Nieuw onderkomen voor peuterspeelzaal Besloten karakter van complex handhaven Lisse ontvangt deelnemers aan jubilerende Strontrace Scheenstra krijgtkick9 van verkeersbord ZATERDAG 15 OKTOBER 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Warmondse De Woezel dient wensenlijstje in Leiden 8 Den Haag 20 Oegstgeest 3 A 44[ Voorhout Noordwijk Oegstgeest-Noord WARMOND - De Warmond- se peuterspeelzaal De Woe zel krijgt een nieuw onder komen op de plek van de volgend jaar leegkomende school De Leerhoeve. Die plek ligt vlak naast speel zaal De Woezel en de War mondse stichting voor peu terspeelzalen is er zeer te vreden mee. Minder en thousiast is ze over het tijd stip van verhuizing, begin 1990. Door rottende kozijnen tocht het huidige onderkomen aan de Ende- poellaan en is het niet altijd even veilig. Gemeente en De Woezel hebben afgesproken dat de riole ring wordt opgeknapt en dat het gebouw veilig en warm dient te worden. Volgens gemeentesecreta ris C. Zoetemelk gaat het om de puur noodzakelijke aanpassingen. Woezel-voorzitter, mevrouw N. van Mameren, "hoopt er maar het beste Haar stichting moet de kosten dragen en ze nig mogelijk geld uitgeven" aan het gebouwtje dat voor tien jaar is neergezet en er al vijftien jaar staat. De redenen hiervoor zijn simpel. "Het gebouw deugt allang niet meer en wordt over twee jaar ge sloopt", stelt Van Mameren vast. Ondertussen onderzoeken ge meente en stichting hoe de nieuw bouw er moet uitzien. Twee kwes ties staan hierbij centraal. Een: om dat op verschillende momenten Leerhoeve, Woezel en sporthal Klimop tegen de vlakte gaan, ont staat een groot bouwterrein in hartje Warmond. Nieuwe wonin gen moeten hier bij de nieuwe peu terspeelzaal passen. Twee: komt, alleen een peuterspeelzaal of ver rijst er ook een kinderopvang voor halve dagen? Uit een enquête onder War mondse ouders bleek twee jaar ge leden dat er behoefte bestaat aan kinderopvang, maar Van Mameren zou het al mooi vinden wanneer voor een dergelijk plan een semi- permanente aanbouw komt. "Dat is goedkoper en kan ook gemakke lijk weer worden weggehaald". Aan de 'hardheid' van de enquête twijfelt ze geen moment: "Hoewel die twee jaar geleden is gehouden, denk ik dat de behoefte er nog wel zal zijn". Eisen Over de kosten van de nieuw bouw is door dergelijke onzekerhe den nog weinig te zeggen. De Woe zel heeft wel een pakket van eisen samengesteld. Er moet in het nieu we gebouw een ruimte komen om te vergaderen en fonteintjes bij de toiletten zijn onontbeerlijk. "Eén waterplaats voor 16 kinderen is erg weinig". Als de Woezel ook een ver blijfplaats voor babies, peuters en oudere kinderen voor halve dagen wordt, dan zullen er ook personele maatregelen moeten worden ge troffen. De peuterspeelzaal heeft nu elke ochtend één professionele leidster in dienst, die wordt geas sisteerd door een vrijwilligster. Tot voor kort leek het erop dat de deel van Woezel-peuters naar De Triangel zouden verkassen, het gebouwtje waar voorheen de kleuters van de protestants-christelijke Ooster geest-school les kregen. In dat ge bouw zou de peuterspeelzaal in korte tijd kunnen uitgroeien tot een kinderopvang voor halve da gen, stelt Van Mameren. De ge meente had er al een 'financieel plaatje' voor. B en W van Warmond moesten echter anders beslissen en De Triangel toewijzen aan de nieuwe, derde basisschool van Warmond. Dit omdat volgens de wet de ge meente voor 1 oktober een ruimte moest aanwijzen voor die alge meen-bijzondere school. De nieu we school wil volgend schoolsei- zoen de deuren openzetten. Uitwijken naar het Leerhoeve- pand, dat mei volgend jaar leeg komt in verband met de nieuw bouw door de katholieke scholen stichters, wilde niemand. Het zou onjuist zijn om een gebouw dat door de ene school om onderwijs kundige redenen wordt verlaten, aan een andere school toe te wij zen. Over de door CDA-fractielei- der mevrouw Den Ouden ooit ge dane suggestie om nieuwbouw bij de Rabo-bank te plegen, zegt de Woezel leidster: "Doe me een lol, daar is het absoluut ongeschikt voor. Ik zie het al, al die peuters die de Herenweg moeten oversteken". Bedenkingen De voorzitter zegt dat zij on danks alle perikelen "niet tegen over de nieuwe school is komen te staan". Maar ze behoudt haar be denkingen. "V/ij hadden de eerste rechten", zegt ze. "De Triangel is ons nooit hard toegezegd, maar er waren wel verwachtingen gewekt. Onder meer door die passage in de accommodatienota, waarin wij in de Triangel werden gedacht". "B en W hebben ook niet voor niets hun excuses aangeboden", vervolgt Van Mameren. "Eerst had ik er geen begrip voor. Nu respec teer ik dat de gemeente een nieuw initiatief verder op weg helpt, maar ik blijf erop wijzen dat wij te doen hebben met 85 kinderen. De nieu we school begint met 30 leerlin gen". Die 85 Warmondse peuters die elke ochtend van kwart voor negen tot kwart voor twaalf onder de hoe de zijn van de Stichting Peuter speelzalen, zullen het de komende twee jaar met De Woezel moeten blijven doen. Gelukkig liggen de huidige en toekomstige zaal cen traal en zijn basisscholen nabij. Het halen en brengen is en blijft dus ge makkelijk", aldus Van Mameren. Het bord Oegstgeest-noord geeft burgemeester Sj.H. Scheenstra "een kick", al ziet hij er ook het ludieke van in. (foto Wim Dijkman) OEGSTGEEST 'Oegstgeest- noord', staat er sinds enkele dagen op het ANWB-bord bij de afslag Voorhout/Noordwijk op de rijks weg A44. Pratend over het initia tief, twijfelt burgemeester Sj.H. Scheenstra van Oegstgeest tussen een sneer en voorzichtige trots. Eerst zegt hij dat het "een kick geeft" en hem "echt wat doet". Kort daarop stelt hij vast dat zijn gemeentebestuur er "het ludieke van inziet". "Zoveel noord hebben we nu eenmaal niet", schampert hij. "Tijdens de gemeenteraadsver gadering eerder deze week grapten we dan ook dat we nu in Oegst- geest-zuid vergaderen. De fietsver- binding naar Buitenlust werd uit geroepen tot de verbinding naar EKEKO - Het muziekgezelschap Oegstgeest-west". Ekeko treedt zondag op in het Am- Doorsnee burgers zegt dergelij- wijk'. "Maar dat doet de ANWB niet", is hem opgevallen. "Die houdt het bij windrichtingen". Be zwaarlijk vindt het gemeentebe stuur dat niet, maar de eerste bur ger benadrukt wel dat het geen B en W-initiatief is geweest: "Dat zou duiden op grootheidswaan". Om de bescheidenheid nog eens te illustreren, voorziet hij de ANWB-verwijzingen van het vol gende commentaar: "Bij de afslag Oegstgeest-noord staat dat Oegst geest op 3 kilometer afstand ligt. Het lijkt heel wat, maar als je niet uitkijkt ben je er al weer uit". Baggerstort in Braassem LEIDEN De gecontroleerde stort van bagger in het Braasse- mermeer tast de ecologische na tuurwaarden ervan niet aan. Ook levert het storten geen gevaar op voor de volksgezondheid en wor den de normen niet overschreden voor het gebruik als zwemwater, viswater of voor de drinkwater voorziening. De gestorte bagger, het grondwater en het oppervlakte water voldoen aan de eisen. Dat blijkt uit een onderzoek dat het raadgevend ingenieursbureau DHV in opdracht van de gemeente Rijnsaterwoude heeft uitgevoerd. De resultaten van dit onderzoek zijn gistermorgen punt van bespre king geweest tussen de Braassem- gemeenten Alkemade, Rijnsater woude en Woubrugge en het hoog heemraadschap van Rijnland. Hierbij was ook aanwezig gedepu teerde Van der Vlist (milieu). Tijdens deze bespreking zijn af spraken gemaakt over toezicht en controle op de slibstort. Er wordt dagelijks gecontroleerd, zowel vanaf de wal als op het water, en er worden streekproefgewijs mon sters genomen van zogenoemde onderlossers. In overleg met de provincie zal er dan ook volgens de sinds juli van dit jaar geldende ver scherpte richtlijnen worden door gegaan met storten. Sieraden In het gemeentehuis van Leiderdorp is nog tot en met 4 november een expositie te zien van sieraden en gegraveerd glas van Hiske Bern en aquarellen van Arie Boers. Het gemeentehuis is elke werk dag open van negen tot vijf uur en op woensdagavond van half zeven tot acht bachts- en Baljuwhuis Voorstraat in Voorschoten. Ekeko brengt instrumentale muziek met een tropisch karakter. De uitvoe ring begint om 12.30 uur en de toe gang is gratis. de ke aanduidingen niets en bewo- dergelijke gebieden den zich wel eens buitengesloten kunnen voelen, oppert Scheenstra. Hij had dan ook liever de aandui ding 'noord' vervangen door 'Haas- WARMOND - Ter gelegenheid van de vijftiende Strontrace varen dit jaar vier zeilschepen met een la ding stront van Warmond naar Lis- se. De stront wordt door de tjalk 'De vier gebroeders' vanuit Fries land naar Warmond gebracht. Dinsdag 18 oktober wordt het daar verwacht en het zal er tot woens dagmorgen blijven liggen. 'De vier gebroeders' vertrekt zondagmid dag uit Workum. In totaal telt de Strontrace 17 deelnemers. Die vertrekken een Oegstgeester Volkstninverenigiiig niet gelukkig met plannen gemeente OEGSTGEEST - De Oegstgeester Volktuinvereniging houdt de eventuele aanleg van een wandel- en fietspad langs haar terrein nauwlettend in de gaten. Maandag avond is er een inspraakavond van de gemeente over de structuurschets, die eerder dit jaar door een ambtelijke werkgroep is gepresenteerd. Daarin wordt onder meer de recreatieve route van de Almondeweg langs de Volkstuinen en de sportvelden naar de Willibrordkerk besproken. door Britta Alink "Daar gaan we zeker naar toe. In principe zijn we. niet tegen de aanleg van zo'n pad, zolang er maar geen gemotoriseerd ver keer mag rijden. En bovendien willen we wel graag weten hoe de aanleg ervan wordt gereali seerd", zegt F.C. van Gentevoort, secretaris van het bestuur van de volkstuinvereniging. Als de aanleg van het pad door gaat - hetgeen overigens nog wel een aantal jaren kan duren - zul len er een paar tuinen moeten verdwijnen. De mensen die daar de dupe van worden, mogen vol gens het bestuur in geen geval fi nancieel nadeel ondervinden van de verandering. "Maar we vinden het vooral belangrijk dat het karakter van het tuinencom- plex niet wordt aangetast. De kleinschaligheid en de besloten heid moeten gehandhaafd blij ven. We willen dat het terrein niet helemaal open komt te lig gen, want dan wordt de verlei ding voor verschillende mensen misschien te groot om op de stukjes grond van onze leden te komen", aldus de secretaris. Er zijn 118 tuinen in Oegst geest. De vereniging heeft 125 le den omdat een aantal mensen een tuin deelt. Dit jaar viel de in schrijving op de wachtlijst een beetje tegen. Andere jaren ston den er geregeld dertig mensen op de lijst, nu nog maar vijf. "In de periode dat de vut werd inge voerd schreven veel mensen zich hals over kop in voor een tuin, vandaar die enorme wachtlijst. Tegenwoordig blijkt dat r toch iets langer doorwerken dan ze aanvankelijk dachten en dan nemen ze niet zo snel meer een hobby. Daar komt nog bij dat een aantal mensen dat in die tijd lid werd van onze vereniging toch terug is gekomen van het en thousiaste tuinieren. Het kost best veel tijd als je de grond goed verzorgt. Een paar uur in de week toch minstens en dat valt voor sommige leden toch niqt mee", zegt Van Gentevoort. Plezier De voorzitter van de vereni ging, oud-gemeenteraadslid van Oegstgeest H.J. Penning, bena drukt vooral het plezier dat ie mand kan hebben aan een tuin. "Het is toch fantastisch datje iets ziet groeien datje zelf in de grond hebt gezet. In de tuin sta je heel dicht bij het leven. Of zoals die beroemde uitspraak dat zo mooi uitdrukt: 'wat groeit en bloeit, dat boeit," zegt de voorzitter. Hij prijst de milieubeweging. "Vroeger aten we alles maar zon der er bij na te denken. Nu is ie dereen veel bewuster van wat hij of zij eet. Voor veel mensen zijn de ogen geopend. We zijn ge waarschuwd voor het gevaar dat we ons zelf aandoen. Trouwens", zegt Penning lachend, "je eigen onbespoten groente is ook nog lekkerder dan wat je bij de groenteboer haalt". Zelf is hij na zijn pensioen met de tuin begonnen, omdat hij niet stil wilde zitten. "En reken maar dat je in een volkstuin in bewe ging blijft. Je bént altijd bezig om je grond er zo mooi mogelijk te laten uitzien, maar vooral om er groente en fruit te kweken. Je De volkstuinders F.C. moet regelmatig onkruid wieden en je moet het schuurtje of de kassen bijhouden. En daar komt nog bij dat we samen met de an dere leden de paden tussen de tuinen onderhouden. Al met al heel wat uurtjes in de week," al dus de voorzitter. Veel volkstuinen in Nederland lijken op vakantieparken. Daar mag je een huisje op bouwen dat groot genoeg is om er een aantal maanden per jaar in te wonen. In Oegstgeest heeft de gemeente daar echter geen toestemming voor gegeven. De schuurjes mo gen niet groter zijn dan twee me ter breed, hoog en lang. De kas sen mogen iets groter zijn. Maar op het terrein is geen gas en licht, alleen maar water uit de sloot. De amateur groentekweker mag niet op het terrein overnachten. Overdag zijn vooral de ouderen er aan het werk. 's Avonds zie je de jongere liefhebbers die een baan hebben. In de weekeinden is het er bijna altijd druk. Het be stuur denkt dat de beslotenheid van het terrein er mede de oor zaak van is dat het er zo gezellig is. De aanleg van een fietspad zou dat wel eens kunnen versto- Afspiegeling De leden van de Oegstgeester volktuinvereniging vormen vol gens het bestuur een afspiege ling van de bevolking in de ge meente. De leden hebben ver schillende achtergronden. Er zit ten ingenieurs, meesters in de rechten, artsen en metselaars. een stratenmaker en een oud- vertegenwoordiger bij. De leef tijden verschillen nogal: van te gen de 70, maar ook van nog geen 25. De motieven om een tuin te ne men zijn voor iedereen anders. "Het idee dat alleen mensen met een flat een moestuin willen, wordt hiermee de wereld uitge holpen. Er zitten inderdaad men sen tussen die drie hoog wonen en die graag hun balkonnetje eens verruilen voor de natuur. Maar er zijn ook, vooral de oude ren, die het enkel en alleen voor hun plezier doen en om onbespo ten groente te kunnen eten. Som mige leden hebben hun leven lang al een volkstuin gehad, an deren hebben net dit jaar voor het eerst een plantje in de grond gezet. Een enkeling doet het om de dagelijkse uitgaven te verla gen", zegt de voorzitter. Een nieuw lid kan zonder eni ge kennis van zaken met een tuin beginnen. De vereniging organi seert twee keer per jaar een ver gadering die wordt gehouden in de agrarische school in Oegst geest. De directeur van die oplei ding draagt de 'amateurtuinders' een warm hart toe en hij geeft voor of na de vergadering altijd handige tips voor nieuwelingen. En ook de wat oudere leden zijn altijd bereid om iemand van ad- Een volkstuin in Oegstgeest hoeft niet veel te kosten. Een nieuw lid van de vereniging be taalt 250 gulden entreegeld. De pacht van de grond kost 50 gul den per jaar en het lidmaatschap van de vereniging kost jaarlijk een tientje. Van het entreegeld wordt het grote onderhoud op het terrein betaald. De wallen van de zelfgegraven slootjes moeten worden onderhouden en onlangs is er een stortplaats voor mest aangelegd. "Voor die tijd gooide de leverancier de mest al tijd gewoon op de grond, dat trok in de bodem en dat werd zo'n rot zooi. Nu liggen er tegels op die plaats en die spoelen met de re gen gewoon schoon", aldus Van Gentevoort. dag later uit Friesland. De tjalk met de stront bedoeld voor Lisse vaart via Amsterdam en de Ringvaart langs Aalsmeer naar Warmond. Als de Ringvaart niet te bezeilen is, vanwege te veel, te weinig of ver keerde wind, dan zal de tjalk door een paard getrokken worden. De Stichting Zeilvaart Warmond hoopt een beetje op verkeerde wind. "Want", zegt H.Tromp, voor zitter van de stichting, "het is een heel bijzonder gezicht om een paard zo'n schip te zien trekken. Maar het is wel hard werken voor zo'n dier en voor de bemanning. Er kan niet voortdurend worden ge trokken. Steeds moet het schip worden losgemaakt, vanwege lan taarnpalen en andere obstakels". Woensdag om 9.00 uur wordt de lading verpakte koemest in drie Westlanders en een Kagenaar over geladen. De vier schepen, die vori ge week hebben meegedaan aan de 'stormachtige' Turfrace, varen dan via de Kagerplassen en de Ring vaart naar Lisse. Ze worden wor den daar rond 13.00 uur verwacht. De burgemeester van die gemeente zal hen ontvangen bij de Lisser- brug. Met de tocht naar Lisse wordt het vroegere vervoer van mest uit Friesland naar de Bollenstreek ge symboliseerd. Ook toen werd de stront in kleinere schepen, meestal Westlanders, overgeladen. De gro te tjalken konden niet over de klei ne vaarten tussen de bollenvelden De Strontrace wordt dit jaar als vanouds groots aangepakt. De Stichting Zeilvaart Warmond be reidt zich voor op een hartelijke ontvangst voor de Friese mestsche- pen. Ze komen waarschijnlijk op dinsdag 18 oktober aan bij park 'Groot Leerust'. Afhankelijk van de wind kan dat ook woensdag worden. Dan moeten ze een uur blijven liggen voordat ze weer aan de reis terug beginnen. Vorig jaar kwamen ze vanaf 6.00 uur 's och tends binnen. "Dat vonden we wel jammer. Ze blijven maar een uur en dat tijdstip is te vroeg voor de Warmonders om te komen kijken. We hopen dat de schepen dit jaar op aantrekkelijker tijden binnen komen", aldus Tromp. Dinsdag en woensdag is er in het park een demonstratie van oude scheepsmotoren. Aan de walkant is een café-terras, waar belangstel lenden kunnen wachten op de aan komst van de schepen. VOORSCHOTEN - Geboren: ivar N., zv. F.J.M. van Cleef-Kegel. Abraham van der Hulstlaan 35; Petrus G.M.. zv. A.J. Vogels- Mooijman, Bijdorpstraat 40. Ondertrouwd: E.H.M. Schols met H.J.M. Elie; M.L. de Jager met Y.H. Gort; M.L.J. de Groot met I.A.J. van Veen. Gehuwd: K.J. Sachumsky met J.A.S.A. Kie- vits; Y.M. Onderwater met Th.S. Wetting; D.J.U. Niessen met C.M.J. van Wissen. Overleden: J.S. Tazelaar wv. Dondorp, oud 87 jaar; J. van Beek. oud 81 jaar; G.J Pieter- se. oud 77 iaar, M.A. Stoter wv Van der Steeg, oud 76 jaar. THE yCUNe VERDI IN CONCERT otooh maUhai VICKI BROWN MADELINE BELL - GORDON NEVILLE - TOM PARKER in een hommage aan Verdi Op 27 oktober zal in de Groenoordhallen te Leiden een bij zondere muzikale manifestatie plaatsvinden. THE NEW LONDON CHORALE die in ons land zoveel suc ces oogstte met de lp THE YOUNG AMADEUS en THE YOUNG MESSIAH en daar vorig jaar een tournee mee maak te zal dit keer een eigen hommage brengen aan de prachtige muziek van GIUSEPPE VERDI. In de Groenoordhal kan men The Young Verdi nu in concert zien, een muzikale happening waaraan behalve TOM PAR KER. VICKI BROWN. MADELINE BELL en GORDON NE VILLE tweehonderd personen meewerken. Een groot symfo nie-orkest, een ritme-groep en een koor van 150 personen zal de schitterende muziek van Verdi in de versie van TOM PAR KER laten horen. Het programma zal het breedste scala laten horen van TOM PARKER'S werk tot nu toe. Zo zijn er voor de pauze hoogtepunten uit THE YOUNG AMA DEUS en THE YOUNG MESSIAH te beluisteren. Na de pauze volgt THE YOUNG VERDI in concert, een ken nismaking met operamuziek zoals die tot nu toe bekend EWERKENDEN Lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad die hun toegangskaarten halen bij het hoofdkantoor van deze krant. Witte Singel 1 in Leiden, genieten tegen inlevering van de bon een korting van f3.- per per soon. BON Naam: Adres: Woonpl./Postcode Wel/niet abonnee

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11