AZC met Posiilipo naar kwartfinales Cataluna is de ploeg die we wilden' Jansen Weigeest voor Ethnikos tattti»aga!ag^g"BB«as.sa^ Machtsvertoon Charly Mottet Tour erkent FlCP-lijst (NIET) VAN GISTEREN MAANDAG 17 OKTOBER 1988 PAGINA 21 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik ben niet ontevreden over het verloop van dit toernooi. We hebben er qua arbeid niet alles aan gedaan of kunnen doen om ons optimaal voor te bereiden. Door ziektes, blessures en andere zaken is dat allemaal verstoord ge weest, waardoor er ook onrust binnen de ploeg sloop. Maar we hebben ons goed geweerd", gaf AZC-aanvoerder Eric Noorde- graaf de (verdiende) tweede plaats achter Posiilipo extra kleur tij dens de ouverture van de Europa Cup voor landskampioenen. Door een over 12-8 overwinning in het sleutelduel tegen het Griekse Ethnikos plaatste de Alphense waterpoloploeg zich za terdagavond al voor de kwartfinales. Gisteren ging de zinderende strijd om de toernooiwinst aan de Alphense neuzen voorbij. Het opgewonden geraakte Posiilipo zegevierde met 12-15. AZC wilde die laatste wedstrijd met alle geweld in winst om zetten om zich zodoende een betere uit gangspositie te verwerven voor de loting van de volgende ronde. Ach teraf bleek de tweede plaats juist in het voordeel van de Reedijk-jon gens te werken omdat het lot (Cata- luna) exact aan de wensen van AZC voldeed. Winst zou het meer gevreesde Ferencvaros als (zwaar der ingeschatte) opponent hebben gebracht. John Jansen speelde een beslis sende rol. De behendige midvoor - samen met Gijsbert van der Leden het beste in vorm bij AZC - was te gen Ethnikos niet af te stoppen. Hij nam de helft van de productie voor zijn rekening en versierde en pas sant vijf van de zeven overtalsitua- ties voor zijn ploeg. De Grieken la gen er bij en keken er naar. "Ik vond ze tactisch dom", oordeelde Jansen hard maar terecht. "Tegen die sterke verdediger Samartzidis kon ik niet op. Maar die werd steeds door iemand van ons wegge lokt en daardoor kon ik lekker mijn gang gaan tegen minder sterke ver dedigers. Ik ben sterk aan de bal, maar tegen een kolos heb ik toch geen kans. Dat weet ik van mezelf'. Helemaal van een leien dakje ging het voor AZC echter niet. Hoe wel Ethnikos sterspeler Aronis no de moesten missen, pareerde de ploeg van coach Rusoran het be- ginoffensief (2-0 na zeven minuten) van AZC bekwaam. Een periode la ter keek de thuisploeg weer tegen een achterstand aan: 3-4. "Dat had ook te maken met individuele fou ten aan onze kant. Er werd slecht verdedigd, waardoor zij de hoeken konden uitzoeken", gaf Jansen de defensie een terechtwijzing. "Toch", verklaarde coach Reedijk naderhand, "heb ik geen moment getwijfeld. We moesten zone blij ven spelen, want met een persoon lijke verdediging hadden we het niet gered". Reedijk kreeg (met dank aan Jansen) gelijk. De midvoor prikte in de derde fase twee keer de Griekse defensie lek en Van der Leden buitte twee door Jansen ge schapen meerderheden uit. De voorsprong liep gestaag op tot een perspectief biedende marge van drie punten: 8-5. Rusoran had toen al in de gaten dat het Europese avontuur voor zijn (jonge) ploeg op de tocht stond. "AZC was beter en n Dat wisten we eigenlijk al. Dit was alleen maar een bevestiging. We maken nog te veel fouten", beken de hij toen de eindafrekening (12-8) was opgemaakt. De Alphenaren waren niet zo zeker van hun zaak geweest. "Ik had gedacht dat het een hele kluif zou worden. Toen we eenmaal in het water lagen kregen we echter geweldige kansen. We hoefden ze niet eens allemaal te be nutten. Je merkte dat iedereen po sitief nerveus was. Dan gaat alles veel fanatieker en beter en we zijn heus niet altijd goed bezig geweest. ALPHEN AAN DEN RIJN - Over twee weken vliegt AZC/Tarvo naar Barcelona voor de eerste wedstrijd in de kwartfinales van de Europa Cup 1 tegen de Spaanse kampioen Cataluna. Een week later volgt de return in Nederland. De Alphena ren wijken voor die gelegenheid vermoedelijk uit naar Veenendaal omdat het bad in Alphen niet aan de internationale afmetingen vol doet. De uitslag van de onder het toe ziend oog van Ante Lambassa, de Joegoslavische voorzitter van de Europese waterpolocommissie, in Alphen gehouden loting werd door AZC met groot enthousiasme ont vangen. "Ik heb zaterdag een voor keurslijstje gemaakt en daarop stond Cataluna bovenaan. Verder wilden we eerst uit spelen. Beide wensen zijn in vervulling gegaan, dus voor ons is de loting optimaal uitgevallen", applaudiseerde AZC- coach Piet Reedijk mee na het be kend worden van de 'gunstige' spe ling van het lot. "Cataluna is voor ons geen onbe kende We hebben vorig jaar op een toernooi in Rome tegen ze ge speeld. In de finale verloren we toen met de merkwaardige cijfers van 3-1. We hebben daar op een groot veld tegen ze gespeeld en we ten wat we aan ze hebben. Kijk, we hadden ook tegen Partizan Belgra do of Spandau kunnen loten. Daar zouden we heel wat minder blij mee zijn geweest", vond Reedijk. "Natuurlijk is dit gunstig voor ons. Maar we moeten niet vergeten dat er in de kwartfinales alleen maar sterke en heel sterke ploegen zitten. Cataluna is een sterke ploeg, zo moetje dat zien. We hebben ten opzichte van die ploeg een licht voordeel omdat we eerst uit moe ten spelen. En het is geen onbeken de, ook dat telt", reageerde AZC- aanvoerder Eric Noordegraaf even eens opgelucht. Hij waarschuwde daarbij voor een te groot optimis me. "Het is nu allemaal goed ge gaan, maar we zijn nog niet goed genoeg om aan iets moois te gaan denken. We zullen de komende twee weken hard moeten werken om tegen Cataluna op te kunnen. Daar ben ik heilig van overtuigd en ik hoop dat dat voor alle spelers geldt". Het programma van de kwartfi nales ziet er als volgt uit: Barcelona/Veenendaal: Cataluna -AZC Boedapest/Napels: Ferencvaros - Posiilipo Belgrado/Marseille: Partizan - CN Marseille Bratislava/Berlijn: Kosice Spandau In het weekeinde van 29 en 30 ok tober worden de eerste wedstrij den gespeeld. Op 5 en 6 november vinden de returns plaats. Tegen Posiilipo kon AZC zich gisteren voor het eerst met een Eu ropese topploeg meten. De ambi tieuze Italianen hebben de Cup dit jaar hoog op hun verlanglijstje staan, al is het alleen maar om Ti- vaal Pescara naar de kroon te ste ken. Gesterkt door de wetenschap dat de volgende ronde al in de knip zat, leverde AZC een knap stukje polo af. Er werden weinig fouten gemaakt, waardoor Posiilipo pro bleemloos aan banden werd ge legd. De Alphenaren namen zelfs twee keer een voorsprong van twee punten (2-0 en 5-3) en hadden hal verwege nog geen terrein hoeven prijs te geven: 5-5. Toen sloeg echter de vlam in de Italiaanse pan. Gino Di Tomasso, de directeur sportief, baande boos door het bad naar gedelegeerde Ante Lambassa om zijn beklag over een arbitrale beslissing van de Noor Indrolud te doen. Lambassa trachtte de boel te sussen, maar in het water werd het vuurtje verder opgestookt. Het duel kreeg een grimmig gevolg en de geirriteerde Azurri's sabelden AZC hard neer. Binnen zeven minuten was het on der aanvoering van Mario Fiorillo (5 treffers) 8-12 geworden. "Ze speelden hard, maar ze deden het knap", vond Arco Verboom (3), sa men met Van der Leden (5) de pro ductiefste Alphenaar. Na het op trekken van de kruitdampen gaf het scorebord een alleszins te ver teren 12-15 (nederlaag) te zien. Po siilipo, zoals het hoort, eerste en AZC, fraai, tweede. Ethnikos ein digde als derde door Gent ruim achter zich te houden. WIM VAN WANROOY AZC - Gent: 12-3 (3-0, 2-0, 4-2, 3-1) Scores AZC: Van Winsen 3, Noorde graaf 3, Pielstroom 2, Jansen 2, Van der Leden 1, Verboom 1. Man meer: 5 uit 7. Scores Gent: Witteboom 1, Meyers 1. Delmeiren 1. Man meer: 0 uit 2. Posiilipo - Ethnikos: 16-8 (3-3, 4-1, 3- 0, 6-4). Scores Posiilipo: Mario Fiorillo 6, Franco Porzio 3. Gerendas 2, Postiglione 2, Giuseppe Porzio 1, Marsili 1. Man meer: 8 uit 11. Scores Ethnikos: Moustakarias 5, Ma- hairas 2, Saridakis 1. Man meer: 3 uit MILAAN (ANP) - Charly Mottet heeft indrukwekkend afscheid ge nomen van het wegseizoen 1988 en van zijn ploegleider Cyrille Guimard. De 25-jarige Fransman won zaterdag de Ronde van Lom- bardije, de laatste klassieker van het seizoen, zijn eerste echte klas sieke overwinning. Mottet liet zijn mede-aanvallers staan bij de beklimming van de Va- lico di Valcava, op 100 kilometer van de aankomst. Op de vlakke we gen door de Po-vlakte naar Milaan bevestigde Mottet, drie keer win naar van de Grote Landenprijs, zijn reputatie als tijdrijder. Na bijna drie uur alleen op pad te zijn ge weest bedroeg zijn voorsprong op Gianni Bugno meer dan anderhal ve minuut. De 82e Ronde van Lombardije verdient, uitsluitend door Mottet, een plaatsje in de geschiedenis. Een belangrijk deel van de andere 176 renners, die van start gingen, voelde de last van een lang en zwaar seizoen, meer dan drie-kwart de vertrekkers stapte af, lang voor de Dom van Milaan in zicht kwam. Mottet, die de ploeg van Guimard na vijf jaar dienst verlaat („Ik ben zo langzamerhand sterk genoeg om het kopmanschap te kunnen dragen") zat voor in het veld toen het peloton, vooral onder de impulsen van wereldkampioen Maurizio Fondriest brak. De tijdrij der zette zijn enige aanval in na 140 kilometer bij de hinderlijke be klimming van de Valico di Valca va. Met uitzondering van de Belg Luc Roosen kon niemand hem bij benen. Roosen moest, door een lekke band in de afdaling afhaken, daarmee Mottet voor de taak plaat send alleen door te gaan met nog honderd kilometer te rijden. Mottet durfde die uitdaging aan. Hij zette extra vaart bij de tweede klim, de Valpiana en vergrootte zijn voorsprong op het eerste volg- groepje, bestaande uit Roosen, Bugno, Lejarreta en Baronchelli. De strijd werd voor Mottet ongun stiger. Van één tegen vier werd het één tegen zeven doordat Bugno's stalgenoot Rominger met de Italia nen Cassani en Rota bij de volg- groep aansloot. Bugno, praktisch op eigen terrein rijdend, probeerde zijn groepje te mobiliseren, maar op Mottet viel niets te v MILAAN/DEN HAAG (GPD) - De Tour de France gaat rekening houden met het zogenaamde FICP-klassement. De eerste acht tien ploegen in dat klassement (peildatum medio juni) zijn zeker van een startbewijs voor de ko mende Tour, de resterende vier plaatsen worden vergeven via zo genaamde 'wild cards'. Aan de Tour de France 1989 nemen, net als dit jaar, 22 ploegen van 9, is 198 ren ners deel. Ton Buunk was er dit weekein de persoonlijk geen getuige van hoe zijn oude ploeg AZC voor het eerst sinds lange tijd weer een kwartfinaleplaats in de Europa Cup veroverde. Maar de 36-jari- ge Amsterdammer volgde de Alp hense verrichtingen aaiidachtig. Vanaf het seizoen '74/75 bepaal de de door coach George Geurt- sen -bij De Meeuwen weggehaalde Buunk het gezicht van AZC, waarmee hij zes kampioenschap pen veroverde. De meest tot de verbeelding sprekende prestatie leverde hij met AZC in die tijd ('83) met het bereiken van de Eu ropese bekerfinale tegen het Itali aanse Pro Recco. Buunk, die recordintematio- nal (312 caps) is en in het bezit van een bronzen OlympischE me daille (Montreal, 1978), denkt daar overigens niet met plezier aan terug. "Ik heb er nog steeds een vieze smaak van hoe we er toen in Genua ingefloten zijn". Een jaar later keerde de hove nier, die inmiddels vier bedrij ven runt, AZC de rug toe om naar VZC te gaan. Het afgelopen sei zoen trad hij op als coach van Het IJ. dat hij naar de hoofdklasse loodste. Maar met ingang van dit seizoen heeft hij zich aan het di recte waterpologebeuren ont trokken. "Iedereen zou bij Het IJ blijven en ik ook. Toen VZC aan me be gon te trekken heb ik dat ook af gehouden, Maar omdat ik pas twee bedrijven overgenomen heb, vond ik het zakelijk niet meer verantwoord om weer aan de kant te gaan staan. Dat hou ik niet vol. Htt is verschrikkelijk voor Het IJ dat er nu een leegloop heeft plaatsgevonden. Ik heb nog nooit meegemaakt dat een club die promoveert leegloopt. Het is zelfs zo dat ik daarvoor de Zwar te Piet krijg toegespeeld. Ja, zoals Cruyff bij Ajax. Neem van mij aan dat het een bestuurlijke kwestie is. Ik heb nog nooit met ie mand van het bestuur om de tafel gezeten". "AZC zit nu in de volgende ronde. Maar dat wil niet zeggen dat we in Nederland nu op de goede weg zijn. We hebben de laatste jaren een hele stap terug gedaan. Dat heeft te maken met motivatie, instelling en trai- ningsarbeid. Een klein voor beeld. Als Geurtsen vroeger op donderdag zei dat we het komen de weekeinde naar Duitsland zouden gaan om te spelen of te trainen, was dat gqen punt. Soms baalde je, maar je nam de ver antwoording op je. Als trainer heb ik ervaren dat je tegenwoor- irchieffoto ANP) dig moeten bidden en smeken of ze komen trainen. Als ik Piet Ree dijk af en toe hoor is dat in Al phen niet anders". "De bond doet er ook al niets aan. Wil je in de top meedraaien, dan moet je een full-time trainer hebben. Zoals vroeger, met Ivo Trumbic. Zo iemand kan je uit het dal halen. Tegenwoordig teert het polo nog steeds op zijn technieken en tactieken. De 'bij bel' van Ivo is nog steeds heilig. Trumbic (als trainer) en Geurt sen (als coach) zou een ideale combinatie zijn. Jammer dat ze vijanden van elkaar waren". "Talent is er zat, maar het komt er niet uit. Kijk, ik heb het polo niet uitgevonden en ik pre tendeer niet de man te zijn die het allemaal eens even kan oplossen. Op het gebied van training geven heb ik gewoon te weinig erva ring. Ik betrap me ook op fouten. Maar waarom stimuleert de bond niet om jonge spelers gratis een cursus te laten volgen? Jon gens als Pielstroom en Jansen zou je daar nu al bij moeten ha len". "Om internationaal aan de weg te timmeren komen we nu nog 'body' tekort. Dat is het grote probleem. Ook voor AZC, lijkt me. Hoewel John Jansen het als midvoor prima doet, mist hij tojzh de echte kracht. Ik denk dat de clubs meer aandacht aan de jeugd, in de meeste gevallen ver waarloosd, moeten schenken. Een goede trainer komt in Nederland bij een eerste team terecht, maar niet bij de jeugd. In het buiten land is dat wel anders. Daar vin den ze de basis belangrijk. Wij niet". WIM VAN WANROOY „Lerby had het toen Rummenigge weg was bij Bayern voor het zeggen en dat wist hij. Matthaus maakte toen ook wel aanspraken, maar die was geen echte concurrent voor Lerby, omdat Sören op te veel pun ten beter was dan Matthaus: qua persoonlijkheid, wil, uitstraling. Udo Lattek, voormalig trainer van o.a Bayern en Barcelona Udo Lattek en tegenwoordig Bild-co- lumnist, in Vrij Nederland. „Lerby is van de sympathiekste mensen die ik ken. Tegen Werder Bremen moesten we winnen. Er werd afgetrapt, Burgsmüller liep naar voren, voorbij Lerby en in eens lag Burgsmüller op de grond. Trok Lerby hem aan zijn haren overeind: 'Tot hier, daar is jouw helft!'. Geen bal in de buurt". Katwijkse 'bordenjongens' tijdens de oefeninterland Oranje-Quick Boys.(foto ANP) udo Lattek in Vrij Nederland. Geen vertrouwen Johan Cruijff heeft weinig vertrou wen in een goede afloop voor het Nederlands elftal woensdagavond in de WK-kwalificatiewedstrijd te gen de Westduitsers. In een door hem gesigneerde column in 'Welt am Sonntag' laat de trainer van Barcelona weinig heel van het ni veau in de vaderlandse competitie en is hij al even weinig vleiend voor bondscoach Thijs Libregts. Tot slot merkt Cruijff op dat „De Ne derlanders bang zijn voor de Duit sers". Cruijff begint de column met de opmerking dat het hem bevreemdt dat de Duitsers de wedstrijd be schouwen als een 'Schicksals- spiel'. „Wie verwachten de Duit sers eigenlijk in Miinchen? Een voetbalgigant, alleen omdat Neder land drie maanden geleden Euro pees kampioen is geworden? De Nederlanders van toen zijn niet de Nederlanders van nu. Het Neder landse voetbal maakt een diepe cri sis door. De kwaliteit is middel maat, meer niet". Volgens Cruijff mag landskam pioen PSV blij zijn, dat de club in de eerste ronde van het Europa Cup-toernooi is vrijgeloot. „Het ni veau van PSV is op dit moment net zo laag als dat van Ajax". Lappenmand Arie Lagendijk ligt sinds enkele dagen gestrekt. Bij de trainer van zaterdagtweedeklasser Katwijk is hernia geconstateerd en hij moet een week lang absolute rust hou den. Vandaar dat hulptrainer Cees du Prie de honneurs afgelopen za terdag waarnam tijdens de belang rijke thuiswedstrijd tegen koplo per DSVP (uitslag 1-1). Donderdag wordt bekeken hoe ernstig de bles sure van Lagendijk - die al langer rugklachten had - is en of er een operatie moet volgen. Het 'inschuiven' van Du Prie le verde weinig problemen op. "Ik ben met Arie van UVS gekomen, dus we kennen elkaar. Als je dan na zoveel jaren van samenwerking op één lijn zit, is het niet zo'n pro bleem om de taak van hoofdtrainer tijdelijk over te nemen. Hoe lang het gaat duren, is moeilijk te zeg gen. Het kan met een hernia vele kanten op. Wie weet geneest het met rust". Lappenmand (2) Katwjjks tegenstander DSVP had zaterdag ook al een coach rondstruinen die niet bepaald ge zond oogde. 'Rondstruinen' is ove rigens niet het goede woord, het was meer 'slepen' wat trainer Joop Korevaar deed. De voormalige spe ler van FC Den Haag zat met een ernstige knieblessure die hem nog net de vrijheid gaf om de dug-out in en uit te klauteren. Om het blessureleed binnen het trainersgilde compleet te maken, tobt de trainer van zaterdagvierde klasser De Sleutels, Jan van Bem- melen, met een meniscus. Door de actie van de medische specialisten is de behandeling en dus ook gene zing nu al vertraagd. Begin deze week mag de coach een nieuwe af spraak maken met de 'actievoer ders'. De oefenmeester is in elk geval een aantal weken uitgeschakeld, want hij wordt geholpen aan zijn binnenmeniscus. Maar mogelijk zit het ook met zijn kruisbanden niet helemaal goed. Als dat het geval wordt, zit de Leidse club al gauw een paar maanden zonder hoofd trainer. Voorlopig neemt een drie manschap de zaken over bij de Vlietbewoners: elftalleider Ger Scheffer, jeugdtrainer Siem van der Linden en voormalig eerste-elf- talspeler Izaak Klinkhamer. Lappenmand (3) Maar het kan allemaal nog erger. De vierdeklasser Kogelvangers mag zich zonder overdrijving de meest gedupeerde voetbalclub van Nederland noemen. In de nauwe lijks twee maanden, dat de nieuwe competitie draait, heeft het eerste elftal van de vereniging uit Willem stad al vier spelers met een gebro ken been het gips zien ingaan. Het overkwam achtereenvolgens Kees Krijgh, André Zegers, Ronald de Vos en zaterdag in de uit-wedstnjd tegen SSV 65 Goes ook Arie Kamp. Veel spelers om op terug te vallen houdt Kogelvangers niet over, want ook in de lagere elftallen schijnt het blessure-leed groot te zijn. „Ach MenschSören Lerby werd door de hele Bundesliga ge haat omdat-ie zo onsportief was. Haren uitje hoofd trekken, spugen, elleboogje in je maag, Sören flikt alles. Maar hij is prof, snap je?" Lothar Matthaus in Panorama. „Wie Bitte, ik een provocateur? Dat wist ik niet, ik hoor 't nu voor het eerst. Maar ja, uitblinkers ont moeten nu eenmaal meer rivaliteit dan onopvallende spelers. Ook Gul- lit is bij ons niet zo geliefd, omdat hij als een groot gevaar gezien xoordt". Lothar Matthaus in Panorama. „Het is niet zo dat we toewillen naar een organisatie die precies is toegesneden op de wensen van Cruijff, maar evenmin willen we al bij voorbaat obstakels inbouwen die de terugkeer van Cruijff onmo gelijk maken". Nico Gianotten, formateur van bet nieuwe bestuur van Ajax en vice-voorzitter van de ledenraad, in Nieuwe Revu. „Ik weet dat er tijdens het EK in Duitsland journalisten waren die zeiden: we gaan net zolang door tot Harmsen weg is bij Ajax en Cruijff terug. En je zou kunnen zeggen: ze zijn in het eerste deel van hun opzet geslaagd. Wat me echter verbaast is dat Johan echt denkt dat een paar journalisten hem terug kunnen brengen". „Als je ziet met wat voor e dige trainers PSV momenteel suc ces heeft en als je ziet dat een jongen als Han Berger met een middelma tig ploegje ook aardig meedoet. Zelfs als Ajax vanaf vandaag hele maal geen trainer meer heeft, dan nóg eindigt de ploeg bij de eerste drie". Ton Harmsen In Panorama. „Wat ik je nu ga vertellen klinkt vreemd, maar is toch waar. Johan wil diep in z'n hart maar met één man samenwerken en dat ben ik. Johan heeft in zijn leven een aan spreekpunt nodig en dat aan spreekpunt ben ik toevallig". Ton Harmsen ln Panorama. „Iedereen heeft het erover dat het vertrek van Van Basten en Rijk aard de grootste aderlatingen zijn geweest voor Ajax. Neem maar van mij aan dat Spelbos dat is ge weest". „Als voetballer heb ik dingen ge daan, die ik in het dagelijkse leven nooit zou uithalen. Ik heb Piet Schrijvers eens een klap voor z'n kop gegeven. Om niets ja. Hij had zo'n oog. Na afloop begreep ik dan niet waarom ik zoiets had gedaan. Gek Toch?" „Ik spiegel mij liever aan Reinal- do, maar dan ver voor zijn tijd dat hij in Nederland (bij Telstar) speel de. Hij was onbetwist de beste spits aller tijden van ons land". PSV's Braziliaanse aanwinst Romario in het Algemeen Dag blad.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21