I LD 'Ik kijk er met kromme tenen naar' fm- vi'ite 2fek weestöc. zestien nachten ^eool fóiku en op deftie èeptembd/- b&owrien dr/e oftotxy tt vieretuy De nare bijsmaak van Seoul Jan Ligthart als Merijntje Gijzen weer op tv Ja of nee? achtergrond DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 PAGINA 21 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-161442 De Chileense dictator Pinochet heeft waarschijnlijk het refe rendum verloren. De voorlopi ge peilingen wijzen uit dat een meerderheid van het Chileense volk Nee heeft gezegd tegen Pinochet. Gisteren mochten de Chilenen zich uitspreken voor of tegen hun huidige leider, ge neraal Pinochet. Dictator Pinochet gaf vol zelfvertrouwen zijn volk de kans Ja of Nee te stemmen in i referendum (volksstem ming) over zijn toekomst. Als de meerderheid van de 7,4 mil joen geregistreerde kiezers Ja stemmen, zou Pinochet tot 1997 president blijven. Was het antwoord Nee, dan zouden er volgend jaar open verkiezingen volgen, waaraan Pinochet als een van de kandidaten zou meedoen. Het gerucht deed al dagen de ronde dat Pinochet deze keer, t vijftien jaar, de volksstem ming ging verliezen. Dat lag ei genlijk niet in zijn bedoeling. Pinochet stelde het referen dum voor om de Chilenen te la ten zien dat het helemaal niet slecht met de democratie as gesteld. Zelfs de oppositie >u de kans krijgen via televi- e-uitzendingen van een kwartier haar stem te laten ho- Op die manier dacht de dictator het volk weer voor zich Generaal Pinochet greep op 11 september 1973 met behulp i de opperbevelhebbers van het leger, de marine en de luchtmacht de macht. De in 1970 gekozen en populaire (marxistische) president, Sal vador Allende, verloor daarbij het leven. Volgens de officiële sie pleegde hij zelfmoord. Anderen zeiden dat hij werd vermoord. De staatsgreep van Pinochet betekende het einde van het socialisme in Chili. De dagen daarop werden de zwartste bladzijden uit de Chileense ge schiedenis. Vele aanhangers Allende werden gevangen genomen, gemarteld en om het leven gebracht. De politieke omwenteling an Chili ging niet zonder ver zet van de aanhangers van pre sident Allende. Volgens een apport van de mensenrechten- organisatie Amnesty Interna tional werden er in 1973 tussen 11 september en 29 oktober 15.000 mensen gevangen geno men. Een groot deel daarvan werd gedood of verdween. Het referendum had dan ook bij ve le Chilenen een nare bijsmaak. Ze geloofden niet meer in de mooie woorden van de dictator. Want hoe kan iemand die het beste met zijn volk voor heeft, mensen laten oppakken die er anders over denken? De laatste dagen deden ech ter geruchten de ronde dat het referendum mogelijk zou wor den afgelast als gevolg van 'ge weld'. Dat geweld werd vol gens de oppositie echter door het leger uitgelokt. Bij vele mensen werden de identiteits pasjes door het leger afgepakt, waardoor zij niet konden stem men - want zonder identiteits pasje mag dat niet. Gister avond viel de stroom uit in de hoofdstad Santiago en werden ook bomontploffingen gemeld. Op die" manier probeerden Pi- nochetgezinden de angst erin te houden. Om de sympathisanten niet tot meer 'sabotage-acties' uit te nodigen, riep het Commando van Nee - de zestien Chileense oppositiepartijen samen - de mensen op direct na het stem men naar huis te gaan en vooral niet te demonstreren. Het refe rendum verliep over het alge meen rustig, hoewel velen uren in de rij moesten staan om hun stem uit te brengen. Vanochtend werd bekend dat ongeveer 55 procent van de Chilenen Nee had gestemd. Het zelfvertrouwen van de opposi tie is niet geschaad. Het wor den spannende dagen voor Chi li, maar ook voor de democratie van het land. Hebben de men sen, die de dictatuur zat zijn, tegen Pinochet durven stem men of is hun wil en moed ge broken? De komende dagen wordt de officiële uitslag be kend. Dan wordt duidelijk of Chili in het vervolg zelf zijn president kan kiezen of het nog een aantal jaren met de dicta tor moet doen. MARJOLIJN IN 'T HOUT TILBURG - "De zenuwen gie ren door mijn keel als ik mezelf als Merijntje Gijzen zie. Angst, voor de dingen die ik fout doe. Laatst heb ik tien minuten van de serie gezien tijdens een Kees van Iersel-dag, de regis seur van Merijntje Gijzen. Toen viel het me op dat er goed geacteerd werd, behalve door mij. Ik zat met het zweet in mijn handen". door Kees Buijsen Jan Ligthart. vijftien jaar nadat hij de hoofdrol speelde in de se rie Merijntje Gijzen naar het boek van de schrijver A.M. de Jong. Als tienjarige werd Ligt hart gekozen uit zo'n tweehon derd andere kinderen uit West- Brabant. Het blonde manneke uit Steenbergen vertederde tele visiekijkend Nederland op een manier waarop 'bruun boon'n- Bartje' jaloers mocht zijn. Vanaf zondagmiddag zendt de Vara de serie voor de derde keer uit. "Ik geef er niets om wat an dere mensen over mijn rol den ken. Als ik er naar kijk, is het met kromme tenen. Ik vind het ook bedenkelijk hoor als mensen zichzelf graag terugzien. Dat is narcistisch en daar hou ik niet van," aldus de 26-jarige Jan Ligt hart, nu journalist bij de regiona le krant Het Nieuwsblad in Til burg. "Als kind vond ik het prachtig. Ik had anderhalf jaar vakantie, hoefde niet naar school," grijnst hij. "Het was een leuke tijd met leuke mensen. Achteraf gezien was ik een nuchter ventje. Nou ja. misschien is het moeilijk om dat nu zo te stellen. Ik zat toen tussen het kind- en puber-zijn in. Sommige delen heb ik intens be leefd, andere niet. Iets wat me nog heel sterk bij staat was de eerste repetitie. En de screentest in Hilversum met Leo Beyers, die de Kruik speelde. Een fijne vent. Die test vond ik trouwens helemaal niet goed gaan. Ik snap niet dat ik daarop ben uitgeko- Bloedhekel Van haat of nijd van de andere medespelers omdat hij de hoofd rol had, heeft Jan niets gemerkt. "Dat was er volgens mij niet. En als het wel zo was dan heb ik het niet gezien. Ik was een kind, dan heb je dat toch niet in de gaten". Volgens Jan denken veel men sen dat hij een bloedhekel heeft aan zijn Merijntje Gijzenperiode. "Ze vragen me als ze het van ie mand hebben gehoord: 'Goh, ben je Merijntje geweest?' En ik zeg dan. 'Jéé...' op een toon van: Jezus, ik heb het al zo vaak ver teld. Uit jezelf ga je dat niet iede re keer herhalen, het is voorbij. Och, je doet het toch nooit goed, of je er nou veel of weinig over vertelt. Andere mensen worden toch ook niet constant op gewe zen wat ze deden toen ze tien, elf jaar waren? Ik heb er geen enke le nare ervaring opgedaan of ver velende gedachte bij maar het is vijftien jaar geleden! Ik praat toch ook niet constant over mijn vakantie van 1977". Hij geeft grif toe dat hij er ook naar zou vragen in een omge keerde situatie. "Ik zelf heb er al leen geen behoefte meer aan. Het is niet zo dat ik er van baal als ik er iets over moet vertellen, dat niet. Net als nu, ik ben zelf jour nalist en ik weet uitjournalistiek Jan Ligthart op de plaats waar een deel van de Merijntje Gijz\ bij het Westbrabantse Steenbergen. Kitty Janssen en Jan Ligthart als tien jaar geleden. oogpunt is het een verhaal want de serie komt weer op tv. Dus voor de dagbladen ben ik inte ressant. Maar voor wie verder in godsnaam," lacht hij. "Als ze dan weten dat ik Me rijntje heb gespeeld dan is de vol gende vraag: wat heb je er mee verdiend? Een videorecorder en twaalf banden. Dat had toen geen mens, een video. Geld kreeg ik niet want een kind mag niet op de loonlijst. Naderhand heb ik gigantisch veel aanbiedin gen gehad. Mijn ouders schiftten eerst en wat ik leuk vond, mocht ik doen. ik weet niet of ik het zo goed zou kunnen doen als ik zelf lllllllil een zoon of dochter zou hebben. Wat ik nog weet is dat ik een keer iets bij een wielerronde heb ge daan en iets met gehandicapte kinderen, ik. dacht voor de A.M. de Jongstichting. Gó, verder zou ik het echt niet meer weten". "Heb ik ook nog eens ooit een modeshow gepresenteerd? Daar weet ik echt niets meer van. Ik heb wel een geheugen als een zeef, zeg". Voordelen Andere voordelen heeft hij niet aan zijn rol gehad, vindt hij. "Er wordt tegen mij gezegd: jij De Olympische Spelen van Seoul zijn alweer verleden tijd. Hoe mooi ze in sportief opzicht ook waren, voor menigeen hadden ze toch een nare bijsmaak. Want ook in de nabeschouwingen over schaduwde het dopingschandaal waarbij de snelste man ter we reld. de Canadees Ben Johnson betrokken raakte, de sportieve hoogstandjes. Los van de schuldvraag -heeft Ben zelf gebruikt of is hij slacht offer geworden van kwalijke praktijken- is het de vraag hoe erg het is als sportmensen hun toevlucht nemen tot hulpmidde len. Doping is slecht voor de ge zondheid van de atleten, werpen tegenstanders op. Dat klopte maar dat geldt evenzeer voor de zware, dikwijls eenzijdige trai ning die topsporters ondergaan. Daartegen heeft vrijwel nie mand bezwaar, maar tegen do ping wel. Een ander argument tegen het gebruik van doping komt voort uit het wezen van de sport. 'Fair play', gelijke kansen voor ieder een, staat hoog in het vaandel bij sportbeoefening, maar doping zou concurrentievervalsend kun nen zijn. Dat klopt: de één wordt toevallig wel, de ander niet ge controleerd en gepakt, tenzij do- pinggebruik wordt vrijgegeven. Dan kan iedereen het tot zich ne men, als hij daarvoor geld en (eventueel) zijn gezondheid over heeft. Dit klinkt allemaal heel zwart wit. Van Ben Johnson is bekend dat hij kapitalen uitgeeft aan zijn medische staf, de doktoren die hem omringen en hem in staat stellen zijn topprestaties te leveren. Als zijn artsen hun be roep serieus opvatten mag je aannemen dat ze het beste met hun gezonde 'patient' voor heb ben en hem geen schadelijke stof fen toedienen. Ook na zijn loop baan hoeft hij zich dan over zijn gezondheid weinig zorgen te ma ken. Het is daarom wel heel zuur voor een atleet als Johnson dat hij ondanks de intensieve bege leiding die hij geniet zo voor schut gaat bij de dopingcontrole, voor het oog van de hele wereld. Dat komt omdat hij middelen tot zich heeft genomen die voorko men op de 'verboden lijst'. Na tuurlijk had hij (hadden zijn art sen) moeten weten dat wat hij deed niet mocht, maar toch is het jammer dat zijn topprestatie op zo'n manier de nek wordt omge draaid. Want stel je voor dat Johnson zijn medicamenten in overleg met de officiële instanties had ge nomen, dan had geen haan ge kraaid naar zijn 'illegale' hande ling, waarvoor hij nu als ware hij een misdadiger te kijk is ge zet. Dan had niemand een vieze smaak in zijn mond gehad over de voortreffelijke 9,79 seconden die 'Big Ben' voor 100 meter heel hard lopen nodig had. Want daarvoor kwamen al die sport liefhebbers toch hun bed uit, op die gedenkwaardige zaterdag ochtend: voor topsport, niet voor de sensatie van een op doping be trapte wereldrecordhouder. Misschien komt het er nog eens van dat het dopingbeleid libera ler wordt. De sportwereld zelf zit er op te wachten, hoewel er ook een stroming voor een hardere aanpak van het dopingprobleem is. Nog betere controles en stren gere straffen zouden doping de (sport)wereld uit moeten helpen. Afgezien van de enorme kosten en moeite die dat met zich mee brengt (ook tijdens trainingen zou dan regelmatig moeten wor den gecontroleerd) zou dat de ge zondheid van topsporters meer in gevaar kunnen brengen dan het verantwoord gebruik van be paalde middelen die nu nog do ping worden genoemd. Toppres taties kunnen nu eenmaal alleen maar met een topbegeleiding worden geleverd. Het is maar waarvoor je kiest. Als sport weer helemaal puur na tuur moet worden beoefend, dan krijg je weer atleten op blote voe ten die op basis van een appel en een ei presteren. Die kunnen ech ter nooit en te nimmer de 100 me ter in 9,79 afraffelen of de mara thon in 2 uur en 6 minuten vol tooien. En daarvoor komt het pu bliek massaal zijn bed uit. Daar voor investeren adverteerders miljoenen guldens in sportevene menten. Daardoor is het mogelijk dat de Spelen van Seoul nog winstgevender waren dan die in 1984 van Los Angeles. Wat gaat er nu na deze ge ruchtmakende dopingaffaire ge beurenWaarschijnlijk blijft al les ongeveer zoals het was en proeft de echte sportliefhebber af en toe weer een nare bijsmaak als hij lekker van topsport wil genie- TIM BROUWER DE KONING 2 werd opgenomen: het Benedensas kunt toch wel als journalist in Hilversum binnen komen, jij weet de weg. Maar ik ben Jan Ligthart en niet Merijntje Gijzen. Ik wil niet teren op oude roem. En dan Hilversum, die kringen, jak. Met de medespelers heb ik geen contact meer. Na Merijntje Gijzen heb ik nog een keer audi tie gedaan. Voor de rol van Keetje Tippel's broertje. Dat werd ik niet. Ik geloof dat ik er te gezond uitzag," gnuift hij. Jantje Ligthart moest na de opnames weer gewoon naar school in Steenbergen. "Ik had ook niet de ambitie om er verder te gaan als acteur. Ik ben blij dat ik mijn 'papieren' op zak heb". De enige keer dat hij gebruik maakte van zijn oude rol was voor een afstudeerproject aan de Academie voor de Journalistiek; een televisie-portret van de actri ce José Ruiter. "Die speelde de vrouw van een schrijver. Ze was een soort van lieve fee, daar was ik verliefd op". "O ja, weet je wat ze me nou al lemaal gaan vragen: als er een vervolg zou komen, speel jij het dan weer. Want niet alle delen van De Jong zijn verfilmd. Nou ben ik in de leeftijd die Merijntje heeft in de rest van de boeken. Daar denk ik niet eens over na. Ik ben niet zo'n als-als-mens". Is hij in de gelegenheid, dan zal Ligthart wel naar de herhalingen kijken. "Vooral omdat ik dan weer vragen krijg van mensen. En dan vind ik het lullig als ze het over iets hebben waar ik geen fluit van af weet. Ik heb nou een maal een slecht geheugen. Maar heb ik iets leukers te doen, dan blijf ik er niet voor thuis. De eer ste aflevering zal ik wel niet zien ik heb bij mijn krant weekend dienst. De herhaling zal wel een feest van herkenning worden. Mooi gezegd hè. Een feest van herkenning. Niet omdat ik mij zelf zo geweldig vind maar om dat ik me dan weer dingen herin ner. Zo van: och, ja op die dag sneeuwde het, dat was daar en daar. Als ik mezelf zo graag zou zien dan kon ik toch constant die videobanden afspelen. Dat doe ik nooit. Net zo min kijk ik nog in de plakboeken met artikelen over Merijntje. Dat is mooi voor als ik zestig ben". Childhelp USA, de grootste Amerikaanse stichting die zich met de bestrijding van kinder mishandeling bezighoudt, heeft een nieuw instituut in het leven geroepen: het 'Michael Jackson International Institute for Re search on Child Abuse'. Michael Jackson heeft laten weten dat hij van plan is de opbrengst van zijn optreden in Los Angeles op 22 november aan deze stichting te schenken. De Europese tour van Michael Jackson zit er op. De 41 concer ten in 29 steden trokken bij el kaar drie miljoen fans. Van Bruce Springsteen is in Amerika een e.p. verschenen met vier live-nummers: 'Chimes of freedom', 'Tougher than the rest', 'Be true' en de akoestische versie van 'Born to run'. De op brengst hiervan gaat naar Am nesty International. Springsteen doet mee aan de Amnesty-tour die op 2 septem ber begon en 15 oktober eindigt in het River Plate stadion in Buenos Aires. De registratie van dit slotconcert wordt 10 decem ber wereldwijd op televisie uit gezonden. De rap-groep Public Enemy heeft tijdens haar Amerikaanse tournee in elke plaats waar werd opgetreden de nabij gelegen ge vangenissen bezocht. 'It takes a nation to hold us back', de lp van Public Enemy, is in Amerika met goud bekroond. Op 13 oktober treedt de groep op, samen met onder anderen Run DMC, in de Edenhal in Amsterdam. Van Santana is onlangs het album 'Viva Santana' versche nen. Een overzicht van wat de groep de afgelopen twintig jaar gedaan heeft is vastgelegd op drie lp's (of 2 cd's). Naast alle hits staan op de plaat elf niet eerder op vinyl verschenen, bijzondere nummers. Bij Warmunda-ROAC (2-3) was in tegenstelling tot de meeste andere wedstrijden nauwelijks sprake van klasseverschil. Wel sprong het ver schil in lengte van de spelers- soms duidelijk in het oog. ten. Voor het eerst hebben C-junio- ren gevoetbald in het kader van de Leidsch Dagblad-Cup. Opval lend ziijn vooral de hoge scores (116 doelpunten in 13 wedstrij den) die in de eerste ronde van af gelopen zaterdag konden wor den opgetekend. Niet alleen de 18-1 overwinning van Ter Leede op Stompwijkse Boys. maar ook 'korfbaluitslagen' als 8-4 (Al- phen-KRV) en 12-2 (Rijnsburgse Boys-Teylingen) springen in het oog. Hier volgen de uitslagen: War munda-ROAC 2-3, Woubrugge- UVS 0-11, TAW-Quick Boys 1-9, Rijnsburgse Boys-Teylingen 12- 2, Hazerswoudse Boys-FC Lisse 0-6, UDO-Docos 2-1, ARC-Alk- mania 6-1, Koudekerk- Lugdunum 2-8, Katwijk-SVOW 2-0, Roodenburg-Leiden 7-1, C-JUNIOREN Stompwijkse Boys-Ter Leede 1- 18, Alphen-KRV 8-4, Bernardus- DOSR 3-6.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21