>7 J!S Jll I Gouden griffel gaat naar Toon Tellegen Toen niemand iets te doen had' Duizend dingen achterdeuren Schoten in de roos Een zilveren tweetal MET DE GOUDEN GRIFFEL MET DE GOUDEN PENSEI Margriet Heijmans en Imme Dros: gouden penseel en zilveren griffel Annetje Lie in het holst van de nacht Dick Bruna boekje WOENSDAG 12 OKTOBER 1088 PAGINA 19 BEKROOND (Voor alle leeftijden) Op een keer miste de eek hoorn de mier hevig. Hij wist niet waarom, maar hij had dat gevoel tot in het puntje van zijn staart. Mier, dacht hij. Mier, mier, mier. De eekhoorn wist dat zulke ge dachten niet helpen, maar hij kon ze niet tegenhouden Soms verschijnt er een boek waarover iedereen het eens is: dit is iets unieks. Zo'n boek is het met een Gouden Griffel be kroonde Toen niemand iets te doen had' van Toon Teilegen, een boek voor alle leeftijden. Het is een vervolg op de verhalen bundel 'Er ging geen dag voor bij'. Een bundel vol korte, absur de dierenverhalen met mier en eekhoorn in de hoofdrol. Dieren waaraan niets menselijks vreemd is. Het bekroonde vervolg 'Toen niemand iets te doen had' zet de ze toon voort, maar met meer diepgang en spanning. Elk ver haaltje beslaat nog geen twee bladzijden, maar desondanks slaagt de schrijver erin om bij de lezer een mengeling op te roepen van lachlust, ontroering en ver wondering. Het zijn dromerige verhalen die een aaneenschakeling vor men van op reis gaan, feest vie ren, gezellig bij elkaar op bezoek gaan, een beetje rondlopen in het bos of gewoon luieren. Alle die ren hebben weer van die typisch menselijke trekjes met hun ge poseerde treurnis en hun al dan niet serieuze filosofieën. Teilegen heeft deze uitzonder lijke vertellingen ooit bedacht als 'verhaaltjes voor het slapen gaan' voor zijn kinderen. Wat de ze verhalen zo bijzonder maakt is de stijl waarin ze zijn opgeschre ven. Teilegen is een taaijongleur, een meester in de kunst van het weglaten. Hij sleutelt aan de be tekenis van woorden of uitdruk kingen waardoor bizarre, komi sche situaties ontstaan. Dat maakt zijn boek een genot om te lezen, ook voor volwassenen. Het lijkt me uitermate moeilijk deze verhalen van illustraties te voorzien. Mance Post met haar eenvoudige prenten raakt de kern van de verhalen beter dan Jan Jutte in de eerste bundel. In een interview vertelde Tel legen dat hij verhalen wilde schrijven met dezelfde lome, dromerige sfeer als het klassieke 'De wind in de wilgen' van Ken neth Graham. 'Alsof je de lezer onderdompelt in een lauw bad', luidde zijn omschrijving. Daarin is Teilegen ten volle geslaagd. (Toen niemand iets te doen had, Toon Tellegen, ill. Mance Post, uitg Querido) KINDEREN, BOEKEN EN MUSEA Speciale uitgaven kinderboekenweek BEKROOND BEKROOND METEEN ZILVEREN GRIFFEL boekverkopers BOEKEN TIJDSCHRIFTEN COMPACT DISCS NIEUWE RIJN 9 2312 JB LEIDEN TELEFOON 071-122144 Het speciale Kinderboeken- vveekbock' voor kinderen vanaf 8 jaar dit jaar is geschreven door schrijfster-illustratrice Joke van Leeuwen. De titel 'Duizend dingen achter deuren' slaat op het thema van deze Kinderboekenweek: kinderen, boeken en musea. Gelukkig is het museum waarin Van Leeu wen ons rondleidt is iets heel anders dan we gewend zijn. door Margot Klompmaker Haar museum is verrassend, spannend en bizar. Met 'dingen die niet zijn wat ze zijn', met 'dingen van jezelf* (waaronder een afgeknabbeld vingervelle- tje en jaszakdingen), roet een zaai 'van je ziet niet wat je ziet' en een zaai met 'onvoltooide dingen'. Ook is er nog een aeh- terdeurmuseum zonder gids, waarin je verdwaalt In aileriei boeken en steeds moet kiezen hoe je vlucht uit vreemde situ aties. Het is bewonderenswaardig hoe Van Leeuwen dit abstracte thema - musea en boeken - heeft uitgewerkt. Bij baar geen verzameling statische schilde rijen met uitleg. Haar boek is een verzameling gekke, leuke, enge en onbegrijpelijke din gen, die op een Monty Python achtige manier aan eikaar zijn geregen. Niet alleen officiële kunst is immers de moeite van het bekijken waard. Mensen hebben van alles bedacht, ge maakt eu geschreven dat leuk is om tc bekijken. Zelfs een af- (Vanaf 6 jaar) Imme Dros is een schrijfster met een heel specifiek, eigenzinnig oeuvre. Twee van haar boeken zijn dft jaar bekroond, 'De trimbaan' (waarvan elders een bespreking) en 'Annetje Lie in het holst van de nacht'. Dit laatste boek kreeg eer der in maart de Woutertje Pieterse Prijs. Daar komt nu een Zilveren Griffel bij. Bovendien ontvangt Margriet Heijmans de Gouden Penseel voor haar illustraties. Laat het maar meteen gezegd zijn: dit boek roept dezelfde con troverse op als het enkele jaren ge leden bekroonde 'Kleine Sophie en Lange Wapper' van Els Pelgrom en The Tjong Khing. Een door critici bejubeld boek, maar door kinderen zeer gemengd ontvangen. Ook 'An netje Lie' is weer zo'n illustratie van de veelbesproken kloof tussen wat volwassenen mooi (lees literair mooi) vinden en wat de meeste kin deren graag lezen. Het verhaal speelt rond het meis je Annetje Lie dat bij haar oma lo geert. Op haar vragen waarom ze daar moet logeren en hoe lang het ADVERTENTIE Cazemier boekhandel kantoorvakhandel rookartikelen - speelgoed gaat duren, krijgt het meisje geen antwoord. Eigenlijk geeft oma nooit antwoord op haar vragen. Wel zingt ze liedjes. Rare, ouder wetse kinderliedjes die het meisje schrik aanjagen. In haar dromen komen haar ang sten - wat is er toch aan de hand, waar zijn haar ouders - terug. Zoals kinderen dat wel vaker doen pro beert Annetje Lie haar angsten te hanteren door er een naam aan te geven. Abstracte, onbenoembare dingen (ruzie, angst, onrust, ver ward zijn) worden voorgesteld als Enge Personen, zoals de Jurken vrouw die haar moeders schoenen wil pikken. De Enge Personen heb ben de gedaante van figuren uit de onplezierige kinderliedjes van De dromen van Annetje Lie wor den nog heftiger als het meisje ziek wordt. Fantasie en werkelijkheid lopen in haar koortsvisioenen nog veel meer door elkaar. Het zal duidelijk zijn dat dit een rijk gelaagd boek is. Literair bezien is het mooi geschreven en gecom poneerd, de psychologische uit werking van wat er in een angstig kind kan omgaan is voortreffelijk. Het zal ook duidelijk zijn dat het de lezer niet gemakkelijk wordt ge maakt. Zeker niet kinderen van een jaar of 9, waarvoor het boek in eerste instantie is geschreven. Bo vendien: humor zit er niet in, het zijn angst en verdriet die overheer sen. Vandaar mijn voorspelling dat veel kinderen tijdens het lezen voortijdig zullen afhaken. Het verhaal roept dus meer vra gen op dan het beantwoordt. Maar zijn de mooiste boeken vaak niet die vertellingen die de lezer met een gevoel van mysterie achterla ten? Opvallend is verder dat het boek is geschreven op een manier die dicht blijft bij het kinderlijk (letter lijk en concrete) denken:in het kamertje aan de voorkant van het huis, waar mamma sliep toen ze een klein meisje was, ook raar dat mamma een klein meisje was'. De illustraties van Margriet Heij mans passen perfect in de geest van het verhaal. Het boek roept bij de lezer een gevoel van geheimzin- BEKROOND METEEN ZILVEREN GRIFFEL 'De rode prinses' door Paul Biegel en Fiel v.d. Veen BEKROOND METEEN ZILVEREN PENSEI (Vanaf 9 jaar) 'De rode prinses' behoort tot de boeken die een dubbele bekroning hebben gekregen vanwege het ver haal en de illustraties. Een Zilveren Griffel èn een Zilveren Penseel voor dit nieuwe sprookjes verhaal van Paul Biegel met tekeningen van Fiel van der Veen. Biegel staat bekend om zijn sprookjesachtige verhalen vol die pere waarheden. In 'De rode prin ses' (voor lezers vanaf 9 jaar) voert hij een prinses ten tonele, die als ze 12 jaar is geworden voor de eerste keer het paleis mag verlaten om de buitenwereld te bekijken. Nog voor iemand een glimp van haar in •de koets heeft kunnen opvangen, wordt het meisje ontvoerd door een stel rovers. De prinses die uiterst beschermd en beschaafd is opgevoed be schouwt haar ontvoering als een groot spel en amuseert zich koste lijk. Haar verwendheid en on schuld werken zelfs vertederend op de ruwe rovers. Grappig zijn de Margriet Heijmans de hand is blijft duister. De afgeka- derde zwart-wit tekeningen met veel donkere arceringen verster ken de sfeer van beklemming en raadselachtigheid. (Annetje Lie en het holst van de nacht, Imme Dros. ill. Margriet Heij mans, uitg. Van Holkeraa en Waren- ADVERTENTIE Af te halen kleurplaat! T^w UUwit*. o» Met zulke tekeningen haalde Margriet Heijmans goud. geknabbeld nagelvelletje kan interessant zijn. Van Leeuwens onconventio nele aanpak stimuleert de ei gen fantasie cn daagt uit tot (beter) kijken naar alles om je heen. Nu maar hopen dat kin deren bij het betreden van een museum niet gelijk een domper krijgen. Max Velthnijs verzorgde dit keer de speciale uitgave voor kleuters: 'Krokodil en het meesterwerk'. Olifant bestelt bij zijn buurman, de schilder Krokodil, een schilderij 'waar op je alles kunt zien wat je maar wenst'. Het schilderij blijkt iets heel verrassends te zijn en doet denken aan het Al lermooiste van de Hele Wereld uit het boekje van Joke van Leeuwen. Evenals Van Leeuwen heeft ook Velthuijs er iets moois van gemaakt. Een eenvoudig ver teld, maar mooi verhaal met fraaie illustraties in de van Velthuijs bekende, verzorgde stijl. De CPNB die dc boekjes van Van Leeuwen en Velthuijs uitbrengt, heeft dit jaar in de roos geschoten met deze uitga ven. Extra is de speciale Muse- umjeugdkaart die in de boekjes zit en waarmee lezers tot 16 jaar tijdens de Kinderboeken week (12 tot en met 22 oktober) gratis eik museum kunnen be zoeken. 'Duizend dingen achter deu ren' kost f 3.50 bij aankoop van een kinderboek, 'Krokodil en het Meesterwerk' f 1,95 bij aan koop van een kinderboek. Na de Kinderboekenweek bedra gen de prijzen respectievelijk f 8.95 cn f 4.95. momenten waarop de prinses de rovers er hooghartig op wijst dat zij met 'wij' en 'hoogheid' dient te worden aangesproken. "Meidje? Hoogheid! Koninklijke Hoogheid zijn Wij. Begrepen? En nu willen Wij dadelijk terug". Op een onbewaakt moment gaat de prinses ervandoor, de wildernis in. Overleven valt echter om den drommel niet mee. Niemand wil haar verhaal geloven. Noodge dwongen leert de prinses de eerste beginselen van zelfredzaamheid, onder andere als dienstertje in een kroeg. Intussen loopt in het paleis als gevolg van een complot een nep-prinses rond. 'De rode prinses' is een modern sprookje: spannend, grappig en grimmig. Biegel zou Biegel niet zijn als hij niet had gezorgd voor een serieuze ondertoon. Eigenlijk is het vreselijk om prinses te zijn en in een keurslijf te worden geperst. Vorsten dienen slechts voor de sier, leert de prinses. Buiten het pa leis is het leven ook niet echt leuk, maar in elk geval vrij. De rode prin- door Paul Biegel geschreven boek kreeg Fiel v.d. Veen de zilveren penseel. ses heeft even mogen ruiken aan het leven buiten de paleismuren en blijft met een hunkering achter. 'De rode prinses' is in alle opzich ten een prachtig boek. Schrijver Paul Biegel heeft een mooi sprook je afgeleverd. Illustrator Fiel van der Veen heeft zichzelf met zijn oogstrelende en gevarieerde teke ningen overtroffen. 'De rode prin ses' is in alle opzichten een klein ju weel. ADVERTENTIE ■ii loonTellegen Toen niemand iets te doen had BOEKHANDEL HAASBEEK van Mande rsloosstraat 19 Alphen a/d Rijn lel. 01720 - 73047 Herenhof 80 Alphen a/d Rijn lel. 01720 37323 I Jl>ri-.l v iiinjilclrllockkHHk-l

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19