'Verbod op alle acties specialisten' Overheid heeft niets geleerd van Lekkerkerk NISSAN SUNNY Alternatieve straf voor winkeldieven RaRa-verdachte mag geen interviews geven Patiëntenplatform en NZR: AUTO^HEEiySKERK klant van de week1 a"'° Ben van Veen komt na acht jaar met 'Giftig Dagboek' ZATERDAG 15 OKTOBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Zij leiden uit het vonnis af dat alle acties van 'de" specialisten zijn verboden. Maar de LAD heeft don derdagavond aangekondigd dat ze met haar actie - maar 38 uur per' week werken zodat de poliklinie ken 's middags om twee uur dicht moeten - doorgaat, "misschien wel voor onbepaalde tijd". Het Patiën tenplatform gaat daarom maandag bekijken of het opnieuw naar de rechter zal stappen. De NZR heeft de LAD gisteren geschreven dat hij, gelet op het vonnis en de overwegingen van de president, aanneemt dat de'LAD met de actie stopt. Als ze er toch mee doorgaat "verlangt" de NZR dat hij daar per omgaande van op de hoogte wordt gesteld, dat de re denen ervoor worden gegeven èn de "gronden waarop de actie thans berust". Een woordvoerder van de LAD zei dat er wordt gewerkt aan een brief aan de NZR waarin met rede nen omkleed wordt aangegeven waarom de actie doorgaat. De LAD gaat er van uit dat het vonnis niet op haar slaat omdat zij in de twee kort gedingen niet was gedag vaard. Bovendien houden de art sen in dienstverband zich aan de cao en geloven ze niet dat de rech ter hen kan verplichten om over werk te doen. Secretaressen Medisch secretaressen en dok tersassistenten vrezen een groot aantal ontslagen en verslechterin gen in hun arbeidsomstandighe den, wanneer vanaf januari vol gend jaar de onkostenvergoeding van de medisch specialisten om laag gaat. Van die vergoeding - nu nog 106.000 gulden maximaal per jaar, in 1990 teruggebracht naar 65.000 - wordt onder meer het personeel van de specialist betaald. De verlaging van deze vergoe ding heeft ook voor de patiënten nare gevolgen, menen de vereni- Binnenland kort Volmachtstemmen De kiezer zal in de toekomst toch twee volmachtstemmen mogen uitbrengen. Het wetsvoorstel om het maximum-aantal volmachten per kiezer van twee terug te bren gen naar één wordt ingetrokken. Dit heeft staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse za ken) bekendgemaakt. Zij wil ver mijden dat kiezers die niet per soonlijk in zijn staat te stemmen niemand kunnen vinden aan wie zij hun volmacht toevertrouwen. Ontucht De rechtbank in Den Bosch heeft een 46-jarige man uit Veghel ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk, wegens ontucht met kinderen. De veroordeelde zou vanaf 1976 intensieve seksuele con tacten hebben onderhouden met kinderen tussen de tien en de vijf tien jaar. Een nu zestienjarige jon gen heeft verklaard dat hij gedu rende drie jaar vier keer per week seksueel contact had met de man. Marihuana De Haarlemse politie heeft in het industriegebied Waarderpolder in Haarlem ruim 500 kilo marihuana in beslag genomen met een straat waarde van ten minste 1,8 miljoen gulden. De marihuana zat verstopt in zeventig balen tabak. Ze werden aangetroffen in een loods in het in dustriegebied. Op de bovenverdie ping van de loods was een comple te tropische kas ingericht, waarin ruim 300 hennepplanten stonden. Drie mannen zijn aangehouden. Mestdumping De afvoer van zo'n zes miljoen ton mest of veertig procent van het mestoverschot vanaf veebedrijven geschiedt niet of zonder registratie. Dat concludeert de stichting Na tuur en Milieu uit twee recente arti kelen in Kwartaalberichten van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het vakblad De Boerderij. Volgens de stichting blijkt daaruit dat die mest in strijd met de Wet Bodenbescherming op landbouw grond illegaal wordt gestort. Cellen afgekeurd Het cellencomplex van het Velzen- se hoofdbureau van politie in IJmuiden is deze week afgekeurd. Het twaalf cellen tellende complex dateert uit 1939 en voldoet al enke lejaren niet meer aan de vastgestel de eisen. De cellen mogen nu al leen nog gebruikt worden voor po litieverhoor. Verdachten die in ver- 7Plrpring wnrHpn' ppstplH mnptpn gingen van doktersassistenten en medisch secretaresses. Wanneer het personeel inkrimpt, worden de wachttijden voor de patiënten lan ger, verslechtert de telefonische bereikbaarheid en kan het contact tussen huisarts en specialist over de patiënt minder goed worden bij gehouden. Volgens M. Geertsema, penning meester van de Nederlandse Vere niging voor Doktersassistenten (NVDA) dreigen er bij de medisch secretaresses en de doktersassis- tenten samen zo'n duizend ontsla gen. Voorzitter J. J. ter Brummeler- de Graaf van de vereniging voor medisch secretaresses LMSV spreekt over 1500 ontslagen. In Ne derland zijn naar schatting 6000 dokterassistenten en 5000 medisch secretaresses werkzaam. Het is echter erg moeilijk absolute cijfers te noemen, omdat de meeste secre taressen niet zijn aangesloten bij een bond of vereniging. Bij de Nationale Ziekenhuisraad is de merkwaardige positie van de ze groep werknemers in de gezond heidszorg meerdere malen ter spra ke geweest. Een deel van hen heeft een rechtstreeks dienstverband bij een specialist of een groep artsen en valt onder geen enkele cao. Een andere groep is geheel of gedeelte lijk in dienst van een ziekenhuis is en valt onder de ziekenhuis-cao. "Dat maakt de zaak zo moeilijk. Wij weten niet hoe het straks met de doktersassistenten en medisch se cretaressen zal moeten", aldus een NZR-woordvoerder. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - 'Giftig Dagboek' van Ben van Veen is na al die jaren dan toch versche nen. Van Veen was oprichter en voorzitter van de bewonersvereni ging in de eerste gifwijk van ons land. Zijn leven stond in 1979 en 1980 geheel in het teken van de bo demverontreiniging in Lekker- kerk-West. Hij was er dag en nacht mee bezig. door Ben van Haren Zijn aantekeningen in vijftien blocnotes en alle officiële en kran tenstukken over deze affaire heeft hij steeds bewaard. Nu zijn dag boek gereed is, gaan die stukken naar het Streekmuseum van de Krimpenerwaard. "Enige tijd gele den heeft de gemeente Nederlek, waarin Lekkerkerk is opgegaan, gevraagd of zij ze kon krijgen. Dat nooit, heb ik toen gezegd". Ben van Veen heeft nog éteeds geen vertrouwen in de plaatselijke overheid. Hij kocht in 1976 dan ook een huis om 'lekker buiten, tussen het groene gras' zijn kinderen te la ten opgroeien, maar moest dat in 1980 noodgedwongen verlaten. Uit zijn boek wordt het wantrouwen duidelijk. Ben van Veen is na zijn verhui zing begonnen zijn ervaringen in dagboek-vorm op te schrijven. Tot een uitgever kort voor de zomer van dit jaar die eerste twintig velle- ;s onder ogen kreeg en hem een AMSTERDAM (ANP) - De RaRa- activist R. mag geen interviews aan journalisten in de Bijlmergevange nis geven. Dat heeft de beroeps commissie van de sectie gevange niswezen van de Centrale raad voor strafrechtstoepassing deze week besloten. R. vocht de weige ring van de Bijlmergevangenis-di recteur om met journalisten van onder meer de Waarheid en de Groene Amsterdammer te praten eerder tevergeefs aan bij de beklag- commissie van de gevangenis. De RaRa-activist werd in augus tus tot vijfjaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens betrokkenheid bij een aantal aanslagen op onder meer Shell-pompstations en Ma- kro-vestigingen in het land. De di rectie keurde na de veroordeling de interviews niet goed omdat R. hoger beroep tegen de uitspraak heeft aangetekend. De directeur stelde zich bij zijn weigering op het standpunt dat "een onderhoud met een voorlopig gehechte met de pers niet wordt toegestaan indien af te maken. Hij hervatte het eenza me schrijfwerk. Hij heeft onlangs in de Pulchri Studio in Den Haag de eerste exemplaren van 'Giftig Dagboek' overhandigd aan twee politici, die zich destijds druk hebben bezig ge houden met de oplossing van het probleem. Aan oud-minister van Volksgezondheid en Milieuhygië ne, nu WD-voorzjtter, dr L. Gin jaar en PvdA-kamerlid Henk Veld hoen, thans voorzitter van de Vaste Kamercommissie voor milieube heer. De in die tijd met grote regel maat in de publiciteit figurerende burgemeester Hans Ouwerkerk heeft na lezing van de drukproef ook een uitnodiging aanvaard. Hij staat echter niet op de ere-lijst bij Ben van Veen. Integendeel. Uit het boek blijkt ook waarom. Knokken De slachtoffers van Lekkerkerk- West hebben hard moeten knok ken om aandacht te krijgen voor het gifprobleem in hun wijk. Ben van Veen begon ermee in 1978, kreeg Amy van Vreumingen een half jaar later als mede-strijdster naast zich. Samen richtten zij de bewonersvereniging op toen pas na een spontane breuk van een wa terleidingsbuis in de Jan Ligthart- straat andere bewoners ook meer geloof kregen in hun bewering, dat het niet pluis was met de bodem onder hun woningen. Het gehoor vinden bij mede slachtoffers en het komen tot effec- tieve maatregelen is volgens de het onderwerp daarvan betrekking heeft op een nog lopende strafzaak tegen de voorlopig gehechte". R. bracht bij de beroepscommis sie onder meer naar voren dat hij met de pers moet kunnen praten over zijn proces omdat het open baar ministerie en de politie wel na de uitspraak interviews over de strafzaak hebben gegeven. Daar naast beriep R. zich op zijn vrijheid van meningsuiting. Het interview- verbod vormt volgens R. een "be perking van het grondrecht van vrijheid om inlichtingen of denk beelden te ontvangen of door te ge- Zaak 'Nootdorp' nu geseponeerd DEN HAAG (ANP) - Het openbaar ministerie in Den Haag heeft het onderzoek geseponeerd dat was in gesteld naar aanleiding van een klacht van de loco-burgemeester van Nootdorp. Dat heeft de officier van justitie, mr. H. Vos, meege deeld. De loco-burgemeester dien de deze zomer een klacht in omdat hij dacht dat een raadslid of een ambtenaar vertrouwelijke infor matie - over het veranderen van een agrarisch gebied in een bouw terrein - had doorgespeeld naar de Deltsche Courant. De journalist Rob van Es werd door de Haagse rechter-commissa- ris een dag in gijzeling genomen omdat hij niet wilde zeggen van wie hij de gegevens had. Inmiddels is het nog steeds niet zeker wie de informatie heeft verschaft. "We ko men er gewoon niet uit", aldus mr. Vos reikt ondanks tegenwerking van de plaatselijke overheid. Het boek laat zien welke strijd soms gevoerd moet worden om tot herstel van ou de fatale fouten te komen. "Pas toen de bodemverontreini ging eenmaal was herkend door ie dereen en op rijksniveau ook de maatregelen werden getroffen, kwam Ouwerkerk als verdediger van de belangen van de slachtof fers voor het voetlicht. Dat was op het moment, dat ook alle publici teitsmedia zich erop gestort had- De beroepscommissie stelt in haar motivering op het oordeel dat met gedetineerden die nog niet veroordeeld zijn "slechts contac ten met de buitenwereld passen die door de autoriteiten die met de tenuitvoerlegging van de voorlopi ge hechtenis belast zijn, kunnen worden gecontroleerd. Persconfe renties of persinterviews verdra gen zich niet met deze vrijheidsbe neming". Ook een beroep op de verdragen die het grondrecht van vrije meningsuiting regelen wijst de commissie af omdat „beide ver dragen immers beperkingen op dit recht kennen". ROTTERDAM (GPD) - Winkel dieven van twaalf tot en met acht tien jaar kunnen in Rotterdam vol gend jaar kiezen tussen celstraf of een alternatieve straf, zoals het schoonmaken van een winkelcen trum of klusjes doen voor gedu peerde winkeliers. Het Bureau Halt in Rotterdam zal de alternatie ve straffen bedenken en laten uit voeren. Bureau Halt heeft enkele jaren ervaring met alternatieve straffen voor jonge vandalen. Het idee is ontstaan bij ambtena ren van het ministerie van justitie. De Kamer van Koophandel in Rot terdam zal proberen winkeliers voor het idee te interesseren. Zij moeten de dieven toelaten in hun winkel om hun straf te laten onder gaan. In november hoopt de Ka mer van Koophandel alle winke liers op één lijn te krijgen. Bureau Halt zal tijdens de alter natieve straffen regelmatig contact houden met Justitie. Als de ge strafte niet op tijd verschijnt op zijn werk of geen inzet toont, kan de officier van justitie alsnog een celstraf of boete opleggen. Ook jon geren die herhaaldelijk stelen in winkels komen niet in aanmerking voor een alternatieve straf. Vorig jaar kregen 287 jonge van dalen in de regio een alternatieve straf. Onder hen waren er 39 die niets van zich lieten horen, er met de pet naar gooiden of alsnog ko zen voor een celstraf of boete. Het is nog onduidelijk hoeveel alterna tief gestrafte vandalen hun leven hebben gebeterd. Landelijke cijfers van alle soor ten alternatieve straffen laten zien heeft hij het lelijk laten zitten. De zaak tegengewerkt zelfs. Toen bij de proefontgraving aan de Molen- werf, die wij na lang aandringen bewerkstelligd kregen, 41 vaten naar boven waren gehaald, kwam hij tot de veelzeggende uitspraak: dadelijk is het zo erg als Van Veen zegt". "Ik heb zijn houding nooit begre pen", zegt Ben van Veen. "Hij was hier gekomen, jaren na de stortin gen. Hij was er dus niet mee belast en had gemakkelijk afstand kun nen nemen van die fouten uit het verleden. Voor mevrouw Nobel lag dat anders en voor sommige raads leden ook. Zij waren medeverant woordelijk geweest voor het goed koop met afval laten volstorten van de sloten in het uitbreidingsge bied". Verontrust In het boek geeft Van Veen weer hoe hij eind 1978 verontrust werd toen hem het bericht bereikte, dat de Inspecteur voor de Volksge zondheid in Zuid-Holland liet on derzoeken hoe zeer de grond onder zijn en de andere twee jaar daar voor opgeleverde woningen was verontreinigd. Voorts hoe hij het gehele jaar 1979 in de slag is ge weest om over de aard van de ver ontreiniging duidelijkheid te krij gen. Over de angst in die tijd: "Waar in de wijk bevindt zich chemisch afval! Welke gevaren voor de ge zondheid van bewoners en van leerlingen van de Aalscholver- school? Hoe de gevaren weg te ne men? Wie is aansprakelijk voor De commissie wijst er in het oor deel op dat R. niet helemaal het recht op contacten met de pers wordt onthouden. Hij kan immers bezoek ontvangen, brieven schrij ven en telefoongesprekken voeren, aldus de commissie. Daarnaast kan zijn raadsman zich met communi qués tot de pers wenden. Onder de ze omstandigheden kan niet wor den gezegd dat klager ieder contact met het medium schrijvende pers is ontnomen". De advocaat van R, P. Bakker Schut, noemde de uitpraak "laf en a-juridisch, waar de schijnheilig heid van afdruipt. De beslissing komt er op neer dat preventief ge detineerden zowel via bezoek en correspondentie als via de telefoon interviews aan de pers kunnen ge ven, zolang deze maar niet als zoda nig worden aangevraagd of aange kondigd". Bakker Schut over weegt tegen de uit-spraak in beroep te gaan bij de Europese Commissie voor de rechten van de mens en bij de Verenigde Naties. dat elf procent van de veroordeel den opnieuw de fout ingaat. Het aantal verplichte dienstverlenin gen is sterk gestegen tot vierdui zend vorig jaar, een aantal dat ei genlijk pas voor 1990 was voorzien. Er is een wetsontwerp in de maak dat alternatieve straffen mogelijk maakt voor een vergelijkbare cel straf tot zes maanden (nu nog drie maanden). Voorzitter Albert Heijn van de Raad voor het Filiaal- en Grootwin kelbedrijf (RFGB) is 'gematigd te vreden' over de aanpak van de win- kelcriminaliteit, al is het probleem verre van opgelost en bedraagt de schadepost nog honderden miljoe nen. Bij politie en Justitie bestaat sinds de komst van het beleidsplan 'Samenleving en criminaliteit' van minister Korthals Altes veel meer begrip voor het crminaliteitspro- bleem in de detailhandel, zo zei hij. Daarnaast sorteren de preventieve maatregelen van de winkeliers zelf effect. Volgens Heijn heeft de 'lik-op- stuk-methode' waarbij de politie een bekeuring mag afrekenen met mensen die voor het eerst worden betrapt op winkeldiefstal, haar doelmatigheidbewezen. Hij ver wacht dat de experimenten in vijf steden snel landelijke uitbreiding zullen krijgen. Halverwege vol gend jaar wordt bovendien het cen traal opvraagbare registratiesys teem winkeldieven operationeel. Met dit systeem moet het mogelijk worden de 'onverbeterlijke winkel dief snel en doelmatig te kunnen vervolgen. ADVERTENTIE van de verontreiniging? 'In deze sfeer werden de feestdagen van de cember 1979 doorgebracht. Je had de behoefte iets te doen, maar je wist niet steeds watje kon doen en wat je deed, ging voor je gevoel te langzaam". Van Veen ergert zich aan recente opmerkingen van autoriteiten als dat Lekkerkerk 'een godsge schenk' voor de aanpak van de bo demverontreiniging zou zijn ge weest en dat de zaak daar is over dreven omdat het chemisch afval 'wel twee meter onder het maai veld' lag. "Het was voor ons mensen, die daar gingen wonen om een gezin op te bouwen, zeker geen godsge schenk te ontdekken, dat het gif zich enkele centimeters onder ons huis bevond. Erica, mijn zoon Bard en ikzelf zijn alle drie in het Goudse ziekenhuis geweest met slijmvlies kwalen. De verschillende overhe den hebben van Lekkerkerk vol gens my nog maar weinig geleerd. Ze roepen nog steeds op voorhand: ga maar rustig slapen, we hebben het in de hand. Alle vertegenwoor digers van bewonersorganisaties van gifwij ken, die mij uit het gehe le land telkens weer bellen, waar schuw ik hier voor". Rollenspel Zijn openhartige weergave van de verschillende ontmoetingen leggen vele vreemde verschijnse len bloot, die zich voordoen in een situatie die voor velen nieuw is. Zoals de opmerkingen van huisart sen en de gemeentearts, die met de Winkler Prins in de hand de gevol- Duo komt met gids om files te ontwijken ROTTERDAM (GPD) - Hier hebben wij al jaren op zitten wachten: een boekje vol alter natieve routes waarmee wij de files kunnen omzeilen. 'Om de file heen' is de veelbelovende ti tel van het langverwachte werkje dat is geschreven door het duo Coen Rombach en Bert Witte en dat deze week bij uit geverij Bruna verscheen. Ein delijk verlost van de file of be vat het boekje toch een loze be lofte? 'Om de file heen' beschrijft dertig van de radio bekende knelpunten in het Nederlandse wegennet en geeft daar een al ternatieve route voor. De titel van het boek dient letterlijk te worden genomen. De alterna tieve routes zijn langer. De winst zit in de tijd en de ge moedsrust. Of liever: behoort in de tijd en gemoedsrust te zit ten. "Onze alternatieven moeten pertinent geen sluipwegen worden genoemd", zegt schrij ver Bert Witte. "Dat is een ver keerd woord en heeft van de overheid een crimineel stempel gekregen. Wij geven alternatie ven. Hoeveel mensen die 's och tends relaxed naar hun werk denken te kunnen rijden, be landen in een file van minstens drie kilometer? Het is veel be ter om een kilometertje om te rijden en geen last te hebben van die opstoppingen. En dan hoef je niet persé sneller te zijn". Een simpele test bewijst ech ter dat het boekje in ieder geval niet voor honderd procent als snelwegbijbel kan worden ge hanteerd. In 'Om de file heen' wordt een alternatief gegeven voor de standaardopstopping A16/Van Brienoordbrug. "Men sen die uit de richting Bre da/Nijmegen langs Rotterdam naar Den Haag willen, moeten niet als een kuddedier/blind paard achter de rest van de bumperplakkers aan tuffen," zo maant 'Om de file heen'. De oplossing zit in de afrit Ridder kerk (Al5), waar de alternatieve róute begint. Twee automobilisten begon nen daar gisterochtend om half acht, met de ochtendspits in volle gang, hun test. Een van hen reed 'gewoon' over de Al6, Van Brienenoordbrug en A20 (Noordelijke Randweg) naar het Kleinpolderplein. De ander begon welgemutst aan het al ternatief maar stuitte al snel op een file. Het einde van het liedje was dat de Brienenoord in 25 minuten werd gerond, terwijl de alternatieve route uiteinde lijk 46 minuten en 33 seconden vergde. verwekkende chemische stoffen bagatelliseert. Of de professionele hulpverleners, die door het vereni gingsbestuur benaderd worden over de aanpak van het groeiend aantal psychische problemen dat zich aandiende. "Het maatschappelijk werk had de oplossing al bij de hand: een rol lenspel. Er moest video-appara- tuur worden aangeschaft. Wijkbe woners zouden groepsgewijs voor een rollenspel worden uitgeno digd!" Hoe zeer de benadering van de problematiek door de bewoners en het gemeentebestuur verschil de, geeft Van Veen treffend weer in de beschrijving van de bijeen komst die aan die proefontgraving vooraf ging: "Uit de zaal werd Ouwerkerk ge vraagd waar de bewoners op 24 en 25 april de nacht moesten door brengen. Het antwoord luidde, dat ze daar zelf voor moesten zorgen. De 'proefontgraving was tenslotte ook in hun eigen belang. Formeel gaf het gemeentebestuur alleen maar een dringend advies om de woningen te verlaten", aldus Ou werkerk". Ben van Veen bekent in zijn boek, dat hij op de dag van de proefontgraving in april 1980 sa men met zijn vrouw heeft staan jui chen toen hij over de radio hoorde dat het eerste vat uit de grond om hoog was gehaald. "De spanning was zo opgevoerd. In het begin kwam er alleen nog maar vuile drap omhoog. Met onze eigen ge maakte detector hadden we de plaats voor de ontgraving bepaald. Stel je voor dat er alleen maar fiet sen of koelkasten hadden gele- UTRECHT (ANP/GPD) - Het Landelijk Patiënten/Consu menten Platform en de Nationale Ziekenhuisraad zijn het niet eens met de interpretatie die de Landelijke vereniging van Artsen in Dienstverband geeft aan het vonnis van de rechter in de kort gedingen van het LPCP en de NZR tegen de Landelijke Specialisten Vereniging. ADVERTENTIE EEN VAN DE 30 TYPEN PAST PRECIES BIJ U Nissan Sunny 3-deurs va. 19.995,-. NISSAN Prijs incl. BTW, excl. afleveringskosten. OFF. DEALER LEIDEN Lammenschansweg 128 IE^jUISSANI ROELOFARENDSVEEN Alkemadelaan 1 Tel. 01713-2866 Plannen in Rotterdam Het voeren van de duiven op de Dam in de hoofdstad blijkt voor dit meis je een hachelijke zaak. Ze wordt bijkans bedolven door de gevleugelde die ren, die talrijker zijn dan de toeristen in de hoofdstad. (foto anp> Telefonist Lamuideti "lom Westen? Daar ben ik hhd eau hun leiden: breestraat 45 lel 071 123851 oegstgeest: wiihelmmapark 1 ipi 071 174270 alphen <t/d rijn: raadhuissifaal 156 iel 01720 73848 [5kö?ënop moon dogen koopavondj

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3