Hm Lot is korfballers TOP gunstig gezind 'Een nekslag voor het baangebeuren' selectie verrast Rutten Oranje AZC walst LZ'86 plat Strijd om LD-Cup biedt interessante duels Zaalinterland Randstad bekert verder Supporter Ascoli overleden Geen zesdaagse meer in Ahoy Inhaalrace van Werder slaagt Gölz wint Milaan - Turijn - WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 SPORT PAGINA 17 LEIDEN Gisteravond is de loting verricht voor de voorronden van de vierde editie van het korfbaltoernooi om de Leidsch Dagblad Cup. Drievoudig winnaar Fides Pacta speelt haar wedstrijden in de Alphense Rijnstreekhal en treft daar De Algemene als voornaamste concurrent. Pernix en De Danaïden hebben in Zuiderkwartier en de LKF-prominenten, een gelegenheidsteam van top-spelers uit het recente verleden, aanmerkelijk zwaardere tegenstanders. Joop Comelissen, lid van het organisatiecomité van de LKF, en Jo Niesing (rechts) tonen het resultaat van de loting. (foto Jan Holvast) Met de vierde editie trekt het toer nooi om de LD-cup voor de eerste maal de regio in. De voorronden worden op 8 en 9 november a.s. af gewerkt in Alphen a/d Rijn, Noord- wijk, Oegstgeest en Sassenheim. De winnaars van de vier poules spelen vervolgens op zaterdag 12 november in de Leidse Vijf Meihal de eindronden. Tempo, Fluks, KNS en TOP wa ren als thuisploegen verzekerd van hun plaats. Een plaatsings-sys- teem, 'enige manipulatie' aldus Jan de Haas van de organiserende LKF, moest voorkomen dat de top pers elkaar al in de voorronden zouden ontmoeten. Niettemin grabbelde Jo Niesing, die als oud ste nog actieve korfbalster in de Leidse regio de loting verrichtte, een interessante indeling uit de korf. Nieuwkomer Vooral in de C-poule is enig spektakel te verwachten. De Da naïden staat hier als favoriet onder andere tegenover de LKF-promo- ninenten, waarin ongetwijfeld eni ge ex-eersteteamspelers van de Leidse overgangsklasser zullen uitkomen. Ook KIOS uit Nieuw Vennep, dat dit jaar voor de eerste maal deelneemt aan het toernooi, is in deze poule ingedeeld. „We hadden natuurlijk al wel van het toernooi gehoord, maar wa ren nooit uitgenodigd", aldus een vergulde voorzitter Jan van der Heuvel na de loting. „Tenslotte lig gen we vlak tegen Sassenheim aan. Maar omdat we in de afdeling Noordholland spelen, is er verder altijd weinig contact geweest met de Leidse regio". Van der Heuvel rekent er voor alsnog niet op, dat KIOS een hoofdrol zal spelen in de C-poule. Op termijn kan daar zeker verande ring in komen. De junioren uit Nieuw Vennep werden het afgelo pen jaar Nederlands Kampioen bij de afdelingsjunioren en boeken momenteel veel succes in de lande lijke juniorencompettie. Wanneer deze bijzonder talentvolle jeugd doordringt in de selectie, momen teel spelen er overigens al twee zes tienjarigen in het eerste twaalftal, zal KIOS zeker van zich laten ho ren. Favorieten De hoofdrollen zullen waar schijnlijk dit jaar weggelegd zijn voor de topclubs uit de regio: TOP, Fides Pacta en Pernix. Vooral hoofdklasser TOP, dat vorig jaar al in de voorronden sneuvelde, heeft wat goed te maken. „Op papier lijkt het voor ons heel gemakkelijk", re ageert voorzitter Rob de Graaff op de loting, die TOP samen bracht met Crescendo, Madjoe en Veloci- tas. „Maar vorig jaar leek het ook heel simpel. TOP is geen toernooi- ploeg en vaak kan de ploeg zich niet voldoende oppeppen. Ik heb overigens al wel verteld, dat als ze ditmaal de eindronden niet halen, ik een blokje om ga". Een reisje naar Alphen aan de Rijn is nu reeds weggelegd voor Fi des Pacta, als drievoudig winnaar van de LD-Cup natuurlijk de grote favoriet voor de finale. Voorzitter Frans de Haas zal de plattegrond van Alphen er nog wel even op na moeten slaan om de Rijnstreekhal te vinden. „Ik ben er jaren niet meer geweest", meldt hij openhar- LEIDEN - De Leidse Korfbal Fe deratie is er opnieuw in geslaagd om het Nederlands zaalkorfbal team te strikken voor een demon stratie-wedstrijd. Op woensdag 15 februari a.s. zullen het Nederlands senioren-, jeugd- en juniorenteam uitkomen tegen achttallen samen gesteld uit speelsters en spelers uit de Leidse regio. Deze duels vor men de laatste voorbereiding op de traditionele zaal-interlands tegen België, waarvan de ontmoetingen van de senioren- en juniorenploe- gen in de Haagse Houtrusthallen zullen plaatsvinden. tig. Dat betekent echter niet dat te genstanders Tempo, De Algemene en Vriendenschaar(B) onderschat worden. „Voor De Algemene ben ik nog het meest benauwd. Als die jongens met scherp schieten. En het duurt maar tweemaal twintig minuten. Je hebt het vorig jaar met TOP gezien: het gaat zo fout". Indeling: Poule A (9 november Apollohal, Oegstgeest): KNS, Ons Eiland, Per nix, Zuiderkwartier Poule B (9 november Wasbeek, Sassenheim): Crescendo, Madjoe, TOP, Velocitas Poule C (8 november Noordwijk- hal, Noordwijk): De Danaïden, Fluks, KIOS, LKF-prominenten Poule D (9 november Rijnstreek- hal, Alphen a/d Rijn): De Algeme ne, Fides Pacta, Tempo, Vrienden schaar^) LEIDEN - Omdat voor AZC ko mend weekeinde de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen op het programma staat, werd de wed strijd LZ'86-AZC vervroegd afge werkt. De Alphenaren hadden een rimpelloze generale en wonnen ge makkelijk met 5-17. LZ'86 weet dul na de monster overwinning op het Y weer waar het hoort. Alleen in de beginfase slaagde de equipe van Hans Parrel er in degelijk weerwerk te leveren. René van der Zeeuw bracht LZ'86 met een schitterende goal zelfs op 1-0. De soepel draaiende AZC aan val maakte snel duidelijk dat deze stand op een misverstand berustte. Vooral de zeer sterk spelende John Janssen was een plaag voor de LZ'86 defensie. In het Leidse doel lag nog steeds Erik de Vos die de geblesseerde Wim Helmsing verving. Tot 3-4 in de eerste periode bleef er sprake van een wedstrijd. De brutaliteit verdween uit de Leidse aanvallen en AZC ging rustig door met sco ren. Tekenend voor de aanvallende onmacht van LZ'86 was het aantal malen dat de 35 seconden regel werd overtreden. Ook met Arco Verboom en Ruud Misdorp op de kant kwam LZ'86 niet tot scoren. Verdedigend lijkt AZC, met aan het hoofd de na een wat twijfelend begin sterk keepende Ruud Mis dorp klaar voor het Europese tref fen tegen de Italianen en vooral de Grieken. Aanvallend is de ploeg van Piet Reedijk erg afhankelijk van John Janssen. Voor LZ'86 was hij duidelijk te sterk. De wedstrijd kabbelde de laatste drie parten rus tig naar een eind. Bobby Brebde (LZ'86) liep in de derde periode nog tegen zijn derde persoonlijke fout op en kon gaan douchen. Erg belangrijk was het niet meer. De tweede periode ein digde bij 3-9 en via 4-12 na drie par ten werd de eindstand bepaald op 5-17. Periodestanden: 3-6, 3-9, 4-12 en 5-17. LZ'86: René van der Zeeuw 2, Rob de Wit, Michel van der Zeeuw en Frans van der Brink. Doelpunten AZC: John Janssen 6x, Gijsbert van der Leden 4x, Erik Noordergraaf 3x, Ewoud van Winsen 2x en Remco Pielstroom 2x. DIRK KLOOS LEIDEN Randstad Sport heeft gisteravond de tweede ron de in de strijd om de LD-Cup be reikt. De Voorschotense afde lingsclub bleef in deze vooruitge- speelde wedstrijd, de zaterdag- tak van ZLC, eveneens uitko mend in de afdeling, met 3-1 de baas. Randstad Sport verschoot zijn kruit in de eerste helft. Dank zij treffers van Jan van der Reyden, Peter Hogewoning en Piet Sloos werd de score tot 3-0 opgevoerd. Daarna vond de thuisclub het welletjes. ZLC profiteerde nau welijks van de lankmoedige in stelling van de tegenstander. De ploeg van Piet Gubler verspilde meer energie met praten tegen arbiter De Wit, die weinig goed deed in de ogen van de Leide- naars. Koos Oeverne redde uit eindelijk de eer van ZLC. De tweede wedstrijd die voor uit zou worden gespeeld, Alp hense Boys-SVLV (za), werd op verzoek van de Voorschotenaren uitgesteld. ROME - Een supporter van Ascoli, een club uit de serie A, die sinds zondag in coma lag, is gisteren overleden. Het geval van de 32-jarige Nazareno Filippini is het ernstigste, maar niet het enige. Bij het duel op de eerste speeldag van de Italiaanse competitie raakten zeventig Tifosi gewond. Het was een dag, waarop het supportersgeweld ook bij andere duels losbarstte en die opschudding heeft veroorzaakt in Ita lië. Volgens nog tegenstrijdige lezingen, zou Filippini gelyncht zijn door Milanese supporters. De ordedienst had hem in het verkeerde vak van het stadion onder gebracht. Maar niet alleen bij Ascoli - Inter barste het geweld los. Ook bij de duels Pescara - Roma (0-0) en AC Milan - Fiorentina (4-0), reden de ambulances met loeiende sirenes af en aan en had de politie handenvol werk. De trieste balans van zondag heeft in Italië emoties los gemaakt. An tonio Gava, minister van Binnenlandse Zaken, heeft onmiddellijk de belangrijke autoriteiten op sportief en politiek gebied ontboden. An tonio Matarresse, voorzitter van de voetbalbond, verbergt zijn be zorgdheid niet als hij zegt: „De ordediensten kunnen op ons rekenen. Wij zullen het voetbal en iedereen die van de sport houdt, verdedi gen." ROTTERDAM (GPD) De Zesdaagse van Rotterdam is van de baan. De directie van Ahoy' maakte gisteren haar beslissing kenbaar aan wedstrijdleider Peter Post en zijn as sistent Peter Bonthuis. De leiding van het onlangs geprivatiseerde Ahoy' vreesde de ko mende 'Six', die van 20 tot en met 25 januari op de agenda stond, af te sluiten met een ex ploitatieverlies. BREMEN (SID) - Werder Bremen heeft in het Europa Cup-toernooi voor landskampioenen voor een sensatie gezorgd. De Westduitsers maakten dinsdag een vijf weken geleden opgelopen achterstand van 0-3 tegen Dynamo Berlin meer dan goed. Na een ruststand van 1-0 in het Weserstadion stoomde Bremen in de tweede helft door naar 5-0. In de tweede ronde ont moet Bremen de Schotse kam pioen Celtic Glasgow. Werder speelde voor ruim 23.000 toeschouwers de beste wedstrijd van het seizoen. De nummer acht in de competitie zette de Oostduit sers negentig minuten onder druk. Kutzop opende de score met een strafschop in de 23e minuut. Na rust werd Dynamo overrompeld. De aankomende internationals Hermann en Riedle, oudgediende Burgsmüller en Schaaf voerden de stand naar 5-0 op, waarbij Her mann met een prachtige volley voor de mooiste treffer zorgde. Vfb Stuttgart verloor met 2-1 van het Hongaarse Tatabanya, maar be kert verder in de UEFA-Cup dank zij een 2-0 winst in de thuiswed strijd. ENSCHEDE (GPD) - Fred Rutten is de koning te rijk. Enkele uren nadat zijn trai ner Theo Vonk de libero van FC Twente op de hoogte bracht van de Oranje-invita tie moet hij nog steeds wen nen aan de gedachte dat bondscoach Thijs Libregts hem heeft opgenomen in de voorlopige selectie voor München. „Ik was stomver baasd en dacht dat de trai ner mij in de maling nam". Veel tijd om er over na te denken kreeg hij niet, „want in een paar uur heb ik nooit zoveel telefoontjes ge had als vandaag". Dolgelukkig als Rutten is met de Premie 4000 gulden ZEIST (ANP) De wedstrij den in het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioen schap voetbal zullen de Neder landse internationals een pre mie van 4000 gulden, ongeacht het resultaat van het duel, op leveren. Wanneer Oranje de eindstrijd in Italië haalt wordt dat beloond met een bedrag van 20.000 gulden. Vriend schappelijke wedstrijden zijn voor elke Oranje-speler 2000 gulden waard. uitnodiging om zich vrijdagmor gen in Noordwijk aan Zee te mel den, maakt hij zich voorlopig ech ter geen enkele illusies dat hij de laatste schifting overleeft. Gesouf fleerd door zijn trainer, die hem al meteen liet weten dat hij er maar beter vanuit kan gaan dat hij tot de vier afvallers behoort, lijkt Rutten zich al te hebben geschikt in dat lot. „Ik ben allang blij dat ik tot de twintig behoor, al heb ik in mijn achterhoofd toch een beetje de hoop dat ik meemag naar Mün chen. Het zal wel gaan tussen Koot en mij. Als ik echter afval, zal ik daar niet kapot van zijn". Het is Fred Rutten ten voeten uit. Aan voetbalkwaliteiten heeft het hem nooit ontbroken, wel aan lef en persoonlijkheid die passen bij een speler op zijn niveau. Pas de laatste twee jaar is daar wat veran dering in gekomen. Hij noemt dat niet z'n eigen verdienste, maar die van Theo Vonk en Kees Rijvers. „Die twee hebben er steeds op ge hamerd dat ik in het veld meer moest praten. Dat hebben ze net zolang gedaan tot ik het vanzelf ging doen. Maar dat heeft ook te maken met leeftijd. Ik ben pas 25, maar ik speel al voor het tiende jaar bij FC Twente. In de laatste twee jaar ben ik echter een stuk vol- wassener geworden en voel ik me ook veel zelfverzekerder". En dat is te merken. Niet alleen in het veld maar ook daarbuiten. De veel te lieve en meegaande voet balprof van weleer, die in het elftal van hot naar her werd geslingerd en die op zeker moment aan twij fels ten onder dreigde te gaan, kreeg bij de grote schoonmaak in het Diekman de positie en de waar dering die' hij verdiende. „Ik speel nu twee jaar op een en dezelfde plaats, dat is mijn ontwikkeling duidelijk ten goede gekomen. Door allerlei oorzaken heb ik op dit mo ment niet de echte topvorm, maar ik heb nu wel een bepaald niveau bereikt waar ik niet meer onder kom. Ik speel best weieens een mindere wedstrijd, maar ik scoor niet meer een vier of een vijf. Er komt nu uit wat ik als voetballer waard ben. Daar hebben vooral Vonk en Rijvers aan meegewerkt, en niet te vergeten de mandekkers in de ploeg. Daar heb ik deze selec tie in feite aan te danken. Natuur lijk kan Ronald Koeman verschrik kelijk goed voetballen, maar ik kan dat natuurlijk ook. We hebben al leen gemeen, dat we allebei niet een van de vlugsten zijn". Dat is andere taal dan die hij drie jaar geleden sprak. Toen stelde je hem niet alleen de vragen, maar moest je bij wijze van spreken ook de antwoorden voor hem invullen. Zo kenden ze Fred Rutten in het veld en daarbuiten. „Ik denk dat de mensen die drie jaar geleden voor de laatste keer met mij hebben ge praat, mij nauwelijks terugken- nen". Dat mag dan waar zijn, toch zal hij zich nooit de flair en de brutaliteit aanmeten die topvoet- ballers vaak eigen is. Dat past niet bij zijn karakter. De zelfverzekerd heid die de aanvoerder van FC Twente nu uitstraalt is hem niet ko men aanwaaien, maar is gevoed door de lovende kritieken van bui tenaf. Voorlopige selectie: Van Aerle, Van Breukelen, Kieft, Ronald Koeman, Koot. Krüzen en Vanen burg (allen PSV), Winter, Rob Witschge en Wouters (allen Ajax), Hiele (Feyenoord), Bos man en Erwin Koeman (beiden KV Mechelen), Van Tiggelen An- derlecht), Suvrijn (Roda JC) en Rutten (FC Twente). De overige vier spelers, die Libregts zondag avond tot de beschikking krijgt, zijn: Gullit, Rijkaard en Van Bas ten (allen AC Milan), Silooy (Ra cing Club de Paris). Het zegt echter veel over het ka rakter van Fred Rutten, dat de waarderende teksten van Piet Keur onlangs in een interview hem meer doen dan het beklag van de Ajacieden waarom niet Rutten maar Werdekker naar de Meer was gehaald. „Als ik lees wat Piet Keur over mij zegt, is dat een teken dat ik ook binnen de groep wordt ge waardeerd. Dat vind ik belangrijk. Het betekent dat ik als een gewone jongen tussen de spelers sta en dat ik niet autoritair ben of naast de schoenen ben gaan lopen. Ik zal echter nooit van mezelf durven be weren, dat ik in de Oranje-selectie thuishoor. Daar ben ik het type niet voor, dat laat ik liever andere men sen roepen. Misschien zou ik wel eerder bij de selectie hebben geze ten als ik bij een topclub zou spe len. Ik speel echter bij FC Twente, en hier heb ik het prima naar mijn Post repte over een zwarte dag en noemde het een slechte zaak voor de wielersport. „Het was toch een evenement dat zowel in binnen- en buitenland positief overkwam. Ik beschouw dit als de nekslag voor het baangebeuren in Nederland. De Zesdaagse was hier nog de eni ge wedstrijd op de piste met uit straling". De Ahoy'-top, die gisteren niet voor commentaar bereikbaar was, voerde in een telexbericht enkele aspecten op die tot de besluitvor ming hebben geleid. Zoals de ta nende belangstelling van publiek en media voor de baansport, de neergaande lijn ondanks de aanwe zigheid van publiekstrekkers van de weg in de bezoekersaantallen voor het Rotterdamse wielerfes- tijn, en signalen dat dit binnen af zienbare tijd in Nederland en el ders in Europa zal veranderen zijn helaas niet aanwezig. „Ondanks de deskundige mede werking van Peter Post heeft de Zesdaagse de laatste jaren aan kwaliteit moeten in boeten en is het thans op een voor het publiek en het bedrijfsleven onaanvaard baar niveau komen te staan", luid de een van de conclusies in de me dedeling. Interim-directeur Mortier en zijn staf wendde zich vorige week tot B en W van Rotterdam om advies. De gemeente stelde als voorwaarde voor de scheiding dat Ahoy' vier ton diende uit te geven aan evene menten, het Sportpaleis wenste vooraf duidelijkheid (en hoopte voorzichtig op een garantie) in ge val de Zesdaagse een royaler ver- TURIJN (Reuter/SID) - Rolf Gölz uit de wielerploeg van Jan Raas heeft als eerste Westduitser de wedstrijd Milaan - Turijn gewon nen. De 26-jarige Gölz had na 213 kilometer vier seconden voor sprong op een groepje van negen, van wie de Australiër Phil Anders on de sprint won. Voor Gölz was het de dertiende overwinning in dit seizoen. Eerder won hij ondermeer een etappe in de Ronde van Frank rijk en de Waalse Pijl. Arjen Jagt was als zevende de beste Nederlan der. Gölz is aardig op weg zich als 'wielerkoning van de herfst' te la- lies zou opleveren. B en W verlang den echter eerst de visie van Post en Bonthuis over een aantal orga nisatorische, Financiële zaken alvo rens de knoop door te hakken. Daar was het nog niet van geko men, ofschoon Post uit de mond van Mortier vernam dat de ge meente niet garant wilde staan voor een eventueel verlies. „Mij is er niets van bekend dat de gemeente mijn visie wilde aanho ren", verklaart Post. Hij en Bont huis vewijten de Ahoy'-directie niet attent te hebben ingespeeld op hun ideeën. Zij presenteerden hun opdrachtgever in februari van dit jaar een rapport, maar pas in juli kwam er een reactie op. „Wij ont vingen een voorlopige begroting en er was een plannetje gemaakt om verenigingen en het bedrijfsle ven te interesseren. Maar nog vóór de campagne was gestart werd die al gestopt en had men de begroting ingekrompen". Hoewel Post en Bonthuis toege ven dat de kosten stegen en de re cette verminderde, hadden zij deze negatieve beslissing niet verwacht. „De laatste weken werd het mij pas duidelijk dat er twijfels waren", al dus Post. Ik begrijp het eigenlijk niet zo goed. Zeker als je het verge lijkt met het buitenland, lag het ni veau van onze Zesdaagse vrij hoog. Wij beschikten over goede spon sors. Sommigen konden we niet eens gebruiken omdat we gewoon vol zaten. Ik moest zorgen voor sponsors en het wedstrijd-techni sche gedeelte, dat was telkens in orde. Ahoy' diende alleen iets te doen aan uitbreiding van de recet- ten kronen. De Duitse kampioen van 1985 won eerder Parijs - Brus sel en de Ronde van Ierland. In de 74e uitgave van Milaan naar Turijn, de wedstrijd die in 1876 voor het eerst op het programma stond, for ceerde hij na 175 kilometer de be slissing in een wedstrijd die geteis terd werd door zware regenval. Gölz nam de leiding over van de Italiaanse vluchter Renato Piccolo. Op het aanvankelijk vlakke par cours, dat pas in de laatste veertig kilometer hellend was, finishte hij net buiten de greep van de jagende groep. tes door bijvoorbeeld toegangs kaarten aan bedrijven proberen te slijten. Dat werd helaas slecht aan gepakt. Ik had ze nog zo gewaar schuwd. Nu is dat het grote strui kelblok geworden". Post veronderstelt dat Rotter dam (na achttien keer Ahoy') verle den tijd is. Samen met Bonthuis had hij het idee geopperd in 1990 de organisatie zelf volledig ter hand te nemen, wanneer het Sport paleis de eerstvolgende Zesdaagse zou handhaven. „Dit seizoen lukte het ons nog niet om de zaak op po ten te zetten", legt Bonthuis uit. „Het is daarom doodzonde dat Ahoy' niet alle mogelijkheden heeft onderzocht om het evene ment nog eenmaal te organiseren". In de jaren '70 lokte het circus achtige gebeuren op het Siberische hout telkens rond de 50.000 kijkers. De laatste edities stokte de animo van het volk. In januari van dit jaar verzekerden zich slechts 41.000 mensen van een toegangskaartje. „Het zal nu vreselijk moeilijk worden ooit nog een Zesdaagse in Rotterdam te organiseren", gelooft Peter Post, die eerder al zijn twee de winterse activiteit, die in Maast richt, zag wegvallen. „Als je één winter niets onderneemt dan raak je niet alleen de greep op het pu bliek en de sponsors kwijt, maar verlies je automatisch de claim op een vaste datum in januari". SPORT"T"\ OP I V WOENSDAG 20 30-22.15 BRT 2: Voetbal: België-Bra- zilië (oefeninterland). 21.55-22 30 Ned 3: Studio Sport. 22.05-23.03 SKY: International Motor Sports. 22.05-22.15 Super: Golf nieuws. 22.15-23.15 Super Motorsport. 22.25-23.45 BBC 1 Sportsnight: met Horse of the Year Show 22.30-23.05 Ned 2: De heilige koe: auto- en motorsportmagazine. 22.40-23.45 Did 2 Die Sport-Reportage samenvattingen van de returns in de eer ste ronde van de UEFA-Cup en Bundesh- ga-voetbal. DONDERDAG 13 50-15.50 BBC 1: Golf: de Ounhill World Cup in St. Andrews. De Hongaar Vaczi wint een duel naar bekeren verder. Stuttgart-speler Schafer. De Westduitsers verloren met 2-1 van Tatabanya (foto ANP).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17