Smit-Kroes zegt zoutverdrag op Kabinet blijft bij Tamilbeleid Eugenetica is de achtste scheppingsdag Minister weigert later storten Frans zout in Rijn BASF weigert betaling voor bentazonlozing Gevolg drugsgebruik ouders voor baby nog onduidelijk Jager nieuwe voorzitter D66 Leidse socioloog: 'Actiegroepen hebben weinig toekomst meer' Scheidende hoogleraar/schrijfster Dessaur hekelt Imutselen aan DNA: WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 PAGINA 3 BONN/ROTTERDAM (GPD/ANP) Nederland weigert elke medewerking aan het Fran se plan om het afvalzout uit de Elzasser kalimijnen in 1998 alsnog in de Rijn te storten. Vanaf 1 januari wordt een deel van dit afvalzout bovengronds opgeslagen. Deze in Franse ogen tijdelijke opslag kost in totaal 280 miljoen gulden, waarvan Nederland 100 miljoen voor zijn rekening zou nemen. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft gisteren op de Rijnconferentie in Bonn gezegd dat Nederland op die voorwaarden de 100 miljoen liever besteedt aan het voorkomen van lozingen van veel zwaarder vervuilende stoffen als zware metalen, fosfaten en an dere chemicaliën. Een speciale ambtelijke commissie zal zich nu de komende tijd beraden over hoe het uit 1978 daterende Rijnzoutver- drag moet worden aangepast. De ministers komen volgend jaar in Zwitserland opnieuw bijeen. De opstelling van minister Smit- Kroes, die opschorting van het hui dige zoutverdrag inhield, was een onaangename verrassing voor de Westduitse milieuminister Klaus Topfer. Vrij algemeen werd weinig begrip opgebracht voor de stap van Smit-Kroes, omdat het zoutver drag tien jaar geleden op uitdruk kelijk verzoek van ons land en te gen de wil van Frankrijk werd afge sloten. Smit-Kroes antwoordde dat het politiek onverkoopbaar is 100 miljoen uit te geven voor iets dat la ter toch weer teniet wordt gedaan. De Franse staatssecretaris voor milieubescherming Lalonde zei begrip te hebben voor de Neder landse stap. Hij kondigde aan dat Frankrijk bereid is en blijft te on derhandelen over de zoutopslag. In Bonn werd benadrukt dat er op andere gebieden grote vooruit gang is geboekt. Veel belang wordt gehecht aan de uitbreiding van de voorzorgsmaatregelen die een ramp als bij het Zwitserse chemi sche concern Sandoz in 1986 moe ten voorkomen. Ook de principe- overeenstemming over verwijde ren van fosfaten en stikstoffen uit afvalwater, ziet Bonn als een grote stap vooruit. De gemeenten die op de Rijn lozen hebben tot in het be- Aids De particuliere ziektekostenver zekeraars hebben sinds 1984 voor 28 aids-patiënten ongeveer 2,5 mil joen gulden uitgekeerd. Hoeveel is uitbetaald aan levensverzekerin gen van overleden aids-patiënten is niet bekend, zo werd gisteren be kendgemaakt op een symposium over aids in Amsterdam. De verze keraars vrezen straks forse premie verhogingen door aids. Tot 1995 denken ze alleen al 500 miljoen gul den extra kwijt te zijn aan levens verzekeringen. Overval Tegen twee mannen uit Harke- ma van 25 en 26 jaar is respectieve lijk 3 en 3,5 jaar cel geëist wegens de overval op een 87-jarige vrouw in hun woonplaats. Toen de vrouw geen geld in huis bleek te hebben, werd ze zwaar mishandeld. Ze ver nielden de telefoon, zodat de vrouw niet om hulp. kon bellen. Een ziekenverzorgster vond haar de volgende dag. "Ik heb me afge vraagd hoe diep je hiervoor moet zinken", aldus de officier van justi tie. Griftpark Het Utrechtse provinciebestuur wil rond het zwaar vergiftigde Utrechtse Griftpark een dam wand tot een diepte van 55 meter slaan. De kosten daarvan bedragen onge veer 115 miljoen gulden. Aanvan kelijk was besloten het zuidelijk deel van het park schoon te maken en het noordelijk deel te isoleren met een damwand, maar dat vin den provincie en gemeente te duur. De vervuiling is veroorzaakt door een drukkerij en de gemeentelijk gasfabriek. Theater Joop van den Ende Produkties wil in Amsterdam een groot thea ter (voor 1600 tot 2000 bezoekers) voor langlopende produkties neer zetten. Als dat doorgaat, dan komt het achter het Centraal Station aan de toekomstige IJ-boulevard. Het gemeentebestuur en Joop van den Ende zijn dat gisteren overeenge komen. Van den Ende is al op zoek naar financiers voor het project. Ambtenaar De Nederlandse ambassadeur in Turkije Bot (51) wordt de nieuwe secretaris-gene raal van het ministerie van buiten landse zaken, de hoogste ambtelij ke functie op het departement. Hij volgt Jacobs op, die per 1 januari zijn functie neerlegt in verband met de paspoortaffaire. Adoptiekind Adoptiekinderen hebben er recht op te weten wie bun natuur lijke ouders zijn en waar ze van daan komen. De behoefte van adoptiekinderen en andere betrok kenen aan informatie verdient er kenning. Dat kwam naar voren op een studieconferentie die gisteren werd gehouden. Steeds meer gea dopteerde kinderen willen infor matie over hun biologische ouders, hun land van herkomst, het waar om van de adoptie. gin van de jaren '90 de gelegenheid hun zuiveringsinstallaties aan de nieuwe normen aan te passen. De stichting Reinwater noemde het opschorten van het zoutver drag een slechte ontwikkeling. "Nederland had het zoutverdrag nimmer mogen inleveren voor het Rijnactieprogramma, dat tot nu toe nog niets heeft opgeleverd", aldus een woordvoerder. Reinwater acht het plan van Frankrijk het afval zout later alsnog in de Rijn te lozen verwerpelijk. Niettemin had de Ne derlandse regering moeten door zetten met de onderhandelingen om het zoutprobleem tot een oplos sing te brengen. De gemeente Rotterdam vindt eveneens de conferentie een oplos sing van de vervuiling van de Rijn 'geen millimeter' dichterbij heeft gebracht. "Wat de politiek zou moeten afspreken, zal straks door de rechter moeten worden veror donneerd", aldus de Rotterdamse wethouder Jansen (milieu). Rotter dam is de afgelopen jaren druk be zig geweest om te bereiken dat be drijven langs de Rijn stoppen met het lozen van giftige stoffen in de rivier. De geloosde stoffen komen namelijk voor een flink deel te recht in het slib in de Rotterdamse haven. Rotterdam wil in het jaar 2002, als de speciale stortplaats voor ver vuild havenslib op de Maasvlakte vol is, bereikt hebben dat het uitge baggerde slib zo schoon is dat het in zee kan worden gestort. De con ferentie heeft wethouder Jansen niet gesterkt in de overtuiging dat dit via de politiek lukt. Rotterdam wil de vervuilers juridisch gaan AMSTERDAM (ANP) - Het West duitse chemiecencern BASF be taalt niet mee aan de extra zuive- ringskosten die een aantal Hol landse waterleid: gemaakt om het drinkwater zo veel mogelijk te zuiveren van de insecti cide Bentazon. BASF loost dat be strijdingsmiddel in de Rijn bij Ludwigshaven. BASF zei gisteren dat de lozing van Bentazon vindt in een zo lage concentratie plaatsvindt dat er geen gevaar is voor de volksge zondheid. Bovendien heeft het be drijf een aantal maatregelen geno men die de concentratie sterk heeft verminderd, aldus een woordvoer der. BASF reageert daarmee op een brief van zes waterleidingbedrij ven waarin het concern verant woordelijk wordt gesteld voor de kosten die gemaakt zijn om het Bentazon uit het drinkwater te ha len. Zo gaf onder meer de gemeen te Amsterdam acht ton uit aan spoedmaatregelen die het hoofd stedelijke drinkwater tegen Ben tazon moeten beschermen. Een woordvoerder van de zes waterleidingbedrijven zei dinsdag dat de zes zich zullen beraden over het standpunt van BASF. "Wij had den niet verwacht dat BASF de aansprakelijkheid volledig van de hand zou wijzen". Volgens hem on derzoeken de waterleidingbedrij ven de mogelijkheid om BASF voor de rechter te slepen. aanpakken als de regeringen in breke blijven bij het opleggen regels. DEN HAAG (Affp) Heroïne- en methadongebruik tijdens de zwan gerschap hebben op lange termijn weinig of geen direct schadelijke gevolgen voor de baby. Dat stelde kinderarts Sauer vandaag op een driedaags congres in Den Haag over kinderen van aan drugs ver slaafde ouders. Wel kunnen er pro blemen rond de geboorte ontstaan, zoals zuurstofgebrek en infecties, die echter niet ernstig hoeven te zijn. Een verschijnsel dat zich kan voordoen is het neonataal absti nentie syndroom (NAS). Baby's met dit syndroom zijn erg prikkel baar, onrustig, huilen veel en heb ben een sterke zuigbehoefte. Deze ontwenningsverschijnselen zijn ernstiger bij methadongebruik dan wanneer de moeder heroïne heeft gebruikt. Ze treden op in de eerste levensweek en kunnen vier tot zes maanden duren. Studies hebben volgens Sauer wel aangetoond dat kinderen van verslaafde moeders een kleinere schedelomtrek hebben dan kinde ren van niet-gebruiksters. De kin derarts noemde dit verontrustend omdat de schedelomvang een maat is voor de hersenontwikkeling. Of het zo is dat deze kinderen bij voor beeld minder intelligent worden, is moeilijk te onderzoeken omdat een kind niet met zichzelf is te vergelij ken, zoals Sauer desgevraagd toe lichtte. Door complicaties rond de ge boorte was de sterfte van kinderen van verslaafde moeders een aantal jaren geleden nog negentig pro cent. Dat percentage is echter sterk Op het congres spreken artsen en hulpverleners uit verschillende landen. De problematiek rond de kinderen van aan drugsverslaafde ouders staat de laatste tien jaar in de belangstelling. De kinderen lo pen risico's omdat ze vaak te vroeg geboren worden en in meer of min dere mate verslaafd zijn aan drugs en dus onthoudingsverschijnselen vertonen. Op het congres wordt ook gesproken over de kans op overdracht van het aids-virus door een besmette vrouw op haar kind. Hulpverleners bepleiten over het algemeen een behandeling waarbij ouder(s) en kind zoveel mogelijk bij elkaar blijven wonen. Versla ving en ouderschap hoeven niet per definitie een onmogelijke com binatie te zijn, aldus een van de sprekers. Profesoor Barsch van de universiteit van Hamburg stelde dat de hulpverlener zich vooral moet inspannen om het gezin goed draaiend te houden. Op de afdeling neonatologie (de leer van ziektes van pasgeborenen) van het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam loopt sinds 1983 een onderzoek naar de ont wikkeling van kinderen van ver slaafde moeders. Over de ontwik keling van deze kinderen op lange termijn is nog weinig te zeggen. In het onderzoek worden 35 kinderen gevolgd en regelmatig onderzocht tot ze ruim vijf jaar zijn. Ter verge lijking gebeurt datzelfde met een groep van 37 kinderen van niet-ge bruiksters. Ontwikkelingspsycho loge Van Baar van het AMC maak te op het congres de gegevens over de eerste twee en een half jaar van de kinderen bekend. In de eerste levensmaand zijn de baby's uit de drugsgroep eerder van slag en prikkelbaarder. Als de kinderen drie maanden zijn, zijn ze actiever en beweeglijker. Dat lij ken ontwenningsverschijnselen te zijn. Na deze periode blijkt dat de ontwikkeling van kinderen uit de drugsgroep over de eerste ander- halfjaar niet anders is dan die van de vergelijkingsgroep. Wel worden na negen maanden enige verschil len tussen de groepen duidelijk in de manier waarop moeders en kin deren met elkaar omgaan. Ver slaafde moeders spelen bij voor beeld minder spelletjes. Rond de leeftijd van twee jaar blijkt dat de taalontwikkeling van de drugskin deren over het algemeen wat ver traagd is. In hoeverre dit blijvende taal- of leermoeilijkheden oplevert zal nog moeten blijken, aldus Van Baar. WETENSCHAPSWEEK GRONINGEN - Het is deze week wetenschapsweek aan de Groningse universiteit. Zo'n 4000 leerlingen uit de vierde klassen van Havo en VWO uit het hele land komen gedurende deze Nationale Wetenschapsweek naar Gro ningen. Daar kunnen ze alvast een indruk krijgen van het wetenschappelijk werk dat aan de universiteiten waterleidingbedrijven heeft WOrdt verricht °p defoto krijgt een drietal bezoekers uitleg over het onderzoek van verontreinigd water. DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Korte-Van Hemel (justitie) en Minister Van den Broek (buiten landse zaken) blijven van mening dat Tamils in hun vaderland niet worden vervolgd. Dit hebben zij gezegd in een reactie op een uit spraak van de Raad van State in een zaak van een Tamil die zich tot de Raad wendde om een dreigende uitzetting te voorkomen. De Raad van State verwierp bij die gelegenheid het standpunt van de regering dat Tamils niet overal in Sri Lanka aan vervolging bloot staan. Volgens de regering is het zuiden van het eiland rustig ge noeg om hen een goed thuis te bie den. De Tamils in Nederland kun nen dus zonder gevaar terugkeren naar hun land. Dit zogeheten 'bin nenlandse vluchtalternatief werd door de Raad van State verworpen. Volgens hem is Sri Lanka te klein om zo'n vluchtalternatief te bie den. Ook oordeelde de Raad dat Ta mils vaak het slachtoffer zijn van de anti-terrorisme-maatregelen van de Srilankaanse regering. Am nesty International en een aantal vluchtelingenorganisaties hebben dit bevestigd. Volgens Amnesty is het geen uitzondering dat Tamils zonder aanklacht of proces worden gevangen gezet en is mishandeling en bedreiging aan de orde van de dag. De bewindslieden van Justitie en Buitenlandse Zaken vinden echter dat van vervolging van Ta mils als etnische groep, niet kan worden gesproken en menen dat de Raad van State dit in haar uit spraak bevestigt. In het individue le geval waarover de Raad van Sta te oordeelde is de vrees van de be trokkene voor vervolging niet on gegrond, aldus de bewindslieden. Volgen hen heeft het merendeel van de in ons land verblijvende Ta mils in Sri Lanka echter geen ver volging te vrezen. Er is volgens de minister en de staatssecretaris dan ook geen reden om het Tamil-uit- zettingsbeleid te veranderen. DEN HAAG (GPD) - Belachelijk en ondenkbaar, zo noemt de nieu we voorzitter van D66, de Culem- borgse burgemeester Michel Jager (44), het idee van WD-politicus Toxopeus voor samenvoeging van WD en D66. Hij is de enige kandi daat voor de opvolging van Saskia van der Loo en wordt op 29 oktober officieel gekozen. De nieuwe voorman van D66 is burgemeester van Culemborg sinds 1982. Daar heeft hij een imago opgebouwd als slagvaardig bestuurder. Voor het burgemees tersschap was hij raadslid en wet houder in Heemstede. Daarnaast was hij zeven jaar voorzitter van de VPRO. Binnen D66 vervulde Jager diverse bestuurlijke functies. Voor de vervulling van het voorzitters schap van D66 heeft Jager groen licht gekregen van de wethouders en fractievoorzitters in de Culem- borgse raad. AMSTERDAM (GPD) - De toe komstperspectieven voor de nieu we sociale bewegingen lijken niet al te gunstig. Slechts de meer prag matisch ingestelde delen van die bewegingen weten zich te handha ven. Net als in de politiek, waarin oude ideologische scheidslijnen vervagen en de grote politieke par tijen zich alle op het midden rich ten, doet zich in het actiewezen een sterke veramerikanisering voor. Die woorden in het proefschrift van de Leidse socioloog Wim van Noort waren nog niet droog, of op het Museumplein in Amsterdam vond de grootste na-oorlogse mani festatie van de vakbeweging plaats. Vandaag promoveert Van Noort op zijn proefschrift 'Bevlo gen bewegingen', een vergelijking van de anti-kernenergie-, kraak- en milieubeweging. Daaraan vooraf gaand vond gisteren in De Balie te Amsterdam een discussie plaats met de voormannen van het actie- Van Noort onderzocht het ont staan, de ontwikkeling en invloed op het overheidsbeleid van de nieuwe sociale bewegingen die aan het eind van de jaren zeventig en begin jaren tachtig ontstonden. Hij komt tot de conclusie dat kraakac- ties of blokkades van de kerncen trale in Dodewaard plaats hebben gemaakt voor acties die zich op een beperkt doel richten. Een terug gang, die volgens hem van blijven de aard zal zijn. Weliswaar waren die sociale bewegingen bevlogen, doch hun betekenis was geringer dan aanvankelijk werd aangeno men. "Het is niet te verwachten dat net als in de jaren zeventig en tach tig sociale bewegingen in de jaren negentig in staat zullen zijn grote aantallen demonstranten te mobili seren", aldus zijn eerste stelling in De Balie. "Wat we moeten constateren", zegt Van Noort, "is dat de genera tie, geboren in de jaren vijftig, de fakkel moet overdragen. De gene ratie die deze moet echter veel minder actiebereid. Be grijpelijk, want die bestaat veelal uit studenten met een hoge studie druk, gericht op een krappe ar beidsmarkt. Daarnaast zie je dat de politiek steeds meer afstand neemt van sociale bewegingen. In de poli tieke verhoudingen profileert men zich steeds meer in de media en minder in ideologische punten. De zelfde tendens zie je bij de omroe pen en in de vakbeweging. De Amerikaanse aanpak van Green peace gaat in het actiewezen steeds meer model staan. Een girootje schrijven en de burger hoeft niet meer zoveel te doen". De milieubeweging staat er vol gens Van Noort nog het beste voor. Die steunt op professionele organi saties. "Dat wil niet zeggen dat mensen zich ook milieubewust ge dragen. Kijken we naar de vredes beweging, dan is die er niet in ge slaagd het standpunt over de Navo of kruisraketten te beïnvloeden. Mensen komen in actie als ze op een gifbelt wonen. Zodra die is ver dwenen, is het afgelopen". Zijn tegenspelers deden alle moeite Van Noorts cynische stand punt te weerleggen. Publicist/poli ticoloog Dany Jacobs noemde het juist kenmerkend voor sociale be wegingen dat die opkomen op mo menten dat niemand dit verwacht. "Al te snelle, rechtlijnige voorspel lingen werden ook in het begin van de jaren tachtig verkondigd. Men had het over de grote matheid, maar die jaren verliepen toch ge heel anders. Voor mensen is het be- NIJMEGEN - "Was de aan gok ken verslaafde, door heteroseksu eel-pedofiele fantasieën geteister de, aan epilepsie lijdende schrijver Dostojevski een minder gunstig bestanddeel van de humane evolu tie dan een correct en succesvol ambtenaar? Wie waren, achteraf bezien, in de mensensoort de sterk- sten: gekwelde neurotici zoals Mi chelangelo, halve psychotici zoals Van Gogh, of een doorsnee-politi cus of voetballer?" door Peter Frequin Prof. dr. C.I. Dessaur, bij velen beter bekend onder haar schrijf- sternaam Andreas Burnier, heeft bij haar afscheid als buitengewoon hoogleraar criminologie aan de Nij meegse universiteit een vlammend betoog gehouden tegen wat zij noemt de 'achtste scheppingdag'. Ontwikkelingen op het gebied van genetica en informatica maken het binnen niet al te lange tijd mogelijk veranderingen aan te brengen in basisstructuur en bewustzijn van de mensheid. Volgens Dessaur is het teweegbrengen van kunstmati ge mutaties in de eigen erfelijkheid van de mens de 'definitieve en meest ongehoorde ingreep'. De vertrekkende hoogleraar is van mening dat de mensheid een te ho ge prijs voor deze verworvenheden zal betalen. Verscheidene cultuurfilosofen hebben zich wanhopig afgevraagd hoe er grenzen kunnen worden ge steld aan twee onstuitbaar lijkende uitvindingen: de schepping van mensen die door DNA-manipulatie naar onze huidige maatstaven wor den geconstrueerd, en de ontwik keling van een superbrein, dat over alle informatie zal beschikken en waaraan wij belangrijke beslissin gen zullen moeten overlaten. Dessaur: "Het meest menselijke in de mens, haar unieke individua liteit, die in vrijheid kan leren kie zen, lijkt te worden bedreigd door opsluiting in een verstikkende stolp. Deze stolp is de kunstmatige intelligentie van een brein dat zich beperkt tot het puur logische, ge speend van het bewustzijn dat de mens tot mens maakt". De hoogle raar vreest dat wij op de achtste scheppingdag een misschien per fecte wereld scheppen, zonder de chaos, tekortkomingen en ellende van nu, maar tevens zonder wijs heid, schoonheid of goedheid. "Door de tendenzen tot algemene aanvaarding van eugenetische in grepen en de legalisering of het stil zwijgend tolereren van euthanasie op mensen die niet aan de huidige normen voldoen, is de brave 'new world van de eugenetische samen leving technisch en moreel mede voorbereid. Het wachten is nu op de ontwikkeling van het super brein dat dit alles nog verder kan perfectioneren. Dan zal de stolp zijn gesloten". Massamoord In de Verenigde Staten zijn tot ver in de jaren vijftig zwakzinni gen, delinquenten en Indiaanse vrouwen op massale wijze gedwon gen gesteriliseerd. De Duitse natio- naal-socialisten begonnen met eu thanasie op zwakzinnigen, vervolg den met gedwongen sterilisatie en eindigden met massamoord op jo den, zigeuners en andere volgens hen genetisch inferieure i Dessaur meent dat deze eugeneti sche ideologie tot in onze tijd nog leeft, en verwijst daarbij naar pleidooien voor vrijwillige en prak tijken van onvrijwillige euthanasie in de afgelopen jaren. "Het om brengen van mensen die in het oog van sommigen onvolwaardig zijn of zichzelf en vooral de maatschap pij te zeer belasten, vormt in ons land geen zeldzaamheid meer. Dit misdrijf blijft vaak licht of niet be straft". Dessaur noemt daarbij de euthanatici de schoonmaakploeg die de zegevierende intocht van de ideale samenleving helpt voorbe reiden. In Amerika wordt het sperma van Nobelprijswinnaars in de diep vries bewaard. Experimenten zijn begonnen met hercombineren van het DNA in de lichaamscellen en met transplantatie daarvan in de voortplantingscellen. Binnenkort kunnen door genetische manipula tie mensen worden geschapen die in aanleg intelligenter en minder agressief zijn. De vooruitgang op dit gebied gaat enorm snel. Enige afremming via wetgeving of bindende afspraken hoeft gezien de economische en politieke belan gen nauwelijks te worden ver wacht. De scheidende hoogleraar noemt dit een nieuwe gold-rush- mentaliteit. "Als men", zo waar schuwt Dessaur, "een zelfbeeld koestert waarin de mens als een wezen wordt gezien met grote mo rele verantwoordelijkheden, zowel voor de eigen bewustzijnsgroei als voor de aarde als geheel, is er reden tot grote bezorgdheid over de zo nabije achtste scheppingsdag". Zo er nog hoop mocht zijn, dan zou die volgens Dessaur liggen in de waak zaamheid van mensen, die vanuit een meer geestelijke visie hun ver antwoordelijkheid voor de aarde ervaren. De hoogleraar denkt daar bij aan oosterse geleerden en diver se alternatieve stromingen in de westerse wereld, voor wie de mens heid verantwoordelijk is voor haar morele evolutie en voor het welzijn van de aarde. "De biologische evo lutie kunnen wij misschien maar beter overlaten aan de natuur", al dus Dessaur. langrijk deel uit te maken van een bredere beweging dan hun eigen kringetje. Ik denk dat daaraan een behoefte bestaat". PSP-voorzitter Saar Boerlage kon het absoluut niet met Van Noort eens zijn. "Je ziet juist een toenemende belangstelling voor de activiteiten van bijvoorbeeld mul tinationals. Kerken binden de strijd aan tegen de armoede en juist de kernenergiebeweging was een groot succes. Geen regering zal het nog in z'n hoofd halen een nieuwe kerncentrale te plaatsen". Van Noort: "Juist die regering wilde na de Brede Maatschappelijke Dis cussie twee nieuwe kerncentra les". De promovendus stelt dat voor waarde voor florerende sociale be wegingen een zekere economische groei is. "Bij een crisis zie je deze in omvang afnemen. Bij economische groei krijgt men meer aandacht voor immateriële waarden. Door de dalende conjunctuur is de vak beweging in het begin van de jaren tachtig in het defensief geraakt. Pas sinds de economische groei hebben de vakbonden hun posities weer versterkt". Bedrijven vinden afvalnota slecht voor de economie DEN HAAG (GPD) - De extra be lasting op het storten van afval die minister Nijpels (milieu) wil invoe ren is schadelijk voorde internatio nale concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven. Dat zeggen de werkgeversorganisaties VNO en NCW in een reactie op de notie 'Preventie en Hergebruik van Afvalstoffen'. Volgens het BMRO kent men in het buitenland geen hoge stor tingsrechten. Daar komt bij dat Nijpels de export van afval wil ver bieden. Daarbij houdt hij er vol gens de werkgeversorganisatie geen rekening mee dat het aantal stortplaatsen in Nederland nu al te klein is. De werkgevers zijn wel te spre ken over de doelstelling van de mi nister om afvalstoffen zoveel mo gelijk opnieuw te gebruiken. Min der tevreden is het bureau echter over de concrete maatregelen die Nijpels voorstelt. Zo ziet het niets in het plan om bijvoorbeeld koel kast- en wasmachinefabrikanten te verplichten de oude machines in de afvalfase weer terug te nemen. De minister doet volgens de werk gevers alsof Nederland op een ei land ligt en heeft de mogelijkheid niet aangegrepen om in breder EG- verband tot maatregelen te komen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3