Fokker kan 300 min van Britten krijgen Andere verdeling kabeljauw lost visserijconflict op concordia begrijpt precies wat u bedoelt Ruzie met staat over steun EG-ministers maken weg vrij voor aannemers L'Oréal neemt Rubinstein over NS knappen 'hondekop' op Heerema weigert Spaanse zeelui opnieuw uitkering Honing besmet Politie houdt vismijn Vlissingen in de gaten ZATERDAG 15 OKTOBER 1988 PAGINA 7 SCHIPHOL/DEN HAAG (ANP/GPD) Britse banken zijn bereid 300 miljoen gulden in Fokker te pompen, als de Nederlandse overheid althans voorlopig afziet van het recht om 178 miljoen aan vorig jaar verleende staatssteun om te zetten in aandelenkapitaal. Fokker is desnoods bereid de 178 miljoen aan de staat terug te betalen en praat hierover dinsdag met minister De Korte (economische zaken). LUXEMBURG (ANP) - De Eu ropese Ministerraad die ervoor moet zorgen dat er na 1992 een vol ledig vrije EG-markt is ontstaan, heeft gisteren een Europese richt lijn aangenomen die voor alle aan nemers in de twaalf EG-lidstaten de weg vrijmaakt om in te schrij ven op alle openbare aanbestedin gen in geheel Europa. De richtlijn moet nog in het Europees Parle ment worden behandeld. Om de Europese aannemers in staat te stellen snel te weten te ko men welke overheden in Europa werken willen laten uitvoeren is er in Brussel een databank opgericht. Aan die gegevensbank moeten de overheden doorgeven welke wer ken ze willen aanbesteden. De ge gevens worden ook vermeld in het Europese Publikatieblad, de 'Staatscourant' van de Gemeen schap. Na goedkeuring in het Eu ropees Parlement duurt het nog een jaar voordat de richtlijn in wer king treedt. Omdat een aantal EG-lidstaten bij het uitvoeren van openbare werken in achtergebleven regio's de voorkeur wil geven aan aanne mers uit zulke gebieden, is daartoe een mogelijkheid in de richtlijn in gebouwd. De Bondsrepubliek, Griekenland, Italië en Portugal krijgen zulke 'regionale preferen ties'. Maar die gelden uiterlijk tot eind 1992. Bepaalde lidstaten willen ook vrij kunnen bepalen dat bij het uit voeren van een overheidsopdracht zoveel mogelijk langdurig of jeug dige werklozen worden ingescha keld. Dat is niet in de richtlijn op genomen. Maar wel is in een raads- verklaring (die overigens geen wetskracht heeft) vastgelegd dat EG-lidstaten dat kunnen als zij dat willen. De EG-commissie moet daar toestemming voor geven. Eerder al was de EG-Minister- raad het eens geworden over een vrije markt voor de overheidsaan- kopen. De richtlijn die dat regelt wordt volgend jaar al van kracht. Wat nu nog moet worden geregeld is het vrijmaken van de aankopen van overheidsbedrijven en het uit voeren van werken voor zulke be drijven. Dat zal nog knap wat moei te kosten, want het betekent het openbreken van een fors aantal staatsmonopolies. Het gaat hierbij om de telecommunicatie-sector. de energievoorziening, de drinkwa tervoorziening en het openbaar vervoer. De EG-commissie heeft daar al voorstellen voor gedaan. Ze wil dat voor alle aanbestedingen voor zul ke nutsbedrijven die een bedrag van 11,6 miljoen gulden te boven gaan (5 miljoen ecu) de markt ge heel vrij wordt. Bij aankopen door dergelijke bedrijven (boven een be drag van ongeveer 200.000 gulden) moeten ook alle leveranciers in de Gemeenschap gelijke kansen krij gen. De nieuwe Staatssecretaris voor Europese Zaken B.J. Van Voorst tot Voorst toonde zich gisteren zeer ingenomen met het getroffen prin cipe-besluit. In kringen rond Fokker heerst weer groot zelfvertrouwen. De or ders stromen binnen en de produk- tieperikelen lijken grotendeels achter de rug te zijn. Met de garant stelling van de Britse banken zou Fokker veel meer geld in het bui tenland kunnen lenen. Fokker zou in dat geval tevens de kort lopende leningen bij Nederlandse banken vervroegd willen aflossen. De staat mag op grond van de overeenkomst met Fokker steun omzetten in aandelen. Bepaald is dat de staat echter nooit meer dan 49 procent van de aandelen zal ver werven. De staat stelde 212 miljoen gulden beschikbaar in de vorm van een lening, die kan worden omge zet in aandelenkapitaal. Om dit laatste mogelijk te maken werden eerder dit jaar nieuwe aandelen uit gegeven. Het aantal aandelen werd daarbij verdubbeld. De bestaande aandeelhouders van Fokker heb ben bij zo'n emissie een voorkeurs recht. Beleggers hadden zoveel belang stelling voor de nieuwe aandelen voor de prijs van 20 gulden, dat ze 70 procent kochten. Voor de staat bleef een goede dertig procent over, hetgeen neerkomt op 16 pro cent van het totale aantal aandelen. Dit belang in Fokker kostte de staat 34 miljoen, gulden zodat'nog 178 miljoen van de steun kan wor den omgezet in aandelen. Vorig jaar werd Fokker op het nippertje van de Financiële onder gang gered toen de overheid zich schoorvoetend bereid verklaarde garant te staan voor verdere lenin gen van Nederlandse banken aan Fokker. Fokker wil nu zijn schuld PARIJS (Rtr) De Franse onder neming L'Oréal, de grootste cos- meticaproducent ter wereld, heeft de Amerikaanse fabrikant van schoonheidsartikelen Helena Ru binstein overgenomen. Dit heeft L'Oréal gisteren bekendgemaakt. De overnemingssom is niet vrijge geven, maar een woordvoerder van L'Oréal sprak van 'enkele honder den miljoenen francs'. De overneming is volgens des kundigen niet verrassend. In 1983 nam L'Oréal al de Latijns-Ameri kaanse en Japanse vestigingen van Helena Rubinstein over. Helena Rubinstein brengt over de gehele wereld luxe make-up, parfums, shampoo's en andere verzorgings artikelen op de markt. L'Oréal heeft vorig jaar een net towinst behaald van 1,09 miljard franc (360 miljoen gulden). Het concern produceert parfums als Lancóme, Guy Laroche, Cacharel en Courreges. Verder zijn ook zijn Vichy-toiletartikelen en Kerastase- shampoos bekend. Kinderopvang In vier steden start maandag een nieuwe vorm van kinderopvang; de gastoudercentrales. Dit zijn in stanties die contact leggen tussen ouders die kinderopvang zoeken en ouders die dat aanbieden. De centrales in Almere, Amsterdam, Haarlemmermeer en Eindhoven zijn mogelijk gemaakt door de Stichting Humanitas, Vedior Uit zendbureaus en plaatselijke instel lingen. Bod Boskalis Het bod van Koninklijke Boska lis Westminster op de aandelen Za- nen Verstoep is geaccepteerd. Ver wacht wordt dat de overdracht op 24 oktober zal plaatsvinden. Kort daarna zal een plaatsingsbericht over de aandelenuitgifte in ver band met de overneming verschij nen, aldus Boskalis. België Overleg tussen werkgevers en werknemers in België over een centraal akkoord voor de twee mil joen werknemers in de particuliere sector heeft gisteren geen enkel re sultaat opgeleverd. De sociale part ners gingen 's- ochtends vroeg na ruim dertien uur vergaderen uit el kaar zonder een nieuwe overlegda- tum af te spreken. IBM De nettowinst van het Ameri kaanse computerconcern IBM is in het derde kwartaal van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1987 met 3,3 procent gestegen van 1,21 miljard dollar tot 1,25 miljard dollar. De omzet groeide met 5,5 procent van 12,7 miljard dollar tot 13,4 miljard dollar. Mijnwerkers De Zuidafrikaanse Nationale Unie van Mijnwerkers (NUM) heeft gisteren een onmiddellijk verbod geëist op het gebruik van het ui terst brandbare polyurethaan, dat in vele mijnen in het land wordt ge bruikt als isolatiemateriaal. Deze eis volgt op een nieuw ongeluk in de Western Deep Levels-goudmijn waarbij zeven zwarte mijnwerkers om het leven kwamen. aflossen, maar mag dat niet. Een verklaring voor de houding van De Korte zou liggen in het feit dat de overheid via aandelen invloed bij Fokker wil uitoefenen om een vin ger aan de pols te kunnen houden. Een tweede uitgifte van aande len komt Fokker slecht uit. Het op nieuw verdubbelen van het aantal aandelen in zeer korte tijd tegen een lagere koers dan de beurskoers is veel minder aantrekkelijk dan het bod van de Britse banken die garant willen staan voor een op brengst van 300 miljoen gulden bij de uitgifte van nieuwe aandelen. De Britse banken willen dan niet worden geconfronteerd met een ADVERTENTIE Nederlandse overheid die binnen korte tijd waarschijnlijk twee jaar gebruik maakt van het recht om schuld om te zetten in aande len. Fokker was van plan de tweede claimemissie medio december te laten plaatsvinden. Dit houdt in, dat gezien de procedure die moet plaatsvinden bij het uitgeven van nieuwe aandelen, de knoop volgen de week moet worden doorgehakt. BURADLOST 'TOP! Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O.'s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialisten. Bel voor een gratis proefrun. om DEN HAAG (GPD) - De Ne derlandse Spoorwegen (NS) beginnen een proef met het op knappen van oude treinstellen, die zijn geïsoleerd met asbest, een kankerverwekkend materi aal. Het gaat in totaal om 142 rij tuigen van het bouwjaar 1954, de zogenaamde 'hondekop pen'. De NS hebben deze trein stellen nodig in verband met het verwachte groeiend aantal treinreizigers vanaf 1989. De technische levensduur van de 142 rijtuigen loopt dit jaar af, maar door middel van een grondige opknapbeurt kan deze met ongeveer drie jaar worden verlengd. Met de inzet van deze intercity-treinen den ken de NS de periode te kun nen overbruggen, die nodig i voor de produktie van een aar tal nieuwe treinstellen. In de speciale asbestwerkplaats in Haarlem beginnen de repara ties binnenkort. MAASTRICHT De druivenwijnoogst is begonnen, althans in Neder land. De famil ie Hulst (r. boer Hugo Hulst en l. zoon Matthias) hebben de eerste manden met Rieslingdruiven royaal kunnen vullen. Op het wijn- goed Apostelhoeve worden straks ongeveer 10.000 flessen witte wijn ge vuld. (foto ANP) LEIDEN/ROTTERDAM (ANP) - Het Leidse off-shorebedrijf Heere ma wil de 600 ontslagen Spaanse werknemers toch een ontslaguit kering weigeren. De Rotterdamse advocaat mr. R.J. Wybenga, die op treedt namens de 600 heeft een dringend beroep op minister De Koning van sociale zaken gedaan Heerema onder druk te zetten als nog te gaan praten over een afvloei ingsregeling voor de Spanjaarden. Wybenga heeft dit gedaan, nadat een onlangs gemaakte afspraak om in Spanje te gaan onderhandelen door Heerema werd afgezegd. Het argument van het offshore- bedrijf was dat er geen zaken ge daan konden worden met een par tij die betrokken is in het plaatsen van een bom, Heerema doelt daar bij op een een mislukte aanslag met een brandbom onlangs op een kantoor van het bedrijf in het Bel gische Essen. Volgens Wybenga is dat echter een gelegenheidsargu ment, omdat uit de brief waarin de aanslag geclaimd werd door het 'Kommando ge komt er niet door' duidelijk bleek dat de Spanjaarden daar niets mee te maken hadden. Volgens Wybenga is De Koning best in staat om Heerema onder druk te zetten, omdat dit bedrijf voor een deel afhankelijk is van op drachten waarbij de overheid een flinke invloed heeft. Aanvankelijk kwam Heerema met de vakbonden tot overeenstemming over een af vloeiingsregeling. Die was volgens de Spanjaarden echter niet royaal genoeg en zij bezetten vervolgens drie werkschepen van het bedrijf, een op de Noordzee, een in Rotter dam en een in de Golf van Mexico. Toen de Spanjaarden in de loop van augustus uiteindelijk hun be zetting opgaven, waarbij op het schip op de Noordzee de Mobiele Eenheid werd ingezet, verklaarde de directie van Heerema dat ze geen cent meer van het bedrijf zou den krijgen. Later kwam het be drijf hierop terug, maar nu blijkt het dus weer zijn standpunt 180 graden te hebben gedraaid. DEN HAAG (ANP) - In de nieuwe oogst Nederlandse heidehoning zijn in enkele gevallen te hoge con centraties cesium aangetroffen. De honing die radio-actief werd be vonden, is vernietigd. Het gaat al leen om de relatief kleine hoeveel heid honing die op de Nederlandse heide is gewonnen, zo heeft het mi nisterie van volksgezondheid gis teren meegedeeld. Voor de Vara-radio verklaarde honing-deskundige Kerkvliet van de Keuringsdienst in Haarlem dat in enkele monsters een hogere hoe veelheid cesium dan de toegestane 600 becquerel per kilo is aangetrof fen. De besmetting is het gevolg van de ramp in Tsjernobyl in 1986 ADVERTENTIE Burad Q Computerservice Lammenschansweg 15b, Postbus 2154 2301 CD LEIDEN Telefoon 071-317171 Halverwege 3 Postbus 330 2400 AH ALPHEN A/D RIJN Telefoon 0172044301 behorend tot de Arenthals/Chaudron groep VLISSINGEN (ANP) - Een grote politiemacht is volgende week donderdag en vrijdag opnieuw op de Vlissingse vismijn aanwezig, als het ministerie van landbouw en visserij dat nodig acht ter bescher ming van de controleurs van de Al gemene Inspectie Dienst (AID). Dit zei burgemeester J. van der Doef gisteren na afloop van het driehoeksoverleg tussen justitie, politie en de gemeente Vlissingen. Donderdag en vrijdag zijn er op de Vlissingse vismijn 300 man Mobie le Eenheid aanwezig geweest ter ondersteuning van de controleurs van de AID. De dienst heeft on danks zeer strenge controle giste ren geen kisten illegale vis of valse laadruimtes in de schepen aange troffen. Tijdens een persconferentie na afloop van het overleg ontkende de officier van justitie mr. S. Tempel dat hij via het NOS-journaal van af gelopen donderdag de hele Zeeuw se visserij heeft aangemerkt als 'crimineel'. Wel betitelde hij het ge drag van de vissers tijdens de vechtpartij van vorige week vrij dag bij de vismijn in Vlissingen met controleurs van de AID en de politie als zodanig. Twee vissers van visserschepen uit Arnemuiden die donderdag via een snelrechtprocedure voor de politierechter moeten verschijnen, hebben bezwaar aangetekend te gen de dagvaarding die hiermee is komen te vervallen. De advocaten van de vissers hebben dit gisteren meegedeeld. De vissers moeten zich verantwoorden wegens open lijke geweldpleging bij de vecht partij met de ME en AID-inspec- teurs op de vismijn in Vlissingen vorige week vrijdag. Zij werden af gelopen zondag van het bed gelicht en aangehouden. 11PI0 H/POfM^K0gSpMRr MMNP WAT FWfcUN&N....: AUS U&BGRüPrWAT IKP&POÊL!" Inderdaad: met zo'n slimme Concordia hypotheek zijn uw netto maandlasten lager. Bel daarom nu met de Concordia adviseur bij u in de buurt of met de hypo theekafdeling van Concordia in Utrecht 030 - 330 506 voor méér informatie over die voordelige hypotheek, die precies past bij uw financiële situatie. verzekeringen VLISSINGEN (GPD) - De Zeeuwse boomkorvissers zitten klem. Deskundigen uit de biolo gische en economische sector vin den dat zij meer kabeljauw mogen vangen. Justitie en minister ir. G. Braks van landbouw en visserij staan dit echter niet toe. Een woordvoerder van het ministerie in Den Haag vatte het beleid onlangs kort en bondig samen: wie niet ho ren wil, moet voelen. De Arnemuidse en Vlissingse vissers verwijten het ministerie bit ter slecht te luisteren naar hun ar gumenten. De reders J. Siereveld en J. Meulmeester uit Arnemuiden hebben het verhaal al regelmatig afgedraaid: de bijvangst van kabel jauw is in de zuidelijke Noordzee niet te vermijden, zelfs als daar zeer gericht op tong en schol wordt ge vist. Daar komt bij dat de Zeeuwse vissers in het verleden rechten op kabeljauw hebben opgebouwd waarvan anderen nu profiteren. De economische politierechter mr. G. de Wilde uit Middelburg sprak vorig jaar september Arne muidse en Vlissingse vissers vrij. Ze hadden toen te veel kabeljauw aangevoerd, maar wonnen het pleit dank zij het betoog van de deskun dige dr. R. Boddeke. Boddeke, het hoofd van afdeling zeeonderzoek van het onafhanke lijke Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek (RIVO) in IJmuiden, vindt dat het ministerie bij de ver deling van het kabeljauwquotum ten onrechte geen rekening heeft gehouden met onvermijdelijke bij vangsten van de platvisvloot. De bijvangsten zijn, naar zijn mening, heel goed te begroten aan de hand van de kabeljauwstand en de capa citeit van de vloot. Het overboord zetten van de do de kabeljauw dient absoluut niet het doel van de regeling: het op peil houden van de visstand. De verde ling van de kabeljauw over de ver schillende soorten vissers weegt zwaarder dan bescherming van de kabeljauw, aldus Boddeke. Deson danks is het september-vonnis van De Wilde in december vorig jaar door het Haagse gerechtshof ter zij de gelegd. De vissers zijn in hoger beroep gegaan bij de Hoge Raad. De zaak staat dinsdag 8 november op de rol. Netelig Verstrikt in regelgeving modde ren de partijen elk jaar verder. De kabeljauw is een netelig probleem. Voor deze rondvis bestaat een na tionaal quotum dat in 1988 is ver deeld over vier categorieën vissers: de kabeljauw-, rondvis- en seizoen- documenthouders èn de boomkor vissers. De eerste groep heeft 12.160 ton gekregen, het tweede 3400 ton. Het ministerie heeft verder be paald dat de vissers per week een vaste hoeveelheid op de kade mo gen zetten. De kabeljauw- en rond- visvissers kennen een limiet van 75 kisten oftewel 3000 kilo kabeljauw per week, gedurende veertig we ken per jaar. De seizoenvissers kunnen die wekelijkse portie tien weken per jaar aanvoeren. Zij zijn daarna gebonden aan 200 kilo per week, dat zijn vijf kisten. De boom korvissers zijn het gehele jaar aan deze hoeveelheid gebonden, of ze nu in het noordelijke of zuidelijke deel van de Noordzee werken. Het steekt de Arnemuidse en Vlissingse vissers enorm dat tus sen de zuidelijke en noordelijke Noordzee geen verschil is gemaakt. Reder Meulmeester pleit voor een andere verdeelsleutel. "We willen veertig procent van het deel van de boomkorvissers. Daar hebben we recht op. De vloot in het noorden telt 200 schepen en die hebben tot op heden minder aangevoerd dan Onder het toeziend oog de twintig die in Vlissingen liggen. Wij hebben altijd meer kabeljauw gevangen". Cijfers van het Land bouw Economisch Instituut (LEI) in Den Haag tonen dit over de jaren 1981-1982 aan. De drie wetenschappelijk onder zoekers W. P. Davidse, P. Salz en J. G. P. Smit van het Landbouw-Eco- nomisch Instituut hebben dit jaar bemanningslid van de Vlissingen 26 de vangst. nog een lans gebroken voor een an dere, meer op de praktijk toegesne den kabeljauwregeling. De huidige regeling leidt volgens hen tot een verlies aan produktiviteit. Vissers kunnen niet profiteren van toevall- lige grote vangsten, omdat zij aan een aantal kisten per week zijn ge bonden. Ze worden bovendien ge dwongen onder slechte omstandig heden uit te varen om het weke lijks toegestane quotum binnen te halen. Als een visser een week geen kabeljauw vangt, vervalt het recht daarop. Het drietal spreekt onomwon den de voorkeur uit voor individu ele contingenten kabeljauw. Zo'n systeem is, menen zij, om biolo gische en economische redenen beter. De dode kabeljauw behoeft niet meer overboord. Een dergelijk stelsel verhoogt ook de efficiëntie van de rondvisvisserij. Vissers kunnen, zoals al met de individuele tong- en scholrechten gebeurt, con tingenten kabeljauw van elkaar ko pen. Geleidelijk zullen, stellen de drie LEI-medewerkers, de rechten voor kabeljauw terecht komen bij de meest efficiënte en/of kapitaal krachtige bedrijven. Basis De Arnemuidse reder Meul meester voelt wel wat voor de ge dachten van de onderzoekers Da vidse, Salz en Smit. Hij plaatst daarbij wel een duidelijke kantte kening. "Op welke basis gaan we dan die rechten verdelen? Op wel ke historische vangstjaren?". De boomkorvloot heeft vorig jaar bij voorbeeld veel meer kabeljauw aangevoerd dan dit jaar. Die vis sers zullen dus nooit instemmen met het peiljaar 1988. Meulmeester geeft aan dat een behoorlijk aantal rondvisvissers oneigenlijke rechten claimt. "We hebben in het verleden gezorgd voor het Nederlands kabel jauwquotum. De rondvisvloot is vrij nieuw. Neem de Wieringers, die visten toch eerst op garnalen. Ze zijn pas de laatste jaren op ka beljauw en wijting overgestapt. Voor ons heeft kabeljauw altijd twintig of vijfentwintig procent van de besomming uitgemaakt". Voorzitter B. Daalder van het Visserijschap zit met de problemen die door de Arnemuidenaar wor den aangeduid. Hij moet proberen de vissers in Nederland op één lijn te krijgen. Anders staat hij zwak in onderhandelingen met het minis terie van landbouw en visserij op dinsdag 25 oktober. Daalder wil wel alvast verklappen dat één voor stel een individueel contingente- ringssysteem voor kabeljauw is.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7