Steeds Ijshal is eindelijk uit financiële problemen Leidse scholen voor speciaal onderwijs luiden noodklok Inbraken in tuinhuisjes Directeur Tigelaar verheugd over subsidie Slaaghwijk positief over plan voor lappendeken Hoogheemraadschap houdt controle van boezemwater actief ia vrije tijd WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 lEIDEN LEIDEN Uit twee naast elkaar gelegen tuinhuisjes op het com plex van volkstuinvereniging Cro- nesteijn zijn afgelopen weekeinde een grote hoeveelheid goederen ge stolen. Uit het ene huisje verdwe nen een stereo-torentje, een verre kijker, een krultang, een fototoe stel en een damesfiets. Uit het tweede werden onder meer jog gingpakken, laarzen, een dekbed, herentruien, een vest en tuinge reedschap ontvreemd. Diefstal polstasje LEIDEN Uit een winkelwagen tje in supermarkt Hoogvliet aan het Levendaal is gisteren een polstasje met daarin 130 gulden, een rijbewijs, een instructeursbe- wijs en kentekenbewijzen gesto len. De diefstal gebeurde toen de eigenaar, een Leidenaar van onbe kende leeftijd, een fles drank stond uit te zoeken. Hij had het tasje zo lang in het karretje gelegd. Moddermanprij s toegekend aan S. van Ruller LEIDEN Het bestuur van de prof. A.E.J. Modderman-stichting heeft de tweejaarlijkse Modder- manprijs dit jaar toegekend aan dr. S. van Ruller. Van Ruller krijgt de prijs voor zijn proefschrift 'Genade voor recht. Gratieverlening aan ter dood veroordeelden in Nederland 1806-1870', dat hij vorig jaar aan de Vrije Universiteit van Amsterdam verdedigde. De Moddermanprijs, die bestaat uit een bronzen penning die is ont worpen door beeldhouwer F. Let- terie, is bestemd voor de schrijver van een in Nederland verdedigde dissertatie, die met dat werk "op loffelijke wijze tot de ontwikkeling van de - strafrechtswetenschappen heeft bijgedragen". Dr. Van Ruller krijgt de prijs maandag 24 oktober uitgereikt in de Senaatskamer van het Acade miegebouw aan het Rapenburg. Prof. mr. A.L. Melai zal de toeken ning van de prijs motiveren. De Moddermanstichting is verbonden aan de faculteit der rechtsgeleerd heid van de Leidse universiteit en heeft als doel het onderzoek op het gebied van de strafsrechtweten- schappen te bevorderen. INBRAAK Bij een inbraak in de woning van een 88-jarige man aan de Hekkensteeg is gistermiddag rond vijf uur ongeveer 7000 gulden uit een geldkistje gestolen. De deur werd geforceerd. LEIDEN De IJs- en Evenemen tenhal aan de Vondellaan is het nieuwe seizoen financieel 'redelijk gezond' ingegaan. Het tekort van ongeveer 50.000 gulden van vorig jaar is ingelopen en volgens direc teur L. Tigelaar van de hal is men 'praktisch schuldenvrij'. Bij ge brek aan natuurijs zochten veel schaatsliefhebbers afgelopen win ter hun heil in de ijshal en de na tuur is volgens de directeur dan ook de grootste sponsor geweest. door Simone van Driel Een goede start, die volgens Ti gelaar echter nog niet tot een hoe- ra-stemming kan leiden. "Een pro ject als deze ijshal is nu eenmaal enorm kwetsbaar en het zal altijd moeilijk blijven", meent hij. "De winter komen we wel door, de zo mer is voor de exploitatie moeilijk. We hebben 's zomers wel een aan tal zekerheden, zoals autoshows en rommelmarkten. Maar juni, juli en augustus zijn onaantrekkelijk om- datje immers met vakantie zit en er in die periode niet veel behoefte is aan binnen-activiteiten. In de win ter moet je daarom goed draaien om de verliezen in de zomer op te vangen. Dat is het afgelopen jaar positief verlopen". 'Ontzettend blij' zegt Tigelaar te zijn met de subsidie van 6500 gul den die de gemeente Leiden vanaf 1 januari 1989 jaarlijks aan de ijshal wil toekennen. "Dat is enorm posi tief. Subsidie is immers steeds on denkbaar geweest. Maar het be staansrecht van de ijsbaan is in middels toch wel bewezen. Deze subsidie is zeker een opening". Mo gelijk dat het bedrag dat de ijshal van de gemeente krijgt, in de toe komst nog oploopt. Burgemeester en Wethouders zijn namelijk be reid een dubbeltje per inwoner ge ven als 60 procent van de gemeen ten in de regio besluit hetzelfde te doen. Tot nu toe zijn volgens Tige laar alleen Warmond en Hoogmade daarvoor warmgelopen. Restaurant Veel waardering is er ook voor de bijdragen van ongeveer 100 dona teurs en van de ijssportverenigin- gen in Leiden en de regio die van LEIDEN Bewoners uit de Slaaghwijk die willen meedoen aan het maken van een lapjesde ken kunnen vanaf 25 oktober elke dinsdagmorgen van 19.30 tot 12.00 uur en elke donderdagavond van 19.30 tot 22.00 uur in het buurthuis Op Eigen Wieken terecht voor hulp. De lapjesdeken is bedoeld om iets te doen aan problemen in de Slaaghwijk zoals eenzaamheid, onbegrip, vandalisme, discrimina tie en onveiligheid. De reacties van verenigingen en instellingen uit de buurt op het plan zijn positief. Verschillende or ganisaties zegden hun steun toe aan de actie. De enige negatieve re actie kwam van directie welzijn, die het initiatief 'te kneuterig' vindt. De lapjes stof worden op het buurtfeest in juni 1989 aan elkaar geknoopt tot een grote lapjesde ken. Bewoners kunnen op het stukje stof een afbeelding maken waarin hun wens met betrekking tot de buurt tot uiting komt. Dat kan zijn dat er minder vernield moet worden of dat er een buurtca fé moet komen. Op het lapje mag elke techniek worden gebruikt zoals borduren, haken, breien en verven. De lapjes van 60 bij 60 centimeter krijgen aan twee kanten knopen en aan de an dere twee kanten knoopsgaten. Be halve lapjes mogen ook andere werkstukken zoals een fotoserie, tekeningen of beelden van hout of steen worden gemaakt. Meer informatie is verkrijgbaar bij Saskia Gravemaker en Gijs van Veen die van dinsdag tot en met vrijdag bereikbar zijn bij het buurt huis Op Eigen Wieken, Valkenpad 2, tel. 212893. de ijshal gebruik maken. Al blijven er genoeg wensen. Twee belangrij ke daarvan zijn de komst van een vaste tribune met ongeveer 150 plaatsen en het opknappen van het restaurant boven de ijsbaan. "De tribune zat er dit jaar niet in", zegt Tigelaar. "En voor de komst ervan zal ook de hulp van een goede ploeg vrijwilligers nodig zijn, want anders is het echt niet te betalen". Als de financiële situatie het toe laat, zou de directeur graag zien dat het restaurant volgend jaar onder handen wordt genomen. "Dat ziet er al zes jaar hetzelfde uit en we moeten ervoor waken dat het geen afgezakte kantine wordt. We pro beren het nu wel op te fleuren met een extra bloemetje of plantje, maar daar ben je er niet mee". Een aantal verbeteringen is, vooral dank zij de 12.500 gulden die een in maart gehouden sponsor- schaatsevenement opleverde, al doorgevoerd. De kleedkamers zijn opgeknapt, er zijn nieuwe netten gekomen, de matten in de hal ge lijmd en voorzieningen in de ma chinekamer aangebracht Boven dien heeft de buitenkant van de hal een opknapbeurt ondergaan. Zijn er mogelijkheden om extra geld te vergaren? Tigelaar ziet ze niet zomaar. "Vorig jaar zijn de en treeprijzen iets verhoogd en dat willen we dit jaar niet weer doen. We zijn nog steeds goedkoper dan de meeste ijsbanen en dat moet zo blijven". In een louter door vrijwil ligers gerunde organisatie ziet hij niet veel heil. "Ik denk niet dat dat een ideale beheerssituatie zou zijn. Ijsbanen die dat wel doen, heb ik ook nog nooit hoera horen roepen. Je moet bij een project als dit wel een beetje zakelijk blijven. Geluk kig hebben we overigens wel 'gou den' vrijwilligers, die ontzettend veel voor de ijsbaan doen". "De recreanten moeten massaal komen schaatsen", is volgens hem wat de hal het hardst nodig heeft. "We moeten het hebben van een optimale bezetting van de recrea tie-uren. Met de bezetting door de clubs zitten we al aan het plafond. Zo hebben we een disco-avond moeten opofferen aan de hardrijde rij". Nog een zachte winter zou de ijshal geen slecht doen. "Je ziet wat een jaar zonder vriezen kan doen. Al moeten er aan de andere kant niet te veel slechte winters achter elkaar komen, want dan raakt schaatsen er een beetje uit en gaan óók niet naar een Directeur L. Tigelaar van de Leidse ijshal: "Subsidie van de gemeente is enorm positief'. kunstijsbaan", aldus Tigelaar. "We moeten de boel goed in de gaten blijven houden", zegt hij over zijn verwachtingen voor het nieuwe seizoen, dat nu inmiddels weer een paar weken oud is. "We zijn rede lijk gezond het seizoen ingegaan en dat is voor dit project al heel wat". Shorttrack In de ijshal worden komende maanden weer de nodige et menten gehouden. Zo zijn er 20 no vember de nationale kuurwedstrij den en op 22 januari de internatio nale landenwedstrijd shorttrack Op 12 februari wordt er in de hal gestreden om de Aegon Cup en op 19 maart tijdens een internationaal koppeltoernooi om de Keytown Trophy (beide ook shorttrack-eve nementen). Drie maart strijdt de hardrijdende jeugd uit het district om de Andries Kwikbokaal. LEIDEN De directeuren van de veertien scholen voor speciaal on derwijs in Leiden vinden dat deze scholen voor onoverkomelijke pro blemen komen te staan door maat regelen van het rijk. Door de bezui nigingen van de overheid raken de klassen overvol, kan er nauwelijks meer goed onderwijs worden gege ven, moeten er leerlingen op wachtlijsten worden gezet en wordt het steeds moeilijker om le raren aan te trekken. Dat schrijven de directeuren van de Leidse schelen in een open brief aan de Tweede kamer. Ze verzoe ken de Kamer meer geld ter be schikking te stellen voor het spe ciaal onderwijs. Gebeurt dat niet, en blijft het onderwijs een 'sluit post' op de staatsbegroting, dan zal deze 'zieke patiënt langzaam maar zeker overlijden'. Het rijk heeft het speciaal onder wijs bezuinigingen opgelegd om de kosten hiervan beter in de hand te kunnen houden. Onder meer zijn de speciale scholen nu gedwongen om wachtlijsten in te stellen voor leerlingen. Daardoor zijn deze pro blemen echter nog veel groter ge worden, zo menen de directeuren. De kinderen die op de wachtlijst te rechtkomen, kunnen niet in het normale basisonderwijs worden opgevangen, want anders waren ze niet naar het speciaal onderwijs doorverwezen. Bovendien raken deze kinderen steeds verder ach terop, waardoor de speciale scho- Daarbij komt nog dat de scholen door de bezuinigingen steeds min der personeel mogen aannemen. Hierdoor zijn de scholen gedwon gen om drie of vier verschillende leerkrachten voor één groep te plaatsen. Verder moeten de klas sen steeds groter worden gemaakt of meer leerlingen op de wachtlijst worden geplaatst. Door de kortin gen en de salarismaatregelen van het rijk wordt het voor mensen ook steeds onaantrekkelijker om een baan te zoeken in het onderwijs. Daardoor wordt het voor scholen moeilijker om voldoende gekwali ficeerd personeel te krijgen. Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 161422. LEIDEN - Het hoogheemraad schap Rijnland begint op 15 okto ber met een controle van boezem water. Tot die datum moeten alle eigenaren van percelen boezemwa ter aan hun verplichtingen hebben voldaan. Dat betekent dat de wa tergangen op de oorspronkelijke afmetingen moeten worden gehou den. Het water moet schoon zijn, vrij zijn van waterplanten en overhan gende takken moeten worden ver wijderd. De uitgezakte of ingetrap te taluds moeten worden hersteld. Incest Eind oktober gaat een gespreksgroep van start voor vrouwen met incesterva- ringen. Het initiatief daartoe is genomen door het samenwerkingsverband tegen seksueel geweld. De bijeenkomsten hebben op donderdagmiddag plaats. In formatie bij Tonny Hische tel. 316167 en Ine Mager tel. 769253. Wandeling Het IVN afdeling Leiden organiseert zondag 16 oktober een herfstwandeling door de Horsten. De wandeling begint om 13.00 uur bij de ingang Papeweg en duurt anderhalf tot twee uur. Starters Voor beginnende ondernemers houdt de Kamer van koophandel en Fabrieken voor Rijnland dinsdag 18 oktober een zogenaamde startersavond in hotel Royal aan de Voorstraat 76 in Noord- wijk Aan de orde komen onder meer de onderwerpen ondernemingsplan, mar keting, financiering en vergunningen De bjeenkomst duurt van 20.00 tot 23.00 uur (registratie deelnemers 19.30 uur). Het volledige programma en een aan meldingsformulier zijn aan te vragen bij de afdeling Handelsvoorlichting van de Kamer, telefoon 250500. Breehuys In het Breehuys aan de Breestraat speelt op zaterdag 15 oktober de Alk- maarse band 'Iron Fist'. Het Breehuys gaat open om 21.00 uur, de toegang be draagt 4 gulden. Maya In het Rijksmuseum van Oudheden geeft dr. M. Raven op dinsdag 18 okto ber een lezing met dia's over de opgra vingen bij het graf van Maya. de schat- bewaarder van Toetanchamon. De le- Uiterlijk 14 oktober moeten de ei genaren aan de verplichtingen heb ben voldaan. Daar onder worden niet alleen veeboeren en landbou wers verstaan, maar ook eigenaren van boezemwater dat tot huis of tuin behoort. Waterwegen moeten schoon en voldoende diep zijn om een goede doorstroming van overtollig water naar de Rijnlandse gemalen te on derhouden. Wanneer dat niet het geval is kan het omliggende land onder water komen te staan. De controles duren tot en met 15 no vember. zing is gratis toegankelijk (ingang Pa pengracht 29). Inlichtingen tel. 146246. Meditatie Anja Kuijt verzorgt op 18 oktober een cursus sexualiteit in de Droomfabriek aan de Oude Singel. Op 19 oktober staat een cursus medidatie op het pro gramma. Telefonische informatie: 133883. Taiwan In het Rijksmuseum voor Volkenkunde treedt op dinsdag 18 oktober het Han Tang Ensemble uit Taiwan op. Deze groep speelt traditionele muziek uit de Fukienprovincie in zuid China. De toe gang bedraagt 7.50 gulden. Spoorweg De Vereniging van belangstellenden in het spoor- en tramwegwezen houdt op 19 oktober in de NZH-zaal aan de Rijns- burgerweg 1 een lezing over drie Zwit serse spoorwegmaatschappijen: de Brig-Visp-Zermatt Bahn, de Furka Oberalpbahn en de Rhétische Bahn. De toegang bedraagt 2,50 gulden, de aan vang is 20.00 uur. Bingo-dansant Op vrijdagavond 21 oktober wordt er in het buurthuis Mirt-Honken een bingo dansant met live-muziek gehouden. De toegang bedraagt 3 gulden, de aanvang is 20.00 uur. Panfluit Kinderen (6-12 jaar) kunnen op donder dag 20 oktober en vrijdag 21 oktober te recht bij Inti voor een cursus panfluit- bouwen aan de Hogewoerd 75. De kos ten bedragen 5 gulden per middag. Op gave op 17 en 18 oktober van 14.00 tot 15.00 uur of telefonisch van 19.00 tot 20.00 uur (123481). Op die dagen kun nen volwassenen zich opgeven voor de workshop Panfluit en Tarka die zondag 23 oktober van 13.00 tot 17.00 uur wordt gehouden. Muzikale voorkennis is niet vereist. Lelijk kreng (1) Het is al weer bijna vier jaar gele den dat het startsein werd gege ven voor de bouw van de par keergarage op het terrein van een voormalige zeepfabriek aan het Levendaal. Wethouder Fase van economische zaken was in gehuurd om de eerste paal te slaan. En natuurlijk stond de he le Leidse middenstand, die al ja ren om een parkeergarage had gesmeekt, als trotse ouders aan haar zijde. "We noemen hem Sanders", verwittigden ze vrien den en bekenden. Hoe anders is het vier jaar la ter. De nieuwbakken wethouder Van der Molen verklaarde afge lopen week in zoveel woorden het gebouw aan het Levendaal een lelijk kreng te vinden. Gelijk heeft ze. Kijkt u de driejarige maar eens goed aan. De boreling heeft een waterhoofd, bloem kooloren, horrelvoetjes, slagtan den en een scheve neus. Dat krijg je er van als je als gemeente de ontwikkelingvan dergelijke complexen overlaat aan de firma Goedkoop Efficient. Maar nu even serieus. Een ie der is het er immers over eens dat de parkeergarage Sanders een klap is in het gezicht van de his torische Leidse binnenstad. Het gebouw is te groot, zit vol gaten en blinde muren en door het ont breken van een. behoorlijke af watering laat het water dat langs de gevel stroomt, vieze zwarte strepen achter die het allemaal nog armoediger maken. Het complex heeft eigenlijk nog het meest weg van een kadaver dat in staat van ontbinding verkeert. Lelijk kreng (2) De nieuwbakken wethouder Van der Molen (ruimtelijke orde ning) weet zich dus opgeknapt met deerniswekkende erfenis. Helemaal haar handen in on schuld wassen kan ze niet. Haar partijgenoot' en voor-voorganger Waal stond immers nog aan de wieg van Sanders. Diens opvol ger Peters (ook partijgenoot) be kende bij zijn afscheid elke week te zijn wezen kijken of er wel eens een auto in de parkeergara ge stond. De schaduw-wethou- der van ruimtelijke ordening en economische zaken, F. Swaak (ook wel projectontwikkelaar ge heten), hielp hem en de trotse ou ders (die overigens in geen vel den of wegen meer te bekennen zijn) afgelopen week uit de droom met de verklaring dat de Leidse parkeergarages nou niet bepaald lopen als een trein. Wat doe je daar nu aan? Van der Molen reageerde vrijdag in de ledenvergadering van haar partij met de mededeling dat de tarieven van de Sanders-garage te hoog zijn en dat het gebouw te weinig opvalt. Nee, nou wordt die mooi. In de verre omtrek is er geen bouwwerk te vinden dat zich zo schreeuwend lelijk pros titueert als de Sanders-garage en dan vertelt de wethouder ijskoud dat het kreng niet opvalt. Van der Molen bedoelt het zo: verlaging van de tarieven en ver breding van de ingang kan de be langstelling voor de garage aan merkelijke vergroten. Daarnaast zou het betonnen dak een aardig kleurtje moeten krijgen. De wet houder denkt op die manier twee vliegen in één klAP te vangen: het gebouw ziet er beter uit en de mensen wenden niet langer hun blik er vanaf maar denken voortaan: Hé, wat een leuke par keergarage, daar moeten we in! Lelijk kreng (3) Volgens ons is de oplossing die Van der Molen voorstelt iets te simpel. Je hoeft echt geen hoofd van de schoonheidscommissie te zijn om te constateren dat een veel radicalere ingreep noodza kelijk is om het armetierige ui terlijk van de parkeergarage een beetje op te knappen. Als alleen maar de schilderskwast gehan teerd kan worden zou op z'n minst een kunstenaar, ingescha keld moeten worden om er echt iets aardigs van te maken. Wie moet dat betalen, is dan de vraag? Van een gemeentebe stuur dat, als het om kunst gaat, het principe "geen cent teveel hoor" huldigt, mag geen al te gro te vrijgevigheid worden ver wacht. Wel initiatief, want dat kost niets. Van der Molen kon digt dan ook aan met de ei genaar/exploitant van de par keergarage te willen spreken De parkeergarage Sanders: een klap in het gezicht van de historische Leidse binnenstad. (foto Wim Dijkman) over een verbeterde toegang en het opkalefateren van het ge bouw. Misschien moet Van der Molen ook nog eens aankloppen bij de genen die verantwoordelijk zijn voor het huiveringwekkende de cor aan het Levendaal. We herin neren ons nog hoe directeur Noorlander van het gelijknamige bouwbedrijf het gemeentebe stuur ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal voor de garage een fraai model van het Leidse stadhuis aanbood. Dat was natuurlijk een mooi gebaar, maar het wast alle lelijkheid aan het Levendaal niet weg. Wie weet verkeert Noorlander wel vaker in een vrijgevige bui en wil hij de bunker aan het Levendaal wel laten opknappen. Tot slot nog even dit: De En gelse kroonprins Charles ver klaarde onlangs nog dat Londen er uit als na een bombardement. Wanneer doen die prinsen van ons hun mond 's open? Bordeel De wethouders en fractievoorzit ters van Smallingerland willen niet langer samenwerken met burgemeester Smallenbroek na diens nachtelijke bezoek aan Zwolle. Hoe denken de Leidse stadsbestuurders nu over een dergelijke kwestie. Zouden zij de Leidse burgemeester ook de wacht hebben aangezegd of den ken zij: och, ook achter het ambtsketen klopt een warm hart. Wethouder Tesselaar moet er desgevraagd hartelijk om la chen. "Ik denk dat zoiets in Lei den niet zou gebeuren. Het zou mij niet kunnen schelen wat de burgemeester privé doet. Abso luut niet", aldus Tesselaar. Zijn collega Van der Molen denkt daar anders over. Zij vindt dat de burgemeester het goede voor beeld moet geven en daar hoort het bezoek aan een bordeel ken nelijk niet bij. CDA-fractievoorzitter Walen kamp zegt niet geïnterresseerd te zijn in het privéleven van de bur gemeester ("ik vraag nooit of hij het weekend naar het concertge bouw is geweest"), tenzij hij de stad in opspraak brengt. Het toeval v/il dat de kwestie gisterochtend nog aan de orde is geweest in het college van B en W. Tesselaar heeft Goekoop ge zegd dat hij wel goed op mag pas sen als hij ooit nog eens naar Zwolle gaat. Volgens de overle vering zou de burgemeester ge antwoord hebben dat een goeie burgemeester nooit de weg moet vragen. En zeker niet in beschon ken toestand! Desgevraagd deelt de Leidse burgervader mee van mening te zijn dat een burgemeester ook een privéleven heeft en dat hij zelf moet weten wat hij daarin doet. Of in Leiden ook zoveel op winding zou ontstaan over een bordeel bezoekende burgemees ter zegt Goekoop niet te weten. "Dat zou ik eerst in de praktijk moeten brengen. Maar ik heb geen plannen daartoe". De heer De Vogel van een plaatselijke seksclub aan de Rijndijk reageert als volgt: "Ach, een burgemeester is ook maar een mens. Waarom zou alleen Jan met de Pet dat mogen. Kijk eens naar de oudheid: alle kei zers en koningen deden het. Daar moet je geen ophef over maken. De mensen die daar de grootste mond over hebben, ko men het meest". JAN RIJSDAM

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15