Ons faxnummer Sluiting van gymzaal breekt sportclub op Oudheidkamer zoekt gebouw in Leiderdorp Belgenmoppen blijven uit bij bezoek Schotense scholieren 'Geheel ademt sfeer van vreemdelingenhaat uit' Mi Schuur kwelt bewoners Begijnhof REGIO LEIDEN WOENSDAG 12 OKTOBER 1 Adverteerders hebben soms geen tijd. Drukke zaken vra gen nu eenmaal aandacht. En tóch moet er morgen weer een advertentie in de grootste krant van de regio. Even heen en weer gaat niet. Voor een vertegenwoordiger is het te laat. Onze fax biedt uitkomst. Want advertentie-teksten en reserveringen kunt u dag en nacht aanbieden via het faxnummer van de Leidsch Dagblad Kombinatie: 071-143480 VOORSCHOTEN - Najaren brie venschrijven hebben Schotense en Voorschotense kinderen el kaar in de armen gesloten. Per bus bezochten 54 Belgische scholieren uit de achtste groep de oude dorpskern en drie Voor schotense scholen, de Emmaüs- school, Gevers Deynootschool en Het Palet. Volgens de vredesgroepen van de twee jumelagegemeenten, IKV en VAKA, ging het om een (verlaat) vredesbezoek. En in persberichten reppen zij over 48 gasten, een duidelijke verwijzing naar het aantal kruisraketten dat zou worden geplaatst. De prak tijk was anders. Op de basisscholen volgden de kinderen samen een reken- en taalles. Tussen de middag aten de jumelagepartners Hollandse lekkernijen, zoals stroopwafels, speculaas en drop. Na de lunch bekeken ze het monumentale Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat, werden er foto's ge maakt bij de antieke dorpspomp, beklommen korte beentjes de lange trap van de dorpskerk en stond een boerderij aan de Treubstraat open voor de jeugd. In een toespraak zinspeelde T. Bonhoff, cultuur-ambtenaar van Voorschoten, op een tegenbe zoek. Marianne van Barneveld, 'juf van de derde en vierde Palet- groep, vindt dat een prima plan. Volgens haar klikte het meteen en zijn bezoeken als gisteren enorm leerzaam: "Bij leesbeur ten waren er duidelijke verschil len. Kinderen zien dat het niet al lemaal Voorschoten is op deze wereld". Belgenmoppen bleven nadrukkelijk uit. Het liefst zou ze overnachtingen willen vastkop pelen aan een bezoek, al begrijpt ze dat dat de kosten opdrijft. Volgens de juf wilden veel Bel gische gasten langer in Voor schoten blijven dan de vastge stelde uren tussen elf en half vier: "Ze vonden de aula heel ge zellig en de gymzaal heel mooi. In Schoten sporten ze op een ste nen vloer". Gedachten als zou de jumelage dood zijn, verwerpt Van Barneveld: "Dat hangt hele maal van de mensen af'. Haar school heeft het over kansen die je moet aangrijpen en wierp een aantal relatiegeschenken in de strijd, variërend van Paletpen- nen en -tassen tot foto-collages. Het was, al met al, veel leuker dan een bezoek van Amsterdam se kinderen. "Die waren zo ruw", herinnert de Palet-juf zich. De 17 Belgische gasten die gisteren een bezoekje brachten aan de Voorschotense basisschool Het Palet. Links het Voorschotense schoolhoofd Jaap Hoek en rechts zijn Schotense collega Herman Ver bruggen Schakenbosch WASSEN AAR/LEIDSCHENDAM - A.T.M. Cools is dezer dagen be noemd tot nieuwe directeur van de Robert-Fleury stichting, die in ja nuari is opgericht. De stichting zal in januari 1989 het psychiatrisch cent-rum Schakenbosch in Leids- chendam en de Ursula Kliniek in Wassenaar gaan beheren. Cools gaat als algemeen direc teur leiding geven aan het proces van samensmelting van de beide psychiatrische ziekenhuizen. Uit eindelijk moeten er grootscheepse veranderingen worden doorge voerd. Zo moeten er afdelingen voor psychiatrische deeltijdbehan deling komen in Zoetermeer en Voorburg en is er het plan om een algemeen psychiatrisch zieken huis in Gouda te stichten. Cools is bijna tien jaar algemeen directeur geweest van 'Eemer- oord', een centrum voor geestelijk gehandicapten in Baarn. Hij is daarvoor werkzaam geweest aan de Rijksuniversiteit van Utrecht als wetenschappelijk hoofdmede werker van de vakgroep ontwikke lingspsychologie. Tevens was hij werkzaam als psychotherapeut en adviseur bij de Kinderbescher ming in Rotterdam. LEIDERDORP - De Leider- dorpse Oudheidkamer wil een geheel zelfstandige koers gaan volgen. Het be stuur van de kamer heeft de statuten voor de Stichting Oudheidkamer Leiderdorp al klaarliggen. Het wachten is alleen nog op groen licht van de gemeente. De kamer rekent daarbij eveneens op een subsidiebedrag. De Oudheidkamer valt momenteel nog onder de Kunstkring, die zich voornamelijk bezighoudt met beel dende kunstenaars. "De Oud heidkamer is eigenlijk een vreem de eend in de bijt. Het is voor beide DEN HAAGAVAS- SENAAR/NOORDWIJK - "Dit was puur een afstraffing met voor bedachte rade", oordeelde officier van justitie, mr. P. van Zeben, gis teren in de strafzaak tegen een 20-jarige Noordwijker, die voor de politierechter terecht moest staan voor openlijke geweldpleging op 14 september vorig jaar bij de Indo nesische school in Wassenaar. Met acht kameraden was de Noordwijk'er die dag verhaal gaan halen, omdat zijn vrienden eerder door leerlingen van de school ach terna waren gezeten. Met een honkbalknuppel had hij klappen uitgedeeld. Hij werd veroordeeld tot 75 uur dienstverlening. Politierechter, mr. R. van Leeu wen, had sterk de indruk dat hier om een rassenrel ging. Er was on der meer gesproken over het af straffen van 'die Jappen'. „Los daarvan, ademt het geheel een ze kere vreemdelingenhaat uit", al dus de rechter. De verdachte verzekerde dat wanneer het Hollanders waren ge weest, het ook tot een vechtpartij zou zijn gekomen. Het broeide al een tijdje, er was al eerder geschol den en geslagen. Wel vond hij het 'stom' dat hij zich had laten overha len mee te doen. Hij was er de eer ste keer niet bij geweest en later bleek dat de verhalen overtrokken Heldhaftig "Het is geen heldhaftig gebeuren geweest. U was met acht man en gezien de bewapening in de over macht. Met zo'n honkbalknuppel kun je gigantische meppen uitde len", aldus de politierechter. De of ficier van justitie vond het meest kwalijke dat de verdachte de knup pel speciaal om te slaan uit zijn au to had gehaald. „Je hebt er iemand mee de hersens ingeslagen". Mr. van Zeben eiste twaalf weken cel straf, waarvan zes voorwaardelijk. Raadsvrouw, mr. J. Lintjer, dacht dat wanneer het een confron tatie tussen twee Hollandse groe pen was geweest, haar cliënt niet voor de rechter had hoeven te ver schijnen. Daarbij was de vechtpar tij in de buurt van de residentie van de Indonesische ambassadeur aan de Kerkeboslaan in Wassenaar. Op het residentie-terrein zou achter een hek een overlevingsmes zijn getrokken en was geroepen 'ik steek je hartstikke dood'. Daarbij suggereerde mr. Lintjer, dat de zoon van de ambassadeur ook bij de vechtpartij betrokken was ge weest. Pas een week later was aan gifte gedaan, om moeilijkheden te voorkomen, zo dacht zij. Sinds de confrontatie vorig jaar zijn er geenmoeilijkheden meer geweést bij de Indonesische school. Cools nieuwe directeur van Ursula en Wassenaarse vereniging 'beroofd' van turn-elite Plannen voor geheel zelfstandige koers partijen beter als we zelfstandig worden", zegt E. ten Hooven, be stuurslid van de Oudheidkamer. Het vormen van een stichting is niet de enige wens van het plaatse lijke museum. Het zou ook graag een eigen ruimte krijgen om de Leiderdorpse 'bezienswaardighe den' onder te brengen. Nu zijn de historische voorwerpen van Lei derdorp te zien op de zolder van de Hollandsche Tuyn. Dat gebouw is volgens het bestuur niet erg toe gankelijk voor de bezoekers. Bo vendien wil de Hollandsche Tuyn de zolder over vier jaar zelf gaan ge bruiken en dan moet het museum eruit. Plannen "Er zijn plannen om de openbare bilbliotheek in Muzenhof uit te breiden en onze hoop is dat we daar een ruimte krijgen. Als de Oud heidkamer in de bibliotheek is ge huisvest, dan bereiken we veel meer belangstellenden dan nu het geval is. Misschien kunnen we dan ook vaker open, in plaats van zoals nu, alleen op donderdag en zater dag", aldus het bestuurslid. Niet alleen de bibliotheek zou een geschikte locatie zijn. Het lijkt het bestuur van de Oudheidkamer ook prettig om in het oude dorp een gebouw te vinden. "Zeker ge zien het historische karakter van het museumpje lijkt het ons goed om in een wat ouder gebouw te zit ten," zegt Ten Hooven. Het bezoekersaantal is overigens iets waar de Oudheidkamer zich niet al te zorgen over maakt. "Onze eerste taak is om de specifiek Lei derdorpse voorwerpen, die een his torische waarde hebben, te bewa ren. Dat we die spullen vervolgens aan de Leiderdorpers laten zien, is natuurlijk heel erg leuk, maar niet noodzakelijk voor ons om te be staan. Van de entreeprijs - ëén gul den - worden schappen, rekken en vitrines gekocht. De subsidie die we krijgen van de Kunstkring ge bruiken we voor de administratie- en telefoonkosten en dergelijke," zegt het bestuurslid. Tentoonstellingen Het bestuur zou het liefst zien dat de stichting nog dit jaar wordt opgericht. "Zodra we een stichting zijn, een grotere ruimte en meer geld hebben, kunnnen we meer or ganiseren. Wij denken aan tijdelij ke thema-tentoonstellingen. Zo zijn er plannen voor een tentoon stelling over de Rijn in de omge ving van Leiderdorp en iets over boerderijen in de regio," aldus Ten Hooven. Eind oktober heeft de Oud heidkamer een gesprek met wet houder C.A. Huigen-van Boven. Volgens de gemeente gaat het om een oriënterend gesprek over de eventuele verzelfstandelijking van het museum. Volgens de voorlicht ster is er bij de gemeente officieel nog niets bekend over vorm en in houd van de plannen van het ka- merbestuur. Contract getekend voor nieuwe apparatuur CPA RIJSWIJK - In het gemeentehuis f, van Rijswijk is vanmiddag een contract ondertekend tussen de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) regio Zuid-Holland III en een bedrijf in elektrotechnische apparatuur. Dit bedrijf zal een mo biel data-, transmissie- en commu nicatiesysteem aan het ambulance vervoer gaan leveren. afvalvondst Het nieuwe communicatiesys teem gaat functioneren in de ge meenten Rijswijk, Den Haag, Leidschendam, Benthuizen, Voor burg, Wassenaar en Zoetermeer. De bedoeling is dat uiteindelijk al le CPA's ermee gaan werken. Met de aanschaf is de volledige automa tisering van het berichtenverkeer tussen de CPA en de ambulance wagens in de regio bereikt. Het project kost vier miljoen gul den. Het ministerie van economi sche zaken draagt daarin de helft bij. De rest komt voor rekening van de ziektekostenverzekeraars en de CPA zelf. Het systeem zal overi gens pas in september volgend jaar in gebruik worden genomen. WASSENAAR - Ruimteperike len hebben de Christelijke Sportvereniging Wassenaar (CSW), bij de Nederlandse kampioenschappen nog goed voor enkele tweede plaatsen, van haar tum-elite 'beroofd'. Sinds 1 oktober heeft de vere niging haar zaal aan de Middel weg weer gedeeltelijk terug, maar van de 18 turners zijn er nog altijd 14 weg. De problemen begonnen op 1 au gustus. Door een nieuwe richtlijn van het ministerie van onderwijs en wetenschappen moesten gym lokalen die minder dan 14 uur per week worden gebruikt dicht. In Wassenaar werd de zaal aan de Middelweg het slachtoffer van de ze regeling. De sportvereniging, met hond-erd gym- en judoleden, trainde hier drie avonden in de week. De zaal aan de Herenweg mocht de vereniging blijven ge bruiken, maar turnen kan hier vol- Aanrijdingen OEGSTGEEST - Op de Rijksweg A44 in Oegstgeest, ter hoogte' van de afrit naar Holliday Inn, zijn gis termiddag drie auto's op elkaar ge reden. Enkele ogenblikken later botsten op dezelfde plaats nog twee auto's tegen elkaar. Er waren geen gewonden. Uitslaande brand WASSENAAR - Een felle uitslaan de brand in de Stompwijckstraat in Wassenaar heeft vanmorgen flinke schade aangericht in een woon huis. De brand brak omstreeks 09.00 uur uit. De brandweer zette twee bluswagens in. Het sein brandmeester kon na tien minuten worden gegeven. De schade wordt door de brandweer geschat op 10.000 tot 15.000 gulden. Over de oorzaak kon vanmorgen nog niets worden gezegd. fMSfcr Je gens bestuurslid A. Dobber niet. De zaal zou te klein zijn voor vele turn-disciplines, de vloer is 'bar slecht' en de CSW mist verankerin gen voor toestellen. Al jaren droomt ze ervan alle activiteiten van de Herenweg naar de Middel weg te kunnen verhuizen en daar een betere berging te maken. Het pakte heel anders uit en ten einde raad benaderde CSW alle Wasse naarse scholen en zocht zelfs naar ruimte in Den Haag. Onderhandelingen Ondertussen zagen sporters met lede ogen aan hoe de Middelweg zaal aan Joop Doderer werd ver huurd en het onmogelijk was ge worden om nog iets te 'regelen'. De Swiebertje-acteur had op 4 oktober een try-out in het plaatselijke cul- tureel-centrum Warenar en Wasse naar stelde de Middelwegzaal be schikbaar, niet wetend dat een sportvereniging daar het slachtof fer van werd. Toen de gemeente van de problemen hoorde, kwam ze direct in actie. Vorige week gin gen de deuren weer open voor de sporters en deze week beginnen de onderhandelingen met de vereni ging voor protestants-christelijke onderwijs te Wassenaar. Deze vereniging is eigenaresse van basisschool Den Deyl aan de Middelweg en zit sinds 1 oktober in een rare positie. Terwijl ze officieel niets meer te maken heeft met de zaal, gaat de energielevering ge woon door. Sporters hebben licht nodig en de school kan niet om drie uur de centrale verwarming laag zetten. In de onderhandelingen moet duidelijk worden wat er uit eindelijk zal moeten gebeuren. De sportvereniging wacht de toe komst 'met angst en beven af. "We zijn bang dat we de volgende maand niet halen", zegt bestuurs lid Dobber. De onzekerheid werkt drukkend en het komt de vereni ging slecht uit dat de zaal nu al minder uren beschikbaar is. De ontboezemingen verbazen ge- meentevoorlichter W. Issendonck. Zijn gemeente laat geen verenigin gen in de kou staan en zal, 'terwijl ze nergens toe verplicht is', voor een passend onderkomen zorgen. De gymzaal aan de Middelweg in Wassenaar. Bestuurslid A. Dobber (links) van de Christelijke Sportvereniging Wassenaar: "We zijn bang dat we de volgende maand niet halen". (foto Holvast) LEIDERDORP Bewoners van de Begijnhof in de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Buitenhof Mid den/West willen dat de schuur ach ter een woning aan de Buitenhof laan wordt verplaatst. "Wij zitten aan alle kanten ingebouwd. Zou de schuur niet ergens anders kun nen", werd gisteravond tijdens de vergadering van de commissie be roeps- en bezwaarschriften be toogd. Volgens wethouder J. den Boeft maakten de bewoners een 'gedach- tenfout'. "Men mag in een nieuw bouwwijk geen blijvend vrij uit zicht verwachten", aldus' de wet houder. Den Boeft hield het er op dat het college juist had gehandeld bij het afgeven van de bouwver gunning. Bezwaren had hij eigenlijk niet verwacht omdat de publicatie om de bouwvergunning af te geven in eerste instantie geen protesten had uitgelokt. "Hoe konden wij weten dat die schuur juist op deze plek zou worden neergezet. Wij hadden een andere plaats verwacht", werd de wethouder te verstaan gegeven door de omwonenden. Den Boeft zei op zijn beurt dat de bewoners eerder naar het gemeentehuis had den moeten komen om de tekenin gen te bekijken. De commissie moet nog een standpunt innemen. Uit de woor den van voorzitter C. van Vliegen mogen de bewoners evenwel niet al te veel hoop putten. Hij legde uit dat in het voor dat gebied geldende bestemmingsplan geen voorschrif ten zijn opgenomen voor de plaats waar de schuur moet komen. E. ten Hooven, bestuurslid van de Oudheidskamer in Leiderdorp staat op de zolder van de 'Hollandsche Tuyn'. Het bestuur hoopt een eigen ruimte te vinden elders in het dorp. «oto wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14