TAD LEIDEN Schilderijen Lakenhal zoeken weer sponsors LEIDSCH m DAGBLAD Springsteen trekt veel aanhangers Auto zonder gastank: pomp bijna lucht in Per jaar 100.000 gulden nodig Weinig problemen bij verkeersafwikkeling Groenoord (2) Kleine winst AZL in 1989 mogelijk s MAANDAG 17 OKTOBER 1988 LEIDEN Een meisje staart ver genoegd naar een groot televisie scherm. Af en toe haalt zij een sta peltje foto's uit haar tas en bekijkt die één voor één vergenoegd. Pas- verworven schatten. Stadsgehoor zaal, zaterdag 15 oktober: de twee de Bruce Springsteendag in Lei den. Vóór twaalven staat een lange rij wachtenden te smachten om te worden binnengelaten. Binnen zal onder meer een twee uur durende video-opname van het concert dat het popfenomeen in Oost-Berlijn heeft gegeven, worden vertoond. Video-clips wisselen authentie ke opnamen af. Hier en daar staat iemand de tekst mee te zingen. Ge kleed in T-shirts met een grote foto van 'The Boss' op de borst, laat haast niemand te raden over voor welk idool men is gekomen. De Amerikaanse zanger gaat van hand tot hand: in de vorm van foto's, posters, T-shirts en natuurlijk wor den zijn platen grif verkocht. Zeld zame persingen af en toe. Zelfs is er een volledig op Springsteen afge stelde kruiswoordpuzzel gemaakt. Wie hem goed invult maakt kans ZEVENBERGSCHE HOEK (GPD) - Drie jongens uit Leiden heb ben gistermorgen omstreeks zeven uur onbewust voor een levensge vaarlijke situatie gezorgd bij een pompstation aan de rijksweg 16 in het Westbrabantse Zevenbergschen Hoek. De drie wareVi met een geleende auto op weg naar de Antwerpse Vo geltjesmarkt. Bij het pompstation aan de rijksweg 16 wilden ze de gastank volgooien. Tot hun grote verbazing sloeg de pomp bij 57 liter nog steeds niet af, terwijl een doorsnee gastank maar een inhoud van 45 liter heeft. Toen de jongens ook nog dampwolken onder de auto ontdekten, vonden ze het tijd om de pompbediende te waarschuwen. Deze haalde razendsnel één van de jongens uit de auto, die net van plan was een sigaretje op te steken. Vervolgens werd de brandweer er bij gehaald, die tot haar verbijstering constateerde dat de auto hele maal geen gastank meer had. Slechts de vulnippel herinnerde aan wat was geweest. De tank bleek er door de eigenaar een paar dagen tevo ren uitgehaald te zijn. Het gas was in de kofferbak terecht gekomen, waar zich ondertus sen flinke plassen vloeibaar gas gevormd hadden. Nadat de auto flink gelucht was, konden de Leidenaren hun reis naar de vogeltjesmarkt vervolgen. Rumoer bij AZL over werkkleding Niet voor de inschrijving van haring en wittebrood, mdar om de Bruce Springsteendag bij te wonen stonden zaterdag tientallen fans te wachten voor de Stadsgehoorzaal. (foto Loek Zuyderduin) op een prijs: vanzelfsprekend een disc of poster van het fenomeen. Bijna 700 mensen bezochten za terdag de Bruce Springsteendag. Meer dan vorig jaar. Volgens de or ganisatoren komt dat, omdat Springsteen dit jaar tijdens zijn Eu ropese tournee ook in Nederland is opgetreden. LEIDEN - Bij het AZL is enig ru moer ontstaan over een nieuwe kledingregeling. Volgens die rege ling wordt bij medewerkers maan delijks een bedrag op het salaris in gehouden voor dienstkleding. Dit heeft echter zo veel protesten opge roepen, dat de Raad van Bestuur van het ziekenhuis heeft besloten de regeling weer in te trekken. Volgens medewerkers is de rege ling zeer onduidelijk. Onbekend was bijvoorbeeld of part-time me dewerkers het volle bedrag moes ten betalen en wat er precies stond te gebeuren voor personeelsleden die eigen dienstkleding hebben. Bovendien is het besluit pas hal verwege september bekend ge maakt, twee weken voor de invoe ringsdatum. Het is nu de bedoeling dat een speciale commissie zich over de re geling buigt. LEIDEN In Stedelijk Museum De Lakenhal is gisteren de zevende editie van de tentoonstelling "Schilderijen zoeken spon sors" begonnen. Jaarlijks heeft het muséum 100.000 gulden nodig voor restaura tie van schilderijen. Het budget van het museum zelf bedraagt 37.000 gulden. Be drijven, instellingen en par ticulieren leggen al sinds 1982 jaarlijks dat ontbre kende bedrag op tafel. Tij dens de expositie laat het museum werken zien, die afgelopen jaar zijn opge knapt en schilderijen die nog gerestaureerd moeten worden. De inspanningen van museumdi recteur Wurfbain om particuliere fondsen te werven voor de restau ratie van schilderijen zijn in 1982 gestart. Bij restauratie gaat het in de meeste gevallen niet om het wegwerken van beschadigingen, maar veelal om schoonmaken. "Schilderijen moeten een keer in de 30 tot 50 jaar worden schoonge maakt; bovendien vergeelt het ver nis. Dat zijn natuurlijke verschijn selen. Bij schilderijen die op hout zijn gemaakt, doet zich daarbij het probleem voor dat het hout in de loop der tijd luttele millimeters is gekrompen, terwijl de verf niet meegekrompen is. Soms dreigt die er dan af te vallen", zegt Wurfbain. Aanvankelijk poogde de direc teur en conservator oude kunst van het museum aan de Oude Singel om geld te krijgen van het toenmalige ministerie van CRM. Volgens Wurfbain had het ministe rie er wel oren naar om middelen voor restauratie van schilderijen ter beschikking te stellen. "Dat zou op dezelfde wijze gaan gebeuren als bij de monumentenzorg. Het rijk heeft ook geld over voor in standhouding van historische ge bouwen. Er zou eer> monumenten regeling voor schilderijen komen". Adopteren Bij een bezuinigingsronde in 1982 verdwenen die plannen van tafel. "We hebben toen het idee ge lanceerd om schilderijen te laten adopteren. Dat plan was toen uniek voor Nederland", zegt Wurf bain. Hij vertelt dat in die beginpe riode ook grote bedrijven als AM- EV en Shell de restauratie van wer ken bekostigden. De directeur van De Lakenhal stelde een schema op om tot het jaar 2000 in totaal 450 schilderijen op te knappen. Tot 1990 moeten de 250 meest urgente panelen worden gerestaureerd. Daarna komen 200 werken aan bod, waarbij minder haast is. Wurfbain zegt veel tijd te inves teren in het werven van fondsen voor het opknappen van de schil derijen. "Het zou natuurlijk ge makkelijker zijn als de gemeente alle kosten op zich zou nemen, maar het bedrag van 37.000 gulden dat beschikbaar wordt gesteld is in vergelijking met andere gemeen ten heel redelijk". De kosten van restauratie lopen sterk uiteen. Met een opknapbeurt voor sommige kleinere werken is een bedrag van enkele honderden guldens gemoeid; het hoogste be drag dat aan restauratie van een schilderij is uitgegeven, bedraagt 60.000 gulden. Voor dat bedrag is het schilderij 'De zelfopoffering van burgemeester Van der Werff van M.I. van Bree gerestaureerd. Het geld hiervoor werd beschik baar gesteld door de 3 October- Vereeniging. Wurfbain richt zich bij het zoe ken van sponsors juist op die in stellingen of branches, waarop ook het schilderij betrekking heeft. "Voor de restauratie van het schil derij 'De astronoom' van Gerrit Dou heb ik een bekende sterren kundige aangeschreven. Ik vroeg hem of hij geen bedrijf zou weten te interesseren als sponsor. De hoog leraar vond het zo'n aardig werk dat hij besloot het restaureren zelf te bekostigen". Voor een schilderij van Naiveu, dat een stoffenverkoper uitbeeldt, probeerde Wurfbain een couturier te interesseren. In ruil voor het sponsoren van de restauratie, zou hij tweemaal een modeshow in De Lakenhal mogen houden. "Vaak is er bij sponsoring sprake van twee- richtingverkeer. Het is geen schen king, er staat vaak wat tegenover". De couturier ging overigens niet op het aanbod van het museum in. De firma Bols was wel bereid een bij drage voor het opknappen van een schilderij te leveren. Het ging daar bij om een schilderij dat eigendom was van de Leidse firma Hartevelt, die was gevestigd aan de Oude Sin gel en in de jaren '60 door Bols is overgenomen. Pieterskerk Ook de wijkvereniging voor de Academie- en Pieterswijk draagt fi nancieel bij aan het opknappen van een schilderij. Het gaat om het werk 'Gezicht op de Pieterskerk', dat eigendom is van de Hervormde Kerkvoogdij. Voor de restauratie is een bedrag van 10.000 gulden no dig. Dat bedrag is voor een groot gedeelte door de wijk bijeenge bracht. Wurfbain hoopt dat het museum er in slaagt om ook na zijn vertrek op 1 januari sponsors te vinden. Hij is daar optimistisch over. "Het gaat mijn opvolger veel tijd kosten, maar er is de afgelopen jaren veel goodwill opgebouwd bij bedrijven en instellingen". LEIDEN De nieuwe verkeersaf wikkeling in de Breestraat en het Noordeinde heeft vanochtend niet tot problemen geleid. Nadat rond 9 uur de meeste oude borden waren weggehaald, viel van een verande ring nauwelijks wat te merken. Het éénrichtingverkeer op het Noord einde werd door veel automobilis ten niet opgemerkt en genegeerd terwijl ook het feit dat de Bree straat 's ochtends weer berijdbaar is, velen moet zijn ontgaan. Omdat de nieuwe borden op het Noordeinde vanochtend nog niet in orde waren, heeft de politie niet opgetreden tegen chauffeurs die het inrijverbod negeerden. Vol gens politiewoordvoerder Langen- doen heeft de politie het vanoch tend niet extra druk met het ver keer gehad. Bewoners van het Tot 8 januari is onder meer dit reeds gerestaureerde schilderij in de Lakenhal te zien. Het opknappen ervan werd door een spoiisor betaald. In de Lakenhal worden deze maanden gerestaureerde en nog te restaureren schil derijen tentoongesteld. (foto Jan Holvast) Lezers schrijven Hierbij wil ik wethouder Tesselaar even in het zonnetje zetten en har telijk bedanken. In 1990 zijn er weer verkiezingen en de meeste partijen gaan dan zo'n anderhalfjaar van tevoren al begin nen met beloftes om de kiezers in verwarring te brengen. Ik twijfel ook iedere keer weer, moet ik nu wel of niet voor die of die kiezen. Maanden van twijfel gaan er altijd aan vooraf. Eindelijk is er nu een wethouder die eens duidelijkheid brengt en eerlijk zegt waarom je niet op zijn partij moet stemmen. Voor de mensen die niet weten waar het om gaat. Wethouder Tes selaar maakt gewoon een nota en zegt bepaalde wijken (let wel hij noemt nog geen namen, want in de politiek moet je het spannend hou den) uit te sluiten van subsidie en d.2t zij worden gesloopt. Daar zet- •n we dan goedkope huurwonin gen neer. Kort maar krachtig en heel duidelijk. Dat van die goedkope huurwo ningen lukt natuurlijk nooit, maar dat behoort natuurlijk nog bij de oude vorm van propaganda. Maar het begin is er: eindelijk ie mand die geen twijfel zaait bij zijn kiezers. Wethouder Tesselaar be dankt voor uw heldere stemadvies en ik hoop dat meerdere partijen eens zo duidelijk worden. Dat maakt het voor ons een stuk mak kelijker. F.Kanbier Hansenstraat 18 Leiden Noordeinde hebben het gemotori seerd verkeer via een spandoek op geroepen hun snelheid te matigen. Het was vanochtend zeer rustig in de stad en dat heeft er toe bijge dragen dat chaotische toestanden uitbleven. Duidelijk werd dat met name het inrijverbod op het Noordeinde het verkeer vanaf het Kort Rapenburg voor verrassingen stelt. Wanneer de Breestraat om 11 uur dichtgaat is het Kort Rapen burg voor doorgaand verkeer een doodlopende straat en zit er weinig anders op dan de auto te draaien. Ook bij de toegang tot de Bree straat, is het de automobilist niet eenvoudig gemaakt. De regels op de Breestraat zijn dusdanig inge wikkeld dat het enige studie ver eist voordat de bedoeling van de verkeersborden duidelijk is. 3 Oktober Wij mensen zijn altijd gauw ge neigd om commentaar te leveren, en dan meestal nog negatief ook. Nu willen wij toch eens wat posi tiefs laten horen. Het is het 3 Octo- ber-bestuur dat een compliment verdient in verband met de organi satie van de Taptoe en de grote op tocht op 3 oktober. Zoals het dit jaar is verlopen, is het gewoon grandioos te noemen. Er waren bijzonder weinig proble men, zowel bij de opstelling op de Burggravenlaan als bij de optocht zelf. 3 October-bestuur, onze com plimenten voor deze organisatie. Ga zo door, dan worden deze eve nementen nog fijner om aan mee te doen als Leidse vereniging. namens het bestuur van drum band Matilo A. van der Zeeuw, secretaris LEIDEN - Belangstelling voor het skelet van een reuzenhert in het Rijks museum voor Geologie en Mineralogie tijdens de nationale wetenschaps dag, die gisteren in totaal 17.000 bezoekers naar 30 Nederlandse musea en sterrenwachten trok. Een diapresentatie over geologie en twee films over onderzoek naar edelsterien op Sri Lanka en paleonthologie, alsmede een gratis rondlei ding langs de museumcollectie, maakten van deze gewone zondag een bij zondere museumdag. (foto Henk Bouwman) Fietster beroofd LEIDEN Een 33-jarige Leidse vrouw is gistermiddag rond half vier op de Zoeterwoudse Singel van haar tas met 600 gulden, twee pasjes en drie cadeautjes voor haar oma beroofd. De vrouw reed op de fiets over de singel en werd inge haald door twee knapen op een brommer. De duopassagier rukte de tas van de bagagedrager van de fiets. Brand in kantoortje LEIDEN Het kantoortje van de woningbouwvereniging Leiden in het trappenhuis van een flat aan de Arendshorst is gistermorgen rond half zes uitgebrand. De politie ver moedt dat de brand is aangesto ken. Ook een in de buurt staande vuilcontainer raakte in brand. De schade in het kantoortje, dat in ge bruik was door de huismeester, is nog niet bekend. LEIDEN - Het AZL mag volgend jaar 276 miljoen gulden uitgeven, terwijl de inkomsten voor 1989 worden geschat op 285 miljoen. Dit blijkt uit de voorlopige bregroting 1989 die de Raad van Bestuur on langs heeft opgesteld. Van de 'winst' zal drie miljoen gulden worden gebruikt voor de inrichtingskosten van de tweede fase nieuwbouw. De Raad van Be stuur wil in de komende vier jaar hiervoor een flinke reserve opbou wen. Twee miljoen gulden van het po sitieve saldo van volgend jaar zal worden gebruikt om een deel van de exploitatietekorten uit 1985 en 1986 weg te werken. En de rest - vier miljoen - moet voor een deel het exploitatietekort van 8,5 mil joen over 1987 overbruggen. Het was overigens de bedoeling dat dit tekort nu al geheel zou zijn wegge werkt, maar er kon slechts 4,5 mil joen gulden worden ingelopen. In de begroting voor 1989 is ten opzichte van dit jaar tien miljoen gulden bezuinigd op personele en materiële lasten. Hierdoor zal het personeelsbestand van het AZL volgend jaar via natuurlijk verloop verder terug lopen. Opheldering gevraagd over parkeerplaatsen LEIDEN De wijkvereniging Pancras-West heeft de raadscom missie ruimtelijke ordening ophel dering gevraagd over de parkeer plaatsen voor het garagebedrijf Berk aan de Kaasmarkt. De garage houder heeft van de gemeente 15 plaatsen ter beschikking gekregen. Deze waren aanvankelijk bestemd voor parkeren voor particulieren. Na protesten uit de buurt zegde de toenmalige wethouder Peters toe dat de situatie hooguit tot 1 de cember zou duren. De buurtvereni ging heeft inmiddels een brief ont- vangen van het college van B en W waarin staat dat er pas na 1 decem ber naar een oplossing wordt ge zocht. A. Lagerweij, bestuurslid van de wijkvereniging, vreest nu dat de huidige situatie nog tijden kan voortduren. "We waren het al uit principe niet eens met het feit dat er openbare parkeerplaatsen aan een bedrijf ter beschikking werden gesteld, maar konden er mee leven omdat het maar tot 1 december zou duren". Gemeente-ambtenaar Meijer stelt echter dat het niet de bedoe ling is dat Berk na 1 december over de parkeerplaaten kan beschikken. "De regeling geldt tot uiterlijk 1 de cember", aldus Meijer. Aardappelmesje verwondt vrouw LEIDEN Een 36-jarige Leidse vrouw is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt doordat zij na het eten van een appel in bed het schilmesje was vergeten weg te leggen. Zij viel in slaap en kreeg het mesje in haar zij. Ze is overge bracht naar het AZL. Bezorger redt land uit Oranjegracht LEIDEN Een 15-jarige krante jongen uit Leiden heeft gisteroch tend rond kwart over acht een 2,5 jaar oud jongetje uit het water van de Oranjegracht gered. Het kind zat een kat achterna en kwam daar bij in het water terecht. Man aangehouden op vuurwapenbezit LEIDEN De politie heeft gister avond rond half twaalf een 37-jari- ge Leidenaar aangehouden wegens vuurwapenbezit. Hij had in zijn woning aan de Kalvermarkt twee revolvers, elf scherpe patronen en een stiletto. De politie wilde de man in eerste instantie even ter kalmering mee nemen naar het bureau omdat de verjaardag die in zijn huis werd ge vierd, op ruzie was uitgelopen. Op het moment dat de agenten de man wilden meenemen, overhandigde zijn echtgenote hun twee revolvers en de stiletto omdat ze die niet in huis wilde hebben. Bij nader on derzoek in de woning vond de poli tie de patronen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN Het vereist enige studie om de be doeling van de verkeersborden te kunnen snappen, zoals hier bij de Breestraat. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7