LEIDSCH DAGBLAD Massaal protest politie De uiterste F.X1EA Reagan dreigt Sandinisten Record Ben Johnson wel goed voor Guinness Book Van Dijk en Korthals Altes uitgefloten Demmenie voor V_ Vijf ton pcb's vrij door brand op Piper Alpha lol Hl z l ui Zaterdag 15 oktober 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38755 Prijs fl. 1,20 Bezit zeldzame ara's bestraft na test met dna ALKMAAR (ANP/GPD) - De Alk- maarse kantonrechter mr. H. van Lieshout heeft gisteren het fokbe- drijf Interbird Holland in Waarland veroordeeld tot 50.000 gulden boe te op grond van een dna-test. De kantonrechter achtte het bedrijf en de twee firmanten schuldig aan het bedrijfsmatig bezit van vijf zeldza me hyacinth-ara's. Deze ruim 80 centimeter grote papegaaien vor men een uitstervend ras en zijn in kringen van kenners een begeerd handelsobject, waarvoor tot 30.000 duizend gulden wordt neergeteld. Volgens de firmanten vormden drie jonge ara's de legale nakome lingen van een ouderpaar. Het mi nisterie liet een inval uitvoeren bij de fokkers omdat nog nooit hya cinth-ara's in gevangenschap zijn geboren, maar er zijn ook nog nooit drie dieren uit één nest voortgeko men. Bovendien bleken de ouder- dieren nog te jong om geslachtsrijp te zijn. Genenonderzoek met be hulp van de dna-test toonde geen enkele verwantschap aan tussen de beide oudste en de drie jonge vo gels. Vermoedelijk zijn de zeldzame eieren van de ara uit Zuid-Amerika gesmokkeld en vervolgens in Waarland voor commerciële doel einden uitgebroed. LONDEN (AP) - Het oudste schaap ter wereld is 28 jaar en de grootste sneeuwpop die ooit ge maakt werd heet 'Super Frosty' en was 19 meter en 37 centimeter lang. In de Verenigde Staten heeft een man het klaargespeeld om bij 408 huwelijken als getuige op te treden en een ander schud de in acht uur tijd 19.592 handen. Deze en nog veel meer bizarre re cords zijn te lezen in de nieuwste editie van het Guinness Book of Records die gisteren in Londen op de markt kwam. Als snelste man ter wereld staat de Canadees Ben Johnson in het boek genoteerd. Hij liep op 30 augustus 1987 in Rome de 100 meter in 9,83 seconden. De re cords van de Olympische Spelen in Seoul konden niet meer op tijd in de nieuwe editie worden opge nomen. Wel zei Stewart New port, de sportredakteur van het Guinness Book of Records, dat het record van Johnson in Seoul in de volgende editie voorzien zal zijn van de opmerking dat hij bij de Olympische Spelen van 1988 op doping was betrapt. Dit na tuurlijk alleen in het geval dat zijn record in het komende jaar niet gebroken wordt. De eerste editie van het Guin ness Book werd in 1955 samen gesteld door Ross en Norris McWhirter en groeide al snel uit tot een enorm succes. Inmiddels komt het boek in 31 talen uit en zijn er in totaal al bijna 60 miljoen exemplaren van verkocht. De sneeuwpop 'Super Frosty' die zich met een lengte van 19,37 meter trots de allergrootste sneeuwpop ter wereld mag noe men werd afgelopen lente in twee weken door een team in Alaska in elkaar gezet. Mocht de ze gigant een muzikaal oor heb ben, dan kan hij spelen op de grootste en wellicht luidste gi taar ter wereld die een afmeting heeft van 4 meter en 35 centime ter. Het instrument is 140 kilo gram zwaar en werd gebouwd door Joe Kovacic uit Canada. De meest zeldzame honde soort is volgens het Guinness Book of Records de haarloze ter riër waar inmiddels 70 exempla ren van bestaan. De grootste vrouw ter wereld was bij haar laatste meting 2 meter en 3 centi meter lang en zij groeit nog steeds. Ook liefhebbers van de Conga- dans hebben met succes een re cord gebroken. De allerlangste rij van Conga-dansers werd ge vormd door 119.986 mensen. Even grappig als nutteloos was het record dat de 12-jarige Ame rikaan Michael Dixon op zijn naam bracht. Hij geraakte tij dens een slaapwandeling in de staat Illinois op een trein en werd 160 kilometer verder blootvoets in zijn pyjama langs de rails ge vonden. Vanavond 21.00 uur Swing and Easy Listening: Vic Nickolson in 't Spoortje, Bernhardkade 40, Leiden CV-ketel ontploft in winkel Alp hen ALPHEN AAN DE RIJN - Door nog onbekende oorzaak is gister avond in een kledingzaak in het Alphense winkelcentrum Ridder hof een cv-ketel ontploft. Dat ge beurde vlak na sluitingstijd, om half zeven. De explosie richtte in de winkel een grote ravage aan. Omdat er gas vrijelijk wegvloeide heeft de politie een tijdlang de om geving afgezet. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Het winkelpersoneel had de winkel net verlaten. Zwitserland telt meeste aids-lijders GENÈVE (AP) Zwitserland is koploper van de aids-top tien in Europa: het huidige percentage aids-gevallen bedraagt 76,1 per mil joen mensen. Frankrijk volgt op korte afstand met 75,7 per miljoen, zo blijkt uit een rapport dat de We reld Gezondheidsorganisatie (WHO) heeft gepubliceerd. Neder land is vijfde met 36,9 aids-lijders per miljoen inwoners. Denemarken staat op de derde plaats met een percentage van 57,3. Daarna volgen Spanje met 37,7 en België met 37,2. Ook de Verenigde Staten werden bij het onderzoek betrokken. In totaal lijden daar na melijk 286 per miljoen aan aids. Demmenie Kantoorinrichtingen Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68. 2352 BB Leiderdorp Tel 071-41.11.41. orp ~1 De ministers Korthals Altes (midden) en Van Dijk (rechts) moesten het gisteren ontgelden in Rotterdam. Links ACP-voorzitter Koffeman. (foto ANP) HILVERSUM (GPD) - Vijf ton polychloorbifenylen (pcb's), kan kerverwekkende chemische ver bindingen, zijn door de brand op het olieplatform Piper Alpha in juli van dit jaar in het milieu terechtge komen. Volgens Rijkswaterstaat is niet duidelijk of ze zijn verbrand of op de zeebodem beland. De pcb's, die slecht afbreekbaar zijn en zich in de voedselketen ophopen, zaten in transformatoren op het olieplat form. Een woordvoerder van Rijkswa terstaat, ir. F. Post, kondigde gis teravond in KRO's Brandpunt aan dat de Britse overheid zal worden gevraagd hoe de pcb's op het plat form aanwezig konden zijn, dit in strijd met een al acht jaar oud EG- verbod. D66 zal er bij minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat op aandringen haar Engelse collega om een onderzoek te vragen op de plaats waar de Piper Alpha is ver brand. Om er vaart achter te zetten wil D66 ook via het Europese parle ment op zo'n onderzoek aandrin gen. Volgens Lucas Reijndefs van de stichting Natuur en Milieu zullen er binnen enkele maanden, en hoogstens enkele jaren aanzienlij ke effecten te bespeuren zijn als zieke zeehonden en vogels met een sterk verminderd weerstandsver mogen en verminderde vrucht baarheid. Mooi herfstweer De vooruitzichten voor vandaag zijn: vooral in het zuiden van het land pe rioden met zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond zeventien graden. Matige oostenwind rond kracht drie. De verwachting voor zondag tot en met woensdag: perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond ze- i graden. Zondag 16 oktober 11 op: 07.06 uur, zon onder: 17.43 uur; tan op: 13.48 uur, maan onder: 20.11 water: 01.41 en 14.13 uur. Maandag 17 oktober zon op: 07.08 uur. zon onder: 17.41 uur: maan op: 14.37 uur. maan onder: 21.23 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.43 en 18.57 uur; laag water: 02.08 en.14.53 uur. 120 km/u is de hoogste snelheid die is toegestaan op Nederlandse autosnelwegen. En alleen op de min der drukke gedeelten, waar geen borden 100 staan. ROTTERDAM (GPD/ANP) - De politiebonden organiseren op 14 november een landelijke actiedag tegen de plannen van het kabinet om de lonen te bevriezen en het aantal arbeidsplaat sen in te krimpen. Op maandag 12 december, wanneer de Tweede Kamer begint met de behandeling van de politiebe groting, worden in diensttijd vergaderingen belegd. Hierdoor zal er twee uur lang geen politie op straat zijn. Dat hebben de 1500 kaderleden van de bonden besloten tijdens een rumoerige vergadering in de Rot terdamse Doelen, die werd bijge woond door de ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie). Van Dijk nam de ge legenheid te baat om het kabinets beleid uit te leggen, maar de be windsman werd herhaaldelijk on derbroken door gejoel en gefluit van de demonstrerende politie mensen. Een motie van de Dordtse afdeling van de politiebond om de ministers de zaal uit te sturen, werd door het bondsbestuur resoluut van de hand gewezen. Een actiecomité gaat de komen de week een plan voor c. landelij ke actiedag maken. De elementaire politiezorg zal zeker niet in gevaar komen, zo benadrukte NPB-secre- taris Flanderijn. Een van de actie middelen zou collectieve ziekte melding kunnen zijn. "Onze creati viteit kent geen grenzen", aldus de bondssecretaris. De acties op 14 november en 12 december zijn be doeld als waarschuwingsacties. De mogelijkheden voor de poli tiebonden om actie te voeren zijn juridisch beperkt. Toen de politie bonden eind 1983 op het punt ston den massaal in actie te komen te gen de salariskorting door onder meer het werk neer te leggen en het verkeer te ontregelen, werd dat in een door de staat aangespannen kort geding verboden vanwege de bijzondere positie en verantwoor delijkheid van de politie. Dat von nis is later in hoger beroep beves tigd. De politie verzet zich fel tegen de kabinetsplannen om het aantal ar beidsplaatsen bij de politie met 3000 te verminderen. Ook willen de bonden een beter salaris voor het lagere personeel en een betere on- gemakkentoeslag. Onlangs is die toeslag onder druk van de grootste politiedemonstratie aller tijden verhoogd van 270 miljoen tot 320 miljoen. Maar volgens de politie mensen is dat veel te weinig. Minister Van Dijk betoogde op nieuw dat de kabinetsplannen voortkomen uit de behoefte om de politie doelmatiger te laten wer ken. De bewindsman wil het poli- tie-apparaat automatiseren en bu reauwerk niet langer laten doen door politiemensen maar door bur gers. Daardoor kunnen enkele dui zenden banen verdwijnen. Het geld dat daardoor vrijkomt, moet worden gebruikt om de automati sering te bekostigen en de materië le uitrusting van de politie te verbe teren. De bewindsman liet er geen twij fel over bestaan dat er geen extra geld beschikbaar is voor verbete ring van de salarissen. De politie zal het moeten doen met een bud get van 3,5 miljard, dat al jaren niet meer wordt verhoogd. Maar vol- Veerboot gezonken bij Filipijnen MANILA (AFP/UPI) - In de baai van Bulalacao, bij het eiland Samar op de Filipijnen, is vrijdag een veerboot gezonken. Dat heeft de kustwacht zaterdag bericht. Bij het ongeluk zouden zeker 55 mensen de dood hebben gevonden, 71 pas sagiers zijn gered. Het vaartuig had volgens de Fili- pijnse kustwacht 129 mensen aan boord. Hevige wind zou de oorzaak van de scheepsramp zijn. De veer boot kapseisde en maakte vrijwel onmiddellijk water. DOODGETRAPT - Een 63-jarige boer uit Grijpskerke is gistermid dag om het leven gekomen, toen hij werd aangevallen door een stier. Het slachtoffer werd rond half vijf door zijn vrouw zwaar gewond aan getroffen in een weiland, waar hij de koeien aan het melken was. gens de bonden is het de hoogste tijd dat de beloning wordt aange past. De werkdruk van de politie is de laatste jaren door de stijgende criminaliteit fors toegenomen. Vooral de lagere rangen van agent, hoofdagent, brigadier en adjudant - kortom, de politiemensen op de straat - moeten beter worden geho noreerd. Ondertussen gaan de wilde ac ties van de politie gewoon door. Gisteren werden op verschillende plaatsen in het land verkeersover tredingen niet bekeurd. In plaats van een bon kregen de automobi listen een pamflet, waarop de be zwaren van de politie tegen het ka binetsbeleid te lezen stonden. Ook in Katwijk bijvoorbeeld werd het uitschrijven van bonnen tot een minimum beperkt. Rijschoolhouder met de billen bloot Vluchtelingen tussen hoop en vrees Politieke jongeren zoeken aanhang VANDAAG 40 PAGINA'S Speciale boodschap aan Congres WASHINGTON (GPD/AFP/Rtr)) President Reagan zal desnoods een speciale Congreszitting over hervatting van de militaire hulp aan de Contra's bijeenroepen, als de Sandinistische regering van Ni caragua misbruik zou maken van het naderende reces van het Con gres. Reagan wil voorkomen dat de Sandinisten in Managua de door Washington gesteunde rebellen aanvallen tijdens de parlementaire vakantie. Dat heeft de Amerikaanse presi dent gisteren laten weten in een speciale boodschap aan het Con gres. Algemeen was verwacht dat hij met een dergelijke missive zou komen, omdat de afgelopen week steeds luider in het Congres viel te beluisteren dat de president alle hoop op hervatting van de Contra- hulp heeft laten varen. In zijn boodschap waarschuwt Reagan de Sandinisten dat zij niet moeten denken voordeel te kun nen behalen bij de reces-periode van het Congres, die tot januari duurt. Bij een grootscheepse aan val van de Sandinisten op de Con tra's zal de president niet aarzelen het Congres van dat reces terug te roepen. Reagan zou in dat geval het Congres vragen de 16,5 miljoen dollar aan Amerikaanse wapens die in Honduras liggen opgeslagen, direct aan de Contra's ter hand te stellen. De Amerikaanse defensie begroting bevat de bepaling dat de ze militaire bijstand aan de contra's wordt uitgeleverd als Sandinisten hen aanvallen. Daarvoor is echter Katwijker uit de bocht gevlogen LEIDEN Een 56-jarige automo bilist uit Katwijk is gisteravond ernstig gewond geraakt toen hij op de secundaire weg de afslag Am- bachtsweg wilde nemen. Vermoe delijk door een te hoge snelheid zette hij de bocht te laat in en vloog eruit, waarna zijn auto over de kop sloeg. De Katwijker is met ernstig hoofd- en hersenletsel in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden opge nomen. Op het moment van het on geluk droeg hij volgens de politie geen autogórdel. wel een nieuwe stemming in het Congres nodig. Congresleden zeiden gisteren in een reactie de kans op een speciale zitting van het Congres over hulp aan de Contra's buitengewoon klein te achten. De Democratische voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Jim Wright: "Dit is een beetje show-bizz. De president zal ons echt niet terugroepen". De kans dat Reagan om voortzet ting van militaire hulp aan de Con tra's zal vragen, is alleen al klein omdat duidelijk is dat een overgro te meerderheid van het Congres onder eigenlijk geen enkele om standigheid daarvoor voelt. De Contra's komen op dit moment rond van de 27 miljoen dollar aan humanitaire hulp, die vorige maand door het^ Congres werd goedgekeurd. Dat Congres stak ook toen niet onder stoelen of ban ken geen voortzetting van de wa penhulp te CHINEES INDISCH SPECIALITEITEN RESTAURANT - SECHUAN en KANTONESE SPECIALITEITEN" - GEVARIEERDE EENVOUDIGE LUNCHES - EXCLUSIEVE DINERS - REGELMATIG DINER-DANSANT - MENU VAN DE MAAND - GEZELLIGE FRAAIE AMBIANCE - VRIENDELIJKE CORRECTE BEDIENING - aparte zalen voor zaken- en tamiliediners - parkeergelegenheid in directe omgeving steenstraat 55 2132 BV Lelden Tel. (071) 131851 ZEGMAAR®^ TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION JA, ik abonneer mij zo snel mogelijk op deze krant. Dan heb ik niet alleen het nationale en internationale nieuws, maar ook de berichten uit eigen regio bij de hand! 2 c J2P "3 c v u O 8 £8 8,81 a> cd t-, cd TJ cu É-4 s5i

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1