ORT s™;tv Duitse voorbereiding wekt irritatie 'Kaiser' Toch nog winst voor Quick Boys MAANDAG 17 OKTOBER 19ÖÖ PAGINA 13 Voller naar Eintracht Ondanks dozijn doelpunten tegen KATWIJK - Met 12-1 geveegd worden en toch uitsluitend winst boeken. Dat overkwam zaterdag Quick Boys, de Kat- wijkse eersteklasser die de eer had om als schietschijf te mogen fungeren van een opvallend gemotiveerd Neder lands elftal dat zich voorbereid op het WK-kwalificatie du el van woensdag met de Westduitsers. Waar lag het profijt dan wel voor de Katwijkers Ten eerste bij de penning meester die tot zijn genoegen 4500 toeschouwers kon be groeten en ten tweede bij trainer Hans van der Zee die op competitieniveau de concurrentie in casu Rijnsburg, Mar ken en Noord wijk zag verliezen. Dit uiteraard weer tot zijn grote genoegen. BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD In eerste instantie had Van der Zee overigens weinig reden tot lachen, want hij beschouwde het dozijn te gentreffers die middag toch wel een beetje als een afgang. En dan nog te bedenken dat de grote na men er die middag niet eens bij wa ren, gebonden als de stervoetbal lers van AC Milan waren aan com petitie-verplichtingen tegen Pesca- ra. "Ik denk evenwel", sprak de Amsterdammer de opvatting tegen als zou de nederlaag dan nog groter zijn uitgevallen, "dat dat juist voor ons een nadeel was. Met Rijkaard, Gullit en Van Basten erbij zou Oranje echt niet zo hard hebben ge lopen. Die maken zich niet druk. Maar jongens als Bosman, Kieft, Witschge en Rutten grijpen zo'n gelegenheid aan om zich nog eens extra te bewijzen. Dat hebben we dus geweten". Een redenering waar zeker wat voor te zeggen was, want vooral in het eerste half uur werd Quick Boys op vakkundige wijze door de Europese kampioen van het kastje naar de muur gestuurd. Volgens af spraak met bondscoach Thijs Lib- regts diende Quick Boys toen te voetballen naar Duits systeem. Dat wil zeggen met vijf verdedigers, drie middenvelders en twee aan vallers. Vanzelfsprekend voorzag het draaiboek ook in een 'be schaafd' optreden van de ama teurs, dit om blessure's bij de profs te voorkomen. Dit alles, plus het bestaande klasseverschil in acht Duitse politie rekent weer op genomen, was het niet vreemd dat het al na twintig minuten 5-0 voor Oranje stond. Oranje dat overigens speelde in de rode shirtjes van PSV... Pas na rust (7-0) lukte het de thuisploeg zo af en toe om de bal meer dan eenmaal achtereen te ra ken en zowaar konden de hardwer kende jongens van het scorebord zelfs het nummertje één voor de thuisclub tevoorschijn halen. Joop Hiele had maar net de plaats van Hans van Breukelen - hij werd in de rust volledig onder de voet gelo pen door horden enthousiaste Kat- wijkertjes en kwam pas tien i ten later in de kleedkamer genomen of de verbaasde Feye- noorder kon al naar het net. Na een afgeslagen hoekschop liet Jaap van Duijn, voor de pauze nog de zwak ste schakel bij Quick Boys, een schuiver los die Hiele kansloos liet. Zonder Ronald Koeman, Jan Wouters en later ook Rob Witschge (die samen met Kieft nadrukkelijk solliciteerde naar een basisplaats) 'Maar straks staat er frisse ploeg ROTTACH-EGERN (GPD) Franz Beckenbauer blijft maar bitter weinig bespaard in zijn jacht op eerherstel met de Duitse nationale ploeg. In het idyllische Rottach-Egern, het tegen de bergen geplakte kuuroord aan de Tegernsee, waar de tegenstander van Oranje zich sinds donderdagavond voorbereidt op de 'revanche van Hamburg', moest 'der Kaiser' de ene tegenslag na de andere incasseren. Zestig kilometer ten zuiden van München scheen de zon volop, behalve voor Franz Beckenbauer. i der Niet heeft de bal klemvast. Oranje-klant Rob Witschge kan r uitrichten. Kees Haasnoot houdt zich gereed voor assistentie. (foto ANP). werkte Oranje met Blattler, Winter en Krüzen het oefenpartijtje verder plichtmatig af. Opvallend sterk ook na rust acteerden Kieft, Van Aerle en Erwin Koeman, opmerke lijk actief was John Bosman (vijf goals) en verrassend passief speel de Gerald Vanenburg. Aan Kat- wijkse zijde haalden Floor van Duyn, Johan Jonker en Hans van der Plas een voldoende. "De rest was nerveus of speelde gewoon on der de maat", lachte Hans van der Zee als de bekende boer die kies pijn heeft. Maar zijn bui zou later die middag nog aanmerkelijk op klaren. AD VAN KAAM Alles leek tot in de puntjes gere geld, maar behoudens de 14 doel punten zaterdagmiddag tegen de plaatselijke amateurclub, waarvan zes van Frank Mill, had Becken bauer weinig positiefs te melden. Het begon allemaal al op de vrij dag, toen de teamchef tot z'n schrik bemerkte, dat het gros van de inter nationals fysiek niet in staat was het programma af te werken, dat hij in elkaar had gestoken. In plaats van persoonlijke duels, naar zijn oordeel de grote zwakte van de Duitse ploeg in Hamburg, moest Beckenbauer de spelers rust voor schrijven. Een al even dikke tegenvaller was de spierscheuring die Stefan Reuter zaterdagmiddag overhield aan de oefenpartij tegen FC Rot tach-Egern (14-2). De middenvel der van Bayern München, die te gen Oranje rechts in de verdedi ging zou spelen keerde na overleg met de medische staf gistermorgen naar huis. Beckenbauer heeft nu zijn hoop gevestigd op Thomas Berthola. De eerder bij hem in on genade gevallen verdediger van Hellas Verona werd gisteravond in Bergamo opgepikt door Rudi Vol ler, waarna ze getweeën per auto naar München reisden. „Uit persberichten en van Lo- thar Matthaus heb ik begrepen", verklaarde Beckenbauer gister middag de opmerkelijke omme zwaai, „dat Berthold momenteel in een prima conditie is. Als hij zo goed speelt als wordt beweerd, kan ik me voorstellen dat hij de plaats van Reuter inneemt". Het alterna tief heet Holger Fach, die Becken bauer echter - net als eerder tegen Finland - liever ziet als libero, als opvolger van zijn clubgenoot Mat thias Herget. De avontuurlijke ver dediger van Bayer Uerdingen raak te in juni tegen Oranje ernstig ge blesseerd en speelt pas weer sinds enige weken, In de laatste vier ont moetingen waarin Herget weer van de partij was, moest Uerdingen niet minder dan 15 tegendoelpun ten incasseren. Zorgen Wat Beckenbauer echter zeker zoveel zorgen baart, is de geringe fysieke weerstand van de 'Olym- pia-gangers' Fach, Hassler, Schulz, Klinsmann, Mill en Riedle. Bijna stuk voor stuk klagen de spelers over vermoeidheid en slaapstoor nissen. „Een logische reactie", meent prof, Heinz Liesen. „De spe lers die in Seoul zijn geweest, heb- Oranj e-invasie MÜNCHEN (DPA/ANP) - De poli tie van München hanteert voor de interland van woensdag tussen Westduitsland en Nederland alarmfase één. Hoewel de Neder landse bond, de KNVB, slechts 10.500 kaarten ter beschikking heeft gekregen, wordt er rekening gehouden met de komst van 25.000 tot 30.000 fans uit het buurland. Bij de invasie van München, waaraan ook vele Duitse suppor ters deelnemen, komt volgens de politie elke tweede fan zonder kaart naar de Beierse hoofdstad. De ordebewaking rekent uit eigen land op een flink aantal relschop pers. Woordvoerder Schratzenstal- ler vergeleek de veiligheidsmaatre gelen met die van de Europese ti telstrijd. „Deze wedstrijd zal min stens zoveel maatregelen vragen als de finale van 25 juni". Tijdens de drie hete dagen zet de politie van München 1800 man schappen in. De Nederlandse over heid stuurt met het legioen zes agenten mee. De fans zullen wor den ontvangen met stickers, die oproepen tot „fair play". De politie heeft aangekondigd dat er hard zal worden opgetreden. Tijdelijke hechtenis zal tot de maatregelen behoren voor fans, die rel schop pen. Hoeveel Nederlanders er in het olympisch stadion op de tribunes zullen plaats nemen, wordt op de zwarte markt beslist. Volgens de politie van München zijn er door reisorganisaties uit Nederland al zeker vierduizend extra kaarten aangekocht. Veel zwarthandelaren houden hun tikcets nog vast. Bij de finale van juni betaalden Neder landse fans tot 1000 gulden voor een kaartje. Gisteren deden kaar ten van 55 D-mark (82 gulden) slechts 150 mark (170 gulden) op de illegale markt. NOORD WIJK (GPD) Op het moment dat Thijs Libregts de mogelijkheid dat Ruud Gullit tegen Westduitsland van de partij zou zijn nog steeds open hield, was in Milaan de kogel al lang door de kerk. De 'Zwarte Tulp' had van AC Milan in niet mis te verstane bewoording te horen gekre gen waar zijn verantwoordelijkheden in het voetbal liggen. Trainer Sacchi onderstreepte zijn misnoegen door Ruud Gullit niet eens mee te nemen naar Pescara, waar AC Milan gisteren een competitiewedstrijd speelde. In dat duel zou de geblesseerde enkel op weerstand getest worden, waar na Milan het sein op groen zou zetten voor Gullits optreden komende woensdag in München. Gullit kreeg dus een overduidelijk nul op zijn rekest. AC Milan vindt dat de peperdure ster eerst maar eens fit genoeg moet worden om voor zijn eigen broodheer in actie te komen. Daarna mag hij zijn aan dacht op Oranje richten. „Ik ben nog steeds niet beter. Dus kan ik niet spelen voor AC Milan en ook niet voor Nederland", was het com mentaar van Gullit gisteravond. De KNVB zal vandaag alles proberen om de aanvoerder alsnog naar München te krijgen, maar veel meer betekenis dan de rol van non- playing captain zal Gullit daar niet hebben voor Oranje. Een gang van zaken die Thijs Li bregts met vraagtekens opzadelt. In de oefenwedstrijd tegen Quick Boys (1-12) onderving de keuze heer de absentie van het Milanese aanvalstandem met Wim Kieft en John Bosman. Kieft in de positie van Van Basten en Bosman in de 'Gullit-rol'. Beiden rekenen op een basisplaats nu Gullit niet van de partij zal zijn. „John Bosman be gon niet best aan het seizoen bij KV Mechelen. Inmiddels schijnt hij naar zijn oude niveau te groeien. Ik ben tevreden over hem. Zijn rol bij Mechelen is identiek aan die van Ruud Gullit in het Nederlands elf tal. Bosman cirkelt in zijn ploeg ook steeds rond Piet den Boer", al dus Thijs Libregts. Ofschoon de bondscoach zich al le moeite getroostte om de bankzit- ROTTACH-EGERN (GPD) Rudi Vóller keert nog dit jaar terug naar Westduitsland. De bij AS Roma zwaar tegengevallen international mag van de Italiaanse club in december voor de rest van het seizoen naar Eintracht Frankfurt. Beide clubs hebben daarover al overen- stemming bereikt. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de vroegere spits van Wer- der Bremen al binnen een paar weken zijn rentree zou maken op de Westduitse voetbalvelden. AS Roma kwam echter op dat besluit te rug, nadat de UEFA Renato en Ritzitelli voor respectievelijk drie en twee wedstrijden heeft geschorst, naar aanleiding van de rode kaart die beiden kregeh tegen FC Nürnberg. Naast Vóller heeft Eintracht Frankfurt, dat nog zes miljoen Mark over heeft van de transfer-Detari, zijn zinnen gezet op Dieter Eckstein van FC Nürnberg. De aanvaller, voor wie Frankfurt vier miljoen Mark neer wil tellen, wil absoluut weg uit Nürnberg. Naar zijn zeggen om dat hij een andere omgeving nodig heeft nu vorige week zijn zeven we ken oude zoontjes plotseling is overleden. Eerder raakte FC Nürnberg Reuter en Grahammer al kwijt aan Bayern München. ters van München niet nu al te frus treren, bleek zijn voorkeur zater dag overduidelijk. Te meer daar Li bregts ook geenszins van plan is het spelconcept van Oranje over hoop te halen nu Gullit er niet bij zal zijn. Libregts: „Is Gullit er niet bij, dan komt in zijn plaats een an der. Ik ga niet schuiven met posi ties of het elftal door elkaar smij ten". Scherp Kieft en Bosman wisten in elk geval wat er op het spel stond. Bei den speelden bijzonder 'scherp' en namen acht - Bosman won met 5-3 van Kieft - van de twaalf Oranje- treffers voor hun rekening. Ronald Koeman, Erwin Koeman en twee keer Rob Witschge zorgden verder voor het Oranje-totaal, terwijl Van Duijn tegenscoorde. Logisch dat Addick Koot, Hen drie Krüzen en Pierre Blattler na afloop van de Noordwijkse trai ningsstage hartelijk bedankt wer den en woensdag vanaf de tv het treffen mogen gadeslaan. Hetzelf de deed Rob Witschge in juni, bij de vorige confrontatie tussen Ne derland en Westduitsland. „Ik zat toen met Ron Willems in Benidorm naar de televisie te kijken. Nu denk ik aan meespelen. Met Hendrie Krüzen is mijn concurrent afgeval len". De Ajacied is de laatste we ken steeds beter in vorm gekomen. Hij heeft zich niet alleen in de kij ker van de bondscoach gespeeld, maar ook in het buitenland (Tou lon) werd zijn goede spel opge merkt. Een bod van vier miljoen gulden schijnt inmiddels uitge bracht te zijn. „Daar hou ik me nu niet mee bezig", zegt de Oranje-de butant. „Ajax en het Nederlands elftal hebben nu voorrang. Ik zet de transferperikelen van me af en denk aan de komende tegenstan der. Ik neem aaan dat het Andreas Brehme zal worden". Of Thijs Libregts echter zo offen sief van start zal gaan in München, is nog maar zeer de vraag. „Winst is, in tegenstelling tot de EK, nu niet het heilige doel. Nu moeten we een goed resultaat bereiken in deze kwalificatiewedstrijd. En een goed resultaat is, althans op voorhand, al een gelijkspel". Ook de tweede debutant in de se lectie, Fred Rutten, zal waarschijn lijk in de dug-out blijven. De stand- in voor de zieke Adrie van Tigge- len, speelde als verdediger tegen Quick Boys een onopvallende wed strijd. Bovendien zal Van Tiggelen zich vandaag bij het gezelschap vervoegen voor de trip naar Mün chen. Aangenomen wordt dat de Anderlecht-speler woensdag vol doende hersteld zal zijn om zijn routine in de heksenketel van het Olympia Stadion in dienst van het Nederlands elftal te stellen. En dat Oranje in de Zuidduitse metropool het een en ander te wachten staat, is in de voorbije week duidelijk ge worden. Rudi Vóller en Lothar Matthaus gaven de boulevardpers voldoende stof om zoals Hans van Breukelen het uitdrukte: „de zaak op te fokken". Beledigend Matthaus beweerde o.a. dat Van Breukelen tijdens de historische halve finale in Hamburg beledi gend taalgebruik over de Tweede Wereldoorlog had gebezigd. „Ik heb over de oorlog niets gezegd", beweerde de Oranje-doelman tij dens de persconferentie in Noord- wijk. „Wel heb ik Matthaus de eeu wige jachtvelden in gewenst, toen hij de penalty benutte. Dat was dom van me". In elk geval gebmikt de aanvoerder van de Mannschaft dergelijke uitspraken om voor het duel stemming te kweken. „De arrogantie van die Duitsers irriteert mij enorm", reageerde Van Breukelen. „Zij praten zichzelf be ter dan wij Nederlanders. Op deze wijze word ik wel in de juiste stem ming gebracht. Na de Olympische Spelen en de wedstrijd tegen Fin land hebben ze weer dat overdre ven gevoel van zelfvertrouwen. Ze doen niets anders dan afgeven op de spelers van het Nederlands elf tal. Ik vraag me echter af waar dat zelfvertrouwen op stoelt. Finland was geen tegenstander, dat hebben we op de video kunnen zien. En de Duitsers zelf zijn na hun wereldti tel in '74 alleen maar slechter gaan spelen. Toen wilden ze het spelpeil verbeteren en werd alleen nog maar gelet op fyieke kracht. De techniek verdween uit de Bundes- liga, met als gevolg datje thans drie of vier Westduitse elftallen kunt opstellen van gelijk kaliber. Dat is ook de mening van Uwe Seeler en Wolfgang Overath, waarmee ik on langs langdurig heb zitten praten". FRED SOCHACKI Zwemster zoekt genoegdoening AMERICUS (SID) - De Ameri kaanse vrijeslagzwemster Angel Myers wil via het gerecht haar re habilitatie afdwingen. De 21-jarige kandidate voor Olympisch goud uit Americus (Georgia) werd kort voor het begin van de Olympische Spelen van Seoul uit de Ameri kaanse zwemploeg gezet, omdat zij tot tweemaal toe positief had gere ageerd bij de anti-dopingcontrole. Er was sprake van een anabool ste roid. Angel Myers heeft steeds staande gehouden, dat zij alleen de anti-conceptiepil had gebruikt. ben op de eerste plaats rust nodig, anders kunnen ze in een vormcrisis belanden die ze niet meer zo snel te boven komen". Beckenbauer noemt het de keerzijde van het olympisch brons, Jurgen Klin smann is wat minder pessimis tisch. „De rust die we nu krijgen moet genoeg zijn om woensdag avond weer met volle energie te kunnen spelen". „Dat neemt echter niet weg", oordeelt Beckenbauer bitter, „dat ik de hele voorbereiding heb moe ten omgooien. We doen bijna niks, en leggen hier vooral het accent op herstel. Toch ben ik ervan over tuigd, dat er woensdagavond een frisse ploeg staat. Maar ideaal is de voorbereiding op zo'n belangrijke wedstrijd natuurlijk met. Als we verliezen, zijn we praktisch kans loos en kunnen we weer helemaal opnieuw beginnen. Net als in 1984, toen ik deze job heb overgenomen van Jupp Derwall. Dat mag dan een ander doen". Prestige Maar niet alleen de toekomst van Franz Beckenbauer, ook het presti ge van de Duitse nationale ploeg staat woensdagavond in München nadrukkelijk op het spel. Het klinkt oneerbiedig, maar bijna illu stratief voor de neergang van het Duitse topvoetbal was het bloedige incident zaterdagmiddag pal voor het begin van het oefenduel in Rot tach-Egern. Tot ontzetting van trai ner en spelers vielen de toeschou- drie meter naar beneden van plankier dat was gemonteerd op de grijparm van een bulldozer. Zes van hen raakten gewond, van wie twee met ernstig hersenletsel werden overgebracht naar een zie kenhuis. Dat kon er allemaal nog net bij na het alarmerende bericht daags er voor uit München, dat Bayern-spe- ler Norbert Nachtweih met rood vonk was opgenomen in het zie kenhuis. Uit vrees voor besmet ting, omdat zijn ploegmakkers Olaf Thon en Stefan Reuter deel uitma ken van de nationale selectie, moesten alle spelers anti-biotica slikken. „Het lijkt wel of de duvel ermee speelt", klaagde Becken bauer zaterdagmiddag steen en been. Eerder meldden Hassler, Littbarski en Kohier, woensdag avond opnieuw de bewaker van Marco van Basten, dat zij (lichte) blessures hadden overgehouden aan het Europa Cup-duel van woensdagavond met FC Koln te gen FC Antwerpen. Van dat drietal kwam Kohier (kniewond) hele maal niet in actie, en kwamen de andere twee als invaller in het veld. Afwijken Het elftal dat Beckenbauer in het al wekenlang .uitverkochte Olym- pia-stadion in het veld brengt, zal op tenminste vier plaatsen afwij ken van de ploeg die op die ge denkwaardige 21e juni in Hamburg kopje kleiner (1-2) werd ge maakt. In het doel is Immel ver drongen door Illgner, in de verde diging ontbreken Borowka en vrij wel zeker ook Herget, in de aanval is volgens Beckenbauer geen plaats voor Mill. „De aanval staat met Vóller en Klinsmann vast, de zes doelpunten van Mill verande ren daar niets aan". Op het midden veld zijn Hassler, Thon en Matt haus zeker van hun plaats, en brak aanvoerder Lothar Matthaus vanuit Milaan een lans voor 'breek ijzer' Buchwald. Dat zou dan de vijfde verandering zyn. Meer gewicht kennen trainer en spelers echter toe aan de plaats van handeling. „In Hamburg hadden wij een operapubliek, en zat het stadion halfvol met Nederlanders. ALBERT GEESING MAANDAG 16.00-17.30 BBC 2 Snookerinternationa le kampioenschappen in Reading. 19.25-20.00 Ned 2 AVRO's sportpanora- 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time: sportma- gazine 21.16-21.55 Ned 3: Sport Studio. 21.50-22.18 SKY Motor sports News. 22.20-23.20 SKY 1988 Europa Cup: ijs hockey 2220-23 20 Super: Voetbal: internationaal voetbalnieuws 23.25-00.35 BBC 2: Snooker: internationa le kampioenschappen m Reading. DINSDAG 14.30-15.00 SKY: Motor Sports News. 14.40-17.30 BBC 2 Snooker- internationa le kampioenschappen in Reading.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13