TAD LEIDEN Verkeerssituatie in binnenstad maandag drastisch gewijzigd LDM spant kort geding aan tegen de staat NISSAN SUNNY LEIDSCH m DAGBLAD Puzzelen en ldolddjken om Leiden door te komen Nog steeds geen toestemming voor uitbreiding AUTOEHEEMSKER Open Brief Groenoord actief in vrije tijd 'Milieu-tocht' door regio s ZATERDAG 15 OKTOBER 1988 LEIDEN Vanaf maandag zal de verkeerssituatie in een groot deel van de binnenstad drastisch wor den gewijzigd. De Breestraat, nu nog afgesloten voor autoverkeer en bromfietsen in beide richtingen (behalve het stukje vanaf het Kort Rapenburg tot de Papengracht), zal vanaf die datum 's avonds na ze ven uur (behalve op koopavond en op zaterdag) tot 11.00 uur de andere ochtend en de gehele zondag vanaf de Korevaarstraat weer voor auto verkeer worden opengesteld. Een en ander is een uitvloeisel van een gemeenteraadsbesluit, waarin PvdA, Links Leiden en CDA zich op 30 mei van dit jaar konden vinden. De WD stond, na een jaar proefafsluiting van de Breestraat, niet te springen van en thousiasme. Maar niet alleen op de Breestraat zal het vanaf maandag anders wor den. Op het Noordeinde bijvoor beeld zal vanaf die datum alleen verkeer uit de richting van de Witte Singel naar het Kort Rapenburg mogelijk zijn. Deze situatie geldt niet voor bussen, taxi's en (brom- Nog rijden auto's door de Nieuwstraat. Vanaf maandag niet meer. Al thans op maandag, dinsdag en vrijdag. En donderdag. En woensdag. En zaterdag OOk. (foto Wim Dijkman) )fietsers, want die mogen in twee richtingen blijven rijden. De nieu we situatie op het Noordeinde zal overigens, anders dan op de Bree straat, 24 uur per dag gelden. Tevens zullen Vismarkt, Aal markt tussen V&D en Waag, Burg- steeg en het stukje Nieuwstraat bij de bibliotheek overdag na 11.00 uur voor autoverkeer worden afge sloten. Althans op maandag, dins dag en vrijdag. Op donderdag zul len deze straten tot half tien 's avonds worden afgesloten. Op de marktdagen, woensdg en zaterdag, mogen auto's er vanaf 8.00 uur 's ochtends niet in totdat de markt is schongemaakt, uiterlijk acht uur 's avonds. Buiten die afsluiting geldt hier éénrichtingverkeer voor au to's op dezelfde manier als nu: de Vismarkt in de richting van de Aal markt, de Aalmarkt in de richting van de Boommarkt, het stukje Nieuwstraat bij de bibliotheek in de richting van de Burgsteeg en de Burgsteeg in de richting van de Koornbrug. Op de Botermarkt wordt de rij richting omgedraaid, zodat auto's vanaf het Gangetje daar weer in kunnen rijden. Via de Koornbrug en de Nieuwe Rijn kunnen auto's dan weer terug naar het Gangetje. Maar op woensdag loopt de Boter markt dood op de warenmarkt op de Nieuwe Rijn en de Vismarkt en op zaterdag is er ook op de Boter markt zelf warenmarkt. Ingewikkeld Dat alles voor de gemiddelde au tomobilist niet altijd even duidelijk zal zijn, wordt door gemeenteamb tenaar Kuzee (verkeerszaken) rui terlijk erkend: "De zaak ligt nogal complex. Na het raadsbesluit is er intensief contact met politie en jus titie geweest, opdat over de bebor- ding geen onduidelijkheden zou den ontstaan. We moeten voorko men dat mensen terecht een be roep op onduidelijke bebording kunen doen". Kuzee geeft toe dat de Breestraat bij het Gangetje vanaf maandag moet worden opgesierd met een bord met een lange tekst daaron der. Daarop staan de tijden waarop men wèl en niet vanaf die kant de Breestraat mag inrijden. "Die tekst is nogal lang ja. Maar op een andere manier kon het niet. Er moet ten slotte precies staan wat wel en niet mag". Dat kan nog opstoppingen opleveren van autmobilisten die het bord uitgebreid gaan te lezen. Op de Vismarkt en in de Nieuw straat ligt het iets gemakkelijker. Daar gaan 's ochtends om elf uur paaltjes de hoogte in. Autobomilis- ten worden op die manier, zo hoopt men bij de gemeente, op een 'na tuurlijke wijze' uit het verboden gebied geweerd. De afsluiting met paaltjes bij de Koornbrug zal voortaan om 11.00 uur geschieden in plaats van 12.00 uur. Wat het Noordeinde en Bree straat betreft worden al bij molen De Valk borden neergezet, waarop de automobilist te verstaan wordt gegeven dat die twee straten niet voor auto's toegankelijk zijn. Daar uit moet de weggebruiker de con clusie trekken dat hij of zij beter maar meteen de Langegracht kan opschieten om verdere ergernis te voorkomen. De WD heeft deze week be kendgemaakt voor de herinrich ting van de Breestraat anderhalf miljoen gulden te willen uittrek ken. Dat geld komt dan nog eens bovenop de enige tienduizenden die de voorzieningen voor de proef met de afsluiting hebben gekost. Geen bedragen waarvan ze bij de gemeente wakker liggen, aldus Ku zee. "Een beetje beton om de par-, keervakken op te vullen en wat kosten aan die boombakken. Maar die kunnen weer elders worden ge plaatst. Dat is geen weggegooid geld". De herinrichting van de Bree straat wordt pas half november ter hand genomen. Dan zullen 'mo dern vormgegeven wachthokjes' in het middelste gedeelte bij de bus halten worden geplaatst. Dit gaat vooraf aan een definitieve herin richting, die volgend jaar zijn be slag moet krijgen en die tot doel heeft 'het verblijfsklimaat zo aan genaam mogelijk te maken'. Over het plan wordt overlegd met win keliersvereniging Breestraat e.o. in de Begeleidingscommissie Bree straat. Het Noordeinde zal niet worden heringericht, tot groot verdriet van een aantal bewoners. Kuzee: "De straat is vrij smal. En aangezien de bussen er van twee kanten in zul len blijven rijden, is het moeilijk om de stoepen te verbreden. Paal tjes neerzetten om het parkeren op de stoepen tegen te gaan, is ook on doenlijk, want dan kan er niemand met kinderwagen of rolstoel langs". Dat voetgangers door dat vaak langdurig op stoepen parke ren ook nu dikwijls genoodzaakt zijn hun 'toevlucht' op de rijweg te zoeken, erkent Kuzee: "Dat pro bleem zullen we nog nader bekij ken. Het is ook een zaak van een goede controle. Maar ik geef toe dat het een weinig ideale situatie is. Bovendien is er een kans dat de si tuatie verergert, nu er slechts in één richting auto's door het Noord einde zullen gaan. Binnenkort zal er met de bewoners worden over legd hoe de situatie daar te verbete ren valt". Of er maandag in de binnenstad een chaos zal ontstaan, moet nog worden bezien. Zeker is in elk ge val dat het een hele puzzel zal zijn om uit de steeds veranderende si tuaties wegwijs te worden. De poli tie zal in de eerste periode een ver hoogde controle uitoefenen. Rijdt iemand toch de Breestraat in, dan zal er in eerste instantie worden ge waarschuwd, aldus een woord voerder van de Leidse politie. Pas na enkele weken zullen foutrijders op de bon gaan. ANNEMEK RUYGROK Kennelijk wisten de ambtenaren van verkeerszaken het ook niet meer. Dit nog afgeplakte bord in het Noordeinde moet maandag autmobilisten komende vanaf de Oude Varkenmarkt in de goede richting wijzen: naar het Kort Rapenburg dus. Maar het bord wijst linksaf: in de verboden rich ting Haagweg. (foto J»d Holvast) LEIDEN De Leidsche Duinwa termaatschappij (LDM) heeft een kort geding aangespannen tegen de staat. De LDM heeft dat gedaan omdat Staatsbosbeheer nog altijd geen toestemming heeft gegeven voor de uitbreiding van de water winning in Berkheide-Zuid. Staatsbosbeheer wacht met een be sluit tot de bezwaarschriften tegen de uitbreiding zijn behandeld. De LDM heeft echter grote haast met de aanleg van de nieuwe winput- ten. Zijn die er niet voor volgend voorjaar, dan vreest het waterlei dingbedrijf een tekort aan drink water. Tegen de uitbreiding is bezwaar gemaakt door het ministerie van Garenmarkt wordt opnieuw bestraat LEIDEN - De Garenmarkt, tussen Raamsteeg en Steenschuur, wordt met ingang van maandag 17 okto ber opnieuw bestraat. De werk zaamheden zullen in drie fasen van elk twee a drie weken worden uit gevoerd. Allereerst worden de trottoirs aan de kant van het parkeerterrein aangepakt, vervlogens de rijbaan aan de kant van het parkeerterrein en de parkeerhavens tussen de bo men en tenslotte wordt de rijbaan en het trottoir aan de zijde van het Museum van Natuurlijke Historie herbestraat. Er wordt gewerkt van af de Raamsteeg in de richting van de Steenschuur. landbouw en visserij en door de Stichting Duinbehoud. Beide in stanties menen dat het met het te kort aan drinkwater van de LDM wel meevalt. Zo is de capaciteit de afgelopen jaren door verschillende maatregelen al flink uitgebreid. Bovendien heeft de drinkwater maatschappij de behoefte aan wa ter flink overdreven. De LDM stelt dat zij, om aan de vraag te kunnen voldoen, op 'top dagen' 150.000 kubieke meter wa ter moet kunnen leveren. Uit haar eigen jaarcijfers blijkt echter dat de LDM de afgelopen jaren nooit meer heeft hoeven te leveren dan 77.000 kubieke meter, zo stelt Al- bert Salman van de Stichting Duinbehoud. Juist omdat de behoefte aan wa ter volgens hen niet zo groot is, vin den het ministerie en 'Duinbe houd' het niet noodzakelijk dat een nieuwe winput in Berkheide-Zuid wordt aangelegd. De uitbreiding daar betekent een forse aanslag op het milieu, stellen ze. Bovendien is de aanleg van nieuwe winputten is strijd met het beleid van het rijk en de provincie. Die streven ernaar de huidige vorm van waterwinning in de duinen terug te dringen. Onzorgvuldig Het ministerie van landbouw en 'Duinbehoud' hebben ook bezwaar aangetekend omdat ze vinden dat de provincie, die vergunning heeft verleend voor de uitbreiding, on zorgvuldig heeft gehandeld. De provincie heeft volgens beide in stanties onvoldoende gekeken ADVERTENTIE EEN VAN DE 30 TYPEN PAST PRECIES Bij U Nissan Sunny 4-deurs v.a. 23-425,-. H NISSAN Prijs incl. BTW, exci. afleveringskosten. naar andere mogelijkheden. Bo vendien heeft ze een procedurele fout gemaakt door geen advies te vragen aan de begeleidingscom missie, die bij onder meer dit pro ject is betrokken. Een ander punt is dat de LDM volgens hen al lang de maximale, toegestane capaciteit heeft bereikt. Een nieuwe uitbrei ding zou daarom buiten de huidige vergunning vallen. Staatsbosbeheer, die het duin terrein namens de staat beheert, wil nu het zekere voor het onzekere nemen. Ze wacht daarom met haar toestemming tot een uitspraak is gedaan over beide bezwaarschrif ten. De LDM is hierover zeer te leurgesteld. Volgens LDM-secreta- ris R. van der Plaat kan de LDM niet langer wachten omdat anders moeilijkheden kunnen ontstaan bij de drinkwaterlevering. De Leids che Duinwatermaatschappij is ook verbaasd over de houding van het ministerie omdat dit tot voor kort steeds heeft meegewerkt aan de uitbreiding. De cijfers die 'Duinbehoud' noemt, kon Van der Plaat gisteren niet weerleggen. "Daarvoor zit ik er ook niet voldoende in. Een feit is wel dat onze cijfers zijn overgeno men door de provincie en door de inspectie voor de milieuhygiëne. Het is zeker niet zo maar een slag in de lucht". En in tegenstelling tot wat de Stichting Duinbehoud be weert, zal de LDM de maximale toegestane capaciteit met de uit breiding niet overschrijden. LEIDEN Het schoolgebouw Rijnoever aan de Morsweg wordt over enkele weken gesloopt. Het gebouw, dat ei gendom is van de gemeente Leiden, is plotseling vrijgekomen omdat de bovenbouw van de Vrije School andere huisvesting kreeg in het schoolpand aan de Sumatrastraat 1. Het is nog niet bekend wat er met de vrijkomende ruimte aan de Morsweg gaat gebeuren. Maandag besluit de gemeente welke aannemer het gebouw gaat slopen. Een woordvoerder van de gemeente stelt dat de kans groot is dat er woningbouw wordt gerealiseerd. Wethouder Tesselaar zou daar deze week al met medewerkers van de afdeling volkshuisvesting over hebben gesproken. Een andere zegsman van de gemeente vertelt dat bij uitvoering van die plannen het koffiehuis De Knik (Morsweg 186) weg moet. Dat zou tevens inhouden dat het enige openbaar groen in die buurt verdwijnt. Volgens een ambtenaar van de afdeling onderwijs heeft de gemeente geen behoefte meer om het gebouw voor onderwijsdoeleinden te gebruiken. "Vroeger was het zo dat zodra er een gemeentelijk gebouw leegkwam, er scho len van het voortgezet onderwijs voor de deur stonden om het gebouw te mogen huren. Er ligt nu bij de gemeente geen enkele aanvraag meer uit het voortgezet onderwijs. Terugloop van leerlingenaantallen is de oorzaak van die daling van de belangstelling". Het gebouw aan de Morsweg werd tot 1 oktober gebruikt door de Vrije School. Die zou gedurende een jaar van het pand gebruikmaken. Het ministerie van onderwijs, verantwoordelijk voor de huisvesting van het voortgezet onderwijs, vond echter al sneller een oplossing voor de Vrije School. Door terugloop van het aantal leerlingen van scholengemeenschap De Leidse is er ruimte vrijgekomen in de dépendance van die school aan de Sumatrastraat. OFF. DEALER LEIDEN Lammenschansweg 128 micchmI R0EL0FARENDSVEEN Tel. 071-310811 M ™l33Mnil Alkemadelaan 1 Tel. 01713-2866 Lezers schrijven Geachte mevrouw Van Dongen, Wij hebben in de krant gelezen dat onze groepen per 1 januari geen geld meer krijgen van u. U vindt dat we dan gedwongen worden om naar de andere stichting te gaan. Nou, wij vinden dat wij vrij moeten zijn om zelf te kiezen wat we willen. En wij kiezen niet voor uw Studie huis, want dan moeten wij anders gaan leren dan we tot nu toe ge wend waren. Niet meer op de He rensingel. Jammer, we waren nou net zo gehecht aan de pastorie. Maar we gaan tóch verder! Op onze manier, met onze vrijwilli gers. Onze groep gaat thuis verder met de lessen. Van andere groepen weten we dat ze dat ook al doen. Nee, mevrouW, we laten ons niet dwingen, door niemand! We zijn er al aan gewend geraakt om onszelf te redden, dankzij de mensen die ons blijven lesgeven. In de toe- Ria Heijmans Gerard Zeegers Leny Otgaar en vele andere cursisten in de taalgroepen bij de stichting Basis- Edukatie Leiden-Noord (voorheen Ouders op Herhaling) Hierbij willen wij reageren op het begrotingsverslag in het Leidsch Dagblad van 12 oktober waarin wethouder Tesselaar stelt de ge meenteraad te willen voorstellen geen geld meer beschikbaar te stel len voor het opknappen van slech te particuliere woningen. Wij cite ren: "Omdat dergelijke woningen in bepaalde buurten zijn geconcen treerd wordt een aantal wijken van subsidie uitgesloten". Zijn alternatief is slopen en nieuwbouw. Graag zouden wij van de wethouder willen horen hoe hij een en ander denkt te realiseren. Een hele wijk opkopen, slopen en nieuwbouw plegen kost een gigan tisch bedrag en is zeker op korte termijn niet te verwezenlijken. Op de lange termijn zou dit voor een wijk als Groenoord betekenen: steeds meer dichtgetimmerde hui zen, huizen onverkoopbaar, ver krotting. Dit betekent dat de men sen met de laagste inkomens weer eens de dupe worden, omdat zij geen geld hebben een goed heen komen te zoeken. Zo'n plan is ze ker voor een PvdA-wethouder die pretendeert juist voor de minima op te komen op z'n zachtst gezegd onbegrijpelijk. Al geruime tijd zijn wij als werk- groepGroenoord o.k. bezig met plannen om Groenoord collectief casco, met hoge subsidie, op te knappen. Dit plan is bij alle politie ke partijen heel gunstig ontvangen en o.i. zeker realiseerbaar. In ande re steden zoals Den Haag, Dordrecht, Haarlem etc. zijn expe rimenten met collectieve cascover betering heel succesvol verlopen en gebleken is dat dit juist de goed koopste manier is om oude wijken in z'n geheel voor langere tijd te be houden. Wethouder Tesselaar heeft jaren lang bekendheid genoten als reno vatiekampioen. Wil hij nu afscheid nemen als sloopkampioen? Werkgroep Groenoord o.k. p/a Buurthuis Groenoord Pasteurstraat 23 Leiden Swingen Buurthuis 't Spoortje staat vanavond in het teken van swing en easy listening. De Haagse Vic Nickolson the Frisco Five zal daar een optreden verzorgen. De band brengt repertoire uit de jaren vijftig. Het optreden in 't Spoortje, Bern- hardkade 40, begint om half tien. De zaal is om negen uur al open. Toegang: 7,50. Strandloop De Leidse Atletiek Vriendenkring 'Hol land' organiseert morgen een strand loop over 2,4,8 en 12 kilomter. Inschrij ving op het parkeerterrein links bij de Wassenaarse Slag.Kosten: 3,50; voor kinderen tot 14 jaar 2.50. De start is om elf uur precies. Bingo De activiteitengroep van dienstencen trum Merenwijk organiseert maandag 17 oktober een bingo in het diensten centrum, Rosmolen 6. Aanvang 's mid dags om twee uur. De zaal is een half uur eerder open. Wetenschapsdag in Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie LEIDEN Tijdens de Nationale Wetenschapsdag, morgen, wordt in het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie een aantal evene menten gehouden. Voor bezoekers is er een speciale rondleiding. Ver der worden er twee films vertoond en een dia-presentatie. Het muse um is morgen gratis toegankelijk. Bezoekers moeten dan wel een speciale toegangsbon halen bij de VW of de openbare bibliotheek. In het Rijksmuseum wordt on der meer getoond hoe landschap pen en het leven op aarde zich heb ben ontwikkeld. Tijdens de rond leiding, die om 14.30 uur begint, wordt bijzondere aandacht ge schonken aan geologische proces sen aan de oppervlakte van de aar de. De twee films handelen over een wetenschappelijk onderzoek naar halfedelstenen op Sri Lanka en over paleonthologie, de weten schap die het onstaan van het leven op aarde bestudeert. De films be ginnen om 16.00 uur. Tijdens de dia-presentatie, die om 13.00 uur begint, vertelt me vrouw Van der Wilk over geologie. Mevrouw van der Wilk is conser vatrice van het museum. Het Rijks museum voor geologie en minera logie is gevestigd aan de Hoogland se Kerkgracht 17. Het museum is morgen geop.end van 12.00 tot 17.00. LEIDEN - Het Instituut voor Milieu- en Natuurbescher mingseducatie en de Echte Neder landse Fietsersbond in Leiden houden 30 oktober een milieu fietstocht door de polders in de om geving van Leiden. Deelnemers kunnen kiezen uit routes van vijf tien en dertig kilometer. Het startpunt van de tocht is het Sterrewachtgebouw aan de Sterre- wachtlaan (geopend van 10.00 tot 15.00 uur). De tocht kan op eigen houtje of onder leiding van een na- tuurgids worden gemaakt. Wie dat laatste wil, moet om 10.00 of 11.00 uur bij de Sterrewacht zijn. VRIJWILLGERS - Het diensten centrum Noord in de Van Hogen- dorpstraat 36 vraagt met spoed vrijwilligers om te helpen bij het serveren van warme maaltijden. ADVERTENTIE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9