'Uitkeringstrekkers gebaat bij plan-Oort Touwtrekken om ontwikkelingshulp van EG 'Overheid voordelig uit door leasen gebouwen' PTT -telecommunicatie slaat modderfiguur in EG' 'Werknemer mag deel cao zelf invullen' Moeizaam debat verwacht over geid voor Derde Wereldlanden WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Ruding wil niets doen voor alleenstaanden DEN HAAG (GPD) - De plannen van het kabinet om met ingang van 1990 de belastingen vergaand te hervormen, werken gunstig uit voor talrijke uitkeringstrekkers. Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) heeft dit de Kamer gisteren laten weten. SOEST De gemeente Soest is be zig haar nieuw te bouwen gemeen tehuis aan de Dalweg niet via een lening te financieren, maar door middel van een nieuw type lease (huur)-overeenkomst. De gemeen te bespaart miljoenen door een af dracht in fasen van de btw over de bouwsom. Ook andere overheids- door Jaap Lodewijks Mensen met aow of een aww-uitke- ring (weduwen en wezenwet) gaan er mininaal 15,59 gulden en maxi maal 85,40 gulden netto per maand op vooruit. Tegelijk gaan de bij-» standsuitkeringen en de aan het wettelijk minimumloon gekoppel-; de uitkeringen er met 22,26 gulden netto per maand op vooruit. Voor degenen die een uitkering ziektewet (zw), wet arbeidsonge schiktheid (wao), werkloosheidwet. (ww) of een uitkering voor oudere arbeidsongeschikte werknemers' en zelfstandigen (ioaw en ioaz) heb ben, werken de plannen ook goed uit. Deze personen gaan er per jaar netto 275 gulden op vooruit. Dit voordeel is berekend voor iemand die alleenverdiener is en een uitke ring heeft van bruto 30.000 gulden per jaar. Ziektekosten Het kabinet is bereid een eerder voorstel om fors te korten in de af trekbaarheid van ziektekosten voor de belastingen te herzien. Mi nister Ruding (financiën) heeft dit gisteren aan de Kamer laten weten. Daarentegen wenst hij niets te doen voor alleenstaanden, die met ingang van 1990 de toeslag van 3278 gulden op hun belastingvrije som per jaar verliezen. In eerste instantie was Ruding van plan de aftrekbaarheid van premies ziekenfondswet en ziekte kostenverzekering te laten verval len. Daarnaast zouden de verme nigvuldigingsfactoren zoals die nu gelden voor iemand die jaarlijks ziektekosten als bijzondere lasten aftrekt, geschrapt worden. Een derde voorstel was de invoering van een vast drempelbedrag bij de aftrekbare kosten van 2400 gulden voor inkomens tot 30.000 gulden en van 10.000 gulden voor inkomens boven 125.000 gulden. Tussen bei de inkomensgrenzen zou de drem pel acht procent van het onzuivere inkomen worden. Ruding zegt nu de kritiek dat zijn plannen te vergaande inkomensef fecten hebben 'niet ongrijpelijk' te vinden. Op Financiën is daarom een nieuw onderzoek gestart. Ru ding toont zich nu al bereid om de voorstellen bij te stellen. Hierdoor mist hij 150 miljoen gulden aan in komsten. Van de andere kant kun nen 240.000 belastingbetalers die door de eerdere plannen buiten de boot vielen, toch van de aftrek ziek tekosten gebruik blijven maken. Van de aftrek maken nu ruim 890.000 mensen gebruik. De minister stelt voor om de af trekbaarheid van premies zieken fonds en ziektekostenverzekering wel aftrekbaar te houden maar daarvoor een drempelbedrag in te voeren. De drempel is 12,2 procent CFO-voorzitter Loek Poell (51), nu nog vice- voorzitter, wordt volgend jaar de nieuwe voorzitter van de CNV- bond voor ambtenaren en trend volgers CFO. Poell volgt Ton de Jong (61) op. Benzine De prijs van benzine gaat mor gen met twee cent naar beneden. De prijs van een liter super wordt aan de zelftankpomp 157 cent, van Euro loodvrij 151 cent. Diesel gaat met een cent per liter omlaag tot 79,4 cent per liter. Werkloosheid In de maand augustus van dit jaar is de werkloosheid in de Eu ropese Gemeenschap licht geste gen, met 0,1 procent. Eind augus tus hadden 15,6 miljoen mensen, 10,4 procent van de beroepsbevol king, in de EG geen baan. Supergeleiding Minister Deetman (wetenschap pen) stelt twee miljoen gulden be schikbaar aan het nationaal onder zoekprogramma supergeleiding. In Nederland houden zich negen onderzoekinstellingen bezig met het zoeken naar materialen die on der een kritische temperatuur geen elektrische weerstand hebben. Drugsgeld De in Luxemburg gevestigde Bank of Credit and Commerce In ternational is bij een federale'recht- bank in de Amerikaanse stad Tam pa (Florida) aangeklaagd wegens het witten van zwart geld uit de co caïnehandel. Meer dan 32 miljoen dollar winst uit de Colombiaanse drugshandel zou zijn gewit. Lanvin Lanvin, het laatste Franse mode- en parfumhuis dat nog in familie bezit is, is op zoek naar een koper omdat de onderneming zelf niet de middelen voor de benodigde inves teringen kan opbrengen. Eén van de belangrijkste kandidaten is het Franse textielbedrijf Prouvost. Platforms Het bouw- en baggerconcern Volker Stevin neemt voor 70 mil joen gulden deel in een project, dat voorziet in du- bouw van zes plat forms op zee, waarop vliegtuigen van meerdere luchtmachten oefe ningen zullen houden. inkomen met een van 2400 en een maxi mum van 10.000 gulden. Aan het wegvallen van de vermenigvuldi gingsfactoren houdt Ruding uit een oogpunt van belastingvereen voudiging, vast. De minister is ook bereid om de aftrekbaarheid van kosten voor ziekenbezoek aan ver wanten ruimer te maken. De strak ke opsomming van verwanten waarbij de regeling geldt, vervalt. Ondanks kritiek houdt Ruding vast aan het voorstel om de aftrek van dieetkosten met 1000 gulden te beperken. Alleenstaanden Ruding keerde zich keihard te gen de wens van CDA, PvdA en WD om iets extra's te doen voor de alleenstaanden die de toeslag kwijtraken. De wens om te komen tot eenvoudiger belastingen en de noodzakelijke controle-inspannin gen zijn hiervoor aanleiding. Voor stellen vanuit de Kamer om de toe kenning van de toeslag te koppelen aan het als alleenstaand ingeschre ven staan bij de burgerlijke stand wijst Ruding af. Dat geldt ook voor voorstellen om de toeslag te halve ren of de leeftijd om ervoor in aan merking' te komen, op te trekken. Al deze plannen brengen te veel 'zorgen' voor de belastingdienst met zich mee, meent Ruding. Op dit moment maken ruim 1,8 miljoen mensen (onder wie 856.000 bejaarden) gebruik van de alleen staande-toeslag. Voor ruim 1,2 mil joen alleenstaanden zal het wegval len van de toeslag worden opge- Bouw chipsfabriek Philips uitgesteld EINDHOVEN (GPD) - Philips heeft de bouw van een fabriek voor zogenoemde 1-megabit-geheugen- chips in Hamburg uitgesteld. De bedoeling was dat de produktie daar volgend jaar zou beginnen. Maar de vraag naar deze soort chips blijft achter, zo heeft het con cern laten weten. In de Nijmeegse Philipsfabriek zullen ook nog geen 1-megabitchips worden gemaakt. De vooruitzichten zijn nog onze ker. In Hamburg heeft Philips al een ontwerpcentrum gebouwd voor 75 miljoen mark. Daarop zou een pro- duktiecentrum volgen. De beslis sing daarover is uitgesteld; die wordt pas volgend jaar genomen. Gevolg is dat alleen in Eindhoven op bescheiden schaal volgend jaar wel geheugenchips met een capaci teit van een miljoen eenheden in formatie zullen worden vervaar digd. Volgens een woordvoerder van Philips groeit de vraag naar deze chips aanmerkelijk minder snel dan eerst werd aangenomen. Pas als de vraag beduidend en perma nent gaat aantrekken zal de pro duktie in Nijmegen ter hand wor den genomen. Daar is een produk- tie-eenheid gebouwd met over heidssubsidie. De fabriek in Ham burg is voorlopig van de baan. vangen in het optrekken van uitke ringen (ook de aow) of het tijdelijk vèrhogen van de zelfstandigenaf trek. Voor ongeveer 600.000 alleen staanden ontstaat echter een na deel, zo blijkt uit cijfers van Ru ding. Hij wijst er echter op dat aan de andere kant een groot deel van hen profiteert van de algemene be lastingverlaging. instellingen en ziekenhuisbestu ren ruiken besparingen. De inspec teurs van belastingen, die Soest toestemming hebben gegeven voor de btw-truc, kijken nog argwanend toe. De gemeente is in deze construc tie geen eigenaar van het pand, maar huurt het in feite van een der de, in het Soester geval naar alle waarschijnlijkheid een bank. Na tien jaar kan de gemeente het ge bouw alsnog kopen tegen een rest waarde of de overeenkomst nog eens verlengen. In het uiterste ge val kan de gemeente bij een on verhoopte herindeling als Soest zou worden opgeslokt door Amers foort of Baarn het pand onmid dellijk verlaten, zonder nadelige gevolgen. Het risico is i: de eigenaar. Geestelijke vader v systeem dat optie-lease heet, is de Soester btw-specialist drs. R.R- .J.M. Keijsers, die vennoot is van de Amsterdamse belastingadvies- maatschap Begheyn en Sneep Mei- se, TRN groep. Hij voorspelt dat als het in Soest allemaal lukt, deze fi nancieringswijze voor overheids gebouwen en panden in de niet op winst gerichte sectoren (ziekenhui zen en dergelijke) een grote vlucht zal gaan nemen. "Ik denk dat dan niet alleen de grote banken, maar ook pensioenfondsen en levens verzekeringsmaatschappijen zich zullen gaan roeren. Het is een inte ressante beleggingsvorm. Aan de ene kant is er meer risico, doordat een instelling de huur kan opzeg gen en dan zit de financier met het onroerende goed. Maar door dat grotere risico is het rentepercenta ge ook iets hoger dan bij lening. En dat maakt het weer interessant voor geldschieters". Voordeel Het voordeel van het systeem van Keijsers - dat inmiddels in het Soester geval door de belasting dienst is goedgekeurd is de spreiding van de btw-afdracht. De betaling geschiedt dan telkens bij het vernieuwen van het contract en dus niet in één keer of via de jaar lijkse huurbetalingen. Het nieuwe Soester raadhuis kost twintig mil joen gulden. Daar komt vier mil joen gulden btw bovenop. In geval van hypothecaire lening, wordt over 24 miljoen gulden rente en af lossing bepaald. In het lease-plan gebeurt dat slechts over twintig miljoen gulden. Groot financieel voordeel voor de gemeente derhal- De fiscus krijgt de btw dus niet in één keer in handen en dat is de reden voor de argwaan bij de belas tingdienst. Ze is bang geld mis te lopen door de ondoorzichtigheid van de overeenkomst tussen finan cier en gemeente. Keijsers wijst er op dat in het geval van optie-lease de hele .financiële gang van zaken minutieus in de overeenkomst staat. "De fiscus heeft er dus grip op en daarom zijn ze nu akkoord gegaan denk ik. Ik zeg ook altijd eerlijk duurt het langst". Wel bena drukt Keijsers dat de optie-lease geen algemene goedkeuring heeft gekregen van de belastingen. "Men kijkt de kat nog steeds uit de boom". De banken willen wel graag de nieuwe uitdaging aan. Soest onder handelt nog met een aantal finan ciers over het leasepercentage. "El ke tiende procent telt natuurlijk voor de gemeente. En voor de ban ken telt dat ze graag de eerste wil len zijn die de know-how heeft. Want er zullen meer schapen over de dam volgen". ROTTERDAM Opnieuw een mammoettrans port in de Rotter damse haven: gis teren werd de 'isostripper'-ko lom afgevoerd. Deze is bestemd voor de Conoco- raffinaderij in de Engelse plaats South Hum- berside. De kolom is de belangrijkste schakel in het pro ces voor distillatie en scheiding van loodvrije benzine. Het enorme vat heeft een doorsne de van 5,5 meter en een totale leng te van 75 meter. Het weegt 700 ton. (foto GPD) AMSTERDAM (GPD) - De afde ling telecommunicatie van de Ne derlandse PTT slaat in Europa een 'abominabel' figuur waar het de in voering betreft van een aantal sa mengevoegde communicatiemo-^ gelijkheden. Over een maand ver schijnt een rapport van de Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, waaruit blijkt dat bij de invoering van wat in vakter men ISDN (Integrated Services Di gital Network) wordt genoemd, de Nederlandse PTT ver achterloopt bij die in de ons omringende lan den. De topambtenaar van de Com missie in Brussel op het gebied van telecommunicatie, prof. ir. T. Schuringa, schuwde gisteren de term 'abominabel' niet voor de Ne derlandse inspanningen op dit ge bied. Bij ISDN gaat het om communi catie op zeer snelle en uitgebreide manier. Door het verzenden van di gitale informatie via kabels van glasvezel kunnen via een telefoon lijn bijvoorbeeld spraak, beeld en grafische voorstellingen tegelijker tijd worden verzonden. Schuringa spreekt bij ISDN over vijftig keer de capaciteit van de huidige tele foonlijnen. Terwijl in Frankrijk, Westduits- land, België en Engeland de syste men hiervoor worden geïnstalleerd en soms al in proefopstellingen aan het bedrijfsleven worden aangebo den, is dit in Nederland vooralsnog toekomstmuziek. Volgens Schu ringa wil de Nederlandse PTT eerst zien dat er vraag is naar de nieuwe communicatiemogelijkheid, ter wijl in de omringende landen er van wordt uitgegaan dat, wanneer de mogelijkheid er is, de vraag van zelf volgt. Ook de prijs van de nieu we PTT-service is bekend: in West- duitsland wordt ISDN aangeboden voor een prijs van nauwelijks twee gewone telefoonaansluitingen, al dus de Europese topambtenaar. "Wanneer Nederland mee wil blijven doen in de ontwikkelingen op het gebied van telecommunica tie, zal het roer om moeten en zal de PTT zich niet meer zo aarzelend moeten opstellen", aldus Schurin ga. Aanleiding voor de opmerkin gen van de hoge Brusselse ambte naar was de recente mededeling van PTT-topman ir. P. P. 't Hoen. dat de doelstelling om voor het jaar 1993 minstens vijf procent van het openbare telefoonnet voor ISDN gereed te hebben, niet haalbaar is. "Die vijf procent moeten ze ge woon in een jaar installeren. In de ons omringende landen wordt in middels gestreefd naar 15 tot 20 procent", aldus Schuringa. UTRECHT (ANP) De Dienstenbond FNV wil onder voorwaarden de invoering van zoge naamde 'cafetaria-systemen', waarbij een werknemer een deel van zijn arbeidsvoorwaar den zelf samenstelt, in de dienstensector toe staan. Voorwaarde is wel dat de werknemer echt kan kiezen, dat er een redelijk basispakket aan arbeidsvoorwaarden behouden blijft en dat individuele keuzes nooit anderen mogen schaden, bijvoorbeeld de pensioenvoorziening of werkgelegenheid bij een bedrijf. De Dienstenbond FNV doet dit voorstel in de congresnota 'Loon naar werken', die tijdens het bondscongres op 7 december in Utrecht wordt besproken. De opsteller van de nota, voorzitter in spe L. de Waal, geeft zelf al aan waarin het opmerkelijke van" zijn voorstel schuilt, namelijk een bedreiging van de positie van de vakbond: "Hebben de mensen de keus de eis zelf in te willigen, zij het dan ten koste van andere onderdelen van hun arbeidsvoor-' waarden, dan zal de neiging tot collectieve ac tie sterk verminderen". Cafetaria-systemen zijn daarom alleen te ge dogen als bijvoorbeeld „het inruilen van vrije tijd voor geld algemene doelstellingen rond werkgelegenheid niet in gevaar brengt". Cafe taria-systemen zijn in Nederland nog nauwe lijks ingevoerd. Het bekendste voorbeeld is het chemisch bedrijf Hoechst in Vlissingen, dat zeer tevreden is over het systeem. Wil de dienstenbond cafetariasystemen nog gedogen, de fenomenen prestatiebeloning en winstdelingsregelingen kunnen op een minder welwillende houding rekenen. Hoewel naar schatting voor 19 procent van de werknemers in Nederland enige vorm van prestatiebelo ning geldt ook in de dienstensector zal de FNV-bond "in bedrijfstakken en bedrijven proberen prestatiebeloning uit te bannen of tot i te beperken". Als er niettemin toch behoefte blijkt aan prestatiebeloning, wil de bond afspraken maken over koppeling aan functiewaardering en het vastleggen van een redelijke basisbeloning. Ten aanzien van winstdelingsregelingen neemt de bond eveneens een terughoudend standpunt in. "Winstdeling maakt de verschil len tussen sterke en zwakke bedrijven alleen maar groter en brengt bovendien werknemers in de verleiding om voor een extraatje te kiezen in plaats van uitbreiding van werkgelegen heid", zo vindt de bond. Winsten kunnen daar om het best worden gebruikt om de werkgele genheid in een bedrijf te vergroten. Wil een bedrijf toch winstdeling invoeren, dan moet de regeling aan alle werknemers ge lijkelijk ten goede komen. De bond streeft er vervolgens naar de regeling om te zetten in een vast inkomensbestanddeel. Risicodragende aandelen zijn uit den boze, aldus de congresno ta. Vissers uit Amemuiden voor rechter MIDDELBURG (ANP) - De twee vissers uit Arnemuiden die zon dagmorgen via een speciaal ar restatieteam van de rijkspolitie van hun bed zijn gelicht en aan gehouden worden vandaag voor geleid aan de rechter-commissa- ris in Middelburg. Hen wordt openlijke geweldpleging tegen de politie ten laste gelegd. De burgemeester van Arne muiden M. Markusse, heeft door middel van een brief aan het Openbaar Ministerie in Middel burg en de Vlissingse politie commissaris zijn verontwaardi ging kenbaar gemaakt over de volgens hem grove wijze waarop het speciale arrestatieteam zich zondag in het christelijke Arne muiden van zijn taak heeft ge kweten. Dat had op een andere dag dan zondag en met minder intimidatie moeten gebeuren, vindt hij. LUXEMBURG - In Luxemburg is vandaag een lange periode van loven en bieden begonnen tussen de Europese Gemeenschap en de 66 landen uit Afrika, het Caraïbisch gebied en het gebied van de Stille Oceaan, die van de EG ontwikke lingshulp ontvangen. In februari 1990 moet dat leiden tot een nieuw zogenaamd Lomé- akkoord; het vierde al sinds de EG en de ACS-landen, zoals zij kort weg worden genoemd, in 1975 voor het eerst afspraken maakten over de hulp van het rijke Europa aan de armste landen in de wereld. door Hans de Bruijn In het eerste Lomé-akkoord genoemd naar de hoofdstad van het Afrikaanse Togo, waar het werd getekend ging het om bijna 8 miljard gulden. Het tweede Lo mé-akkoord ging om ruim 12 mil jard en het derde, dat op 28 februari 1990 afloopt, om bijna 20 miljard. Die stijgende lijn wordt zeker voortgezet. EG-functionarissen ge loven dat men straks zal uitkomen op ongeveer 30 miljard gulden voor de vierde periode, van 1990 tot 1995,50 procent meer dus. De ACS- landen willen nog meer en ook wil men Lomé-IV langer laten duren. Het geld wordt verstrekt in de vorm van projecthulp, leningen en exportsubsidies aan de tientallen ontwikkelingslanden. Het gaat overigens niet om de enige ontwikkelingshulp die de EG-landen aan de Derde Wereld geven. De ACS-landen krijgen 60 procent van de totale hulp die via de EG wordt verstrekt. Daarnaast gaan miljarden naar de Derde-We reldlanden in Azië die geen lid van de ACS zijn, zoals India of Bangla- desj. Maar met de ACS-landen wil de EG toch een bijzondere relatie houden. Liefdadigheid De EG doet dat alles natuurlijk niet alleen uit liefdadigheid. Via de hulp aan de ACS-landen wil de EG met name ook de eigen voedsel voorziening en de handel met een groot deel van de Derde Wereld veiligstellen. De ongetwijfeld moeizame on derhandelingen tussen de 78 lan den gaan de komende tijd niet al leen over de hoogte van de hulp, maar ook om de besteding ervan, de voorwaarden waaronder zij wordt verstrekt en over de vraag wie van welke hulp het meest moet profiteren. Onder de voorwaarden hoort nu ook de kwestie van de mensen rechten. Landen die ontwikke lingshulp van de EG willen ontvan gen, dienen volgens het Lomé-ak koord discriminatie en apartheid uit te bannen en 'de menselijke waardigheid te eerbiedigen'. Ook zullen nu voor het eerst een aantal minder economische zaken aan de orde komen, die de ontwik keling van de ACS-landen kunnen bevorderen, zoals milieubescher ming, bevolkingspolitiek, bevor dering van de volksgezondheid en verbetering van het onderwijs. Het hoofdthema wordt echter het 'schuldenvraagstuk'. Zo'n tien procent van de EG-hulp wordt nu verstrekt in de vorm van leningen, de rest als giften. De kans dat de EG dat geld van de grotendeels straatarme ACS-landen terug krijgt, is echter minimaal. Daarom zijn er landen die vinden dat die schulden maar moeten wor- De EG garandeert een grote groep ontwikkelingslanden e orijs voor hun produkten, zoals koffie. den kwijtgescholden. Maar binnen de EG bestaat daarover nog geen eensgezindheid. Dat geldt ook voor de voorwaarden waaronder de EG exportsubsidies aan de ACS-lan den verstrekt. Vaste prijs Via die subsidies garandeert de gemeenschap nu een vaste prijs (foto GPD) voor een reeks van 50 landbouw- produkten en grondstoffen, die de ACS-landen naar Europa uitvoe ren. Zakt de prijs van die produk ten op de wereldmarkt, dan past de EG het verschil bij uit het zoge naamde Stabex-fonds. Stijgt die prijs echter, dan zou den de ontwikkelingslanden moe ten terugbetalen. Maar daarvan komt niets terecht. Daarom is voor gesteld die e?cporthulp alleen nog maar in de vorm van giften te ver strekken en geen terugbetaling Nederland en Engeland zijn daar echter fel tegen. Zij willen de ACS- landen geen blanco cheque geven. Frankrijk lijkt daartoe echter wel bereid. Uit eigenbelang overigens, omdat Parijs naast de EG-hulp ook zelfstandig begrotingshulp geeft aan de voormalige Franse koloniën in Afrika. Als die landen exportsteun moe ten terugbetalen, groeit het gat op hun begroting en moet Frankrijk dus meer hulp verstrekken. De EG-landen gaan de onderhandelin gen in zonder dat voor dit interne probleem een oplossing is gevon den. Een mogelijk alternatief is dat de ACS-landen de steun niet zouden hoeven terugbetalen als zij het vrij komende geld maar meteen ge bruiken voor een verbetering van hun landbouw en industrie. De ACS-landen moeten nog op dit idee reageren. Dat geldt ook voor de vraag wel ke produkten uit de ACS-landen vrijelijk op de EG-markt moeten kunnen worden ingevoerd. Nu is 99 procent van alle produkten reeds vrij, maar juist over dat ene procent bestaan nog problemen. Dat zijn produkten als noten en dadels, die ook door de zuidelijke landen uit de EG zelf worden voor gebracht. Vooral in Italië vreest men voor een aantasting van de ei gen landbouw. Ook deze kwestie zal in de onderhandelingen moeten worden geregeld. Touwtrekken In de EG bestaat ook geen eens gezindheid over de vraag of het aantal ACS-landen moeten worden uitgebreid. Er liggen verzoeken van Haïti en de Dominicaanse Re publiek Caraïbische staatjes en van Namibia om te mogen toe treden tot het Lomé-akkoord. Namibië mag, zodra het zelfstan dig is. Maar voor Haïti en de Domi nicaanse Republiek ligt dat moei lijker. Vooral Spanje maakt zich sterk voor toetreding van dat laatste land. Maar de andere EG- landen, en veel ACS-staten zelf, staan daar huiverig tegenover. De huidige ACS-landen in het Caraïbisch gebied zijn alle ex-kolo niën van Groot-Brittannië en Ne derland (Suriname). Spanje, dat pas sinds 1986 in de EG zit, meent dat haar voormalige koloniën (zoals de Dominicaanse Repu bliek) hetzelfde recht moeten krij gen. De meeste EG-landen vrezen echter dat zo de deur wordt open gezet voor andere Latijnsameri- kaanse landen, die vrijwel allemaal kampen met enorme schulden. Als die een beroep op de EG-hulp zou den gaan doen, wordt de spoeling voor de andere ACS-landen wel heel erg dun. Er is lang touwgetrokken over de vraag of Haïti en de Dominicaanse Republiek dan tenminste de nieu we onderhandelingen als waarne mers mochten bijwonen. Ook dat werd echter niet toegestaan, omdat dat te veel verwachtingen zou kun nen wekken. Afgesproken is nu dat deze twee landen vanaf een speciale, voor vertegenwoordigers van alle bij de EG geaccrediteerde landen toegan kelijke, 'diplomatieke tribune' de besprekingen in Luxemburg mo gen volgen. Een diplomatieke op lossing.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7