Voortbestaan milieucentrum Leiderdorp staat op de tocht In gewoon huis moet je ook trappen lopen 'Aanstelling vaste la-acht is noodzakelijk' verkrachting in Wassenaar Tentoonstelling Politie neemt klappertjes in beslag Poging tot Files door gekantelde vuilnisauto in Stompwijk Commissie: 'Leiden en Oegstgeest mogen niet aan elkaar vastgroeien' Camper in vlammen op TROUWPLANNEN? VUL IN! a PAGINA 12 DINSDAG 18 OKTOBER 1988 'Bezemertoren' nu toch bewoond LEIDERDORP - De 'Bezemerto ren' op de hoek van de Persant Snoepweg en de Simon Smitweg in Leiderdorp is na maanden van leegstand toch nog bewoond. Bram en Nicolet Rodenburg hebben de 'woontoren' enige we ken geleden gekocht en inmid dels grondig verbouwd. Onlangs zijn ze er ingetrokken. Het huis, gekscherend ge noemd naar de onlangs vertrok ken wethouder Bezemer, is van binnen nog niet helemaal af. Er moet nog vloerbedekking in de gangen en op de wenteltrap wor den gelegd en er moet hier en daar nog worden geschilderd. Het huis bestaat uit vier verdie pingen. Beneden is een studeer kamer en een berghok, op de eer ste etage een slaapvertrek, op de tweede de keuken en een enkele kamer en geheel boven de woon kamer. "Wij waren net als de meeste Leiderdorpers gewoon nieuws gierig naar het huis. Ik vond het maar een maf huisen vroeg me af wie daar nou wilde wonen. Toch hebben we een keer een afspraak gemaakt met de makelaar. Al leen maar om er eens te kunnen kijken. En toen we de woonka mer zagen, waren we verkocht. Al die trappen nemen we er ge woon bij. In een gewoon huis moetje toch ook trappen lopen", zegt Nicolet Rodenburg. Het jonge stel heeft enorm veel reacties gehad. Soms 'tot verve lens toe'. Bram Rodenburg zat een keer op het balkon toen er een oudere man van zijn fiets af stapte en naar boven riep: 'Gefe liciteerd hoor, met het nieuwe huis'. "Ja, dat is wel een leuke re actie, maar er is ook een aantal -mensen dat gewoon aanbelt om eens binnen te mogen kijken. En daar hebben we niet altijd zin in. We werken allebei en dan ben je 's avonds blij datje thuis bent om van het huis te genieten. Maar ik begrijp die nieuwsgierigheid wel", zegt Bram. "Steeds weer moeten we la chen om automobilisten die bij de kruising voor het stoplicht staan", vervolgt de familie Ro denburg. "Ze wringen zich in al lerlei bochten om het huis te kunnen bekijken. Dan vergeten ze weg te rijden en beginnen de auto's erachter te toeteren". Maar de leukste reactie kregen ze van oudere mensen die zeiden dat ze zelf ook wel eens 'zo'n ge waagde stap' hadden willen zet ten. De inmiddels bewoonde woontorenaan de Persant Snoepweg in Leiderdorp. (foto Wim Dijkman) WASSENAAR - Op de Wassenaar- se Maaldrift heeft vannacht een naar schatting 30-jarige man een mislukte poging tot verkrachting van een vrouw gedaan. De 30-jarige Wassenaarse vrouw heeft zich zo danig heftig verzet dat het volgens de politie bij een poging is geble- De vrouw zou door de man van haar fiets zijn getrokken. Ook doet volgens de politie het verhaal de ronde dat hij bij haar achterop de fiets zou zijn gesprongen en haar zou hebben gedwongen naar bos jes te rijden. De politie kon vanoch tend nog niet zeggen welke lezing de juiste is. WASSENAAR - In het Wasse naarse culturele centrum De Wa- renar is vanaf morgenavond een tentoonstelling van beeldend kun stenares Minka van Steenbergen te zien. H. Muiderman, directeur van het centrum voor Kunstzinnige Vorming in Den Haag, opent de tentoonstelling om 21.30 uur. Tot 14 november zijn de tekeningen te zien van Van Steenbergen die zij heeft gemaakt na een reis door Tur kije. LEIDERDORP - Het voortbestaan van het Milieu Educatief Centrum (MEC) in Leiderdorp staat op de tocht. Wanneer de gemeen te niet bereid is een vaste kracht aan te stellen, wordt sluiting overwogen. Dat blijkt uit de woorden van F. Darlang, vrijwillig coördi nator van de Biologie-werk- groep Leiderdorp. De werkgroep, die het MEC be heert, heeft behoefte aan een vaste medewerker om de activiteiten op elkaar af te stemmen. Er is inmid dels een afspraak gemaakt met de wethouders G.H.J. Keijzers en J. den Boeft om over het aanstellen van een milieu-educatief medewer ker in de gemeente Leiderdorp van gedachten te wisselen. Het MEC opende in 1985 zijn deuren voor leerlingen van de Lei- derdorpse basisscholen en voor volwassenen. Gelegen naast de kinderboerderij in de Houtkamp bruist het er sindsdien van de acti viteiten. Vrijwilligers van de Biolo gie-werkgroep die bestaat uit on derwijzers, vertegenwoordigers van de afdeling groenvoorzienin gen van de gemeente en de school begeleidingsdienst ontwikkelen projecten voor het basisonderwijs. Verder organiseren ze regelmatig tentoonstellingen die voor ieder een toegankelijk zijn. Darlang, werkzaam bij de schoolbegeleidingsdienst, heeft tot nu toe geprobeerd de activiteiten zoveel mogelijk te coördineren. "Maar", zo zegt hij zelf. "dit werkt niet meer. Iedereen die hier helpt doet dat naast een baan en dat is haast niet te combineren. Vooral de gemeente-ambtenaren van de afdeling groenvoorzieningen ver richten veel werk. Maar als er in de Houtkamp moet worden gesnoeid, dan gaat dat vóór de begeleiding van een groepje kinderen. En dan moeten wij weer proberen iemand anders te vinden. Als we een vaste medewerker zouden hebben, kan die zich daarmee bemoeien". Schooltuinen Een vaste kracht zou volgens de werkgroep nog meer taken kunnen krijgen. Een belangrijk onderdeel van de activiteiten is het schooltui nen-project. Twee terreinen zijn beschikbaar voor de kinderen, éen in de Houtkamp en één in de Bloe- merd. Veertien van de zestien ba sisscholen in Leiderdorp doen mee aan het project. Ieder kind heeft de verantwoordelijkheid over een stukje grond. Samen met de leer kracht onderhouden en verzorgen ze de tuin. Darlang denkt dat de begelei ding daarbij kan worden verbe terd. "Nu zijn we weer afhankelijk van de vrijwilligers. Een vaste me dewerker zou wat vaker bij de tui nen kunnen kijken en ook de boel in de gaten kunnen houden. Er is de laatste tijd, vooral in de Hout kamp. nogal wat vandalisme ge weest. Een aantal leerkrachten heeft al laten weten dat het zo lang zamerhand wel erg frustrerend wordt voor de kinderen om steeds weer in een vernield tuintje te ko men", zegt Darlang. Een oplossing zou, volgens Dar lang, kunnen ligjgen in de verplaat sing van de tuinen. "Het zou al schelen als we één terrein zouden hebben, waar we wat makkelijker toezicht op kunnen houden. Maar probeer maar eens een terrein te vinden dat groot genoeg is en dat voor alle basisscholen goed is te be reiken", zegt de coordinator. Goed werk Vrijwel iedereen in Leiderdorp is het erover eens dat in het MEC goed werk wordt verricht. Kinde ren worden met de natuur gecon fronteerd door er intensief mee aan de slag te gaan. De afgelopen week was er het project 'Wandeling in de Houtkamp'. Tijdens die wandeling leerden de kinderen bewust te kij ken naar de natuur. "Heel belangrijk.", vindt Dar lang, "Biologie is een doe-vak. Er zijn nog steeds scholen waar de leerlingen natuuronderwijs krij gen uit een boekje. Dat kan toch haast niet. Het dringt allemaal veel beter tot ze door als ze zelfstandig iets kunnen onderzoeken. Wij pro beren ze dingen te leren die 'kind- nabij' zijn. Dus geen zware onder werpen zoals de vervuiling van de Rijn of de aantasting van de Ozon laag. Het is veel beter om jonge kin deren een positieve kijk op de na tuur te geven. En daarmee een opti- mistich wereldbeeld. Later leren ze wel hoe mensen zelf die voor hun vertrouwde natuur kapot maken". Voor kinderen én volwassenen organiseert de Biologie-werkgroep sche belangen die bij het station bij de Merenwijk in het geding zijn. Daartegenover echter staat dat met dergelijke ontwikkelingen een "in sociaal en ruimtelijk opzicht blij vend geïsoleerde enclave" ont staat. Verder heeft Oegstgeest niets aan een NS-station. De behoefte er aan is gering. Het dorp ligt al gun stig ten opzichte van het Centraal Station in Leiden, "waarvan slechts het gebrek aan parkeer ruimte als minpunt wordt beoor deeld". LEIDERDORP De politie van Leiderdorp heeft gisteren een aan tal rollen klappertjes in beslag ge nomen. Jongeren in de leeftijd van 10 tot 13 jaar hadden de klappertjes nabij de Muzenlaan opgerold en in één keer afgestoken. Volgens een woordvoerder van de politie levert een en ander niet alleen veel geluidoverlast op, maar is het bovendien niet zonder ge vaar. De politie sprak de jongeren vermanend toe. Een volgende keer zal volgens de zegsman van de poli tie strenger worden opgetreden. WARMOND - "Ze vliegen hier naar toe", zegt keermees- ter H. Tromp van de Stichting Zeilvaart Warmond. De zeilambassadeur heeft dezer dagen weer zijn handen vol aan de vijftiende aflevering van de Strontrace CWorkum-Warmond-Workum) voor gedroogde mest vervoerende skütsje-schippers. Vanochtend om vier mi nuten voor zeven meldde koploper Andre Hoek, een nieuwbakken Edammer, met zijn schip Ut' e Striid, zich in keerpunt Warmond. Vorig jaar vestigde Kees Koomstra uit Harlingen met zijn 'De Eenvoud' een re cord. Hij kwam klokslag zeven Warmond binnen. Tromp concludeert dan ook "dat er ook dit jaar weer records aan het sneuvelen zijn". Echt blij kan hij daar niet mee zijn, want op zo'n vroeg tijdstip merkt Warmond vrijwel niets van zijn status als keerpunt van de Strontrace. "Het is wind kracht zes, de wind komt uit de best mogelijke hoek. Prachtig voor de schippers maar helemaal niet leuk voor Warmond, iedereen wordt overrompeld". Teke nend is dat burgemeester Hendrickx-Vlaar een half uur na aankomst schipper Hoek pas zijn traditionele fles Kaagwater kwam overhandigen. De schippers moeten na aankomst in het Kaagdorp een uur aan wal blijven. Tromp wil met de Friese organisatoren onder handelen over een langduriger verblijf. Als tweede kwam Frits de Vries uit Drachten binnen met zijn Lytse Sipke. Hij had een achterstand van maar twee minuten. Om 7.10 uur arriveerde P. Kam- stra met zijn Lege Walden. De vierde positie was voor Rob Ligtenberg met zijn Onderneming. Om 7.42 uur kwam K.Koornstra, vorig jaar als eerste in Warmond binnen. Rond 09.00 kwam de Anne Hinne (zie foto) met schipper Age Veldboom in Warmond aan. (foto Wim Dijkman) OEGSTGEEST - Op het PPR- raadslid Van Eisen na, zijn de Oegstgeester dorpspolitici tegen Leidse bebouwing van dat deel van de Broek en Simontjespolder dat wordt begrensd door het Leidse woonwagenkamp aan het Trek vaartplein en de Schipholspoor- lijn. Hoewel de Leidse plannen nog allesbehalve concreet zijn, ligt wo ningbouw daar wel zeer voor de hand, omdat ter hoogte van de Leidse Merenwijk aan het begin van het volgende decennium zo goed als zeker een NS-station uit de grond zal worden gestampt. De Oegstgeester politici maak ten gisteravond tijdens een specia le commissievergadering over de structuurschets van hun dorp dui delijk zeer bezorgd te zijn over de toekomst van het Oegstgeester deel van de polder, waar de grens met Leiden loopt "Leiden en Oegstgeest mogen niet aan elkaar vastgroeien", vertolkte WD'er Kuntze de gevoelens van bijna alle commissieleden. CDA'er Hellinga drong er bij PvdA-wethouder Kohlbeck (ruim telijke ordening) op aan om van de polder 'een punt van onderhande ling te maken'. Van Eisen vindt de Broek en Simontjespolder van der mate gering landschappelijk be lang dat hij zich uitstekend kan vinden in het Leidse idee om door bebouwing van de polder een draagvlak voor het station te cre- In de structuurschets die B en W hebben laten maken, toont Oegst geest wel begrip voor de economi- OEGSTGEEST - Door nog onbe kende oorzaak is gisteravond even voor half elf een camper, die stond geparkeerd op het braakliggende terrein van garage Kamsteeg aan de Oegstgeester Geversstraat, ge heel uitgebrand na een ontploffing. Niemand liep letsel op. Wel is een auto die vlakbij de camper stond beschadigd. De eigenaar had de camper om zeven uur op het terrein gepar keerd. Hij bracht een bezoek aan een belendend café. Er staat slechts vast dat er in de camper een butagasfles aanwezig was. Deze is geëxplodeerd, maar of dat gebeur de tijdens de brand of dat de fles zelf de oorzaak van de brand is, weet de politie niet. STOMPWIJK - Een gekantelde vuilniswagen heeft gisteren voor ernstige filevorming gezorgd op de Provincialeweg tussen Zoeterwou- de en Zoetermeer. De weg moest tijdens takelwerkzaamheden ge ruime tijd worden afgesloten. De 41-jarige chauffeur van de vuilnis auto raakte bij het ongeval licht ge wond. Volgens een woordvoerder van de politie Leidschendam merkte de chauffeur van de vuilnisauto en kele stilstaande auto's te laat op. De auto's wachtten op een wagen die juist een inrit wilde inrijden. De bestuurder van de vuilnisauto stuurde aanvankelijk eerst krach tig naar links om de stilstaande au to's te ontwijken. Op dat moment kwam uit tegenovergestelde rich ting echter een tractor aanrijdin gen. De chauffeur draaide daarop weer scherp naar rechts, waarna de wagen kantelde. Met behulp van een kraanwagen werd de gekantelde vuilnisauto weer op de wielen gezet. (foto wim Dijkman) Er moesten twee kraanwagens van het transportbedrijf Van Mar wijk uit Zoeterwoude aan te pas komen om het gevaarte weer op de wielen te zetten. In verband met de takelwerkzaamheden werd de weg tussen Zoeterwoude en Zoeter meer tussen 11.30 en 14.15 uur voor alle verkeer afgesloten. Met assis tentie van de politiekorpsen van Zoeterwoude en Zoetermeer werd het verkeer omgeleid. Volgens de zegsman van de Leidschendamse politie klaagde de chauffeur van de vuilnisauto na het ongeval over duizelingen. Hij behoefde evenwel niet naar het zie kenhuis te worden overgebracht. De schade aan de vuilniswagen viel volgens de politie uiteindelijk nog mee. over twee weken een bodemexcur sie door Leiderdorp. Zondagmid dag 30 oktober kunnnen de Leider dorpers naar de tentoonstelling over dit onderwerp in het MEC en er is een route uitgestippeld door het dorp, geheel georganiseerd door vrijwilligers. "Maar we blij ven van mening dat het noodzake lijk is om een vaste medewerker te hebben, die zich volledig kan inzet ten voor dit soort activiteiten", be nadrukt de voorzitter van de werk groep. Oplossing De Biologie-werkgroep heeft al iemand op het oog die de functie van milieu-educatief medewerker kan vervullen. Darlang: "Nu is het voor ons afwachten wat de ge meente wil. Wij hebben in februari een brief gestuurd en sinds die tijd zoekt de gemeente naar een oplos sing. We hopen dat de persoon die wij op het oog hebben voor drie da gen aangesteld wordt, maar of dat haalbaar is, betwijfel ik, we moet eerst maar eens zien wat het ge sprek met de wethouders ople vert". F. Darling: "We zijn afhankelijk van vrijwilligers". Als je van plan bent om te gaan trou- presenteerd door een hostess van de i wen. of je kent iemand die binnenkort Felicitatiedienst. 2oUU Aö LClQOn ook de grote stap waagt, dan moet je Je ontvangt niet alleen cadeau s, maar beslist de bon hiernaast invullen, uit- ook een flink aantal waarde- en reduc- Inleveren aan de balie van het Leidsch knippen en opsturen. Want daarmee tiebonnen, die je veel, heel veel voor- Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het bezorg je jezelf of degene die je opgeeft deel opleveren. En dat is nooit weg met Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in een gratis Felicitatiepakket namens het een dure trouwerij voor de deur. Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda- namens een groot aantal andere, voor- Vul daarom snel de bon in en stuur hem turn, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe aanstaande nationale bedrijven. Ge- in een open enveloppe naar hetbeter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek Naam bruidegom j van de hostess van de Felicitatiedienst. r t adres:mt q Naam bruid: Postcode: a Postc/Plaats:Telefoon O O

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12