Premier Strougal biedt on tslag aan DE HOLLANDERS BIJ STOUTENBEEK stDutenbeek Veranderiiigen in Tsjechische top Front National royeert enig overgebleven parlementslid BUIGEN VOOR HIROHITO Pinochet wellicht opnieuw kandidaat 'EG-lidstaten in overtreding' PLO wil eigen onafhankelijke staat uitroepen BRD -minister bepleit wapens voor collega's DINSDAG 11 OKTOBER I l:'l IH.' .IMUM PARIJS De leider van het Fran se, extreem-rechtse Front Natio nal, Le Pen, heeft zijn laatst overge bleven parlementslid uit de partij gestoten. Madame Yann Piat was na de verkiezingen van afgelopen zomer de enige parlementariër van het Front National geweest die de zondvloed had overleefd, waarbij de gehele FN-fractie van 35 man- op een na was weggevaagd. door Rudolph Bakker Madame Piat is ongehoorzaam geweest, aldus Le Pen. Ze had steeds weer het tegenovergestelde BUDAPEST De Tsjechoslowaakse premier Strougal heeft gisteren samen met vice- premier Colotka zijn ontslag aangeboden. Dat gebeurde op een vergadering van het een- gedaan van wat de partijleider haar traal comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij. Strougal en Colotka zijn had gevraagd. En ze was vooral beiden lid van het politbureau, het dagelijks bestuur van de partij. Jakes, sinds eind vorig jaar partijchef, heeft het centraal comité geadviseerd de ontslagaanvragen in te willigen. Dat is gisteren in Praag bekendgemaakt door het Tsjechische staatspersbureau CTK aan regeri'ng''merd'rn^m*Durafoür het eind van de eerste vergaderdag van het centraal comité. Strougal en Colotka zijn politieke oudgedienden: Strougal is premier sinds 1970 en Colotka vice-premier sinds 1969. Colotka is tevens pre mier van de Slovaakse federale re gering en lid van het presidium van de Slowaakse partij. In Praag wordt het aannemelijk geacht dat het centraal comité van daag zijn goedkeuring zal hechten aan verdere veranderingen in de partijtop. Hardnekkige geruchten willen dat ook de politbureauleden Bilak en Indra met pensioen wor den gestuurd. Partijleider Jakes herhaalde gisteren wat hij ook al op bijeenkomsten van de partijtop in het voorjaar had betoogd: er zijn jongeren in de partij- en staatslei ding nodig om de Tsjechische pe restrojka werkelijk op gang te brengen. Premier Strougal. <foto ANP) Rebellen leveren fel gevecht met leger van Burma RANGOON (AP) - Een eenheid van omstreeks 1.000 rebellen heeft gis teren felle gevechten geleverd met troepen van het Burmaanse leger. De strijd speelde zich af in het grensgebied met Thailand en brak uit toen de opstandelingen een stelling van de regeringstroepen De guerrillastrijders van de Ka ren-stam begonnen op 26 septem ber een offensief tegen regerings stellingen aan de grens. Vervol gens vielen zij afgelopen zondag, vanaf de Thaise zijde van de rivier de Moei, regeringstroepen aan in Methawaw, op de westelijke oever van de rivier, aldus woordvoerder Sann. Sann maakte geen melding van aantallen slachtoffers, maar zei wel dat de gevechten bij Methawaw. gisteren nog steeds voortduurden en de zwaarste waren sinds 30 sep tember, toen regeringstroepen zo'n 2.000 guerrilla-strijders van de Bur maanse Communistische Partij uit Mong Yang, in het oosten, wisten te verdrijven. De etnische Karen- groepering en de communisten zijn de twee belangrijkste opstan delingengroepen die strijd leveren tegen de regering in Rangoon. Volgens westerse diplomaten in de hoofdstad probeert de militaire regering de aandacht op deze op standelingengroepen te vestigen en de suggestie te wekken dat de veiligheid van het land door deze groepen en door buitenlandse groeperingen wordt bedreigd om zo het harde optreden tegen de po litieke onlusten van de laatste we ken te rechtvaardigen. Buitenland kort Sovjetunie Alexander Vlasov, onlangs be noemd tot kandidaat-lid van het politburo en gekozen tot premier van de Russische republiek, is gis teren van zijn functie als minister van binnenlandse zaken ontheven, aldus het Russische persbureau Tass. Het is nog niet bekend wie Vlasov zal opvolgen. Griekenland Meer dan 10.000 mensen hebben gisteren met een demonstratie in het centrum van Athene (Grieken land) hun ongenoegen laten blij ken over het onvermogen van de regering om de luchtvervuiling in de Griekse hoofdstad te verminde- vs Het gebouw voor plutoniumver- werking van de kernwapenfabriek Rockwell International in de buurt van de Amerikaanse stad Denver is gesloten nadat zich vorige maand een 'klein veiligheidsincident' heeft voorgedaan. Volgens het mi nisterie van energie kwam daarbij echter geen radio-actief materiaal vrij. Dat juist Strougal, de laatste ja ren een fervent voorstander van perestrojka en glasnost, als eerste verdwijnt, kwam gisteren in Praag niet als een verrassing. De premier had de laatste maanden bij bezoe ken aan de Bondsrepubliek en Oostenrijk onomwonden te ken nen gegeven de politiek moe te zijn. Strougal heeft bovendien pro blemen met zijn gezondheid. door Hans Geleijnse beralisering, wel voorzichtige nomische experimenten in deel van het bedrijfsleven. buitengewoon boos geworden toen Le Pen vorige maand in een van zijn grovere grollen een lid had aangeduid als Durafour-Cre- matoire. Daarmee herinnerde hij opnieuw aan de dood van miljoe nen joden in de nazi-concentratie kampen, die Le Pen in een eerdere 'grap' had.aangeduid als "niet meer dan een incident in de geschiede nis van de Tweede Wereldoorlog". Yann Piat, door Le Pen in betere dagen liefkozend zijn 'petekind' genoemd, had als enig overgeble ven parlementslid van het Front haar eigen weg gekozen na het 'ere- matorium'-incident. Ze was er mee begonnen Bachelot, een ander Na- tionaalfrontlid, te steunen. Hij bleek evenmin van de botte grol te zijn gediend, liet dat merken en werd meteen uit de partij gezet. Vervolgens was ze op geen der officiële bijeenkomsten van het partijbestuur meer verschenen. Ze liet dezer dagen ook weten dat ze 'ja' zou stemmen bij het komende referendum over Nieuwcaledonië, dat moet leiden tot de eventuele onafhankelijkheid van deze eilan dengroep in de Stille Zuidzee. Le Pen had opdracht gegeven dat ze 'neen' had moeten zeggen in het re ferendum. In de recente regionale verkie zingen had ze bovendien haar vol gelingen aangeraden op de best ge plaatste conservatieve kandidaat te stemmen, terwijl haar 'peetva der' zijn aanhang had opgeroepen bij die verkiezingen thuis te blijven als er voor het Front zelf geen di recte winst te behalen viel. Het incident-Piat is een van de vele in een reeks van bittere tegen slagen die Le Pen de laatste maan den trof. Na zijn opzienbarende stemmenwinst bij de presidents verkiezingen van afgelopen voor jaar, toen vriend en vijand meen den dat het Nationale Front een factor van betekenis geworden was in het Franse politieke bestel, ging het alleen nog maar bergafwaarts met Le Pen. In de regionale verkie zingen van enige weken geleden kreeg hij geen voet meer aan de grond, zelfs niet in Marseille, dat hij altijd als een van zijn 'vestingen' had beschouwd. De kansen dat hij zijn achter stand bij de gemeenteraadsverkie zingen van volgend voorjaar zal kunnen inhalen, zijn gering gewor den. Dat komt omdat hij voortaan geen chantage meer zal kunnen uitoefenen op de traditionele par tijen van rechts, in die zin dat hij hen er toe zou kunnen dwingen aan zijn wensen tegemoet te komen in ruil voor de (nu waarschijnlijl^niet meer bestaande) stemmen van zijn achterban. Met de uitsluiting van Yann Piat uit de partij lijkt een einde geko men aan een wilde periode van op winding in de Franse politiek, waarbij het leek of het land door een fascistische golf zou worden overspoeld. Wanneer deze neer gaande beweging zich voortzet, heeft Le Pen dit aan zichzelf te wij ten. Steeds weer liet hij het masker van de 'oudere staatsman' die 'durfde zeggen wat anderen dach ten' vallen om zich te ontpoppen als een vulgaire macho die dingen zegt die werkelijk geen enkele Franse kiezer echt wil horen. Maar de werkelijke oorzaak voor zijn ontslagaanvraag wordt in Praagse partijkringen gelegd bij de diepgaande meningsverschillen tussen Strougal en de conservatie ven in het leiderschap, in de eerste plaats partij ideoloog Bilak, maar ook partijleider Jakes zelf en polit bureaulid Indra. Dit drietal kantte zich in 1968 al tegen de hervormingen van de Praagse Lente. Bilak en Indra ging akkoord met de invasie van het Warschau Pact in augustus dat jaar, Jakes zorgde een jaar later voor een rigoureuze zuivering van de partij, waarvan ook Dubcek het slachtoffer werd. Strougal heeft zich ongetwijfeld de woede van de conservatieven op de hals gehaald door de forse kri tiek die hij uitte op het stagneren van economische en het uitblijven van politieke hervormingen. In ju ni uitte hij tegenover westerse jour nalisten de nodige twijfels over de noodzaak van arrestaties van leden van de mensenrechtbeweging Charta. In het voorjaar had hij al fel uitgepakt over de economische stagnatie, die hij voor honderd pro cent toeschreef aan het uitblijven van werkelijke hervormingen. Strougals aandringen op snelle politieke en economische herstruc turering druist lijnrecht in tegen de behoedzame lijn die partijleider Jakes voorstaat: geen politieke li- Een Japanse moeder dwingt haar zoontje te huigen en te bidden voor de zieke keizer Hirohito voor het keizerlijk paleis te Tokyo. Hirohito is nu al 23 dagen ziek. Er is echter weinig verandering in de gezondheidstoestand van de Japanse keizer gekomen. De keizerlijke hofhouding liet weten, dat de toestand van de 87-jarige monarch weliswaar stabiel is, maar dat er geen zicht is op verbetering. (foto anp> MEXICO (GPD) - Chili gonst van de geruchten. Zo zou er binnen het leger grote weerstand bestaan te gen de plannen van dictator Pino chet om tot maart 1990 aan te blij ven. Maar ook gaan er steeds meer stemmen op, dat de generaal per soonlijk kandidaat moet staan bij de eind volgend jaar te houden pre sidentsverkiezingen. Vorige week zei een meerder heid van de Chileense kiezers 'neen' tegen de plannen van de dic tator zijn bewind tot 1997 te verlen gen. Pinochet wil nu tot maart 1990 blijven zitten en kan zich daarom niet nog een keer verkiesbaar stel len. De kansen, dat de in 1980 door hemzelf gedicteerde grondwet op dat punt zal worden aangepast, ne men echter toe. Zo heeft de vrouw van Pinochet, Lucia Hiriart, een beroep op het Chileense volk gedaan om er bij haar man op aan te dringen dat hij zich toch verkiesbaar stelt. En zij heeft bij dat streven al de steun ge kregen van vice-admiraal Carbajal, de Chileense minister van defen- Deze beweerde gisteren dat er in principe geen enkel probleem is. Volgens hem zou Pinochet alleen tijdig afstand moeten doen van zijn post als opperbevelhebber van het leger. Indien de grondwet niet wordt aangepast, zou hij begin vol gend jaar ook moeten aftreden als staatshoofd. De Chileense autoriteiten heb ben de afgelopen dagen hun uiter ste best gedaan om de nederlaag bij het referendum van vorige week te presenteren als een overwinning. "Wij zijn de sterksten", zo beweer de minister Fernandez van binnen landse zaken en tegelijkertijd cam pagne-leider van de dictator, via ra dio en televisie. De redenering van Fernandez komt erop neer, dat Pi nochet in z'n eentje 43 procent van de stemmen heeft behaald, terwijl de 56 procent van de oppositie door het aantal van 16 partijen zou moe ten worden gedeeld. Die oppositie heeft op haar beurt 1 oproep aan het leger niet banger zijn toe komst te binden aan het lot van de 'verslagen' dictator. Volgens het zogenoemde 'Nee-commando' is het hoog tijd dat de militairen mee doen aan een dialoog om tot een politieke oplossing voor de huidige crisis te komen. Naar het heet, zou de afgelopen dagen ook binnen bepaalde stro mingen van het leger zijn aange drongen op een onmiddellijk ver trek van Pinochet. In dat verband wordt onder meer gewezen op de plotselinge pensioenaanvraag van generaal Torres. Torres, de tweede man van de 'Carabineros', de gemi litariseerde politie, zou op die ma nier onder meer protesteren tegen de gewelddadige wijze waarop na het referendum is opgetreden te gen demonstranten en journalis ten. Pinochet onderbrak gisteren on verwacht een korte rustperiode in het zuiden van het land om een spe ciale noodzitting van zijn kabinet bij te wonen. Naar buiten toe heeft de dictator de indruk proberen te wekken dat hij z'n manschappen volledig onder controle heeft we ten te houden, maar in de praktijk zou er toch de nodige onvrede zijn. ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP) - De EG-com- missie in Brussel moet steeds va ker optreden tégen lidstaten van de Gemeenschap omdat ze zich niet houden aan Europese voorschrif ten. Dat blijkt uit een rapport dat gisteren werd gepubliceerd. Vorig jaar heeft de Commissie lidstaten 572 keer moeten 'manen'. Een jaar eerder was dat 516 keer en dat bete kent dus een toename met elf pro cent. Griekenland spant de kroon voor wat betreft het zich niet houden aan de Europese regels. Dat land moest vorig jaar 77 standjes van de Commissie in ontvangst nemen. Italië kreeg 73 keer een opmerking, Frankrijk 66 keer, de Bondsrepu bliek 65 maal, België 55 keer, Ier land 46 keer, Groot-Brittannië 44 keer, Denemarken 36 keer, Spanje 32 keer en Luxemburg elf keer. Ne derland kreeg 41 keer een repri mande uit Brussel. Het aantal gevallen waarin de Commissie van de betrokken lidstaat geen bevredigend ant woord kreeg, steeg vorig jaar met 20 procent vergeleken met een jaar eerder. De Commissie deelde vorig jaar 197 laatste waarschuwingen uit. In 1986 waren dat er 164. Elf van zulke laatste waarschuwingen waren aan de Nederlandse rege ring gericht. De Fransen kregen er 29 te verwerken, België 28, evenals Griekenland, Italië 27, Ierland 24, Duitsland 17, Luxemburg tien, Groot-Brittannië negen, Spanje acht en Denemarken zes. Portugal had geen laatste waarschuwingen nodig. De Commissie zag zich vorig jaar genoodzaakt om 61 maal een zaak daadwerkelijk aan het Europese Hof van Justitie in Luxemburg voor te leggen. Dat was minder dan een jaar eerder (71 klachten bij het Hof). Een woordvoerder van de Commissie concludeerde daaruit dat de lidstaten er klaarblijkelijk de voorkeur aan geven geschillen direct met de Commissie uit te vechten inplaats van het tot een proces te laten komen. Ons land werd vorig jaar met vier van zulke processen geconfron teerd, Italië met 21, Griekenland met elf, Frankrijk met acht, België met zeven, Ierland met drie, Duits land, Groot-Brittannië en Luxem burg met elk twee en Spanje met één. Geen daadwerkelijke proces sen waren nodig tegen Denemar ken en Portugal. De meeste over tredingen hadden te maken met het tot stand komen van de vrije Europese markt. NET M TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk Parallelweg 10, tel 02510 - 2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein 1, tel: 071 - 89 93 23. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. Gisteren was er catie in die richting. Pinochet stel de toen namelijk plotseling dat de militairen, indien ze daar behoefte aan hebben, wat hem betreft met de oppositie mogen gaan praten. Die concessie rijmt in geen enkel opzicht met eerdere verklaringen, dat hij hoe dan ook tot maart 1990 zal blijven zitten en dat de opposi tie met het referendum geen enkel mandaat heeft gekregen. TUNIS (Rtr) - Palestijnse leiders zijn het in Tunis eens geworden over het uitroepen van een eigen onafhankelijke staat. Het Palestijn se parlement-in-ballingschap zal hiertoe waarschijnlijk voor het eind van deze maand overgaan. Een voorlopige regering zal echter nog even op zich laten wachten. Dit zei gisteren Hilal, directeur van de afdeling voorlichting van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO). De Palestijne leiders zijn sinds vrijdag in de Tunesische hoofdstad bijeen. De onafhankelij ke Palestijnse staat zal zijn ge grondvest op een VN-resolutie van 1947, toen de staat Israël nog niet bestond. In de resolutie wordt Pa lestina verdeeld in een joodse en Arabische staat. De leiders, onder wie het 15 le den tellende Uitvoerend Comité van de PLO en de hoofden van de diverse guerrillabewegingen, heb ben niet besloten waar en wanneer het parlement-in-ballingschap, de Palestijnse Nationale Raad (PNC), bijeen zal komen. Aanvankelijk was Algiers als vergaderplek geko zen. Maar gezien de rellen daar valt het nog te bezien of de Algerijnse autoriteiten in staat zijn als gast heer op te treden, aldus Hilal. De woordvoerder zei dat de PLO-leiding nog sleutelt aan de exacte formulering van de onaf hankelijkheidsverklaring. Tegelij kertijd wordt er gewerkt aan een politieke verklaring waa: PLO haar benadering ten van een vredesregeling voor het Midden-Oosten uiteen wil zetten. BONN (Rtr/FP) - De Westduitse minister Zimmermann van bin nenlandse zaken meent dat zijn collega-politici terreuraanslagen kunnen voorkomen door een pistool bij zich te dragen. "Het is zeer zeker een extra afschrikking als een politicus of topfunctionaris weet hoe hij moet schieten of een wapen bij zich heeft", aldus de be windsman in een vraaggesprek met het weekblad Bunte. Zimmermann, een lid van de rechtse CSU, zei vorige week dat een recente aanslag op een hoge funtionaris in Bonn door de West duitse linkse guerrillabeweging RAF aantoont dat het terrorisme nog lang niet is bedwongen. De oppositiepartij SPD protes teerde gisteren direct tegen de uit latingen van minister Zimmer mann en deelde mee dat "de Bondsrepubliek niet het wilde westen is". SPD-afgevaardigde Wilhelm Nobel zei dat de veilig heid van de Westduitse bevolking, en vooral van bedreigde personen, een taak van de politie is. "Bovendien moet men vrezen dat de schietkunst van mijnheer Zimmermann even miserabel zal zijn als zijn politieke beoordeling", aldus Nobel. De woordvoerder van minister Zimmermann weigerde gisteren aan te geven of de federale bewindsman van binnenlandse za ken zelf een wapen draagt. BEZETTING - Afghaanse rebellen hebben na een belegering van een maand de privinciehoofdstad Asadabad ingenomen. Dat heeft een woordvoerder van de rebellen in Pakistan gezegd. Met de verove ring, gisteren, hebben de rebellen de gehele noordoostelijke provin cie Kunar in handen, aldus woord voerder Asim Nasser-Zia. Vorige week begonnen Afghaanse troe pen met hun terugtrekking uit de stad. De provincie Kunar grenst aan Pakistan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5