'Ze noemden haar'one of the guys inVOC- Neushoorns in het park van Versailles Theater pakhuizen Natascha Emanuels' maakt programma over Billie Holiday DINSDAG 18 OKTOBER 1088 KUNST PAGINA 19 In het LAK-theater in Leiden vormen de doodzelfmoord en on gelukken het uitgangspunt voor de tragi-komedie Bloed geen woord van liefde' van de eerste FAct-productie van dit seizoen. Het stuk, waarover regisseur Ruud van Wijk zich heeft ont fermd wordt op woensdag 19 en donderdag 20 oktober opgevoerd. Een man en vrouw maken van moord een prestigekwestie. Dit alles heeft plaats tegen de achter grond van familiegeheimen en calvinistisch leed. Op vrijdag 21 en zaterdag 22 oktober zijn de schijnwerpers ge richt op de Engelse schrijfsters Vita Sackville-West en Violet Tre- fusis in de voorstelling 'Vita en Violet' van De Mug met de Gou den Tand. Maureen Teeuwen en Joan Nederlof zetten zowel de schrijfster als hun biograaf neer in een dubbelportret, heen en weer worden geslingerd tussen hun behoudende waarden en hun liefde voor elkaar. Het programma van de Leidse schouwburg is de komende wgek het toneel van zeer uiteenlopende activiteiten op theatergebied. Woensdag 19 oktober is de avond van de Europese première van de hofdansen van Yogyakarta, door Suryo Kencono (Gouden Zon). Met deze voorstelling wordt een tipje van de sluier opgelicht van i de Leidse schouw- 2 cultuur rijkdom die de Javaanse vorstenhuizen kennen. De première wordt ondersteund door een Javaans Gamelanor kest. Op donderdag 20 oktober kun nen kinderen 's middags en 's avonds terecht bij de voorstelling Broertjes op stap' van de gebroe ders Frank en René Groothof. De ze tweede voorstelling van de jon gens heeft lovende kritiek ont vangen van de pers en het mag een bewijs voor succes worden ge noemd dat de Amsterdamse Stadsschouwburg tot drie keer toe was uitverkocht voor de voor stelling. Voor de tweede maal is het stuk 'Een Gelukkige Hand' van Co- burn in het theater te zien. Mary Dresselhuis en Ton Lensink ont moeten elkaar als twee bejaar den tijdens een kaartspelletje in het bejaardentehuis. Hun zwarte verleden komt aan het daglicht, waarbij Coburn in het stuk de karakters allerminst heeft ont zien. De humor in het spel maakt het verhaal, dat uitgaat van tra giek, lichter verteerbaar. Jack Spijkerman vidt het schouwburgpodium op zondag 23 oktober en maandag 24 okto ber. In een dubbelrol speelt hij zo wel de vader, die een fervent na- tuur- en vogelliefhebber is, als de zoon die treurt om de liefdeloos heid van zijn vader jegens hem. De relatie tussen beide verwan ten staat centraal in het theater programma van cabaret 'Dubbel en Dwars'. Van deze productie zal de VARA op beide avonden opnamen maken. In activiteitencentrum Muzen- hof in Leiderdorp wordt een voorstelling gegeven van het raamtheater uit Antwerpen. Bert André speelt in het stuk 'De Kontrabas' de rol van een musi cus die de middelmaat niet heeft weten te ontstijgen. AMSTERDAM (ANP) - Het aantal theatercentra in Amsterdam is uit gebreid met een nieuwe gelegen heid. De voormalige pakhuizen van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) worden omge bouwd tot theaterruimte. De Zaan dammer A. de Jong is initiatiefne mer van deze exploitatie. Voor heen verzorgde hij de technische produktie van Nederlandse shows die in de pakhuizen werden gege ven voor buitenlandse toeristen. De Jong wil zijn plannen betaal baar maken door de gebouwen te vens te gebruiken als onderkomen voor commerciële activiteiten zoals bedrijfspresentaties, verga deringen van personeelsverenigin gen en feesten en partijen. "De stichting die het theater be heert hoeft geen geld te verdie nen", aldus De Jong, "als de activi teiten fïnanciëel maar gladjes ver lopen. Dat betekent dat we het the ater zakelijk moeten onderbou wen: het gebruik van het theater is voor 70 procent voor commerciële aterproduktie" activiteiten en voor 30 procent voor culturele". Op dit moment zijn er al bedrijfspresentaties in het theater geweest en de eerste culturele acti viteit is er op 15 november. Zange res Mathilde Santing komt dan naar het theater in het kader van haar droomtoernee 'Handbereik'. De invulling van het culturele ROTTERDAM - "Met Bil lie heb ik mijn hele leven al iets. Mijn moeder riep mij en mijn zusje als ze op de radio was: 'Billie, Billie op de radio!' Ik heb nog al tijd een agendaatje uit 1959, en op 17 juli heb ik geschreven: Billie Holiday overleden. Die vrouw is ie mand voor mij. Voor zover ik mij kan herinneren leef ik mijn hele leven al met haar in mijn hoofd". Aan het woord is cabare tière Natascha Emanuels. Op 1 november gaat in the ater Bellevue in Amster dam haar programma 'Na tascha on Holiday' in pre mière een voorstelling waarin ze de Hollywood- leugen over Billie Holiday zal proberen te ontzenu wen. door Joost van den Hooff Geëmotioneerd, traanvocht op de oogballen: "De eenzame weg die zij in het Amerika van die dagen is ge gaan, de eenzame strijd die zij als zwarte, verslaafde vrouw heeft moeten leveren in een racistische omgeving, voortdurend achter volgd door de federale recherche, en nou niet bepaald met van die fantastische vrienden om haar heen, is fascinerend". "Nadat ze heeft moeten bloeden om drieduizend dollar bij elkaar te sparen om clean te worden, wat haar lukte in een kliniek op Man hattan waar haar anonfrniteit zou worden gewaarborgd en wat haar de hoop geeft op een leven zonder drugs, ziet ze, wanneer ze de kli niek verlaat wéér een kerel van de federale recherche staan. En ze weet dat ze verraden is, dat ze wéér geschaduwd zal worden, dat er wéér op haar gelet zal worden, dat ze wéér de klos is. Want als je weet dat ze zitten te wachten tot je in de fout gaat, ga je een keer in de fout, vervul je de verwachting van ande ren". "Dat moment, het moment waarop ze bij het verlaten van de kliniek die rechercheur ziet staan, betekent een grote kentering in haar leven: in één klap verliest ze voorgoed haar vertrouwen in de mensen. Ze is afgekickt, is op een moment dat haar leven een andere wending had kunnen nemen en dan wordt alle hoop de bodem in geslagen. Want ze heeft ook nie mand die haar echt met hart en ziel Onderwereld Natascha is verontwaardigd. Ze vindt dat 'haar' Billie - opnieuw, voor de zoveelste keer - onrecht is aangedaan. Houdt het dan nooit op? En, zegt ze op haar negenen- veertigste, zonder overigens iets te willen afdoen aan de kwaliteiten van 'mevrouw Ross': "Ross was dertig toen ze Billie speelde. Dat is véél te jong. Wantje moet de blues snappen van Billie Holiday. Billie zingt geen blues, maar heeft de blues in haar stem, omdat ze zoveel heeft meegemaakt. Om haar te kunnen spelen moet je je met haar kunnen identificeren. Niet dat je óók de heroinespuit ter hand moet hebben genomen, maar je moet wel door de blues zijn geraakt. Je kunt geen onbekommerd, jong meisje zijn dat het leven uitslui tend als zonneschijn ziet". Natascha begon aan een script over Billie Holiday. "Ik was jaren voornamelijk met m'n hoofd bezig geweest, ik wilde mijn hart en mijn ziel weer eens laten spreken. En ik wilde dat Billie recht werd gedaan. Niet om een heilige van haar te ma ken, maar ik wilde haar portrette ren vanuit mijn bewondering en respect voor haar. Dat is dus niet de waarheid over Billie Holiday, maar zoals ik haar zie. En zoals ze ook ge zien wordt door de mensen die haar gekend hebben en die haar 'one of the guys' noemden: een tof mens dat op toernee niet onder deed voor de leden van het orkest als het om gokken en zuipen ging. "De film begint met een down kind. Maar ze lachte veel, maakte veel gein, was heel onbevangen. Alleen: er gebeurt het een en ander, ze krijgt de nodige klappen te in casseren. Op haar tiende wordt ze verkracht, op haar zestiende speelt ze de hoer. Haar onbevangenheid verdwijnt. Bij wie zou dat niet het geval zijn? Maar ze is géén slachtof fer, zoals in de film. Zij is een vrouw die koos voor wat ze deed. Zij koos voor de mannen met wie ze omging. Louche mannen. Pus hers en andere onderwereldfigu ren. Daar viel ze op. Ze raakte opge wonden van die klootzakken". Ironie "Ze koos ook voor de heroïne. En daarmee voor de dood. Ze wist dat het een doodlopende weg was. Maar bij gebrek aan goeie partners waren de drugs haar maatjes ge worden. Ze leefde wekenlang al leen thuis bij de televisie met haar drugs. Ik kan me dat ook heel goed voorstellen, als je niemand hebt. Als haar moeder, met wie ze een he le hechte relatie had, sterft, zegt ze - ze is dan vijfentwintig: Ik weet dat ik nu alleen blijf. Met de dood van haar moeder is ook haar enige on voorwaardelijke liefde voorbij. Ze zegt dan: "Ik kan niet huilen, maar als ik sterf kunnen anderen mis schien om mij huilen, omdat ik een verbond met de duivel heb geslo ten". Natascha is niet meer te stuiten in haar apologie van Billie. "Het heeft mij echt verbijsterd", zegt ze, "dat die vrouw, ondanks vijftien jaar drugsgebruik, ondanks alle stank voor dank die ze heeft gekre gen, ondanks het feit dat ze is ver raden door de man met wie ze het bed deelde, toch nog zo lang op de been is gebleven, toch nog zoveel heeft gedaan, is blijven optreden, platen is blijven maken. Dan moet er sprake zijn van een grote inner lijke kracht. Ze werd niet voor niks Lady genoemd. Ze dwong respect af, door haar dapperheid, door de consciëntieuze manier waarop ze haar werk deed, door haar eruditie en levenswijsheid, maar vooral om dat ze, hoewel geboren in het getto van Baltimore ©n met maar vijf klassen lagere school, absoluut niets had van een poor black girl. Ondanks alle ellende, tegenslagen en teleurstellingen is ze nooit in cy nisme blijven steken. Ze kon wel heel ironisch zijn. Het ironiseren heeft haar ongetwijfeld mede op de been gehouden". Peking-eend Tijdens de studie die ze van Bil- Billie Holiday tijdens lie Holiday maakte als voorberei ding op haar theaterprogramma 'Natascha on Holiday' kwam Ema nuels tot "de idiootste ontdekkin gen". Ze vertelt: "Ik ben verzot op Peking-eend. En wat blijkt? Het was ook een van haar lievelingsge rechten! Omdat ik het verschrikke lijk vind mijn wenkbrauwen te epi leren, scheer ik wel eens wat haar tjes weg. Wat lees ik over Billie? Dat ze een keer met het scheerap- paraat is uitgeschoten, waardoor ze één wenkbrauw kwijt was. Zo heb ik tal van kleine overeenkomsten tussen ons ontdekt. Gewoontes die ze had en waarvan ik zeg: hé, dat doe ik ook al heel lang! Dingen die ze zei, hoe ze over een aantal zaken dacht, hoe ze naar mensen keek, haar liefde voor de nacht, wanneer rhensen tevoorschijn komen die je anders niet ziet, de sterke band die ze met haar moeder had, de rol die haar intuïtie in haar leven speelde. Ik herken het allemaal. Intuïtie, bij voorbeeld, was bij ons thuis héél belangrijk. Mijn moeders voorge voel regeerde het huishouden". Negroïde Ze haalt diep adem: "En dan, na tuurlijk, het negroïde bloed dat ook door mijn aderen stroomt, en dat herkenbaar is in mijn stemge luid. Ik zou bij voorbeeld nooit een document over Doris Day kunnen maken. Ik ben me altijd bewust ge weest van mijn kleur. Ik spreek al gemeen beschaafd Nederlands, ben hier opgevoed, probeer me heel westers te gedragen, mensen gaan ook met me om als een blan ke, ik ben ook Nederlands cabaret gaan doen, en zoals je weet is Ne derlands cabaret héél Nederlands, maar ik ontkom er niet aan dat ik ben gekleurd door blanke, Antilli aanse, Chinese en Indiaanse voor ouders. Ik heb dan ook het gevoel dat ik met mijn programma over Billie weer terug ben bij mijn roots. En dat is een goed gevoel". Natascha Emanuels denkt hard op: "Dat zingen dat ik in mijn pro gramma over Billie doe is een herontdekking. Het geestige is na melijk dat ik twintig jaar geleden al in Londense clubs liedjes zong van Sophie Tucker en zo. Eigenlijk de weg dus die Billie in New York ging. Ik denk dat ik dat wel weer zou willen doen. Ik zou, na al die ja ren Nederlands cabaret, wel weer de echte jazzscene in willen". deel van de activiteiten in het thea ter is nog niet geheel duidelijk. De Jong den^t aan concerten van Zuidamenkaanse muziek en jazz en de kleinere podiumkunsten zoals cabaret. De exploitant wil zijn onderneming krachtig maken door culturele evenementen op zeer korte termijn te organiseren, zodat het publiek niet maanden lang hoeft te wachten op een nieu we produktie. In het verleden was het gebouw ingericht als ontspanningsruimte voor het personeel van de firma Stork. Later toen de firma zich niet langer concentreerde in Amster dam werden er shows gegeven voor buitenlandse toeristen. V.d. Ende bouwt nieuwe theaters AMSTERDAM (ANP) - Joop van der Ende is vorige week met burge meester Van Thijn en enkele wet houders overeengekomen een the ater te bouwen aan de IJ-boulevard achter het Centraal Station in Am sterdam. "Mogelijk komt er ook een dergelijk theater in Maast richt", maakte oud-eigenaar van hotel Maastricht, B. Wesly, maan dag bekend. Wesly zei "samen met zijn vriend Joop van der Ende" dergelijke the aters in de twee steden te willen bouwen. De twee theaters mogen inclusief de benodigde grond niet meer dan 25 miljoen gulden elk gaan kosten. Volgens de gemeentewoord voerder van Amsterdam is er over eenstemming met de ondernemers berikt over de lokatie van het thea ter. Daarnaast werd er vorige week afgesproken dat het bestaansrecht van een dergelijk theater zou wor den uitgezocht. Volgens Wesly heeft hij met Van der Ende een contract afgesloten met de Maastrichtse architect Arno Meijs. Hij moet de beide theaters ontwerpen. De voormalige hotelei genaar hoopt de tekeningen van het Amsterdamse theater over twee maanden in zijn bezit te heb ben. Over de beraamde kosten van 25 miljoen per theater zegt Wesley: "Bij een theatergebouw van deze omvang moet je alleen al voor de belichting en de techniek denken aan een bedrag van 15 miljoen. Dat •geld investeren wij niet. De tech niek moet door de diverse produc ties en gezelschappen zelf worden meegebracht". Canadese prijs voor schilder Jean Thomassen TORONTO - Op de jaarlijke Inter national Exhibition of Art in Toronto is in de categorie schilder kunst een Award toegekend aan 'Dutch Triptych' van de Neder landse schilder Jean Thomassen. Aan deze expositie namen 2500 kunstenaars deel. Op 29 oktober zal de prijsuitreiking plaats heb ben. Vorig jaar kreeg Jean Tho massen als enige Europese kunste naar ook al een prijs. De actrice-schilderes Ine Veen uit Heiloo kreeg een eervolle ver melding voor haar schilderij 'Moe der en kind'. Willinks' dierenschilderijen in Slot Zeist Leugens "En dan", vervolgt ze, "komt die film. Lady sings the blues. Ik was in Londen, haast me om hem als een van de eersten te zien. Wanneer ik na tweeëneenhalf uur weer bui ten sta, denk ik: goed gespeeld, goed gezongen, maai* dit was Billie niet". Anderhalf jaar geleden leest ze Billie's autobiografie, die fce al ja ren in huis heeft, maar waar ze nooit aan toe is gekomen, druk als ze in die jaren is met haar vrouwen cabaret, workshops, lesgeven, re gisseren en optredens op manifes taties. Ze wil inmiddels wel eens wat anders, en wanneer ze op een van haar drie boekenkasten af loopt, pakt ze - 'gedachteloos', zoals ze nu zegt - de autobiografie van de plank, leest het boek in één adem uit en weet dan: "De film is gemaakt als promotie voor me vrouw Diana Ross. Daarvoor heb ben ze Billie Holiday misbruikt. De film is een Hollywood-leugen, een bevestiging van het vertekende beeld dat Amerika van Holiday heeft. Dat van een arme, zielige, ZEIST - Carel Willinks werk heeft op de een of andere manier altijd tot de verbeelding gespro ken. Zijn rijkelijk met verstaan bare symboliek gestoffeerde schilderijen hebben altijd een groot publiek aangesproken. "De kleine man moet ik hebben, dat is mijn publiek. De mensen zijn uit gehongerd omdat ze met moder ne kunst geen plaatjes meer kun nen kijken", heeft hij eens ge zegd. Aan 'plaatjes' geen gebrek op de tentoonstelling 'Willink na tuurlijk', die thans in slot Zeist is te zien. door Hans Lutz De zalen van het vorstelijke Slot Zeist bieden onderdak aan een complete menagerie: neushoorns, yaks, miereneters, zebra's, giraf fen, slangen, lama's, maraboes, condors en een enkele kameel achtergronden als Parijse parken, Italiaanse ruïnes of zeventiende eeuwse fantasielandschappen. Willink's fantastisch-realisme verraadt zich ook in de dierschilde- rijen, waarmee hij zich tien jaar lang (van 1952 tot 1962 - in dezelfde periode had hij ook zijn toppro- duktie als portretschilder) heeft be zig gehouden. In die periode maakt hij zeventien schilderijen, waarin hij dieren in een voor hun vreemde omgeving plaatst. Dat werkt, zoals men in Zeist kan zien, uiterst ver vreemdend. Maar bij Willink zit er altijd nog wat meer achter. Veel moeite hoeft de beschou wer er niet voor te doen om deze diepere betekenis te ontdekken. Willink heeft zich altijd intensief betrokken gevoeld bij alles wat het geluk in onze wereld bedreigt: oor log, verdriet en geweld. Daarnaast dreigen dieren het slachtoffer te worden van de menselijke bemoei enis. Willink ging dikwijls naar Ar- daar de dieren te schilderen, de. Hij werd altijd wat droevig van al die opgesloten dieren. Het schil derij 'Dierentuin' uit 1958 toont een kameel en een bison achter tralies, 'Maar', zo zei Willink eens, 'de op passer is vergeten het hek dicht te doen'. Daarmee bedoelde hij dat de dieren wat hem betreft de vrijheid mochten opzoeken. De tentoonstelling in Zeist, die tot stand kwam onder auspiciën van de Zeister Stichting voor Kunst en Cultuur (tentoonstel lingscoördinator Cora Hollema le verde een onvoorstelbare inspan ning door in twee maanden tijd alle schilderijen beschikbaar te krij gen) begint met een schilderij uit 1927: 'Duiven'. Willink had toen al onder invloed van Henri Le Fau- connier de overgang van het ab stracte naar het figuratieve schilde ren gemaakt. Er zitten twee duiven op een afgebroken tak (bij Willink telkens terugkerend symbool van eindigheid) met een spreeuw op de voorgrond. Op de achtergrond dreigende wolken. Voor wie de le symboliek duidelijk: juist in die tijd had zijn vrouw Miesje van der Meulen een verhouding met de schrijver Reinder Blijstra (de spreeuw) en het huwelijk dreigde te stranden (gebroken tak, donkere wolken). Hetgeen in 1929 ook ge schiedde. Het geexposeerde werk toont de virtuoze handigheid van Willink. De kracht in het 'natuurlijke' as pect van Willink's kunstenaar schap schuilt in de oorspronkelijk heid van de combinatie van op zichzelf weinig originele elemen ten. Willink kopieerde zonder eni ge schroom: de dieren, die hij fijn schilderend overnam van foto's uit Artis; de luchten die hij leende van de Hollandse meesters van de Gou den Eeuw, de bosschages waar voor Ruysdael het materiaal lever de, de landschappen die men vier eeuwen geleden bij de 'italianisan- ten' en caravaggisten al vond. Een ratatouille van stijlen, met meester hand en een geraffineerd gevoel r compositie bii elkaar gevoegd Twee door Willink uit Artis nageschilderde neushoorns in een keurig aangelegd Europees park. De dieren mochten wat hem betreft 'de vrijheid opzoeken'. (foto gpdj een fantastisch realisme. e zien in Slot Zeist te Zeist; openings-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19