9 Stop als het lekker gaat" Virtuositeit op twaalf snaren Roald Dahl over het schrijven: In het diepe Oude Kunst- en Antiekbeurs in Delft bestaat 40 jaar Villa moet terug in oorspronkelijke kleur Koerswijziging Clichématig Amerika-trip ZATERDAG 15 OKTOBER 1988 PAGINA 35 U2 - 'Rattle Hum' (Island) De langverwachte nieuwe dubbel-lp van U2 is een gecom bineerde live- en studioplaat ge worden. Van de 17 nummers zijn er negen nieuw. De helft werd opgenomen tijdens de Ameri kaanse Joshua Tree-tour van vo rig jaar, de andere helft opgeno men in de studio. Het album kent zoveel verrassende momenten dat deze korte recensie eigenlijk niet voldoende is om overal op in te gaan. Vandaar dus maar een beknopte greep uit hoogtepun ten van deze plaat die helemaal in het teken staat van Amerika. Meteen een goed begin op kant 1 met een cover van het Beatles nummer 'Heiter Skelter', dat in deze uitvoering alleen maar aan kracht wint. Gelijk verder met het opmerkelijke 'Van Diemen's Land', een folkliedje gezongen door gitarist The Edge. Een hele bijzondere live-versie van 'I still haven't found what I'm looking for' staat op kant 2. Gospel van U2, wat krygen we nu? Even wennen, maar dan echt heel mooi. 'In 'Angel of Harlem' wordt teruggegrepen naar de ou de soultraditie en in 'When love comes to town' komen we B.B King tegen (zang en gitaar). 'God, part two' is opgedragen aan John Lennon en een reactie op het on frisse boek dat Goldman over hem schreef. 'Love rescue me' schreef Bono samen met Bob Dylan, die ook meezingt. De enige kritiek die ik heb is dat Bono bijna elk nummer op de plaat opdraagt aan iets of ie mand. John Lennon, Billie Holi day, Martin Luther King, de Beatles, Jimi Hendrix, ze komen allemaal aan de beurt. Apartheid, de tegenstelling tussen ryk en arm, racisme, drugs: Bono houdt er regelmatig 'preken' over, die beter achterwege hadden kun nen blijven. Maar dit is een klei nigheid. 'Rattle Hum' is zö ver rassend en zö goedje valt werke lijk van de ene verbazing in de andere. E.S. De villa nu: wit gepleisterd Concert door de gitaristen Sergio en Odair Assad met werken van Sor, Granados. De bussy. De Falla, Gismonti, Villa-Lobos, Piazolla en Assad. Gehoord op 14 oktober in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - De Braziliaane broers Sergio en Odair Assad zijn even eensgezind als sober in hun op komst op het podium: beiden ge tooid met zwarte snorren en baardjes, geconcentreerd zittend op twee stoelen met de bekende voetenbankjes, zonder lesse naars voor zich. Even heel zacht stemmen en dan breken ze los. Zo ging het gisteravond in de Kleine Zaal van de Stadsgehoor zaal voor een groep uitgelezen gi taarliefhebbers. Die kwamen ruimschoots aan hun trekken in een uitvoerig programma waarin de gebroeders Assad klassieke, impressionistische en moderne muziek ten gehore brachten. Alles uit het hoofd spelend, voelden ze elkaar perfect aan zo dat het leek of er maar één gita rist bezig was; zo bleek niet al leen in de klassiek getinte fanta sie opus 54 van de rond 1800 le vende gitarist Fernando Sor. maar ook in de ritmische vrijhe den van de 5e Chóros van Heitor Villa-Lobos. De ene keer eensge zind in octaven gelijk spelend, de andere keer als twee instrumen ten tegenover elkaar. Een fraai contrast vormde een van de Danses goyescas van Gra nados waarin de eng gitaar de klank van het luitregister van een klavecimbel benaderde en de andere met een heldere klank de melodie speelde. Belangrijk voor een goede uit voering was ook het gelijktijdig afdempen van slotakkoorden en het tussendoor razendsnel ver stemmen van de snaren," soms zelfs midden in een stuk. Net als bij een harp reageren gitaarsna ren snel op de atmosfeer, naast het feit dat de onderste snaar soms een halve of hele toon om laag werd gedraaid. Vele klankkleuren toverden Sergio En Odair Assad tevoor schijn door verschillende hnker- handposities, tokkeltechnieken, flageoletten en slaan op kam en bovenblad zoals bij de heden daagse Braziliaanse componiost Egberto Gismonti, die zijn werk beschrijft als "Our Brazilian funk music". Invloeden van mo derne jazz, habanera en tango verwerkt Gismonti tot een virtu oos geheel. Ook Sergio Assad, de oudste van de twee, trad naar vo ren als componist en wel in zijn Suite Brasileira. De samba hier uit klonk swingend door zijn ra zendsnelle loopjes en felle accen ten. FRANK DEN HERDER 'Maar myn jeugd is natuurlijk niet te vergelijken met die van de kinderen van nu. Ik weet nog goed dat ik op mijn tiende jaar een kris talontvanger kreeg. Er ging echt een wereld voor mij open. De kin deren van tegenwoordig zijn zo verwend. Die verbazen zich ner gens meer over. Live-televisie van het andere eind van de aardbol vin den ze doodnormaal. Het enige wat wij 's winters te doen hadden, was lezen en spelletjes doen. Er waren ook nauwelijks kinderboeken. Ja, The wind in the willows' en 'Win nie the Pooh' maar dan had je het ook wel gehad. Op mijn twaalfde las ik al Dickens, Balzac en Tolstoi. Later kwamen daar Steinbeck en Hemingway bij. Dat zijn pas schrij vers met kloten! In een boek moet iets gebeuren. Tegenwoordig pro beert iedereen de slimste te zijn. Een boek moet gewoon goed ge schreven zijn en lekker weglezen. In mijn boeken zitten geen diepe, verborgen boodschappen". Charlotte Kohier Prijzen toegekend AMSTERDAM (ANP) - Het Prins Bernhardfonds heeft de Charlotte Kohier Prijzen voor jonge beelden de kunstenaars, elk 7.500 gulden, voor het eerst toegekend. Onder scheiden zijn: beeldhouwer Frank Mandersloot (28) uit Amsterdam, schilder Roy Villevoye (28) uit Am sterdam, architect Wiel Arets (33) uit Heerlen, het decorontwerpers- collectief De Maanvogels uit Arn hem dat wordt gevormd door Tru- di Maan, José Huibers en Marieke Vogels en aan Miriam de Zeeuw (29) uit Amsterdam voor haar in stallaties. De prijzen worden op 2 december in de Stadsschouwburg in Amsterdam uitgereikt. Dit ge beurt samen met de uitreiking van de David Roel Prijs van 20.000 gul den die fotograaf Ed van der Els- ken eerder werd toegekend voor zijn gehele oeuvre. Je stijl is strikt persoonlijk. Al je boeken hebben een ding gemeen hun schrijver". Maar heeft hij als jongen het werk van bij voorbeeld Guy de Maupassant dan niet ver slonden? "Natuurlijk! Maar dat is iets anders. Overigens vind ik zijn verhalen onevenwichtig. Ik denk ook niet dat hij nu even beroemd zou zijn geweest. In zijn tijd waren er veel minder schrijvers van korte verhalen". De boeken van Dahl zijn stuk voor stuk verrassend. Zijn verha len zijn grillig en bizar en kenmer ken zich door een combinatie van wreedheid, sex en humor. De vol wassenen in zijn kinderboeken zijn in de regel uiterst onaangename personen. Reden waarom niet alle ouders zijn werk kunnen waarde ren. Dahl ligt daar niet wakker van. "Ouders zijn de natuurlijke vijan den van kinderen. Ze eisen allerlei vervelende dingen. Met twee woor- den spreken, eten met mes en vork, afschuwelijk. Kinderen komen als halve wilden ter wereld, maar wor den zo snel mógelijk in het keurs lijf van ouders gedrukt. Zij vinden die kritiek op volwassenen dan ook prachtig". Verbindend thema in het im mense oeuvre van Dahl is de eeu wige strijd tussen goed en kwaad. Anders dan in de werkelijkheid verliest bij Dahl het kwade altijd. "Ja, maar dat moet ook wel. Zeker in een kinderboek. Het zou dode lijk z|jn als dat niet zo was. De lezer zou een andere afloop niet pikken. Natuurlijk moet de lezer tot het laatste moment in spanning zitten, maar uiteindelijk moet de held winnen. Je moet rekening houden met je lezers. Wie dat niet doet - zoals veel schrijvers van deze tijd - schrijft absolute bull-shit. Je schrijft toch voor je lezers!" Het schrijven van een boek kost Dahl gemiddeld een jaar. "Je moet nooit haast hebben. Elke pagina net zolang herschrijven tot je tevre den bent. Hemingway heeft mij ge leerd dat je moet stoppen als het lekker gaat. Dat is een heel goed advies. Je moet de volgende dag weer zin hebben om de draad op te pakken. Dan moet je al weten hoe het verhaal verder gaat". Kristalontvanger Vond Dahl het vroeger het leukst een kort verhaal voor volwassenen "in elkaar te draaien", tegenwoor dig beleeft hij het meeste plezier aan het schrijven voor kinderen. "De beloning is veel groter. Van volwassenen hoor je zelden of nooit iets, maar kinderen schrijven als gekken. Ik krijg echt duizenden brieven per week. overal vandaan. Mijn secretaresse heeft er een dag taak aan ze allemaal te lezen en een briefje terug te sturen". gezicht vertoont sporen van overmatig drank- en drugsge bruik en aan zijn vinger prijkt een grote ring met doodskop. Richards gaat precies de ande re kant op als maatje Mick Jag- ger. die zich met zijn twee solo albums aanpaste aan de trends. 'Talk is cheap' is veel eerlijk en simpeler. Maar het betekent wel dat dit solo-album nauwelijks verrassingen kent. 'Make no mistake' is het enige nummer dat met een broeierige re intieme sfeer a la Tom Waits, nog iets weet te ontstijgen aan de middelmaat van de overige songs. 'Talk is cheap' is een accepta bel solo-debuut zonder echte hoogtepunten. En van iemand als Keith Richards zou je meer verwachten. E.S. 'Land of dreams' - Randy New man (WEA) Voor de hoes van 'Land of dreams' is Randy Newman diep in het familiealbum gedoken. Op de voorzijde Figureert hij als kleuter in cowboypak, en op de achterkant probeert hij als pak weg zevenjarig jongetje z'n eer ste homerun te slaan. In combi natie met de titel van dit nieuwe album lijkt het concept van vroe ger onaangetast: het op de hak nemen van allerlei opgeklopte en hypocriete waarden in het Land van de Grote Mogelijkheden, vaak nog verder uitgediept met genadeloos subtiele beschrijvin gen van hoe de lagere klassen en de minderheden in de Ameri kaanse samenleving op hun plaats worden gezet. Maar er is één groot verschil. Newman is in de afgelopen jaren zowel mentaal als fysiek door een diep dal gegaan, respectieve lijk als gevolg van een gebroken huwelijk en een daarmee samen hangende, langdurige 'ver moeidheidsziekte', het Epstein Barr-syndroom genaamd. Dat heeft er stellig mee te maken ge had dat de 44-jarige Newman zich voor het eerst in z'n twintig jarige loopbaan als platenartiest geroepen voelde om in verwar ring terug te blikken op z'n eigen leven. Zes songs op 'Land of dreams' doen daarvan in kort bestek, maar indringend verslag. Hoe hij In de ter gelegenheid van de Kinderboekenweek gepubliceerde Top-honderd Allertijden van Jeugdboeken staat de Britse schrijver Roald Dahl fier bovenaan en is hij vertegenwoordigd met niet minder dan tien titels. Roald Dahl is de meest geliefde kinderschrijver van onze tijd. Maar ook onder volwassenen is hij razend populair. Zijn boeken verkopen bij miljoenen tegelijk. Sinds kort liggen er weer twee nieuwe kandidaat-bestsellers van de Meester in de winkel: het kinderboek 'Matilda' en de mini- verhalenbundel 'De boekhandelaar De chirurg'. Dahl bracht deze week een bliksembezoek aan Nederland en was eregast bij de uitreiking van de Gouden Griffels en Penselen. Voldoende alibi voor een interview. door Gerlof Leistra minder. De enige reden dat ik nog steeds werk, is dat het een gewoon te is geworden die je anders zou missen. Ik kan maar op een plaats werken: in mijn tuinhuisje. Daar is het rustig en voel ik mij volmaakt op mijn gemak. En wat mijn ma nier van werken betreft, het begint steeds met een klein gegeven dat verder wordt uitgebouwd. Zo ont staat een verhaal. Maar een schrij ver moet in de eerste plaats in staat zijn zijn kont op een stoel te hou den". Aantekeningen maakt hij niet meer. "Vroeger deed ik dat wel. Vooral als ik een goed idee had voor een kort verhaal. Daar moet je zuinig op zijn, want die zijn zeld zaam. Het zijn net dromen: de vol gende dag ben je ze straal vergeten. Ik heb wel eens een geweldig idee gekregen toen ik in de auto zat. Maar ik had helemaal niets bij mij, geen pen en geen papier. Toen heb ik de auto aan de kant van de weg gezet en een woord in het stof op de motorkap geschreven. Dat is vol doende". Vijanden Als ik vraag of hij in de literatuur ook lichtende voorbeelden had. schudt Dahl zijn hoofd voor zoveel onbegrip. "Dat is toch onmogelijk! DELFT (ANP) - In het Stedelijk Museum Het Prinsenhof in Delft is tot 28 oktober een hoogwaardige collectie oude kunst en antiek bij een. Daarmee viert de oudste en beroemdste oude kunst- en antiek beurs van Europa haar veertigjarig bestaan. De gemeente toont in een afzon derlijke expositie in Huis Lambert van Meerten wat ze de achterlig gende 39 jaar op de beurs kocht. Nieuw op de beurs is een gezamen lijke stand van de nieuw opgerich te Federatie van Kunsthandelaren met veertien topstukken, één van elk lid. Het succes van de rode draad van vorig jaar wordt opnieuw nage streefd, nu met een gouden draad. Onder dit motto worden de bezoe kers van stand naar stand geleid waar steeds een speciaal voorwerp uitgebreid technisch en kunsthis torisch is beschreven. Door deze vorm van kennisoverdracht wil men een nieuwe generatie kunst minnaars en -verzamelaars stimu leren. Nog voor de opening stonden al belangstellenden op de stoep. Zo kocht het Rijksprentenkabinet de aquarel 'Schildersatelier' van Jaco bus Johannes Lauvvers (Brugge 1753-Amsterdam 1800) aan. Het Amsterdams Historisch Museum schafte zich in Delft onder meer het schilderij 'Schepen op de Am- stel' van Abraham de Verwer (Am sterdam 1595-1650) aan. Op de lustrumbeurs neemt de kunsthandel een sterke positie in. In zes van de 41 stands zijn alle gen res van de schilderkunst uit de Gouden Eeuw te zien. Eén deelne mer toont kunst van de late negen tiende en de vroege twintigste eeuw. Verder is zilver een van de zwaartepunten in het hele aanbod op 'Delft'. Behalve schilderijen en zilver prijken grafiek, beeldhouwwerken en ikonen op 'Delft'. Verder zijn er onder meer tal van meubelen tus sen de renaissance en de achttien de eeuw, juwelen, Delfts aarde werk, steengoed en porselein, va zen uit de oudheid, een grote ver scheidenheid aan bodemvondsten en klokken. Het pand in de oorspronkelijke staat Den Haag (GPD) Het voormalig woonhuis van de architect H. P. Berlage in Den Haag is de inzet van een 'kleurenstrijd'. De huidige be woners hebben het monumentale pand wit geschilderd. De Wel standscommissie van de gemeente Den Haag vindt echter dat de don kere bakstenen, waaruit het pand is opgetrokken, zichtbaar moeten blijven. Als het witte pleisterwerk niet verwijderd kan worden zonder de muren te beschadigen, moeten de bewoners hun huis roodbruin laten overschilderen. Aan de woning, die in 1914 is ge bouwd, moest veel worden opge knapt. Toen de familie Bode, eige naar van het pand, de buitenmuren wilde pleisteren, schreven zij dit aan de gemeente. De Welstands commissie reageerde negatief. "Wit pleisterwerk is niet passend bij de architectuur van Berlage", aldus de Welstandscommissie, "en zodanig wordt er schade veroor zaakt aan de gebouwde omge ving". Hoewel de commissie erop wees dat de gemeente het wit verven zou verbieden, zetten de bewoners toch door. Mevrouw Bode: "De ge meente heeft ons weliswaar met klem afgeraden het huis te witten, maar het is ons nog niet verboden". De gemeente Den Haag is inmid dels bezig met een 'aanschrijving'. Daarin zal staan dat de bewoners het pand in de oude staat moeten terugbrengen. De vraag is of de verf verwijderd kan worden zonder dat de bakstenen beschadigd wor den. Anders moet de muur over ge verfd worden in 'baksteen-kleur'. De Welstandscommissie meent dat de huidige bewoners zich nodeloos in de nesten hebben gewerkt. Big Country - 'Peace in our ti me' (Mercury) Met doedelzakkenpop werd Big Country bekend. Het in 1983 verschenen debuutalbum 'The Crossing' ademde de sfeer uit van woeste Schotse hoogten. De muziek was opzwepend, over weldigend, en vond zijn oor sprong in de Keltische volksmu ziek. Na het succes van die eerste plaat werd het stil rond Big Country. Er verschenen nog twee lp's maar die deden niet bij zonder veel. De vierde langspeler ligt nu in de winkel en daarop slaat de band een hele nieuwe richting in. Het enigszins bom bastische geluid van vroeger heeft plaats gemaakt voor veel lichter werk. Het doedelzakken- gitaargeluid is voorgoed verdwe nen. 'Peace in our time' heeft niets Schots meer. Begrijpelijk dat de groep geko zen heeft voor een koerswijzi ging: een opvolger oude stijl zou te veel van hetzelfde geworden zijn. Maar hoewel de nieuwe stijl muzikaal gezien meer mogelijk heden biedt is de oorspronkelijk heid van Big Country helemaal weg, en dat is toch jammer. De koerswijziging van Big Country doet geen afbreuk aan de kwaliteit van de muziek, maar een echt 'eigen geluid' heeft de groep niet meer. E.S. Keith Richards - Talk is cheap' (Virgin) Keith Richards is het wachten tip een nieuwe activiteiten van de Rolling Stones zat. Na 25 jaar het bekendste rockbandje van de wereld trouw geweest te zijn, maakt hij met 'Talk is cheap' als laatste bandlid van de Stones de stap naar een solocarrière. Hij koos voor een a-commer ciële aanpak. Talk is cheap' is een traditionele plaat met songs die niet veel afwijken van het vroegere Stones-werk. Richards doet zijn best aan het bijna klas sieke imago van de 'rock 'n roll star' te voldoen. Dat zie je meteen al aan de hoes. Richards TJfYP bijdragen: Erna Straatsma v-JJT Willem Schrama Drie jaar geleden verscheen in Nederland de vertaling van het eer ste deel van de 'autobiografie' van Dahl: 'Boy'. Nauwgezet beschrijft Dahl hierin zyn jeugdjaren. Hij moet wel een geheugen hebben als een olifant. "Nee hoor, als je zes maanden achter je bureau gaat zit ten, komt het allemaal vanzelf bo vendrijven. Het ene detail roept het volgende op. Dat is echt fascine rend. Het is een soort psycho-ana- lyse. Iedereen kan het!" Roald Dahl: 'Van volwassenen hoor je zelden of Hooit iets, maar kinderen schrijven als gekken AMSTERDAM We lopen door de uitgestorven catacomben van het Amsterdamse hotel waar Dahl logeert, op zoek naar een plek waar we even rustig kunnen praten. De schrijver draagt een oude, rode broek en een blauw, uitgezakt wol len vest met een gat in de rug. Het getik van zijn wandelstok op de stenen vloer veroorzaakt een naar geestige echo. Om de hoek van de vochtige gang zie ik het lijk van het uitgebeende kamermeisje al lig gen. Haar gezicht vertrokken in een angstige grimas. Op de muren bloedvlekken. Ratten schieten alle kanten op. Roald Dahl (72) kijkt niet op of om. "Zo'n hotel als dit in spireert me niet in het minst. Bo vendien hoef ik niet meer zo nodig. Ik sta het mijzelf eindelijk toe om lui te zijn". Hoe hij het voor elkaar krijgt weet hij zelf ook niet, maar vrijwel elk boek van Roald Dahl is een suc ces. "Ik heb echt geen flauw idee hoe dat kan. De ideëen komen ge woon uit mijn hoofd. Hoe ze daar in komen? Je vraagt toch ook niet aan Beethoven: He Ludwig, hoe ben je op het idee voor je Vijfde geko men? Het valt niet uit te leggen. Ik weet wel dat ik met de jaren beter ben gaan schrijven. Het heeft dus blijkbaar ook met oefening te ma ken". Dahl schrijft dagelijks vier uur, zeven dagen per week. "Dat heb ik i gpd) altijd gedaan. Maar het wordt wel (1983) heeft ditmaal plaats ge maakt voor ragfijne arrangemen ten die stemmig zijn toegesne den op het breekbare relaas van een verwarde maestro. Kopen. W.S. Het indringendste album van Randy Newman tot nu toe. (i'oto ANP) als baby met z'n moeder van Los Angeles naar New Orleans ver huisde terwijl z'n vader op Sicilië tegen de Duitsers vocht. Hoe de oorlogsheld later jubelend werd binnengehaald (New Orleans wins the war) en z'n vijfjarige zoon (naar later blijkt: trauma tisch) met de Amerikaanse Droom tracht op te zadelen Four Eyes). Vervolgens doet Newman pogingen een invoelbaar beeld te schetsen van z'n liefdesleven. Dat begint uiteraard met juichto nen Falling in love; Something special), maar ontaardt uiteinde lijk in onbeschrijfelijke pijn op de avond dat hij z'n kinderen vaarwel zegt I want you to hurt like 1 do). De overige zes songs belicha men weer de Newman die we kenden. Als chroniqueur van de hem omringende samenleving leest hij als geslaagde blanke een straatarme zwarte de les hoe ook hij het klappen van de zweep heeft gekend (Roll with the pun ches), beschrijft hij de droom van een gettobewoner die zich al rap pend op de maatschappelijke ladder omhoog tracht te worste len (Masterman and Baby J), en concludeert ten slotte dat het al lemaal om de centen gaat It's money that matters). Kort en goed: 'Land of dreams' is het indringendste album van Newman tot nu toe. Wat de toon zetting betreft, die benadert voor het eerst weer de perfectie van 'Good old boys' en 'Little crimi nals'. En de produktie van dit al les (o.a. Mark Knopfler en Jeff Lynne) is nog nimmer in betere handen geweest. De wat schreeuwerige instrumentale omlijsting van de halve Toto band op Trouble in paradise'

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 35