EnnudoetdeHema heel Holland in de aanbieding. HhoeHMFTR BRISTOL Vijftien vlaggen en wimpels Voor de 'bijna net zo goede' boeken HEMA filiaalleider assistent-filiaalleider cassière/verkoopster verkoper/magazijnbediende PAGINA 22 WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 Natuurlijk zijn er ook boeken die bijna net zo goed, of net niet zo goed zijn als de bekroonde boeken. De jury geeft deze een eervolle ver melding door ze op de Vlag en Wimpellijst te plaatsen. Het preptenboek 'Het droevige verhaal van Victoria en haar viool' van David Mc Kee voor kinderen tot zes jaar staat op die lijst, vanwe ge de tekst. Victoria krijgt na veel oefenen het vioolspel onder de knie. Haar muziek maakt iedereen aan het huilen. Eenmaal beroemd besluit ze het avontuur te zoeken in het oerwoud. Zij leert daar vrolijke muziek te maken, maarnie mand zal die ooit te horen krijgen. Een geestig verhaal, geïllustreerd met vrolijke helder gekleurde teke ningen. Voor de tekeningen kregen in dezelfde leeftijdscategorie 'Ijsbeer in de tropen' van Hans de Beer, 'Fred' van Posy Simmoi/ds en 'Brammert en Tissie vieren Kerst mis' van Gabrielle Vincent een eer volle vermelding. In TJsbeer in de tropen' raakt de kleine Lars op drift. Hij komt in de tropen terecht waar hij bevriend raakt met het nijlpaard Hippo. Deze helpt hem thuis te komen. Het is een buiten gewoon ontroerend getekend ver haal. Na de dood van hun kat komen de kinderen in 'Fred' er pas achter hoe beroemd hun kat onder de kat ten is geweest. Zij versleten hem al tijd voor een saaie kater. Het ver haal is wel aardig, maar de tekenin gen in stripvorm zijn misschien te onoverzichtelijk en onduidelijk voor kleuters. Gabrielle Vincent heeft al meer verhalen gemaakt over het knusse leven van de beer Brammert en de muis Tissie. Er staat weinig tekst in de prentenboeken, maar de teke ningen maken die totaal overbo dig. De uitdrukkingen op de snui ten zijn altijd rake typeringen van de stemmingen van Brammert en Tissie. Heel herkenbaar is de dren- serige houding van Tissie wanneer ze Brammert probeert over te ha len om Kerstmis te vieren. Daarna loopt ze over van gedienstigheid om Brammert bij de voorbereidin gen te helpen. Het wordt een on vergetelijk kerstfeest. Op de Vlag en Wimpellijst voor zes jaar en ouder staan 'Uk en Bur' van Wim Hofman en 'Waarom kwa men de walvissen?' van Michael Morpugo. De korte verhalen van Wim Hof man zijn in een heldere letter gezet, zodat ze heel geschikt zijn voor be ginnende lezers. Dagelijkse dingen worden met onwezenlijke zaken gecombineerd. Uk en Bur zijn twee 'Na dagen van niet spelen klonk de viool anders dan anders. De mu ziek was nog steeds mooi, maar nu waren de tonen vrolijker. De dieren begonnen te dansen en andere die ren deden ook mee'. Uit het prenten- boek 'Victoria en haar viool' van David McKee. vreemde ventjes, die samen van al les doen of alleen gedachten heb ben. Wanneer Uk pannekoeken bakt gaat het mis: "Hij was al bezig. Hij deed van alles en nog wat in de pan, maakte het gas aan en zette de pan op het vuur. 'Gaat dat zo goed?' vroeg Bur toen de pan al een tijdje op het vuur stond. 'Ik denk het wel', zei Uk. 'Kijk, het rookt al een beetje'. Na een wat moeizaam begin wordt 'Waarom kwamen de walvis sen?' van Morpugo heel spannend. Kirsty en Daniël wonen op de Scil- ly-eilanden en raken bevriend met de door iedereen voor gek ver klaarde Vogelman. Vele rampen volgen elkaar op. Het eiland dreigt ten onder te gaan. Kirsty, Daniël en de Vogelman proberen dat te voor komen, maar moeten het opnemen tegen de domheid en hebzucht van de eilandbewoners. De schrijver verweeft in zijn verhaal legenden, roddelverhalen en mysterieuze ge beurtenissen. Het speelt zich af in de Tweede Wereldoorlog, maar de illustraties doen nogal eigentijds aan door de kleding van de kinde ren. Gevarieerd in kwaliteit zijn de eervolle vermeldingen in de cate gorie van 9 jaar en ouder. Het mooi ste is wel 'Verhalen van de zwarte kraai' van Pauline Mol. Een bunde ling van griezelige sprookjes en ou de verhalen, die op een heel eigen manier opnieuw worden verteld. Het gruwelijkste is 'Broertje en de stiefmoeder', waarin de stiefmoe der Broertje onthooft en hem laat opeten door zijn niets vermoeden de vader. Broertje kan weer tot le ven komen, doordat zijn stiefzusje zorgt voor zijn botjes. De verhalen worden lekker vlot verteld, zonder dat de toon van sprookjesvertellen wordt verlaten. Aardig, maar een beetje druk is 'Het verhaal van Bobbel die in een bakfiets woonde en rijk wilde wor den' van Joke van Leeuwen. Er staat een overdosis aan grappen en woordspelingen in. De titel vertelt al veel over de inhoud. Bobbel wil rijk worden en denkt dat haar rijke oom, die in een huis woont haar daarbij kan helpen. Ze kan zich echter maar moeilijk aanpassen aan het leven in een huis en aan het gaan naar school. De tekeningen van Joke van Leeuwen nemen soms de taak van de geschreven tekst over en vertellen het verhaal verder. De eervolle vermelding van Wiel Kusters 'Het veterdiploma' is niet goed te begrijpen. Er zijn betere dichtbundels voor deze leeftijds groep, zoals die van Remco Ek- kers. Een van de kenmerken van een gedicht is, dat er achter de tekst nog van alles schuil kan gaan. Wiel Kusters heeft dat zo opgevat, dat hij van de hak op de tak kan springen, waarschijnlijk geïnspi reerd door de oude kinderversjes waarin ook veel onverklaarbare dingen staan. Het minst warrige gedicht is 'Prikje': "Morgen word je ingeënt J maar vader is een flinke vent./ Hij kijkt niet naar de naald en jou,/ anders valt hij flauw." De te keningen van Joep Bertrams fleu ren de bundel nog enigszins op. De kleine Linea stelt in het infor matieve boek 'Ik houd van de tuin van Monet' aan iedereen vragen om alles over de schilder Monet te weten te komen. Van hoog niveau zijn de vermel dingen in de categorie van 13 jaar en ouder. Peter Dickinson laat mensen uit de tijd van voor Chris tus de verhalen uit het Oude Testa ment vertellen. Dickinson heeft een uitvoerige manier van vertel len, wat het lezen niet altijd gemak kelijk maakt. Het boek is bijzonder geschikt voor jongeren die niet met de bijbel zijn opgegroeid, doordat door de constructie verhalen leven diger zijn dan in andere bewerkin gen van de bijbel. Vol symboliek zit het romanti sche sprookje 'Achter de bergen' Rita Törnqvist. Milian, opge groeid in een groot gezin, gaat sa- met Joachim. Hij maakt haar deelgenoot van zijn liefde voor de sterrenhemel. Wan- Milian haar eigen mogelijkhe den ontdekt groeit het paar uit el kaar. Van de prins met wie ze dan gaat leven leert ze de schoonheid kennen. Ook daarvan ziet ze de be perkingen in. Ze laat dan het verle den achter zich en volgt haar eigen pad. Het boek wordt geschikt ge acht voor beide seksen, maar wei nig jongens van die leeftijd zullen zich aangesproken voelen door dit romantische verhaal. "Vleugels voor de draak" van, Laurence Yep daarentegen is voor meisjes en jongens geschikt. In dit prachtige boek wordt verteld hoe een Chinees jongetje naar zijn va der in Amerika wordt gestuurd. De vader droomt van het bouwen van een vliegtuig. Maanschaduw helpt hem bij het verwezenlijken van die droom. Boeiend is de beschrijving van het leven van de Chinese groep in Amerika rond 1900 en de manier waarop de Chinezen zich staande houden tegenover de afwijzende houding van de Amerikanen. Dit jaar heeft de jury geen grif fels gegeven in de categorie infor matieve boeken. Wel zijn er drie eervolle vermeldingen. 'Poppetje gezien kastje dicht' van Eric Dede- ren en Philippe Moins geeft tips voor onder andere het maken van animatiefilms. De meeste termen in het boek worden goed toege licht, maar er staan er ook een paar in zonder uitleg. Wat is bijvoor beeld 'het objectief van de came ra'? Filmen blijkt een heel gedoe te zijn en je hebt er veel dure dingen voor nodig. Het derde deel uit Willem Wil- minks schriftelijke cursus dichten 'Goedenavond, speelman' laat zien welke gedichten geschikt zijn om gezongen te worden en waarom. Er worden heel veel voorbeelden in gegeven, maar de toelichting erbij is voor een leek bijzonder moeilijk. Joke van Leeuwen schreef niet al leen het speciale kinderboéken- weekboek, maar ook het verhaal van Bobbel, die in een bakfiets woonde en rijk wilde worden. Een uitzonderlijk mooi informa tief boek is 'Ik houd van de tuin van Monet' van Christina Björk en Lena Anderson. Linea is dol op een boek met schilderijen van Monet. Zij gaat naar Parijs om de tuin van Monet in het echt te zien. Op een speelse manier wordt in verhaal vorm informatie over techniek en over het leven van de schilder ge geven. SELMA NIEWOLD Het droevige verhaal van Victoria en haar viool, David McKee; uitg. Van Holkema en Warendorf 19,90. Ijsbeer in de tropen, Hans de Beer; uitg. Leopold 19,90. Fred, Posy Simmonds; uitg. De Har monie 22,50. Brammert en Tissie vieren Kerst mis, Gabrielle Vincent; uitg. Lemnis- caat 19,90. L'k en Bur. Wim Hofman; uitg. Van Holkema en Warendorf 12,50. Waarom kwamen de walvissen, Mi chael Morpurgo; uitg. Ploegsma 22.95. Verhalen van de zwarte kraai, Pau line Mol; uitg. 17.50. Het verhaal van Bobbel die in een bakfiets woonde en rijk wilde wor den, Joke van Leeuwen; Querido 19,90. Het veterdiploma, Wiel Kusters; uitg. Querido 18,50. De stad van goud. Peter Dickinson; uitg. Querido 34,50. Achter de bergen, Rita Törnqvist; 19,90. Vleugels voor de draak, Laurence Yep; Lannoo 27,50. Poppetje gezien kastje dicht, Eric Dederen en Philippe Moins; uitg. Cas- Goedenavond speelman, Willem Wilmink; uitg. Van Holkema en Wa rendorf 22,50. Ik houd van de .tuin van Monet, Christina Björk en Lena Anderson; uitg. Ploegsma 20,90. A U krijgt 2.50 korting per kilo op elke soort Holland se kaas. Maar ook 'n kleiner stukje is nu voordeliger. Goudse, Friese, jonge, oude, met of zonder gaten: welke kaas u ook kiest, deze week mag het bij de Hema best een onsje meer zijn. .Echt Waar Voor Je Geld l8~16oktoberl988 V0EDSELPR0DUKTIE 030-316566] filiaalbedrijf in schoenen, vrijetijdskleding en sportartikelen, met reeds 40 filialen door het hele land. zoekt, ter versterking van het verkoopkader, voor ons nieuw te openen filiaal te Hoofddorp, op korte termijn kontakt met Wij denken aan een vlotte, aktieve en representatieve man/vrouw van 23 - 28 jaar, die verantwoordelijkheidsgevoel heeft, van aanpakken weet en aan MDS of gelijkwaardige opleiding met sukses heett afgesloten. Aantoonbare branche-ervaring strekt tot aanbeveling. een aktieve die over een zodanige ervaring beschikt dat hij de chpf bij diens afwezig heid (bijvoorbeeld tijdens vakanties) kan vervangen. Leeftijd ±20-23 jaar. Opleiding bij voorkeur op MDS-niveau. een akkurate Ervaring, akkuratesse en goede omgangsvormen zijn allereerste vereisten. Leeftijd 20 jaar. Ook zij die als part-timer willen komen werken kunnen solliciteren. een energieke die, naast verkoop in de winkel, kontrole uitoefent op de binnenkomende goederenstroom en zorgt voor een net en overzichtelijk magazijn. Leeftijd ±18-20 jaar. Ook part-timers kunnen solliciteren. Belangstellenden worden verzocht hun schriftelijke sollicitatie - voorzien van recente pasfoto - zo spoedig mogelijk te richten aan BRISTOL B.V., t.a.v. de heer M.J. Teunissen, Postbus 173, 1160 AD Zwanenburg.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 22