'Hef is professioneel gereedschap én Katwijkse raad tegen aanspreken reserves Industrieterrein bijna vol Alphense ontwerper maakt uniek meet- en rekeninstrument voor wereldmarkt Politie in actie voor autogordel 'Sinterklaas veel te vroeg' VEILING ONDER HILARITEIT /GENOA PAGINA 16 REGIO WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 zo'n produkt er nog niet is. En waarom niet? Omdat toen nog geen mogelijkheid bestond om de disciplines, die een gebruiker in staat stellen het instrument op een behoorlijke manier over kromme lijnen te voeren, in penvorm onder te brengen". De tijd waarin vervolgens het 'ontwikkelingswerk' moet worden verricht, werkt niet in het voordeel van de ontwerper. "Je moet aanne men dat elders op de wereld ande ren met hetzelfde idee bezig zijn", aldus Rijlaarsdam. "Dan gaat het erom wie het eerst met de goede oplossing komt". De SKB in Valkenswaard, de stichting kleinschalige bedrijvig heid die startende bedrijven onder steunt, hielp Rijlaarsdam aan de in gangen naar de financiële wereld. Hoeveel moeite het kostte mensen daar warm te krijgen voor de Run- Mate is al beschreven. "Het was al lemaal avontuur. Je moest geld vragen voor een nieuw produkt van een niet bestaande onderne ming voor een niet bestaande markt. Dat is de meest moeilijke formule", rekent de Alphenaar voor. Tussendoor moest hij ook nog eten. "De eerste jaren waren moeilijk en de middelen beperkt. Pas als het project handen en voe ten krijgt, kun je financiers over tuigen datje ook nog wat moet ver dienen om een gezin de kost te ge- Er kwam veel geld van de NMB- participatiemaatschappij, de mi nisteries van economische zaken en financiën, aandeelhouders en van Rijlaarsdams eigen design-hol ding, alsmede van de plaatselijke RABO-bank. Rijlaarsdam kan geen exacte bedragen noemen. Op den duur schonk de gemeente Al phen nog wel 10.000 gulden, omdat het stadskaartje wordt gebruik! in een catalogus voor kantoorartike len. Da's pas reclame. Begin '86 kwam het prototype gereed. Rijlaarsdam leerde vooral hoe het apparaat niet werkte, maar kon langzamerhand wel zijn ver kooppraatjes houden. Vorig jaar mei verbleef hij in Japan en de Ver enigde Staten, waar vandaan nu re gelmatig telefoontjes en faxen naar het pand in het kleine winkel Corné Rijlaarsdam demonstreert de Run-Mate. "Het gaat erom wie het eerst met de goede oplossing komt". straatje komen. Onderwijl werden verbeteringen aan het instrument aangebracht en getoetst. Hetzelfde deed zich voor in een testprogram ma en toen bleek met de O-series het instrument te werken. "Tus sendoor kijk je naar de juiste ver- pakkingsvorm en doe je de presen tatie. Ik moest het allemaal in m'n eentje doen, maar daar kom je niet onderuit. Niemand kwam voor een Run-Mate naar je toe, want nie mand wist af van het bestaan er- Concurrent Nu krijgt hij overal reacties van daan. In telefoontjes met Amerika geeft Rijlaarsdam in z'n beste En gels gespeld z'n naam naar de an dere zijde van de oceaan door. Voor alle duidelijkheid moet dan nogal eens worden herhaald. Hij doet het met geduld. "Da's toch leuk. Je weet waar je bent begonnen, maar je weet niet waar je ophoudt, 't Is toch een gecompliceerde wereld waarin ik terecht ben gekomen. Ik word soms gebeld door de concur rent van de distributeurs waaraan ik nu lever. Vorig jaar wilden die bedrijven niets van me weten". Het is Rijlaars'dam gelukt zijn produkt af te zetten bij bedrijven die goed in de markt liggen. "Dat verstevigt mijn positie, maar ook die van dat bedrijf. Voor mij is het goed dat een nieuw produkt bij een bekend bedrijf verkrijgbaar is en voor bedrijven is het goed dat ze aan hun klanten een nieuw pro dukt kunnen aanbieden. Want elk bedrijf vindt het mooi om met iets nieuws op de markt te komen. Zo versterken we elkaar". "Dat al in grote hoeveelheden Run-Mates zijn verkocht aan grote concerns, die het als relatiege schenk aan VIP's cadeau doen, kan ik alleen maar als compliment uit leggen. De Run-Mate (winkelwaar de zo'n tweehonderd gulden, red.) is zowel professioneel gereedschap als een hebbeding. Maar daar spreekt geen minachting uit. De computer was vroeger alleen be stemd voor grote bedrijven, maar tegenwoordig heeft bijna iedereen er een. Dat is toch geen minachting voor de computer? Het blijkt ge woon dat de mensen zijn gefasci neerd door de mogelijkheden er van en zo is het ook met de Run- Mate". ALPHEN AAN DEN RIJN - Ze zijn spaarzaam: Nederlanders die iets uitdenken voor een wereldwijde markt. Als ze er al zijn, zoek je ze in torenhoge kantoorflats van gerenom meerde multi-nationals. Beslist niet in een winkelstraat zonder allure, zoals de Juliana- straat in Alphen. hoefte is aan het produkt. voor zo- ver je dat kunt bewijzen, 't Is meer een kwestie van overtuigen. Uit eindelijk zette een Japanse fabriek het enthousiasme voor het project om in het ontwikkelen van de spe ciale micro-computer. Dat is zeer kostbaar geweest. Het kostte hon derdduizenden guldens en net was ook tijdrovend omdat het allemaal alléén voor de Run-Mate was". Risico's Zo min mogelijk mensen moch ten ervan weten, niemand mocht het doorvertellen. "Het duurt een hele tijd voordat je de juiste men sen hebt benaderd, wat ook zekere risico's inhoudt. Op allerlei terrei nen zijn dan ook actieve bescher mingsmaatregelen genomen". Zo is het handelsmerk wereldwijd ge deponeerd en heeft Rijlaarsdam al in verschillende landen het patent verkregen. Reeds tientallen jaren bestonden voor het meten van bij voorbeeld landkaarten de zogeheten curvi- meters. "Minder nauwkeurig en er zijn leesfouten ingebakken", aldus Rijlaarsdam, die nog wel een soort gelijk apparaatje op zijn bureau heeft liggen uit het Verre Oosten, maar dat is door zijn onhandige vorm evenmin erg nauwkeurig. "Geloof me maar. Dit", wijst hij naar zijn eigen ontwerp, "is het eer ste handmeetinstrument voor lengte- en oppervlakte-bereke ning. Ik beantwoord die vraag al een paar jaar. Het moeilijke was al tijd dat ik alleen maar kon laten zien wat wél bestond, niet wat er niet was". Onderzoek Corné Rijlaarsdam heeft zich als ontwerper voorheen 'in een heel breed scala met allerlei werkzaam heden' beziggehouden. "Aan het begin van de tachtiger jaren was er een sterke behoefte aan nieuwe produkten en toen heb ik een keus gemaakt voor de Run-Mate. Eerst hou je een markt- en literatuur-on derzoek, waaruit moet blijken of door Gerard Haverkamp Nergens anders dan daar dacht ontwerper Corné Rijlaarsdam de Run-Mate uit, een meet- en reken instrument met vrijwel onbeperkte mogelijkheden. Feitelijk zo'n sim pel apparaat, dat het praktisch on denkbaar is dat nergens anders ter wereld iemand op het idee kwam het instrument te construeren. Het unieke zit 'm in een speciaal voor de Run-Mate ontwikkelde micro computer en in het minitieus ra- darwerk bij de penpunt. "Ten be hoeve van de penvorm is een opti- sche-mechanische koppeling ont wikkeld", aldus Rijlaarsdam. Die vorm maakt het meetinstrument gemakkelijk te hanteren. Hoe hoog de internationaal bruikbare meet- en rekenpen wordt aangeslagen (tellingen kun nen worden uitgevoerd in Neder landse maten, maar ook in inches en miles), bleek vorige week voor het begin van de Efficiencybeurs. Corné Rijlaarsdam werd met het zogeheten ioN-label onderschei den, een erkenning voor indus trieel ontwerpers die produkten van hoge kwaliteit uitdenken. De Run-Mate is beoordeeld op functionaliteit, materiaalgebruik, originaliteit, vormgeving en ergo nomie, dat staat voor de mate waar in het gebruik van het produkt ge makkelijk te gebruiken en veilig is. Binnen afzienbare tijd is de Run- Mate naar verwachting te vinden op elke kantoorkamer waar wordt gemeten en gerekend. "Overal waar tekeningen worden gemaakt en besproken, daar is de Run-Mate te vinden", aldus Rijlaarsdam. De 47-jarige Alphenaar deed vie reneenhalf jaar over de ontwikke ling ervan, waarbij moet worden opgemerkt dat het van begin tot eind een éénmansklus was. Het uit denken, ontwikkelen, financieren (2,5 miljoen) en bewerken van de markt werd allemaal door Rijlaars dam zelf gedaan. "Ik heb er drie keer de wereld voor rondgereisd en alleen al twee jaar nodig gehad om de financie ring rond te krijgen. Steeds maar weer praten, praten en vertellen. Vertellen om te bewijzen dat er be- Het reken- en meetinstrument in penvorm, waarvoor over de hele wereld belangstelling bestaat. 'Financiële positie wordt versluierd en keuzes vermeden' KATWIJK Het op grote schaal aanspreken van de gemeentelij ke reserves om de begroting voor 1989 sluitend te maken, valt bij een meerderheid in de Katwijkse raad niet in goede aarde. Door deze manoeuvre wordt de werkelijke financiële positie van de ge meente versluierd en gaat het college van burgemeester en wet houders voorbij aan het maken van keuzes in de uitgaven. Van echte besparingen op of verschuivingen in het huishoudboekje is dan ook geen sprake. Met die kritiek kwamen vanmor gen de fractievoorzitters van SGP, PvdA, RPF, WD en Gemeentebe- langen/D66 in hun algemene be schouwingen over de gemeentebe groting voor volgend jaar. Ze toon den zich bezorgd over het gemak waarmee B en W de gaten in die be- BOLLENSTREEK - De negen korpsen van de rijkspolitie in de bollenstreek houden vrijdag een actie gericht op het dragen van de autogordel. In alle gemeenten wor den enkele uren achtereen automo bilisten gecontroleerd op het ge bruik van de gordel. Zij die de veiligheidsriem niet dragen, krijgen een reprimande en een folder, maaf worden niet be keurd. Ook de komende weken houdt de politie gerichte acties om het ge bruik van de gordel te bevorderen. Overtreders van het gebod de gor del te dragen, worden dan echter wel bekeurd. Oud-gedeputeerde Buijsert overleden DALFSEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Ir. N. Buijsert, die oud-ge- deputeerde van de provincie Zuid- Holland is geweest en elf jaar direc teur van de gemeentelijke dienst openbare werken in Alphen, is jongstleden zondag op 62-jarige leeftijd in zijn woonplaats Dalfsen overleden. groting hebben gedicht. Dat is on der meer gebeurd door het overhe velen van een bedrag van 11 mil joen gulden van het grondbedrijf naar de algemene reserves, waar door elk jaar een bedrag van 797.000 gulden aan rente-inkom sten beschikbaar komt. Ook werd voor een bedrag van 9 miljoen gul den extra afgeschreven op investe ringen, waardoor elk jaar 650.000 extra kan worden besteed. "Wanneer we de problemen na genoeg alleen oplossen door ge bruik te maken van de reserves, zijn we echt op de verkeerde weg", meende SGP-fractievoorzitter C. Oskam. "Er blijft op die manier een wanverhouding bestaan tussen ho ge uitgaven en beperkte inkom sten". Hij stelde het college voor zich -samen met de raad- in het ver volg vroegtijdig bezig te houden met het terugdringen van de uitga- Ook een andere partij met een wethouder in het college -de PvdA- toonde zich bezorgd over het put ten uit de reserves. "Het is naar on ze mening niet alleen een methode die versluierend werk, maar ook een methode die de problemen ver schuift en waarmee dus niet onbe perkt kan worden doorgegaan", al dus PvdA-voorman D. Graaff. "On ze gedachte is dat het zo wel ge noeg is geweest". Minimum WD-fractievoorzitter J.G. van Paridon-van Tol zei vanmorgen dat het bedrag dat nu aan de reserves wordt onttrokken, veel te groot is. "Daarmee verkleint hetcollege niet alleen de manoeuvreer-ruimte bij het opstellen van toekomstige begrotingen, maar raakt ook de ge meenteraad het zicht op de werke lijkheid enigszins kwijt", vond me vrouw Van Paridon. Er zijn volgens haar partij vol doende mogelijkheden om op een creatievere manier de begroting sluitend te maken. Niet alleen door bezuinigingen maar ook door ver schuivingen in het uitgavenpa troon. In de maatschappij verande ren de behoeften voordurend en het is dan ook noodzakelijk be staande activiteiten steeds op nieuw te bekijken, meende de WD. Het op deze schaal gebruiken van de gemeentelijke reserves houdt volgens de RPF het gevaar in dat de gemeente boven haar stand gaat leven. "Dat kan nooit goed zijn en geeft op langere ter mijn pijn en moeite. Het inzetten van de reserves moet dan ook geen vanzelfsprekendheid worden", vond RPF-fractievoorzitter J.H. ten Hove. De RPF vroeg zich verder af naar welk bedrag aan reserves de ge meente Katwijk streeft. Ten Hove: "Het wettelijk minimum aan reser ves moet zijn 4 miljoen en Katwijk zit, met aftrek van de reserve van het energiebedrijf, op 80 miljoen. Wat lijkt burgemeester en wethou ders een gezonde reserve?". Als de conclusie van B en W luidt dat de spaarpotjes tot aan de rand moeten worden gevuld, zal de burger daar van naar de mening van de RPF ook moeten profiteren. "Het verho gen van de tarieven kan eigenlijk niet met deze reservepositie", zo hield de partij het college voor. Ook het CDA vroeg aan B en W een nieuwe visie op de gemeente lijke reserves. Fractievoorzitter J. van Leeuwen noemde dit 'onmis baar bij het opzetten van een ver antwoord financieel beleid voor de komende jaren'. Van kritiek op het aanspreken van de reserves was bij de christen-democraten echter geen sprake. Het CDA complimen teerde het college met het sluitend maken van de meerjarenbegroting tot het jaar 1992 en sprak waarde rend over de lage belastingtarieven in de kustplaats. ALKEMADE - De directies van de basisscholen in Alkemade willen dat de plaatselijke middenstands verenigingen RAAK en MCOW een andere datum dan 12 november plannen voor de intocht van Sin terklaas. Officieel komt de Sint pas een week latër in Nederland aan. Ook vorig jaar lag Alkemade een week voor op het schema, wat de kinderen erg onrustig maakte. Daarvoor vrezen de scholen nu op nieuw. De schoolbesturen hebben aangekondigd desnoods via- de ge meente te proberen de midden standsverenigingen nog op andere gedachten te brengen. De middenstand organiseert op 12 november een Sint Nicolaas- beurs in veiling EMM in Roelo- farendsveen. Dat is tevens de dag waarop het nieuwe RAAK-winkel- centrum aan het Noordeinde wordt geopend. Om de publiciteit voor beide festiviteiten te vergroten, is gekozen voor een vervroegde aan komst van Sinterklaas. Volgens RAAK-woordvoèrder E. van Ber- kel zijn de voorbereidingen nu al te ver gevorderd om nog naar een an dere datum uit te wijken. Kampioenschap professionele dansers volgend jaar in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense dansschoolhouder Ruud Vermey heeft de organisatie toege wezen gekregen van de Nederland se Kampioenschappen Latin Ame rican voor professionals. Zoals in voorgaande jaren organiseert hij ook weer het Star Latin kampioen schap voor amateurs. De wedstrij den worden op 3 en 4 maart van het volgend jaar gehouden in het res taurant van Avifauna. De deelnemers aan het beroeps- kampioenschap zijn allen gediplo meerde dansleraren. Vermey is zelf vijfvoudig Nederlands kampioen Latin American geweest. Het feit dat hij de beroepswedstrijd mag organiseren dankt hij aan zijn goe de organisatie in de afgelopen ja ren van het Star Latin kampioen schap. Geprobeerd wordt een tv-om- roep geïnteresseerd te krijgen voor het maken van opnamen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Videorecorders, vazen, vrieskisten, huishoudelijke apparatuur, violen. Wie belang stelling had voor dergelijke spullen kon gisteren terecht in kerkelijk en cultureel centrum De Bron in Alphen, waar een veiling plaatshad van het bedrijf Olympic uit Vianen. Deze firma verzorgt veilingen door het hele land. tegen, volgens de veilingmeester, 'aantrekkelijke prijzen'. Maar deze uitlating zorgde af en toe voor grote hilariteit in de zaal omdat vaak niet veel verschil was te ontdek ken met de gangbare winkelprijzen. Enige gelukkigen wisten toch voor een schappelijk bedrag iets van hun ga ding te vinden. (foto Ben de Bruyn) KATWIJK Nu het Katwijkse industrieterrein 't Heen 'vol' begint te raken, moet op korte termijn wor den bekeken welke andere mogelijkheden voor be drijfsvestigingen er in het dorp zijn. Die oproep werd vanmorgen gedaan door verschillende politieke partij en uit de gemeenteraad tijdens de algemene beschou wingen over de gemeentebegroting voor 1989. WD-fractievoorzitter J.G. van Paridon-van Tol hield het college voor dat er ook in de toekomst vol doende bedrijfsterreinen beschikbaar moeten blijven voor Katwijkse ondernemingen. Zij pleitte in dit ver band onder meer voor een verschuiving in het vesti gingsbeleid van het industrieterrein 't Heen naar ande re plaatsen in het dorp. Als voorbeeld noemde de frac tievoorzitter het gebied tussen het Prins Hendrikka naal en de Tramstraat, waar bedrijven zouden kunnen worden ondergebracht die zich richten op detailhan del. De vestiging van bijvoorbeeld grootschalige winkel bedrijven is volgens de WD niet in strijd met het ge bruik van dit gebied voor woningbouw. Als dergelijke ondernemingen verder van het industrieterrein 't Heen verdwijnen, ontstaat hier weer ruimte voor nieu we industriële initiatieven. Fractievoorzitter H. van Mierlo van Gemeentebelan- gen/D66 waarschuwde er voor dat de ontwikkeling van nieuwe industriegebieden in het dorp niet 'slui penderwijs' mag gebeuren. Hij herinnerde in dit ver band aan de wijziging van de bestemming van een per ceel aan de Valkenburgseweg, één van de dorpsdelen waar de bedrijvigheid in de afgelopen jaren is toegeno- WOENSDAG 12 OKTOBER AJphen midweekconcert Streekmu- ziekschool. St. Jorisplein, aan vang 19.30 uur. Leiden concert in de Strijkersserie met Marin Mars. viool en Bernd Brack- man. piano, 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. concert 'Oude muziek in Oud heden', door Gapella Pratensis olv Rebecca Stewart, aanvang 20.15 uur in de Taffehzaal, Rijksmuse um van Oudheden. voorstelling 'Over de grens', met oa Lodewijk de Boer, Olga Zuiderhoek en Peter Faber. 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. balletvoorstelling 'De waanzin van de dag', door het Dansers Kolieklief. aanvang 20.30 uur in het Laktheater, Cleveringaplaats. thema-bijeenkomst over han en vaatziekten, met inleiding door mevr. J.G.M. Boomkamp, aan vang 20.00 uur in gezondheids centrum De Morsch. DONDERDAG 13 OKTOBER AJphen vrouwenbijeenkomst Evangeli sche Omroep in de Adventskerk, Juli 9.30 tot 11.30 radio-opname EO in de Ad ventskerk, mmv Nederlands Her vormd Kerkkoor, Die Rhijnse San- gers en Simon Stelling, aanvang 20.00 uur in de Adventskerk. lezing: 'Minderheden in Neder land. Geschiedenis en actualiteit Opstandingskerk. voorlichtingsbijeenkomst over ouderenzorg, aanvang 20.00 uur in De Goede Herderkerk, Ten Harmsenstraat. lunchconcert door Jack de Bie. piano, werk van Van Beethoven, Debussy en Liszt, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van Loctowijk de Boer, Olga A Zuiderhoek en Peter Faber, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. lezing Artsen zonder grenzen: 'Oogheelkunde in Nepal', door dr. B. Christiaans, 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. Leiderdorp klaverjassen, rummykub en yathzee bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzen- VRIJDAG 14 OKTOBER AJphen opening expositie Peter Pol derman met aquarellen en tempe ra, 19.30 uur in de openbare bi bliotheek, Thorbeckestraat. optreden Surinam Music En semble met Paramaribop bij Jazz club Alphen, aanvang 21.30 uur in Theehuis Avifauna. film: 'Max my love', in Hooft- straat Filmhuis, aanvang 20.30 Boskoop jubileumconcert muziekvereni ging Concordia in de Beurshal, A.P. Van Neslaan, 20.00 uur. Koudekerk ruilbeurs in gebouw Poelgeest, Prins Bernhardstraat, aanvang 19.00 uur. Leiden Indoor Leiden, Internationaal Concours Hippique, van 13.00 tot Sergio Odair Assad, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. swingavond in Droomfabriek, Oude Singel, aanvang 21.30 uur. ZATERDAG 15 OKTOBER Lelden prestatieloop, georganiseerd door de Leidse Politie Sportvere niging, over 2,5, 5 of 10 km, start om 11.00 uur in het Leidse Hout. fanclubdag Bruce Springsteen, de

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16