Dokteren met kruidenmiddelen niet zonder risico Nieuwe dam-rel geboren CONSUMENT Energie en geld sparen met zuinige lampen Eten is weten Tottenham in mineur Cleijn Duin klopt Eigeman T^U I VENTI L DINSDAG 18 OKTOBER 1988 PAGINA 17 Een collectie van de verschillende soorten energiezuinige lampen die in middels verkrijgbaar zijn (van boven naar beneden): de SL-lamp, de elek tronische spaarlamp en de PL-lamp. (foto pr> De Friese energiebedrijven PEB en Frigem bieden de consumenten met forse korting twee energie be sparende, elektronische gloeilam pen te koop aan. Kosten deze lam pen in de winkel normaal ongeveer 50 gulden, via het energiebedrijf kan men er maximaal twee kopen voor 35 gulden per stuk. De aan schafprijs wordt door het bedrijf via de energienota over zes maan delijkse termijnen geïnd. De Friese energiebedrijven, die de actie samen met de lampenfa briek Osram hebben opgezet, ver wacht dat ongeveer 50.000 zuinige lampen worden afgezet. De ener giebesparing die hiermee kan wor den bereikt is enorm: per lamp wordt uitgegaan van een besparing van 300 kiloWattuur (kWh) over de gehele levensduur (6000 brandu- ren). In geld omgerekend komt dat op een besparing van tussen de zes en zeven tientjes, zodat de elektro nische gloeilamp haar hogere aan schafprijs zelf ruimschoots terug verdient. Tevens wordt met de aktie uiter aard bespaard op de grondstoffen waarmee elektriciteit wordt opge wekt. Bij het energiebedrijf Rijn land, dat zelf ook met voorlichting en tips een energiezuinige instel ling probeert uit te dragen, heeft men van de Friese actie gehoord. "Deze actie lijkt heel aardig", zo zegt de voorlichter, "maar we we ten niet of deze voor ons gebied ook geschikt is. Dat zal eerst onder zocht moeten worden". Verwarren Er zijn verschillende soorten zui nige lampen op de markt. De zoge naamde 'PL-lamp' en de zuinige SL-lamp zijn in feite een soort tl- buis. De SL-lamp is vrij zwaar en heeft een normale lampvoet, die in dezelfde Fitting als de gloeilamp kan worden gedraaid. Om dezelfde hoeveelheid licht te krijgen is een SL-lamp van een veel lager wat tage nodig dan een gloeilamp. De PL-lamp is kleiner dan een SL-lamp en zij weegt vrij weinig. Om deze lamp te laten branden is een apart voorschakelapparaat no dig dat in de armatuur kan worden aangebracht. PL-lampen hebben geen normale lampvoet. Er is een speciale lamphouder voor nodig. Nadeel van deze lampen is dus dat ze niet in elk armatuur passen. De elektronische spaarlamp is nog vrij nieuw. Bij deze lamp vindt de elektronische voorschakeling plaats in de lampvoet, waardoor deze lamp vrij klein en licht is. De lamp kan tevens in vrijwel elk ar matuur waarin een gloeilamp past worden toegepast. De elektroni sche voorschakeling maakt de lamp extra zuinig. Bovendien le vert zij vrij snel na het starten de volledige hoeveelheid licht. Elek tronische spaarlampen hebben, an ders dan tl-buizen, eenzelfde kleur licht als gloeilampen. Zij zijn dus ook probleemloos te combineren met gloeilampen. Overigens heeft Philips, éen van de grote producenten van PL- en SL-lampen, onlangs bekendge maakt dat deze lampen in de prak tijk langer blijken mee te gaan dan op grond van laboratoriumtests was berekend. Zij houden het on geveer 8000 branduren uit, een kwart langer dan tot dusver werd aangenomen. Zogenaamde 'natuurlijke' geneesmiddelen op basis van kruiden zijn lang niet ongevaarlijk. Net als middelen uit de geneesmiddelenindustrie kunnen zij bijwerkingen vertonen en bij hoge doseringen de gezondheid schaden. De overheid oefent desondanks onvoldoende toezicht uit op deze kruidenmiddelen, terwijl bovendien een goede gebruiksaanwijzing of bijsluiter ontbreekt. Samenstelling Raymond Peil In het oktobernummer van de Con sumentengids wijst de Consumen tenbond op deze ongerijmdheden. Aanleiding hiervoor is de grote vlucht die het gebruik van krui dendrankjes, -pillen en kruiden heeft genomen. Er komen steeds weer nieuwe preparaten op de markt, soms van exotische en vaak oncontroleerbare her komst. De bond neemt stelling tegen de grote hoeveelheden lectuur op het Midas Dekker is bioloog. Dat verklaart waarom hij in zijn radiopraatjes vaak dieren cen traal heeft staan, ^laar de bio loog is ook een eigenzinnig schrijver. Dat is de verklaring voor de amusante en pakken de manier waarop hij de door gaans droge biologie zeer on derhoudend voor het voet licht brengt. Midas Dekker heeft zich nu ook met het koken bemoeid. Voor uitgeverij Meulenhoff schreef hij het boekje Eten is weten. Angela de Vrede illu streerde het boekje. Het is geen traditioneel kookboek geworden maar een boekje dat op speelse wijze juist de basis geeft voor het koken. Eten, koken, tafel dekken, afwassen, en natuurlijk de ve le trucjes en proeven waarmee hij in het VPRO-programma Max Laadvermogen de kij kers boeit, alles komt aan bod. Eten is weten is een lang avon tuur voor kinderen en volwas senen. In de boekwinkel tot eind oktober voor 22,50 gul den, daarna voor 27,70 gulden. gebied van de kruidengenees kunst, waarin niet zelden weinig objectieve informatie wordt gebo den. Deze roepen het misverstand in het leven dat men met kruiden het ideale geneesmiddel heeft: baat het niet, dan schaadt het niet is de teneur. De drempel naar grote hoe veelheden is te laag, de weg naar te grote doses of het proberen van nieuwe(re) middelen is te gemak kelijk. Niet rooskleurig De werkelijkheid is weinig roos kleurig, zo schetst de Consumen tenbond. Heel wat kruidenmidde len kennen een schadelijke bijwer king op de korte en/of lange ter mijn. De bond raadt bijvoorbeeld het gebruik van thee, getrokken uit de wortel van de lakplant, als laxeermiddel af. Deze thee kan lei den tot braken, diarree en versnel de polsslag. Er is een aantal produkten op ba sis van luzernezaden, een eiwitrij ke plant ook wel 'alfalfa' genoemd, in de handel. Deze kunnen leiden tot uitslag, spier- en gewrichtspijn en in het ergste geval de werking van de nieren belemmeren of de sa menstelling van het bloed beïn vloeden. Mensen die aan lupus (een bindweefselaandoening die onder meer de huid en gewrichten aantast) lijden of hier aanleg voor hebben mogen daarom middelen waarin luzernezaden zijn verwerkt niet gebruiken. Toch zijn zulke middelen vrij te koop, veelal zon der waarschuwingen. Er zijn ook kruidenmiddelen waarvan de bijwerkingen pas na verloop van tijd aan het licht ko men. Het inwendig gebruik van middelen op basis van de smeer- wortel, bijvoorbeeld in thee, kan de regelmatige gebruiker op langere termijn een ernstige leveraandoe- ning bezorgen, mogelijk met on herstelbare gevolgen. Toch be weert bijvoorbeeld het boekje 'Kruiden uit het reformhuis' van de Nederlandse Vereniging van Re formhuizen' dat van de smeerwor- tel geen schadelijke bijwerkingen bekend zijn. Waarschuwing De bond waarschuwt tegen mo gelijk risicovolle bestanddelen van kruidenmiddelen, zoals kalmoes, vaak gebruikt ter bestrijding van krampen. Er zijn verschillertde soorten kalmoes afhankelijk van het scheikundige 'ras' die vluch tige oliën bevatten met veel, weinig of geen 'beta-asaron'. Deze stof is bij proefdieren kankerverwek kend gebleken. Toepassing en ver werking van kalmoes met een hoog gehalte beta-asaron is daarom ge vaarlijk. Kamillethee is traditioneel een Lotto 41 Eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: 5 win naars, die elk bruto 60.000,00 ontvangen, derde prijs: 69 winnaars, die elk bruto 2.501,90 ontvan gen, vierde prijs: 4.632 winnaars, die elk 48,00 ontvangen, vijfde prijs: 68.456 winnaars, die elk 5,00 ontvangen. Toto 41 Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto 18.606,20 ontvangen, tweede prijs: 32 winnaars, die elk 414,50 ontvangen, derde prijs: 743 winnaars, die elk 44.60 ontvangen. Toto gelijk 41 Eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: geen Winnaar, derde prijs: 16 winnaars, die elk 111,90 ontvangen, vierde prijs: 362 winnaars, die elk 7,60 ontvangen. WK Zevende ronde: Autar (Sur) - Alfaisie (Sur) 2-0, Tsjizjov (Sov) - Sadiek (Sur) 2-0, Gantwarg (Sov) - Mamma N'Diaye (Mal) 1-1, Macodou N'Diaye (Sen) Valneris (Sov) 1-1, Korenewski (Sov) - Kemp (Sur) 2-0, Baljakin (Sov) - Bonnave (Fra) 2- 0. Sijbrands (Ned) - Clerc (Ned) 1-1, Van Aalten (Ned) - Jose Maria (Bra) 0-2, Jansen (Ned) - Wal len (CoR) 2-0, Issalene (Fra) - Van der Zee (Ned) 0-2. leandro (Bra) was vrij. Stand: Tsjizjov 11 punten, 2. Baljakin 10,3. Clerc en Sijbrands 9 (uit 6), 5. Jansen en Korenewski 9, 7. Mamina N'Diaye 8 (uit 6), 8. Gantwarg, Maco dou N'Diaye en Valneris 8,11Van Aalten en Jo se Mana 7 (uit 6). 13. Autar en Van der Zee 7,15. Leandro 6 (uit 6), 16. Sadiek 5,17. Bonnave 4 (uit 6), 18. Issalene 3, 19. Kemp en Wallen 2, 21. Alfaisie 1. TOERNOOI REYKJAVIK Elfde ronde: Joesoepov (Sov) - Petursson (Usl) 1/2-1/2, Andersson (Zwe) - Nikolic (Joe) 1/2-1/2, Speelman (GBr) - Ehlvest (Sov) 0-1Ribli (Hon) - Sax (Hon) 1/2-1/2, Portisch (Hon) - Timman (Ned) afgebroken, Hjartarson (Usl) - Beljavski (Sov) 1/2-1/2, Sokolov (Sov) Spasski (Sov) 1/2-1/2, Kasparov (Sov) - Nunn (GBr) 1/2-1/2, Tal (Sov) - Kortsjnoi (Zwi) 1/2-1/2. Klassement: 1. Tal, Beljavski en Ehlvest allen 7 punten, 4. Sokolov en Kasparov 61/2.6. Timman 6 plus 1 afgebroken partij, 7. Joesoepov, Sax en Nunn allen 6,10. Hjartarsson 5 1/2, 11. Anders son, Speelman en Nikolic 5,14. Ribli en Kortsjnoi 4 1/2,16. Spasski 4.17 Petursson 31/2,18. Por tisch 3 plus 1 afgebroken partij. De twaalfde ronde wordt maandag gespeeld. TAW-leidsch D. 9-4 fc Pieca 4-8 vd Poel Arbouw 3-6 vd Geest TAVV 2-4 Hoogvliet Cha Cha-SCGW/AWC 1-3 NDDV 2-4 Kulit Bia TIB de Boer 2-4 Woubrugge EBR 3-4 SCGW/AWC Koudekerk 1-2 Cha Cha 3-6 Coret 4-4 West End 3-3 A. Home 3-3 Ceres VIERDE KLASSE B: Simon.z B.-UVS 3-13, Voorschoten-VNL 5-5, fc Kraan-Cronestein 5-4 UVS 2-4 Kasteel J. 0-0 fc Kraan 1-2 Kooi 0-0 VNL 1-1 Simoniz B. 1-0 Voorschoten 1-1 Cronestein 2-0 idenmiddelen geldt hetzelfde als voor de medicijnen uit de apotheek: zelf dokteren moet met veel beleid middel tegen ontstekingen in de mond. Bepaalde soorten kamille bevatten een stof die uitslag kun nen veroorzaken bij mensen die daarvoor gevoelig zijn. Sommige kruiden kunnen door te beschim melen verontreinigd raken met 'af- latoxinen' met kankerverwerkken- de werking. De Consumentenbond wijst ook op andere bestanddelen die, bij verwerking in kruidengeneesmid delen, gevaar kunnen opleveren voor de gezondheid. Verwelkende honingklaver bijvoorbeeld vormt onder invloed van een aantal schimmels zeer giftige verbindin gen die inwendige bloedingen ver oorzaken. De bond vindt dan ook dat kruiden op bacteriën moeten worden gecontroleerd, terwijl de leverancier ook de verwerkte krui den precies moet melden. Sommige kruidenmiddelen zijn verontreinigd met synthetische, schadelijke chemicaliën. Dit bleek tien jaar geleden toen in' Chuifong- Toukuwang-pillen ook wel be kend als Chinese of Hongkongpil- len verscheidene chemische ge neesmiddelen werden aangetrof fen. Deze beïnvloeden de rijvaar digheid nadelig, zonder dat de fa brikant hiervoor waarschuwt. Kruidenmiddelen kunnen overi gens ook verontreinigd zijn met bijvoorbeeld bestrijdingsmiddelen of zware metalen. De Consumentenbond pleit er voor dat kruidenmiddelen, gezien hun mogelijke nadelige gevolgen, vergezeld moeten gaan van een ge bruiksaanwijzing of een bijsluiter, net als bij de reguliere, syntheti sche middelen. Daarop moet onder meer worden gemeld de samen stelling, de juiste dosering en de juiste duur van de kuur. Ook mogelijke bijwerkingen, lange-termijneffecten en gevaarlij ke combinaties met andere krui denmiddelen of geneesmiddelen mogen niet onvermeld blijven. Waar nodig dienen ook waarschu wingen tegen gebruik tijdens zwangerschap, borstvoeding en andere kwalen of aandoeningen te worden opgenomen. Vaak ontbreekt toepasselijke in formatie of is zij onvolledig of on juist, zo heeft de Consumenten bond ervaren. Soms worden mid delen aangeraden terwijl niet is be wezen dat zij genezende werking hebben. Gaat het om ernstige aan doeningen, zoals hoge bloeddruk of suikerziekte en laat de consu ment de 'normale' medicijnen ach terwege dan kan dit ernstige com plicaties tot gevolg hebben. Sommige brochures uit de krui densector noemen ook nogal eens kanker als een met kruidenmidde len te genezen ziekte. Bezwaarlijk, vindt de Consumentenbond, om dat veel soorten kanker tegenwoor dig heel goed zijn te genezen, als de patiënt zich tijdig medisch laat be handelen. Wie in plaats daarvan op eigen houtje gaat zitten dokteren speelt met zijn leven. In voorko mende gevallen zouden de ge bruiksaanwijzingen bij kruiden middelen daarom ook een waar schuwing moeten bevatten tegen het achterwege laten van de regu liere geneeskundige behandeling. Pogingen van een aantal instel lingen om een vorm van overheids controle op kruidenmiddelen in het leven te roepen heeft staatsse cretaris Dees (volksgezondheid) steeds van de hand gewezen. Voor de Consumenten is dit onbegrijpe lijk. De consument heeft immers recht op goede informatie, kwali teit en bescherming tegen kwalijke produkten. 'Waar zit die Tyson nou Dat vraagt Europees kampioen zwaargewicht Frank Bruno zich af in de straten van New York. De Engelse uitdager, wiens gevecht met de wereldkampioen boksen al tweemaal is uitgesteld, kreeg ondanks zijn persoonlijke aanwezigheid opnieuw geen uitsluitsel over een datum. Tyson, verwikkeld in persoonlijke problemen, liet zich niet zien. <f0(o ap> PARAMARIBO (ANP) - De zevende ronde in het toernooi om het wereldkampioenschap dammen heeft in de kopgroep weinig wijzigingen opgeleverd. Koploper Alexej Tsjizjov verstevigde zijn positie door een zege op Sadiek. Zijn landgenoot Baljakin nam de tweede plaats van het kiftende Nederlandse duo Clerc-Sijbrands over. Baljakin had weinig pro blemen om Bonnave te verslaan en de twee Nederlandse grootmeesters deelden de pun ten waardoor zij nu twee punten en een partij achter staan op Tsjizjov. ZAALVOETBAL EERSTE KLASSE: Wally sport-Sleutels 4-7, KRV-Eigenbrood 3-3 RGC 5-8 Noordwijk 4-4 Martin C. 3-5 Sleutels 4-4 Jong Boys 4-5 Altior 5-4 de WW 5-5 KRV 4-2 Wally sp 4-4 Eigenbrood 6-2 LB/verbaan 4-4 TWEEDE KLASSE A: Rolleman-Tav/AAB Boys 3-6, the Pro's-Heemskerk 2-4, Hanepoel-Migor 3- 4, v. Goozen-Migor 6-5 A. Heemskerk 4-6 de Hanepoel 3-2 v Goozen 2-4 the Pro's 3-2 Tav/AAB Boys 3-4 VNA 1-0 Migor 2-2 de Rolleman 2-0 TWEEDE KLASSE B: Warmunda-Gr. Rest. 01. 5-5. Stoof-Bola Raga 4-0, StompBoys- Grasshoppers 13-5, nagek. Stomp. Boys-SJZ3-3 2-3 Warmunda 2-3 Bola Raga 3-3 Grasshoppers Van de overige Nederlanders kwa men Jansen en Van der Zee tot winst en liet Van Aalten zich ver rassen door de Braziliaan Jose Ma ria. Doordat ook Korenewski een zege liet aantekenen tegen Kemp deelt de nummer drie van het vori ge WK nu de vijfde plaats met Eu ropees kampioen Jansen. Oud-we reldkampioen Gantwarg en diens landgenoot Valneris kwamen te gen de Afrikaanse N'Diayes niet verder dan remise en zagen huil achterstand op de kolploper weer met een punt vergroot. Ondanks de goede klassering van zowel Clerc als Sijbrands is de spanning tussen beide groot meesters hoog opgelopen. Dat ont laadde zich kort voor hun onderlin ge partij toen Clerc de Nëderlandse arbiter Thom Nobbe vertelde dat hij zijn tegenstander bij de aan vang van de partij geen hand zou geven. De Hagenaar wilde niet uit voerig op het waarom ingaan al deelde hij op een vraag van de arbi ter wel mee dat 'het om meer ging dan alleen de vorige week inge diende petitie inzake de deelne ming van de Malinese groot meester N'Diaye'. De Nederlander, toevallig aange wezen om dit duel te laten begin nen, wijzigde daarom de bij de aan vang van de partij gebruikelijke procedure, gaf beide spelers wel een hand maar liet het verzoek aan beiden omdat ook te doen, achter wege. Sijbrands stak echter zoals gebruikelijk wel zijn hand uit en was stomverbaasd, dat Clerc die weigerde. Enigszins onthutst pro beerde de oud-wereldkampioen zo snel mogelijk achter de reden van Clercs houding te komen, maar niemand kon hem die geven. Toen hij na vier uur van opgekropte spanning - zowel op het bord als in de persoonlijke verhouding - met een remiseaanbod kwam, stak hij zijn hand evenmin uit. Zonder een woord te wisselen tekenden beiden hun notatiebiljet en vertrokken. LONDEN (Reuter) - De Engelse voetbalbond heeft gisteravond be sloten Tottenham Hotspur twee punten in ontnemen. De tuchtcom- missie van de FA nam het opmer kelijke besluit omdat de Londense formatie er niet in was geslaagd de openingswedstrijd op White Hart Lane doorgang te laten vinden. Zes uur voor het duel tegen Co ventry werd het treffen verboden door de politie. Door werkzaamhe den lag er los materiaal rond het veld dat als een uitnodiging aan op rellen beluste supporters werd ge zien. De voorzitter van Tottenham, Irving Scholar, kondigde aan tegen de beslissing in beroep te gaan. „Wij hebben het besluit niet ge nomen. De politie verbood door gang van het duel. Wij hadden voorgesteld een deel van de tribu nes af te sluiten maar daar ging de politie niet mee akkoord." Totten- ham viel door de straf terug van de achttiende naar de twintigse plaats. De Londense formatie heeft vijf punten uit zes wedstrijden. LEIDEN Glasbergen zit weer op de goede weg. De Rijnsburgse zaal voetballers wonnen gisteravond de uitwedstrijd in de landelijke com petitie tegen Hermes DVS met 1-4. Ceverbo kende in Den Haag geen medelijden met Silva Boys (2-9), terwijl De Maas op de been bleef te gen FV Snoekie: 4-2. In de hoofd klasse boekte Cleijn Duin een be nauwde zege op Eigeman: 4-3. Hennes - Glasbergen 1-4 Het vertrouwde aanvallende spel van de Rijnsburgers leverde eigen lijk maar weinig doelpunten op. Nico Glasbergen had er niet slecht aan gedaan om de afmetingen van het Schiedamse eens na te meten, zo vaak stonden paal en lat succes in de weg. Hermes kreeg overigens ook diverse kansen, maar wist er slechts één te benutten. Toen was het echter al te laat. Jan Hogewo- ning 92), Peter Hogewoning en Huug Aandewiel hadden Glasber gen al een een ruime voorsprong geholpen: 1-4. Cleijn Duin - Eigeman 4-3 De spelers van Eigeman toonden zich na afloop bijzonder verbolgen over het resultaat van de ontmoe ting met Cleijn Duin. Bijna de hele wedstrijd hadden de bezoekers voor gestaan, maar een totaal van drie tijdstraffen werd de ploeg uit eindelijk toch fataal. Arie van Duijn en Leen van der Plas tilden Cleijn Duin in de slotfase over de tegenstander heen (2-3, 4-3), nadat Huug Hoek en Fred Eijsberg eer der al voor aansluiting met het voortvarend van start gegane Eige man hadden gezorgd. „De geluk kigste heeft gewonnen", oordeel den de Katwijkers, maar daar had Eigeman natuurlijk geen bood schap aan. Winst Schapers WENEN (AFP) - Michiel Schapers is het met 170.000 dollar gedoteer de Grand Prix-toernooi van Wenen begonnen met een maximale zege. De Rotterdammer, 41e op de we reldranglijst en als zesde geplaatst, gunde zijn Amerikaanse opponent Peter Palandjian geen enkele ga me: 6-0, 6-0. Palandjian bezet mo menteel de met Jan Willem Lodder gedeelde 320ste plaats op de lijst. Miller mag blijven ROTTERDAM (ANP) De in de ere divisie heren spelende basketbal club Rotterdam heeft met Cedric Miller een overeenkomst gesloten voor de rest van het seizoen. De 24- jarige center, afkomstig van de Bahama's, had een voorlopig con tract voor de eerste acht wedstrij den. Miller heeft zich ontpopt tot topscorer met een gemiddelde van 27,9 punten per duel. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.00 en 22.00 uur. Een eervolle uitnoging be reikte de Rugbyclub DIOK. De Leidse mannetjesputters zijn zondag te gast bij het universi teitsteam van Brussel. Voor DIOK een uitstekende voorbe reiding een week voor de topper tegen Castricum Omdat Hen- nie Kuiper de Brabantse soig- neur Sjef de Jong als verzorger voor zijn nieuwe profploeg heeft aangetrokken, moet Leidenaar Cok van Leeuwen opnieuw de boer op om werk te vinden in het beroepswielerwereldje Eredi visieclub Haarlem heeft laten doorschemeren dat het Rini van Roon graag wil ruilen voor ex- Roodenburger Ron de Roode (FC Den Haag). Co Adriaanse voelt daar niets voor. Hij vindt het een slechte ruil Een (fou tief) bericht van het persbureau ANP. Wielrenner Arjan Jagt zou zevende zijn geworden in de Ita liaanse n^jaarsklassieker Mil- aan-Turijn. In werkelijkheid ver toefde de inwoner van Woubrug ge op het eiland Kreta om te her stellen van een blessure Veld rijder René Guyt (Casba/Swift) is samen met Frank Groenendaal en Tom der Kinderen opgeno men in het team van Koos Groe nendaal. Dit team zal zich vooral met de begeleiding van de Kat- wijker bemoeien In een fiets- cross in Zoetermeer was er voor de Katwijkse broertjes Patrick en Ronald Chen een tweede plaats weggelegd In de natio nale korfbalselectie (junioren) die zaterdag in Houthalen tegen België speelt, is Edward Dekker van De Algemene opgenomen Voor de voetballers van de Afde ling Leiden is in de periode van 23 december 1988 tot en met 22 januari 1989 een winterstop inge steld. De jongste jeugd gaat een paar maanden de zaal in Niet alleen de politie, ook de scheids rechters voeren aktie. Er moeten nieuwe fluitisten bijkomen. Mis schien iets voor u? Zo als be loofd. Maandag 24 oktober is de echte cup die het Nederlands elf tal in Duitsland won te bezichti gen bij SVLV in Voorschoten Herman Hartevelt (tweede dan) en Peter Siebert (eerst$ dan) zijn in Sittard geslaagd voor het exa men Taekwondo. Beide zijn lid van Sportschool Aad van der Luit Bijscholing Pers en Publi citeit en bijscholing Sportclub en Automatisering zijn twee cur sussen die in November bij Sport en Rekreatie van start gaan. Voor informatie, bel: 071- 315601 Korfbalclub Zuider kwartier bestaat 55 jaar en ge bruikt de herfstvakantie voor verschillende activiteiten voor de jeugd. Een goed idee want op deze manier blijft de jeugd een beetje van de straat. Op 5 novem ber is de feestavond voor de ge hele vereniging Er wordt op veel fronten gevoetbald van avond. Naast het Zilveren Mo- lentoernooi, de Jeugdcompetitie onder 21 jaar, komen ook de vrouwen van Randstad Sport in actie voor een wedstrijd tegen de 'Leidse selectie'. De aanvang in Voorschoten is om 19.30 uur Zelfs het korfbal houdt rekening met de voetbalinterland West- duitsland-Nederland. Bij Fides Pacta mogen de lagere senioren een dag later (donderdag) komen trainen. Voetbalclub SJZ maakt zich zorgen om de condi tie van haar velden. Terwijl er bijna overal op zaterdag werd ge voetbald stonden de velden op sportpark Haasbroek blank. Ook de trainingsfaciliteiten zijn erg slecht. Een tweede kunstgras veld in de gemeente Zoeterwou- de? De bondscoach van Saoedi Arabië bezoekt op zaterdag 29 oktober de zaalvoetbalinterland Nederland-Italie in Katwijk Alphenaar Remco Tuinenburg (Feyenoord) en Sassenheimer Rini Blankenspoor (UVS) zijn overgebleven in de nationale jeugdselecties. Remco van Dijk (Quick Boys) viel op het laatste moment af Zaterdag 22 okto ber (19.00 uur) organiseert Fides Pacta een open huis. Een groot aantal leden heeft de kantine na de brand in april volledig Bij softballvereniging 'Volle Bak' beginnen de trainingen alweer in november. Paul de Jonge (071- 141714) vertelt u er alles over Op 22, 23, 29 en 30 oktober in het Centraal Rekeninstituut (Wasse- naarseweg 80) de Nederlandse kampioenschappen Computer schaak. Vanaf 's morgens 9.00 uur is de toegang gratis Sport liefhebbers die het KRO-pro- gramma 'Sport op Vrijdag' een keer willen bijwonen, kunnen bellen naar de KRO (035-713366). Voor de nationale jeugdselecties bij het basketbal zijn M. Berbee (MSV), N. Bader (BV Lisse) en de BV Leiderdorpspelers M. van der Heide, F. Kuipers, M. Pikaar en W. de Roos uitgenodigd De bowlers Frank Scheffer en Bas Menken zijn geselecteerd voor Jong Oranje. Beide komen uit voor Formule Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17