Kosovo geeft 'Albanese' top ontslag Zieke Papandreou wacht grootse intocht bij terugkeer 'Europese Gemeenschap steunt leger Zuidafrika' Algiers heft noodtoestand en uitgaansverbod op Bush verliest veel stemmen door Quayle Onafhankelijkheid Namibia in gevaar Luchtmachtchef Chili tegen plannen Pinochet WOENSDAG 12 OKTOBER 1U8 BUITENLAND PAGINA 5 Zuivering provincie Joegoslavië BELGRADO (Rtr/DPA) - De communistische partijlei ding van de zelfstandige provincie Kosovo in Joegoslavië heeft gisteren beloofd dat vier vooraanstaande Albanese politici ontslagen zullen worden. AMSTERDAM (IPS) - Eenderde van de soldaten in het Zuidafri- kaanse leger is onderdaan van een lidstaat van de Europese Gemeen schap (EG). Het gaat hier om Zuid- afrikanen die een dubbele nationa liteit hebben. Dit cijfer wordt ko mende zondag bekendgemaakt in een documentaire van de VPRO- televisie, getiteld 'Serving Apart heid'. Bovendien leggen Europese be drijven voor hun Zuidafrikaanse werknemers die in het leger moe ten het verschil in salaris bij. Dit betekent dat het Zuidafrikaanse le ger 90 miljoen gulden aan steun ontvangt. Deze cijfers komen van dr. Paul Goodison, een onderzoe ker die verbonden is aan het Euro pees Parlement. Volgens Goodison, die zijn be vindingen later deze week in Brus sel zal bekendmaken, leven er 1,3 miljoen EG-burgers in Zuidafrika die tevens over de Zuidafrikaanse nationaliteit beschikken. Van hen moeten er 450.000 hun militaire dienstplicht vervullen. Dat is de normale diensttijd als het gaat om de leeftijd van 18 tot 32 of regelma tige herhalingsoefeningen voor de leeftijdsgroep van 32 tot 55. Voor Nederland gaat het om 11.788 geregistreerde burgers, die militaire dienstpicht moeten ver vullen in het Zuidafrikaanse leger, aldus Goodisons cijfers. Nederland staat binnen de EG daarmee op de zesde plaats. Er zijn 15.380 Italia nen, 26.263 Grieken, 31.712 West duitsers, 149.929 Britten en 198.626 Portugezen die in aanmerking ko men voor militaire dienstplicht in Zuidafrika, blijkt in de documen taire. "Stuitend", zo noemt de waarne mend voorzitter van de EG-Minis- terraad, de Griek Pangalos deze cij fers voor de VPRO-camera. "Dit kan worden beschouwd als een Eu ropese bijdrage aan de militaire in spanningen van Zuidafrika". Na mens de frontlij nstaten zegt Mako- ni, secretaris van de SADCC (Zui delijk Afrikaanse Raad voor Coör dinatie van Ontwikkeling): "Deze cijfers bieden de Europese rege ring de mogelijkheid in actie te ko men. Ik ben ervan overtuigd dat ze op de hooète zijn, maar dat ze niet willen reageren. Ze zeggen dat ze apartheid verafschuwen en dat ze voor een vreedzame verandering in Zuidafrika zijn, maar geen sancties willen. Londen bijvoorbeeld zal burgers met dubbele nationaliteit niet het Britse staatsburgerschap ontnemen". Minister Van den Broek (buiten landse zaken) wilde niet voor de VPRO-camera verschijnen, maar liet Feike Salverda, een van de ma kers van de documentaire, weten dat het ministerie niet weet "hoe veel Nederlanders (vrijwillig of niet) in het Zuidafrikaanse leger hebben gediend". Sinds de wijzi ging van de Nationaliteitswetge ving in 1985 kan Den Haag Neder landers die in het Zuidafrikaanse leger dienen, niet de Nederlandse nationaliteit ontnemen. Een Nederlander die ook de Zuidafrikaanse nationaliteit had, verklaart in het -programma door het Nederlandse Consulaat in Dur ban te zijn gestimuleerd zijn diensttijd te vervullen in plaats van naar Nederland uit te wijken. De bedrijven die hun Zuidafri kaanse werknemers doorbetalen noemen dit gebruikelijk. Als een personeelslid voor herhaling of voor militaire dienst op moet ko men, betaalt zijn werkgever het verschill tussen de wedde en zijn salaris. Een woordvoerder van Uni lever verklaart aan de makers van het programma: "Het is algemeen gebruik in Zuidafrika dat werkge vers extra betalingen verrichten aan werknemers tijdens hun mil- tiaire dienst". Volgens Goodison betalen de Europese bedrijven zo in totaal de salarisssen van 5.326 soldaten. "Dit betekent dat bedrijven als Shell, Philips, Siemens en Volkswagen één op de zeven soldaten die dienst doet in zwarte woongebieden fi- aldus Goodison voor de Tijdens een spoedzitting in de pro vinciale hoofdstad Pristina zei de partijleider van Kosovo, Kacusa Jasari, dat de vier politici nog deze week zullen worden vervangen. Zij wilde echter nog niet zeggen om wie het gaat. De partijleiding van de deelrepu bliek Servië, waarin Kosovo is ge legen, had eerder op de dag harde maatregelen in Kosovo geëist om een einde te maken aan de beweer de vervolging van de Servische minderheid door de overwegend Albanese bevolking in de provin- Schaduw van IRA hangt over begin Brits partijcongres BRIGHTON (Rtr) - Onder strenge veiligheidsmaatregelen is gisteren in Brighton het partijcongres be gonnen van de conservatieve partij van premier Thatcher. Recht en or de en het economisch beleid zullen de komende dagen veel aandacht krijgen. Het is voor het eerst sinds 1984 dat de conservatieven weer confe reren in Brighton. In dat jaar trof een bomaanslag van het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) het hotel waar de conferentiegangers logeer den. Thatcher ontsnapte aan de dood, maar vijf anderen overleef den de aanslag niet. Om een herhaling te voorkomen is 1,5 miljoen pond (ruim 5 miljoen gulden) uitgetrokken voor veilig heidsmaatregelen. Rond het con grescentrum en het Grand Hotel, waar Thatcher zowel nu als in 1984 logeerde, zijn betonnen en stalen dranghekken opgericht. Thatcher onthulde gisteren een plaquette ter herinnering aan de doden van 1984. Partijvoorzitter Brooke verklaar de op de openingszitting dat de aanslag de IRA niet dichter bij zijn doel had gebracht Groot-Brittan- nië weg te krijgen uit Noord-Ier- land. "Deze conservatieve regering zal nooit buigen voor terreur in bin nen- of buitenland", aldus Brooke. Gorbatsjov Sovjetleider en president Gor batsjov heeft nogmaals gewaar schuwd dat de economische inte gratie van de Europese Gemeen schap samenwerking met de Oost- europese landen in de weg kan staan. Het was de tweede maal dat Gorbatsjov uiting gaf aan zijn zorg over de plannen van de twaalf lid staten van de Europese Gemeen schap om vanaf 1992 een gezamen lijke markt te vormen, zonder gren zen of reglementen. Burma De militaire regering in Burma heeft honderden ambtenaren ont slagen of gearresteerd in een po ging haar macht, die zij drie weken geleden via een staatsgreep naar zich toe trok, te consolideren, aldus westerse diplomaten in Rangoon. Pol Pot China is bereid asiel te verlenen aan Pol Pot, de leider van de Rode Khmer, om zo de weg vrij te maken voor een definitieve oplossing voor Kampuchea, zo hebben diploma ten in New York verklaard. "De Chinese regering is bereid iedere buitenlander als vluchteling toe te laten zolang zulks binnen de Chi nese wetgeving blijft", zei Yuan Shibing, woordvoerder van de Chi nese VN-missie in New York. Colombia In Colombia komen gemiddeld 137 kinderen per dag om het leven na het drinken van ongezuiverd water. Dit staat in een rapport dat is gepubliceerd door de Coloqibiaan- se milieu-organisatie Acodal, die in Bogota bijeen is voor haar jaarlijks congres. Italië Het Italiaanse parlement heeft besloten de voor dinsdag voorge nomen stemming over een voor het voortbestaan van de regering-De Mita essentieel wetsvoorstel uit te stellen. Het wetsvoorstel beoogt geheime stemmingen in het parle ment voortaan onmogelijk te ma ken. Mitterrand De Franse president Mitterrand vindt dat het niet de taak van Frankrijk is om de verdediging te waarborgen van de andere West- europese landen. Deze taak komt de NAVO toe. Hij zei dit in een rede voor het Nationale Instituut voor Defensiestudies, dat ressorteert onder het ministerie van defensie. cie. Verder werd op een bijeen komst van het Centraal Comité van de Servische partij het ontslag ge- eist van drie vooraanstaande politi ci uit Kosovo: Kolj Siroka, die voor Kosovo in het presidium van de partij zit, ex-partijchef Azem Vlasi van de provincie en de plaatselijke parlementsvoorzitter Svetislav Do- lasevic. De afgelopen maanden hebben honderdduizenden Serviërs be toogd voor inlijving van Kosovo bij Servië. Evenals de provincie Voj- vodina is Kosovo nu nog vrijwel zelfstandig, maar de Servische par tijleider, Slobodan Milosevic, wil dat beide provincies onder recht streeks bestuur van Belgrado ko men. Servische betogers wisten vo rige week de partijleiding in Vojvo- dina, die er niets voor voelde om de macht aan Belgrado over te dra gen, al tot aftreden te dwingen. Op de buitengewone vergade ring van de partijtop in Pristina klaagde de Serviër Marko Orlandic dat „de situatie in Kosovo steeds slechter wordt". Alleen al in de eer ste zeven maanden van dit jaar zou den 401 aanvallen van Albanezen op Serviërs of hun bezittingen zijn geregistreerd. Servische partijfunctionarissen uitten gisteren ook felle kritiek op de liberale partijleiding in de noor delijke deelrepubliek Slovenië, die maar weinig moet hebben van de nationalistische campagne van Milosevic. Een Servische functio naris klaagde dat er in het welva rende Slovenië steeds meer stem men opgaan zich van Joegoslavië los te maken, aansluiting bij de Eu ropese Gemeenschap te vragen en Servië en de zuidelijke republie ken als een soort ontwikkelings landen „aan Azië over te laten". Een andere spreker noemde de waarschuwingen van Slovenië voor het „Groot-Servische nationa lisme" zelfs „een vijandige daad die tot doel heeft de verworvenhe den van onze revolutie teniet te doen". BRANDSTICHTING - Brand stichting heeft vanacht twee ver diepingen van het Khanya-huis van de katholieke Bisschoppen Conferentie van Zuidelijk Afrika (SACDBC) in het centrum van Pre toria zwaar beschadigd. Dit Kha nya-huis is het centrale kantoor van waaruit al het werk van de 29 bisschoppen van Zuidelijk Afrika wordt gecoördineerd. ALGIERS (AP/Rtr/AFP) - De Alge rijnse regering heeft vandaag de staat van beleg opgeheven. Verder maakte zij tevens bekend dat de noodtoestand vanaf vanmorgen 6.00 uur is opgeheven, omdat in Al giers en andere grote steden de rust is weergekeerd na de bloedige rel len van de afgelopen week. Het mi litaire bevel van de hoofdstad kon digde aan dat een uitgaansverbod dat daar van kracht was, eveneens zal worden opgeheven. Het verbod gold de periode van 10 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. De bekendmaking werd gister avond gedaan, nadat enkele win kels in Algiers hun deuren hadden geopend en de mensen langzamer hand weer aan het werk gingen. Het officiële dodental van de rel len, gerekend tot en met zondag, werd gesteld op 176. Volgens rege ringsfunctionarissen was het offi ciële cijfer echter te laag, al noem den zij berichten over 500 doden overdreven. Volgens gegevens van zieken huizen, artsen en politiebronnen zijn meer dan 400 mensen om het leven gekomen en meer dan 1.000 gewond geraakt tijdens de op stand, de ernstigste crisis in Alge rije sinds het land in 1962 onafhan kelijk werd van Frankrijk. Op de belangrijke kruispunten van Algiers bleven vanochtend tanks en pantserwagens gestatio neerd. In de oostelijke stad Annaba zijn inmiddels processen begon nen tegen mensen die tijdens de rellen zijn gearresteerd. Zes de monstranten hebben gevangenis straffen opgelegd gekregen van vier tot acht jaar, zo meldde de Al gerijnse Liga voor de Mensenrech ten in Algiers. Bij de processen aanwezige advocaten zeiden dat de aanklachten varieerden van vanda lisme tot sabotage en aanvallen op publieke en particuliere eigendom- De staatstelevisie maakte mel ding van demonstraties ten gunste van president Chadli Bendjedid in een aantal steden, met uitzonde ring van Algiers. Chadli heeft zich maandagavond voor het eerst in het openbaar uitgesproken over de rellen. Ondanks pogingen van de regering de positie van Chadli te stutten heeft het optreden van de president, die tijdens een televisie- rede economische en politieke her vormingen in het vooruitzicht stel de, de meeste Algerijnen niet niet kunnen overtuigen. WASHINGTON (AP) - Uit de jong ste Amerikaanse kiezersonderzoe ken blijkt dat de Republikeinse presidentskandidaat Bush veel stemmen gaat verliezen door diens ongelukkige keuze van de onerva ren senator Quayle als 'running- mate'. Uit een onderzoek van het dagblad Los Angeles Times blijkt dat nogal wat kiezers, die normaal gesproken hun stem zouden geven aan Bush, overlopen naar Dukakis, omdat zij geen enkel vertrouwen hebben in de politieke kwaliteiten van Quayle. Van de ondervraagden sprak 44 procent zich uit voor het duo Bush- Quayle tegen 41 voor Dukakis- Bentsen. Maar zonder de koppe ling aan diens veelgeplaagde run ning-mate kreeg Bush de steun van 48 procent van de kiezers. Een peiling van de omroep ABC en de Washington Post leverde het zelfde beeld op: 50 procent voor Bush, 47 voor Dukakis. Twee pro cent van de ondervraagden zei ronduit, dat zij uitsluitend op Du kakis stemmen, omdat zij willen voorkomen dat Quayle vice-presi dent wordt. Daarnaast verklaarde nog eens 6 procent, dat Bush' kwakkelende running-mate niet de doorslaggevende, maar wel een be langrijke reden was om dit keer Democratisch te kiezen. De onderzoeken wijzen uit dat veel van de kritiek die Quayle de af gelopen weken voor de voeten is geworpen bij heel wat kiezers is blijven hangen en dat hij door ve len ongeschikt wordt geacht voor een politieke topfunctie. Quayle moest zich maandag weer volop verdedigen onder een spervuur van vragen, waarin zijn politieke ervarenheid ter discussie werd gesteld. "Ik zou het hoofd van de CIA bellen," was Quayles reso lute reactie op de vraag wat hij zou doen, als president Bush zou wor den vermoord. Toen hem die vraag onlangs in het tv-debat met zijn ri vaal Bentsen werd gesteld, maakte Quayle geen sterke indruk en kwam hij, nadat de vraag verschil lende malen was herhaald, niet veel verder dan de mededeling, dat hij "een gebed zou uitspreken voor zichzelf en de natie". Bush en Du kakis gaan morgen hun laatste tele visiedebat tegemoet. ROCKVILLE - Een demonstrante in de Amerikaanse plaats Rockville ligt geboeid tussen politie-agenten voor het hoofdkantoor van de Voedsel en Drug Administratie. Honderden mensen betoogden gisteren tegen de houding van de Amerikaanse regering ten opzichte van aids door het ge bouw te blokkeren. Zeker vijftig demonstranten werden aangehouden. (Foto ANP) ZURICH (AP) - De datum van 1 no vember, die Zuidafrika heeft ge steld voor de uitvoering van het VN-plan voor de onafhankelijk heid van Namibia, staat op losse schroeven, omdat Zuidafrika, An-, gola en Cuba nog geen tijdschema hebben afgesproken voor de terug trekking van de naar schatting 50.000 Cubaanse militairen uit An gola. Dat heeft de Zuidafrikaanse president P.W. Botha gisteren in Zürich gezegd. De drie landen zijn het vorige week in New York wel in beginsel eens geworden over het vertrek van de Cubanen, maar berichten dat zij binnen 24 tot 30 maanden zullen vertrekken noemde Botha MEXICO (GPD) Binnen het Chileense leger bestaat onenig heid over de toekomst van gene raal Augusto Pinochet, de dicta tor die al 15 jaar aan de macht is. De mogelijke plannen van Pino chet om, ondanks z'n nederlaag bij het volksreferendum van vo rige week, toch kandidaat te staan bij de eind volgend jaar te houden presidentsverkiezingen, zijn daardoor op losse schroeven komen te staan. Generaal Fernando Matthei, de commandant van de Chileen se luchtmacht, verklaarde giste ren dat de kiezers tijdens het re ferendum een 'duidelijke uit spraak' hebben gedaan. Hij stel de dat het daarom nu zaak is om de regering over te dragen aan burgerpolitici. Ook keerde Matthei zich tegen uitspraken van minister Sergio Fernandez van binnenlandse za ken. Deze probeerde het afgelo pen weekeinde de nederlaag bij het volksreferendum te vertalen in een glorieuze overwinning voor Pinochet. Volgens de chef van de Chileense luchtmacht zijn bepaalde sektoren binnen het le ger bereid om de door de opposi tie geeiste veranderingen in de door Pinochet gedikteerde grondwet te overwegen. Derge lijke veranderingen zouden moe ten leiden tot een versnelling van de overgang van dictatuur naar burgerbewind. Op het ogenblik is die machtsoverdracht gepland voor maart 1990. Uit de woorden van Matthei, lid van de militaire junta onder Pinochet, blijkt dat lang niet ie dereen binnen het Chileense le ger het daarover eens is. Maar te gelijkertijd heeft hij de heetste aardappel weer terug in de schoot van de dictator geworpen. Matthei stelde namelijk dat de regering de aangewezen instan tie is om met de oppositie te on derhandelen, niet het leger. Pi nochet had eerder verklaard dat hij geen bezwaar zou hebben te gen een eventuele dialoog tussen oppositionele politici en militai- De werkelijke machtsverhou dingen binnen het Chileense le ger blijven onduidelijk. Lucht macht, marine en 'carabineros', de gemilitariseerde politie, drin gen eigenlijk al langer aan op een terugkeer naar een burgerbe wind. Pinochet heeft, dankzij de steun van de oppermachtige .landmacht, tot nu toe altijd zijn wil weten op te leggen. Maar als gevolg van de nederlaag bij het volksreferendum lijkt zijn posi tie niet meer zo onaantastbaar als voorheen. onjuist. Zuidafrika heeft het ver trek van de Cubanen gekoppeld aan zijn bereidheid mee te werken aan het onafhankelijkheidsplan voor Namibia. Volgens Botha is het niet de schuld van Zuidafrika als "andere krachten niet bereid zijn de nood zakelijke machinerie op 1 novem ber in werking te stellen". Botha zei er niet zeker van te zijn dat er volledige overeenstemming zal worden bereikt tijdens besprekin gen die later deze maand in Brazza ville zullen worden gehouden. Als het overleg succes heeft, wil len de Verenigde Naties een 7.500 man sterke vredesmacht naar Na mibia sturen, die samen met een ci viele ondersteuningsstaf van 2.000 mensen zullen toezien op verkie zingen voor een nationale vergade ring. De afronding van het onaf- hankelijkeheidsplan zou een vol jaar vergen. Desgevraagd verklaarde Botha dat VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar hem de verzekering heeft gegeven dat de VN-troepen onpartijdig zullen zijn. Op een vraag of ook Nederlandse VN-sol- daten welkom zijn, antwoordde dat Botha dat hij "een verantwoorde lijk contingent van landen" zou verwelkomen. Botha woonde met zijn minister van buitenlandse za ken in Zwitserland een vergade ring van de Zwitserland-Zuidafri- ka Vereniging bij. Kabinet Tsjechoslowakije treedt af PRAAG (AP) - Een <^ag na premier Strougal is gisteren ook d§ Tsjechoslowaakse regering afge treden, aldus het officiële persbu reau CTK. Het aftreden van de vol tallige regering is een formele stap, die volgde op het vertrek van de premier. President Husak heeft het ontslag van de regering aanvaard en het kabinet voor zijn diensten bedankt. De 63-jarige Strougal, die de fe derale regering achttien jaar lang had geleid, stelde ook zijn zetel in het Centrale Comité ter beschik king. Ook Strougals vice-premier Colotka gaf zijn zetel op. Hij trad bovendien af als premier van de deelrepubliek Slowakije. De geruchten dat er beweging in de Tsechoslowaakse partijtop zou komen deden al enige tijd de ron de. Eerder dit jaar had Strougal in interviews met Oostenrijkse en Westduitse kranten al aangeduid dat hij overwoog af te treden. De premier die vroeger een afwe rende houding tegen nieuwe en af wijkende politieke maatregelen aannam, pleitte de laatste tijd steeds vaker voor invoering van economische en sociale hervor mingen zoals die in de Sovjetunie momenteel worden doorgevoerd. Het huidige leiderschap voelt ech ter weinig voor de radicale politie ke en economische hervormingen. ATHENE - "Nog één stap rest mij alvorens terug te keren naar het va derland en ons mooie volk. Ik mis te Griekenland meer dan iets an ders, en meer dan ooit". Dit was de korte boodschap waarmee de 69-ja- rige Griekse premier Papandreou de Londense kliniek Harefield ver- door Frans van Hasselt liet, waar hij een zware hartopera tie had ondergaan. Ten gevolge van het veelvuldig uitstel ervan heeft hij anderhalve maand in twee Lon dense ziekenhuizen vertoefd. Na een verblijf in hotel Grosvenor, dat ook nog wel twaalf dagen zal du ren, hoopt hij eindelijk terug te ke ren in Athene, dat pas dan weer 'hoofdstad van Griekenland' zal kunnen worden genoemd. Tot de vooraf toegezegde ont moeting met de pers kwam het gis teren niet, waarbij men zich op de Engelse veiligheidsmaatregelen beriep. De Griekse televisie was bij de uitgang van de kliniek zelfs he lemaal niet komen opdagen, an ders dan de Grieks-Cyprische. De streng gedirigeerde nieuwsdienst van de Griekse televisie moet haar redenen hebben gehad de 'herbo ren' premier nog niet te vertonen. Hij was tien dagen na de ingreep volgens alle aanwezige journalis ten erg afgevallen, bleek en onvast van stem. En dan: hij kwam het ziekenhuis uit met alleen aan zijn zijde de 34- jarige Dimitra Liani, zijn nieuwe le vensgezellin die in de ziekenhuizen wekenlang voor hem heeft gezorgd en met wie hij nu verder openlijk door het leven wil. Ook dit werd voor de toekomstige publieke be trekkingen van de premier waar schijnlijk nog te riskant geacht voor vertoning op het beeld scherm. Weinigen twijfelen eraan of er is voor Papandreou een weergaloze intocht in de Griekse hoofdstad in de maak. Er wordt zelfs gespecu leerd over het aansteken van kaar sen, het Griekse opstandingssym bool, vanuit de menigte langs de weg. Dit gebeurde ook bij de in tocht van de rechtse leider Kara- manlis in 1974 na de val van de ko- Jonelsdictatuur. De kaarsen moes ten toen de hergeboorte van de de mocratie symboliseren. Papan dreous intocht zou die van Kara- manlis moeten gaan overtreffen. Maar het grote vraagteken, hoofdbreken ook voor de regie van de intocht, blijft Dimitra. Toen de affaire ruim een jaar geleden be gon, lagen de Grieken er niet van wakker. De rechtse sensatiekran- Papandreou met zijn vriendin Dimitra Liani. ten die er toen politieke munt i probeerden te slaan, beten zand. Het Griekse publiek i - soort zaken niet erg geïnter» .-»*• It eigenlijk dat ook politici lebben op avontuurtjes, gen meenden zelfs dat de lie de viriliteit van de be jaarde premier bevestigde, hem po litiek geen windeiren zou leggen. Maar nu Papandreou, tijdens zijn ziekbed, openlijk het afbreken van zijn 37 jaar oude huwelijksband met Margaretha heeft aangekon digd, waaruit vier kinderen en twee kleinkinderen zijn ontspro ten, en de wat lichtzinnig overko mende Dimitra - zelf ook al twee maal getrouwd en nog in de schei dingsprocedure - de nieuwe gade van de premier moet worden, be gint het kader van de regerende so cialistische Pasok zich zorgen te maken. De partij, die uiterlijk in juni vol gend jaar parlementsverkiezingen moet trotseren, drijft op het charis matisch leiderschap van Papan dreou. Hoe groot zal de electorale schade zijn, en niet alleen bij de vrouwen, in de dorpen, die de nieu we verkiezingsoverwinning moe ten bewerkstelligen, maar waar men nog altijd zwaar tilt aan het handhaven, niet zo zeer van de hu welijkstrouw als wel van de fami lieband. De Avriani, de populaire, sym- plistische en by uitstek regerings gezinde krant, is een nieuwe cam pagne begonnen waarin de 'idylle' die Papandreou ten deel is geval len, wordt geidealiseerd en waarin hij, in het voetspoor van het Itali aanse geïllustreerde weekblad Pa- wordt geprezen dat hij de relatie nu in de openbaarheid heeft gebracht. Maar het gaat niet alleen om pu ritanisme: de meeste bezwaarden die men tegenkomt, klagen dat de premier zich met zijn nieuwe le vensfase een beetje belachelijk dreigt te maken en Griekenland' daarin meesleept. Parallellen wor den getrokken met Peron en met de Griekse dictator Papadopoulos die zijn hart verloor aan Despina. Dimitra zal door haar optreden de ze associaties moeten wegvagen. Een probleem is ook nog dat zij, in de periode van het ziekbed een eigen entourage heeft meege bracht die als bedreigend kan wor den gevoeld door de personen die tevoren al steeds in Andreas' om geving waren. Vooral zij die de pre mier influisterden de relatie met Dimitra maar binnenskamers te houden, zouden nu uit de gratie zijn geraakt. "In deze periode meet ik mijn vrienden", heeft de premier in Londen gezegd, met een werk woord dat ook 'tellen' betekent.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5