Bentsen gezien als winnaar tv-debat NATUURLIJK, UKUNT WEÊR'NMAANDJE WACHTEN... Quayle vergelijkt zich met John Kennedy Geef uw mensen in één dag een jaar voorsprong Ct> Bush wil geen extra tv-debat Regering van provincie in Joegoslavië treedt af Roemeense Ceausescu bezoekt Gorbatsj ov Felle discussie over perestrojka Kiesraad Israël wil uitsluitiiig Kach Honduras wil VN-troepen in grensstreek DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON - „Senator, u bent geen Jack Kennedy". Dat zei gisteren de Democrati sche beoogde vice-president Lloyd Bentsen tegen zijn Republikeinse opponent Dan Quayle, en daarmee scoorde hij de fraaiste goal van het vice-presidentiële tv-debat. Quayle had het aan zichzelf te wij ten. Voor de vierde keer sprekend over zijn kwalificaties voor het vice-presidentschap, zei hij: „Ik heb veel meer ervaring dan vele an deren die vice-president wilden worden. Ik heb evenveel ervaring als Jack Kennedy toen die presi dent wilde worden". Senator Bentsen keek hem aan, en antwoordde in koele, afgemeten zinnen: „Senator, ik heb onder Jack Kennedy gediend. Ik kende hem. Jack Kennedy was een vriend van me. Senator, u bent geen Jack Kennedy". De zaal, voor de helft gevuld door supporters van Bentsen en voor de andere helft door die van Quayle, barstte in een wild applaus uit. Quayle keek verslagen, en kon niet veel meer terugzeggen dan: „Dat was ongepast, senator". door Herik Dam Het eerste en enige tv-debat tus sen Bentsen en Quayle, dat in Omaha werd gehouden, was vooral voor Quayle van groot belang. Hij heeft een sterk negatieve reputatie. Met name zijn er onder de kiezers steeds veel twijfels geweest over zijn ervaring, zijn intelligentie en zijn rijpheid. Voor een deel bewees Quayle zichzelf tijdens het debat journalisten wel een dienst. Hij was duidelijk goed voorbereid, en gaf bijvoor beeld op het gebied van defensie, economie en milieubeheer ant woorden die zijn image als lichtge wicht moeten hebben afgezwakt. Quayle slaagde er verder in, een paar keer goed uit te halen naar presidentskandidaat Dukakis, die hij er onder meer van beschuldigde een belastingverhoger te zijn (in Amerika is dat een misdaad), een slecht milieubeheerder, en iemand die als president defensie zal uit kleden. Persoonlijke aanvallen op zijn directe opponent, de 67-jarige Bentsen, bleven vrijwel uit. Quayle trof echter doel toen hij de manier waarop Bentsen in het verleden campagnegeld bemachtigde (door ontbijten voor lobbyisten a raison van 10.000 dollar per couvert te ge ven), oprakelde. Maar de jonge senator wist niet goed raad met vragen over zijn kwalificaties. Di rect al de eerste vraag die hij kreeg te beantwoorden, ging hierover, en de 41-jarige Quayle kwam met een nauwelijks overtuigende reactie. Nog moeilijker werd het voor hem, toen hem werd gevraagd wat zijn eerste acties zouden zijn, als een president Bush iets ernstigs zou overkomen, en hij het roer in handen zou krijgen. Quayle: „Ik zou allereerst een gebed zeggen. Voor mijzelf, en voor het land dat ik op het punt zou staan te leiden. Dan zou ik de mensen van de presi dent bijeenroepen, en praten". Meer wist Quayle niet te ?eggen, en hij begon weer met zijn al eerder uitgesproken tekst dat leeftijd al leen niet doorslaggevend moet zijn bij het beoordelen van iemands ge schiktheid voor het vice-president schap, maar ook ervaring. Voor het panel vragenstellende het antwoord on voldoende. Quayle werd nog twee keer daarna gevraagd naar zijn eer ste acties als hij president zou wor den, en ook die twee keer wist hij geen raad met de vraag. „Ik zou met het kabinet praten, want die zou ik inmiddels bij de voornamen kennen", zei hij op een gegeven moment zelfs. Bentsen had van zijn kant moei te met het beantwoorden van vra gen over 2ijn 10.000 dollar ontbij ten, een praktijk overigens waar mee hij snel nadat het in de publici teit kwam, stopte. Bentsen scoor- ADVERTENTIE 'Geen vergunning moord voor CIA' WASHINGTON (AP) - Het Witte Huis heeft gisteren ontkend dat president Reagan ooit documenten heeft getekend waardoor CIA- agenten toestemming kregen moorden te plegen om terrorisme te bestrijden. Woordvoerder Mar- lin Fitzwater zei dat een dergelijke toestemming in strijd zou zijn met het door Reagan zelf getekende verbod op politieke moorden door overheidsdiensten. Dat verbod stamt uit december 1981. Gisteren meldde de Washington Post dat Reagan zowel in 1984 als in 1985 vergaande bevoegdheden aan CIA-agenten had gegeven, die volgens sommigen zouden neerko men op een "moordvergunning". Buitenland kort Guatemala In Noord-Guatemala zijn de li chamen ontdekt van negen men sen, die vorige week waren ont voerd. De lichamen vertoonden sporen van marteling en schotwon den. Het parlement eiste een spoedzitting met de Guatemalaan- se parlementscommissie voor mensenrechten en het maand opgerichte bureau ter be scherming efficiency beurs Onder auspiciën van NIFKK 6 t/m 14 oktober dagelijks van 10-18 uur dinsdag 11 okt. van 10-21 uur; vrijdag 14 okt. van 10-16 uur; zaterdag en zondag gesloten. AMSTERDAM ral Gratis pendeldienst, volg borden P RAI de, toen hij het rooskleurige plaatje dat de Republikeinen momenteel de kiezers voorhouden (lage werk loosheid, lage inflatie, lage rente) becommentarieerde met: „Dat zou ik ook kunnen als ik elk jaar 200 miljard dollar aan ongedekte cheques mag uitgeven. De huidige regering heeft onze nationale schuld in acht jaar verdubbeld". Als debater won Bentsen. Maar aan de andere kant waren de ver wachtingen over Quayle zo laag, dat hij alleen maar erop vooruit kon gaan. Quayle maakte verder geen echte grote fouten, zoals hij de afgelopen weken vele malen op campagnetochten heeft gemaakt. Voor George Bush was dat genoeg. Hij noemde het optreden van Quayle voor de tv-camera's gister avond: „Groots, overtuigend, ze ker. Dit was een prima avond voor ons". Greenpeace hindert Zweeds afvalschip EMDEN (ANP/AP) - Activisten van Greenpeace hebben in gister nacht een Zweeds afvalschip ge hinderd, dat in de haven van het Westduitse Emden reactorstaven uit kerncentrales in de Bondsrepu bliek wilde laden. Daarbij is onder de Greenpeace-mensen één ge wonde gevallen, zo heeft de milieu groep meegedeeld. De Sigyn, een 90 meter lang schip, is vandaag tegen 8 uur met haar radio-actieve vracht richting Zweden vertrokken. Daar worden de reactorstaven voorlopig op land opgeslagen, omdat de Bondsrepu bliek niet over de mogelijkheden beschikt om het uiterst radio-actie ve materiaal te verwerken. De milieu-organisatie sprak in een eerste reactie in Hamburg van 'bruut optreden' van de beman ning, die met volle kracht op de bo ten zou zijn afgestoomd. Voor het transport van de reactorstaven is afgelopen week een vergunning af gegeven door de bevoegde federale autoriteiten in Braunschweig. WASHINGTON (AP) - De Republi keinse presidentskandidaat in de VS, George Bush, heeft gisteren een uitnodiging van de omroep- maatschappij ABC afgeslagen om met zijn Democratische rivaal Mi chael Dukakis in een televisiepro gramma te verschijnen voor een 'open discussie'. Dukakis nam de uitnodiging wel aan. Een woord voerder van Dukakis zei gisteren dat men het een prachtige gelegen heid had gevonden om het Ameri kaanse volk een keer te verlossen van alle zorgvuldig geregisseerde verkiezingspropaganda. Een woordvoerder van de campagne van Bush zei dat Bush liever op verkiezingstoernee gaat "om zijn boodschap direct bij de kiezers te brengen". Betoging in Vojvodina Politiemensen staan bij de kist waarin de 8-jarige Denis Mook uit Bremen dertien dagen lang werd vastgehouden. (foto ANP) BREMEN (AP) - Na dertien da gen door een ontvoerder geboeid en gekneveld in een kist te zijn vastgehouden is Denis Mook uit Bremen gisteren behouden bij zijn moeder teruggekeerd. Het kind, dat op 22 september werd ontvoerd toen hij uit school kwam, is tijdens zijn gevangen schap acht jaar geworden. De jongen werd gisteren door politie-agenten bevrijd uit zijn benarde verblijfplaats op een va kantiecomplex in de Eifel. Even tevoren had de politie de ont voerder gegrepen, een 23-jarige man uit Soest bij het Ruhrge- bied, nadat deze één miljoen mark losgeld in ontvangst had genomen. Denis, de zoon van een alleen staande moeder, is ongedeerd gebleven. Of hij blijvende psy chische schade heeft opgelopen van zijn avontuur moet echter nog blijken, zei de politiechef van Bremen. Naar het zich laat aanzien heeft de ontvoerder, die eerder een voorwaardelijke straf had gekregen wegens afpersing, alleen gehandeld. BUDAPEST (GPD) - De top van de Joegoslavische Communisti sche Partij is gisteravond laat in spoedzitting bijeengekomen nadat meer dan honderdduizend demon stranten het partijhoofdkwartier van de autonome provincie Vojvo dina belegerden en het aftreden van de communistische leiders daar eisten. Een politiemacht van meer dan duizend man verhinder de pogingen om het partijkantoor in de provinciale hoofdstad Novi Sad te bestormen. De gemoederen kalmeerden enigszins nadat na mens de partijleiding werd vei klaard dat gehoor zou worden ge geven aan de eis van de demon stranten als de landelijke partijtop daarmee zou instemmen. De demonstranten keerden zich tegen de provinciale partijleiding, omdat deze weigert toe te geven aan het streven van de Servische autoriteiten meer macht over de autonome provincies Vojvodina en Kosovo te verkrijgen. Al maanden lang zijn er massale demonstraties van Serven tegen discriminatie van de Servische minderheid in Koso vo, waar de meerderheid van de be volking van Albanese afkomst is. Die protestbeweging wordt ge steund door de partijleiding in Ser vië, de grootste republiek van de Joegoslavische federatie. Dit heeft tot grote spanningen in de top van de landelijke communistische par tij geleid. De Servische partijleider Milosevic wordt ervan beschul digd de etnische spanningen in Ko sovo te misbruiken voor eigen poli tieke doeleinden. Afgelopen week einde leidde dit tot het vertrek van de uit Vojvodina afkomstige Kr- unic uit het politbureau, het dage lijks bestuur van de partij. Een week eerder stapte een Sloweense afgevaardigde uit de landelijke partijtop, net als Krunic uit protest tegen het optreden van Milosevic. De bevolking van Vojvodina, in meerderheid Serven, steunt de Servische partijleider. De betogers in Novi Sad scholden de partijlei ders van Vojvodina gisteravond uit voor 'dieven' en 'verraders van de Servische zaak'. Zij kondigden aan het hun belegering van het partij- hoofdkwartier pas te zullen opge ven wanneer het aftreden van de MOSKOU (AP/Rtr) - Sovjet-presi dent Gorbatsjov heeft gisteren zijn gast, de Roemeense leider Ceause scu, fijntjes te verstaan gegeven dat diens eigenzinnige beleid het socialisme en het gehele Oostblok in diskrediet dreigt te brengen. In een kennelijk nogal vinnige woordenwisseling die uitgebreid door het persbureau Tass werd doorgegeven, voerde Gorbatsjov aan dat het welslagen van het soci alisme in een bepaald land ten goe de komt van het gehele socialisti sche blok, "maar een mislukking kan, helaas, ook een gemeenschap pelijke terugslag zijn". Ceausescu prees in zijn reactie de tradities van samenwerking en revolutionaire solidariteit tussen Roemenië en de Sovjetunie. Hij be klemtoonde evenwel dat Roeme nië het recht heeft een eigen poli tieke koers uit te zetten. "Men dient altijd in gedachten te houden dat het revolutionaire proces zich in ieder land in andere omstandig heden voltrekt," aldus Ceausescu. Gorbatsjov en Ceausescu voer- TEL AVIV - Het heeft er alle schijn van dat binnenkort de deur van het Israëlische parlement (Knesset) wordt gesloten voor- de Kach-be- weging. Niet omdat men een ne derlaag verwacht tijdens de verkie zingen van 1 november - in de pei lingen staat de partij op winst - maar door een besluit van het Is raëlische Hooggerechtshof. Als het Hof 2ijn fiat geeft aan de gisteren gedane uitspraak van de Centrale Kiesraad zal rabbijn Meir Kahane niet in de Knesset kunnen terugke- door Ad Bloemendaal als de staat van het joodse volk; af wijzing van het democratisch ka rakter van de staat; opwekking tot Het besluit van de raad kwam niet onverwachts. Hetzelfde gezel schap, bestaande uit politici van al le partijen, heeft ook vier jaar gele- vorige den geprobeerd zich te verlossen ter be- van de radicale rabbijn. Vergeefs, de burgers (Sipro- want Kahane ging in beroep. De rechters waren het er over eens dat Kach racistisch en anti-democra tisch was. Maar de meerderheid meende, op grond van de toen be- partij u u n als hoofdstad Algiers. Getuigen meld- deze zich richtte tegen het bestaan De Centrale Kiesraad besloot gisteren in grote meerderheid Kach te weren op grond van de der de clausule. Alle voorstanders had den zo hun eigen motieven. Meri- dor (Likud): "Voor Kahane zijn er twee soorten burgers. De ene oezit rechten en de andere verdient niet meer dan een vernederende beje gening door de staat." Sasson (libe rale Centrumpartij): "Het is on duldbaar dat een nazi-ideologie een plaats heeft binnen de Israëli sche samenleving." Unger van de socialistische Mapam vergeleek bepaalde wetsvoorstellen van Kahane met met de Neurenbergse rassenwetten uit de nazi-tijd. En Ramon (Arbeiderspartij) waar schuwde tegen een lichtvaardige opvatten van de bedreiging die Kahane vormt. "Ook de ci). Algerije Groepen losgeslagen jongeren den dat de politie zich afzijdig hield. De jongeren demonstreer den tegen de hoge prijzen. Polen De Poolse autoriteiten hebben voor het eerst sinds de oorlog een onafhankelijk politiek genoot schap, Dziekania, erkend. Het ge nootschap, dat zich ten doel stelt de discussie over economische en politieke problemen te bevorde ren, werd r^eds vier jaar stilzwij- y« Israël als joodse staat. En daar van kon niemand de organisatie van Kahane betichten. Met het oog op de toekomst deed het Hof in 1984 het parlement de aanbeveling wetgeving aan te ne men die de kwalificatie van kies lijsten beter zou regelen. En een jaar later aanvaardde de Knesset inderdaad een wet, waarin drie re denen worden genoemd die partij en diskwalificeren voor deelname de verkiezingsstrijd: afwijzing als een marginale groep begon nen", zei hij, "en de terminologie van Kahane is identiek aan die van de nazi's." De advocaat Cohen, derde op de Kach-lijst, verdedigde zijn partij te gen de aantijgingen van de leden van de Kiesraad. Volgens hem be staan er geen algemeen aanvaarde definities van democratie of racis me. Hij ontkende dat de houding van Kach tegenover Israëlische Arabieren racistisch is. De woorden van Cohen ten spijt kan men moeilijk volhouden dat een partij als Kach, die ooit een wetsvoorstel indiende dat seksueel verkeer tussen joden en niet-joden verbiedt, niet racistisch is. Daarom verwachten de leden van de Kies raad dat het Hooggerechtshof hun besluit overeind zal houden. Het Hof kan nu, anders dan in 1984, een beslissing tegen Kahane baseren op een wet. Toch staat de uitspraak nog niet vast. Het is mogelijk, zij het niet waarschijnlijk, dat een meerder heid van het Hof van mening is dat het niet voldoende is een kieslijst racistisch of anti-democratisch te verklaren. Die meerderheid zou dan de uitspraak volgen die rechter Barak deed in 1984. Barak meende toen dat ook moest vaststaan, wet geving of niet, dat de partij in kwes tie via deelname aan de verkiezin gen een goede kans zou maken haar politieke doeleinden te berei ken. Kach voldeed gelukkig niet aan dat criterium. Voor het moment heeft het voor uitzicht op uitsluiting van Kach van de verkiezingscampagne vrij wel algemeen voldoening gewekt, maar de toekomst biedt reden voor ongerustheid. Hoe zal de Kach-be- weging zich gaan ontwikkelen als de leden weten dat terugkeer in het den het woord tijdens een lunch- bijeenkomst in het Kremlin. Ceau sescu arriveerde dinsdag in Mos kou in gezelschap van zijn vrouw Elena. Het is bekend dat Ceauses cu niet veel moet hebben van Gor- batsjovs perestrojka en glasnost, zaken die hij in eigen land weinig kan gebruiken. De Roemeense leider wekte een storm van protest in Hongarije en elders door zijn plan om 7.000 dor pen in Transsylvanië met de grond gelijk te maken ten behoeve van grootscheepse industrialisering. Ook is Roemenië herhaaldelijk de les gelezen vanwege vertragingen die in verband met de mensenrech ten door Bukarest zijn veroorzaakt bij de totstandkoming van het slot document van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa. Gorbatsjov bracht in mei 1987 een bezoek aan Roemenië. Hij had toen indirect kritiek op de persoon lijkheidscultus rond Ceausescu en op de 'vriendjespolitiek' die de Roemeense leider niet vreemd is. Roemenië heeft al jaren te kam pen met ernstige voedsel- en ener gietekorten, die het voor veel van de 25 miljoen Roemenen moeilijk moet maken geloof te hechten aan de zegeningen van het socialisti sche bewind. Ceausescu moest maandag in een toespraak erken nen dat de Roemeense industrie er niet in is geslaagd de voor dit jaar gestelde exportquota te halen. Gor batsjov heeft in het verleden kwali teitsverbetering geeist van de goe deren die Roemenië uitvoert. Intussen heeft de nieuwe man verantwoordelijk voor ideologie in de Sovjetunie, Medvedev, een ge detailleerd programma voor radi cale economische en politieke her vormingen bekendgemaakt. In een toespraak die door het partijblad Pravda werd gepubliceerd ver wierp Medvedev zonder omwegen de stelling van zijn voorganger Li- gatsjov dat bepaalde aspecten van de perestrojka-campagne van Gor batsjov de socialistische principes ondermijnen. Medvedev riep onder meer op tot "een nieuw begrip van socialisme". Daarbij is "de wet van vraag en aanbod een essentiële voorwaarde voor effectief economisch manage ment". Het nieuwe hoofd van de commissie voor ideologische za ken in het Politburo verklaarde ook dat verschillende soorten soci alisme in communistische landen "ons allen verrijken". Medvedev zei dat de economische en sociale gebruiken in Westerse landen nut tige lessen kunnen bevatten voor Sovjetrussische hervormers. partijleiding een feit was en Milo sevic naar Novi Sad zou komen om de betogers toe te spreken. De Ser vische partijleider, die hard op weg lijkt op de golf van nationalistisch protest de nieuwe sterke man van Joegoslavië te worden, zou dit al hebben toegezegd. Ook in Belgrado, hoofdstad van de republiek Servië en op enkele plaatsen in Kosovo waren er gister avond demonstraties ten gunste van Milosevic. In de partijtop be staan echter grote reserves ten op zichte van de Servische partijlei der, vooral vanuit de republieken Slowenië en Kroatië, die Servische dominantie over de landspolitiek NEW YORK (IPS) - De Hondurese regering heeft Perez de Cuellar, de secretaris-generaal van de VN, gis teren om een internationale vre desmacht gevraagd. De VN-troe pen zouden in de grensstreek moe ten patrouilleren om te voorkomen dat rebellen uit El Salvador en Ni caragua het land binnenglippen. Het verzoek werd gisteren ge daan door de Hondurese minister van buitenlandse zaken, Carlos Lo pez, in zijn toespraak tot de 43ste zitting van de Algemene Vergade ring van de VN in New York. Aan de vredesmacht zouden onder meer Canada, Westduitsland en Spanje moeten deelnemen. Lopez maakte duidelijk dat zijn land er niets voor voelt om Nicara guaanse Contra's die nu zijn uitge vochten te huisvesten. De rebellen moeten zijns inziens naar Costa Ri ca of Guatemala, twee landen die zich neutraal hebben verklaard in de conflicten. Volgens het Amerikaanse dag blad „The New York Times" heeft president Reagan van de VS per soonlijk zijn ambtgenoot Jose Az- cona toegezegd dat de Contra's die nu in Honduras verblijven in de Verenigde Staten welkom zijn. Volgens de krant had Honduras om hun opname gevraagd. De afgelopen maanden trokken 11.000 anti-Sandinistische verzets strijders en hun gezinnen naar Honduras op zoek naar voedsel en medische verzorging. Een deel van hen verblijft in kampen die de VN- Hoge Commissaris voor Vluchte lingen heeft ingericht. Anderen lo geren bij vrienden of familie in Honduras. Kurden vrijwillig terug naar Iraq HABUR (AP) - Ongeveer 1.000 Iruakse Kurden zijn gisteren vrij willig naar Iraq teruggekeerd, twee maanden nadat zij naar Turkije wa ren uitgeweken, op de vlucht voor gifgasaanvallen van het Iraakse le ger. De 966 Kurden. die deel uit maakten van een totaal van 60.000 vluchtelingen die in augustus in tentenkampen in het zuidoosten van Turkije werden onderge bracht, werden gisteren vanuit een dergelijk kamp in Yuksekova in bussen en vrachtauto's overge bracht naar een grenspost in Ha- bur, en vandaar via een brug over de rivier de Tigris naar Iraq. ADVERTENTIE O Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje king volgende week woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5