Onrust over ontslagplan van Philips wmnu: 279.- Specialisten dreigen met boycot van plan-Dekker Anti-Bontcomité opgeheven 'Man leeft korter als hij macho is' Indonesië-weigeraars eisen alsnog eerherstel Nijpels wil verbod op drijfgas voor ozonlaag MAANDAG 17 OKTOBER 1988 600 banen weg bij Consumer Electronics EINDHOVEN (ANP) De onderhandelingen tussen Phi lips en de bonden over het ontslag van 600 mensen bij Con sumer Electronics zijn afgelopen weekeinde opnieuw vast gelopen. Zaterdagmorgen gingen de partijen uiteen zon der dat Philips aan de voornaamste eisen van de bonden te gemoet heeft willen komen, aldus een woordvoerder van de Industriebond FNV. Bij het verliesgevende Consumer Electronics per 1 mei volgend jaar 900 van de 3400 banen verdwijnen, waarvan 600 via gedwongen ont slag. Voornaamste struikelblok bij de onderhandelingen was een soci aal plan. De bonden willen zo'n plan met een looptijd van twee jaar, maar Philips wil niet verder gaan Van Dijk wil deeltijd-vut voor ambtenaar DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) overweegt invoering van een deel tijd-vut. Ambtenaren kunnen in dit plan vanaf hun 55e jaar 19 uur per week werken om met 61 jaar over te stappen naar een volledige vut. Van Dijk zal het plan voorleggen aan de ambtenarencentrales. De Centrale voor Middelbaar en Hoger Functionarissen bij Overheid en Onderwijs (CMHA) wijst het voor stel af. Uit een onderzoek van het minis terie onder ambtenaren blijkt dat het merendeel de voorkeur geeft aan een vervroegde pensionering op 61-jarige (of 60-jarige) leeftijd. Ongeveer de helft wijst de deeltijd- vut niet af. De hogere ambtenaren plaatsen grote vraagtekens bij het plan aangezien hun werk organisa torisch nauwelijks in deeltijd is te verrichten. Volgens de CMHA is de deeltijd- vut niet te financieren uit het potje voor de arbeidsvoorwaarden 1989'. Zij twijfelt ook aan de uitvoerbaar heid Autodieven Met de aanhouding van vijf in woners van die plaats is de Gro ningse politie een omvangrijke handel in gestolen Duitse auto's op het spoor gekomen. Doelwit van de bende waren vrijwel nieuwe Mer- cedessen van de duurste typen. De wagens werden in Duitsland gesto len en met een vals kenteken naar Nederland gebracht. Daar werden ze in café's en dergelijke werden verkocht. De prijs lag meestal tus sen de 10.000 en 20.000 gulden, on geveer ééntiende van de nieuw- waarde. Smallenbroék Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) denkt volgende week het rapport van de rijksrecherche te hebben over het nachtelijk hand gemeen in Zwolle van de burge meesters Smallenbroek van Smal- lingerland en Faber van Hoog- eveen. Hij zal dan snel een beslis sing over een eventueel ontslag ne men. De gemeenteraad van Smal- lingerland heeft het vertrouwen in Smallenbroek vorige week opge zegd. Doodslag De Amsterdamse brandweer heeft zaterdag een 42-jarige man uit een brandend benedenhuis aan het Amsterdamse Sarphatipark ge haald. Hij overleed later in een zie kenhuis aan zijn verwondingen. Volgens de politie is de man voor de brand zo ernstig mishandeld dat wordt gedacht aan doodslag in combinatie met brandstichting. De andere etages van het huis liepen geen schade op. Wetenschap De manifestatie Wetenschap op zicht, die dit jaar voor het eerst werd gehouden in het kader van de Nationale Wetenschapsweek, heeft gisteren ongeveer 16.000 mensen naar de 30 deelnemende musea en sterrenwachten gelokt. Het popu lairst waren de Radiosterrenwacht in Dwingeloo met 1000 bezoekers en het Haagse Museon, waar 1800 kwamen. LEEUWARDEN (GPD) - Het An- ti-Bontcomité heeft zichzelf giste ren feestelijk opgeheven, omdat in Nederland nauwelijks meer bont zou worden gedragen. Het aantal bontwinkels zou in zes jaar zijn af genomen van 527 tot ongeveer 30. Toch zal het comité, dat in 1982 werd opgericht door de Dierenbe scherming, Stichting Lekker Dier en de Stichting Kritisch Faunabe heer, onder de naam 'Bont voor Dieren' wel blijven bestaan. De verklaring dat de doelstelling is be reikt, is ook op z'n minst onvolle dig. "Ons werk is geslaagd. We kun nen het comité met recht ophef fen", zegt woordvoerder Jan van der Lee, "als we doorgaan, kunnen we alleen nog maar blijven herha len hoeveel dierenleed er gepaard gaat met de produktie van bont. Dat is niet de moeite waard, omdat de consumptie van bont in ons land vrijwel is verdwenen". Hoewel er in Nederland nauwe lijks nog bontmantels worden ge dragen, is het in het geheel niet ge lukt om het aantal pelsdierfokke- rijen terug te dringen. De fok van pelsdieren is sedert 1982 zelfs ver dubbelt. De komende winter zul- Reclamebureau adviseert positiever imago len bijna twee miljoen nertsen wor den vergast en gevild. Alle vellen gaan naar het buitenland. Het is volgens hem nu belangrij ker voor de dierenbeschermers om zich te richten op de pelsdierenfok- kerijen in plaats van op de verdere bewustwording van het publiek om geen bont meer te dragen. Om dat wereldwijd pelsdieren worden gefokt, is het ook beter om interna tionaal samen te gaan werken en de succesformule van het Anti Bont comité te 'exporteren'. Dat laatste wordt de taak van Jan van der Lee in de 'Bont voor Dieren', zoals, op advies van het reclamebureau, de nieuwe naam van het gereorgani seerde Anti-Bontcomité gaat lui den. De Pelsdierenfokkers zijn niet ongelukkig met het verdwijnen van het Anti- Bontcomité. Secreta ris Verhagen van de Nederlandse Vereniging van Fokkers van edel- pelsdieren: "De druk op de bevol king om geen bont meer te dragen Er lijkt nog steeds werk aan de winkel, bevestigt ook secretaris M. van Zuuren van de Dierenbescher ming, een van de oprichters van het comité. Volgens hem moet het Anti-Bontcomité vooral verdwij nen, omdat het een te negatieve naam heeft gekregen. "Het Anti- Bontcomité wordt te vaak ten on rechte geassocieerd met het Die renbevrijdingsfront. Maar we kon den niet verhinderen dat allerlei wilde acties, zoals het loslaten van pelsdieren, het bespuiten van bont jassen met verf en het verknippen van bontjassen, werden gekoppeld aan het Anti-Bontcomité". Er is meer. Van Zuuren meldt dat het woord 'Anti' in de n« dan wat reeds vastligt in de cao: een financiéle aanvulling tot 1 ja nuari 1990. Ten aanzien van andere eisen van de vakbonden, in sfeer van compensatie van het arbeids- plaatsenverlies in Eindhoven, heeft Philips volgens de bonden geen garanties gegeven. Na het afbreken van de bespre kingen gaan de bonden nu terug naar de leden voor nader overleg. Dan zal volgens FNV-woordvoer der Pingen ook de actiebereidheid worden gepeild. Tot dusverre is die niet groot gebleken. "Er was nog vertrouwen dat we er met Philips wel uit zouden komen. Of dat nog zo is zal nog moeten blijken", aldus Pingen. Er is tussen de partijen nog geen afspraak gemaakt voor een volgende onderhandelingsronde. Het is niet helemaal duidelijk wat de eerdere besprekingen met de bonden hebben opgeleverd. In juni liet Philips weten dat onge veer 200 arbeidsplaatsen zouden kunnen verdwijnen door het niet opvullen van natuurlijk verloop en nog eens 200 via een speciale vut regeling. Dan zouden er nog eens "200 werknemers moeten meever huizen met de laboratoria die wor den overgeplaatst naar het buiten land. Hoeveel van de nog resteren de 300 werknemers ontslagen moe ten worden was destijds niet be kend. Proeffabriek Philips wil niets zeggen over het verloop van de onderhandelingen. "We komen pas met mededelingen als de onderhandelingen zijn afge lopen", aldus de zegsman. Ook de bonden zijn karig met mededelin gen. Volgens bestuurder Verhoe ven van de Unie BLHP worden 630 werknemers ontslagen, inclusief de oudere werknemers die gebruik maken van speciale regelingen om eerder op te stappen. Daarnaast zouden 160 werknemers naar het buitenland moeten verhuizen. De gezamenlijke bonden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag Philips vier concrete eisen voorgelegd. Naast de problemen over een sociaal plan vinden de bonden dat Philips de komende ja ren ter compensatie van het verlies aan arbeidsplaatsen in Eindhoven de massafabrikage moet onder brengen van een of meer nieuwè produkten. De proeffabriek in Eindhoven waarin het bedrijf massafabrikage van nieuwe pro dukten op kleine schaal uitpro beert, moet in Eindhoven in stand worden gehouden. Verder vinden de bonden dat er in dit stadium geen werknemers moeten worden overgeplaatst naar het buitenland omdat ze bang zijn dat de vestigin gen daar op korte termijn ook te maken zullen krijgen met reorgani saties. Philips wil de hele operatie vol gend jaar afronden. De bonden vin den die termijn te kort. Meteen na dat Philips de reorganisatie aan kondigde is een aantal gespreks rondes met de bonden vastgelegd. Het overleg van vrijdag was het laatste uit die reeks. "Als het echt nodig is kunnen nog meer gesprek ken volgen. Wij vinden echter dat de tijd nu is aangebroken om zaken te doen", aldus een woordvoerder van Philips. Overigens moet ook de ondernemingsraad van het be drijf nog een advies uitbrengen. AMSTERDAM Kamervoorzitter Dolman heeft gis teren in Amsterdam een monument onthuld ter nage dachtenis van het Joods verzet in de Tweede Wereldoor log. Het monument staat aan de Zwanenburgwal te genover het stadhuis. Dolman wees er tijdens de onthul ling op dat Nederland enkele duizenden gedenktekens herbergt. „Op veel daarvan komen namen van joden voor, maar een collectief eerbetoon ontbrak tot dusver re. Het is beschamend dat het initiatief ertoe uit joodse kring moest komen", aldus Dolman. Ook burgemeester Van Thijn ging in op de betekenis van het gedenkteken. „Dit monument is even treurig als noodzakelijk. Treurig, omdat het er is en er moet zijn om een vooroordeel te doorbreken. Het vooroordeel in het kwadraat dat de joden zijn afgeslacht omdat ze joden zijn en dat zij zich bovendien als makke schapen DEN HAAG (GPD) - CDA en WD nemen de dreiging van de medische specialisten om niet mee te werken aan de grote reorganisa tie van de gezondheidszorg in ons land, niet serieus. Het CDA-kamer- lid Lansink spreekt zelfs van een loos dreigement. Voorzitter Piasmans van de Lan delijke Specialisten Vereniging (LSV) liet zaterdag in NRC-Han- delblad weten dat na het gerechte lijk verbod op het voeren van ac ties, de overheid niet meer hoeft te rekenen op de medewerking van de medisch specialisten. „Loyale medewerking aan de uitvoering van het plan-Dekker, dat de her structurering van de gezondheids zorg behelst, kan niet worden ver langd", aldus Piasmans. Hij zei dat de regering de invoering van de plannen wel fraai in de tijd kan plannen, maar kennelijk niet be seft dat daarvoor de medewerking van de medici nodig is. Volgens CDA-kamerlid Lansink kan het plan-Dekker ook zonder medewerking van de specialisten worden uitgevoerd. Het begint er volgens Lansink op te lijken dat bij een aantal specialisten het mate rieel gewin belangrijker is dan de kwaliteit van de gezondheidszorg. Hij beschouwt het dreigement als een loos gebaar, omdat de macht van de specialisten in het plan- Dekker juist wordt teruggedron gen. De ziektekostenverzekeraars en de ziekenfondsen hoeven niet, meer met elke specialist een con tract af te sluiten. Verder worden de tarieven voor een behandeling aan een maximum gebonden. „Er zijn vast genoeg werkloze specia listen, die voor minder willen wer ken", aldus Lansink. De WD'er Nijhuis zegt even eens het dreigement niet erg seri- Gezdnssociologe Weeda over sterfteversehil mannen en vrouwen ME Het bureau van de Mobiele Een heid aan de Amsterdamse Rhóne- weg is zaterdag tot twee keer toe het mikpunt van brandstichting geweest. Rond het middaguur gooiden onbekenden een brand- vloeistof door de brievenbus. De brandweer wist het vuur snel te blussen. Om acht uur 's avonds was de achterkant van het gebouw aan de beurt. Ook hier was de brand snel geblust, maar de rook- en wa terschade beloopt toch enige ton- ROTTERDAM Waarom gaan mannen eerder dood dan vrou wen? Deze vraag stond centraal in de bijdrage die gezinssociologe Ite- ke Weeda gisteren leverde aan het congres 'Vernieuwing door Sa menwerking' in het Rotterdamse World Trade Center. door Bernadette Neelissen "Van de vijf sprekers die 's och tends onder het motto 'wel zijn en niet hebben' een discussie inleid den over de verzorgingsstaat, was zij de hekkesluiter. De buitenge woon hoogleraar Emancipatie- vraagstukken aan de Rijksuniver siteit Groningen begon haar be toog met de stelling dat het motto meer van toepassing is op vrouwen dan op mannen, en meer op de la gere dan op de hogere milieus. "Zijn betekent leven, er wel zjjn. Hebben heeft meer te maken met dingen als bezit, status, kennis en macht. Vrouwen overleven man nen met gemiddeld zeven jaar: ze zijn er dus langer.1 Maar over de ge hele linie genomen hebben vrou wen minder vergaard". Het verza melen van inkomen, status en der gelijke is mannenwerk; het bewa ken van sociaal welzijn (zorg, vriendschapsrelaties) is in de eer ste plaats vrouwenterrein, aldus de spreekster. Deze verschillen hebben dus te maken met arbeid, welzijn en ge zondheidszorg. Wat dat laatste be treft lanceerde mevrouw Weeda een stelling die enig rumoer in de zaal veroorzaakte: "Mannen heb ben recht op langer leven, en kun nen ook langer leven". Dat vereiste natuurlijk enige uitleg. Om te be ginnen, wordt levensduur vaak te makkelijk gekoppeld aan het al dan niet verrichten van betaalde arbeid. "Vrouwen zouden langer leven, omdat ze zogenaamd in een be schermde omgeving zitten en zich niet hoeven te bewegen in een kil le, carrièregerichte samenleving. Als ze zouden gaan werken, zou den ze ook korter leven". Maar die vlieger gaat niet op. Ook werkende vrouwen leven langer, ondanks het feit dat ze een vierdubbele werk belasting hebben: huishouden, zorg voor de kinderen, sociale con tacten organiseren en een baan. Macho Terug naar de mannen. Ze kun nen hun recht op langer leven opei sen, zegt Iteke Weeda. Hoe? Door zich, om het even heel simpel te zeggen, minder macho op te gaan stellen. Ze verduidelijkte haar standpunt aan de hand van statis tieken. Daaruit blijkt dat mannen vaker dan vrouwen overlijden aan geweldsdelicten en verkeersonge vallen, en dat ze veel minder snel met lichamelijke klachten naar de huisarts gaan. het comité en het kruis door het woord 'Bont' in het logo door veel mensen als te negatief werden er varen. Vandaar dat de nieuwe stichting 'Bont voor Dieren' een 'positieve' benadering voorstaat. Waarom wordt officieel gezegd dat dat het comité wordt opgehe ven omdat de doelstellingen be reikt zijn, als dit niet de werkelijke achtergrond is? Van Zuuren: "In overleg met een reclamebureau is voor deze vorm gekozen". Jan van der Lee bevestigt in gro te lijnen het betoog van Van Zuuren. Hij voegt er aan toe dat er een marktonderzoek is geweest naar de naam en het werk van het Anti-Bontcomité. "Daar kwam on der andere de kritiek uit 'hoezo An ti-Bontcomité? er wordt geen bont meer gedragen'. Dat klopt, dus kunnen we ons beter opheffen". wordt daarmee weggenomen. De belangstelling voor bont neemt de laatste tijd weer toe. Dat komt om dat wij laten zien hoe goed de pels dieren op de fokkerijen worden verzorgd. De mensen kunnen dat accepteren, waardoor ze het niet meer erg vinden om bont te dra gen". Volgens het Nederlands Bontin stituut, waarin bontwinkeliers. - fokkers, en -fabrikanten zijn geor ganiseerd, is het onjuist dat er in Nederland vrijwel geen bont meer wordt gedragen en dat het aantal bontwinkels in Nederland is gede cimeerd. De afgelopen vier jaar is de omzet juist gestegen: van 18 mil joen gulden tot 32 miljoen gulden, zegt woordvoerder M. de Groot van het instituut. In totaal zijn er in Ne derland zeker 250 verkooppunten van bont volgens De Groot, die zich zegt te baseren op cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Jan van der Lee weerspreekt dat de bontverkoop weer toeneemt. "Dat zeggen ze al vijf jaar". Hij vindt dat de fokkers en handel te vroeg juichen. "De nieuwe organi satie zal nog doeltreffender zijn dan het Anti Bontcomité". eus te nemen. Hij gelooft echter wel dat de medewerking van de specialisten bij de uitvoering van het plan-Dekker noodzakelijk is om de kosten in de gezondheids zorg te beheersen. „Bij verstoorde verhoudingen is dat niet moge lijk". Staatssecretaris Dees (volks gezondheid) was vanwege zijn ver blijf in Seoel bij de Olympusche Spelen voor gehandicapten niet voor commentaar bereikbaar. Intussen zetten de specialisten in vaste dienst hun acties voort. Zij houden zich strikt aan de 38-urige werkweek. Zij waren niet voor de rechter gedagvaard en stellen dat het vonnis niet op hen van toepas sing is. Deze specialisten geven wel toe dat de gebruikelijke zorg in ge vaar komt, ómdat ze normaal 60 uur per week werken. Ze geloven niet dat de rechter hen kan dwin gen om meer te werken dan hun cao bepaalt. DRONTEN (ANP) - Ruim 350 mannen die eind jaren '40 dienst in Nederlands-Indië weigerden, heb ben gisteren in Dronten de reünie van de Indonesië-weigeraars bijge woond. Het was voor het eerst sinds het optreden van het Neder lands leger in Indonesië dat de dienstweigeraars van toen op zo'n grote schaal bijeen waren. Vaak leidde dit tot emotionele taferelen tussen de oude dienstmakkers die elkaar soms meer dan 35 jaar niet hadden gezien. Veel van de 1200 weigeraars, die tijdens en na de politionele acties opgesloten hebben gezeten, steekt het dat zij nog steeds niet zijn gere habiliteerd. Te meer daar in de mo derne geschiedschrijving wordt gesproken van een koloniale oor log en men het er algemeen over eens is dat de Indië-politiek van toen er puur op was gericht de ko loniale belangen van Nederland te verdedigen. Wanneer de Neder landse politiek nu het toenmalige beleid tegenover Indië zou veroor delen, krijgen de weigeraars offi cieel het morele gelijk aan hun zij de en kan met het eerherstel een begin worden gemaakt, zo vinden Dit standpunt wordt gedeeld door gastspreker Harmsen, hoogle raar dialectische filosofie en histo rische sociologie in Groningen. Harmsen heeft samen met een aan tal andere juristen en historici zit ting in de initiatiefgroep Eerherstel Indonesië-weigeraars. „Deze men sen hebben toen een juiste beslis sing genomen. Dat mag worden af geleid uit de door het Nederlandse leger gepleegde oorlogsmisdaden in Indië. Ze zijn buitengewoon zwaar gestraft voor hun opstelling. Het zou wat dat betreft niet gek zijn wanneer de politiek, maar ook de kerken, het Nederlandse optreden van toen zouden veroordelen. Deze mensen verdienen het even goed als cineast Joris Ivens gerehabili teerd te worden", aldus Harmsen. De initiatiefgroep zal via politieke en juridische wegen streven naar eerherstel van de Indonesië-weige raars. Gezien het gekrakeel rond het laatste deel van de boeken van Lou de Jong verwacht Harmsen dat dat nog wel even zal duren, (pagina 11: weigeraars waren geen misdadigers) naar de slachtbank hebben laten leiden. Ondanks de extreme omstandigheden waren er toch joden die de kracht opbrachten om in het verzet te gaan, verhou dingsgewijs meer dan andere bevolkingsgroepen. Dit monument op deze plaats brengt eindelijk gerechtig heid, omdat het een einde maakt aan een valse legen de", aldus van Thijn. Het monument bestaat uit een zwarte zuil met in scripties die herinneren aan de joodse verzetsslachtof- fers uit de tweede wereldoorlog. Het initiatief werd ruim twee jaar geleden genomen door de inmiddels overleden verzetsstrijder Bennie Bluhm. Volgens de joodse verzetsstrijder Natkiel hebben 1038 joden deel genomen aan het verzet, dat ongeveer 25.000 Nederlan ders omvatte. Dat is verhoudingsgewijs veel meer dan het aantal niet-joodse verzetsstrijders. (foto anp> DEN HAAG (GPD) Minister Nij pels (milieubeheer) vindt dat inter nationaal scherpere maatregelen moeten worden genomen om ver dere afbraak van de ozonlaag rondom de aarde tegen te gaan. Nij pels wil op korte termijn in Neder land de schadelijke drijfgassen (cfk's) in spuitbussen en koelinstal laties verbieden. Die dragen aan zienlijk bij tot de aantasting van de ozonlaag. Bij de aanvang vandaag van een grote conferentie van de Verenigde Naties in Den Haag verklaarde de minister verder dat internationale afspraken nodig zijn over de kli maatveranderingen op aarde. De vervuiling van de atmosfeer dient een halt te worden toegeroepen, al dus Nijpels. Om de politiek te sti muleren maatregelen te nemen, wil Nijpels in november 1989 een inter nationale conferentie over klimaat verandering organiseren. Het is de bedoeling dat politici uit de hele wereld daar aan deelnemen. De toestand van de ozonlaag is volgens de minister alarmerend. De verdunning van de ozonlaag veroorzaakt onder meer een forse toename van het aantal gevallen van huidkanker en stijging van de waterspiegel door de verhoging van de gemiddelde temperatuur op aarde. Het Verdrag van Montreal (1987), waarin internationale afspraken over de vermindering van de scha delijke chloorfluorkoolwater-stof- fen (cfk's) zijn vastgelegd, moet volgens Nijpels worden aangepast In Montreal werd afgesproken dat de produktie van cfk's in 1990 moet worden bevroren en in 1999 met de helft moet zijn verminderd. Nijpels vindt dat te weinig. Van daar dat hij in Nederland in 1990 het gebruik van cfk's met een kwart wil terugbrengen en in 1999 volledig wil uitbannen. Dat zal we reldwijd moeten gebeuren om de aantasting van de ozonlaag te kun nen tegengaan, aldus de milieu-mi- nister. De conferentie in Den Haag vindt plaats vlak na de inwerking treding van het Verdrag van We nen over de bescherming van de ozonlaag, een maand geleden, en juist voor het van kracht worden van het protocol van Montreal op 1 januari. ADVERTENTIE "Dat past helemaal in net huidi ge manbeeld: geweld, stoer optre- den en flink zijn. Bovendien vraagt het manbeeld dat emoties niet (snel) geuit mogen worden. Voeg daarbij het aantal slachtoffers met psycho-somatische kwalen door het niet of nauwelijks verwerken van emoties en ik denk dat het ver schil in levensduur daarmee voor een groot deel verklaard is". Tot slot legde de spreekster uit waarom ze voor dit betoog had ge kozen. "U had van mij niet zo'n lij vig pleidooi verwacht voor het lan ger laten leven van mannen, maar het is niet zo opportunistisch als het lijkt. Die vierdubbele belasting van vrouwen, waar ik het eerder over had, kan verminderen als mannen andere waarden gaan aan hangen." Volgens Weeda verschuiven de machtsverhoudingen, krijgen mannen een grotere inbreng in het privé-leven, in de onderlinge zorg en in het onderhouden van sociale contacten. WIlZEJSBÊ met uitritsbare voering. 100% Peach cotton, katoen dat aan voelt als 'n perzikhuid. In havanna bruin, marine, zwart, khaki en ecru. Dubbele voering: de ene is uitritsbaar en is afgezet met een con trast bies, de andere zit daaronder. Maten 34 t/m 42. Normaal 479.— Nu voor de verbijsterende prijs BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3