Subsidie verbetering woningen verscherpt Zonde dat het snel weer vol staat' College trekt aan noodrem: Filmprijs Rechterlijke belangstelling voor onwettig gemaakte foto van Leidse Pieterskerk Wethouder neemt nieuw wachthuisje in gebruik DINSDAG 18 OKTOBER 1988 Graffiti-spuiters maken voor straf gevels schoon: Jongeren tussen de twaalf en achttien jaar die in Leiden op heter daad worden betrapt op het plegen van vandalisme, kunnen kie zen tussen een boete of een alternatieve straf. Kiezen ze voor het laatste, dan komen ze terecht bij het HALT-bureau (Het Alterna tief). In overleg met officier van justitie, met toestemming van ou ders en onder begeleiding van één van de HALT-medewerkers moeten jongeren de schade die ze hebben aangericht zoveel mo gelijk herstellen. Het Leidse HALT-project draait sinds april 1986 en in februari van dit jaar is besloten dat het wegens gebleken succes met twee jaar wordt verlengd. Graffiti scoort hoog op de lijst van overtredingen waarvoor wordt 'gehalt'. Twee jongens die afgelopen jaar zeer frequent de spuitbus hebben gehanteerd en werden betrapt, aan het woord over hun ervaring met de alternatieve straf. "Ik ging vaak zoge naamd vissen". LEIDEN Praten willen ze onder voorwaarde dat ze anoniem blij ven. Ron en Piet zullen we ze noe men. allebei veertien jaar ("bijna vijftien"). Ron woont in Leiden, Piet in Leiderdorp. Samen werden ze begin september door de politie in hun kraag gegrepen toen ze met spuitbussen winkelpuien en rollui ken in vooral de Haarlemmerstraat met hun respectievelijke signatu ren aan het opsieren waren. Taggen, noemen de insiders dat. Het tweetal had al 26 panden onder handen genomen toen de politie ze in de gaten kreeg. "De politie heeft ons eerst nog ach terna gezeten", vertelt Ron. "Op het bureau moesten we de cel in ("De wachtkamer", verbetert HALT-medewerker Frans Bosch) en opschrijven waar we allemaal hadden gespoten. We kregen een folder over het HALT-project en hebben voor een alternatieve straf gekozen". Niet eng, wel vreemd vonden ze de ervaring om opge pakt te worden, hoewel Piet al eens wegens fikkie stoken met de poli tie te maken had gehad. door Simone van Driel Toen Ron en Piet ("Ik was al een keer gestopt met graffiti, maar toen begon Ron en ben ik ook weer be gonnen") werden gepakt, waren ze niet aan hun eerste gezamenlijke actie bezig. Ze hebben het afgelo pen jaar geregeld en door de hele stad huisgehouden. "Omdat het spannend is", verklaart Ron. "De spanning is dat de politie je niet te pakken krijgt". Spuitbussen kocht hij stiekem van zijn zakgeld, "daar hield ik geld voor apart". Omdat voor dit soort activiteiten uiteraard zo weinig mogelijk publiek is ge wenst, was zondagochtend een ge liefd tijdstip om op pad te gaan. "Ik ging vaak zogenaamd vissen", ver telt Ron. "Volgens mij vond je moeder dat het ergst, dat je die smoezen verzon", zegt Bosch. Wat Ron beaamt. Druk De ouders waren sowieso alles behalve blij met de illegale vrije tijdsbesteding van hun zonen. Vroeg naar bed, binnenblijven en minder zakgeld, waren de straffen die ze van thuis kregen. Ron zegt dat hij nogal benauwd was voor de reactie van zijn ouders toen hij op het politiebureau zat. "Ik dacht dat ik een jaar binnen zou moeten blij ven, maar gelukkig viel dat mee". Volgens hem weten heel veel mensen op zijn school dat hij is ge pakt. "Ik heb het aan een paar vrienden verteld, maar zoiets gaat zo rond. Hoe zé reageren? De mees ten normaal, sommigen maken klote-grapjes, maar dat is uitzonde ring". Piet heeft daar minder last van. "Ik heb het maar aan één vriend verteld". Als straf voor hun geklieder moeten Ron en Piet twaalf uur lang, verspreid over drie dagen, graffiti van gevels in de Haarlem merstraat schrobben. Ze kijken er niet echt naar uit, ook vanwege de mogelijke reacties van gedupeerde winkeliers en het publiek. "Het is wel terecht dat we worden gestraft, maar de Haarlemmerstraat is hart stikke druk". Bosch probeert ze ge rust te stellen met de medemede- ling dat veel winkeliers allang blij zijn dat de boel wordt schoonge maakt. Bovendien blijft hij er steeds bij, zoals alle jongeren die schade moeten herstellen niet zo maar aan hun lot worden overgela ten. "De straf is schoonmaken, niet dat ze de Leidse bevolking over zich heen krijgen", zegt hij. Zonde Nog voor ze hun straf hebben on dergaan, zeggen Ron en Piet dat ze veel van hun ervaring hebben ge leerd. Graffiti is er voor hen niet meer bij, beweren ze stellig. Ron: "Ik schaamde me best toen ik hier naar toe moest. Zo leuk is het niet". Ze zijn allebei geschrokken van het bedrag waarvoor ze alles bij elkaar schade hebben aangericht. "Twin tig-, dertigduizend gulden", zegt Bosch. "Dat kost het als je dat alle maal door een bedrijf zou moeten laten schoonmaken". Waarna hij vraagt of ze niet bang zijn voor de reacties van andere spuiters. Ze moeten immers niet al leen hun eigen geklieder, maar ook dat van anderen verwijderen. Ze zeggen allebei van niet. Ron voor Ron en Piet onder leiding van HALT-medewerker Frans Bosch c "Ze doen trouwens hartstikke hun best". spelt eerst nuchter dat de gevels die zij zullen schoonmaken, vol gende week toch wel weer vol staan. Dan: "Dat is eigenlijk wel zonde, als wij dat helemaal net heb ben schoongemaakt". Bosch stelt tevreden vast dat dat gevoel nou precies de bedoeling is. "Zo gefrus treerd voelen die winkeliers zich ook elke keer". Gewapend met schoonmaak middel, sponsen, handschoenen en mondkapjes staan ze even later in de Haarlemmerstraat. Ze beginnen in een steegje, om te wennen. Drie uur en menig winkel verder zegt Piet dat het tot dan toe nog is mee gevallen, ook met de reacties. Veel mensen blijven wel even kijken naar het poetsende tweetal, maar volgens Bosch zijn de reacties niet agressief. "Ze doen trouwens hart stikke hun best, dat mag er ook wel LEIDEN Het college wil de subsidie-regeling voor de verbetering van particu liere woningen verscherp en. Op die manier hoopt het college het hoofd te kunnen bieden aan het toenemende aantal aanvragen voor een subsidie uit deze pot. Tege lijkertijd wil het college zo meer geld vrijmaken voor het behoud van woningen die in bezit zijn van particu lieren en voor 'gezamenlijk' uitgevoerde opknapbeur ten. De subsidies voor de verbetering van particuliere woningen, die 25 jaar of ouder zijn, worden betaald uit het stadsvernieuwingsfonds. De afgelopen jaren is gebleken dat steeds meer mensen een beroep doen op deze pot. Volgens het col lege komt dit doordat de rente laag is, waardoor het aantrekkelijker wordt om geld te lenen voor een LEIDEN Het anatomisch-em- bryologisch laboratorium van de medische faculteit Leiden heeft met een videofilm een prijs gewon nen tijdens het congres van de Bri tish Association for Pediatrie Sur geons. De videofilm toont een spe ciale operatie-techniek bij ratten. Deze techniek, die bij de medische faculteit is ontwikkeld, wordt on der meer gebruikt om het effect van bepaalde geneesmiddelen te beproeven. opknapbeurt, en door de aantrek kende economie. Mensen durven het daardoor kennelijk meer dan voorheen aan om geld in hun huis te steken. Tot vorig jaar gold 'wie het eerste komt, wie het eerste maalt'. De be langstelling voor de subsidie bleek echter zo groot dat de pot al vroeg in het jaar leeg dreigde te raken. Een aantal interessante projecten zou dan niet door kunnen gaan. Re den voor het college om aan de 'noodrem' te trekken en een aantal subsidies te verlagen of zelfs te schrappen. Omdat het college niet elk jaar aan de 'noodrem' kan gaan hangen, heeft het nu besloten de hele subsidie-regeling voor parti culiere woningverbetering te ver anderen. Grootscheeps Gebleken is dat in enkele stads wijken het aantal verbeterings plannen naar verhouding te laag is. Vermoedelijk komt dat, zo stelt het college, door een opeenhoping van een aantal 'sociale problemen'. Om de huiseigenaren in dergelijke wij ken tot meer activiteiten aan te sporen, stellen burgemeester en wethouders voor een extra premie te zetten op gezamenlijk ingedien de verbeteringsplannen. Wanneer ten minste vijf huisei genaren uit dezelfde buurt geza menlijk hun woning laten opknap pen, kunnen ze rekenen op een bij drage van vijftig procent. Voor de verbetering van enkele huizen, stelt de gemeente veertig procent subsidie beschikbaar, zo is het plan. De bewoners van de wijk Groen- oord hebben de gemeente eerder dit jaar voorgesteld om wijken aan te wijzen, waarvoor dan collectieve verbeteringsplannen zouden moe ten worden gemaakt. De huiseige naren in deze wijken zouden daar bij alle kosten voor de verbetering van hun woningen vergoed moeten krijgen. Zo ver wil het college op dit moment niet gaan. Het sluit echter niet uit dat een dergelijke aanpak na 1989 wél wordt gevolgd. Daarbij is dan van belang hoe groot de belangstelling is in de wijk voor een grootscheepse opknapbeurt van particuliere woningen. 'Woongenot' B en W willen meer aandacht gaan schenken aan het behoud van particuliere woningen op de lange re termijn. Om dat mogelijk te ma ken, wil het college voortaan geen geld meer geven voor werkzaam heden die alleen maar het 'woonge not' vergroten. Slechts het herstel van bouwkundige gebreken en groot onderhoud wordt nu nog ge subsidieerd. Om allelei 'kleine' klusjes als vanzelf buiten de boot te laten val len, wil het college geen bijdrage meer geven voor plannen die min der kosten dan 5000 gulden. Nu is het minimum-bedrag nog 3000 gul den. Het maximumbedrag wordt op 50.000 gulden gesteld. Dat bete kent dat de gemeente ten hoogste 20.000 gulden beschikbaar stelt voor een opknapbeurt, of bij een gezamenlijke aanpak 25.000 gul den. Voorwaarde is wel dat de woning na de renovatie weer voldoet aan eisen die aan een huis mogen wor den gesteld. Zoals wethouder Tes- selaar vorige week al aankondigde, zal daardoor een bepaalde groep woningen niet meer in aanmerking kunnen komen voor subsidie. Deze woningen worden gesloopt, om plaats te maken voor nieuwbouw. Omdat dergelijke zeer slechte wo ningen in bepaalde wijken zijn ge concentreerd, zullen hele buurten 'Schuilen in schoonheid' worden uitgesloten van subsidie. Een enkel 'slecht' huis in een buurt kan overigens gespaard blijven. Het college stelt voor om maximaal 15.000 gulden beschikbaar te stel len voor de tijdelijke instandhou ding van dergelijke huizen. Om beter greep te krijgen op de verbetering van particuliere wo ningen, wil de gemeente een uiter ste datum invoeren waarop plan- door Meindert van der Kaaij en Britta Alink Nagerecht De Leidenaar was in oktober 1987 op de Witte Singel op de bon gegaan omdat hij geen deel III achter de voorruit van zijn auto had zitten. "Ja, die had ik natuur lijk wel. Ik kon hem alleen niet meer vinden", zei de man. En om dat te bewijzen liet hij zijn papie ren zien aan de rechter en officier van justitie. "Tja, hier kan ik natuurlijk niet zien dat u deel III ook daadwer kelijk had, want er staat geen da tum op. Die had u dus ook na de aanhouding gekregen hebben. Bovendien gaat het erom dat je zo'n bewijs altijd achter de voor ruit moet hebben en dat had u niet", zei kantonrechter Groe nendijk. Hij liet er meteen op volgen dat deze verklaring overigens niet klopte met die de Leidenaar des tijds tegen de politie had afge legd. "Toen zei u dat u bang was dat hij gestolen zou worden", al dus de rechter. "Nou nee, ik was bang dat hij gestolen kon zijn. Hij was er toch niet meer", ver klaarde de man. Officier van justitie Van Kem pen wond er echter geen doekjes om: "Meneer zit gewoon perti nente leugens te vertellen. Hij werd in oktober aangehouden en bekeurd. Bij navraag bij kente kenregistratie bleek dat hij pas op 17 november een deel III had aangevraagd. U probeerde kortom de feiten te verdraaien", zo pakte de officier uit. Hij eiste vervolgens 130 gulden boete. "Wat vindt u daar nu van?" vroeg de rechter nog op vriende lijke toon. "Belachelijk", zo luid de het korte antwoord. De rech ter bepaalde de boete op 100 gul den. Vandalen? "We zijn ten slotte geen vanda len," vonden twee Leidse stu denten. Het tweetal stond giste ren voor kantonrechter Groe nendijk, omdat ze in juli op een bouwterrein aan de Morsweg op een bouwkraan geklommen wa ren. Vanaf de kraan hadden ze een prachtig uitzicht over de stad Leiden. Daarvan wilden ze 's avonds om 21.30 uur foto's i ken. Vooral de verlichte Pieters kerk had hun warme belangstel ling. De jongelui werden echter door de politie opgemerkt en ge vraagd naar beneden te komen. Snel bleek het de agenten dat ze niet met rotzooischoppers van doen hadden. Maar of ze nu goe de of slechte plannen hadden, ze bevonden zich op een bouwter rein dat verboden voor onbe voegden was. En dat bestreden de studenten nu net. "Het hek was open," zei den ze, "maar omdat over het muurtje de kortste weg was, zijn we daar overheen geklommen. Als we het wilden, dan hadden we zo door de normale ingang naar binnen kunnen lopen. Die was namelijk altijd open. De kin deren speelden er zelfs altijd. Bo vendien was er nergens een bord dat we niet het terrein op moch ten". De hoofdagent die gisteren als getuige opdraafde zei er zeker van te zijn dat het hek dicht vVas. Ook de uitvoerder van het bouw project verklaarde dat het hek al tijd afgesloten is. Daar konden ze niet tegenop. De officier van justitie Van Kempen wilde niet te lang door- praten over het hek. Hij consta teerde dat de studenten niet op het terrein mochten komen. "Daarvoor hadden ze gewoon toestemming moeten vragen aan de eigenaar". De officier eiste voor elk 20 gulden boete. De rechter had wel begrip voor de daad. "Jullie hadden goede bedoelingen en zijn geen kwa jongens. Geen straf, geen boete". De rechter had wel graag de foto van die mooi verlichte Pieters kerk willen zien. Vuilnisbelt "Ik voerde actie, maar ik hin derde daarbij niemand", zei een Leiderdorper tegen de rechter. Hij stond gisteren voor het hekje van de kantonrechter omdat hij zijn auto had geparkeerd voor de uitrit van de vuilnisbelt aan de Mauritssingel. Maar die auto stond daar niet per ongeluk. Het was in het kader van een protest actie van actiegroep 'Leefbaar Leiderdorp'. Woordvoerster mevrouw R. Dekkers van de actiegroep was maar al te bereid het parkeerpro bleem van de verdachte toe te lichten. "Kijk, die actie dat een idee van mij. Ik wilde zelf wel voor dat hek gaan staan om de vuilstort tegen te houden, maar er was mij van alle kanten geadviseerd een sterke man mee te nemen. Daarom ging hy mee en zyn auto was nog sterker na tuurlijk", zei ze op de gedaagde wijzend. De rechter had vervolgens nogal moeite om uit te leggen dat de zaak niet bekeken wordt in het kader van de Hinderwet, maar in het kader van de Ver- keerswetgeving. Dekkers wilde aantonen dat de Leiderdorpse gemeente onrechtmatig vuil stortte. Het ging de rechter ech ter om het feit dat voor een uitrit die nog geregeld gebruikt wordt, een auto was geparkeerd en dat mag nu eenmaal niet. De officier had wel begrip voor mensen die zich zorgen maken om het milieu en hij wilde de ver dachte niet te zwaar straffen voor de overtreding. Hij eiste een symbolische boete van tien gul den. De verdachte meldde daar op dat hij sowieso tegen het von nis in beroep zou gaan. De rechter besloot daarom een boete van 51 gulden te eisen om dat voor een lager bedrag niet in LEIDEN - Wethouder Van der Mo len heeft gisteren de eerste van 191 nieuwe wachthuisjes voor buspas sagiers (zogeheten abri's) in ge bruik genomen. De abri's zullen de komende weken in sneltreinvaart over de stad worden verspreid. Met een plaatsingstempo van 29 per week zullen over vier weken 116 nieuwe abri's in de stad staan. De resterende 75 wachthuisjes wor den in het najaar van 1989 ge plaatst. De gemeente heeft met de firma Publex uit Amsterdam een over eenkomst gesloten voor vernieu wing en uitbreiding van de Leidse wachthuisjes. In ruil voor plaatsing en onderhoud ontvangt Publex in komsten van reclames op de wachthuisjes. Bovendien mag het bedrijf nog 110 zuilen in de stad plaatsen waarop naast een zijde voor reclames ook een zijde be stemd is voor de gemeente die deze kan vullen met stadsplattegronden en andere niet-commerciele infor matie. De eerste nieuwe abri stond gis teren ingepakt, met een strik er om, bij de bushalte voor het stads- bouwhuis aan de Langegracht. Wethouder Van der Molen (ruimte lijke ordening en verkeer) was ge vraagd het eerste nieuwe wacht huisje uit de verpakking te helpen. Zij deed dat graag en verklaarde trots te zijn op het nieuwe straat- meubilair van Leiden. Niet alleen omdat de buspassagiers straks droog staan maar ook omdat de abri's er fraai uitzien en daarom een aanwinst zijn voor de stad. Het wachten op de bus wordt "schuilen in schoonheid", aldus de wethou der. Op een aantal plaatsen in het his torische centrum, zoals voor het stadhuis, komt een heel luxe type abri. Bij dit type zijn zowel de wan den als het dak van glas. Leiden krijgt als enige gemeente dit model uitgevoerd in metallic-grijs. De ge meentelijke welstandscommissie is overigens helemaal niet ingeno men met dit luxe model en heeft het gemeentebestuur negatief ge adviseerd over de plaatsing. B en W leggen dit advies naast zich neer, liet Van der Molen desgevraagd weten. Voor de oude wachthuisjes, waarvan een aantal nog in goede staat is, heeft de gemeente een nieuwe bestemming gevonden. De wachthuisjes zijn aangeboden aan voetbal- en andere sportverenigin gen voor plaatsing langs de velden. In de binnenstad is het plaatsen van de nieuwe abri's in de eerste week van november afgerond. Het gehele werk is in de eerste week van december klaar. De bewoners van de wijk Groenoord willen dat de gemeente speciaal voor hun buurt geld vrijmaakt voor het opknappen van particuliere hui zen en bovendien dergelijke opknapbeurten voor 100 procent subsidieert. Daar wil het college echter nog niet aan. (foto Loet Zuyderduin) nen nog kunnen worden inge diend. Ook wil ze gaan werken met streefcijfers. Verder wil ze de mo gelijkheid openhouden om de plannen voor duurdere woningen aan te houden tot bekend is hoe veel er nóg in de subsidie-pot zit. De laatste twee plannen zullen ove rigens zeer waarschijnlijk nog niet volgend jaar worden ingevoerd. Wethouder Van der Molen met koters in de eerste nieuwe abri die giste- 'en uit de feestelijke verpakking werd gehaald. (foto Jan Holvast) Tentoonstelling Op het Leidseplein van het Academisch Ziekenhuis is tot 31 oktober de reizende tentoonstelling Vrijwilligerswerk: liefde werk. oud papier?' te zien. Deze is geor ganiseerd door de Vrijwilligerscentrale Leiden. Twintig organsisaties die met vrijwilligers werken presenteren zich door middel van foto's en informatie. De catologus van de tentoonstelling kan be steld worden bij de Vrijwilligerscentrale, Oude Rijn 44c, telefoon 149064. Inloophuis Het Inloophuis Psychiatrie, Rapenburg Japan In de reeks lezingen over Japan, geor ganiseerd door het Studium Generale van de Leidse universiteit, spreekt drs. J.W. Stumpel van de Nederlandse am bassade in Japan donderdag 20 oktober over het onderwijs in Japan. Plaats van handeling is het Centrale Voorzienin gengebouw aan de Cleveringaplaats. aanvang 20.30 uur. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag 21 oktober in buurthuis 1 Spoortje aan de Bemardkade 40 een ruilavond voor ver zamelaars van munten, prentbriefkaar ten, postzegels, lucifermerken, sigaren- bandies en suikerzaue^^tanvanQ

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13