TAD LEIDEN Forse kritiek raad op beleid Ruijers (WD) WD: 'Anderhalf miljoen gulden voor herinrichting Breestraat' CDA: Economisch beleid bijstellen LEIDSCH m DAGBLAD Wetliouder moet vaart achter plannen zetten' 'Politie moet weer te paard de straat op' Begroting Leiden Amerikaans bedrijf naar Leiden Voorstel Linies Leiden: 'Tram terug in stad' Vitiliiisvrouwen bij reiniging Referendum over sluitingstijden Hoekema weg uit raad Lasten mogelijk toch zwaarder s DINSDAG 11 OKTOBER 1988 LEIDEN Wethouder Kuijers heeft gisteren tij dens de algemene beschou wingen in de Leidse raad forse kritiek te verduren ge kregen over zijn beleid. Vrijwel alle fracties vinden dat hij veel meer vaart moet zetten achter een aantal plannen voor cultuur, volksgezondheid en reini ging. Alleen Kuijers' eigen fractie, de WD, nam de wethouder in bescherming. Overigens lijkt Kuijers posi tie niet in gevaar te komen, zo veel werd gisteren al dui delijk. Het CDA was nog het felst in zijn kritiek. CDA-woordvoerder Walenkamp herinnerde eraan dat Ki'ijers al herhaalde malen heeft toegezegd op korte termijn zijn be leidsplannen te laten verschijnen. Ondanks deze toezeggingen is dat nog steeds niet gebeurd. "De wethouder belooft veel, maar hij komt zijn beloften niet na. En dat is een slechte zaak1', aldus Walenkamp. Hij verweet Kuijers een 'zwak optreden' en eist een uit leg over de vertragingen. Voorts heeft hij een voorstel ingediend, waarin Kuijers wordt gevraagd alle langverwachte plannen 'zo spoedig mogelijk', maar voor eind maart 1989 te presenteren. "We binden de wethouder aan een uiterste ter mijn, want dat heeft hij kennelijk nodig". CDA-fractievoorzitter Walen kamp wilde gisteren, na afloop van de vergadering, nog niet zeggen wat zijn partij zal doen als Kuijers het 'ultimatum' overschrijdt. "Veel zal afhangen van de uitleg die Kuij ers geeft over de vertragingen. Bo vendien willen we afwachten of hij inderdaad niet aan de termijn kan voldoen. Het is nog te vroeg om dit soort vragen te beantwoorden", al dus Walenkamp. De CDA'er, die vroeger nooit verlegen zat om kri tiek op het college, was gistèren overigens opvallend goed te spre ken over de andere wethouders. Slimme truc D66-fractievoorzitter Hoekema LEIDEN - Wanneer L&iden van de rijksoverheid extra geld krijgt om meer politie-agenten aan te trekken, moet de politie te paard in het straatbeeld te rugkeren. Het CDA heeft hier gisteravond voor gepleit. Het CDA verwacht dat de surveil lance van de politie in de bin nenstad verbeterd kan worden door viervoeters aan te trekken. Mochten er extra agenten naar Leiden komen dan wil het CDA opnieuw met de burge meester gaan praten over het wijkgerichte werken van de po litie. Ook D66, PvdA en Links Leiden willen dit gesprek op nieuw aangaan. Zij vinden dat tenminste de helft van het aan tal politiemensen moet worden ingezet bij wat zij noemen het basispolitiewerk. De drie ko men binnenkort met concrete voorsteden hierover. Inbrekers betrapt LEIDEN Twee Leidenaars zijn gistermiddag door omwonenden betrapt bij een poging tot inbraak in een woning in de Merenwijk. Toen zij een ruit hadden vernield en daarover werden aangesproken, beweerden zij dat zij de stukken ruit aan het opmeten waren om te vervangen. Omwonenden waar schuwden toch de politie, maar het tweetal was er intussen vandoor gegaan. Een 24-jarige man werd later door agenten in de kraag gevat. De politie kwam later zijn 31-jarige mededader op het spoor. Hij reed om 's avonds met zijn fiets tegen een paaltje op de Rijn- en Schiekade en brak daarbij zijn been. De politie wist meteen dat de man eerder op de dag had ingebro ken, omdat beide daders goede be kenden van de politie zijn. verweet Kuijers dat vooral zijn 'beeldende kunst'-beleid tekort is geschoten. "Waar in vergelijkbare steden al snel een wervend en aan trekkelijk beleid op poten is gezet, liet Leiden het afweten. En nog steeds is het allemaal niet zo in drukwekkend", aldus Hoekema. Dat verschillende van Kuijers' plannen nog steeds niet klaar zijn, vergoeilijkte Hoekema enigszins. Volgens hem ligt dat ook aan per sonele problemen op uiteenlopen de gemeentelijke afdelingen. "Daarom past een zekere terug houdendheid bij de 'Weg met Kuij- ers-stemming'". Toch meende Hoekema dat er iets aan de opstelling van de wet houder schort. "Misschien is het wel zijn houding, een soort perma nente 'Niets-aan-de'hand-show' die hem zo kwetsbaar maakt. Of zijn voorliefde voor de weg van een slimme truc of de zachte manipula tie, in plaats van een werkelijke dialoog met de raad. Het zou de wethouder niet misstaan ook eens te erkennen dat hij zich had vergist of dat zaken beter hadden gekund. Maar voor ons hoeft hij niet weg", stelde Hoekema. Bevredigend De PvdA was betrekkelijk mild over de WD-wethouder. PvdA- fractievoorzitter De Vreeze riep Kuijers weliswaar op om nu snel zijn toezeggingen na te komen. Voorts verlangde hij dat de wet houder de nodige initiatieven neemt om een paar langslepende problemen op te lossen. Een waar- de-oordeel sprak de socialistische voorman echter niet uit. Laurier (Links Leiden) sprak van een moeilijk en ongelukkig jaar voor Kuijers. Hij erkende dat op een aantal punten niet alles even geweldig was verlopen, maar meende dat Kuijers daar niet al leen verantwoordelijk voor kon worden gesteld. Overigens vroeg ook Laurier de WD-wethouder om meer uitleg te geven over de vertragingen. WD-fractievoorzitter Van. der Nat nam zijn partijgenoot enigszins in bescherming tegen al le kritiek. Van der Nat geloofde stellig dat Kuijers op alle vragen en kritiek een bevredigend antwoord had. Bovendien wees hij erop dat het met Kuijers niet alleen kom mer en kwel was. "Er zijn ook veel goede ontwikkelingen geweest. En dan wijs ik maar op de invoering van de mini-container, de instel ling van de basis-gezondheids dienst en de subsidie-verordening voor de amateuristische kunstbe oefening", zo zei Van der Nat. 'Misschien is het wel zijn permanente niei LEIDEN - Anderhalf miljoen gul den, dat mag van de WD de herin richting van de Breestraat gaan kosten wanneer deze binnenkort voor een deel van de dag voor het autoverkeer wordt opengesteld. De WD heeft nog geen voorstel gedaan waar het geld vandaan ge haald moet worden. Het is 1 van de 54 moties die de zeven fracties in de gemeenteraad gisteravond indienden op de eerste avond van de begrotingsbehande ling. Een bescheiden aantal dat het niet haalt bij een paar jaar geleden toen dit aantal de honderd ver overschreed en de stemmingen over de moties alleen al een avond in beslag namen. Overigens ziet het er naar uit dat de begrotingsbehandeling in de ge meenteraad dit jaar van drie naar vier avonden wordt verlengd om dat het college een nieuw te volgen procedure niet geheel juist heeft ingeschat. De meeste moties wer den gisteren ingediend door de WD (in het totaal 15), de Socialisti sche Partij stelde zich met welge teld 1 motie zeer bescheiden op. Een kleine greep uit de voorstel len: De PvdA vindt dat de markt- gelden met circa tien procent ver hoogd moeten worden. De meerop brengst moet ten goede komen aan het schoonhouden van de stad. Naast het sciencepark in de Leeuwenhoek moet er in Leiden een 'mediparc' komen, vindt de WD. Op het 'mediparc' kunnen bedrijven zich vestigen die com mercieel verbonden zijn met de ge zondheidszorg. De Socialistische Partij vindt dat er een plaatselijke lastencom- missie moet worden opgericht die het gemeentebestuur adviseert over allerlei besluiten die gevolgen hebben voor de inkomens van in- i Leiden. Een dergelijke moet volgens de SP be staan uit vertegenwoordigers van consumentenorganisties, jonge ren, ouderen, vakbonden, bij standsmoeders etc. Leiden weer Gezellig heeft het college gevraagd nog dit jaar te ko men met een voorstel voor de in stelling van avond- en nachtwin kels voor levensmiddelen. Links Leiden vindt dat haast moet worden gemaakt met de af sluiting van de Stille Mare. De frac tie verwacht voor het einde van het jaar een voorstel van het college hierover. De WD vindt dat het college meer geld op tafel moet leggen voor de aanleg en onderhoud van stadsgroen. Het geld dient elders in de begroting van de directie groen gehaald te worden. De afgelopen jaren is fors bezuinigd op de groen voorzieningen. Het Pieterskerkhof dient ver rijkt te worden met een levens groot schaakspel, meent D66-lei- der Hoekema. Het college moet er volgens hem ook voor zorgen dat in de buurt van het schaakbord een schaakcafé komt. Hoekema zou graag zien dat de eerste partij op het bord gespeeld wordt door bur gemeester Goekoop (met wit) te gen wethouder Tesselaar (sport) of Kuijers (cultuur). LEIDEN - Het Amerikaanse be drijf Cabot Corporation heeft be sloten het nieuwe Europese onder zoekslaboratorium van Cabot Ne derland te vestigen in het bio- sciencepark in Leiden. Cabot Corporation is de grootste producent in de wereld van een koolstof. Dit is een grondstof die onder meer wordt toegepast in de chemie- en rubberindustrie. Het bedrijf, waarvan de hoofdzetel is gevestigd in het Amerikaanse Bos ton, heeft fabrieken en deelnemin gen in 17 landen waaronder een fa briek in Rotterdam. Andere activi teiten en produkten van Cabot om vatten onder meer exploratie, pro- duktie en verkoop van aardgas en olie, ontleding van pigmenten in verschillende polymeren, energie- absorberende produkten en spe ciale metalen en keramische pro dukten. De onderhandelingen die de ge meente met het bedrijf heeft ge voerd hebben ongeveer een jaar ge duurd. Een woordvoerder van de afdeling economische zaken van de gemeente bevestigt dat de komst van Cabot Corporation naar Leiden nu zeker is. Universiteit Het nieuwe onderzoekslaborato rium in het bio-sciencepark zal zich in eerste instantie gaan bezig houden met onderzoek naar kool stoffen. De bedoeling is dat op ter mijn ook andere onderzoeksmoge lijkheden worden ondergebracht in het Leidse laboratorium. In het begin zullen ongeveer 15 mensen bij de Leidse Cabot-vestiging in dienst zijn. Na drie jaar zal een be sluit worden genomen over een mogelijke uitbreiding. Het is de bedoeling van het Ca- bot-concern om in februari 1989 met de bouw van het nieuwe on derzoekslaboratorium in Leiden te beginnen. De nieuwbouw zal voor het einde van dat jaar gereed ko men. Het gebouw zal ongeveer 1500 vierkante meter groot wor den. De behoefte van het Cabot-con- cern aan de ontwikkeling van nieu we produkten is mede bepalend geweest voor de keuze om zich in het Leidse bio-sciencepark, dicht bij de Leidse universiteit te vesti gen. Het hoofd van de Franse direc tie, de heer Spiro, die nauw betrok ken is geweest bij de besluitvor ming heeft in de jaren zestig en ze ventig aan de Leidse universiteit gestudeerd. Cabot Corporation hoopt vanuit haar nieuwe vestiging de contacten met de Leidse univer siteit verder uit te bouwen. LEIDEN - De fractie van Links Leiden heeft het college gevraagd te onderzoeken of het mogelijk is een tramnet in de binnenstad aan te leggen. Gedacht wordt aan een tramverbinding tussen station Lammenschans en het centraal sta tion met op diverse plaatsen in de binnenstad aftakkingen. Fractievoorzitter Van Lint van Links Leiden denkt dat de tram een goed alternatief is voor het gro te aantal bussen dat nu dagelijks door de Breestraat rijdt. Het is dan wel de bedoeling dat bezoekers van buiten Leiden bij één van de beide stations op de tram overstap pen. Het noodgedwongen over stappen gaat veelal samen met een verlies van 30 procent reizigers, heeft studie uitgewezen. Volgens Van Lint doet zich dit effect niet voor wanneer mensen van de bus op de tram stappen. "Bij het overstappen op een vervoers vorm met een hoge frequentie ligt dit percentage veel lager of valt het zelfs geheel weg", aldus Van Lint: "De aanleg van een tramnet kost natuurlijk verschrikkelijk veel geld maar daar staat tegenover dat er minder bussen hoeven te rij den". De fractie van de PvdA wil ook dat de tram in ere hersteld wordt maar dan op een sneltramverbin ding tussen Leiden, Den Haag en Katwijk. De fractie hoopt op deze wijze het probleem van de verstop te autowegen in de Randstad op te lossen. De PvdA heeft om een on derzoek gevraagd. LEIDEN - Het CDA heeft het colle ge gevraagd om volgend jaar te gaan bekijken in hoeverre het eco nomisch beleidsplan van de ge meente zijn vruchten heeft afge worpen en of bijstelling noodzake lijk is. Volgens CDA-fractievoorzit ter Walenkamp is de mogelijkheid reëel dat het beleidsplan achter haald is omdat de cijfers waarop het gebaseerd is inmiddels meer dan 5 jaar oud zijn. Walenkamp denkt dat bij het schrijven van een nieuw college programma na de verkiezingen in 1990 wellicht nieuwe doelstellin gen voor het economisch beleid ge formuleerd moeten worden. Zo vindt hij dat er de afgelopen jaren voldoende aandacht is besteed aan het aantrekken van kantoren en dat de aandacht nu gericht moet worden op het midden- en kleinbe drijf. "Die grootschalige kantoren redden zichzelf wel. Ik vind het bij voorbeeld interessant om eens te kijken wat we nog met het begrip kernwinkelgebied moeten, ook in relatie tot de toekomstige ontwik kelingen rond het station", aldus Walenkamp. In het voorstel van de CDA-frac- tie klinkt ook enige kritiek door op het beleid van de wethouder van economische zaken, Jos Fase (WD). Walenkamp: "Wij missen een visie op het beleid in de jaren 90". De fractie van Links Leiden heeft het college gisteravond ge vraagd voor 1 maart met een voor stel te komen voor de bouw van een derde bedrijfsverzamelge bouw. De twee bestaande gebou wen zijn geheel verhuurd. PvdA en D66 hebben in dit licht om maatre gelen gevraagd om de doorstro ming in de bedrijfsverzamelgebou wen te bevorderen. Gedacht wordt aan het optrekken van de huur naar een commercieel niveau voor bedrijven die goed draaien en extra steun voor deze bedrijven om hun activiteiten elders voort te zetten. LEIDEN - De gemeentereiniging wil vier vrouwen aanstellen voor het ophalen van huisvuil. B en W moeten over dit voorstel van de rei niging deze week een beslissing nemen. Met de invoering van de mini- en wijkcontainers is de ar beidsbelasting bij de huisvuil- dienst aanzienlijk gedaald. In de 2 hebben reeds enige op. studentes vakantiewerk verricht bij de ophaaldienst. Dat is volgens woordvoerder M. Tol zeer goed ge gaan. Ophalers hoeven in het ver volg geen zakken meer te tillen. De mini-containers moeten alleen te gen het laadsysteem gereden wor den en verder verloopt alles auto matisch. Alleen het op en af gaan bij stoepen levert wat probemen D66 wil bui-gerij raadplegen LEIDEN D66-fractievoorzitter Jan Hoekema (36) verlaat over enkele maanden de Leidse gemeenteraad. Hoekema. die aan het begin van deze raadsperiode al aankondigde tussentijds op te stappen, maakt tien jaar deel uit van de raad. De vacature in de fractie wordt vermoedelijk opge vuld door Egon Snelders die al eerder in de gemeenteraad zat. De preciese datum van Hoekema's vertrek staat nog niet vast. Zelf be vestigde hij gisteravond dat het zijn laatste begrotingsbehandeling is. Hoekema was aanvankelijk niet van plan zich bij de laatste verkiezingen kandidaat te stellen. Hij voerde hiervoor aan dat het raadslidmaatschap 'teveel beslag op het persoonlijke leven legt'. Desondanks stelde hij zich omwille van de continuïteit in de fractie toch weer verkiesbaar. LEIDEN - Als het aan D66 ligt wordt er volgend najaar in de stad een referendum gehouden over de sluitingstijden van cafe's. Vooraf gaand daaraan moet onderzocht worden wat de ervaringen zijn met de huidige regeling en kan eventu eel een proef met een nieuwe rege ling worden gehouden. Een derge lijk onderzoek zou voor 1 april moeten worden afgerond. D66 meent dat nu in Utrecht goe de ervaringen zijn opgedaan met de zogenaamde vrije sluitingsuren, Leiden zich opnieuw moet bezin nen. Een systeem als in Utrecht kan wellicht de overlast op straat terugdringen, denkt D66. Voor waarde is wel dat er streng gecon troleerd wordt op overlast en dat caféhouders die problemen geven, worden aangepakt. Het collegepor- gramma spreekt zich weliswaar uit Vrouw breekt enkel LEIDEN Een 66-jarige Leidse vrouw heeft gisteren haar enkel ge broken bij een valpartij op de dr. Lelylaan. Waardoor de vrouw is ko men te vallen, is niet bekend. Zij is door de Eerste Hulp Dienst overge bracht naar het AZL. tegen verruiming van de sluitings tijden, maar wanneer er een proef wordt gehouden, kan deze ervaring bij het schrijven van een nieuw col legeprogramma in 1990 worden meegenomen. Volgens D66-raadslid Langen- berg dient het referendum een 'raadplegende' status te krijgen. Dat betekent dat de politiek na de volksuitspraak in principe vrij is om iets anders te beslissen dan in het referendum de meerderheid heeft gehaald. "Ik ben er echter van overtuigd dat geen enkele poli ticus anders zal stemmen dan de uitkomst van het referendum", al dus Langenberg. gen toch in stand houden, dan zal ze een groter deel zelf moeten be kostigen. Dat kan ze alleen doen, als ze de gemeentelijke belastingen en tarieven verhoogt. LEIDEN De Leidse politiek voelt er steeds minder voor om ook na 1990 de garantie te geven dat de gemeentelijke belastingen niet worden verzwaard. In het huidige college-programma is afgesproken dat gemeentelijke belastingen en tarieven slechts trendmatig om hoog mogen gaan. Burgers moe ten, zo veel als het maar kan, wor den ontzien. Bij de aanbieding voor de begro ting voor volgend jaar, betwijfelde het college al of dit ook in de toe komst kan worden volgehouden. Als het rijk doorgaat met bezuini gen, loopt Leiden de kans dat be paalde voorzieningen niet langer meer kunnen worden betaald. Wil de gemeente dergelijke V Steeds meer partijen blijken nu dezelfde zorg te hebben als het col lege. Al eerder lieten PvdA en Links Leiden weten dat flinke las tenverzwaringen in een nieuwe raadsperiode mogelijk niet meer kunnen worden uitgesloten. Bij de ze partijen hebben zich nu ook het CDA en D66 aangesloten. Alleen voor de WD is het nog geen uitge maakte zaak dat lastenverzwaring in de toekomst 'onontkoombaar' is, zo liet WD-fractie-voorzitter Van der Nat tijdens de algemene be schouwingen weten. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11