Inflatiebestiij ding hoogste prioriteit 'Meer onderzoek nodig schendingen mensenrechten' Algerije rustig na belofte president Pools parlement akkoord met 'incomplete' regering mnmi Joegoslavische regering tracht onrust te sussen MUI KA Moira is vooruitzien. ZATERDAG 15 OKTOBER 1 Thatcher op handen gedragen na slotrede LONDEN (GPD) In een stemming die het midden hield tussen de sfeer bij de 'Last night of the proms' en het bonte spektakel rond een Cup-final heeft premier Margaret Thatcher de jaarlijkse periode van Britse politieke partijconferenties afgesloten. Zwaai end met vlaggen, schreeuwend, zingend en klappend hebben bijna vierduizend con <erva- tieven hun grote instemming betuigd met hun leider, die vastbesloten is Groot-Brittannië ook in de jaren negentig de weg te wijzen. BELGRADO (AP) - De Joegoslavi- sche regering heeft in een poging om de onrust onder de bevolking in te dammen aanvullingen aange kondigd op het bezuinigingspro gramma. De regering is volgens kranten in Belgrado van plan om arbeiders in winstgevende onder nemingen loonsverhoging te geven en om voorzieningen als gezond heidszorg en onderwijs te verbete ren. De maatregelen moeten nog worden goedgekeurd door het Joe goslavische parlement. De Centrale Comités van vier van de zes Joegoslavische deelre publieken en van de autonome provincie Kosovo hebben gisteren vergaderd met het oog op de bij eenkomst van het federale Centra le Comité, aanstaande maandag. De verwachting is dat er dan ingrij pende personele wijzigingen zul len worden aangebracht in het na tionale leiderschap en in de repu blieken. Volgens radio Belgrado kwam het tot felle discussies tussen etni sche Albanezen en leden van de Servische en Montenegrijnse min derheden in de provincie. Partijlei der Kacusa Jasari, een Albanees, lanceerde een scherpe aanval op het verschijnsel om tijdens demon straties de namen te scanderen van partijleiders die men wil zien ver trekken. Volgens haar worden par tijleiders vaak zonder bewijs be schuldigd van allerlei misstappen. Aan het begin van de vergadering hadden de Servische en Monte negrijnse vertegenwoordigers het aftreden geëist van de voltallige partijleiding van Kosovo. Vooral door de Servische partij leider Slobodan Milosevic wordt veel druk op de partijleiding in Ko sovo uitgeoefend om af te treden. Milosevic is de aanstichter van een nu al maanden durende nationalis tische campagne van de Serviërs tegen de merendeels Albanese be volking van Kosovo. Milosevic streeft naar meer zeg genschap van Servië over Kosovo en de andere autonome provincie Vojvodina. Hij kwam donderdag voor het eerst openlijk in aanva ring met de nationale partijleider Stipe Suvar, die de Servische lei ders ervan beschuldigde dat ze niet genoeg doen tegen de aanvallen van Servische intellectuelen op wijlen Josip Broz Tito, de grond legger van het huidige Joegoslavië. De naam van Tito geldt officieel nog altijd als onaantastbaar. De re gering van Montenegro diende gis teren collectief haar ontslag in, meldde het persbureau Tanjug. Bovendien heeft de Montenegrijn se partijleider Miljan Radovic de vertrouwenskwestie gesteld ten aanzien van zichzelf en de partijlei ding. Radovic beklaagde zich over de "anti-socialistische en anti-com munistische" uitbarstingen die volgens hem de afgelopen tijd aan de orde van de dag zijn. De plaatse lijke partijleiding van de Monte negrijnse hoofdstad Titograd trad eveneens af. Vorige week was tij dens grote demonstraties in Tito grad en andere plaatsen in Monte negro het vertrek geëist van de re gering van de deelrepubliek. In de noordelijke deelrepubliek Slovenië heeft de officiële commu nistische jongerenorganisatie di recte verkiezingen en "de formele afschaffing van het eenpartijstel sel" geëist. Volgens haar kan alleen op die wijze een einde worden ge maakt aan de crisis in Joegoslavië, zo meldde het Sloveense dagblad Borba. Hun enthousiasme overtrof zelfs de stoutste verwachtingen op een moment dat het toch lang niet alle maal rozegeur en maneschijn is in 's lands economie en het beleid ook op ander gebied, zoals de bestrij ding van milieuverontreiniging en criminaliteit, veel te wensen laat. door Haye Thomas Gekleed in haar traditionele blauwe mantelpakje heeft me vrouw Thatcher de verzekering ge geven dat het allemaal in orde zal komen. Dat haar regering er niet een is van woorden, maar van da den. Zeker, de nu bijna zes procent inflatie is een zorgelijke ontwikke- Weer bomaanslag in Johannesburg JOHANNESBURG (Rtr/UPI) - Bij een bomaanslag op een busstation in Johannesburg zijn gisteren vier mensen gewond geraakt. Het was de tweede aanslag op het bussta tion voor blanke forenzen binnen één maand en ten minste de dertig ste in Zuidafrika sinds 1 Septem ber. De bomwas in een betonnen afvalbak geplaatst en verwondde drie zwarten en één blanke. Bij de vorige aanslag op 21 september tij dens het spitsuur raakten 21 men sen gewond. In Zuidafrika zijn alle politiever- loven ingetrokken om het hoofd te bieden aan een stedelijke guerrilla campagne die de gemeenteraads verkiezingen op 26 oktober aan staande beoogt te verstoren. De aanslag van vorige maand op het busstation wekte een golf van verontwaardiging onder de blanke Zuidafrikanen. De regering be schuldigde de verboden verzetsbe weging ANC ervan "zachte burger doelen" te willen treffen. Verhoog de waakzaamheid, waaronder ge wapende patrouilles te voet en het uitloven van beloningen aan tipge vers, heeft de reeks bomaanslagen van ongeveer één per dag niet kun nen stoppen. Buitenland kort Mijnramp Een instorting en een brand heb ben in twee Zuidafrikaanse kolen mijnen elf mijnwerkers het leven gekost. In een mijn ten westen van Johannesburg stortte donderdag een mijnschacht op 2300 meter diepte in. Hierbij kwamen drie mensen om het leven. In een ande re mijn brak in een schacht op een diepte van 2800 meter brand uit. Acht kompels werden gedood en 43 mannen werden gewond. Uitgewezen De Zweedse regering heeft een lid van de Sovjet-handelsdelegatie in Stockholm uitgewezen omdat vermoed wordt dat deze zich schul dig heeft gemaakt aan industriële spionage. De man zou hebben ge probeerd geheime informatie te verkrijgen over Zweedse en bui tenlandse economische en indus triële activiteiten. Hij zou tijdig zijn ontmaskerd. Ontdekking In het noorden van Argentinië zijn bij opgravingen de resten van een 15.000 jaar oude beschaving ontdekt waarvan tot voor kort nie mand het bestaan vermoedde. Een groep archeologen deed de ontdek king in een grot op een hoogte van 4.500 meter tegen de helling van de vulkaan Llullaillaco in de noorde lijke provincie Salta in het Andes- gebergte. Kerncentrale dicht Een kerncentrale in de buurt van Jerevan, de hoofdstad van de Sov jetrepubliek Armenië, zal op zo kort mogelijk termijn gesloten worden. De centrale is het doelwit van protesten sinds maart 1986, toen Armeense intellectuelen in een open brief aan partijleider Mi chael Gorbatsjov schreven dat de installatie onveilig was. Er hadden zich meer dan 150 ernstige inciden ten voorgedaan sinds de ingebruik name tien jaar eerder, zo schreven zij Gorbatsjov. Oefenvluchten De sociaal-democratische SPD in de Westduitse Bondsdag heeft van de regering geëist dat zij stap pen onderneemt om de lage oefen- vluchten van de Amerikaanse luchtmacht boven de Bondsrepu bliek aan banden-te leggen. Vol gens de SPD vormt het feit dat de bondsregering hierover momen teel praktisch geen zeggenschap heeft, een inbreuk op de Westduit se soevereiniteit. Hetzelfde geldt voor het houden van vliegshows op geallieerde bases in de Bondsrepu bliek, aldus de SPD. ling. Zoals dat ook geldt voor de onveranderd hoge rentevoet. Maar de premier kondigde aan dat daar in zo spoedig mogelijk verandering zal worden gebracht. Te veel wordt gekocht met te veel geleend geld. Wat ook tot gevolg heeft dat de in voer ver boven de export is uitge stegen, waardoor een gigantisch handelstekort is ontstaan, verdui delijkte de regeringsleider. En zij riep de Britten op om in hun koop drift te matigen en meer té sparen. Margaret Tthatcher weet onder hand heel goed hoe zij haar volge lingen moet benaderen. Het feit dat zij vier jaar na de bomaanslag in het Grand Hotel in Brighton, waarbij vijf prominente conservatieven omkwamen, toch weer naar dezelf de omgeving wilde terugkeren, ge bruikte zij volledig om duidelijk te maken dat haar bewind nooit en te nimmer zal buigen voor terroris me. En haar prijzende woorden voor de commando's die in Gibral tar drie leden van de IRA hebben doodgeschoten en bereid waren in verband daarmee voor een jury te getuigen, werd door een ovationeel applaus onderbroken. Langdurig geklapt werd er ook voor haar verdediging van het Brit se aandeel in de bestrijding van de milieuverontreiniging. Als daar over elders ernstige bedenkingen bestaan, wilde zij maar even vast- -stellen dat onder haar bewind de Thames weer een van 's werelds schoonste rivieren is geworden. En dat het de hoogste tijd is om op het Europese continent dat goede voorbeeld te volgen. Voorts lof voor president Ronald Reagan. Doorgaan met nauwe rela ties tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, wie er straks ook president wordt. En standvas tigheid in haar defensiebeleid. Ook al is er nu hoop op betere relaties met de Sovjetunie. Want hoop al leen is geen basis voor defensie. Zeker niet als de Sovjetunie's mili taire macht nog altijd zoveel groter is dan nodig voor de eigen verdedi ging. Allemaal punten die de aanhang kennelijk zeer op prijs stelde. En dat gold ook voor haar herhaalde opstelling jegens de Europese Ge meenschap, die gebaseerd zou moeten zijn op een nauwe samen werking op handelsgebied tussen onafhankelijke staten en nooit en te nimmer mag verworden tot een instrument waarmee het socialis me door een gecentraliseerd be stuur in Brussel wordt verspreid. Margaret Thatchers boodschap luidde dat haar partij niet verzon ken is in zelfgenoegzaamheid, maar juist getekend wordt door vastberadenheid. En voor het front van de troepen ging dat er in als zoete koek. Zo er toch nog een paar weifelaars waren, dan wilde de lei der er wel op wijzen dat haar strate gie bij de oppositie veel weerklank vindt. Met name bij oppositieleider Neil Kinnock, wiens boodschap op het Labour-congres in Blackpool haar, met een cynische variant op het bekende liedje, deed denken aan 'I did it her way'. ALGIERS (Rtr/AFP/DPA7GPD) - De beloften van de Algerijnse pre sident Chadli Benjedid voor grote re democratie hebben een belang rijke proef doorstaan nadat de mas sale diensten gisteren bij het vrij daggebed verliepen zonder de ge vreesde herleving van de onlusten die tien dagen geleden uitbraken. Fundamentalistische geestelijken preekten voor kalmte na de ernsti ge botsingen, waarbij naar schat ting honderden mensen om het le ven kwamen, maar riepen ook op tot waakzaamheid. De imams pre senteerden ook een lijst met eisen die er op neerkomen dat Algerije een islamitische republiek wordt. De gebedsdiensten werden be schouwd als de eerste kans voor dissidenten om de protesten te her vatten sinds de 59-jarige president PARIJS - In Parijs is gisteren de nieuwe ingang van het Louvre mu seum officieel geopend door presi dent Francois Mitterrand. De enor me glazen piramide, die als nieuwe ingang van het museum dient, is ontworpen door de Chinees-Ameri kaanse architect I.M. Pei en heeft ruim 30 miljoen gulden gekost. De plannen van de architect hebben de afgelopen jaren in Frankrijk voor de nodige discussies gezorgd. Velen vonden het bouwwerk veel te mo dern voor het Louvre, dat in 1200 gebouwd werd. De weerstand tegen het ontwerp van Pei leek gisteren goeddeels verdwenen. Veel bezoe kers waren van mening dat de po ging van de architect om oud en nieuw te combineren zonder meer 'Ook zonder vakbond Solidariteit hervormingen' Dode bij staking in bezet gebied JERUZALEM (AP) - Een door de leiding van de Palestijnse opstand uitgeroepen algemene staking heeft gisteren het openbare leven in de door Israël bezette gebieden verlamd. Bij ongeregeldheden die met de staking gepaard gingen schoot het Israëlische leger een Pa lestijn dood en raakten vijf ande ren gewond. In de bezette gebieden waren de meeste winkels gisteren gesloten. Auto's die Arabische arbeiders naar hun werk in Israel brachten werden door woedende menigten met stenen bekogeld. Op veel plaatsen wapperde de verboden vlag van de Palestijnse Bevrij- dingsorgansitie (PLO). WARSCHAU (AP) - De Sejm, het Poolse parlement, heeft gisteren ingestemd met de door premier Mieczyslaw Rakowski voorgedra gen regering. Na afloop van de stemming in het parlement gaf Rakowski een persconferentie waarop hij toegaf dat zijn pogingen om leden van de oppositie in zijn regering op te nemen hadden ge faald. Niettemin wees Rakowski er indirect op dat ook zonder deelna me van de verboden vakverbond Solidariteit in Polen politieke en economische hervormingen kun nen worden doorgevoerd. "Naar mijn mening zou hun toe treden (van de oppositie) tot de re gering de politieke situatie in Po len aanzienlijk hebben veranderd en zou dit gunstige voorwaarden hebben geschapen voor het idee van nationale verzoening", aldus Rakowski. De premier onthulde te vens de namen van de oppositiele den die hij in zijn kabinet had wil len opnemen. Onder hen bevonden zich Witold Trzeciakowski, éen ad viseur van de katholieke kerk, Ju lian Auleytner, een onafhankelijk econoom, Andrzej Micewski, een katholieke intellectueel, en Aleks- ander Paszynski, een journalist. Hoewel de oppositieleden heb ben geweigerd in het nieuwe kabi net zitting te nemen, zei Rakowski donderdag al dat hij de deur naar hun toekomstige deelname aan de regering op een kier wil laten staan. Met het oog hierop blijven vier mi nisterposten voorlopig vacant waaronder die van vice-premier en die van minister van arbeid. Gevraagd naar de toekomstige rol van Solidariteit in de Poolse sa menleving, suggereerde Rakowski dat het proces van politieke en eco nomische hervormingen in Polen ook kan worden voortgezet zonder de vakbond."Ik wil de democrati sering niet beperken tot de erken ning van Solidariteit. Ik geloof niet dat het herstel van Solidariteit een bewijs zou zijn van het feit dat ons land democratischer wordt", zo zei Rakowski. De nieuwe regering-Rakowski werd met 363 tegen 1 stem door de Sejm aanvaard. Op de ministeries die voor de Poolse economie van belang zijn heeft Rakowski relatief jonge leden van de communisti sche Poolse Verenigde Arbeiders partij (PVAP) neergezet. Zo werd de 38-jarige econoom Andrzej Wro- blewski tot minister van financiën benoemd. De 46-jarige Dominik Jastrzebski werd als minister van buitenlandse handel naar voren ge schoven. De sleutelministeries blijven echter in handen van de oude par tijgarde. Zo behoudt generaal Czeslaw Kiszczak, die nauw be trokken is bij de organisatie van de zogeheten rondetafelbesprekingen met de oppositie, het belangrijke ministerie van binnenlandse za ken. Ook de ministers van buiten landse zaken, Tadeusz Olechowski, en van defensie, gene raal Florian Siwicki, behouden hun post. Chadli dinsdag de zes dagen du rende staat van beleg in Algiers op hief. Maar in Algiers heerste kalm te op de wekelijkse rustdag en wer den na de middaggebeden geen in cidenten gemeld. De minister van voorlichting, Bashir Rouissi, verklaarde tegen over verslaggevers dat de toestand in heel het land normaal was na wat hij noemde de "droevige en pijnlij ke" gebeurtenissen van de afgelo pen tien dagen. Hij voegde er aan toe dat een en ander aantoont dat de Algerijnen het hervormingspro gramma van Chadli voor grotere democratisering van staatsinstel lingen en de eenheidspartij FLN steunen. Honderden betogers die vorige week tijdens de bloedige onlusten waren gearresteerd, zijn gisteren op vrije voeten gesteld, meldde de erkende Algerijnse Liga voor de Mensenrechten. D^ Liga deed een beroep op de regering om alle poli tieke stromingen aan een nationale dialoog te laten deelnemen. De Li ga kondigde aan een eigen commi- sie te vormen die de jongste onlus ten gaat onderzoeken. Vertegen woordigers van de Liga waren de afgelopen dagen al als waarnemers aanwezig op processen tegen beto gers die zonder advocaat terecht stonden en soms tot jarenlange ge vangenisstaffen zijn veroordeeld. Intussen staan op diverse strate gische punten in de Algerijnse hoofdstad nog altijd tanks opge steld. De lopen zijn weliswaar inge pakt, maar vele honderden solda ten houden de wacht bij overheids gebouwen, met de bajonet op de automatische geweren. Arafat mag niet op Israëlische tv TEL AVIV (GPD) - De Progres sieve Lijst voor Vrede mag in haar politieke zendtijd op de Israëlische televisie geen interview vertonen met PLO-voorzitter Jasser Arafat. De voorzitter van de Centrale Kies raad, opperrechter Goldberg, heeft gisteren bepaald dat uitzending in breuk zou vormen op Israëls anti terreurwet. De Progressieve Lijst voor Vrede, een gezamenlijke Joods-Arabische partij, had het in terview vanavond willen uitzen den. In het vraaggesprek verklaart Arafat onder meer dat de PLO 'in ternationale legitimiteit' erkent, een verwijzing naar de instemming van de meeste landen en de VN met de verdelipg van Palestina in een joodse en een Arabische staat. LEIDEN - "De Verenigde Naties hebben zich na het gereedkomen van de Verklaring van de Rechten van de Mens en de formele accepta tie daarvan veertig jaar geleden door de Algemene Vergadering veel te passief opgesteld. Waarom zijn er de afgelopen jaren zo weinig wetenschappers gestimuleerd om onderzoek te doen naar schendin gen van de mensenrechten? Waar om wordt er geen aparte VN-orga- nisatie voor de Mensenrechten op gericht, zoals er bijvoorbeeld ook een Wereldgezondheidsorganisatie door Bert Paauw Die vragen stelde gisteren prof. dr. J.J.Groen, voorzitter van de Stichting voor Interdisciplinair Gedragswetenschappelijk Onder zoek, tijdens een aan de Leidse uni versiteit gehouden symposium over ernstige schendingen van de mensenrechten. Met het symposium werd het functioneren in gang gezet van de begin deze maand opgerichte stichting ter bevordering van Pro jecten Interdisciplinair Onderzoek naar Oorzaken van Mensenrech tenschendingen (PIOOM). De stichting wil een bijdrage leveren aan de bestrijding van veel voorko mende ernstige schendingen van mensenrechten. Het verlenen van steun aan onderzoeken van be staande centra, het zelf uitvoeren van onderzoeken, de organisatie van studiedagen en symposia en het naar buiten brengen van onder zoeksresultaten zijn de voornaam ste middelen die de stichting daar bij denkt te gebruiken. PIOOM-voorzitter prof. dr. P.R- .Baehr, hoogleraar mensenrechten en buitenlands beleid aan de Leid se universiteit, vertelde dat de stichting nu nog een Nederlandse aangelegenheid is, maar dat het de bedoeling is om de vleugels inter nationaal te gaan uitslaan. Om die ambitie te onderstrepen waren op het gisteren gehouden symposium ook een aantal buitenlandse gast sprekers aanwezig. Centraal op het symposium stond de studie van de aan het Leidse Centrum voor On derzoek van Maatschappelijke Te genstellingen verbonden dr. A.P- Schmid, getiteld 'Research on gross human rights violations' (On derzoek naar grove schendingen van de mensenrechten). In deze studie worden veel vragen aan de orde gesteld die kunnen dienen als basis voor verder onderzoek op dit terrein. Ook op het symposium ging het vooral om het opwerpen van vra gen. De in de aanhef vermelde vra gen van prof. Groen werden overi gens vrij resoluut beantwoord door prof. mr. C.Flinterman, hoogleraar staats- en internationaal recht aan de universiteit van Maastricht. Flinterman toonde zich bepaald geen voorstander van een aparte VN-organisatie voor de mensen rechten, omdat naar zijn mening aandacht voor de mensenrechten een integraal deel moet zijn van het beleid van alle VN-organisaties. Flinterman bestreed dat de VN zich de afgelopen decennia weinig gelegen heeft laten liggen aan de mensenrechten. "Er zijn door de VN regels opgesteld tegen bijvoor beeld martelpraktijken, er zijn door de VN lichamen ingesteld waar men zijn beklag kan doen en er zijn en worden rapporteurs ge stuurd naar gebieden waar schen dingen van de mensenrechten wor den vermoed". Risicogroepen De Amerikaanse professor T.R.Gurr (universiteit Colorado) gaf een overzicht van de aantallen slachtoffers van gewelddadige on derdrukking. Dat zijn er op het ogenblik zo'n 25 miljoen. Tot de grote risicogroepen behoren dege nen die hun eigen cultuur willen behouden en weigeren op te gaan in een andere cultuur (indianen, Kurden). Als nieuwste risicogroep noemde hij in dat opzicht de Alba nese minderheid in Joegoslavië. Grote risico's lopen ook die groe pen mensen clie dictatoriale regi mes bestrijdeQ. Gurr: "De moder ne staat heeft dankzij omvangrijke militaire en politionele apparaten een enorme macht ten opzichte van iedere groep. De vraag is hoe ver leiders willen gaan in de toe passing van geweld tegen de eigen bevolking. Soms wordt een onder drukkend regime door een revolu tie verdreven. Het punt is echter dat revolutionairen, die dodelijk geweld toegestaan vonden om hun doel te bereiken, dat geweld ook zullen blijven toepassen om aan de macht te blijven". De Amerikaanse historicus dr. M.Mc Clintock, werkzaam bij Am nesty International in Londen, stel de dat bij toekomstig wetenschap pelijk onderzoek de aandacht voor al naar de motievgn van onder drukkers moet uitgaan. "Degenen die zich bezighouden met de men senrechten richten zich meestal op de slachtoffers. Bij de term onder drukkers wordt te snel alleen aan militairen en politie gedacht. Maar er is de afgelopen jaren een explo sie van para-militaire organisaties geweest. Geheime diensten, doodseskaders, burgerwachten, speciale troepen, ze zijn de onzicht bare geweldsapparaten. Er moet onderzoek gedaan worden wan neer dat precies is begonnen en waarom. Een doodseskader moet niet worden beschouwd als iets dat vanzelfsprekend bij een bepaalde cultuur hoort". Volgens de Westduitse prof. dr. K.J.Gantzel (universiteit Ham burg) is het wellicht zinvol bij toe komstig onderzoek eens de eeu wenlange ontwikkeling van twee landen onder de loupe te nemen die op het punt van mensenrechten volkomen verschillend 'scoren'. "Neem bijvoorbeeld Zambia en Etiopië. In beide landen bestaan grote etnische tegenstellingen. In Zambia is men er wel in geslaagd die tegenstellingen zonder grote schendingen van de mensenrech ten te overbruggen, in Etiopië niet". Een andere onderzoeksvraag die Gantzel opwierp was die naar de gehoorzaamheid van mensen. "Waarom gehoorzamen mensen toch aan gruwelijke opdrachten? Waar ligt de grens? En welke ver schillen zijn er tussen volkeren0" Bh laatstgenoemde vraag haalde hij een hem opgevallen verschil tussen Duitsers en Nederlanders aan. "In Duitsland stoppen men sen altijd voor een rood licht, ook al is er in de verste verte geen auto te bekennen. Dat ligt in Nederland duidelijk anders". De Limburgse hoogleraar Flin terman benadrukte het belang van goed onderzoek naar factoren die de onafhankelijkheid van rechters, advocaten en justitieel apparaat bevorderen. Naïef Professor Groen, die het sympo sium gisteren afsloot, kwam nog maals terug op de Verklaring van de Rechten van de Mens. 'Toen die verklaring veertig jaar geleden door de Verenigde Naties moest worden geloodst, stapte de echtge note van de toenmalige Ameri kaanse president Roosevelt naar Stalin. De Russische stemmen wa ren nodig om de verklaring aange nomen te krijgen. Stalin zei toen dat hij uit sympathie voor Roose velt de verklaring zou steunen, maar voegde er aan toe dat het toch slechts ging om de handtekening op een stukje papier". Groen: "Hij vond de Amerikaan se gedachte dat het om iets waarde vols ging maar naïef. Maar veertig jaar na dato kun je je afvragen wie er nou eigenlijk naïef was. De Ame rikanen hebben destijds beseft dat dat zogenaamde papiertje in de toekomst wel degelijk waarde zou krijgen, omdat mensen en staten zich er naar zouden gaan richten. En gelukkig is dat ook het geval ge weest, al moet er op het gebied van de mensenrechten nog heel veel gebeuren". ADVERTENTIE Later met pensioen en toch van alles blijven doen. Je staat er niet iedere dag b(j stil. Maar zo nu en dan komt toch de vraag in je op: hoe moet het straks als ik in de vut of met pensioen ga? Kan ik dan blijven doen wat ik gewend was? l'raat nu met Moira over verzekerd sparen. Een aantrekkelijke combinatie van sparen en verzekeren voor wie verder kijkt dan vandaag. Vraag vryblijvenc de folder aan bij NV Verzekeringsbank Moira: 030-332411 •lanqkerkhof 12, Postbus H5H5 SolKi RX tl recht

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5