Dominee werd verwoed schaatser op wieltjes Veertig jaar beweging voor de vrede Kern van kerk mede ooi-zaak van veel randleden PAGINA 15 GEESTELIJK LEVEN' ZATERDAG 15 OKTOBER 1988 "Naar schatting bestaat de westerse christenheid inmid dels voor meer dan 50 procent uit randleden. Er leven welis- ivaar nog /jeel wat religieuze gedachten, gevoelens en ge bruikenmaar die betekenen lang niet altijd dat men leer ling en volgeling van Jezus Christus wil zijn". Voor een doctoraal-scriptie op het terrein van praktische theo logie onderzocht de Samen op weg-predikant (hervormd en ge reformeerd) M.A. Noorloos uit Lelystad de motieven van ge meenteleden om nog slechts op het nippertje lid van de kerk te zijn en hun passieve lidmaat schap nog te willen aanhouden. Hij is gastschrijver in het okto- ber-nummer van de evangeli sche maandkrant 'Uitdaging'. In randkerkelijkheid speelt een groot aantal factoren mee. zo merkte hij. Ten eerste het ouder lijk gezin. "Randkerkelijken hebben daar weinig of geen con crete ervaring opgedaan met de betekenis van geloof en kerk voor het dagelijks leven". "Door kerk. christendom en geloof voelde men zich onvoldoende geïnspireerd om meelevend ge meentelid te worden of te blij ven. Ook nogal wat negatieve er varingen met kerkmensen heb ben de deur bijna dichtgedaan". Nog een factor zijn de persoon lijke omstandigheden, zoals echtscheiding, een onkerkelijke partner, verhuizing naar een vreemde omgeving en drukke werkzaamheden. En dan de fac tor 'cultuur en maatschappij'. Noorloos spreekt van 'vervreem ding van God'. "Daardoor krijgt Hij steeds minder betekenis en zeggenschap in het persoonlijk leven en in de samenleving". Levensbelang De belangrijkste aanbeveling van de predikant van Lelystad is om tegenover de randkerkelijk heid niet allereerst aandacht te besteden aan organisatie en me thode, maar aan spiritualiteit, waarmee hij bedoelt het 'bouwen aan vriendschap met God'. "Het is van levensbelang dat christe nen persoonlijk en samen hier aan vorm en inhoud leren geven. Dat is niet alleen nodig om zelf bij God en zijn zaak betrokken te worden en te blijven, maar ook om voor anderen, zowel binnen als buiten de geloofsgemeen- Vooral uit gesprekken met passieve leden is Noorloos dui delijk geworden dat ook de zoge naamde kern van de kerk de randkerkelijkheid mede veroor zaakt. "Daarom is bescheiden heid op haar plaats. Die moet vooral tot uiting komen in de be reidheid goed te luisteren naar de motieven van mensen om pas- De gastschrijver in 'Uitdaging' waarschuwt zowel voor 'ongelo vig optimisme' (dat de bestaande kerkelijke vormen en manieren wel in stand zullen blijven) als voor 'ongelovig pessimisme' (dat de kerk haar tijd heeft gehad en ten ondergang gedoemd is). "Het evangelie inspireert tot gelovig realisme, omdat de kerk niet van mensen is maar van de Heer, zo dat Hij er wel voor zal zorgen dat voor haar een plaats en een vorm blijft bestaan Hij blijft wel dé- zelfde. maar niet hétzelfde. Dat geldt ook voor de kerk". KAMPERLAND - "Onze dominee heeft buitenlandse nei gingen", zo werd al een poos in het dorp gefluisterd. En dat klopte. Bert Schüssler (33), die zes jaar de gereformeerde kerk diende in het Zeeuwse Kamperland (Noordbeve- land), staat nu op het punt met vrouw en drie kinderen naar Curasao te vertrekken, waar hij predikant wordt van de Verenigde Protestantse Gemeente (VPG). Een combi natie van de lutherse, hervormde en gereformeerde kerk. Schüssler is de eerste gereformeerde 'zieleherder' die bin nen de VPG gaat werken. De predikant Bert Schnssler uit Kamperland met zijn skeeler-schoenen. Met die sport probeert hij zich straks ook op Curagao in goede conditie te houden. (foto gpd> De dominee van Kamperland wil in elk geval voor drie jaar naar de West. „De ontmoeting deze zomer was heel positief. Het lijkt me ver rijkend zoiets eens mee te maken: een andere cultuur, andere men sen, andere manier van denken en van kerk-zijn. Ook verrijkend voor je eigen geloofsvisie en wereld- oriéntatie. En ons gezin is er op dit ogenblik voor geknipt dit te onder nemen". De gemeente op Curasao telt ongeveer vijfduizend leden en is onderverdeeld in drie wijken. De gereformeerde wijk heeft zo'n dui zend leden. „De randkerkelijkheid is er groter dan bij ons". Schüssler ging theologie stude ren omdat hij erg geïnteresseerd was in de bijbel. Toen hij eraan be gon, had hij niet direct de gedachte predikant te worden. „Die wereld van de bijbel vond ik een hele ont dekking en ik wilde daar wel meer van weten, ook wetenschappelijk. Natuurlijk kwam daar ook nog de belangstelling voor het geloof bij. Gaandeweg besefte ik, dat ik wel predikant wilde worden. Dat werd mij helemaal duidelijk toen ik sta ge liep in Elburg". Zijn eerste ge meente werd Kamperland. „Deze gemeente sprak ons, aan omdat ze al drie jaar zonder predi kant had gezeten en toch een heel actief gemeenteleven vertoonde. Men was er bewust bezig met ge loof en kerk, mondig en in staat zichzelf te helpen. Een predikant is per slot van rekening niet meer dan een boodschapper". Sport Op Curasao kunnen ze in elk ge val een sportieve dominee tege moet zien, want Schüssler is een verwoed skeeler (schaatsen op wieltjes). „Ik was in Kamperland de eerste die aan skeeleren deed. Op Curasao zal ook wel een stuk as- Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot fait zijn waar ik kan trainen. Sport heb ik altijd erg leuk gevonden. Ei genlijk ben ik van huis uit een zwemmer. Als jongen heb ik ooit eens meegedaan aan nationale kampioenschappen. Ik heb ook nog gezeild, maar uiteindelijk ben ik toch bij het schaatsen terechtge komen. Dat is meer een individue le sport. Door mijn werk als predi- DEN HAAG Op zijn kamer hangt een affiche met de tekst 'Als Oost en West elkaar weer vrij kunnen ontmoeten'. Toch is voor Jan ter Laak, landelijk secretaris van de rk vredesbeweging 'Pax Christi', de Oost-West-verhou- ding niet het enige. Ook de Noord-Zuid-verhouding bepaalt in belangrijke mate zijn activitei ten en die van de beweging. Op de algemene ledenvergadering van 8 oktober in Utrecht is een recent bezoek van 'Pax Christi Internationaal' aan Brazilië uit kant heb ik een volle agenda, en dat is niet zo geschikt om aan team sport te doen". Schüssler traint drie keer per week. „Voor m'n lichaam heb ik gewoon een te passief beroep. Ik zit en vergader veel. Soms sta je onder spanning van alle informatie die op je afkomt, blije en trieste. Dan is het heerlijk af en toe eens uit te waaien. Dat doe ik op het strand, gekoppeld aan een stukje lichame lijke aktiviteit" „Je kunt je psychisch goed ont lasten door lichamelijke aktiviteit. Bovendien werkt sport inspire rend. Wie een preek maakt, moet z'n woorden, gedachten en formu leringen goed afwegen. Soms liep ik halverwege vast. Maar dan ging ik hardlopen aan zee en dacht on dertussen verder de patronen voor m'n preek uit. Als ik dan weer thuis was maakte ik 'm zo af'. voerig besproken. Behalve Ter Laak ging uit ons land ook het kamerlid Eveline Herfkens daar heen. Het bezoek van tien 'Pax Christi'-vertegenwoordigers uit zeven landen betrof vooral de mensenrechten, landloze boeren en Indianen. Volgens Jan ter Laak moet de Zuid- en Midden- amerikaanse situatie een Eu ropese zaak worden, waarbij on der andere het Mensenrechten comité, het Internationaal Mone- Jan ter Laak van Pax Christi ...levende band met parochies.... Zo zal Bert Schüssler het onge twijfeld ook op Curagao doen. "Een gezonde geest in een gezond lichaam". En wat zijn werk betreft: „Geloof en kerk kunnen een blije zaak zijn. Het moet toch iets aantrekkelijks hebben. Dat heb ik m'n gemeente hier voortdurend proberen aan te geven. Geloven is voor mij een zaak, die het leven diepgang en perspectief geeft. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat je zelf niet op problemen stuit. En als predikant word je geconfronteerd met allerlei vragen van mensen die op een of andere manier zijn vastgelopen. Vragen waar ik ook niet altijd ant woord op kan geven. Tegen die mensen zeg ik dan: ik wil naar u luisteren en met u meegaan. Dat wil ik straks ook op Curagao zo doen". tair Fonds en het Vatikaan wor den betrokken. Een van de Pax-medewerkers in Nederland, Liduine Zumpol- le, gaat zich de komende maan den bezighouden met de schen ding van de mensenrechten in Colombia. "Vanouds hebben wij aandacht voor de mensenrech ten in landen als Nicaragua, Gua temala, El Salvador en Hondu ras, omdat de Katholieke Kerk daar erg sterk is. Wij kunnen het meest doen waar veel katholie ken zijn. Aan het anti-apartheids- beleid in Zuidafrika bijvoor beeld geven wij steun via de bis schoppen". Vijf jaar is Jan ter Laak secre taris van 'Pax Christi Neder land'. Daarvóór jaren pastor van de Omroepparochie in Amers foort en eerder eerste secretaris van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) als voorganger van Mient Jan Faber. 'Pax Christi', de organisatie waar Ter Laak al eerder werkte, was initiatiefne mer tot de oprichting van het IKV, het samenwerkingsver band van negen kerken voor vre de en gerechtigheid. Doel 'Pax Christi' bestaat nu veertig jaar. Doel is de vredesmentaliteit bevorderen, op basis van weder zijdse vermindering van bewa pening, betere verdeling van welvaart en meer samenwerking tussen volkeren, ongeacht ras, gezindheid of religie. De bewe ging probeert dit doel te berei ken door informatie, bezinning, vorming, internationale contac ten, ontwikkelingswerk en in vloed op de publieke opinie. Betrekkingen onderhoudt Pax ook met (vooral katholieke) ker ken in Oosteuropa: Polen, DDR, Tsjechoslowakije, Hongarije. Roemenië, Joegoslavië en de Sovjetunie. Daar wordt de orga nisatie ook door de machtheb bers als vredesbeweging geres pecteerd. In de jaren 70, toen het Vati kaan moeilijk met Russen kon praten, vroeg de leider van het Vatikaanse Secretariaat voor de Eenheid, de Nederlandse kardi naal Willebrands, 'Pax Christi'- voorzitter kardinaal Alfrink con tact aan te knopen met de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk. Dat is toen gebeurd en dat heeft Pax veel waardering van Vatikaanse kant opgeleverd. Ter Laak: "Wat wij konden doen was: uitwisse ling van standpunten en ideeën. Het zwakke punt van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk was het gebrek aan maatschappelijke be trokkenheid". "Dat kun je haar met helemaal verwijten. In ieder geval moet je er begrip voor hebben. Naar mijn mening heeft de Russisch-Ortho- doxe Kerk de contacten met 'Pax Christi' én met de Wereld raad van Kerken het is niet eerlijk alleen 'Pax Christi' te noe men gehandhaafd omdat ze een klankbord wilde hebben voor het moment dat er een nieu we situatie zou aanbreken. De winst van onze contacten was het wederzijds bewustzijn dat anders kon dan. hoe dan ook. Aartsbisschop Kyrill van Smo lensk,"die op 6 mei onze gast was op het symposium in Utrecht over 1000 jaar Russisch christen dom, zag de relatie van zijn kerk met 'Pax Christi' en de Wereld raad als een voorbereiding op wat nü in de Sovjetunie gaande is. Kyrill zei: Het zou voor ons veel gemakkelijker zijn geweest in een donker hoekje te blijven zitten. Jullie hebt ons behoed voor totaal isolement. In de nieu we situatie zal het voor ons veel moeilijker worden". Stijl Als officiële vredesbeweging van de RK Kerk, met internatio naal een kardinaal (König, oud aartsbisschop van Wenen) aan het hoofd en in Nederland een bisschop (Ernst) als voorzitter, heeft 'Pax Christi' een wat ander beeld dan bijvoorbeeld het Inter kerkelijk Vredesberaad. Dat ligt niet alleen aan een andere stijl volgens Ter Laak bij het IKV ge voed dooreen meer gereformeer de structuur en bij 'Pax Christi' door typisch rooms-katholieke invloed maar ook aan de ach terban zelf. "Van 'Pax Christi' zijn ook veel religieuzen en priesters lid. Priesters die lid zijn vervullen vaak parochietaken, en zo heb ben wij naast de eigen functiona ris per bisdom ook met de paro chies een directe en levende band. Ook het internationaal-zijn van de beweging is een feit van belang". Overigens wat het IKV betreft: „Er is een goede samen werking en dat is onze sterkte", zegt Ter Laak, die het als zijn plicht ziet in de eigen achterban het IKV te beschermen. Ook het initiatief van de Wereldraad en de Nederlandse Raad van Ker ken voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping krijgt aandacht. "Die oecumenische samenwerking is onze enige kans om niet te worden meege zogen in de huidige conserveren de trend. De kerk heeft behoefte aan veel plekken waar die eigen stijl een kans krijgt". Over deze 40 jaar heeft het Stu diecentrum voor Vredesvraag stukken van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen samen met 'Pax Christi' in Den Haag een boekje uitgegeven onder de titel 'In beweging voor de vrede'. De Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden bestaat 350 jaar. De doopsgezind-remonstrantse gemeente viert vandaag en morgen dit jubile um. (Tekening Jelle Keuning) LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kool stra, ha, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. A. J. de Jong; Mara- nathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecu menische geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 e 11.15 ds. Alblas; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Be- vrijdingsk. (Montgomerystr.) 10ds. Rietveld, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. De Mey-Meulendijk; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; 'Stevenshof' (geb. Dijkhof) 10 kand. J. Henzen jr.. Leiderdorp. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Bei- num. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. D. Gesmk. Noord- wijk. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina- mestr.) 10 ds. Hortensius; Oude Vest zie Hoogl. kerk; Maranathak. zie herv. gem.; Be- vrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 mevr. ds. Jacobi; Merenwijk zie herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. M. J. Arntzen. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 dienst. 7 ds. v. Langevelde. H.llegom. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehem kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pie terskerker.) 10.30 ds. Brüsewitz, dienst tgv 350-jarig bestaan kerkgebouw; Baptistenge meente (Bethl.kerk Driftstr.) 9.30 ds. Agte- reek, mmv zanggroep 'De Lofstem' IJmuiden Evang Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. S v. Groningen. 10.30 evang. W Smit Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. J. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 br. KI. van Twilleri, ha. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. 'De Christengemeenschap' (in oud-kath. k. Zoe- terw.singel) zat. 22 okt. 9.45 mensenwijdings- dienst. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7. zo. 10; Steen- schuur zat. 7. zo. 8.30, 10.11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7. zo. 9.30 en 11Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haart- straat zal. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Verseput, O.geest, ha, 7 ds Rang, N.-Vennep, |eugd- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Dnel, 7 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk 10 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. v. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Steenbergen, Den Haag. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN OEN RkJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 10 ds. Lamme, met doven, 5 ds. v.d. Gronden, met gehandicapten; Kruiskerk 10 ds. v. Wijngaarden; Opstandingskerk 10. ds. Boer, 6.30 ds. Ommering, ha; G. Herder- kerk 10 dr. C. Wigmans, 6.30 ds. Moll; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 ds. Moll, 6.30 zie G. Herderkerk; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Hoogendijk; Oudshoomse kerk 10 ds. G. Hooykaas, Den Haag; Sionskerk (Meteoor laan) 9.30 en 6.30 ds v. Wier. Kampen. Ge ref. Kerk Mar.kerk 10 ds. J. v.d. Haagen, Leidschendam, 5 zie Adventskerk; Salv.kerk 10 ds. Ommering. 6.30 ds Boer. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatnxl. 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Gerei Kerk (school Willem- str.) 9.30 ds. M. Janssens, 4.30 br. M. C. Woensdregt. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 evang. R. Wijmenga. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. A. v.d. Berg, 6.30 drs. C. Stavleu. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 evang. H. Bulthuis. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Bril- jantstr. 1) zo. 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30;De Bron zat. 7, zo.9 en 11 BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 ds. v. Eijk. Gouda, 6 ds. Hoek, Aalst. Geref./Herv. Gem (geb 'De Hoeksteen', Schweitzerstr.-Bern- hardstr.) 10 drs. A. van Vliet. Geref Gem 9.30 en 6 ds. A B. v.d. Heiden. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Vreugdenhil, Gouda; Salv.kerk 10 ds. Terlouw. 6.30 ds. De Knegt, Putten; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. Goossen, Wadd.veen, 6.30 ds. v.d. Hoef. Ge ref. Kerk 10 en 6.30 ds. EkJerman. ha. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Jonkman, Alphen; De-Stek 9.30 ds. T. J. Hagen. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff. 5 ds. T. J. Hagen. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Steege. Papendrecht, voor avond dienst geen opgave. Geref. Gem. 9.30 en 3.30 student P. Melis. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) zo. 9.30, dï. 8. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Mar kus. Broek op Langedijk, 6.30 kand. J. Mul- dery, Bergschenhoek. Geref. Kerk 10 (jeugd dienst) en 5 ds. Den Braber, Vries. Rk Kerk dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 en 5 (zangdienst) ds. Rothfusz. Geref. Kerk ('Hoeksteen') lOds. Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Lan gevelde. ha. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem. Dorpsk, 10en6ds. Aarents. ha;Ontm.kerk 10 en 6.30 ds. Sloof, ha. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7, zo 10. Vliegkamp Valkenburg 10 eucharistieviering, pater F. Walters. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Christ, 6 ds. Volk, O. Kerk 10 ds. C. v.d. Berg, 6 ds. Boogaard; Ichthusk. 10 ds. Hovi- us. 5 ds. Sjollema; Pniëlk. 9.30 ds. Bogaard. 6 ds. v.d. Berg; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. C. v.d. Bergh, Noordwijk, 6 ds. v. Niel, Rijnsburg, jeugddienst; De Hoeksteen (Bur- gersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. J. Storm. Overduin 2.15 ds. A. Baas. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederik- dreef 15) 10 ds. R. Boeijinga-Alders, Dordrecht. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Ker sten. 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Koster, 5 ds. v. Breevoort. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer mavo) 9.30 en 7 kand. J. M. de Groot. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Ge ref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Ge ref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Am- bachtsweg 2) 10 hr. A. Visser, Hilversum, ma 8.15 ds. J. A. Visser. Soefi-beweging Univer- sel Murad Hassil (einde Zuid-Boulevard) 4 nam. universele eredienst. KOUDEKERK AAN DEN RUN Herv. Gem 10 ds. v. Niel, Rijnsburg, 7 dr. Bade. Geref. Kerk 10 ds. W. Baas, S.heim. 7 zie herv ge meente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorp6k. 10 en 6.30 ds. v. Loenen; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born. Leythenrode 10 pater Poelma. Elis.-zlekenhuis 10 kerk dienst. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Bosma, Schevenmgen. 7 hr. J. v. Wallinga, L.dorp, jeugddienst; Pauluskerk 10 ds De Gelder, ha. Geref. Kerk 10 ds, De Wit, Oosterwolde (Fr 7 zie hen/, gemeente. Geref. K. Vrijg. (Prin- sessestr. 1) 9.30 leesdienst, 4.30 ds. J. M Batteau. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 5 ds. J. v. Es. Velp. Chr. Geref. Kerk 10 ds. v Dijken, 4.30 ds. Hogenbirk, S.heim. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45. Rk Kerk: Agat- hakerkzat.7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 10.30; Mariakerk zat. 7. zo. 9 en 10.30, Engelbew. zat. 7, zo. 10. NIEUWKOOP: Herv Gem. 9.30 hr. N Stam. 6.30 ds. Rijksen, Welsum. Geref. Kerk 9.30 ds. R. Hanenburg, 5 avondgebed Chr. Geref Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. J. Boiten. Remon- str. Gem. 10 ds. Friederich. Evang. gem. (ver- gebouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem 9.30 ds B. J. v.d. Kamp, Scherpenzeel, 6.30 ds. De Graaff. Ge ref. Kerk 9.30 hr. G. Kat, H.woude, 7 ds. J. Végh, Scheveningen. Rk Kerk zat 7. zo. 9 en NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Ten Voorde, ha. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref Kerk 9.30 en 4.30 ds. H. Westerterp. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Zouten dijk, Groningen. Geref Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Stolk. Aalsmeer, 7 mevr. J. Teusink, Mijd- NOORDWUK Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Keuning, ha, 5 ds. C v.d. Bergh; Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Ruiten- burg, ha; De Rank (Golfbaan) lOds. Nap. Hui zen Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, ha; Vinkenl. (Binnen) 10 ds Roosjen. 7 ds. Kuiper. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 hr. M. de Ridder. 'Sole Mio' 9 ds. Keuning. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. B. v. Ginkel, A.dam. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDWUKERHOUT Dorpsk 10 ds. v.d. Meij, ha. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9 en 11 Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- kerk 10 drs. G. Schwencke; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. F. H. Zoek. 7 hr. W. J Schot, Ge ref. Kerk 10 ds. Iz Meyer, R.dam Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 ds. J. R. Visser. Urk. Ned. Geref Kerk (Gem- .centrum) 8.45 ds. Smit, Dalfsen. 4 ds. Kie- zebrink, Baarn. Van Wijckerslooth 4 ds. Plomp. Endegees» 10 ds. M. Blom Volle- evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. Pauluskerk nam. 7.30 ds. A. H. v. Gent, mmv Vredeskerk- koor Katwijk. OUDE EN NIEUWE WETERING. Herv. Gem. 9 30 ds. De Graaff. Nieuwveen. Geref. K. 9.30 hr. D. J. Brouwer, Katwijk, 6 30 hr F. v.d. Louw, Tienhoven. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.15 en RUNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v Dok, Alphen, 7 hr. Goedhart, Nieuwkoop Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij RUNSBURG Herv Gem. Laurentiuskerk 9 30 ds. Wagter, 5 ds. P. v.d. Berg, Den Haag; Bethelkerk 9.30 ds. Poot, Zoetermeer, 3 ds. Wagter, aangepaste dienst. Geref Kerk Pet rakerk 9.30 ds Snel, 5 ds. Sybrandy; Immanu- elkerk 9 en 10.30 ds. Sybrandy. 5 ds. Terpstra; Maranathakerk 9.30 ds. Terpstra. 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vnjg. 10 en 5.15 ds. v.d. Haar. Gouda. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst. 4 ds. De Boer. Eemdijk. Evang. Christengem (aula mavo) 10 evang C. Vork. Wezep. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. G. W. Rijksen (S.heim), 7 ds. Bras. Geref. Kerk 10 ds. J. Eerbeek, Den Haag, 7 zie herv. ge meente. Chr. Geref. K. 10 ds. Hogenbirk, 5 ds. v. Dijken. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. B. Kolff-Vos, Naarden. Rk Kerk zat. 7. zo 9 30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. Den Heeten, Hoofddorp, 6.30 kand. G. J. de Bruin. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12, kerk Langeraar zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 kand. A La gendijk. Leiden, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema. 6.30 ds. W. Baas. opendeurdienst. Geref. K. Vrijg. 9.30 lees dienst, 5.30 ds. Heida. Vliegkamp Valken burg: zie Katwijk a.d. Rijn. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. Hemmes. O.geest. Rk Kerk zat 7. zo. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhof land) 10 ds De Zwart, 7 jeugddienst. Hulp en Heil-kerk (Schakenbosch) 10 ds. O. Boonstra. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 kand. J. de Jong. Bleskensgraaf. 4 30 ds J. Poort, Oisterwijk. Geref. Kerk 10 ds. J Eek hof. Leiden. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 4.30 ds. G. Geerds. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 gespreksdienst in Ds. Fortgensschool. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7. zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WAODINXVEEN Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Zoutendijk. Groningen, Hoek steen 9.30 kand. L Burger. 6.30 ds C. den Boer, Bitthoven. 8ethelk. 9.30 ds. Verspuij. Goudriaan, 5 ds. Kunz, Rehoboth-school 9.30 vie. W. Groenenboom; Imm.kerk 10 en 5 ds. v. Houwelingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 ds. Stolk, Aalsmeer, Ontm.kerk 10 ds. Bongers. Remonstr. Gem. 10 ds. v Ros- sum, Voorburg. WARMOND: Herv Gem. 10 ds. Muis. ha. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11 WASSENAAR; Herv, Gem. Dorpsk. 10 ds. P. Sierat, O.geest, 4,30 kand. v. Dis; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. zie Zijllaankerk; Dorpscentrum 9.30 ds. J Poort, Oisterwijk. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, gez. dienst, 7 ds. Terpstra. Ri|ns- burg. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Wemer, Assen. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 hr. Goed hart, Nieuwkoop, 6.30 ds. Blenk, A.dam. Ge ref Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema, Zw.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN Herv Gem 9 30 hr J de Haan Geref Kerk 9.30 hr J Karstens, Lei den, 7 ds. Christ, Katwijk aan Zee. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 ds. Wolt- haus. Rk Kerk St. Jan zat. 7 30 en zo. 9 30; Chr. Dienaark. zo. 10; Meerburgkerk H Rijn dijk zat. 7. zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Heij- mans. Alphen, 6.30 ds. Geluk, R.dam Geref Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Aalders, Wou- brugge.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15