DEPRUS VAN ZEEMAN-ONDERGOED HEEFT BUNA NIETLOM TlUFJm 9? 3? Mogelijk doorbraak voor zonneboilers 4? 4? Meer aandacht voor milieu, overheid en Derde Wereld AV 5t CONSUMENT De groenteman EG wil eenheid in informatie over voedingsmiddelen Ruim330text jelSupers zeeman; ondergoed. BETER,BEST. 95 95 De herfst is voor sommigen het wat trieste einde van het zomerseizoen, hoe goed of slecht die ook geweest mag zijn. Voor anderen betekent het daarentegen weer knusse avonden en een overweldigend mooie natuur. Hoe dan ook. herfst heeft een specifieke functie, namelijk het geleidelijk opbouwen van reserves om de echte kou te kunnen weerstaan. Die voorbereiding is met name goed te merken aan de verandering in onze voeding: zo zachtjesaan stapt men van lichte salades over naar zwaardere, meer stevige kost. Kortom, vanal nu zullen stamppotten, maaltijdsoepen en ovenschotels weer vaker op het menu prijken. Waarschijnlijk tot wanhoop van de lijners, maar juist die hebben hun energie hard nodig. Een kwestie van evenwicht dus. Nc.aurlijk springt de tuinbouw in op die volkomen normale behoefte aan extra vitaminen: sinds kort is er de nieuwe lichting andijvie, volgens statistieken nog steeds de meest populaire bladgroente. Dan is er nog boerenkool, nationale herfstbode bij uitstek en weer volop verkrijgbaar. Aan peen zullen weer vele hutspotliefhebbers hun hart kunnen ophalen, maar ook de iets fijnere groentesoorten zijn goed vertegenwoordigd: spruitjes, waarvan een enkele portie viermaal zoveel vitamine C bevat als een hele sinaasappel; broccoli, uitverkoren begeleider van de fijnere vleessoorten als roastbief en varkenshaas. En dan winterbietjes. Ze worden veelal gekookt gekocht, een extra service van de teler gericht op het gemak van de huisvrouw: bieten hebben namelijk een erg lange kooktijd. Aangeraden wordt overigens om altijd plastic wegwerp-handschoenen (of boterhamzakjes) te dragen bij het behandelen ervan; zo kunnen moeilijk te verwijderen vlekken worden voorkomen. Feitelijk heeft iedere genoemde groente een eigen gebruiksaanwijzing: bij aankoop hoort bijvoorbeeld broccoli gesloten bloemhoofdjes te hebben. Zijn te ze bezig te ontluiken, dan is de groente ongeschikt voor consumptie. Voor spruitjes geldt dat wanneer er zowel grote als kleine exemplaren in zakjes of netje zitten, de grote ingekruist moeten worden: zo worden alle spruitjes tegelijk gaar. Peentjes zijn gemakkelijk te bereiden, maar behoren zeer goed te worden afgeschrobd. Het kookwater laat anders onsmakelijke randen achter op pannen en geeft een nare smaak aan het eten. Vorst Van boerenkool wordt beweerd dat alleen vorst- exemplaren lekker zijn. Een fabeltje in de ruimste zijn van het woord. Het is echter wel zo dat de kool dan geen rupsen meer bevat. Dit euvel kan echter ook worden verholpen door de boerenkool een tijdje in zout water te zetten. Voor diegenen die toch de voorkeur geven aan groente waar de vorst overheen gegaan is, een tip: leg de kool een nachtje in het vriesvak. Voor wat betreft andijvie, de meest gegeten groente: het buitenste blad is het rijkst aan vitamine A en C. Andijvie is daarmee de lijn vriendelijkste groente van allemaal; ze is caloriearm en werkt vochtafdrijvend, zonder de nodige energie-reserves aan te tasten. Wel even op zand controlerén. Door rijkssubsidie Het ministerie van economische zaken heeft dit jaar een regeling in het leven geroepen op grond waar van elke particulier, elk bedrijf of elke (semi)overheidsinstantie sub sidie kan krijgen voor installaties die op alternatieve energie werken. Deze regeling betreft zowel toepas singen van zonnecollectoren als systemen waarbij met met behulp van zonne-energie elektriciteit wordt opgewerkt. Deze subsidie kan een doorbraak betekenen voor de boiler die op zonne-energie werkt. Na jarenlang experimenteren zijn de zonne-boi- lers nu de kinderschoenen ont groeid en kan de helft aan energie worden bespaard op het verwar men van drinkwater, zo meldt De Woonconsument, het blad van de vereniging Eigen Huis. Zonneboilers kosten - zonder subsidie tussen de 2500 en 4000 gulden meer dan gewone geisers of boilers. Naar verwachting gaan ze vijftien jaar mee. Gezien de hoge aanschafkosten duurt het vrij lang voordat men de meerkosten terug verdient via een besparing op het energiegebruik. Er wordt natuur lijk wel bespaard op niet onuitput telijke energiebronnen en het milieu wordt gespaard. Bij stijgen de energieprijzen is een zonneboi ler natuurlijk sneller rendabel. Volgens Eigen Huis zijn de meeste welstandscommissies be reid om zonnecollectoren op daken te accepteren. Voor subsidie ko men alleen vastomlijnde plannen met bouwplan of bestek in aanmer king. Een aanvraagformulier kan men krijgen via het Directoraat In vesteringsrekening van het minis terie van economische zaken, post bus 10073,8000 GB Zwolle, tel. 038- 281911. Meer informatie over de toepassing vah zonne-energie en de leveranciers van zonneboilers is verkrijgbaar bij de vereniging Hol land Solar, Leidseveer 35, 3511 SB Utrecht, tel. 030-328008. Voor installaties die via zonnepanelen op zonne-energie werken kan nen bij het ministerie van economische zaken subsidie krijgen. (foto pr> Jaarverslag Konsumenten Kontakt Sinaasappelsap met stukjes vlees Riedel brengt sinds kort sinaas appelsap op de markt met de vezels van het vruchtvlees in het sap. Uit onderzoeken bij TNO is gebleken dat 'Appel sientje met vruchtvlees' een gunstige werking op de ge zondheid heeft. Dr. Th. Ockhuizen, hoofd van de afdeling Voeding van het. TNO, prijst de toevoeging van vezels aan vruchtensap: "Voe dingsvezels dragen bij aan een betere darmwerking en bou wen bovendien weerstand op tegen de inwerking van schade lijke stoffen. Of, om het simpe ler te zeggen, die voedingsve zels verlagen de kans op be paalde soorten kanker, doordat ze de darmwand beter bescher- Consumptie van sinaasap pelsap levert een beduidende bijdrage aan de dagelijkse vita mine c behoefte. Niet alleen de toegevoegde ve zels maar ook in een betere pas- teurisatiemethode maken de 'jus mèt' gezonder. Konsumenten Kontakt heeft in 1987 de activiteiten op het gebied van milieuvraagstukken, de dienstverlening van overheidsinstellingen en de Derde Wereld verder Opgevoerd. Uiteraard stond hierbij het belang van de consument voorop. samenstelling Raymond Peil Op het gebied van het milieu, zo meldt KK in haar jaarverslag, is een aantal produkten kritisch on der loupe genomen. Zo onderzocht KK verpakkingen van kunststof en stelde vast dat nogal wat fabrikan ten het schadelijk cadmium als kleurstof gebruikten. Ook werd hier en daar het zwaar giftige kwik in verpakkingen aongetroffen. De producenten bleken vaak niet op de hoogte van de aanwezigheid van deze stoffen. Het uiteindelijk resul taat van het onderzoek was dat na genoeg alle fabrikanten toezegden de schadelijke stoffen voortaan te weren, aldus het jaarverslag. Hetzelfde resultaat had het on derzoek naar de aanwezigheid van net milieuschadelijk pvc (polyvi- nylchloride) in plastic verpakkin gen. Een aantal bedrijven, waaron der Albert Heijn, deed de toezeg ging geen pvc meer te gebruiken in verpakkingen. KK nam deel aan de actie van een aantal organisaties tegen het gebruik van de schadelijke drijfgas cfk (chloorfluorkoolwaterstof) in spuitbussen. Dit leidde tot een overeenkomst tussen minister Nij- pels (milieu) en de producenten van spuitbussen over het weren van dit drijfgas, dat de ozonlaag in onze atmosfeer aantast. Incassobureaus Het onderzoek van KK naar de kwaliteit van de diensten van een aantal organisaties trok veel aan dacht. Onder meer werden incasso bureaus doorgelicht, waaruit bleek dat een aantal van hen zich schul dig maakte aan verduistering en af persing. Naar aanleiding van dit onderzoek heeft KK aangedrongen bij de overheid om strengere eisen te stellen aan incassobureaus. Uit een onderzoek naar het func tioneren van een aantal energiebe drijven bleek dat dertig procent van de ondervraagde consumenten niet tevreden was over deze leve ranciers. De klachten richtten zich vooral op het treffen van betalings regelingen. Met de nutsbedrijven, die slecht scoorden in de enquête, werd contact opgenomen om te ko men tot een betere dienstverlening aan de klant. Derde Wereld KK neemt het op voor de Derde Wereld, onder meer via de oproe pen in het blad Koopkracht aan de consument om produkten te ge bruiken waarvoor de kleine produ centen in de ontwikkelingslanden het volle pond ontvangen, bijvoor beeld 'zuivere' koffie. Dit gebeurt voorts via deelneming in de stich ting Max Havelaar, die binnenkort met Derde Wereld-koffie op de markt komt. Ook wordt directe steun leend aan consumentenorganisa ties m ontwikkelingslanden. Bin nenkort begint KK een actie ter i dersteuning van de Malaysische ganisatie Consumers Association of Penang, waaraan vorig jaar in het blad Koopkracht ook al aan dacht werd besteed. Op de Neder landse Antillen werd. samen met de consumentenorganisatie en de overheid, een voedingsonderzoek opgezet. Levensmiddelen in de hele EG moeten binnenkort in een verpak king worden aangeboden waarop exact is aangegeven wat de samen stelling en voedingswaarde van het produkt zijn. Die gegevens moeten op een in alle landen en voor alle produkten gelijke wijze worden aangebracht. Dat heeft de Europe se Commissie voorgesteld. Op de verpakkingen moet pre cies vermeld worden hoeveel eiwit, koolhydraten, vet, suiker, vezels, zout en energie het produkt bevat. Ook moet eventueel worden aange ven hoeveel onverzadigde of verza digde vetten er in zitten. De Europese Commissie wil de ze informatie vooralsnog niet ver plicht stellen, maar zij heeft een voorstel ingediend bij de EG-mi- nisterraad dat haar de bevoegdheid moet geven het vermelden van voedingswaarden voor te schrijven in gevallen waar dat nodig is. Volgens de Commissie wordt het steeds duidelijker dat er verband bestaat tussen de hoeveelheid voe dingsstoffen in levensmiddelen en kanker of hart- en vaatziekten. Een uitgewogen voeding is een belang rijk preventief medicijn, zo wordt gesteld. In diverse landen bestaan al re gels voor het vermelden van de sa menstelling en voedingswaarde van produkten, maar de Commis sie wil die informatie standaardise ren, zodat als straks Europa een grote vrije markt is de burgers ook aan produkten uit andere landen snel kunnen zien wat er in zit. In bleu slip of singlet MOEDERS MOOISTE. Hoog uitgesneden damesslip met elasthan. Fraaie pastel^ strepen en sierbe- drukking S t/m XL. NIET VOOR BOKSERS. Heel flatteus tricot boxer-short Met knoopjes en zijsplitjes. MW gf\^ Fraai dessin. 100% Katoen. ONALLEDAAGS. Q Zo'n fijne damesslip als Daily vindt u niet elke dag. Met elasthan. Wit, bleu, SCHATTIG TOCH? Lief meisjesondergoed, n Hemdje en slipje hebben U fijne pastelkantjes. Slipje of hemdje Hillegom, Katwijk, Leiden (3x), Leiderdorp, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim en Voorschoten STEVIG SETJE. 0 100% Katoenen jongens ondergoed. Degelijk gemaakt, dat ziet u zo. In wit slip of singlet BEHAAGLIJK. Q Heel comfortabele damesslip. Wit, skin of roze. TIKJE PIKANT. Q Ondeugend slipje van elastisch katoen met wit kant. Echt beeldig. LADIES ONLY. Q Voor vrouwen met stijl, deze Ladyslip met TIJDLOOS GOEDE] 100% Katoenen herenonder goed dat alle modegrillen overleefde Slip of singlet. In bleu VOOR DE BABY. Ondergoed van 100% katoen. Weldadig zacht, met stippel dessin en kontrast- bies. T-shirtje met korte mouw. Broekje ei suppei- Zeeman biedt u voordeel èn kwaliteit. Neem non ons Verrassend goed van afwerking. Behaaglijk van pasvorm. En de keus is enorm. Van lekker lang warm tot Italiaans-vlot. Voor jong en oud, voor hem en haar. Ondergoed? Zeeman is er wondergoed in! OMA'S WENS. vindt gehoor bij Zeeman. 100% Katoen camisole en directoire van fijn ajour- gebreid tricot. PER STUK ONDERBLOUSE. Sierlijk model, met schouderbandjes of korte mouw. Met ingebreide motiefjes. LANG EN WARM. Wit herenondergoed voor barre winters. Maten 6, 7 en 8. 1 Borstrok met ^^1 korte mouw Lange, warme M pantalon mQ FRAAIE JUPONS. Anti-statisch natuurlijk. Draagt prettig. ANTISTATISCH Onderjurk van klassiek ontwerp. Wit, hvah zwart of skin.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9