- - Restschuld per 1-1-1989 f 7.000,- - 32% korting o.b.v. een resterende looptijd van 84 maanden f 2.240,- - Ineens te betalen afkoopbedrag (vóór 1-12-88) f 4.760- - Te financieren met een Persoonlijke Lening (looptijd 48 maanden) f 4.760- - Totale rentekosten (né aftrek belastingvoordeel') f 595,- De door de overheid aangeboden korting levert u dus op f 2.240,- f 595,- f 1.645,- Stel gemiddeld fiskaal voordeel 50% tingspercentage en uw persoon lijke omstandigheden kan dit een fantastisch aanbod zijn. Ook als u niet over voldoende "eigen middelen" beschikt. Wat is namelijk het geval? Door een Persoonlijke Lening bij de Nutsspaarbank aan te gaan, kunt ook u gebruik maken van deze korting. Zoals u van de Nutsspaar- aanzienlijk kan blijven. Als u dus even 't antwoord op het ministeriële schrijven schuldig blijft, bedenk dan dat de Nutsspaarbank dat al voor u geformuleerd heeft. Loop daarom even binnen bij één van de kantoren van de Nutsspaarbank en vraag naar de Persoonlijke Lening voor het aflossen van de studieschuld.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3