Zuivering op komst in top Joegoslavië Paus gaf de katholieke kerk volledig nieuw gezicht Derde deel Politbureau mogelijk weg Stakingsgolf op komst in Frankrijk Westduitsers op de been tegen nucleair project Japans schip met duizenden auto's krijgt graf in oceaan Energiemiriisterie VS wist van lek kerncentrale Veel Britten weten niet waar hun eigen land op de wereldkaart ligt VS en Filipijnen sluiten akkoord over marinebases MAANDAG 17 OKTOBER 198S PAGINA 5 BELGRADO (Rtr/AFP/AP/GPD) - Twee leden van het Politbureau ('dagelijks bestuur') van de communistische partij van Joegoslavië zijn gisteren afgetreden. Dit meldt het pers bureau Tanjug. Het zijn Kolj Siroka, die afkomstig is uit de in hoofdzaak door Albanezen bewoonde autonome provincie Kosovo, en Milanko Renovica uit de republiek Bosnië- Hercegovina. Begin oktober waren de vertegenwoordigers van de republiek Slovenië en van de auto nome provincie Vojvodina in het Politbureau, respectievelijk Franc Setinc en Bosko Kr- unic, al afgetreden. LISSABON (AP) - De Portugese regering ziet geen kans tegemoet te komen aan bezwaren van milieu beschermers tegen het plan om een Japans schip met 5.400 auto's aan boord tot zinken te brengen in de Atlantische Oceaan. „Er is geen praktisch alternatief voorhanden", verklaarde admiraal Silva Horta. voorzitter van de Portugese Natio nale Raad tegen Vervuiling van de Zee, deze week in een vraagge sprek. Daarom zal de 58.000 ton metende Reijin binnenkort wor den versleept naar een 2.000 meter diep gedeelte van de oceaan dat het Japanse vaartuig tot graf moet die- Het in Panama geregistreerde, hypermoderne schip liep op 27 april tijdens zijn eerste reis van Ja pan naar Ierland bij Oporto, in het noorden van Portugal, aan de grond. Het schip was volgeladen met 5.400 gloednieuwe Japanse au to's ter waarde van 100 miljoen dol lar. Milieubeschermers hebben ge zegd dat naar schatting 173 ton ko per en lood, 115 ton verf, 28 ton olie en meer dan 1.000 ton rubber, plas- Zo'n 20.000 Westduitsers demonstreerden zaterdag bij de opwerkingsfabriek in Wackersdorf in Beieren tegen het nucleaire project. (foto anp> In Belgrado begint vandaag een tweedaagse bijeenkomst van het voltallige Centraal Comité van de communistische partij, waar vol gens de nationale partijleider, Sti pe Suvar, het besluit kan vallen dat een derde deel van het Politbureau en ook een derde van het aantal le den van het Centraal Comité ver vangen wordt. Het Joegoslavische Politbureau telt 23, het Centraal Comité 165 leden. Joegoslavië kampt met de ern stigste economische crisis sinds de partisanen het land bevrijdden van de nazi-bezetters en onder verzets held Tito een communistische staat oprichtten. De inflatie is ge- PARIJS (GPD) Frankrijk gaat een week van groeiende arbeidson rust tegemoet met een hoogtepunt op donderdag. Dan zijn alle staats ambtenaren opgeroepen het werk neer te leggen om aan hun salaris eisen kracht bij te zetten. Een sta king van de verpleegsters sleept zich intussen door het gehele land voort, nadat regeringsvoorstellen het afgelopen weekeinde door de overkoepelende verpleegstersor ganisatie als 'een fooi' van de hand waren gewezen. Premier Rocard verklaarde gis teren in een interview in 'Le Jour nal de Dimanche' dat de regering op de eisen van de rijksambtena ren niet zal kunnen ingaan. De ver pleegsters riep hij er toe op de rege ringsvoorstellen nog eens goed na te lezen. Het feit dat premier Rocard zich via de pers waarschuwend tot de stakers heeft gericht bewijst dat de toestand er niet beter op wordt en dat de regering de komeride week met zorg te gemoet ziet. Terwijl ie dere herfst de vakbonden met hun gebruikelijke looneisen voor de dag komen, valt ditmaal de heftige toon op die de discussies tot nu heeft gekarakteriseerd. Bij rege ring en publiek gaat enige sympa- tie uit naar de verpleegsters, wier financiële toestand niet alleen ach terlijk maar ook onhoudbaar is, een feit dat door de regering wordt erkend. Het uitgangspunt van pre mier Rocard is echter duidelijk: „Salarisverhogingen worden al leen ingewilligd in gevallen van duidelijke onrechtvaardigheid - zoals in het geval van het verple gend personeel in de ziekenhuizen - terwijl in het algemeen de koop kracht over de hele linie niet kan worden vergroot omdat daarvoor de economische situatie nog te kwestbaar is. De Franse spoorwegen hebben tegen deze week een 'algemene mobilisatie' aangekondigd in ter men die doen denken aan de grote staking van '86. Behalve de Spoor wegen zijn ook de onderwijzers op geroepen het werk neer te leggen. Aanstaande donderdag zijn ook moeilijkheden bij de posterijen te verwachten. stegen tot 217 procent en de ar beidsonrust groeit gestaag sinds de regering in mei de lonen verlaagde in een poging iets te doen aan de buitenlandse schuld van 21 miljard dollar. Het streven van partijleider Milo sevic van de grootste deelrepu bliek in het land, Servië, naar een grotere Servische controle over de autonome provincies Kosovo en Vojvodina heeft de huidige politie ke crisis veroorzaakt. In heel het oosten en het zuiden van Joegosla vië zijn de afgelopen weken massa demonstraties gehouden om steun te betuigen aan Milosevic. Niet- Serviërs zijn bang dat Milosevic zijn grote populariteit zal gaan ge bruiken om de macht van de groot ste etnische groep in Joegoslavië, de Serviërs, over de vijf andere re publieken te vergroten. Het leger van Joegoslavië is „on gerust" over de huidige politieke spanningen in het land. Dat zei dit weekeinde de Joegoslavische on derminister van defensie, generaal Buncic. Hij verwees onder meer naar de tegenstellingen tussen de deelrepublieken Slovenië en Ser vië. De generaal deed zijn uitlatingen in een interview met het blad Ve- cernje Novosti. Hij is de eerste mili tair die zich in het openbaar uit spreekt over de politieke en sociale onrust die in Joegoslavië is ont staan sinds het begin van de pro testdemonstraties in Servië. De toestand in Joegoslavië wordt „gekenmerkt door een zwa re aanval op alle instellingen met een Joegoslavisch karakter", zo zegt generaal Buncic in het vraag gesprek. Hij veroordeelt zowel de genen die het bestuur in de veel- volkerenstaat Joegoslavië willen centraliseren (Servië) als degenen die juist een losser verband voor staan (Slovenië). Zij willen Joego slavië uiteen doen vallen, aldus Buncic. WASHINGTON (AP) - Een atoomwapenfabriek bij Cincin nati, in de Amerikaanse staat Ohio, heeft sinds 1951 de lucht vervuild met 135 ton uranium, terwijl in dezelfde periode nog eens 75 ton uranium in een nabij gelegen rivier, en via de rivier in het grondwater, terecht is geko men. Het ministerie van energie, af gekort DOE, heeft dat al die jaren geweten en niets gedaan om de gevaarlijke vervuiling tegen te gaan, zo is vorige week gebleken LONDEN (GPD) Bijna de helft van de Britten heeft moeite met een simpel rekensommetje en twee op de drie maakt fouten in het spel len van lastige woorden in de En gelse taal. Een uitgebreid onder zoek, dat als een voorbeeld geldt in onderwijs voor iedereen, heeft schokkende resultaten opgele verd. Het allerpijnlijkste is mis schien nog wel dat lang niet alle on dervraagden wisten waar Groot- Brittannië lag, toen hun een we reldkaart werd getoond. Zeven procent wist niet eens WACKERSDORF (AP) - Zeker 20.000 mensen hebben afgelopen in de Beierse plaats Wackersdorf (Beieren) tegen de bouw van een opwerkingsfabriek voor splijtstof staven gedemonstreerd. Volgens de politie werden zeven mensen opgepakt maar verliep verder alles rustig. De demonstranten eisten op een bijeenkomst in de binnenstad de onmiddellijke stopzetting van de bouw en trokken toen naar de bouwplaats zelf. Bij een tweede demonstratie voor de bouwplaats van een onder aardse NAVO-bunker in de West- duitse plaats Linnich-Glimbach kwamen ook zeker 3.500 mensen bijeen. De organisatoren spraken zelfs van 6.000 demonstranten. Zij tijdens een hoorzitting van de commissie voor energie en han del van het Huis van Afgevaar digden. Het leek wel of het DOE zich zelf had toegerust met een "bijna pauselijke volmacht om zonden te vergeven", zei de democrati sche afgevaardigde Cooper. Hij zei dat het bedrijf in kwestie, Fer- nald Feed Materials Production Center, de vervuiling had toege geven, maar zich erop had beroe pen daar toestemming voor te hebben van het ministerie. waar ze moesten zoeken. Anderen wezen Noord-Amerika en zelfs het Verre Oosten aan. En toen zij een spoorboekje kregen om uit te vin den hoe laat zij uit Birmingham moesten vertrekken om vijf voor half negen in Londen aan te ko men, kwam 46 procent er niet uit. Pijnlijk ook is dat vele Britten be- protesteerden tegen de nieuwe 'oorlogsvoeringsbunker' en tegen de oorlogsstrategieën en wapen systemen van de NAVO. De bunker wordt 40 meter onder de grond gebouwd en gaat 150 mil joen mark kosten. In geval van oor log moeten vanuit deze bunker de NAVO-landmacht en luchtmacht Bij een recente rechtszaak heeft een functionaris van het ministerie gezegd dat er aanvan kelijk geen technologie voorhan den was om de uranium-uitstoot tegen te gaan en dat er later geen geld meer voor was geweest. In de Fernald gieterij wordt uranium tot baren gesmolten voor gebruik in kernwapens. Ook liggen er radio-actieve stof fen en andere gevaarlijke materi alen opgeslagen. Het bedrijf, het enige in zijn soort in de Verenig de Staten, heeft toegegeven dat het altijd heeft geweten dat zijn kende politici niet kunnen plaat sen. Volgens het onderzoek heeft 15 procent geen idee wie de zwarte leider in Zuidafrika Nelson Mande- la is. Ook bij het tonen van foto's van bekende buitenlandse leiders ging het vaak mis. De helft van de 1.000 tic en textiel in het zeewater te recht komt als schip en lading tot zinken worden gebracht. De in Parijs gevestigde milieu organisatie Robin Wood heeft het besluit een „ecologische misdaad" genoemd, en Portugese milieube schermers hebben de Europese Gemeenschap gevraagd hun rege ring op de vingers te tikken. De Portugese regering zegt echter geen keus te hebben. De eigenaars van het schip, Emerald Shiphol- ding, een in Panama geregistereerd maar door Japanners geleid be- hun bevelen krijgen. Bij een kern oorlog kunnen de bevelhebbende militairen wekenlang in de bunker overleven. Een andere demonstratie richtte zich dit weekeinde tegen de ex treem-rechtse Nationaldemokrati- sche Partei Deutschlands. In Frankfurt kwamen zeker 2.500 mensen op de been tegen de NPD, die in deze stad een aantal bijeen komsten had aangekondigd. Deze werden echter op het laatste mo ment afgezegd. Ook hier deden zich volgens de politie geen ernsti ge ongeregeldheden voor. Wel wer den zes personen korte tijd vastge houden omdat ze messen, knup pels en traangasbommen bij zich hadden. afvalputten lek waren en dat het systeem dat de uitstoot in de lucht moest controleren niet goed werkte. "Het geeft nu toe dat met ura nium besmet water door de re gen in de rivier, en vandaar in het grondwater, terecht is geko men", zei Democratisch afge vaardigde Luken, die de hoorzit ting organiseerde. Volgens een onafhankelijke waarnemer is de lekkage van uranium de ge noemde waarden in werkelijk heid waarschijnlijk nog verre te boven gegaan. ondervraagden, zorgvuldig gese lecteerd uit alle geledingen van de bevolking, slaagde er niet in om Mitterrand te herkennen als de pre sident van Frankrijk en een op de vijf wist niet wie Gorbatsjov was. Daar stond echter tegenover dat bijna iedereen Reagan wist te noe men als president van de Verenig de Staten. De uitslag van het on derzoek heeft ontzetting veroor zaakt in Britse onderwijskringen. Vooral omdat het optreden van de ondervraagden in de leeftijdsgroep van 15 tot 24 jaar ver beneden de verwachting is gebleven. drijf, heeft de Reijin total loss ver klaard, en gezegd voor de verwijde ring te zullen zorgdragen. Volgens Horta hebben de eigenaars gezegd het wrak te willen dumpen, en ge dreigd het te zullen laten liggen als Portugal weigert daaraan mede werking te verlenen. Mdedewerkers van de kust wacht voorspellen dat het wrak bij de eerste de beste storm zal kapsei zen en zinken in de ondiepe kust wateren. „Wij zien daarom het dumpen op zee als het mindere eu vel", zei Horta. Als de Portugese re gering de berging van de Japan ners overneemt moet zij een reke ning betalen van 15 miljoen dollar. Verkoop van de lading zal vermoe delijk schadeclaims opleveren van Japanse autofabrikanten, die niet graag zien dat hun merknaam te grabbel wordt gegooid als poten tieel ondeugdelijke auto's tegen een zacht prijsje worden verkocht aan Portugezen. Berging van een ander schip, de in 1980 voor de kust van Lissabon gestrande Tollan - heeft de regering destijds 1,4 mil joen dollar gekost. Vliegtuigongeluk Pakistaanse Zia is sabotagedaad ISLAMABAD (GPD) Sabotage heeft het vliegtuigongeluk veroor zaakt dat het leven heeft gekost aan de Pakistaanse president, generaal Zia ul-Haq. Onderzoek van de wrakstukken wees op aanwezig heid van een ongewone concentra tie van chemische middelen in het vliegtuig, voordat het in de lucht ontplofte. Dat is de conclusie van uit Amerikaanse en Pakistaanse deskundigen samengesteld onder zoekteam. Deze chemische verbindingen van fosfor, natrium en kalium heb ben mogelijk de vliegbekwaam- heid van de piloot aangetast, aldus het team. De Pakistaanse minister van defensie, Zaidi, sprak van "een zeer geraffineerde sabotagedaad". Bij het ongeluk op 17 augustus kwamen alle 37 inzittenden om het leven, onder wie de leger chef-staf, het hoofd van de inlichtingen dienst tevens verantwoordelijk voor de militaire operaties in Af ghanistan, de Amerikaanse ambas sadeur Raphel en een generaal, die als attaché was verbonden aan de Amerikaanse ambassade. Tot de mogelijke daders werden gerekend de Sovjetunie, Afghanis tan en Indische agenten. Ook is ge speculeerd dat mogelijk India de sabotage heeft gepleegd omdat New Delhi generaal Zia ervan ver denkt de Sikhs, die naar een eigen staat streven in India, te hebben ge steund. MANILA De Verenigde Staten zullen de Filipijnen tot 1991 jaar lijks meer dan één miljard dollar aan economische, militaire en ont wikkelingshulp geven voor het ge bruik van de bases Clark en Subic Bay op de Filipijnen. Een akkoord hierover wordt vandaag, na lang en hard onderhandelen, ondertekend door de Filipijnse minister van bui tenlandse zaken, Manglapus, en zijn Amerikaanse collega Shultz. De ondertekening van het akkoord in Washington is in Manila bekend gemaakt door president Aquino. door Bob Mantiri Aanvankelijk zag het er naar uit dat de twee partijen niet tot een vergelijk zouden komen. De Fili pijnen eisten voor de komende pe riode van twee jaar 1,2 miljard dol lar per jaar voor het gebruik van de bases. Washington wees dit van de hand in verband met budgetaire restricties. Maar vorige week leek het er op dat de Amerikanen bereid waren tot concessies. Het akkoord voorziet ook in Amerikaanse steun aan Manila bij Woonverblijf Piper Alpha van zeebodem opgetakeld LONDEN (GPD) Het drama van het booreiland Piper Alpha dat op 6 juli in de Noordzee na felle explo sies in brand vloog, waarbij 167 mensen om het leven kwamen, is in een laatste dramatisch stadium gekomen. Met behulp van reusach tige kranen op drijvende pontons is het vier verdiepingen hoge woonverblijf van de zeebodem op getakeld en aan boord van een vrachtschip geplaatst. Daarmee wordt het nu naar rustig water tus sen de Orkney-eilanden, ten noor den van Schotland, gevaren, al waar een team van politiespecialis- ten zal beginnen met het identifice ren van de stoffelijke overschotten. Van de 167 slachtoffers worden er nog 112 vermist. Aangenomen wordt dat zij zich in het woonver blijf bevonden, toen dit door de kracht van een hevige ontploffing in zee werd gestoten. Door slecht weer werd deze moeilijke operatie herhaaldelijk uitgesteld. Pas tijdens dit weekein de waren de omstandigheden van dien aard dat het optakelen, met grote precisie uitgevoerd, kon wor den voltooid. Gehoopt wordt nu dat in het woonverblijf, dat volgens de experts uiterlijk nog in goede staat verkeert, de meeste vermiste slachtoffers worden aangetroffen. Ondertussen wordt nog steeds touwgetrokken om de compensa tieregeling voor de nabestaanden. Occidental Petroleum, de eige naar van het verwoeste booreiland, heeft nu een regeling uitgewerkt waarbij aan de naaste familieleden van het omgekomen personeel op Piper Alpha bedragen tussen de 200.000 en 3,5 miljoen gulden, af hankelijk van familie-omstandig heden en dienstverband, worden uitgekeerd. Hoger dan aanvanke lijk de bedoeling leek te zijn. Over de omvang van de bedragen is in tensief onderhandeld tussen Occi dental en advocaten van de nabe staanden. De directie van Occiden tal verwacht dat de meeste familie leden dit uitkeringsvoorstel zullen accepteren en dan een document zullen ondertekenen dat haar ont slaat van wettelijke aansprakelijk heid voor de catastrofe in juli, de grootste uit de geschiedenis van de olie- en gaswinning op zee. het aflossen van zijn buitenlandse schuld van bijna 30 miljard dollar via een ruil van Filipijnse staatso bligaties voor Amerikaanse obliga ties, zo wordt uit Manila vernomen. De VS hebben ook toegezegd dat de hulp die reeds door het Ameri kaanse Congres is toegezegd voor het fiscale jaar 1988, in versneld tempo zal worden verstrekt. Het Congres blokkeerde deze hulp in verband met het conflict over de bases. Een deel van die hulp zal in contanten worden gegeven. Na de ondertekening van de overeenkomst zullen de twee lan den beginnen met de onderhande lingen over de status van de mari nebasis Subic Bay en de lucht machtbasis Clark na 1991. In dat jaar verloopt het contract, dat nog uit 1947 dateert. Subic Bay en Clark zijn de grootste Amerikaanse bases buiten de VS. Op de twee ba ses zijn 29.000 Amerikanen gesta tioneerd. Ze geven werk aan 68.000 Filipino's. Subic Bay is de belangrijkste van de twee militaire installaties. Er zijn droogdok-faciliteiten voor de Amerikaanse oorlogsschepen die in het gebied van de Stille Oce aan en in de Indische Oceaan ope reren. OPEC Saudiarabië en de andere landen in de Samenwerkingsraad voor de Golf (GCC) zijn bereid het produk- tieplafond van de OPEC te verho gen in een poging de olieprijs te stabiliseren. Dit hebben de oliemi nisters in een gemeenschappelijke verklaring vandaag na afloop van een vergadering van. de OPEC be kend gemaakt. Griekenland Aanzienlijke schade en volgens de eerste berichten 17 gewonden. Dat is de voorlopige balans van een zware aardbeving die zich gisteren, kort na het middaguur, voordeed aan de westkust van Griekenland. De beving had een kracht van zes had op de schaal van Richter. Kinderen Alle kinderen onder de vijf jaar in de met vluchtelingen overbelas te Sudanese stad Abyei zijn overle den. Dit hebben hulpverleners in de stad, waar de VS zijn begonnen met een luchtbrug voor voedsel en medicijnen, verklaard. Een hele ge neratie is uitgeschakeld door de honger in de stad in de zuidelijke provincie Kordojan, aldus de hulp organisaties. ROME Met een grote gebedsbij eenkomst en een fakkeloptocht op het St. Pietersplein in Rome werd gisteravond de tiende verjaardag gevierd van de pausbenoeming van Johannes Paulus II, Karol Woj- tyla. Het was zijn onuitsprekelijke naam die vóór al het andere de ron de deed, toen op 16 oktober 1978 de witte rook uit de schoorsteen van het Vaticaan opsteeg, ten teken dat er een nieuwe paus was gevonden. door Marjon van Royen "Het is een zwarte", riepen de mensen op het St. Pietersplein, toen ze de naam hoorden. De eerste niet-Italiaanse paus, die-er sinds vier en een halve eeuw werd verko zen, was echter geen Afrikaan, maar een Pool. En dat zou sinds dien niemand meer vergeten. In de afgelopen tien jaar ontpopte de on bekende bisschop uit Krakau zich tot de machtigste, de meest opzien barende, en ook de meest omstre den kerkvorst die het Vaticaan in tijden heeft gehad. "Karol Wojtyla: de kerk, dat ben ik", zo luidde de titel boven een van de vele herdenkingsartikelen die deze dagen in de Italiaanse dagbla den verschenen. In de Italiaanse pers wordt er veel gesproken over het 'noordelijk gebrek aan flexibili teit', dat het beleid van Karol Woj tyla zou kenmerken. Het meest in het oog springende kenmerk van het pausschap van Johannes Paulus II is echter zijn onophoude lijke gereis over de wereld. In totaal maakte hij 40 buiten landse reizen, waarin hij op bevlo gen wijze het woord van God ver kondigt, van de Papua's in Nieuw- Guinea tot in het paleis van dicta tor Pinochet in Chili. "Wat is het verschil tussen God en Wojtyla?", is het raadseltje met betrekking tot zijn reis dat in het Vaticaan de ron de doet. "God is overal, maar Woj tyla is er al geweest". Behalve de 'pijnlijke' uitzonde ringen van Nederland en Nicara gua wist Wojtyla, waar hij ook kwam, volle stadions te trekken, en juichende mensenmassa's op de been te brengen. Wojtyla de 'globe trotter' en Wojtyla de 'volksmen ner', zoals hij in het Vaticaan wel wordt genoemd, heeft er in ieder geval voor gezorgd dat de katholie ke kerk in de afgelopen tien jaar een volledig nieuw 'image' heeft gekregen. "Nog nooit heeft een paus zich zó openlijk en intensief met de wereld bemoeid als Johannes Paulus II", schrijft de Vaticaan-kenner Juan Arias in zijn boek over Wojtyla. "Paus Johannes Paulus II heeft er voor gezorgd dat de rooms-katho- lieke kerk een alom aanwezige macht is geworden op het wereld toneel". De bemoeienis van paus Wojtyla gaat Van de felle veroordelingen van de communistische regimes in 'zijn' Oostbloklanden, tot aan de berisping die hij onder andere de Spaanse bisschoppen gaf, omdat ze hadden toegestaan dat er na de dood van dictator Franco een 'athe ïstische' grondwet kwam. De enige redding, de enige ideologie, en de enig mogelijke bevrijding is een massale bekering tot de katholieke kerk. Dat is waar de boodschap van paus Wojtyla bij elke toespraak, en bij elk van zijn reizen opnieuw op neer komt. "De regelmatig terug kerende intolerantie die paus Jo hannes Paulus II aan de dag kan leggen ten opzichte van andersden kenden, zowel binnen als buiten de katholieke kerk, is te verklaring uit het feit dat hij er tot in het diepst van zijn ziel van overtuigd is dat de mensheid op de rand staat van de ondergang", schrijft Arias. "Wojty la ziet het als zijn speciale opdracht om de mensheid, op de drempel van het jaar 2000, van de vernieti ging en de ondergang te redden. En daarbij kan er geen minuut verlo ren gaan". Het oordeel van de Poolse paus over de wereld is namelijk meedo genloos. 'De zonde', en daarmee bedoelt hij vooral de seksuele zon de, en het atheïsme slaan aan alle kanten toe. De enige remedie daar tegen is een grootscheepse 'mobili satie' van de katholieke gelovigen, en een 'zichtbare' aanwezigheid van de katholieke kerk. Vandaar de eindeloze reeks massabijeen komsten die hij organiseert, de ve le reizen, de gebedsbijeenkomsten en de televisie-optredens. De juridisch nog steeds onopge helderde moordaanslag die in 1981 door de Turk Ali Agca op zijn leven is gepleegd, ziet paus Wojtyla in datzelfde verband: Wojtyla legt de aanslag op zijn leven uit als een po ging om te voorkomen dat zijn 'missie' tot een 'algehele mobilisa tie' van de katholieke kerk zou kunnen worden volbracht en als een soort wraakoefening' of 'straf op de felle anti-abortuscampagne die hij op dat moment in Italië hield. Zelf was de paus in ieder ge val minder verbaasd over de moordaanslag dan de rest van de wereld. De verbeten strijd tegen de abor tus en tegen alle seksualiteit die niet puur op voortplanting is ge richt, vormt een van de belangrijk ste leidraden van het pausschap van Johannes Paulus II. Zo maant hij bijvoorbeeld getrouwde man nen om zelfs hun eigen vrouw niet te begeren. De bemoeienis van paus Johannes Paulus II met de seksuele moraal en zijn traditione le opvattingen over de rol en de po sitie van de vrouw, bezorgden Woj tyla binnen en buiten de katholie ke kerk de reputatie van een 'reac tionair' te zijn. Evenals het feit dat hij altijd har der in zijn veroordeling is geweest van de marxistische ideologieën en progressieve bewegingen als de 'theologie van de bevrijding', dan hij tegenover dictatoriale regimes als dat van Pinochet in Chili was. Zo heeft ook de ontvangst van de Franse racistenleider Le Pen in het Vaticaan twee jaar geleden het no dige stof doen opwaaien. Toch was het eerste grote schisma, de radica le breuk binnen de katholieke kerk die er tijdens het pausschap van Karol Wojtyla plaatsvond, niet een breuk met 'links', maar juist met de uiterst conservatieve vleugel van de Franse bisschop Lefèbvre.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5