Irritatie over actie specialisten groeit Scenario debat is al klaar Alternatief PvdA maakt geen kans *1 Zondagsdiensten zullen waarschijnlijk kort duren Nederlander eet te veel vet en te weinig fruit 'Granaria-claim van 60 miljoen nooit gehonoreerd Ontzwaveling maakt kolencentrale schoner Nederlanders vinden Ruding betrouwbaarst JEUGDBOEKENMAAND IN DE BIJENKORF: WAT JET LIEFSTE LEEST, LEES JE INDE JEUGDBOEKEN TOP-100 ALLER TIJDEN. DINSDAG 11 OKTOBER 1988 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Nederlan ders eten meer vet dan goed voor ze is. Het zijn vooral de tussen doortjes in de avonduren die het vetgebruik over de grens van een goede, gevarieerde voeding tillen. Daar staat bij voorbeeld tegenover dat we weinig fruit eten. Dat blijkt uit het onderzoek 'Wat eet Neder land', dat de ministeries van land bouw en visserij en van welzijn, volksgezondheid en milieubeheer hebben laten uitvoeren onder zes duizend Nederlanders. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) wees er gisteren bij de presentatie op dat de Nederlandse voeding zeker zal moeten verschui ven om te voldoen aan de richtlij nen die de Voedingsraad in 1986 voor goede voeding gaf. Met name DEN HAAG (GPD) - Niet alleen onder patiënten groeit de irritatie over de actie van de me- zal er wat moet worden gedaan aan disch specialisten. Ook medisch assistenten en ziekenhuispersoneel vertonen tekenen het vetverbruik, volgens Dees het van'onrust. De huisartsen lijken ook al geen steun te geven. De huisartsen zullen, zo wordt S00jSte pr°blSem 'n onz.e v°edms- verwacht, steeds meer patiënten als spoedgevallen naar de ziekenhuizen doorsturen, zo- ook^eveeWeraadigden weinig dat de specialisten wel (harder) aan het werk moeten. Ongeveer 90 procent van de 9000 onverzadigd vet. specialisten werkte gisteren niet als normaal, maar draaide zondagsdienst of voerde een uit.he? onderzoek; blijkt dat stiptheidsactie. Algemeen wordt er rekening mee gehouden dat de actie drie dagen zal du ren. Officieel heten de overige artsenor ganisaties achter de actie van de medische specialisten tegen de op hun inkomen beraamde kortingen te staan. Maar in huisartsenkringen wil men best toegeven zulke acties knap lastig te vinden. Het is de huisarts die vrijwel altijd, zoals dat heet, de patiënt instuurt. Als dat niet kan moet de huisarts het gemopper van de patiënt in ont vangst nemen. De specialist houdt zich onbereikbaar, die verkeert in zondagsdienst. Op de eerste actiedag bleek al dat de assistenten van de specialisten niet gelukkig zijn met de actie. Zij zijn tot gedeeltelijke werkloosheid gedoemd. Bovendien krijgen zij weer de irritatie van patiënten te verwerken. Ze delen dat lot met de telefonisten van de ziekenhuizen, die de stroom vragen gisteren niet aankonden. Er kwamen ook nog veel patiënten toch naar het zie kenhuis voor hun afspraak. Het ba- liepersoneel moest dan nee verko pen. De specialistenorganisatie zegt dat er geen calamiteiten zijn voorgevallen. Telefoon Speciaal daarvoor opgetrommel de medische specialisten hebben gisteren in het kantoor van de spe cialistenorganisatie LSV in Utrecht urenlang telefonisch vra gen van het publiek beantwoord. Zes lijnen stonden roodgloeiend, merendeels om informatie te ge ven. Ongeveer éénvijfde, zo wordt geschat, van de opbellers was boos over de actie, éénvijfde betuigde zijn bijval. Het aantal telefoontjes overschreed volgens de LSV de 400 ruim. Het LSV-bestuur reageerde gis teravond ook op de uitlatingen die premier Lubbers vrijdag deed. Lubbers betitelde de actie als over dreven scherp. Maar de LSV wees erop dat het voor een aantal specia lismen kan gaan om inkomensda lingen van 40.000 tot 50.000 gulden per jaar. Toch lijkt het er veel op dat het publiek dergelijke acties niet meer accepteert. De ziekenfondsen mel den aanzienlijk meer klachten te hebben gekregen dan voorgaande keren. De medische diensten van de fondsen zullen het verloop van de actie nauwlettend volgen. De patiëntenorganisatie LPCP wacht nu het kort geding van morgen af. Maar zij maakt zich wel bezorgd over de gevolgen voor de patiënten als- de actie nog enkele dagen duurt. Wachtlijsten worden langer en patiënten die zorg behoeven, krijgen die niet. De LSV denkt dat de achter stand wel weer kan worden inge haald met hard en efficient wer ken. Kennelijk rekent men erop dat de rechter woensdag tot stop zetting zal gelasten. Het LSV-be- gemiddeld in Nederland 105 gram vet per dag wegwerken en dat dit vet 40 procent van onze totale ener gie opname levert. De Voedings raad noemt 30 a 35 procent als maximum. De Nederlander eet gemiddeld dus 15 tot 20 gram vet teveel. Ter vergelijking: op een boterham smeren we ongeveer vier gram vet, een glas volle melk bevat 6 gram vet en een eetlepel mayonaise 12 gram. Mannen tussen de 16 en 21 jaar, de grootste eters, eten zelfs 135 gram vet. In de hogere leeftijds groepen neemt het vetverbruik van mannen als percentage van de energie opname nog toe omdat ze in totaal minder eten. Binnen het vetverbruik blijkt dat vettere produkten als volle melk de voorkeur hebben boven magere, dat ook vetter vlees de voorkeur heeft en dat 80 procent van de gege ten kaas volvet is. Dees wees erop dat de Stuurgroep Goede Voeding, die hij en minister Braks (land bouw en visserij) vorig jaar instel den, warkt aan activiteiten die zijn gericht op verlaging van de vetcon- sumptie. Bijna een kwart van al dit vet eten we tussen de drie hoofdmaal tijden door, met name in de loop van de avond. Volgens Dees ver dient het gebruik van tussen doortjes in de voedingsvoorlich ting zeker de aandacht. Daarnaast kan volgens de bewindsman een verhoging van het aanbod aan vet arme snacks bijdragen aan een la gere vetconsumptie. Hij kondigde aan dat de stuur groep tijdens de komende Horeca- va beurs de horeca-ondernemers zal proberen warm te maken voor het aanbieden van goede, minder vette voeding. „De informatie uit dit onderzoek moet hen van het be lang hiervan kunnen overtuigen", aldus Dees. Minister Braks noemde de ge middelde fruitconsumptie van net 125 gram per dag 'weinig in een land als het onze. met zo'n rijk en gevarieerd aanbod aan fruit. Vol gens Braks is dat nog minder dan een klein formaat appel. De fruit consumptie onder jongeren ligt bo vendien nog lager. Uit het onderzoek blijkt verder dan we te weinig voedingsvezels eten. De aanbevolen hoeveelheid van de Voedingsraad wordt niet gehaald. Door het eten van meer plantaardige produkten en meer volkoren produkten kan deze hoe veelheid worden opgevoerd. De hoeveelheid calcium en vitamine is wel voldoende. Dees noemde het alcoholver- bruik in een aantal leeftijdsgroe pen hoog, terwijl de door de deel nemers ingevulde consumptie nog onder het verbruik ligt dat uit bere keningen van de accijnsopbreng sten blijkt. „Mensen bekennen nog steeds niet eerlijk hoeveel ze nu werkelijk drinken", aldus Dees. Zijn ministerie besteedt in de alco holcampagne onder de titel 'Zeg eens eerlijk' aandacht aan dit pro bleem. De Amer-8, die door het werken met een rookgasontzwavelingsinstallatie veel minder ROTTERDAM (GPD) - De kans is wel heel'erg klein dat het veevoe derbedrijf Granaria ooit zestig mil joen gulden uitgekeerd zal krijgen als schadeclaim voor het wegvallen van het eigen graanvervoer. De on derneming zou een vergoeding van dergelijke omvang hebben .geëist van het ministerie van Verkeer en Waterstaat voor het inleveren van de vergunning voor vervoer van veevoeder met eigen en gehuurde duwboten. Dit stelt voorzitter Fernhout van de Federatie van Schippersbonden. De zestig miljoen waarvan nu sprake zou zijn, zou voor een reeks van jaren moeten gelden. Granaria gaat er volgens Fernhout kennelijk van uit dat eenmaal verleende ver- voersvergunningen na vier jaren automatisch worden verlengd. In dat geval zou Granaria 'tot in de eeuwigheid' schadevergoeding kunnen innen. Volgens Fernhout kan het vee voederbedrijf zich niet langer op deze regeling beroepen, omdat die sinds mei van dit jaar niet meer geldt. Vanaf dat moment mogen bedrijven hun vervoer alleen bui ten de schippersbeurs om laten verrichten als dat gebeurt met ei gen schepen en een bemanning in volledige loondienst. Een woordvoerder van het de partement wil overigens geen en kel bericht over het indienen van de financiële eisen bevestigen. Ook Granaria zelf weigert ieder com mentaar. Een onafhankelijke com missie van deskundigen, onder lei ding van mr Van Wessem, onder zoekt al geruime tijd hoe aan Gra- Binnenland kort Buijsert Op 62-jarige leeftijd is zondag ir. N. Buijsert overleden. Buijsert was sinds 1981 voor het CDA lid van de Eerste Kamer. Daarvoor was hij 14 jaar lid van het college van Gede puteerde Staten van de provincie Zuid-Holland. Buijsert is ook jaren voorzitter van de CDA-afdeling Al phen aan den Rijn geweest. Gasstoring Nog steeds is niet bekend wat de oorzaak is geweest van de gassto ring het afgelopen weekeinde in Goirle. Blikseminslag wordt nog steeds verondersteld, maar onder zoek heeft uitgewezen dat die in slag niet heeft plaatsgehad in het hoofdgasstation, zoals tot nu toe werd gedacht. Stuntteam De nog voor dit jaar voorziene demonstratievluchten van het stuntteam van de Koninklijke Luchtmacht gaan in verband met de recente ramp met een vliegshow in het Duitse Ramstein niet door, zo heeft minister Bolkestein (de fensie) laten weten op schriftelijke vragen van het PSP-kamerlid Van Es. Hij voegt eraan toe dat reeds voor het ongeval in Ramstein be sloten was het NF-5 team van de luchtmacht eind dit jaar te ontbin- mMm naria de geleden schade gecom penseerd kan worden, nu het be drijf geen vergunning heeft gekre gen om met gehuurde schepen transporten uit te voeren. Minister Smit-Kroes heeft eerder de Tweede Kamer voorgerekend dat Granaria aanspraak zou kun nen maken op zo'n honderddui zend gulden per jaar: In totaal een half miljoen in de komende vijf jaar. De vervoersspecialisten van enkele kamerfracties veronderstel den al in een vroeg stadium dat Smit-Kroes met zo'n bedrag wel erg aan de lage kant zit. Later werd de suggestie gewekt dat dit zeker tien miljoen zou moeten bedragen. In politiek Den Haag wordt ge spannen gewacht op de voorstellen van de commissie-Van Wessem ter oplossing van het financiële con flict. jEERTRUIDENBERG (ANP) - Het electriciteitsbedrijf Zuid-Ne derland EPZ heeft vandaag op het complex van de Amer-centrales in Geertruidenberg een nieuwe rook gasontzwavelingsinstallatie in ge bruik genomen. De installatie haalt uit de rookgassen van de Amer-8 centrale 90 procent van alle daarin aanwezige zwavel. De installatie vergde een investering van 110 mil joen gulden. In de Amer-8 centrale worden kolen gestookt. Door de ingebruik name van de rookgasontzwa velingsinstallatie wordt de uitstoot van zwaveldioxide op het Amer- complex teruggebracht van onge veer 29.000 ton per jaar tot 9.000 ton. Zwavel is een belangrijke ver oorzaker van zure regen. De nieuwe Amer-9 centrale wordt ook uitgerust met een ont zwavelingsinstallatie. Wanneer die centrale, waarvoor gisteren de eer ste paal werd geslagen, in 1992 in gebruik is genomen en twee derde centrales worden stilgelegd, zal de uitstoot van zwaveldioxide nog maar 5.000 ton bedragen. Van de zwaveldioxide wordt via een chemisch proces gips gemaakt. Dat levert per jaar 50.000 ton gips op. Daarvan worden platen en blokken gemaakt. De afzet van het gips levert geen probleem op. Ne derland importeert jaarlijks ruim tien keer zoveel. De exploitatie van de ontzwavelingsinstallatie kost per jaar 20 miljoen gulden. Dat be tekent dat de elektriciteitsprijs voor een gemiddeld gezin in Noord-Brabant en Limburg met 10 tot 15 gulden per jaar omhoog gaat. ADVERTENTIE WIJZIGING AANVANG RAADSVERGADERING De aangekondigde begrotings vergadering voor vanavond zal om 20.00 uur beginnen in plaats van om 19.00 uur en duurt tot 23.00 uur of zoveel langer als nodig blijkt te zijn DEN HAAG Ooit golden alge mene politieke beschouwingen als het hoogtepunt van het parlemen taire jaar. Daar vochten Kamer en regering de strijd om het beleid in het eerstkomende jaar uit. Sinds het eerste kabinet-Lubbers en de mede door de coalitiegenoten op gestelde regeerakkoorden, is de jus er echter af. Hoogstens flakkert er nog even een vlammetje op, zoals in 1987 over een koopkrachtgaran tie voor de minima, maar meestal verloopt alles gladjes. Dat zal ook nu gebeuren, al doet de stroom van werkgelegenheids plannen anders vermoeden. Voor de buitenstaander lijkt het erop dat het kabinet nu eens flink de oren gewassen zal worden over het fa lende werkloosheidsbeleid. Niet alleen door de oppositie, maar ook door CDA en WD. Voorstellen om werkgevers minder sociale pre mies op en rond het minimumloon te laten betalen worden afgewis seld met ideeën om werkgevers subsidies te geven, wanneer zij laaggeschoolde mensen tegen mi nimumloon in dienst nemen. door Carel Goseling De effecten van alle voornemens zijn enorm. Bij tienduizenden ko men er banen bij. De meeste voor slecht geschoolde werklozen die immers nu voor werkgevers te duur zijn. Anderszins wordt het voor werkgevers ook weer interes sant om baantjes aan te bieden waarvoor weinig vooropleiding no dig is. Dat de maximale effecten van de plannen pas over zes jaar ontstaan wordt gemakshalve ver geten. Het kabinet zelf heeft geen con crete plannen. Men wacht, volgens Lubbers uit hoffelijkheid, op de Kamer. Hoogstens valt opnieuw een pleidooi voor een verlaging van het minimumloon te verwach ten, maar dat is politiek onhaal baar. Dat er in het parlement deze week spijkers met koppen worden geslagen, is heel onwaarschijnlijk. Zeker nu het iedereen veel eerder om de zaak gaat, iets doen aan de Lubbers: hoffelijk. Oproep In politiek-Den Haag is het sce nario al geschreven. De debatten eindigen met een oproep aan het kabinet om alle ingediende plan nen en ideeën met de sociale part ners (werkgevers en vakbonden) door te nemen. Dat kan op 21 okto ber in het najaarsoverleg. Conclu sies hoeven er dan in de Kamer niet getrokken te worden en het kabi net houdt de handen vrij. Dan het Najaarsoverleg zelf. Het kabinet is de vragende partij. Het zal van de sociale partners afhan gen of de ideeën over bestrijding van de werkloosheid bewaarheid kunnen worden door het scheppen van extra banen. Tegelijk wenst het kabinet echter vast te houden aan het eigen beleid vail loonmati ging en sanering van de overheids uitgaven. Extra uitgaven voor banenplan nen zijn alleen mogelijk als de vak beweging afziet van extra loonei sen, als werkgevers bereid zijn de plannen ook mee te dragen (pre mie-reducties en subsidies zijn mooi, maar het geld mag niet weg gegooid worden) en als de plannen zichzelf terugverdienen. Dit door besparingen bij uitkeringen en ho gere belastinginkomsten. Maar dan nog, het kabinet ziet premie- reductie of subsidies hoogstens al een middel om op korte termijn iets aan de werkloosheid te doen. Het ei van Columbus is er niet mee gevonden. Dat zijn veel eerder scholing en het opdoen van werk ervaring. Met de houding van de overheid zijn we ook bij het knelpunt van het najaarsoverleg: hoe hard zijn de intenties en hoe moeten ze wor den vastgelegd. De werkgevers, VNO en NCW, voelen niets voor op papier geschreven afspraken waar dwang aan zit. Verder dan een op roep aan de achterban wil men niet gaan. Bovendien verschillen VNO en NCW van mening bij de aanpak van het probleem. Het VNO ziet niets in de banenplannen. Een ver laging van het minimumloon is de enige weg. Het NCW wijst dat juist af. Ten aanzien van scholing me nen de werkgevers al genoeg te doen. Hoogstens wat extra werker varingsplaatsen zijn mogelijk. Looneisen Voor de vakbeweging, vooral voor de FNV, zijn keiharde afspra ken op 21 oktober juist wel de in zet. Komen die er niet, dan volgen looneisen. Hiermee botst men ech ter op kabinet en werkgevers. Door looneisen verdwijnen eerder ba nen dan dat zij ontstaan, is het ver wijt. Blijft de vraag wat er op 21 ok tober wel te bereiken is. Vermoe delijk niet veel. Een hoop positieve woorden, dat wel. Een akkoord, zoals eind 1982 werd bereikt over loonmatiging in ruil voor werkge legenheid, zit er niet in. De aanpak van de werkloosheid is een zaak van langere termijn geworden. Dat zal de vakbeweging ook bij de cao besprekingen die na 21 oktober volgen, merken. Zoals NCW-voorman An- driessen dezer dagen al liet weten: „Echt hoor, de werkloosheid wordt op 21 oktober niet opgelost". Alle banenplannen en vuurwerk dat daaromheen deze week in de Ka- - wordt aangestoken ten spijt. Visum De WD-fractie in de Tweede Kamer vindt dat de regering te zeer talmt met invoering van een nieuw fraudebestendig Nederlands vi sum. Het huidige visum is zeer een voudig na te maken. (vervolg van pagina 1) DEN HAAG - PvdA-fractievoorzit- ter Kok heeft vandaag tijdens de al gemene beschouwingen voorge steld in 1989 4,5 miljard gulden an ders uit te geven. De grootste oppo sitiepartij wil het geld vooral beste den aan een rechtvaardiger inko mensverdeling (1,1 miljard), meer werkgelegenheid (1,1 miljard) en vergroting van de overheidsinves teringen (2 miljard). De PvdA denkt zo volgend jaar 45.000 banen te scheppen. In de PvdA-plannen daalt het financieringstekort in hetzelfde tempo als in de mil joenennota. De plannen worden betaald uit het schrappen van de btw-verlaging, minder reserveren voor vereenvoudiging van het be lastingstelsel, en door de werkge vers te laten betalen voor de over schrijdingen van de investerings subsidie wir. De eerste reacties maken duide lijk dat de PvdA geen kans maakt met haar alternatief. De WD is "verbijsterd" over de "gigantische lastenverzwaring" waarmee het PvdA-pakket gepaard gaat. Ook het CDA wijst de plannen van de oppositie van de hand. Het CDA wil wel dat het kabinet een voor 1990 aangekondigde verhoging van de overheidsinvesteringen met 400 miljoen volgend jaar al gedeel telijk (100 miljoen) doorzet. Ge meenten en provincies moeten 50 miljoen krijgen uit de extra inves teringspot, meent het CDA. WD-fractievoorzitter Voorhoe ve vindt dat het kabinet meer moet doen om de groei van het aantal ar beidsongeschikten te beteugelen. Bedrijven of branches die veel mensen afstoten naar de wao zou den meer premie moeten betalen, bedrijven met weinig wao-ers moe ten een lagere premie gaan betalen, aldus Voorhoeve. Ook zouden bedrijven verplicht moeten worden een gedeeltelijk ar beidsongeschikte aan te nemen wanneer een werknemer definitief wordt afgekeurd. Via heroriënte- ringsgesprekken met de wao-ers moet duidelijk worden welke kan sen op werk zij nog hebben. Voor onbemiddelbare werklozen en ge deeltelijk arbeidsongeschikten moeten 'decentrale werkprojecten' worden opgezet, aldus Voorhoeve. De WD wil ook strengere toela tingseisen instellen voor het we tenschappelijk onderwijs. Voor hoeve vroeg bij het begin van de al gemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer om bij de toe lating tot de universiteiten meer te letten op de eindexamencijfers van de studenten. D66-fractievoorzitter Van Mierlo heeft voorgesteld de aow- en bij standsuitkeringen zo veel mogelijk weer gelijk op te laten lopen met de algemene loonontwikkeling. Die 'koppeling' zou niet moeten gelden voor de werkloosheidsuitkering, de ziektewet, de utkering aan schoolverlaters (rww) en het mini mumloon. D66 wil op deze manier de koppeling herstellen voor men sen die langdurig op een mini mumuitkering zijn aangewezen en geen enkel uitzicht hebben op een baan. AMSTERDAM (ANP) - Van alle leden van het kabinet-Lubbers ge niet minister Ruding (financiën) het meeste vertrouwen onder de Nederlandse bevolking. Hij wordt op de voet gevolgd door premier Lubbers. Het laagst in een Nipo- onderzoek naar dit vertrouwen scoort de minister van onderwijs, Deetman. Ruding geniet het vertrouwen van 50 procent van de bevolking, 32 procent zegt geen vertrouwen in de bewindsman te hebben en 19 procent heeft geen oordeel. Minis ter-president Lubbers staat tweede op de lijst met 49 procent van de Nederlanders die hem vertrouwen, tegen 39 procent die dat niet niet doen. Voorts volgt minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) met 42 procent vertrouwen tegen 40 procent geen vertrouwen. Bij de ministers die daarna vol gen scoort het aantal mensen dat geen vertrouwen heeft in de politi cus hoger dan de mensen die wel vertrouwen hebben in de betref fende bewindsman/vrouw. Zo ge niet Smit-Kroes (verkeer en water staat) in de ogen van 39 procent van de Nederlanders het vertrouwen tegen 44 procent die geen vertrou wen in haar hebben. Minister Deet man staat onder aan de lijst met 10 procent vertrouwen tegen 74 pro cent geen vertrouwen. ADVERTENTIE De Bijenkorf vroeg tweeduizend jongens en meisjes tussen 10 en 14 jaar uit heel Neder- i land hun eigen favoriete jeugdboeken top-lOO samen te stellen. Het werd een verrassende lijst, omdat volwassenen er nu eens niet de hand in hebben gehad. Op een vaak ontroerende wijze licht de jeugd zelf de keuze van haar dierbaarste boeken toe. Deze unieke Bijenkorf-uit gave vind je voor maar 4.95 in de Bijenkorf Jeugdboekenwinkel. Plus die honderd te gek- spannend-mooie boeken zélf natuurlijk. De Bijenkorf Jeugdboekenmaand. Zo spannend als't span nendste jeugdboek. BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3