TAD LEIDEN Kuijers blijft bestaan Geen geld voor herstel slechte huizen Onvrede over beleid ESH Bewoners Agaatflat zonder verwarming noodvoorziening weer open Voorstel wethouder Tesselaar (voUtshuis vesting): Begroting Leiden Overigens ben ik van mening. Gamma aan Hallenweg na Wethouder wijst kritiek van de hand PROTEST TEGEN BEBOUWING PLEIN LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN - De Gamma Bouwmarkt aan de Hallenweg is vanaf morgen weer geopend voor het publiek. Het aannemersbedrijf Korswagen heeft in overleg met bouw- en wo ningtoezicht een aantal tijdelijke voorzieningen getroffen om het dak. dat zondagmiddag voor de tweede maal is ingestort, te onder steunen. Volgens de aannemer bie den de genomen maatregelen vol doende garantie voor de veiligheid van het winkelend publiek. Onderzoek van bouw- en wo ningtoezicht heeft uitgewezen dat de dakconstructie van de Gamma onjuist is uitgevoerd. De had voor het dak een speciale structeur in de arm genomen. Vol gens een woordvoerder van het aannemingsbedrijf is een fout ge maakt bij de montage en is het con structiebedrijf daarvoor verant woordelijk. Het constructiebedrijf zal door de aannemer verantwoor delijk worden gesteld. Het gaat om een Alphens bedrijf waarvan de aannemer de naam niet kwijt wil. De bedoeling is dat het dak van de Gamma eind volgende week he lemaal in orde is. Bij deze reparatie zal de constructie op andere wijze worden gemonteerd en zal het vol gens de deskundigen niet meer voorkomen dat het dak het be- COMMISSIE VOOR RUIMTELIJKE ORDE NING. OPENBARE WERKEN. VERKEER EN MILIEU, op donderdag 13 oktober a.s. om 20.00 uur in kamer 23/24 van het Gulden Vlies, Breestraat 125. AGENDA: Voorbereidingsbesluit Witte Rozenstraat Storting overschot restauratie boerderij Leidse Hout in di reserve investeringsprogramma Monumenten. Uitgifte grond hoek Hoge Morsweg/Aquamarijnstraat. Programma van eisen Stations omgeving.* 20.30 uur). Dit agendapunt wordt gemeen schappelijk met de commissies voor Volkshuisvesting en Sport en voor Economische Aangelegen heden behandeld. s LEIDEN Wethouder Kuijers (WD) heeft de kri tiek op zijn beleid gister avond op hoofdlijnen afge wezen. De wethouder gaf toe dat een aantal zaken on voldoende uit de verf zijn gekomen maar ontkende daaraan persoonlijk schuld te hebben. Dat hij een aantal toezeggingen nog niet heeft kunnen nakomen, komt omdat het ingewikkelde za ken betreft of omdat zijn ambtena ren het te druk hebben met andere dingen, zo verdedigde Kuijers zich. Zijn betoog werd door diverse frac ties als teleurstellend en onbevre digend ervaren. "Er is minder vooruitgang ge boekt dan ik zou wensen", zo leek Kuijers aanvankelijk de kritiek ter harte te nemen: "Maar de nota's waarom de raad heeft gevraagd, komen er aan". Hij wees er boven dien op dat op dat hij een aantal klussen (basis-gezondheidsdienst, nieuwbouw vuilverbranding) wel geklaard heeft. Kuijers hield zijn betoog kort en zakelijk en maakte niet de indruk van zijn stuk te zijn gebracht door de kritiek waarmee de gemeente raad hem eerder overlaadde. In een enkel geval liet hij doorschemeren dat zijn critici zich al te bezorgd maakten. "Sommige dingen zijn wellicht iets langer blijven liggen dan wij gewenst hadden. Maar je kunt niet overal in vooroplopen", aldus Kuijers. De wethouder liet gisteravond in het midden of hij een poging waag de alle kritiek weg te nemen of dat zijn betoog als inleiding voor een discussie in de raadscommissie moest worden beschouwd. Het antwoord werd door woordvoer ders van diverse fracties in elk ge val als onvoldoende beschouwd. Zodoende dient Kuijers zich over enkele weken in de commissie op nieuw te verantwoorden. Excuses Kuijers is er niet in geslaagd de kritiek op zijn beleid weg te ne men, was de opinie gisteravond. "De hamvraag hoe het komt dat er van alles niet is gebeurd, die heeft hij ontlopen of hij is er niet aan toe gekomen. Ik denk dat hij de kritiek uit de raad onderschat", conclu deerde CD A-fractievoorzitter Walenkamp. Hij vond dat Kuijers zich op onderdelen ten onrechte verschuilt achter zijn ambtenaren. D66-leider Hoekema beoordeel de het betoog van Kuijers als ma ger: "Kort, droog en onbevredi gend. Hij heeft toch weer gedaan alsof er niets aan de hand is. Jam mer, maar ik had het eigenlijk wel verwacht. Hij had zijn excuses moeten maken aan de raad, dat had hem gesierd". PvdA-fractievoorzitter De Vree- ze was niet verrast door het betoog van Kuijers. De Vreeze verklaarde na afloop van de vergadering er van te zijn uitgegaan dat de kritiek in een later stadium in de raads commissie aan de orde zou komen. Hij vond het daarom te vroeg om een oordeel uit te spreken over het verhaal van Kuijers. Ultimatum Hoe de discussie in de commis sie ook gaat verlopen, duidelijk is dat de kritiek geen directe gevol gen heeft voor de positie van Kuij ers. De PvdA drukte het eerder in soortgelijke bewoordingen zo uit en D66 verklaarde maandagavond al het vertrouwen in deze wethou der niet te zullen laten varen. Ook van het CDA hoeven geen moties verwacht te worden waarin het aftreden van de wethouder wordt geëist. Het CDA heeft Kuij ers een ultimatum gesteld: voor het tweede kwartaal van '89 moet hij zijn toezeggingen zijn nagekomen. Walenkamp: "Het ehige wat wij doen, is naar deze termijn kijken. Indien nodig komen we er volgend jaar op terug". Van belang is of wethouder Kuij ers het ultimatum van het CDA zal accepteren of het als een blijk van wantrouwen van de hand wijst. Is het laatste het geval, dan ligt een politieke crisis op de loer. De ver standhouding tussen Walenkamp en Kuijers is sinds de kwestie Endegeest niet van dien aard dat de twee elkaar een politiek succes je van harte gunnen. Onvrede leefde er binnen de CDA-fractie ook over de reactie van WD-wethouder Fase op de kritiek van de oppositie op het eco nomisch beleid. Fase ging er gister avond in het geheel niet op in. "Ze is er volledig aan voorbij gegaan. We zullen haar in de commissie op nieuw uitvoerig aan de tand voe len", aldus Walenkamp. Overigens geldt voor de meeste suggesties die de gemeenteraad maandagavond aandroeg, dat er pas de komende weken verder over wordt gepraat. Het antwoord van het college was gisteravond zeer algemeen. De bijeenkomst werd door velen dan ook als be trekkelijk zinloos e - Wethouder Kuijers (derde van rechts) slaagde er gisteren niet i i het ongenoegen over zijn beleid weg te r LEIDEN Verkeerswethouder Van der Molen heeft de raad gister avond toegezegd dat op korte ter mijn de problemen met de ver keerslichten in de stad worden ver holpen. De oorzaak van het pro bleem is volgens Van der Molen dat slechts één man op het stads- bouwhuis met de computer van de verkeerslichten weet om te gaan. Er wordt nu een tweede gezocht, die in vakanties en tijdens ziekte van zijn collega de computer kan bedienen. De onderbezetting op de directie verkeer eist ook elders in de stad haar tol. Eerder werd al duidelijk dat de maatregelen op de Bree straat hierdoor werden vertraagd, terwijl men aan een noodzakelijke ingreep in de Herenstraat in het ge heel niet toekomt. Van der Molen deelde gisteravond mee dat de af sluiting van de Stille Mare er om deze reden voorlopig ook niet inzit. LEIDEN - Wethouder Tes selaar (volkshuisvesting) is van plan de gemeenteraad voor te stellen geen subsi dies meer beschikbaar te stellen voor het opknappen van slechte particuliere wo ningen. Omdat dergelijke woningen in bepaalde buur ten zijn geconcentreerd, wordt een aantal wijken van subsidies uitgesloten. In plaats van ze op te knappen, moeten deze huizen worden ge sloopt opdat er nieuwbouw kan plaatsvinden. De eigenaar kan dan rekenen op een vergoeding van de gemeente. De wethouder is tot dit voorstel gekomen omdat er onvol doende geld is om aan alle aanvra gen voor subsidie voor particuliere woningverbetering te voldoen. Jaarlijks is er drie miljoen gulden te verdelen. Het geld kan volgens Tesselaar maar het beste besteed worden aan het opknappen van kwalitatief goede huizen. Het slopen van slechte huizen in combinatie met nieuwbouw is vol gens Tesselaar op korte termijn duurder voor de gemeente dan het herstellen van slechte woningen. De gemeente krijgt er echter goede woningen voor terug, wat op de lange termijn gunstiger is. Afschuwelijk Tesselaar legt zijn voorstel bin nenkort bij het college op tafel, zo Een paar opmerkelijke uitspra ken van raadsleden tijdens de al gemene beschouwingen: Nadat mevrouw Fase jaren lang het doelwit was van politie ke droefenis of vergelijkbare ge voelens, heeft de politieke dis cussie na de afslanking van haar portefeuille in '86 een nieuw ob ject gevonden om als schietschijf te dienen in de persoon van wet houder Kuijers. (Hoekema, D66) "Binnen afzienbare tijd wordt de Breestraat openge steld. Wie van de Breestraatcoali- tie zal de eerste personenauto le gaal de Breestraat inrijden? Ter- wille van de politieke duidelijk heid ligt het meest voor de hand een vertegenwoordiger van die fractie te kiezen die de meeste te genzin in deze openstelling had maar er uiteindelijk toch voor heeft gestemd, namelijk Links Leiden. Als het noodzakelijk is dan willen wij nog wel bemidde len voor de rijlessen". (Van der Nat, WD) In de derde plaats vinden wij het van belang om nader te be zien op de mogelijkheid van ou deren en visueel gehandicapten om in de gegeven groentijd veilig over te steken. Bij nogal wat kruispunten schiet deze groen tijd te kort. (Van Lint, Links Lei den) "Er is een steen geworpen in de stille vijver van de Leidse po litiek. De steen heet Kuijers". (Hoekema, D66) "Volgens mij Is Kuijers zelf in die vijver gesprongen". (Walen kamp, CDA) Er wordt reeds lang op plan nen gewacht voor het probleem van de hondepoep. Wat mij be treft de suggestie om het te zoe ken in plaatsen en delen waar honden niet welkom zijn. Dat kan door eenvoudige bordjes en verdergaande maatregelen als hekjes met klapdeurtjes. (De Vreeze, PvdA) De PvdA gedraagt zich als een mislukte boeienkoning die het publiek smeekt terug te ko men bij de volgende voorstelling omdat hij eerst door de dorpsmid moet worden losge knipt. Vroeger rammelde de ar beidersklasse af en toe nog wel eens aan de kettingen. Tegen woordig klampt de PvdA zich er angstig aan vast. Maar het einde der sluitingstijden komt nabij". (Stöxen, LWG) kondigde hij gisteravond aan. De wethouder beschouwt zich als de brenger van een zeer slechte bood schap en wenst voorlopig nog geen uitspraken te doen welke wijken van subsidie moeten worden uitge sloten. "Het is een vrij afschuwe lijk vraagstuk", aldus Tesselaar. "Je moet echter de vraag durven stellen of je in bepaalde delen van de stad geld moet blijven pom pen". De boodschap is zo slecht omdat de relatief slechte woningen vaak het eigendom zijn van mensen die niet veel geld hebben te besteden. Juist de goede en daardoor duur dere woningen zijn in handen van meer kapitaalkrachtige inwoners. Tesselaar stelt zich dan ook voor om na de sloop van de huizen huur woningen te bouwen die betaal baar zijn voor de lagere inkomens groepen. Met dit voorstel is een eerder al ternatief om geen subsidie meer te geven aan eigenaren die in staat zijn het opknappen van hun huis zelf te betalen, van de baan. Vol gens Tesselaar heeft de ervaring geleerd dat de gemeente nauwe lijks zicht kan krijgen op het inko men van de subsidievrager waar door een dergelijke regeling tot mislukken is gedoemd. Criteria Tesselaar pleitte er gisteravond voor de criteria bij te stellen om bi j de gemeente als woningzoekende ingeschreven te kunnen staan. "Mensen met een bruto inkomen tot 5900 gulden kunnen nu een be roep doen op sociale woningbouw. Misschien moeten we die grens verlagen zodat mensen met een in komen van meer dan 4500 gulden zelf een huis moeten gaan zoeken", aldus de wethouder. Hij kondigde ook aan van plan te zijn de sociale woningbouw meer in de stad en minder in de Stevens hof te concentreren. Tot nu toe is de gemeente altijd uitgegaan van een gelijke verdeling van deze wo ningwetwoningen. Door allerlei subsidieregelingen is bouwen in de stad goedkoper, waardoor de hu ren lager kunnen zijn dan een ver gelijkbaar huis in een buitenwijk. Tesselaar noemde het voorbeeld van een vier-kamer woning die en kele jaren geleden in de Stevens hof nog 400 gulden huur deed maar nu 600 gulden per maand kost. "Die woningen gaan bewoond wor den door mensen waar wij ze nooit voor bedoeld hebben", aldus Tes selaar. Wanneer zijn plannen door de gemeenteraad worden overgeno men, moeten de nieuwbouwplan- nen voor de Stevenshof (maar ook voor Roomburg) worden herzien. In deze wijken gaan dan meer vrije sector en premiekoop-huizen ge bouwd worden. 'Problemen met verkeerslichten snel verholpen' LEIDEN Ongeveer 100 bewo ners van de flat aan de Agaatlaan hebben het afgelopen weekeinde in de kou gezeten. Doordat de aan leg van stadsverwarming naar deze flat is vertraagd, konden niet alle bewoners tijdig worden aangeslo ten. De Woningbouwvereniging Leiden, die de woningen beheert, erkent dat de onderaannemer het karwei heeft onderschat en dat be woners het afgelopen weekeinde geen of te weinig warmte hebben gehad. De Woningbouwvereniging Lei den is volgens woordvoerder Jan sen daarom maandag begonnen met verstrekking van noodkachel- Voorwerpen uit Ockenburgh in Rijksmuseum LEIDEN In het Rijksmuseum van Oudheden is vanaf 22 oktober de tentoonstelling 'Vergeten verza melingen van Ockenburgh' te zien. De expositie toont voorwerpen uit de Romeinse tijd en uit de vroege Middeleeuwen, die tussen 1930 en nu zijn gevonden in het duingebied van Ockenburgh. De tentoonstel ling wordt 21 oktober om 14.00 uur geopend. Wethouder R. Vlaande ren van Den Haag krijgt dan het eerste exemplaar van het boekje 'Vergeten verzamelingen van Oc kenburgh'. De expositie duurt tot 23 januari. tjes aan de gedupeerde bewoners. In een brief aan de bewoners heeft de vereniging haar excuses aange boden voor de ongemakken. Maan dag zijn er extra monteurs ingezet om de problemen te verhelpen. Nog voor het eind van de week zul len alle bewoners aangesloten zijn op stadsverwarming, zo verwacht Jansen. Overigens blijken er nog veel meer klachten te zijn over de aan sluiting op stadsverwarming. Zo heeft een aantal bewoners last van lekkages en waterschade doordat verwarmingsbuizen niet goed zijn gemonteerd en worden afspraken over het afsluiten van water of gas door het aannemingsbedrijf niet nagekomen. Daardoor komen mensen plotseling zonder water of verwarming te zitten, of moeten ze verschillende keren een dag vrij nemen om de monteurs binnen te laten. Het SP-raadslid Vergeer, die voor de gedupeerde bewoners in de bres is gesprongen, heeft mor gen een gesprek met directeur Mulder van de woningbouwvereni ging. Volgens Vergeer hebben de bewoners er op zichzelf begrip voor dat enige overlast ontstaat door de werkzaamheden. Maar de problemen zijn zo veelvuldig dat de zaak naar hun mening de spui gaten is uitgelopen. Overigens heeft Vergeer al eer der contact gehad met Mulder. Die zou hebben beloofd dat vodr het weekeinde alle bewoners zouden zijn aangesloten op stadsverwar ming. Lukte dat niet, dan zouden er noodkacheltjes worden ver strekt. Die belofte is Mulder niet nagekomen, zo stelt Vergeer. LEIDEN Omwonenden van de voormalige Beatrixschool aan de Herensingel boden gistermiddag 65 handtekeningen aan aan wet houder Tesselaar van volkshuisves ting. Zij willen de wethouder hier- Politie zoekt getuigen ongeval LEIDEN De Leidse politie zoekt getuigen van het verkeersongeluk met dodelijk afloop dat zich giste ren rond half twaalf voordeed op de Kanaalweg ter hoogte van de Temminckstraat. De 28-jarige R.H. Stroo uit Leiden kwam hierbij om het leven. mee duidelijk maken dat ze tegen de eventuele bebouwing zijn van de speelplaats van de school. Kort geleden kocht de gemeente de school aan met het plan die te slopen en te vervangen door nieuw- Het slachtoffer reed op een mo torfiets en botste tijdens een in haalmanoeuvre tegen een boom. Hij was vermoedelijk op slag dood. Mogelijk is de man geschrokken van een vrachtwagen, die tegelij kertijd de auto vóór hem wilde in halen. De bestuurder van die vrachtwagen zou de motor niet hebben zien aankomen. Omdat de juiste toedracht nog niet duidelijk is, wil de politie graag in contact komen met getuigen (telefoon 258888). bouw. Tesselaar beloofde met een afvaardiging van de buurt om de tafel te gaan zitten zodra er concre te plannen zijn voor nieuwbouw. Op dit moment is nog geen archi tect voor de bebouwing aangewe zen en staat nog niets op papier. Voor het bebouwen van de speel plaats is een wijziging van bestem mingsplannen nodig. Tesselaar meent dat het dus niet zo'n vaart zal lopen. Bewoners menen dat de buurt al dicht bebouwd is en dat er drin gend behoefte is aan een kinder speelplaats. Omwonenden zijn ook niet tegen nieuwbouw op de plaats van de school mits het geen hoog bouw wordt. In dat geval wordt volgens hen teveel licht weggehaald voor de huizen aan de Mecklen- burgstraat. WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13