Els Pelgroms 'Onbegonnen feest' 'Bot en Botje' door Janet en Allan Ahlberg Beesten staan er gekleurd op bij Kees en Katja Stip Lola de beer, Trude de Jong Tin Toeval door Guus Kuijer Trimbaan van Imme Dros 'De puike postbode of: Briefgeheimpjes' 'De hardloper': Cynthia Voigts vierde boek over de Tillermans WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 PAGINA 21 (Vanaf 3 jaar) 'Mijn aap lijkt op oom Jaap maart geef mij dan toch mijn aap Zo begint het met een Zilveren Griffel bekroonde boekje 'Mijn beesten staan er gekleurd op'. Een bundel versjes rond een stakerig poppetje (de 'ik') en zijn vele die ren. Kees Stip (ook bekend onder het pseudoniem Trijntje Fop) schreef de koddige twee-regelige rijmpjes, zijn vrouw Katja illu streerde de tekst met naiëve teke ningen die sterk doen denken aan het vorig jaar bekroonde 'Lena le- Stip schrijft ogenschijnlijk sim pele versregels, maar de meeste zit ten heel vernuftig in elkaar. Stip houdt van taalspelletjes. Soms deelt hij gewoon iets mee: 'Met mijn mol heb ik lol'. Maar vaak doet de schrijver meer en jongleert met uitdrukkingen die je zowel let terlijk als figuurlijk kunt nemen: ADVERTENTIE Deze boeken zijn verkrijgbaar bij: BEKROOND METEEN ZILVEREN GRIFFEL vch f/en 'Bij mijn krokodil sta ik niet lang stil'. Sommige rijmpjes zijn echte doordenkers: 'Mijn tijger, los of vast, heeft tralies om zijn bast' of 'Met mijn vleermuis in gesprek val ik bijna op mijn bek'. Bijna elk versje is grappig: 'Mijn goudvis is een beetje dom. Hij heeft zijn arm weer uit de kom' of 'Daar is mijn konijn aan de knagelijn'. 'Mijn beesten staan er gekleurd op' richt zich wat de vormgeving betreft in eerste instantie op kleu ters, maar eigenlijk is de bundel vooral voor oudere kinderen en zelfs volwassenen leuk om te lezen. Je kunt je zelfs afvragen of een aan tal rijmpjes niet te veel over de hoofden van jonge kinderen heen is geschreven. De aardige taal vondsten van Stip zullen hun niets zeggen, maar ouderen des te meer. Wat de tekeningen betreft: mis schien moetje even wennen aan de naiëve stijl van Katja Stip, maar haar illustraties passen uitstekend bij de tekst. Tekst en tekeningen versterken elkaar of vullen elkaar Een ogenschijnlijk simpel geraffineerd boekje. Mijn beesten staan er gekleurd op. Kees en Katja Stip, uitg. Bert Bakker. In het tweede boek 'Tin Toeval en het geheim van Tweebeens-ei- land' speelt Tin nog nadrukkelijker de hoofdrol. Samen met haar blin de 'oma' raakt ze verzeild op de veerpont in Amsterdam. De kapi tein wordt verliefd op oma en met zijn drieën varen ze de wijde oce aan op. Op Tweebeens-eiland ra ken ze slaags met de zeerover Har- ko de Haai. In dit tweede boek husselt Kuij- er nog meer dan in het eerste deel fantasie en werkelijkheid door el kaar. En eerlijk gezegd is dit boek beter geslaagd. In Tin Toeval 1 wil de Kuijer nog te veel een serieus verhaal vertellen, hetgeen hier en daar leidde tot krampachtigheid. In deel 2 is hij beter op dreef. Kuij er is het leukst als hij van alles op zijn kop zet en lekker dwars ingaat tegen alles wat niet mag. Hij is een uitmuntend schrijver van levendi ge, humoristische dialogen. De verhalen zijn een plezier om voor te lezen (want Kuijer schrijft soms met een knipoog naar vol wassenen). De boeken zijn eenvou dig genoeg geschreven om zelf te lezen vanaf 7 of 8 jaar. De Tin Toe- val-boeken vormen een verfris send geluid temidden van de vaak melige en afgezaagde verhalen voor deze leeftijdsgroep. Beide boeken zijn door Jan Jutte rijkelijk van illustraties voorzien. BEKROOND METEEN ZILVEREN GRIFFEL (Vanaf 6 jaar) Guus Kuijer is hard op weg om met de bijdehante 6-jarige Tin Toeval een nieuwe Madelief te creëren. In middels zijn er twee boeken rond dit eigenzinnige dametje versche nen, tezamen bekroond met een Zilveren Griffel. In het eerste boek 'Tin Toeval en de kunst van het ver dwalen' maken we kennis met Tin en haar vriendjes Bas en Job. Uit verveling besluit het drietal te ver dwalen. Tin belandt in Hilversum, Bas komt terecht op de rug van een losgebroken circusolifant en Job haalt zelfs het televisiejournaal. (Vanaf 3 jaar) Je oude speelgoedbeer. Volwasse nen kunnen er soms nauwelijks af stand van doen. Zo'n smerig en verfomfaaid beest waaraan je als kind alles toevertrouwde, waarmee je van alles beleefde, hele gesprek ken voerde en dat soms de enige was die je begreep. Die ook stoute dingen deed die je zelf niet durfde en die je lekker de schuld kon ge ven als iets mis ging. Wie heeft er vroeger niet zo'n kameraad gehad? In het met een Zilveren Griffel bekroonde 'Lola de beer' krijgt 5- jarige Noor voor haar verjaardag zo'n vriend: speelgoedbeer Lola. ADVERTENTIE boek- en kantoorvakhandel -P-ZLZFTTETCTS Kerkstraat 71 2201 KL Noordwijk tel. 01719-14934 BEKROOND METEEN ZILVEREN GRIFFEL BeeT Lola wordt overal mee naar toe gesleept, doet veel wat Noor al leen niet zo goed zou durven en is niet op d'r mondje gevallen. Wie naar Sesamstraat kijkt of de Mar griet leest, kent Lola ongetwijfeld. De bekroning van 'Lola de beer' van Trude de Jong is ten volle ver diend. Het is een aantrekkelijk boek voor jonge kinderen: afwisse lend, leuk en herkenbaar. De hoofdstukjes zijn niet te lang om in één keer voor te lezen, de vertelstijl is vlot en pittig. De tekeningen van Georgien Overwater dragen het zelfde speelse en vlotte karakter als de tekst. Kortom: een succesvol ge heel. (Vanaf 12 jaar) 'De trimbaan' voor jongeren vanaf 12 jaar is het tweede boek van Im me Dros dat dit jaar een Zilveren Griffel heeft gekregen. Hoofdper soon is Filip, een jongen die zijn ge voelens onderdrukt en bang is zich kwetsbaar op te stellen. Bij alles wat hij doet houdt Filip rekening met de indruk die hij maakt. Daar door ontstaat al gauw het beeld van de koele jongen die het allemaal in de hand heeft. Bij meisjes is hij po pulair, maar zijn hart echt open stellen voor iemand kan hij niet. "Filip heeft nu eenmaal geen ge voel. Maar dan ook geen grein", zegt zijn moeder. Dat verandert als Filip kennis maakt met Rogier, de neef van zijn vriendin Diana. Rogier is een sportfanaat, die wel wat ziet in de trimbaan bij Filips huis. Samen be sluiten ze de verwaarloosde baan op te knappen. Al gauw wordt het werk aan de trimbaan een excuus om èlkaar vaak te zien. Filip merkt tot zijn verbazing dat hij naar Rogiers ge zelschap verlangt. Maar als Rogier hem op een gegeven moment ver telt dat hij homoseksueel is, knapt er iets in Filip. Geschrokken mijdt hij zijn vriend. Hij is bang, maar weet niet waarom. Het is aardig de boeken van Im me Dros en de eveneens bekroon de Cynthia Voigt te vergelijken. Beide schrijfsters zijn meesters in het neerzetten van karakters. Voigt schrijft complex en wijdlopig, Dros heeft veel minder woorden nodig maar is niet minder indrin gend. Haar taal is helder en direct, zonder lange uitweidingen. Door een zorgvuldige woordkeuze ont staat een fraai uitgewerkt beeld van Filip en zijn houding ten op zichte van zijn omgeving. Het enige zwakke moment is het eerste lichamelijke contact tussen Filip en Rogier. Hier is Imme Dros - BEKROOND METEEN ZILVEREN GRIFFEL het hele boek door zo direct - op eens onnodig verbloemend. De trimbaan door Imme Dros. uitg. ook bij ons begint op 12 oktober de kinderboekenweek. Prinsessekade 3-4 2312 DA LEIOEN TEL. 071-140208 'Boekensleutel' voor heel bijzonder prentenboek (Vanaf 3 jaar) Naast de Griffels en Penselen, die iedereen zo langzamerhand kent, bestaat er ook een veel minder be kende prijs, de Boekensleutel. De ze speciale prijs wordt gegeven aan een boek dat zich onder scheidt van andere uitgaven wat betreft inhoud of vormgeving. Het is een prijs die zelden wordt uitgereikt. Dit jaar was er aanleiding om de onderscheiding na lange tijd uit de kast te halen voor het pren tenboek 'De puike postbode of: Briefgeheimpjes' van Janet en Allan Ahlberg. Terecht, want hun boek is heel bijzonder. Het is een boek vol brieven die de post bode langs brengt bij bekende sprookjesfigurenzoals de drie beren uit Goudhaartje, de heks uit Hans en Grietje, Klein Duimp jes reus, Assepoester en de wolf uit Roodkapje. Hun post zit in een heuse enve lop die op de pagina is geplakt en eruit moet worden gehaald. Zo krijgt de reus een ansichtkaart van Klein Duimpje en zijn broer tjes die inmiddels ver weg zijn dankzij de zeven-mijlslaarzen van de reus. De net met haar prins getrouwde Assepoester krijgt een brief van een drukker: zou een boekje met haar love- story het niet goed doen? Goud haartje krijgt een prachtige ver jaardagskaart met inhoud. De uitvoering doet denken aan de 'flap-u.it boeken' van beginja ren tachtig, toen er een tijdelijke rage was van boeken waar van alles aan bewoog. De puike post bode' is een uitgave waar alle leeftijden plezier aan kunnen be leven. Kleuters zullen het meest vallen op de uiterlijke vormge ving: de kleurige plaatjes en het frutselen aan de enveloppen waar wat in zit. De grappige in houd van de post is meer bestemd voor oudere kinderen en volwas senen. Al met al een origineel uit gedacht en uitgewerkt geheel. Bij de Nederlandse bewerking van het boek zijn Ernst van Altena en Tessa Fagel erin geslaagd de speelse opzet en humoristische toon te bewaren. (Al is Van Alte na soms te dwangmatig met zijn rijmen bezig De puike postbode of: Briefge heimpjes door Janet en Allan Ahl berg, uitg. Gottmer. (Vanaf 3 jaar) Het Britse echtpaar Janet en Al lan Ahlberg vormt een vinding rijk en creatief duo. Naast hun prentenboek 'De puike postbo de' is ook hun produktie 'Bot en Botje' dit jaar bekroond. De illu straties werden door de Penseel jury gewaardeerd met een Zilve ren Penseel. Bovendien heeft de tekst een 'Vlag en Wimpel' ver melding gekregen, een bijna-be- kroning zou je kunnen zeggen. 'Bot en Botje' vertelt in teke ningen en tekst over twee ge raamten die 's nachts door de stad zwerven om de hond uit te laten en iemand bang te maken. Ze komen echter niemand tegen en besluiten om dan maar elkaar aan het schrikken te maken. De door Martine Schaap uit stekend vertaalde tekst is aan trekkelijk voor kleuters door het BEKROOND METEEN ZILVEREN ADVERTENTIE Kinderboeken?... natuurlijk naar: Rijnlandse Boekhandel ritmische karakter en de vele herhalingen: 'Daar gingen Bot en Botje en hun hond. De donkere, donkere kelder uit, de donkere, donkere trap op, en de donkere, donkere straat in'. De tekenin gen zijn heel apart: groot opgezet in primaire, heldere kleuren te gen een zwarte achtergrond, om lijst met een kader. Mooie en dui delijke schilderijtjes. Voor wie bezorgd is over de te re kinderziel: de speelse presen tatie maakt dat de geraamten nergens 'eng' zijn. Het is eerder grappig om te zien hoe Bot en Botje elkaar aan het schrikken proberen te maken. Het meest komische is wel de pogingen van het tweetal om hun botjeshond weer in elkaar te zetten na een onfortuinlijke botsing met een boom. 'Bot en Botje' is voor kinderen vanaf 3 jaar. 'Bot cn Botje' door Janet en Allan Ahlberg. vert. Martine Schaap, uitg. Gottmer. (Vanaf 9 jaar) Els Pelgrom is een schrijfster die in haar jeugdboeken een geheel eigen sfeer oproept. Enkele jaren gele den verraste zij met 'De Olifants berg', een poëtisch verhaal over een groepje dieren dat leeft op een berghelling. Haar vertelling deed denken aan het klassieke 'De wind in de wilgen' (zie ook de bespre king van de Gouden Griffel) en de dierenverhalen van Colin Dann. Het met een Zilveren Griffel be kroonde 'Het onbegonnen feest' (voor lezers vanaf 9 jaar) is een ver volg op 'De Olifantsberg'. We zien dezelfde dieren met hun typische eigenschappen terug: de Eekhoorn zonder staart, de zorgzame Zeug ster, de reumatische Kat, witte Kip, Marter en Pad. In het vorige boek ontmoetten zij de uit een circus ontsnapte olifant Hannibal. Een tijdlang woonde de olifant bij hen op de berghelling, tot hij op een dag verdween. De dieren raken in paniek als ze op een gegeven moment een krant zien met een foto van Hannibal die van grote hoogte springt of valt in het water. Is Hannibal dood? Pad stelt zijn vrienden gerust: hij heeft zich bevrijd en is op weg naar de berg. De dieren besluiten Hannibal groots te verwelkomen. Iedereen zet zijn beste beentje voor: Pad schrijft een gedicht. Zeugster doet pogingen slanker te worden. Kip probeert te vliegen en de eekhoorn zonder staart wil leren springen. Maar het wachten duurt lang. De zomer gaat voorbij en de herfst breekt aan. De slingers in de bo men verregenen en de taarten die Zeugster steeds bakt 'voor het ge val dat', worden steeds moeizamer opgegeten. Langzamerhand dringt het tot de dieren door: Hannibal komt helemaal niet. BEKROOND METEEN ZILVEREN GRIFFEL 'Het onbegonnen feest' is nog sterker dan het eerste boek. Pel grom vertelt in mooie, verzorgde taal een boeiend verhaal rond die ren met uiteenlopende persoon lijkheden. Elk dier met zijn posi tieve en negatieve kanten wordt zo geportretteerd dat de lezer het in het hart sluit. De tekenstijl van The Tjong Khing sluit perfect aan bij de warme, poëtische sfeer van de tekst. Het geheel roept een gevoel Els Pelgrom op van knusse saamhorigheid aaïu de boze buitenwereld wordt buitengesloten. Een aange name vlucht uit de werkelijkheid Het onbegonnen feest. Els Pelgrom. ill. The Tjong Khing. uitg. Querido. BEKROOND METEEN ZILVEREN GRIFFEL (Vanaf 12 jaar) 'De hardloper' is het vierde boek in een reeks over de familie Tiller- man. Centraal staan de vier kinde ren van Liza Tillerman. In de steek gelaten door hun moeder gaan ze op zoek naar familie en belanden op de boerderij van hun grootmoe der, een stugge, ontoegankelijke vrouw. Over het verleden - wat is er gebeurd met hun moeder en haar broers - zwijgt hun oma, maar de kinderen voelen wel aan dat er vroeger op de boerderij veel mis moet zijn gegaan. Over dat duistere ADVERTENTIE KOOYKER Boekhandel Kooyker bv. Leidse Plein AZL Rijnsburgerweg 10,2333 AA Leiden. Tel. 071-160515. Cynthia Voigt. verleden wordt in het vierde deel 'De hardloper' meer verteld. Hoofdpersoon is de 17-jarige Bullet Tillerman, de oom van de kinderen. Hij voert een stille oorlog met zijn vader, een ware tiran die al twee van zijn kinderen het huis uit heeft gejaagd. Om te overleven concentreert Bullet zich op één ding: hardlopen. Een perfecte uit laatklep voor zijn woede. Bullet bemoeit zich met nie mand en heeft geen vrienden. Zijn klasgenoten beschouwt hij als on volwassen pubers, die niet weten waar ze over praten. Hij gaat alleen om met mensen die hem accepte ren zoals hij is, zoals de oudere vis ser Patrice. Wanneer op Bullets school een begin wordt gemaakt met de inte gratie van blank en zwart, maakt de jongen kennis met Tamer Shipp, net als hij een talentvol atleet. Bul- let weigert de opdracht om met de neger te trainen, maar komt later op dat besluit terug. In Tamer ont moet hij een tegenstander van for maat. Gaandeweg krijgen ze waar dering voor elkaar, ook al zullen ze nooit vrienden worden. Dit boek uit de prachtige Tiller- man-reeks verdient een bekroning. Schrijfster Cynthia Voigt zet in haar boeken portretten neer die je lang bij blijven. Bullet uit 'De hard loper' vergeet je niet gauw. Maar het is niet het beste verhaal uit de reeks. Er wordt dit keer heel veel uitgeweid, herhaald en in details getreden, terwijl er vrijwel geen di recte actie is. Voigt vraagt met dit boek veel concentratie en inle vingsvermogen van haar lezers. Maar zij geeft ook veel terug: een mooi. indrineend boek over hef worstelen met jezelf en de groei naar volwassenheid. ADVERTENTIE Algemene en assortiments boekhandel Grote literaire afdeling Reisgidsen Plattegronden en wegenkaarten ■■ji zandvliet HÉM BOEUUMDfl BV Leiden Haarlemmerstraat 117

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21