grondslag voldoende' 'Respecteren christelijke Katwijk aandeelhouder Zeehaven IJmuiden nv Alphense meao vindt angst openbaar onderwijs ongegrond Politie nalatig ten opzichte van slachtoffer Gemeentepolitie Katwijk wil bekeuren staken Hausse aan Idachten over ambtenaren Lisse Cellentekort voor vrouwen in voorlopige hechtenis PAGINA 14 REGIO DINSDAG 11 OKTOBER 198B ALPHEN AAN DEN RIJN - Onderwijs waarbij wordt uit gegaan van de bijbel als een door de Heilige Geest geïnspi reerd woord van God kan gemakkelijk tot drempelvrees leiden bij niet-christenen. Ook al gaat het om onderwijs 'met respect voor ieders identiteit'. Leni van Brakel en An- dries Paats kijken je dan ook verre van ongelovig aan als je ze met die grondslag voor een op te richten christelijke school voor meao, mdgo en kmbo in Alphen confronteert. Van Brakel en Paats: "We willen niet op de foto. In de werkgroep wordt nog volop gediscussieerd over de vorm tan de school. In dit stadium is het ook beter om een foto van de school zelf en de leerlingen te maken". door Jan Preenen Ze kunnen zich best voorstellen dat zo'n tekst mensen afschrikt die onderwijs en geloof niet als een heilige tweeëenheid beschouwen. Terecht vinden ze die angst echter niet: "Onze school is voor iedereen toegankelijk. Daar wordt een spe ciaal artikel van opgenomen in de statuten. Het enige dat telt is dat al le leerkrachten de grondslag res pecteren. Onderschrijven hoeft niet, al zou het wel mooi zijn". Van Brakel is directeur van de protestants-christelijke school Naam Castelhun blijft bestaan ALPHEN AAN DEN RIJN - De meao in Alphen krijgt dezelfde naam als die van de huidige mdgo- school: Castellum. De officiële naam wordt Castellum, christelijke scholengemeenschap voor middel baar beroepsonderwijs. Alle leer lingen worden in het eerste school jaar, 1989/1990, ondergebracht in het bestaande gebouw aan de Am- bonstraat. A. Paats, bestuurslid van de Stichting voor Christelijk Beroepsonderwijs: "We beginnen met eerstejaars-leerlingen van de rneao. Die kunnen we nog onder brengen in de Ambonstraat. Daar na zullen we naar dependances moeten uitwijken. De gemeente heeft ons de garantie gegeven dat we vanaf 1990 over een aantal extra lokalen kunnen beschikken". KATWIJK De gemeente Katwijk wordt waarschijnlijk aandeelhouder van de Zeeha ven IJmuiden nv, de nieuwe ei genaar van het Staatsvissers- havenbedrijf in IJmuiden. Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad voor een bedrag van 300.000 gulden in de onderneming te investe ren. De kustplaats wil als aan deelhouder vooral de belangen van de kleine visserij veiligstel len. IJmuiden is van oudsher de thuis haven van de Katwijkse vissers vloot. Behalve Katwijk nemen ook DEN HAAG - Voor vrouwen die eigenlijk in voorarrest zouden moeten worden genomen, zijn geen cellen beschikbaar. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1987 van het arrondissementsparket in Den Haag. De situatie rond vrouwelijke minderjarige verdachten wordt als bijzonder zorgelijk omschreven. De enige mogelijkheid om ze in voorarrest te nemen is een politie cel. Ergens anders is geen plaats. Maar zo'n politiecel heeft nogal wat nadelen. Faciliteiten die een huis van bewaring biedt, zoals luchten, recreatie, ontvangen van bezoekers, ontbreken meestal. Het verblijf in een politiebureau voor voorlopige hechtenis blijft een noodoplossing, aldus het jaarver slag. Over het plaatsen van vrouwelij ke minderjarige verdachten zegt men, dat het dan wel om kleine aantallen gaat, maar dat de proble men groot zijn omdat cellen in poli tiebureaus de enige plaats zijn waar die groep verdachten in voor lopige hechtenis kunnen worden ondergebacht. In het jaarverslag wordt verder geconstateerd dat een belangrijk deel van de mannelijke minderjari- voor mdgo (middelbaar dienstver lenend en gezondheidsonderwijs) Castellum in Alphen. Daaraan wor den volgend jaar het meao (middel baar economisch en administratief onderwijs) en het kmbo (kort mid delbaar beroepsonderwijs) gekop peld. Paats is bestuurslid van het protestants-christelijk beroepson derwijs en voorzitter van de werk groep die de nieuwe school voorbe reidt. Beiden zijn er van overtuigd dat in augustus 1989 kan worden gestart, nu de vaste Tweede Ka mer-commissie voor onderwijs het licht op groen heeft gezet voor een christelijke meao in Alphen. Toch maken Van Brakel en Paats nog een voorbehoud: "De de finitieve goedkeuring moet nog in de Staatscourant verschijnen. Dat gebeurt eind oktober, begin no vember. Theoretisch kan het dus nog misgaan. Daarom houden we nog een slag om de arm en gebrui ken we bij het werven van leerlin gen de woorden naar verwach ting". Dependance Aan de totstandkoming van een Alphense meao is drieëneenhalf jaar gewerkt. Aanvankelijk alleen door het bestuur van het protes tants-christelijk beroepsonderwijs, sinds twee jaar ook door de ge meente. In eerste instantie werd een poging gedaan om in Alphen een dependance op te richten van de openbare MEAO Leiden. Paats, die tevens bestuurslid is: "Deze aanvraag is in maart 1987 afgewe zen. Tegelijkertijd kregen wij te ho ren dat het draagvlak voor een me ao op protestants-christelijke basis te smal was. De school moest bre der van opzet worden. We hebben de gemeente Velsen en de provin cie Noord-Holland deel in de Zee haven IJmuiden nv, waarmee de lokale en provinciale overheid een belang van 30 procent heeft. De overige 70 procent is in handen van bedrijven op het terrein van het huidige Staats vissershavenbedrijf, terwijl ook de Katwijkse vereni ging van schipperseigenaren een van de deelnemers is. Katwijk kan als aandeelhouder een bestuurder benoemen in de stichting die het aandelenkapitaal van de naamloze vennootschap gaat beheren. De gemeente Velsen. die voor 1,8 miljoen gulden in het project deelneemt, krijgt het recht een commissaris in de nv aan te stellen en via deze functionaris zou ook Katwijk enige invloed op het beleid kunnen uitoefenen. ge verdachten de eerste periode van de voorlopige hechtenis ook in een politiecel heeft doorgebracht. Het verslag: "Het hoeft geen be toog, dat dit in beginsel een onge wenste toestand is, waaraan overi gens wel het voordeel kleeft, dat van 'besmettingsgevaar' in de poli tiebureaus geen sprake is. Bezoe ken van ouders worden hier toege staan". Het plaatsgebrek leidde er vorig jaar tevens toe dat 119 verdachten (16 procent van het totaal) die in voorarrest zouden moeten worden genomen, naar huis werden ge stuurd. Voor hen was geen cel be schikbaar. Om de gevolgen daar van zoveel mogelijk te beperken, kreeg de verdachte direct een dag vaarding uitgereikt waarop stond vermeld, dat hij zich op korte ter mijn voor de rechter moest verant woorden. Dit verschijnsel kwam veel voor bij drugsverslaafden, die een reeks van diefstallen met braak uit auto's hadden gepleegd. Zij kwamen veelal niet in aanmerking voor plaatsing in een huis van bewaring, omdat er ernstiger gevallen waren. Plaatsing in een politiecel was van wege hun verslaving moeiljk. toen contact gezocht met de ge meente en het rooms-katholiek on derwijs om samen de kar te trek ken. Zij zouden dan kunnen parti ciperen in het schoolbestuur. Wij hebben vervolgens opnieuw een verzoek gedaan aan het ministerie, ondersteund door de anderen en dat is uiteindelijk gehonoreerd". 'Volledigheidshalve' wijst Paats er overigens nadrukkelijk op dat de in Voorburg gevestigde landelij ke besturenraad van het protes tants-christelijk beroepsonderwijs in januari tot de conclusie is geko De investering van 300.000 gul den in de aankoop van aandelen brengt voor 1989 voor de gemeente een verlies van 21.750 gulden met zich mee. In de jaren daarna wordt gerekend op 6 procent dividend op het aandelenkapitaal, waardoor het verlies beperkt blijft tot 3750 gulden per jaar. Alleen als het be drijf slecht draait wordt geen divi dend ontvangen en bij een eventu eel faillissement kan de investering volledig verloren gaan. De investering in de Zeehaven IJmuiden nv wordt komende maandag besproken tijdens een ge zamenlijke vergadering van de raadscommissie voor financiën en economische zaken. Investeringen De vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat heeft in maart van dit jaar in principe inge stemd met de overname van het Staatsvissershavenbedrijf door de Zeehaven IJmuiden nv. De ver koopprijs is bepaald op 15,3 mil joen gulden. Bij de overdracht wordt als een van de belangrijkste voorwaarden gesteld dat de activi teiten van de visserij in de toe komst worden gewaarborgd. De Zeehaven IJmuiden nv wil in de komende periode 27,5 miljoen gulden in het havengebied investe ren. Er wordt onder meer gedacht aan de modernisering van de visaf- slag en de havencommunicatiesys temen. Het rijk heeft verder toege zegd dat de haven op een diepte van 7 meter wordt gebracht. De aankoop van het Staatsvisserha- venbedrijf en de investeringen in het havengebied worden door de nieuwe nv voornamelijk bekostigd door de uitgifte van aandelen en de verkoop van bedrijfsgrond. De nieuwe eigenaar neemt al het personeel van de Staatsvisserha- ven over, behalve de twee mede werkers die momenteel werkzaam zijn bij het eigen waterleidingbe drijf van het havengebied. Dit wa terbedrijf gaat over naar het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland. Bij het Staatsvis sershavenbedrijf zijn momenteel nog 69 personen in dienst, maar de verwachting is dat die bezetting in de loop der jaren door onder meer natuurlijk verloop wordt terugge bracht tot 36 man. men dat samenwerking met ge meente en rk-onderwijs niet per sé nodig. was. Met het christelijke KMBO in Katwijk zou Castellum ook aan het vereiste minimum-aan tal van zeshonderd leerlingen zijn gekomen. Op dit moment zijn dat er 380, die zijn ondergebracht in het gebouw aan de Ambonstraat. Verwacht wordt dat dat aantal met het kmbo en de eerstejaars van de meao volgend jaar met 125 stijgt en vervolgens, als alle klassen van het meao zijn vertegenwoordigd, tot 1000 oploopt. Paats: "Op die manier komen we ver boven die grens van 600. Maar ook op eigen kracht waren we daar boven gekomen. Volgens de bestu renraad dus. Zelf hebben we een tijd gedacht dat het behoud van Castellum op het spel stond en dat we zonder samenwerking waar schijnlijk een dependance van de mdgo-school in Leiden zouden worden. Toen we te horen kregen dat we wel degelijk zelfstandig konden blijven, vonden we het echter niet terecht om plotseling toch alleen verder te gaan. We wil den de anderen niet laten vallen". Op die uitgangspositie wijst Paats constant, bij voorbeeld als het gaat over een 'ongelijke' verde ling in het nieuw te vormen be stuur. Daarin komen zes a zeven vertegenwoordigers van het pc-on- derwijs en drie a vier van de ge meente en het rk-onderwijs. "Die verhouding is toch logisch. For meel juridisch gezien is de school aan ons toegewezen. Ik kan me best indenken dat anderen liever een openbare school hadden ge had, maar dat was niet mogelijk. Het is duidelijk een protestants- christelijke school, maar dan wel voor iedereen". Bij die toegankelijkheid worden vooralsnog door PvdA, Progressief Alphen, de WD en vooral door de Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO) grote vraagtekens geplaatst. Zij zijn bang dat niet-christelijke leerlingen letterlijk en figuurlijk door de knieën moeten voor de protestants-christelijke overheer sing op de school. Daarom hebben zij in mei, toen staatssecretaris N. Ginjaar-Maas al instemde met de nieuwe stichting, een voorbehoud gemaakt. Van het huishoudelijk re glement en de statuten laten zij het afhangen of het openbaar onder wijs moet blijven meedoen. De angst dat het onderwijs voor niet-christenen aan het Castellum een kruis wordt, is volgens Van Brakel echter volstrekt ongegrond: "Op dit moment is het al zo dat de meeste leerlingen bij ons van niet- christelijke huize zijn. En dat levert geen enkel probleem op. Echt, we hebben het nog nooit meegemaakt dat ouders hun kinderen van school haalden omdat ze moeite hadden met onze beginselen". Leerkrachten Over de leerlingen wordt, afge zien van de 'toegankelijkheid voor iedereen' geen apart artikel in de statuten opgenomen. Voor de leer krachten wèl. Paats: "We proberen de leerlingen wel wat mee te geven, 't Is een christelijke school. Dan mag je toch tenminste een stuk res pect voor onze uitgangspunten ver wachten. Je hebt immers niet al leen een grondslag om die op pa pier te zetten en vervolgens in een la te stoppen. We proberen daar in houd aan te geven, maar van het opleggen van iets is geen sprake. Dat geldt ook voor de leerkrachten. Het mooiste is als ze de grondslag onderschrijven, maar het respecte ren ervan is al voldoende". Om 'ongelovige' kinderen (en dus ook de gemeente en de VOO) tegemoet te komen, wordt aan het vak godsdienst het onderdeel gees telijke stromingen toegevoegd. Van Brakel: "Dat vak hebben we nu nog niet. Leerlingen kunnen straks dus kiezen. Dat alternatief bieden we bewust. In het vak gees telijke stromingen wordt veel bre der over het geloof gesproken. Zonder dat een bepaald geloof als beter wordt gepresenteerd. We pro beren echt niet op een verkapte manier onze wil op te leggen. Dat we zo'n vak hebben is buiten kijf. Je kunt in deze maatschappij niet functioneren zonder kennis van de verschillende geloofsstromingen. Denk maar aan een welzijnswer ker. Die moet toch van alles op de hoogte zijn". 'Waar mogelijk Leiden helpen' ALPHEN AAN DEN RIJN - Be stuur en directie van Castellum staan 'open' voor personeelspro blemen die zich bij de MEAO Lei den kunnen voordoen als volgend jaar de meao in Alphen van start gaat. Bestuurslid A. Paats: "Onge twijfeld heeft de uitbreiding van onze school gevolgen voor de meao in Leiden. Veel leerlingen uit Al phen en directe omgeving zullen naar ons komen. Dat heeft natuur lijk gevolgen voor het aantal leer krachten in Leiden. Waar mogelijk willen wij helpen zoeken naar op lossingen. Zonodig kunnen wij mensen hier aan werk helpen, maar dan moet er uiteraard wel plaats zijn. Een harde toezegging kunnen wij Leiden ook niet ge- Na aanhouding verdachte DEN HAAG Slachtoffers van misdrijven moeten, zodra de ver dachte is opgespoord, hiervan in kennis worden gesteld. Maar, con stateert het arrondissementspar ket in Den Haag in zijn jaarverslag over 1987, niet alle politiekorpsen doen dat, ondanks het feit, dat zij hiervoor in het bezit zijn van een standaardbrief. Het jaarverslag voegt er echter vergoelijkend aan toe dat hulp aan slachtoffers nog maar in de kinder schoenen staat. Op het parket wordt het overgrote deel van de re acties op die brief beantwoord door een speciale medewerker die is belast met slachtofferhulp. In het jaarverslag wordt geconsta teerd dat hij tot over zijn oren in het werk zit en zelfs overbelast is. Omdat het streven erop is ge richt om de kwaliteit Van de hulp aan slachtoffers te verhogen, heeft het parket het ministerie van justi tie van die te hoge werkdruk op de hoogte gebracht. "We moeten voor komen", aldus het jaarverslag, "dat de kwaliteit zou verminderen als gevolg van een sterk stijgend wer kaanbod". Voor ton buit in bedrijvencentrum KATWIJK Bij een inbraak in een bedrijvencentrum aan de Am- bachtsweg in Katwijk is in de nacht van zondag op maandag voor meer dan 100.000 gulden aan goe deren en kantoorinventaris ont vreemd. Uit verschillende bedrijf jes die in het centrum zijn onderge bracht, verdwenen onder meer ge reedschap, computers en een laser printer. Er is waarschijnlijk gebruik ge maakt van een vrachtwagen om de buit te vervoeren. De inbrekers zijn het centrum via het dak binnengekomen en hebben het met de buit weer via de voordeur verlaten. In het pand op het Katwijkse industrieterrein 't Heen werd behoorlijke schade aan gericht. TER AAR - Een hooi berg en twee naast de berg geparkeerd staande auto's zijn gistermiddag op de hoek van de Aar- damseweg/Langeraarse- weg in Ter Aar in vlam men opgegaan. Een derde auto kon tijdig worden weggereden. De hooiberg stond op het erf van de boerderij van H. Halter. De vrijwillige brand weer van Ter Aar slaagde erin om het woonhuis en de lege stallen te sparen. De zestien brandweer mannen deden dat door de panden constant nat te houden. "Als de wind in de rich ting van het huis had ge staan was deze onherroe pelijk verloren gegaan. Het hooi veroorzaakte metershoge vlammen", aldus brandweercom mandant M. Blok. Naar de oorzaak van de brand wordt nog ge gist. Wachtmeester C. Sins: "Een aantal oorza ken kunnen we al uitslui ten, er was geen licht en gas in het hooi. Het idee van hooibroei zie ik per soonlijk niet zitten, maar daar ben ik wellicht te veel leek voor. Misschien is er een brandende siga- rettepeuk van een voor bijganger in het hooi ge komen. Vanmiddag stelt de recherche een onder zoek in". De nabluswerkzaamhe- den (zie foto Ben de Bruyn) duurden voort tot laat in de avond. Toen de meeste vlammen waren gedoofd, zijn de balen met behulp van een hijskraan stuk voor stuk losgetrok ken. Hierbij laaide het vuur steeds weer op. KATWIJK - De Katwijkse ge meentepolitie vergadert vrijdag morgen over mogelijke acties te gen het regeringsbeleid. Het bu reau van de kustplaats is van 10.00 tot 12.00 uur gesloten en al leen voor urgente gevallen zullen de agenten de bijeenkomst on derbreken. De meldkamer blijft wel bezet en er staat een suveil- lancewagen klaar om uit te ruk ken. Direct na de vergadering zul len de dienstcommissie en enke le kaderleden van de bonden naar Rotterdam vertrekken, waar 's middags 1500 politiever- tegenwoordigers uit het hele land bijeen komen om het pro test tegen het beleid van de mi nisters Van Dijk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justi tie) te coördineren. Éen van de 'prikacties' die in Katwijk al voor vrijdagmiddag wordt voorge steld, is het niet bekeuren bij overtredingen. LISSE - Een klantvriendelijker houding van de Lis- sese ambtenaren is volgens de PvdA/PPR zeer wense lijk. De partij constateert een hausse in klachten over hoe mensen bij de gemeente worden behandeld. Op brieven wordt heel laat of zelfs helemaal niet ge reageerd, bouwvergunningen worden laat afgegeven en burgerzaken is te weinig geopend. Veel Lissenaren hebben het gevoel afgescheept te worden op het ge meentehuis. De partij stelt voor om een meldpunt voor klachten in te stellen, een soort ombudsman/vrouw dus. Daar naast zou burgerzaken ook enkele dagen 's middags vöor een paar uur open moeten zijn. Eh omdat niet alle drie de wethouders altijd even ge makkelijk zijn te benaderen door de bevolking, zou het spreekuur voor wethouders weer in ere moeten wor den hersteld. DINSDAG 11 OKTOBER Alphen informatiedag effectiviteitstrai- ningen 'Beter omgaan met jezelf en met anderen', van 20.00 tot 21.00 uur, Essenburg 20. Leiden voorstelling: 'Achterberg' het leven van een groot dichter, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. tweede lezing in een cyclus dia-lezing over de zeesleep vaart en film over een bergings operatie door het Nivon, aanvang 20.00 uur in het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie. Leiderdorp voorstelling van Hans Liberg: "Wortel Bach Live', aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. Cor Gordijn- WOENSDAG 12 OKTOBER Alkemade in kader van de kinderboeken week: tentoonstelling van alle be- Alphen midweekconcert Streekmu- ziekschool, St. Jorisplein, aan vang 19.30 uur. Boskoop najaarsinzameling Stichting Mensen in Nood, van 9.00 tot 12.30 uur in de RK kerk. A.P. van Neslaan en gebouw De Stek, Put- terslaan. film: 'Een maand later', aanvang 9.30 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. kinderkledingbeurs in buurt huis Cornelis Joppensz, van 13.30 tot 16.00 uur. concert in de Strijkersserie met Marin Mars, viool en Bernd Brack- man, piano, aanvang 20,15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. concert 'Oude muziek in Oud heden', door Capella Pratensis olv Rebecca Stewart, aanvang 20.15 uur in de Taffehzaal, Rijksmuse um van Oudheden. voorstelling 'Over de grens', met oa Lodewijk de Boer, Olga Zuiderhoek en Peter Faber, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. balletvoorstelling 'De waanzin van de dag', door het Dansers Kollektief, aanvang 20.30 uur in het Laktheater, Cleveringaplaats. thema-bijeenkomst over hart en vaatziekten, met inleiding door vang 20.00 uur in gezondheids centrum De Morsch. Leiderdorp bridgen, aanvang 13.30 uur in Bridgecentrum, Bernhardstraat 3. instuif (4 tot 8 jaar); project: 'Kinderen voor kinderen, Anders dan anders' (8 tot 12 jaar), van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Voorschoten kindervoorstelling: 'Het Duin konijn', voor kinderen vanaf 3 jaar, door poppentheater Wellus Nie- tus, aanvang 14.30 uur in Cultu reel Centrum, Prinses Marijke- laan. DONDERDAG 13 OKTOBER Alphen vrouwenbijeenkomst Evangeli sche Omroep in de Adventskerk, Julianastraat, van 9.30 tot 11.30 radio-opname EO in de Ad ventskerk, mmv Nederlands Her vormd Kerkkoor, Die Rhijnse San- gers en Simon Stelling, aanvang land. Geschiedenis en actu van het tolerantievraagstuk' Mucrop), aanvang 19.45 uur Opstandingskerk. Leiden lunchconcert door Jack de Bie, piano, werk van Van Beethoven. Debussy en Liszt, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Over de grens', met o.a. Lodewijk de Boer, Olga Zuiderhoek en Peter Faber, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14