Steeds Hollandse Comedie vraagt om verdieping in Waaggebouw 'In regio meer aids-patiënten dan de hoofdinspectie opgeeft' Hoeksema: 'PvdA-fractie voorbarig' Mostert eerst naar rechter 'Kwaliteit leven (ex-) kankerpatiënt in veel gevallen redelijk' 'Spreekuur voor vrouwen voorziet in een behoefte' Musea in de bibliotheken tijdens Kinderboekenweek DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 LEIDEN LEIDEN - De Hollandse Co medie heeft vandaag bij de gemeente een officieel ver zoek ingediend voor een re petitie- en kantoorruimte. Artistiek leider Peter Hoek sema van het gezelschap laat zich niet weerhouden door de afwijzende houding die de PvdA-fractie dinsdag tegen het initiatief innam. Hoeksema ziet mogelijkheden in de bovenverdieping van het Waag gebouw die slechts incidenteel voor culturele manifestaties wordt gebruikt. De PvdA noemde het in willigen van het verzoek 'een ver kapte vorm van subsidie' en was niet bereid deze zomaar toe te ken- Volgens Hoeksema is de PvdA- fractie voorbarig te werk gegaan. "We hadden nog niets ingediend dus waar hebben ze eigenlijk over gepraat?" Hoeksema zegt dat de negatieve reactie van de PvdA is gebaseerd op 'de lobby van iemand die de plannen uit de pers heeft vernomen'. Een woordvoerder van de fractie bevestigt dat deze niet of ficieel is benaderd door de Hol landse Comedie. Er zouden wel eens contacten zijn geweest met schouwburgdirecteur Frans Boe len over deze zaak. Hoeksema vindt de vrees dat het gezelschap de gemeente in de toe komst geld gaat kosten ongegrond. "Het is niet zo dat we plompverlo- Rabbani wordt beschermheer van K G LEIDEN - M.S. Rabbani, consu laat-generaal van Jordanië, wordt beschermheer van muziekvereni ging Kunst en Genoegen. Ter ere daarvan biedt K G Rabbani een serenade aan in het Cultureel Cen trum in Wassenaar. Deze heeft plaats op 15 oktober om 15.00. Voorafgaand aan de serenade houdt K G een 'streetparade' door de gemeente Wassenaar. Deze begint om 13.00 uur. ren de stad binnenvallen en onze hand ophouden voor subsidie. On ze eerste voorstelling hebben we 112 keer verkocht. Dat bewijst ons bestaansrecht en het feit dat we onszelf kunnen bedruipen". De ar tistiek leider sluit echter niet uit dat er in de toekomst bij bijzondere produkties een beroep wordt ge daan op de gemeente. Sympathiek Schouwburgdirecteur Boelen - die de regie voert van de eerste voorstelling van het gezelschap - is bijzonder teleurgesteld over de houding van de PvdA. Hij noemt deze 'onbegrijpelijk' en 'triest'. "Het gaat helemaal niet om een structurele subsidie. Waar hebben we het in Godsnaam over! Ze wil len alleen een plekje hier. Daar krijgt Leiden een aantal premières voor terug", aldus Boelen. Cultuurwethouder Kuijers liet gisteren al weten weinig over deze zaak te kunnen zeggen voordat hij een officieel verzoek krijgt. Hij noemde het een sympathiek initia tief, maar stelde tegelijkertijd dat er momenteel geen geld is. Kuijers wijst het verzoek echter niet bij voorbaat af. "We zullen het bekij ken", aldus de wethouder. De bovenverdieping van het Waaggebouw die door Hoeksema ter sprake is gebracht, wordt vol gens een woordvoerder van de ge meente incidenteel gebruikt als kleedkamer voor manifestaties in de Waag en op het drijvend podi um. In het verleden is er ook wel eens een expositie ingericht. De ruimte blijft echter ook vaak onge bruikt. Over drugsbeleid Volgens notitie Aids-Platform LEIDEN - In drie Leidse zieken huizen waren medio dit jaar 32 aids-patiënten geregistreerd. De af deling infectieziekten van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden heeft tot nu toe 21 aids-patiënten behan deld van wie er nog 7 in leven zijn. Op de afdeling kindergeneeskunde zijn 6 kinderen behandeld die be smet waren met het aidsvirus. Daarvan zijn 4 inmiddels overle den. De beide andere ziekenhuizen hebben samen 5 geregistreerde aids-patiënten. Dit staat in een notitie van het Aids-Platform Leiden en omstre ken. Deze cijfers staan volgens voorzitter E. van Loenen van het Platform in schril contrast met de cijfers die door de Geneeskundige Hoofdinspectie voor de regio Lei den zijn opgegeven. Volgens de in spectie waren er eind 1987 in Lei den slechts 11 aids-patiënten. Om de bestrijding van aids en de medische hulpverlening van aids goed te kunnen aanpakken vindt het Platform dat een Algemene ge zondheidsarts voor 50 procent be schikbaar moet zijn voor de coördi natie en organisatie van de regiona le aids-bestrijding. Nu is bij de Ba- De werkgroep Aids en Onder wijs die bestaat uit een aantal deel nemers van het Platform, moet voorlichting op scholen in de Leid se regio over de virusziekte gaan stimuleren. Het Platform wil in na volging van de landelijke con doomcampagne het plaatsen van condoomapparaten in bars, disco theken en studentenverenigingen stimuleren. Om aan de vraag naar voorlichting te kunnen voldoen wordt de samenwerking met Den Haag vergroot om zodoende een grotere deskundigen-pool te krij gen. Tot medio dit jaar hebben bij de Basis Gezondheidsdienst aan de Roodenburgerstraat 114 mensen zich laten testen op het Aidsvirus. Volgens de notitie gaat het hierbij om mensen die gezond zijn, maar die zich wel zorgen maakten. Het waren met name personen die wis selende contacten hadden of pros- tituées bezochten. Slechts inciden teel betrof het personen uit de zo genaamde risicogroep van aids-pa tiënten zoals homo- en biseksuele mannen, drugsgebruikers die spui ten en ontvangers van bloed en bloedprodukten. De medische hulpverlening aan prostituées is in Leiden nog nau welijks van de grond gekomen. Uit gesprekken met de Leidse zeden politie blijkt volgens de notitie dat prostituées moeilijk bereikbaar zijn. Veelal zijn zij werkzaam in de privé-prostitutie en escort-service. In de regio bestaat geen raampros- titutie. De bedoeling van het Plat form is om niettemin de prostitu ées te stimuleren een condoom te gebruiken. Het platform is van mening dat het omruilen van injectienaalden van drugsgebruikers noodzakelijk is om verspreiding van aids te voor komen. Daarnaast wil men ook proberen het gedrag van spuitende drugsgebruikers te veranderen door het geven van informatie, het beschikbaar stellen van steriele spuiten en van condooms. Geschat wordt dat er in Leiden ongeveer 300 gebruikers van harddrugs zijn. Van hen maken er ongeveer 70 ge bruik van het methadonprogram- ma. Ongeveer 120 drugsgebruikers spuiten. LEIDEN Hoofdcommissaris van politie Mostert en officier van justitie mevrouw Klopper-Gerret- sen worden eerst door de recht bank gehoord, voordat een beslis sing wordt genomen op het ver zoek van koffieshop Join the Game om een voorlopig getuigeverhoor te houden. Persrechter mr. P.A. Of fers verwacht dat dat verhoor bin nen vier weken wordt gehouden. Join the Game wil met een voor lopig getuigeverhoor van de hoofd commissaris, de officier van justi tie en enkele hoofdagenten achter halen wat het drugsbeleid is bin nen de gemeente Leiden. De kof fieshop wordt geplaagd door onre gelmatige invallen van de politie. Enkele malen zijn kleine hoeveel heden softdrugs in beslag geno men. Op de invallen is echter nog nooit een veroordeling gevolgd. Als de verhoren achter de rug zijn, neemt de rechtbank een be slissing over het verzoek van Join the Game. Volgens persrechter Of fers worden verzoeken om een voorlopig getuigenverhoor in de meeste gevallen gehonoreerd. Het kan echter nog wel enkele maan den duren voordat dat verhoor daadwerkelijk wordt gehouden. Burgerlijke Stand 3.M. Hofstede, P.J.M. Hoof en A. van der Voort, A.J. van den Berg en Y.C. Neijman, E. Moseman en K. Missaar, A.A.P. van Urk en I.M.C. Hilkhuijsen, R.A.F. van der Mark en E.H. Lamsvelt, R.A.P. Bokern en C.J. Rijsbergen, T.M.J. van der Meij en B.E.G. van Dorp. A.J. Goosen en M. de Jon- i, J^KIootwijk en A.M. Tolboom, H.J. Schaap C.A. Evans, Y. M. Wallaart, L. t.A. Busser en n Heel en S. It- V. van Zeist, G. M. Oomens, A.E. Cooper Frans Boelen: "Houding PvdA onbegrijpelijk en triest", (archieffoto gpd) Koppel en A.M. Ottenhof, D.J.A. Wesselman, J.W.N. zig Heine, P.J. van Dam Ravensbergen LEIDEN - De levenskwaliteit van kankerpatiënten hoeft niet altijd lager te zijn dan van mensen die niet aan deze ziekte lijden. Een on derzoek onder 400 patiënten met kanker en 200 niet-patiënten heeft dat uitgewezen. Het onderzoek werd verricht door mevrouw J.C.J.M. de Haes, die deze week aan de Leidse universiteit promo veerde tot doctor in de geneeskun de op het proefschrift 'Kwaliteit van leven van kankerpatiënten'. De Haes verrichtte haar onder zoek onder drie groepen mensen: patiënten die onder behandeling zijn voor kanker, kankerpatiënten die drie jaar of langer vrij zijn van ziekteverschijnselen en mensen die geen kanker hebben. Via een vragenlijst waarin verschillende le vensgebieden aan de orde werden gesteld, werd nagegaan hoe men sen het leven beoordeelden. De Haes komt tot de conclusie dat met een dergelijke vragenlijst de kwali teit van het leven goed is te meten. Mensen die enkele jaren geen ziekteverschijnselen van kanker meer vertonen, ervaren gemiddeld niet minder kwaliteit van het leven dan de 'gewone' Nederlander. De behandeling van de ziekte wordt beschouwd als een crisis die men sen enige tijd uit hun evenwicht brengt, maar later vinden zij weer de mogelijkheden om de proble men te boven te komen. Deze groep mensen heeft wel meer pro blemen dan de gemiddelde Neder lander, maar is er ook beter tegen opgewassen. Het onderzoek rekent af met het vooroordeel dat deze ziekte vaak tot een sociaal isolement leidt. Wie voordat de ziekte zich aandient vol doende gevoel voor eigenwaarde en goede sociale vaardigheden heeft, doorstaat de ziekte beter, al dus de conclusie van het onder zoek. Expositie over eerste slavist in Nederland LEIDEN - Onder de titel 'De erfe nis van Nicolaas van Wijk' wordt in de Universiteitsbibliotheek van 7 oktober tot 18 november een ten toonstelling gehouden over deze eerste hoogleraar in de Balto-Slavi- sche talen aan een Nederlandse universiteit. Op 8 oktober zal het 75 jaar geleden zijn dat Van Wijk zijn inaugurale rede hield en de Leidse vakgroep Slavische taal- en letter kunde herdenkt het 75-jarig be staan van de Nederlandse slavis tiek met een feestelijke bijeen komst op vrijdag 7 oktober. Ter gelegenheid van de tentoon stelling over de erfenis van Van Wijk, die wordt geopend door prof.dr. K. van het Reve, verschijnt ook een uitvoerige catalogus. Deze wordt gepubliceerd als tweede deel van de nieuwe reeks 'Kleine publikaties van de Leidse Univer siteitsbibliotheek'. Ook verschijnen op dezelfde dag een bundel met opstellen over Van Wijk en een herdruk van een reis verslag van Van Wijk uit 1908. De wetenschappelijke betekenis van Van Wijk (1880-1941) ligt op het gebied van de Balto-Slavische taai en letterkunde, de neerlandistiek, indogermanistiek en de algemene taalwetenschap. Voorts was hij in de periode tussen de twee wereld oorlogen in een bekend maat schappelijk figuur, die zich inzette voor allerlei internationale organi saties van intellectuele en sociale aard. In Leiden stond hij bekend als een voor studenten zeer toegan kelijke hoogleraar. De memoires van Annie Romein-Verschoor en de nagelaten geschriften van Etty Hillesum bevatten in warme be woordingen gestelde portretten van Van Wijk. Het meeste materiaal op de ex positie stamt uit de collectie boe ken en papieren die Van Wijk bij testament aan de Universiteitsbi bliotheek schonk. Dit legaat be treft ongeveer 2000 titels (7000) banden en vijftien dozen met hand schriften. Van Wijks boekerij geldt als de belangrijkste Balto-Slavi sche verzameling van Nederland. De tentoonstelling poogt aan het veelzijdige karakter van Van Wijks activiteiten recht te doen en tevens een blik te gunnen op zijn nagela ten boeken en papieren. SNUFFELMARKT - In de Groen- oordhallen wordt zaterdag 8 en zondag 9 oktober weer de halfjaar lijkse snuffelmarkt gehouden. En kele honderden mensen verkopen tweedehands spullen tegen vol gens de organisatie schappelijke prijzen. De markt is geopend zater dag van 9.00 tot 17.00 uur en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. Redactie: Simorte van Oriel en Meindert van der Kaaij, telefoon 161422. Volière De volière in het Plantsoen bood de laatste tijd een trieste aanblik: weinig vogels, geen sprekende beo meer en van de vogelkolonie was ook weinig over. Dieven hadden de beestjes gepikt en toen zij eenmaal door de politie waren achterhaald bleek een aantal de gedwongen verhuizing niet te hebben overleefd. Sinds kort is het weer een drukte van belang bij de volière. Niet van het gekwetter van de vogels, maar van een aantal noes te arbeiders dat weer iets moois van de volière zal maken. Er wordt gebroken en gedaan en af en toe schrikt een doffe klap de in de singel dobberende eenden op. In het kader van een gezamen lijk werkgelegenheidsproject van de directies groen en ruimte lijke ordening en stadsvernieu wing van de gemeente zijn ge middeld zo'n drie mensen bezig met het opknappen van de groot uitgevallen vogelkooi. De ren nen aan de achterkant worden gesloopt, de voorkant van de kooi wordt weer helemaal open gemaakt en het hoge gedeelte zal het winterhok zijn, waarin een boom zal staan. "Daarom zullen we ook alleen maar zaadeters in de volière zet ten", aldus ambtenaar Jochemse van groen. "Sijsjes, kwartels, Ja panse meeuwtjes en vinkjes. Die vogels zijn 'winterhard' om het zomaar eens uit te drukken en ze slopen het groen van de bomen niet". Bijkomend voordeel van dit soort vogels is dat ze ook niet zo duur zijn en dus een minder aan trekkelijke prooi voor diefachti ge lieden vormen. Qua onder houd valt het met deze beestjes ook mee. Als alles klaar is en de volière weer 'bevogeld' hoeft er slechts één vogeloppasser de boel in de gaten te houden. Ook heeft een aantal vrijwilligers zich al als 'vogelwacht' gemeld, dus vogeldieven zijn gewaarschuwd. "Dat is nu zo leuk", juichen Jo chemse en Van Stigt (ruimtelijke ordening) in koor. "Toen er vlak na die diefstal sprake was van sluiting van de volière trok meteen een aantal buurtbewo ners en ook sponsors aan de bel". En daarmee wordt deze volière een gedeeltelijk door het be drijfsleven gesponsorde affaire. "Maar we kunnen er nog wel ge bruiken. Mijn nummer is 254199", maakt Jochemse zake lijk van de gelegenheid gebruik. Volière (2) Van Stigt en Jochemse zijn ook erg te spreken over het werkgele genheidsproject, waardoor de volière mede kan worden opge knapt. "In totaal werken nu zo'n 20 man in het kader van dit pro ject aan kleinschalige objecten zoals deze volière. Dingen waar je als gemeente anders niet aan toekomt, kunnen nu toch ter hand worden genomen. En voor de mensen is het een mooie gele genheid om wat ambachtelijke ervaring op te doen. Vandaag zijn ze bezig aan de volière, mor gen staan ze weer bij een wevers huisje in de Gortestraat of op'een flat in de Slaaghwijk. Al eerder zijn dit soort projecten van de grond gekomen en de mensen die daaraan hebben gewerkt zijn bijna allemaal meteen aan het vaste werk geraakt. Dat is toch eens aardig om te weten, na alle kritiek die er op werkgelegen heidsprojecten is geweest". Jochemse laat nog een teke ning van de volière zien: "Kijk, we houden de oude architectuur aan. De kooi is in 1938 ontwor- De volière in het Plantsoen wordt binnen anderhalve maand verbouwd in het kader van een werkgelegen heidsproject. Van de winter zullen er sijsjes en andere gevederde vriendjes, goed zichtbaar ook voor het klei ne publiek, zitten te twieten. (f0t0 Jan Holvast) pen door iemand van gemeente werken. Dat gebeurde toen nog naamloos, dus we weten niet wie de ontwerper is. En op de plek waar de rennen stonden, komen zitjes en wat groen. Ter voorko ming van diefstal komt er een flink stevig gaas in de volière te zitten. En het is natuurlijk leuk voor kinderen dat er 's winters nu niet meer van die platen tegen de kou achter het gaas zullen zit ten. Zomer en winter kan ieder een van de beestjes genieten. Het moet een beetje een kijkfeest worden, dat voor levendigheid zorgt". Over anderhalve maand is het onderkomen voor de ge vleugelde dieren klaar. Visitekaartje Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) is bezorgd om haar 'telefo nische visitekaartje'. Volgens woordvoerder J. Verduijn was uit verschillende 'signalen' ge bleken dat het daarmee slecht gesteld was. "We kregen te horen dat we nooit bereikbaar waren. Dat mensen in de cel vier kwart jes verbelden om eindelijk ie mand aan de telefoon te krijgen". Daarom liet het EBR een onder zoek doen door de firma Bell Check. De resultaten vielen echter al leszins mee. "Het bleek dat we in grote lijnen het zelfs ietsje pietsje beter deden dan het landelijk ge middelde. Dat neemt niet weg dat het voor verbetering vatbaar is", zegt Verduijn. Van de 65 keer dat Bell Check bijvoorbeeld de grote centrale belde, werd slechts één keer niet opgeno men. Wel bleek dat de wachttij den vaak aan de lange kant zijn. De bereikbaarheid van de doorkiesnummers is ook niet echt goed volgens het rapport van Bell Check. Verduijn kan be grijpen dat zoiets heel vervelend is. "De mensen bellen natuurlijk niet voor het weer, maar omdat er iets - vaak dringend - geregeld moet worden. In zo'n situatie raak je sowieso sneller geïrri teerd". Volgens Verduijn is als reactie op het rapport een beurtmelder geplaatst, zodat mensen weten dat ze even geduld moeten heb ben voordat ze opgenomen wor den. Organisatorisch zijn er nog geen oplossingen bedacht om beter bereikbaar te worden. Bin nenkort steken de mensen van het EBR de koppen bij elkaar voor het maken van een plan 'ge richt op het doel beter met ge bruikers om te gaan'. LEIDEN De anti-concep tiespreekuren voor Turkse en Marokkaanse vrouwen voorzien in een behoefte. Deze spreekuren hebben een lage drempel door de koppeling aan de spreekuren van de consultatiebureau's. De vrou wen kunnen, nadat zij met hun ba by op dit spreekuur zijn geweest, desgewenst meteen doorlopen naar het anticonceptiespreekuur. Dit is een van de conclusies van LIDESCO (Leiden Institute of De velopment Studies en Consultancy Services). Dit instituut, dat is ver bonden aan de Leidse universiteit, heeft van januari tot mei van dit jaar een onderzoek gedaan naar het functioneren van de anti-concep- tiespreekuren. Het onderzoek werd gefinancierd door het minis terie van WVC. Volgens LIDESCO is de aanwe zigheid van een vrouwelijke arts of verpleegkundige en een vrouwelij ke tolk bij de spreekuren van es sentieel belang. Duidelijk werd dat de cliënten tijdens de spreekuren ook spreken over lichamelijke klachten of sociale problemen. LEIDEN De Openbare Bibliotheek Leiden werkt voor de Kinderboe kenweek samen met de Stichting Leiden Museumstad. Van 12 tot 22 ok tober zijn tentoonstellingen ingericht in de filialen van de bibliotheek. In de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat heeft het Museum voor Natuurlijke Historie een tentoonstelling ingericht. In het filiaal Meren- wijk is dat gebeurd door De Lakenhal en in het Morskwartier door het Rijksmuseum voor Oudheden. In filiaal 't Spoortje aan de Bernhardkade is een expositie van het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie te zien en in de Stevenshof van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. In de afdeling van de biblioteek in Leiden Zuidwest heeft het Pijpenkabinet een tentoonstelling ingericht. Tijdens de kinderboekenweek kunnen de kinderen meedoen aan een speurtocht door een zestal Leidse musea en de centrale bibliotheek. In elk museum moeten door de deelnemers vragen worden opgelost waar boeken een rol in spelen. Bij deelname aan de speurtocht is de toegang tot de musea gratis. 55-plus In buurthuis Vogelvlucht naast de 5 Meihal wordt dinsdag 11 oktober voor 55-plussers gesproken over Indone sië. Dit in het kader van '55-plus inte ressant': eens per maand wordt door middel van dia's, video en gastspre kers een speciaal onderwerp onder de loep genomen. De bijeenkomst be gint om 10.00 uur Film 'Een maand later' is de film die op het programma staat voor de filmochtend voor vrouwen in buurthuis 't Spoortje op woensdag 12 oktober. Monique van de Ven en Renee Soutendijk ver tolken de rollen van twee vrouwen die een maand lang eikaars nogal tegen gestelde leven ruilen. Aanvang 9.30 Cursus In het Leids Volkshuis begint half ok tober de cursus 'Meer leren durven' voor mensen die het moeilijk vinden, contacten te leggen of drempelvrees hebben. In de cursus worden allerlei situaties geoefend met als doel meer zelfvertrouwen te krijgen. De bijeen komsten worden op de vrijdag van 9.15 tot 10.45 uur gehouden. Meer in formatie en opgeven bij Hilde Jansen, telefoon 149180. Peru Het echtpaar Vuyk, dat dat land op uit nodiging van het Humanistisch Insti tuut voor Ontwikkelingssamenwer king bezocht, spreekt zondag 9 okto ber over 'Peru, kleinschalige projec ten in het Andesgebergte'. De lezing, die gepaard gaat met kleurendia's, gaat over de levensomstandigheden van miljoenen Indianen op de kale An- des-hoogvlakte. Plaats van handeling is de grote zaal van het Vo'kshuis aan de Apothekersdijk, aanvang lezing 10.30 uur

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9