Half Amerika mijdt de stembus Schuldvraag Heizeldrama nog levensgroot probleem 'EG bouwt aan buitengrenzen een fort' Reportage Registratie hindert vooral zwarten en Spaans-taligen PAGINA 2 ZATERDAG 15 OKTOBER 1988 WASHINGTON - Wie zich de af gelopen maanden in de staat Ohio als kiezer wilde laten registreren, hoefde daarvoor niet al te veel moeite te doen. De benodigde for mulieren lagen zo ongeveer overal binnen handbereik. Met de gas- en elektriciteitsreke ningen kwamen formulieren mee, in de bibliotheken en postkantoren lagen ze, en bij alle vestigingen van hamburgerkoning McDonalds wa ren ze als inlegvel op de dienblaad jes te vinden. door Henk Dam Je kon zelfs de democratie naar je toe laten komen. In sommige zwarte woonwijken gingen vrijwil ligers alle huizen langs, op zoek naar nog niet geregistreerde kie zers. Daarvoor in ruil kregen ze dan 50 cent per vangst. Dat lijkt allemaal nogal extreem, maar de realiteit is dat, als je in Amerika iedereen die mag kiezen wil laten meedoen, je tot extreme maatregelen je toevlucht moet ne men. Want ruwweg de helft van de Amerikaanse kiezers stemt niet. Over de laatste tientallen jaren gerekend, hebben zelfs steeds min der kiezers de gang naar de stem bus gemaakt. In 1960, toen het tus sen Kennedy en Nixon ging, stem de nog 63,1 procent. In 1984, bij de ongelijke strijd tussen Mondale en Reagan, 53,1 procent. En de ver wachting van de politieke experts is, dat het percentage dit jaar zelfs wel eens onder de 50-procent-grens zou kunnen zakken. Dat zou dan vooral komen, omdat Dukakis en Bush van die weinig aansprekende persoonlijkheden zijn. Het percentage Amerikanen dat stemt, is lager dan in alle andere Westerse democratieën, met uit zondering van Zwitserland. Ter vergelijking: in ons land doet bij parlementaire verkiezingen gauw 87 procent van de kiezers mee, in Engeland gaat het om 76 procent, Frankrijk scoort 86 procent, West- duitsland 87 procent en Italië 90 procent. Deze unieke situatie heeft grote politieke betekenis. Want ga maar na. Als Bush straks met iets meer dan de helft van het aantal uitge brachte stemmen wint, dan bete kent dat in feite dat een kwart van het totale electoraat heeft uitge maakt dat hij de volgende bewoner van het Witte Huis wordt. Dat krijgt nog wat meer diepte, als je bedenkt dat degenen die niet stemmen voor een groot deel beho ren tot de Amerikanen met de lage inkomens en lage opleidingen. Veel kansarme zwarten en Spaans- taligen maken van de niet-stem- mers deel uit. En dat zijn nu juist de groepen van wie men zou mogen verwach ten dat zij eerder Democratisch dan Republikeins zullen stemmen. Want de Democratische partij is van oudsher meer de partij van de sociale wetgeving, de Republikein se veel meer de partij van het be drijfsleven en de winnaars. Dat vooral de groepen aan de on derkant van de samenleving tot de slechte stemmers behoren, heeft bijvoorbeeld het fenomeen Reagan mogelijk gemaakt. Bij de verkie zing van 1980 haalde Reagan 52 procent van de stemmen en Carter 38 procent. Maar toen aan de ruwweg 80 mil joen niet-stemmers (in dat jaar iets minder dan de helft van het totale electoraat) werd gevraagd wat zij zouden hebben gestemd, ant woordde 51 procent: Carter, en 37 procent: Reagan. Als met andere woorden al die niet-stemmers wel hadden gestemd, dan zou de jong ste Amerikaanse geschiedenis er wel eens heel anders hebben kun nen uitzien. Volgens Frances Fox Piven en Richard A. Cloward, de schrijvers van het boek 'Why Americans don't vote' (New York, 1988), heeft het massale niet-stemmen zelfs er voor gezorgd dat de Amerikaanse politiek in de hele 20e eeuw zo overwegend rechts van aard is ge weest. Registreren Wat is er de reden van, dat zoveel AMERIKA KIEST Amerikaanse kiezers hun demo cratische plichten verzaken? Een van de belangrijke redenen is ze ker, dat het niet zo eenvoudig is om te stemmen. Dat komt omdat ie dereen die wil stemmen, zich eerst moet laten registreren. Ook daarin is Amerika anders dan de meeste andere Westerse de mocratieën, waar je gewoon auto matisch een stemformulier krijgt toegestuurd als er verkiezingen voor de deur staan en je de kiesge rechtigde leeftijd hebt bereikt. Die registratie werd zo'n 90 jaar geleden ingevoerd, en was bedoeld om de toen veel voorkomende fraude in de stemlokalen tegen te gaan. Maar tegelijk-was de registra tie voor de politieke partijen een machtig wapen om ongewenste kiezers tegen te houden. Als bij gemeenteraadsverkiezin gen bijvoorbeeld de aan de macht zijnde partij goede redenen had om de kiezers in de armste wijken te vrezen, dan was registratie een uit komst. Je zorgde er gewoon voor dat er in die wijken heel weinig re gistratielokalen met bovendien on mogelijke openingsuren waren. Desnoods stelde je aanvullende ei sen als een 'poll-tax' (een soort be lasting). Zo open en bloot anti-democra tisch wordt er nu niet meer opge treden, hoewel hier en daar de aan de macht zijnde partij nog steeds opvallend weinig moeite doet de voor ongeletterde kiezers gecom pliceerde registratie-procedures te vereenvoudigen. Want nog steeds geldt: wie aan de macht is, heeft er geen belang bij dat zich bij een volgende verkiezing ineens grote groepen nieuwe kiezers bij de hokjes komen aanmelden. Campagnes Maar niettemin: in 35 van de 50 Amerikaanse staten zijn de afgelo pen vier jaar barrières weggeno men op de weg naar een simpeler registratie. In 23 staten bijvoor beeld kunnen de kiezers zich nu per post laten registreren, een veel eenvoudiger procedure dan de ou derwetse manier: zelf naar een kan toor toegaan. En Ohio, met z'n fast- food-registratie, spant in alles de kroon. Het opvallende is nu, dat on danks dit toegenomen gemak, deze grotere toegankelijkheid, en on danks grote registratie-campagnes van zowel de Republikeinse als de Democratische partij het percenta ge niet-stemmers de afgelopen ja ren niet is afgenomen. Schattingen van politieke des kundigen houden het erop, dat zelfs indien alle beperkende maat regelen rond registratie zouden worden opgeheven, dat hooguit 6 tot 7 miljoen mensen extra naar de stembus zou brengen. Dat is nog geen twaalfde deel van het totale aantal niet-stemmers. Hoe komt dat? Directeur Curtis Gans van de research-groep Com mittee for the Study of the Ameri can Electorate: "Steeds minder mensen geloven dat stemmen zin heeft. De wil om mee te doen en het geloof dat deelname van belang is, is aan het afsterven". Onderzoek van Gans en anderen heeft uitgewezen, dat er een duide lijke band bestaat tussen niet- stemmen en een ook voor het ove rige geringe maatschappelijke be trokkenheid. "Degenen die niet stemmen, zijn over het algemeen ook niet betrokken bij andere vor men van politieke, religieuze of so ciale activiteit", aldus Gans. Passief Als Gans gelijk heeft, dan is dat minstens even zorgelijk als de mo gelijkheid voor aan de macht zijn de partijen om door middel van in gewikkelde registratie-procedures mensen van de stembus weg te houden. Het zou namelijk betekenen, dat een omvangrijk deel van het Ame rikaanse electoraat zo niet cynisch en egocentrisch, dan toch op z'n minst maatschappelijk passief is. En hoe minder de gemiddelde burger meedoet, des te meer krij gen groepen die een groot belang hebben bij deelname aan het poli tieke proces het bedrijfsleven, vakbonden, fanatici van links en rechts de kans de politieke dis cussie te bepalen. Dat maakt het vinden van een concensus moeilij ker. En dat zorgt weer voor mach teloze regeringen. BRUSSEL Bijna dneeneenhalf jaar na de veldslag in het Heizelstadion begint maandag in Brussel eindelijk het Heizelproces. Zesentwintig Engelse voetbalsupporters, de burgemeester van Brussel, de vroegere baas van de Belgische voetbalbond en twee rijkswacht-officieren staan dan terecht, omdat zij verantwoordelijk worden geacht voor de gebeurtenissen op 29 mei 1985. door Hans de Bruijn De Britten wordt 'slagen en ver wondingen met voorbedachtheid, de dood als gevolg hebbend zonder de intentie te doden' ten laste ge legd. De Belgen wordt 'onvrijwilli ge doodslag' aangewreven, omdat zij aansprakelijk worden gesteld voor de compleet falende orde handhaving op die zwarte woens dagavond. Toen braken voor het begin van de Europacup-finale tussen het En gelse Liverpool en het Italiaanse Juventus hevige rellen uit in vak Z van de staantribune van het Brus selse Heizelstadion. De hele wereld zag rechtstreeks via de televisie hoe mensen in de paniek werden vertrapt. Er vielen 39 doden, meest Italianen, en meer dan 450 mensen raakten gewond. In april van dit jaar werd al met het proces begonnen, maar het moest meteen weer worden uitge steld omdat de verdedigers zich niet behoorlijk hadden kunnen voorbereiden. Ook nu is het niet uitgesloten dat de zitting maandag al snel voor minstens enkele we ken zal worden verdaagd, omdat nieuwe stukken op tafel zijn geko- De kans is ook groot dat het pro ces voorlopig zal moeten worden gevoerd zonder het overgrote deel van de beklaagden. De meeste Britse 'hooligans' hebben laten we ten niet van plan te zijn naar Belgie te komen. De reis is hen te duur en de lengte van het proces te onze ker. Verzoeken aan de Belgische justitie om de reiskosten te beta len, werden afgewezen. Uitgeleverd Vorig jaar werden de supporters na lang touwtrekken tussen Lon den en Brussel door de Britse justi tie uitgeleverd. Zij zaten enkele maanden in voorarrest in de spe ciaal daartoe opgeknapte Leu vense gevangenis. Die voorkeurs behandeling leidde tot hevige rel len in andere gevangenissen, waar gedetineerden protesteerden tegen de soms middeleeuwse toestan den. Begin dit jaar kwamen de sup porters weer op vrije voeten omdat het er niet naar uit zag dat het Hei zelproces snel zou beginnen en er geen reden was om hen nog langer vast te houden. Die gang van zaken voedde de wrevel bij de Britten over de rechtsgang in Belgie, waar zij toch al weinig vertrouwen in hebben. Zij denken bij voorbaat al ver oordeeld te zijn, met name door uit latingen die de vroegere minister van justitie Jean Gol ooit over hen deed. Hij schetste de verdachten, waarvan de schuld nog moet wor den vastgesteld, als regelrechte cri minelen. "Een eerlijk proces is on mogelijk", zegt de Britse advocaat Livermore, dan ook. Hij moet samen met zo'n dertig Belgische en Engelse juristen de 26 supporters verdedigen. Bovendien heeft de Belgische justitie tot nog toe niet meegewerkt om het de ver dachten makkelijker te maken. Zo hebben de advocaten de grootste moeite moeten doen om alle pro cesstukken in hun bezit te krijgen. Het dossier is maar liefst 31.500 pagina's dik. De beklaagden kon den dat alleen in handen krijgen als zij bereid waren 30 frank (f 1,65) per gekopieerde pagina te betalen. Zij zouden dus bijna een miljoen frank (55.000 gulden) moeten neertellen om een exemplaar van alle proces stukken te krijgen. Pas na veel aan dringen was de justitie bereid voor enkele exemplaren te zorgen. Schuld De aanklagers zullen het overi gens allerminst makkelijk hebben om de schuld van de betrokkenen te bewijzen. De verdachte suppor ters zijn opgespoord aan de hand van televisièbeelden en foto's, die lang niet steeds duidelijk aantoon den dat de betrokkenen ook inder daad de aanstichters van de rellen in het Heizelstadion zijn geweest. Voor de aanklachten tegen de vier Belgen ligt dat wat anders. Herve Brouhon, de socialistische burgemeester van Brussel, wordt aangeklaagd als namens de ge meente verantwoordlijke voor de staat waarin het Heizelstadion ver keerde. De meeste slachtoffers vie len doordat het bouwvallige deel van de staantribune instortte en tientallen mensen werden bedol- Heel wat Italiaanse nabestaan den en gewonden hebben daarom juist een eis tot schadevergoeding bij de gemeente Brussel ingediend. Los van de aanklacht tegen hem zelf zal Brouhon daar maandag bij het begin van het proces voor ge dagvaard worden. Alleen dat kan al reden zijn om het proces uit te stel len, om de advocaten van de burge meester de kans te geven de scha declaims te onderzoeken. Oud-secretaris-generaal Albert Roosen (71) van de Koninklijke Belgische Voetbalbond verschijnt voor de rechter omdat hij als offi cial verantwoordelijk was voor de organisatie van de Europa- Cupfi nale. De rijkswachtofficieren Jo- han Mahieu (33) en Michel Kensier (39) haden de leiding van de orde handhavers in en buiten het Hei zelstadion. Blunders Zoals later is gebleken zijn voor al door de autoriteiten de grootste blunders gemaakt. Ondanks alle waarschuwingen werden de Britse supporters niet apart opgevangen. In het stadion bleek dat Britten en Italianen in naast elkaar gelegen vakken werden gezet en toen de rellen uitbraken joegen rijkswach ters met de knuppel de voor het ge weld vluchtende supporters weer het stadion in. In een rapport stelden weten schappers begin dit jaar echter dat het Heizeldrama geen kwestie was van individueel falen van concrete personen, maar wel een - uiteinde lijk dodelijke - kettingreactie van menselijke vergissingen. Geheel volgens wat wel de 'Wet van Murp hy' wordt genoemd: alles wat fout kan gaan, zal ook fout gaan. Anderen betoogden weer dat de rellen in het Heizelstadion waren geinspireerd door extreem-rechtse groeperingen, die zo de orde wil den verstoren. Veel van de Britse supporters zouden relbejuste aan hangers zijn van het fascistische National Front, beweringen die nooit met feiten zijn gestaafd. Dat in de harde kernen van de voetbalsupporters extreem-recht se elementen zitten, staat wel vast, en ook dat tussen groepen voetbal vandalen uit diverse Westeuropese landen nauwe banden bestaan. Maar dat van dergelijke invloeden sprake is geweest in het concrete geval van het Heizeldrama, valt door geen enkele officier van justi tie te bewijzen. Vervagen De verwachting is dat het Heizel proces lang zal gaan duren. Elke kans op schorsingen zal door de ad vocaten worden aangegrepen. Bo vendien zullen de verdachten na een eventuele veroordeling zeker in beroep gaan. Naarmate de juridi sche afwikkeling van de ramp lan ger duurt, zal de herinnering aan wat er die zwarte voetbalavond werkelijk is gebeurd, steeds meer vervagen. bij het Heizeldrama. Daarbij vielen (foto AP) Maandag staan 26 Engelse voetbalsupporters terecht die betrokken 39 doden en raakten meer dan 450 mensen gewond. DEN HAAG "De stenen die overblijven als de mu ren van de binnengrenzen in de EG zijn afgebroken zouden weieens kunnen worden gebruikt om aan de buitengrenzen een fort te bouwen". Europarlementa riër Alman Metten (PvdA) voorziet dat de tendens naar vrijere handel binnen de EG zijn weerslag zal hebben op de handel met landen daar buiten. In negatieve zin dan. Hij vreest dat de EG een vrijwel onneembare vesting wordt voor landen die hier hun produkten kwijt willen. door Nicole Lucas Metten: "Je moet natuurlijk niet vergeten dat 'Europa '92' in eerste instantie bedoeld is als tegenzet te gen met name Japan en de VS. Het is eigenlijk wat merkwaardig dat dat aspect in de discussie momen teel nauwelijks aan de orde komt. Alle aandacht is geconcentreerd op de interne gevolgen van het weg vallen van de grenzen'". De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, heeft bij diverse gelegenheden al laten we ten dat het niet de bedoeling is dat de Europese markt straks ontoe gankelijk wordt voor buitenstaan ders. Ook minister Van den Broek (buitenlandse zaken) schreef in de memorie van Toelichting op zijn enkele weken geleden gepresen teerde begroting; "De vrees die her en der in de wereld wordt gehoord Europarlementariër Alman Metten (PvdA): toenemende handelsmaatregelen als zou de totstandkoming van de Interne Markt leiden tot een pro tectionistische opstelling in haar internationale betrekkingen, is on gegrond". Waarom dat zo is liet hij overigens in het midden. Metten is minder optimistisch. Hij baseert dat onder meer op de wijze waarop de Europese Com missie de laatste jaren de zoge naamde dumpingregels tegen on der meer Japan heeft gehanteerd. "De Commissie mag ingrijpen als landen van buiten hun produkten in de EG dumpen, dat wil zeggen verkopen onder de prijs waarvoor ze in eigen land worden verkocht. Ze kan dan heffingen opleggen op dergelijke produkten om oneerlij ke concurrentie te voorkomen. Probleem is echter dat de gegevens op grond waarvan de Commissie haar beslissingen neemt niet altijd even hard zijn". Er wordt daarom, aldus de Europarlementariër, wel eens eerder ingegrepen dan ge rechtvaardigd is. Verplaatsen In antwoord daarop zijn de Ja panners begonnen delen van de produktie naar EG-landen te ver plaatsen. Honda, dat overigens al in 1964 zijn eerste brommerfabriek in België neerzette, bouwt op dit moment een motorenfabriek in Groot-Brittannië. Fuji Heavy In dustries, de bouwer van Subaru, is bezig toestemming te krijgen om in Frankrijk auto's te kunnen gaan Alman Metten: Europa '921 gen Japan en de VS. produceren. Maar ook Japanse chemiebedrijven, machinebou wers en elektronicagiganten bestu deren de mogelijkheid om in de EG (meer) te gaan produceren. Metten: "De reactie van de Com missie is geweest een verordening in het leven te roepen waarin is be paald dat als niet ten minste veertig procent van de onderdelen van een produkt uit Europa komt de anti- dumpingregels ook van toepassing zijn". De Japanners hebben furieus gereageerd en zijn inmiddels naar de GATT, de wereldhandelsconfe rentie, gestapt. Een uitspraak zal echter nog wel even op zich laten wachten. De Japanners hebben alle reden om ongerust te zijn, aldus Metten. Hij noemt in dit verband het voor beeld van de auto-industrie. Ver schillende EG-landen kennen nu nog diverse regelingen, die in to taal zo'n zestig procent van de Eu ropese markt op een of andere ma nier beschermen tegen Japanse import. Zo laat Italië jaarlijks hoog uit 2000 auto's toe uit het land van de Rijzende Zon en hanteren ook Frankrijk, Groot-Brittannië en Spanje plafonds voor de import van Japanse auto's. "Hier dient zich dan een van de grote problemen aan van de inter ne markt: die individuele handels afspraken kunnen na 1992 niet blij ven bestaan. Maar de vraag is wat komt er dan?". Metten acht het uit gesloten dat de markt helemaal open wordt gesteld. "Dat zou bij voorbeeld voor Italië betekenen dat het aandeel van Japanse auto's op de binnenlandse markt zou op lopen van 0,5 naar zo'n dertig pro cent. Want dat is zo ongeveer het aandeel van de Japanners op de au tomarkt van EG-landen die geen quota hanteren". Er zullen, zo verwacht Metten, dus beperkingen komen die gelden voor de EG als geheel. "De auto-in dustrie lobbiet heel hard. Er wordt voortdurend op gewezen dat deze industrietak voornamelijk afhan kelijk is van de thuismarkt en dat het wegvallen van een deel van de ze afzet onmiddellijk tot bedrijfs sluitingen zal leiden. En daar is de Europese Commissie erg gevoelig voor". Industrie-politiek Metten voorziet dat de Commis sie in de toekomst steeds vaker ge bruik zal maken van anti-dumping maatregelen. "Het wordt een in strument van industriepolitiek, ter bescherming van de eigen belan gen, in plaats van een middel tegen oneerlijke concurrentie". Volgens de PvdA'er oefent onder meer Phi lips zeer veel druk uit. "De argu menten die Philips gebruikt in haar pleidooi om maatregelen te nemen door de invoer van consu- menten-elektronica uit Japan wor den bijna letterlijk door de Com missie overgenomen. Ze zeggen: als we verliezen op dat terrein wordt ook de basis voor de bedrijf- selektronica, en dus voor een groot deel van de technologische ver nieuwing, ondergraven". En sar castisch: "Op politiek gebied doet Philips het heel goed, ik zou willen dat ze commercieel ook zo waren". Metten stelt overigens nadruk kelijk dat hij niet per definitie te gen anti-dumpingmaatregelen is. "Er vindt natuurlijk oneerlijke concurrentie plaats. De Japanners en de Amerikanen zijn wat betreft ook geen lieverdjes. Soms kan het nodig zijn, maar het moet tot het ui terste worden beperkt. Het lokt na melijk tegenmaatregelen uit, die kunnen leiden tot een escalatie van protectionisme". Mr. R. Nelissen, voorzitter van de raad van bestuur van de Amro- bank, liet zich enkele weken gele den in een interview in het Finan- cieele Dagblad in soortgelijke be woordingen uit. Hij voorziet het ontstaan van regionale blokken, die de neiging zullen hebben zich zelf van de rest van de wereld af te schermen. Volgens Nelissen zullen naast de EG, de VS en Canada een zone vormen en zal ook rond Japan een blok ontstaan. "Afrika en stuk- fa EUROPA '92 fa ken van Zuidamerika zullen uit de boot vallen". Ontwikkelingslanden Dat is ook de grote vrees van Metten. "Washington en Tokyo zijn door hun economische macht nog wel in staat om concessies af te dwingen of om tegenmaatregelen te nemen. Kijk maar naar de han delswet die onlangs in de VS is aan genomen. Maar de meeste ontwik kelingslanden hebben die moge lijkheden niet. Zfj zullen dan ook vooral de dupe zijn". Veel mogelijkheden om daar vanuit het Europese Parlement iets aan te doen, nog afgezien van de vraag of ze dat zou willen, zijn er niet. "We hebben in feite maar één middel om van ons ongenoegen blijk te geven en dat is de Commis sie naar huis sturen. Maar dat mid del is zo grof dat het onbruikbaar 'EUROPA '92' is een serie verhalen over het wegvallen van de Europese binnengren zen en de (mogelijke) gevol gen daarvan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2