Schuld ligt niet alleen bij leerling aAvokaat,.. Jeugdleider van verwende standjes Meer poen Ouderorganisaties houden 'spijbelweek' van 10 tot 15 oktober i kmtèèiïëwwtfer en ik&if ws Wib djtim&it tn -fac/i tv96m'rt(SfooWec oók mm nïzjwtdwtölw éjt id't nUMIW WfflH LD-cup junioren Wetenschap te kijk gezet WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 PAGINA 9 PAGINA VOOR JONGEREN De medische specialisten zijn voor de tweede keer in een paar jaar in een soort staking ge gaan. Sinds maandag draaien ze de hele week zondagsdien sten. Dat betekent dat ze alleen mensen behandelen die écht niet kunnen wachten. En als het aan de specialisten ligt, blijft het voorlopig zondag. Want ze zijn heel kwaad op het kabinet. Het gaat net als twee jaar ge leden om de centen. Het kabi net besloot vorige week om hun inkomen te verlagen. Een spe cialist met een gewone prak tijk en een normale werkweek mag van het kabinet straks nog 172.600 gulden per jaar verdie nen, terwijl dat nu nog 180.000 gulden is. Bovendien krijgen ze straks ook een lagere vergoe ding voor hun praktijkkosten. Nu is dat nog 107.000 gulden per jaar, maar in 1991 moeten ze het met 65.000 gulden doen. Over die laatste vergoeding wordt al jaren geknokt. De spe cialisten krijgen dat bedrag omdat ze veel kosten hebben die los staan van het aantal pa tiënten dat ze behandelen. Zo moeten ze bijvoorbeeld een se cretaresse hebben om afspra ken te maken, en veel geld uit geven aan congressen en boe ken om 'bij te blijven'. Maar hoeveel hebben ze daarvoor nodig? De ruzie tussen de spe cialisten en de ziekenfondsen daarover liep vorig jaar zo hoog op, dat de specialisten hun con tract mejt de ziekenfondsen op zegden. Daarin was de betaling van de behandeling van zieken fondspatiënten geregeld. Tof dan toe stuurden de specialist ten hun rekeningen direct naar de ziekenfondsen, maar vanaf dat moment gingen ze naar de patiënt. Die moest betalen en zelf maar zien hoe hij dat geld van zijn ziekenfonds terug kreeg. De patiënten moest dus als het ware het geld voor schieten voor het ziekenfonds. Het kostte heel wat hoofdbre- Golden Earring is deze maan den bezig met 'The very best of- ...tour' ter gelegenheid van het succes van de gelijknamige dub- bel-lp. Begin van dit jaar ver scheen deze dubbelaar met daar op de 32 hit-singles uit het 25-ja- rige bestaan van de Earring. De plaat is onlangs met platina be kroond. In deze periode wordt ook de laatste hand gelegd aan een nieuwe studio-lp. Deze lp zal na 'The very best of...tour' in de win kel liggen, rond. yovember 1988. Samen met Dave Stewart van de Eurythmics treedt Londonbeat maandag 17 okto ber op in Paradiso in Amster dam. Het viertal wordt muzikaal terzijde gestaan door Booby Clark (drums), Phil Edwards keyboardsSteve Price (bas) en John Turbull (lead guitar). Laatstgenoemde speelcle onder anderen bij Paul Young en Ian Dury. De Engelse formatie Ellis Beggs Howard gaat toeren met T'Pau. Daarbij staan ook LEIDEN - Elke dag gaan tussen de 50.000 en 100.000 middelbare scholieren niet naar school. Gespijbeld wordt er veel meer dan de scholen willen toegeven. Zo veel leerlingen blijven wel eens een dagje of uur tje weg dat een onderzoekscommissie van het minis terie van onderwijs concludeert dat de 'schuld' niet alleen bij de leerlingen zelf ligt. Het Samenwer kingsverband Schoolverzuim, waarin vier landelijke ouderorganisaties zijn vertegenwoordigd, wil wat aan het probleem doen. Deze week (10 tot en met 15 oktober) houden ze een landelijke 'Week voor het schoolverzuim'. kens om te voorkomen dat de patiënten daardoor in de pro blemen kwamen. De specialis ten en de ziekenfondsen kun nen elkaar nog steeds wel schieten. Maar ook tussen de specialis ten en het kabinet boterde het niet erg. De kosten voor de ge zondheidszorg blijven maar groeien. Alle pogingen om daaraan een einde te maken zijn op niets uitgelopen. De specialisten zijn geen uitzon dering. Ze kwamen na lang on derhandelen met het kabinet overeen om een paar honderd miljoen gulden te bezuinigen. Maar na verloop van tijd bleek dat daar maar bar weinig van was terechtgekomen. De rfegering besloot het toen harder aan te pakken. Afgelo pen donderdag ging de kogel door de kerk: het kabinet bei- sloot het inkomen én de prak tijkkosten te verlagen. De spe cialisten waren woedend. Zij houden vol dat ze wél hebben ingeleverd. Zoveel zelfs, dat een groot aantal van hen fail liet gaat als ze nog meer moe ten inleveren. Dat de totale kosten desondanks niet zijn ge daald, komt door dingen waar zij ook niets aan kunnen doen. Het is dus niet eerlijk om ons daarvoor te laten betalen, re deneren de specialisten. Sympathie voor hun actie be staat echter nauwelijks. Niet het kabinet wordt er het slachtoffer van, maar mensen die ziek zijn of ongerust zijn over hun gezondheid. Een pa tiëntenorganisatie heeft de rechter daarom vandaag ge vraagd de acties onmiddellijk te verbieden. Bovendien is het natuurlijk maar de vraag of de specialisten het écht zo slecht hebben. Tenslotte is 172.600 gulden per jaar bepaald geen minimumloon. SJAAK SMAKMAN Leidse scholier in Amerika twee concerten in Nederland op het programma. De lp van de groep, getiteld 'Homelands', ligt binnenkort in de winkel. Met een nieuw soort geluids drager wil platenmaatschappij EMI de singlemarkt weer leven inblazen. Het gaat om de A- single, met een bespeelde en een lege kant, die te koop is voor de halve prijs. Het is niet zo dat EMI de gewone singles afschaft. De be slissing van het al dan niet uit brengen van een gewone single oj A-single wordt telkens opnieuw overwogen per titel en per ar tiest. Het nieuwe plaatje wordt geïntroduceerd met de song 'The way to your heart' van Soulsis- ter. In Amerika worden elke zo mer veel jeugdkampen ge organiseerd. Vaak voor kin deren uit arme gezinnen. Maar de stichting 'Camp America' heeft ook kampen voor kinderen uit rijke tot zeer rijke milieu's. De lei ding bestaat behalve uit Amerikanen ook uit Engel sen, Duitsers, Oostenrij kers, een enkele Spanjaard en... Nederlanders. Een van hen was de 18-ja- rige Leidenaar Jasper Weg man. Hij gaf zich op zonder dat hij wist wat hem te wachten stond. Een Neder landse scholier acht weken tussen het verwende kroost van de Amerikaanse happy few. A LEIDEN "Camp Summit', het kamp waar ik ben geweest, ligt op ongeveer twee uur rijden van New York. Het was voor mij de eerste keer en ik wist inderdaad niet hoe het zou uitpakken. Maar ik vind het leuk om met kinderen om te gaan, dat ligt me. Dus ik was niet bang dat het een flop zou worden. Maar met deze kin deren is het toch even anders. Moetje nagaan, de ouders betaal den per kind vijfenveertighon derd dollar. Een slordige negen duizend gulden. Sommige gezin nen stuurden drie kinderen en betaalden dus zevenentwintig duizend gulden zonder pro bleem. Onaardig zijn ze niet, maar na tuurlijk wel allemaal verwende standjes. Het begrip opruimen kennen ze niet. Na vele malen waarschuwen gooiden we bij voorbeeld hun dure sportschoe- LEIDEN Voorlopig kunnen de C-junioren hun aandacht weer wij den aan de normale competitie. In het toernooi om de Leidsch Dag blad-cup zijn ook de laatste resültaten uit de eerste ronde bekend: Oranje Groen-Alphense Boys 1-13, SVLV-Kickers 2-0, Foreholte- Leidsche Boys 2-4, RCL-SJC 4-2, VTL-Alphia 0-5, SJZ-Valken 3-1, Sleutels-Altior 0-10 en Katwijk-SVOW 14-0. De bekerstrijd wordt op 19 november voortgezet met een tussen- ronde, waarvoor de volgende wedstrijden op het programma staan: DOSR-SJZ, UDO-Quick Boys, Alphen-FC Lisse, ARC-Ter Leede. Bij zondere aandacht gaat uit naar Ter Leede, dat in de eerste ronde met een speler minder het arme Stompwijkse Boys met 18-1 oprolde. Alle wedstrijden beginnen, ijs en weder dienende, om 14.00 uur. De win naars uit de tussenronde loten met ROAC, UVS, Lugdunum, SVLV, Leidsche Boys, Katwijk, Roodenburg, RCL, Altior, Rijnsburgse Boys, Alphia en Alphense Boys voor de achtste Finales. "Weet je dat ik wel eens mijn band leeg heb laten lopen als ik te laat op school kwam, om de conciërge voor de gek te hou den?" John, vierdeklasser leao (lager ecnomisch en administra tief onderwijs) van scholenge meenschap 'De Leidse', ver slaapt zich wel eens. Hij is erg vindingrijk in het bedenken van smoezen. Soms gaat hij gewoon niet naar school en schrijft dan zelf een briefje voor de leraar. "Ik laat ook wel eens een briefje door een meisje maken", zegt John. "Die schrijven vaak veel mooier. Maar niet alle leraren trappen erin. Ik heb een klasseleraar ge had, dat was zo'n zeikerd, die stond meteen de volgende dag voor je poten". Nu John in de examenklas zit spijbelt hij veel minder dan in de tweede en de derde. "Het wordt tijd om mijn lessen serieus aan te pakken", vindt hij. Tussenuren De bedoeling van de spijbel week is dat scholen een ouder avond houden om met ouders en kinderen te praten over spijbelen en wat ze er aan kunnen doen. Verder is een brochure versche nen voor kinderen met als titel 'Eigenlijk mag 't niet, te vaak kan 't niet', waarin de verschillende kanten aan spijbelgedrag wor den besproken. Soms stellen scholen een te zwaar lesrooster samen met te veel tussenuren en te lange da gen. Voor sommigen is dat een reden om weg te blijven. Maar ten zit in vier leao van scholenge meenschap 'De Leidse'. Hij ver telt dat het soms wel lijkt alsof hij al een vaste baan heeft. "Iedere dag zit ik van 's morgens vroeg tot vier uur 's middags op school, want ik heb acht tussenuren in één week". Directeur A. Postma van 'De Leidse' kan zich dat niet voor stellen. "De school probeert het rooster ook voor de leerlingen zo aantrekkelijk mogelijk op te stel len. Als er veel leraren tegelijk ziek zijn lukt dat niet altijd, maar we proberen in ieder geval de les sen in elkaar te schuiven of er voor te zorgen dat een andere le raar de les overneemt". Er zijn ook leerlingen die nooit spijbelen omdat ze de lessen te belangrijk vinden. Jeanette vindt het, ondanks haar vele tus senuren, niet nodig om te spij belen. Zij heeft het erg naar de zin op het Ito (lager technisch on derwijs) van 'De Leidse'. "Hier op school ontmoet ik andere leerlingen", zegt zij. "Als ik eens geen zin heb om te gaan of als ik een proefwerk niet heb geleerd ga ik toch maar, in de hoop dat het goed gaat". Sandra, uit de examenklas van het lhno (lager huishoud en nijverheidsonder wijs), is het daar mee eens. "Wat anderen doen moeten ze zelf maar weten, maar ik vind de les sen belangrijk voor mijn toe komst. Ik wil ziekenverzorgster worden en heb het nodig de les stof uitgelegd te krijgen". Sudderdag Omdat de school streng con troleert wordt er niet veel gespij beld. Leraren en leraressen van 'De Leidse' geven meteen door aan de coördinatoren wie er ab sent zijn. De spijbelaars worden nog dezelfde dag gebeld, met het verzoek om de volgende dag een briefje in te leveren. Gebeurt dat niet dan moeten ze de verloren tijd inhalen. "Soms moet de school wel eens uitzonderingen maken voor kinderen die een ge gronde reden hebben om weg te blijven", zegt Postma, "maar ik ben geen voorstander van af en toe een sudderdag". In Leiden staan de verschillen de scholen verdeeld tegenover het initiatief van de 'spijbel week'. Een school die de verantwoor delijkheid bij de kinderen legt is 'Noorderwiek', een middelbare beroepsopleiding. De leerlingen mogen hooguit tien procent van de lessen missen; als ze daar bo ven zitten wordt er met ze ge praat. Het Agnes College is niet ge lukkig met de spijbelcampagne. De rector van deze school is bang om slapende honden wakker te maken. Door de actie kan een leerling denken dat hij of zij een doetje is en daardoor op de ge dachte worden gebracht om ook eens weg te blijven. Over het algemeen doen de scholen in Leiden op hun eigen manier iets aan spijbelen, maar maken ze niet speciaal deze week gebruik van de gelegen heid om dit probleem aan te pak ken. Spijbelopvang Voor spijbelaars die van school worden gestuurd of die op een andere manier uit de boot vallen is de spijbelopvang in Lei den. Deze spijbelopvang (Pieter skerkhof 4a) is bedoeld voor ler- lingen tussen 12 en 16 jaar. Nadat er een paar keer is gesproken met de kinderen die daar komen, proberen medewerkers hen weer opnieuw in de schoolbanken te loodsen of samen met hen een baan te vinden. Ria Vermaas, de coördinatrice van het opvangcentrum, vindt dat scholen beter op hun leerlin gen moeten letten. "Als scholen goed bijhouden wie er afwezig zijn, dan zien ze ook of iemand vaak mist. Met die leerlingen die vaak spijbelen, moeten zij gaan praten, want er is vaak een reden voor. Misschien heeft dat kind problemen thuis of heeft hij of zij het niet naar de zin op school. Dan moet er naar een oplossing worden gezocht". De Leidse ambtenaar leer plichtzaken, H. Niepoth, pro beert alle leerplichtige kinderen van straat te houden. Scholen zijn verplicht binnen drie dagen de afwezigheid van een leerling aan hem te melden. Omdat er in de stad veel wordt vernield, let ook de Leidse poli tie op eventuele schoolverzui- mers. Agenten kammen oniet de buurt uit op zoek naar spij belaars, maar als ze toevallig ie mand tegenkomen, dan wordt die persoon meegenomen naar school en daar vragen ze waarom de leerling niet op school zit. Zo worden én de school én de leer ling aangesproken op spijbelge- drag. JACOLINE STEEGSTRA nen in de vuilnisbak. Ze verdom den het om ze daar uit te halen en pa en ma stuurden dan weer nieuwe, vaak nog duurdere. Ook andere kostbare cadeaus werden bezorgd, zoals computerspelle tjes. De ouders maakten zich echt zorgen of hun koters het wel naar de zin hadden. In het kamp wordt veel aan sport gedaan. Basketbal, voet bal, basebal, volleybal en ook waterskiën. Maar niet prestatie gericht. Het gaat om het plezier, ''hoewel! Tegen het eind van het kamp wordt een zogenaamde 'color-war' (kleurenoorlog) geor ganiseerd. Twee groepen, één met rode en één met groene shirts, bestrijden elkaar door middel van verschillende spor ten, gedrag en het componeren van liederen. De groep die de meeste punten behaalt wint. Hier kan het behoorlijk fanatiek en emotioneel toegaan. De ver liezers zijn vaak ontroostbaar en sommigen huilen zo smartelijk alsof hun hele jonge leven in el kaar is gestort. Ze zijn niet ge wend om te verliezen en op zo'n moment staan ze met beide be nen op de grond. Ik vond het een geweldige er varing. Voor het volgend jaar heb ik me weer opgegeven. Ik zou geen andere vakantie meer willen. Je bent bezig met zoveel verschillende karakters. Je kijk op mensen veranderd. Ik heb er in elk geval veel vrienden aan overgehouden. Maar het is best zwaar, niet echt een ontspannen vakantietripje. 's Ochtends om half acht op. Om kwart voor acht ontbijt en daarna een 'line up' (soort appél) waarin het programma van de dag wordt bekend gemaakt. Ver volgens moeten de kinderen be paalde dingen schoonmaken en opruimen, corvee dus. Dan is er sport (elke dag een ander sche ma) waarna de lunch volgt. Als het voedsel is verdwenen wordt een uur gerust en dan hop, naar de kantine, voor een hapje en een drankje. Na een half uurtje zijn er dan weer activiteiten, zoals sport, toneel, etc. en om zes uur wordt aangeschoven voor het avondeten. Van zeven tot acht uur mag iedereen doen wat hij wil. Maar niemand mag het kamp uit. De meeste kinderen begeven zich dan naar de slaap vertrekken om een beetje lol te schoppen. De dag wordt beslo ten met een 'evening activity'. Dan treedt een band op, of er is film, ook wordt geregeld een goochelaar uitgenodigd en er zijn talentenjachten. Om onge- Jasper Wegman (rechts) met twee van zijn pupillen in 'Camp Summit'. veer half tien is het bedtijd. Ein delijk rust?, had je gedacht. Twee avonden per week heb je dienst tot half een. Op de andere avonden kun je uitgaan in de na bij gelegen dorpjes. De leiding bestond uit hon derdtien mensen, zoals gezegd van verschillende nationaliteit, maar toch voor het merendeel Amerikanen. Dat lijkt veel, maar met ruim driehonderdvijftig kin deren is dat echt wel nodig. De eerste twee dagen ben ik in New York geweest en daarna nog een paar dagen rondgekeken in de omgeving. Dat was gewel dig want je kunt zeggen van Amerika wat je wilt, het is een fascinerend land. Reis en verblijfkosten worden door de stichting betaald en je krijgt de eerste keer honderd dollar zakgeld. Als je voor de tweede of derde maal mee gaat wordt dat bedrag fors verhoogd omdat je dan meer ervaring hebt". Wie belangstelling heeft voor zo'n vakantie kan bellen of schrijven naar Camp America, postbus 2310, 7301 EA Apel doorn, telefoon: 055-557024. Je krijgt dan een map met docu mentatie thuis gestuurd en daar zit ook een aanmeldingsformu lier bij. Dat stuur je ingevuld te rug, waarna je wordt uitgeno digd voor een gesprek. Pas dan hoor je of je al dan niet in aan merking komt. Uiteraard moetje de Engelse taal redelijk beheer sen en goed met kinderen kun nen omgaan. ED PETIT Heb jij ook een bijzondere kantic gehad? Bel dan 161412 en we maken spraak voor een gesprek. Kom je ook eens in de krant. REGIO - Dertig musea en ster renwachten in Nederland pre- senteren zondag 16 oktober een speciaal programma over weten schap en techniek. Onder het motto 'Wetenschap op zicht' worden gratis rondleidingen en lezingen gegeven. Deze Weten schapsdag is een nieuw pro gramma-onderdeel van de jaar lijkse Nationale Wetenschaps week van 11 tot en met 16 okto ber. In de regio Leiden/Alphen doen twee musea mee aan de ma nifestatie: het Liftenmuseum in Alphen aan den Rijn en het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie in Leiden. De Wetenschapsweek wordt dit jaar voor de derde keer ge houden. In de universiteitsstad Groningen krijgen leerlingen van havo- en vwo-scholen voor lichting over allerlei aspecten van de wetenschap. Wetenschap is niet saai, willen de organisato ren het publiek duidelijk maken. Belangstellenden die niet aan het scholenprogramma kunnen deelnemen zijn 's avonds wel kom. De Stichting voor Pu blieksvoorlichting over Weten schap en Techniek houdt zater dag 15 oktober een publieksdag waarin de hoogtepunten van de afgelopen week worden her haald. Liftenmuseum In het Liftenmuseum aan de Hoorn 380 in Alphen wordt zon dag 16 oktober om 13.00 uur een rondleiding over de 'Geschiede nis van de lift van 1850 tot nu' ge houden. Om 14.30 en 16.00 uur wordt het programma herhaald. Het Rijksmuseum voor Geolo gie en Mineralogie aan de Hoog landse Kerkgracht 17 in Leiden is ook vanaf 13.00 uur geopend. Het programma begint met een lezing over geologie. Om 14.30 uur is er een rondleiding en met de twee Films (16.00 uur) 'Onder zoek naar stenen op Sri Lanka' en 'Paleonthologie' wordt de middag afgesloten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9