'Niet te somber over minder aftrekposten' HOE MEER HOE BETER! FNV Braks: 'nee' tegen vissers CNV bereid actie te voeren voor langdurig werklozen MER Texels schaap doet het goed in Uruguay Planbureau: meer werk door lagere loonkosten FNV: ondernemingsraden in de bouw hard nodig BEDANKT. WE GAAN DOOR! OOlTlKVIND DAT he"3ETERKAN. r DINSDAG 11 OKTOBER 1988 WÊwmu.w.m ja— PAGINA 7 Koning: gevolgen belastinghervorming voor horeca beperkt DEN HAAG (GPD/ANP) - Over de mogelijke economische gevolgen van het beperken van de aftrekbaarheid van de aftrekposten voor de belastingen (bij voorbeeld voor de ho reca) moet niet te somber worden gedacht. Dat is de mening van staatssecretaris Koning (financiën). "Ik ben ervan overtuigd dat strikt zakelijke uitgaven in de nieuwe systematiek op gelijke wijze in ge lijke omvang zullen worden ge daan als thans", schrijft hij in de toelichting op het voorstel tot be perking van die aftrekbaarheid. Die voorstellen - die in hoofd zaak eerder uitlekten - zijn gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. De beperkingen van de belasting aftrek betekenen voor de onderne mer dat de kosten van eten en drank, van het bezoeken van con gressen, representatiekosten en verblijfskosten tot 75 procent af trekbaar zullen zijn. Niet meer af trekbaar zullen bij voorbeeld de kosten zijn: telefoon, aktentassen, geldboeten, relatiegeschenken (vanaf 50 gulden), vaartuigen, kle ding (uitgezonderd werkkleding), tekstverwerkers en literatuurkos- ten (met uitzondering van vaklite ratuur). De aftrek voor particulieren wordt eveneens aan banden ge legd. Niet aftrekbaar meer zullen zijn: geldboeten, relatiegeschen ken en vaartuigen met representa tieve doeleinden. Tot 75 procent van de kosten zullen ingaande 1 ju li 1989 nog aftrekbaar zijn: de drankjes en de maaltijden, kleding (ook hier een uitzondering voor de werkkleding), het bijwonen van congressen en seminars en repre sentatie- en verblijfskosten. In een advies over deze voorstel len heeft de Raad van State ernsti ge kritiek op het hoge tempo waar mee het kabinet de wet door het parlement wil 'jagen'. Minister Ru- ding (financiën) en diens staatsse cretaris Koning spreken tegen dat de voorstellen te haastig naar de Kamer zijn gezonden. Er is geen sprake van een onverantwoorde lijk en geforceerd tempo, zeggen beide bewindslieden. Ook menen zij dat niet gevreesd hoeft te wor den voor een geforceerde behande ling in dë Tweede Kamer. Uit cijfers die Ruding gisteren aan de Kamer heeft gestuurd blijkt date het schrappen van talrijke af trekposten degenen met een inko men tot maximaal 41.500 gulden op jaarbasis 995 miljoen gulden kost. Voor degenen met inkomens tus sen 41.500 en 83.000 gulden beteke nen de plannen een nadeel van 790 miljoen gulden per jaar. Nog hoge re inkomens leveren dpor het schrappen van aftrekposten op jaarbasis 890 miljoen gulden in. Van de netto belastingverlaging die in 1990 met de plannen-Oort op treedt komt echter, aldus Ruding, 2.080 miljoen gulden terecht bij de inkomens tot 41.500 gulden. Een iets kleiner bedrag, 1810 miljoen, komt bij de inkomensgroep van 41.500 tot 83.000 gulden. Voor nog hogere inkomensgroepen leveren de plannen een voordeel op van 180 miljoen gulden. Met zijn opmerking dat over de economische gevolgen (in het bij zonder voor de horeca) niet te som ber moet worden gedacht haakt de Economie kort Datex Het automatiseringsbedrijf Da tex Holding heeft over de eerste helft van dit jaar een nettowinst ge boekt van 2,3 miljoen gulden tegen 5,4 miljoen gulden over dezelfde periode van verleden jaar, zo heeft de onderneming gisteren bekend gemaakt. Over het tweede semes ter van 1987 leed de onderneming een verlies van 1,2 miljoen gulden. Olieprijzen De prijzen van ruwe olie op de in ternationale vrije markt zijn giste ren flink gestegen. De notering van olie uit het Noordzee-veld Brent voor directe levering ging met 0,80 dollar omhoog tot 12,15 dollar per vat (van 159 liter). Handelaren schreven dat toe aan signalen dat binnen de Organisatie van Olie-Ex porterende Landen (OPEC) de be reidheid groeit om de overproduk- tie aan te pakken. Uitverkoop Het Amerikaanse concern Ten- neco heeft het merendeel van zijn olie- en gasbelangen voor ongeveer 7,3 miljard dollar verkocht aan een reeks andere ondernemingen. Ten- neco liet wetén zijn schuld van 8,7 miljard dollar te willen verminde ren. Zuivere koffie Minister Bukman (ontwikke lingssamenwerking) heeft 300.000 gulden beschikbaar gesteld aan de stichting 'Max Havelaar' die zich inzet voor de afzet van 'zuivere kof fie'. Dat is koffie die rechtstreeks van coöperaties van kleine koffie boeren wordt ingekocht waardoor deze een betere prijs krijgen. Sovjetunie Een consortium van Westduitse banken is van plan volgende week een overeenkomst met de Sovjetu nie te ondertekenen voor een kre diet aan dat land ter waarde van drie miljard mark, zo hebben finan ciële deskundigen in Frankfurt be kend gemaakt. De belangrijkste partner in het consortium is de Deutsche Bank, de grootste com merciële bank in de Bondsrepu- staatssecretaris in op de kritiek van de Raad van State. Het college ver weet de staatssecretaris dat hij aan die gevolgen onvoldoende aan dacht had besteed. Koning be strijdt in de toelichting ook de op vatting van de Raad dat de ontwor pen regeling fraudegevoelig zou zijn. Daarover zegt hij dat het 'niet aannemelijk' is dat de drang tot frauderen door de regeling aan zienlijk zal worden vergroot. Hij kondigt in dit verband een inten sievere controle aan. Zeer tegen de zin van de Raad van State handhaaft Koning het voorstel de kantinevoorzieningen nog tot 75 procent aftrekbaar te doen zijn. De Raad zei negatieve gevolgen te vrezen voor de kwali teit van deze voorzieningen. Ko ning zegt in zijn reactie geen enkele indicatie te hebben die deze ge dachte zou kunnen ondersteunen. Gelijktijdig met de voorstellen tot beperking van de aftrekposten zijn bij de Kamer ook de voorstel len aanhangig gemaakt voor een nieuwe tariefstructuur in de loon- en inkomstenbelasting, het zoge- MONTEVIDEO (ANP) - In een 'aantal Zuidamerikaanse landen is een schaap van Nederlandse origi ne sterk in opmars. Het gaat om het Texels schaap, dat in 1972 voor het eerst in Zuid-Amerika werd geïn troduceerd. Met name in Uruguay heeft het aantal 'Texelaars' sinds dien een grote omvang aangeno men. In dit land zijn er nu 12 fok kers met samen ongeveer 350 stam boekschapen en zon 80.000 kruisin gen. Maar ook in Argentinië en Brazilië neemt de belangstelling voor dit schapenras toe. Op de onlangs gehouden land bouw- en veeteelttentoonstelling in Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, werd de hoofdprijs toe gekend aan een Texels schaap. Het betrof een ram, gefokt door Enno Wenckebach, een Nederlander die ruim 20 jaar geleden een schapen fokkerij in Uruguay opzette. Wenckebach was 16 jaar geleden de eerste die het Texels schaap in Zuid-Amerika invoerde. Per schip bracht hij de eerste 14 Texelse schapen naar Uruguay over. Het Texels schaap, dat zich na 1920 snel vanaf Texel over Neder land verbreidde en nu verreweg het meest voorkomende schaap in Nederland is, staat vooral bekend om zijn vlees. De fokkerij is gericht op een vroegrijp vleesschaap. De lammeren groeien zeer snel en we gen normaliter zes maanden oud ca 55 kg. Het vlees is smakelijk en be vat weinig vet. Daarnaast is er een goede wolproduktie: op eenjarige leeftijd geven de ooien een vacht van ongeveer 5 kg en de rammen van 6 kg, van prima tot eerste kwa liteit. Volgens kenners is het een fraai, harmonisch gebouwd, sterk, sober schaap met een groot aan passingsvermogen. Naast de wolproduktie is de laatste jaren in Uruguay ook de vleesproduktie van het Texels schaap van groot belang geworden. De binnenlandse consumptie van schapevlees is toegenomen en Uruguay voert inmiddels ook lamsvlees uit. Tot augustus 1988 is de uitvoer van Uruguayaans lams vlees al verdubbeld ten opzichte van de vergelijkbare periode van 1987. Het Texels schaap is daarmee in alle opzichten in Urguay een er kend ras geworden. noemde Oort-II-plan. Na aanvaar ding van de voorstellen Oort I en II treedt een netto-lastenverlichting op van ongeveer 4,1 miljard gul den. DEN HAAG (ANP) - Een daling van de loonkosten van de laagste lonen op het minimumniveau met tien procent levert in een uitbrei ding van de werkgelegenheid met twintig procent. Dit gaat slechts voor een klein deel ten koste van de werkgelegenheid in beter betaalde functies. Bij langdurig werklozen echter helpt zelfs een verminde ring van de loonkosten met dertig procent niet. De onderzoekers M. van Schaaijk en R. Waaijers van het Centraal Planbureau (CPB) komen tot die vuistregel in hun 'Experi menteel Cohortmodel' dat enkele dagen geleden is gepubliceerd. Het model dat eraan ten grondslag ligt heeft gefungeerd als toetsteen voor de banenplannen van PvdA, WD en CDA om de werkgelegenheids effecten van verlaging van de mini mumloonkosten (PvdA en CDA) dan wel maandloonkosten (WD) in kaart te brengen. De onderzoekers analyseerden de ontwikkeling van vraag en aan- bod op de arbeidsmarkt in de jaren 1979-1985, waarin zich de explosie ve stijging van de werkloosheid voordeed. Zij hielden rekening met zaken als de invoering van de vut en verdeelden het arbeidsaanbod naar leeftijdsklasse en opleidings niveau. Buiten beschouwing ble ven effecten van technologische ontwikkeling op de vraag naar ho ger opgeleiden. Een opmerkelijke bevinding was het feit dat in de jaren 1979-1985 loonsverbetering door promotie en periodieken ver onder het gebrui kelijke niveau zakte. "Inlevering van promotie^ en periodieken gaat gemakkelijker dan loonsverlagin gen ten opzichte van de in cao's af gesproken loonsverhogingen", zo concluderen de CPB-onderzoe- kers. Uiteindelijk kon dat mede verklaren waarom het werkloos heidspercentage onder werkzoe kenden op het minimum-inkomen sniveau relatief hoog is. Uit een eerste verkenning was de onderzoekers gebleken dat in de ja ren 1979-1985 de lager opgeleiden er in uurloon in die periode ander half maal zoveel op vooruit waren gegaan als middelbaar opgeleiden, tweemaal zoveel als hoger opgelei den en zelfs twintig maal zoveel als mensen met een wetenschappelij ke opleiding. De werkgelegenheid voor mensen met deze opleidings niveaus liep het sterkst terug voor de groepen die er het meest in uur loon op vooruitgingen. Voor elk procent waarmee de loonkosten van een minimumloner in de jaren 1979-1985 inliepen op het loonkostenniveau van de hoger opgeleiden, trad een verschuiving op in de vraag naar lager ten gunste van hoger opgeleiden van maar liefst 4.7 procent. "Dit zijn buiten gewoon hoge uitkomsten in verge lijking met buitenlandse studies", zo stellen de onderzoekers. Overigens waarschuwen de CPB-onderzoekers tegen de al te simpele opvatting dat vergroting van verschillen in beloningsni veaus zo ver kan worden opgerekt dat de werkloosheid volledig ver dwijnt. "Zolang het gaat om een 100.000 tot 200.000 banen klopt dat. Maar daarboven moet men oppas sen, dan raakt men niet alle werklo zen kwijt". VLISSINGEN (GPD) - Een oplos sing voor de problemen rond de aanlanding van kabeljauw door Zeeuwse boomkorvissers is nog niet in zicht. De Mobiele Eenheid is komende donderdagnacht en vrij dag wederom paraat bij de vismijn in Vlissingen. Minister ir. G. Braks van visserij wees gisteren het voor stel van de vissers om de bijvangst in zijn geheel bij de vismijn te los sen en de opbrengst te storten in het saneringsfonds voor de vissers vloot, van de hand. De minister heeft voorzitter B. Daalder van het Visserijschap wel een onderzoek toegezegd. De stu die moet vooral uitwijzen of de Ne derland toegestane kabeljauw vangst ruimte biedt voor een soe pelere bijvangstregeling. De Zeeuwse boomkorvissers moeten deze week waarschijnlijk nog wel veel kabeljauw overboord zetten, willen ze de huidige regeling niet overtreden. Op twee plaatsen is gisteren in Vlissingen overleg gevoerd over de visserijperikelen. De Arnemuidse en Vlissingse vissers, plus een en kele visser uit Breskens, kwamen bijeen in het mijnlokaal van de vis- afslag in Vlissingen. Ze waren wel uitgevaren, maar hadden hun kot ters afgemeerd direct achter de sluizen die toegang geven tot het Kanaal door Walcheren. Het gebruikelijk driehoeksover leg tussen burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen, de Vlissingse commissaris van politie BOULEVARDBLAD - De uitge- ver Eddie Shah brengt volgende maand een nieuw boulevardblad op de Britse markt. Het blad begint met een oplage van 370.000 exemplaren en moet een concurrent gaan worden van bladen als 'The Sun', 'The Dai ly Mirror' en 'The Daily Star'. L. E. Schuller en de officier van jus titie vond vrijwel de hele dag plaats in het politiebureau in Vlissingen. Het hoofd van de algemene inspec tiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij, de dis trictscommandant van de rijkspo litie Zeeland en van de rijkspolitie te water hadden zich bij dit gezel schap gevoegd. Zij waren speciaal naar Vlissingen gekomen vanwege de onlusten die vrijdagavond ont stonden tussen de Mobiele Een heid, vissers en sympathisanten. De boomkorvissers mogen sinds 1 januari 1988 niet meer dan vier kisten kabeljauw, 200 kilo, en twee kisten wijting, 80 kilo, aanlanden. Zij vangen echter, ook als ze op tong en schol vissen, een veelvoud daarvan en moeten de veelal dode rondvis dan weggooien. De vismijn in Vlissingen zette vorig jaar bijna tweeduizend ton kabeljauw om, dit jaar is nog maar tweehonderd ton kabeljauw via de afslag verhan deld. Voorzitter Daalder van het Visse rijschap werd gisterochtend vroeg gevraagd uit zijn woonplaats op Texel naar Vlissingen te komen. Hij moest als onderhandelaar na mens de boomkorvissers optreden. De Zeeuwen ontberen een voor man van dat kaliber. Na besprekingen met vissers en reders en een telefoongesprek met minister Braks kon Daalder de vis sers meedelen dat de bewindsman een studie heeft toegezegd naar de mogelijkheden om de vissers tege moet te komen binnen de grenzen van het Nederlandse quotum voor kabeljauw. Daalder maakte bekend dat de boomkorvissers op korte termijn over het resultaat van dat onder zoek worden ingelicht. Hij is ervan overtuigd dat voor volgend jaar een andere kabeljauwregeling moet worden getroffen. De oplos sing moet, zo liet de vissersvoor man enigszins doorschemeren, worden gevonden in een andere verdeling van de kabeljauwquota tussen zuidelijke en noordelijke boomkorvissers. De vissers stap ten hierna op en kozen iets na vier uur luid toeterend zee. WOERDEN (GPD) - De Bouw- en Houtbond FNV is een actie begon nen om tot 1 november volgend jaar 200 nieuwe ondernemingsra den van de grond te krijgen in de bouwnijverheid, de meubel- en houtnijverheid en het schilders- en stucadoorsbedrijf. In de bouw zijn naar verhouding zeer weinig on dernemingsraden. Vooral in de kleinere bedrijven (35 tot 100 werk nemers) ontbreekt het op dit mo ment vaak iedere vorm van mede zeggenschap. Landelijk heeft 73 procent van alle bedrijven met meer dan 50 werknemers een or. In de bouw is dat slecht 35 procent. Werkgevers voeren daarbij vaak aan dat hun personeelsbestand te sterk wisselt en bouwvakkers bo vendien geen interesse in mede zeggenschap hebben. Maar vol gens de bond hebben kaderleden wel degelijk belangstelling voor het or-hdmaatschap. Daarom zul len bedrijven zonder or in de ko mende tijd worden aangeschrevei) cn op hun wettelijke plicht attent worden gemaakt. Als een onderne ming weigert mee te werken, sluit Bouwbond-bestuurder Bram Vis ser niet uit dat de kantonrechter wordt ingeschakeld. Een ondernemingsraad is vol gens de Bouwbond zo belangrijk, omdat die in tegenstelling tot bij voorbeeld bondskadergroepen ook gegevens kan vragen over de sociale en financiële situatie van een bedrijf. Veel bouwbedrijven hebben daar erg weinig aandacht voor. Dat blijkt uit het feit dat eem groot deel van de ondernemingen geen sociaal jaarverslag maakt, vaak onder het motto 'we hebben geen sociaal beleid, mensen komen hier om te werken'. De Bouw- en Houtbond voert hiertegen al een aantal jaren actie, met het gevolg dat er dit jaar drie maal zoveel jaarverslagen zijn ont vangen dan in 1987. Hoe slecht het met het sociale beleid in de sector gesteld is, licht Visser toe aan de hand van de houthandel. Daar bleek tijdens een recent onderzoek dat een groot aantal werkgevers niet op de hoogte was van het be staan van de Arbo-wet, die de vei ligheid van de werknemers moet garanderen. Peru geeft bank terug aan de aandeelhouders LIMA (IPS) - De Peruaanse rege ring lijkt haar omstreden plan tot nationalisatie van de banken en verzekeringsmaatschappijen te hebben opgegeven. Zaterdag gal de regering de Wiese Bank terug aan de particuliere aandeelhou ders. Het voornemen tot overname van de banken dateert van vorig jaar en leidde feitelijk tot slechts twee nationalisaties. De Wiese en de Banco de Credito (Kredietbank) gingen respectievelijk in oktober vorig jaar en maart dit jaar over in staatshanden. Beide banken keer den zich fel tegen de overname. De grote economische crisis dwong de regering de afgelopen maanden verschillende initiatie ven die zij eerder heeft genomen, terug te draaien. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD/ANP) - Het CNV sluit acties en zelfs stakingen niet uit, wanneer blijkt dat werkge vers en regering op centraal niveau niet bereid zijn tot afspraken over werkgelegenheid voor langdurig werklozen. "Als er centraal niets kan en decentraal alleen maar over het loonzakje kan worden gepraat, dan kan het er stormachtig aan toe gaan", aldus voorzitter Henk Hof stede gisteren bij de presentatie van het arbeidsvoorwaardenbeleid 1989. "Dan is het CNV eventueel bereid tot staken, al is dat één van de laatste middelen". Hofstede heeft echter vertrou wen dat zowel het kabinet als de meeste werkgeversorganisaties tij dens het centrale overleg op 21 ok tober bereid zijn tot afspraken over werkgelegenheidsplannen. De christelijke vakbondsvoorzitter deelt niet het pessimisme van FNV-voorzitter Johan Stekelen burg. Die gaf afgelopen zaterdag te lypnncn »^inig vprtmnwpn .n hfij overleg van 21 oktober te hebben te hebben. Volgens Hofstede heeft de rege ring alle belang bij een goed over leg, omdat de Tweede Kamer ko mende week tijdens de algemene beschouwingen zal aandringen op krachtigere maatregelen ter be strijding van de werkloosheid. Ook de meeste werkgeversorganisaties stellen zich positief op. "Het werk geversverbond VNO de enige die voortdurend roept dat het netto minimumloon naar beneden moet. Het VNO speelt een vreemde rol, maar als alle anderen daar tijdens het overleg anders over denken, moeten we die werkgeversorgani satie zien mee te slepen in de vaart der volkeren", aldus Hostede. De meest effectieve werkgele- genheidsmaatregel is volgens het CNV een betere uitwerking van de wet Vermeend-Moor, een subsidi eregeling voor werkgevers die een langdurig werkloze in dienst ne men. Als de subsidieregeling beter wnrdt. iiitgpvnprrj vpnuarht Hnf. stede dat er volgend 30.000 tot 40.000 langdurig werklozen via de regeling aan de slag kunnen. Dit jaar zijn dat er 12.000. Als een centraal akkoord mis lukt, zal het CNV tijdens de cao-on derhandelingen per bedrijfstak werkgelegenheidsmaatregelen voorstellen. Mochten werkgevers daartoe niet bereid zijn, dan sluit Hofstede niet uit dat de aangeslo ten bonden de loonruimte van vol gend jaar (ongeveer 5 procent) voor forse loonsverhogingen zullen clai men. Het CNV wil in het Najaarsover leg het kabinet ook om ophelde ring vragen over het niet nakomen van de 'inspanningsverplichting' om een gelijke inkomensontwik keling in de marktsector en de col lectieve sector (ambtenaren, trend volgers en uitkeringsgerechtigden) te bevorderen. In het overleg van juni 1987 heeft het kabinet toezeg gingen gedaan, maar in de praktijk is er van enig herstel van de koppe- lint? gPPn .snrakp iwpst Fantastisch! Meer dan 150.000 mensen op het Museumplein. Die vinden met de FNV dat het anders kan. Beter. Daar kunnen politiek en werkgevers niet omheen. Tegen iedereen die er bij was en de mensen die de ongemakken van overvolle treinen hebben getrotseerd, zegt de FNV: Ik wil lid worden van de FNV. Ik wil nu weten wat de FNV allemaal voor mij kan doen. Naam: i i Verstuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar de FNV. Antwoordnummer 250,1000 PW Amsterdam. 2. Postcode: - Plaats: Naam en soort bedrijf:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7