LEIDSCH DAGBLAD Chili zegt no' tegen Pinochet 5 WIE NÜ EEN PC KOOPT ZIT DE KOMENDE JA- RENOPROZEN.^ Specialisten komen weer in actie 175XRAAK üiüHet Motorhuis Chili-pepper: beperkte keuzevrijheid als verplicht nummer. Tuinkers smaakt beter. Referendum massaal protest van bevolking tegen dictatuur OP ONS KUNT U REKENEN. vandaag Gemeenten krijgen premie voor terugdringen verkeersslachtoffers MORGEN NOG 200 NIEUWE DWAASHEDEN. dwaze dagen es de buenkore Donderdag 6 oktober 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38747 Prijs fl. 1,20 Decs niet welkom op artsencongres HAARLEM (ANP) - Staatssecre taris Dees (volksgezondheid) is vanmiddag afgevoerd als spre ker bij de opening van een drie daags congres van de artsenorga nisatie KNMG in Haarlem. De artsen zijn boos over de inko mens- en onkostenverlaging voor medisch specialisten, die Dees samen met minister De Ko ning (sociale zaken) gisteravond bekend maakte. "Het leek ons niet verstandig een overheidsdienaar aanwezig te laten zijn bij een feestelijk jaar congres", aldus KNMG-woord- voerder G. van Hof. Hij sprak van een "zware slag" voor de spe cialisten Congresvoorzitter M. van Dam zei te vrezen dat als Dees wel in Haarlem zou zijn verschenen, boegeroep van de artsen in de zaal "nog het minst erge" zou zijn. Patiënten opnieuw de dupe van geschil over inkomen DEN HAAG (GPD/ANP) - De medisch spe cialisten denken aan nieuwe acties nu het kabi net bij zijn opvatting blijft dat de vergoeding voor praktijkkosten fors naar beneden moet. Konden de specialisten tot nu toe op 107.000 gulden rekenen, in de toekomst daalt de ver goeding naar 65.000 gulden. Ook het normin komen voor specialisten gaat omlaag: van 185.000 naar 172.600 gulden. Het kabinet wil met de twee besluiten probe ren de komende twee jaar nog 165 miljoen gul den te besparen op de kosten van specialisti sche hulpverlening. Voorzitter Piasmans van de Landelijke Spe cialisten Vereniging (LSV) reageerde boos op de mededelingen van minister De Koning (so ciale zaken) en staatssecretaris Dees (volksge zondheid). Hij noemde de verlaging van de ver goeding een 'bureaucratische en willekeurige maatregel' en kondigde aan dat de LSV het be sluit juridisch zal bestrijden. "We zijn na acht jaar terug bij af. Alle advie zen die we in die tijd hebben vergaard, worden botweg genegeerd", aldus een boze Piasmans. De LSV trekt haar eigen compromisaanbod om het norminkomen te handhaven op ruim 184.000 gulden in en komt terug op de oude eis: 200.000 gulden. "We gaan nu weer op onze stre pen staan", aldus de LSV-voorzitter. Piasmans waarschuwde dat het kabinet op korte termijn misschien wel een klein finan cieel succesje haalt, maar dat het op langere termijn veel duurder wordt als de specialisten niet meer gemotiveerd zijn om mee te werken aan de uitvoering van het plan-Dekker. "Met kwaaie honden is het slecht hazen vangen". De verlaging van het norminkomen zal volgens berekeningen van de LSV uiteindelijk neerko men op een inkomensachteruitgang van 3 a 4 procent en de verlaging van de kostenvergoe ding op 13 procent. Samen ongeveer 16 procent of wel gemiddeld 50.000 gulden per specialist. Over de aard van de acties die de specialisten - waarschijnlijk volgende week al - gaan voe ren, wilde Piasmans zich nog niet uitlaten. Het LSV-bestuur beslist er eind deze week over. Het bestuur is deze zomer al door de leden ge machtigd om het actiedraaiboek verder af te werken, dus formeel hoeft met het voeren van acties niet te worden gewacht op de ledenver gadering die volgende week donderdag wordt gehouden. (pagina 3: Kabinet doet laatste bod aan specia listen) SANTIAGO (GPD) - Generaal Augusto Pinochet is door de Chileense kiezers naar huis gestuurd. De Chileense re gering heeft inmiddels de nederlaag van de dictator bij het volksreferendum toegegeven. Na een urenlange stilte wer den vanmorgen vrij complete uitslagen bekendgemaakt. En die cijfers bevestigen de grote overwinning van de op positie. Uitgelaten vieren de Chïlenen hun overwinning op dictator Pinoi Simon Wiesenthal komt naar Alphen voor opening W allenbergplein ALPHEN AAN DEN RIJN - De Oostenrijkse nazi-jager Simon Wie senthal komt op 20 'oktober naar Alphen aan den Rijn om het straat naambord 'Raoul Wallenbergplein' te onthullen. De vernoeming van de rotonde in de Prins Bernhardlaan in Al phen naar Wallenberg is een eerbe toon aan de Zweedse diplomaat die tijdens de Tweede Wereldoorlog duizenden joden in Griekenland van de dood in een gaskamer heeft gered. Bij de bevrijding op 17 janu ari 1945 werd hij door het Russi sche leger gearresteerd. Sindsdien is hij spoorloos. De rotonde grenst aan het vroe gere ijsbaanterrein, vanwaar Alp- hense joden in de oorlog werden gedeporteerd. Even verderop komt nog een monument ter nagedach tenis aan de joodse slachtoffers van nazi-Duitsland uit Alphen. Bij het Motorhuis heeft u nu nog de keuze uit 175 perfekte OK-sions alle voorzien van uitgebreide informatie, zodat u precies weet wat u koopt. Een greep uit ons aanbod: 29 x Opel Corsa 68 x Opel Kadett 25 x Opel Ascona 4 x Opel Rekord 5 x Opel Omega 3 x Opel Senator 41 x overige merken zoals Ford, VW, Peugeot, Renault Fiat, Toyota, Honda, etc. 175 x in allerlei uitvoeringen! 3. 4 en 5 deurs. Caravan, Automaat GT. GSI. Diesel. LPG etc Bij 12 mnd garantie wassen we uw OK-sion 10x gratis Proefrit mogelijk Paspoort met oude rekeningen ter inzage Hoge inruilwaarde 175 OK-sions startklaar Gegarandeerde km-stand Minimaal 3 mnd garantie 12 maan den apk- gekeurd lOK-SiÖNl Vondellaan 80, 2332 AH Leiden. Tel. 071-769313 Eerste opiniepeiling in het voordeel van Bentsen WASHINGTON - Volgens een eer ste opiniepeiling na afloop van het tv-debat vannacht tussen de twee kandidaten voor het vice-presi- dentschap van de Verenigde Sta ten, de Democraat Lloyd Bentsen en de Republikein Dan Quayle, heeft Bontsen gewonnen. Van de ondervraagden kende 51 procent Bentsen de overwinning toe, acht te 27 procent Quayle de winnaar en eindigde het debat in de ogen van 22 procent in een gelijkspel. Op de vraag of zij Bentsen ge schikt achten voor het president schap zei 87 procent ja, 12 procent nee en 1 procent wist het niet. Voor Quayle lagen de percentages op 48 ja, 49 nee en 3 weet niet. Op de presidentsverkiezingen in november heeft het debat volgens de peiling weinig effect. Bush en Dukakis behouden hun aanhang. Met zo'n 70 procent van alle stem men geteld, heeft volgens de offi ciële versie slechts 44 procent van de kiezers ingestemd met de plan nen van Pinochet om tot 1997 aan de macht te blijven. Meer dan 53 procent heeft 'no' gestemd. En dat betekent dat Pinochet uiterlijk voor het einde van volgend jaar vrije verkiezingen moet houden om vervolgens in maart 1990 de macht over te dragen aan een geko zen president. Luchtmachtcommandant gene raal Fernando Matthei was de eer ste hoge functionaris die de neder laag van Pinochet toegaf. Hij deed dat op het moment dat hij het pre sidentiële paleis 'La Moneda' binnenstapte, waar Pinochet kort na middernacht plaatselijke tijd zijn kabinet in spoedzitting bijeen had geroepen. "Voor mij is de zaak duidelijk, 'nee' heeft gewonnen", verklaarde Matthei. Een ander jun talid, Merino, was minder duide lijk. "We gaan praten en daar heb ik al de hele dag op zitten te wach ten", zo zei hij. De meeste waarnemers trokken uit deze uitspraken de conclusie dat de junta-leden van plan waren om Pinochet ervan te overtuigen de nederlaag toe te geven. Na het bekend worden van de uitspraak van generaal Matthei brak er in de verpauperde arbeiderswijken rond Santiago een waar volksfeest uit. "Leve Chili", zo schreeuwden de mensen en "Weg met Pinochet". Ook werd uit volle borst het suc cesvolle Nee-lied gezongen, 'de vreugde komt eraan' op het wijsje van de Blauwe Donau-wals. De hele nacht hadden de Chile- nen zich op aandringen van oppo sitie-woordvoerders weten in te houden. "Laat je niet provoceren door de eerste uitslagen", zo klonk het via de onafhankelijke radiozen ders, "elke vorm van chaos is in het voordeel van Pinochet". Patricio Aylwin, de leider van de christendemocraten, liet weten dat er nu een snelle overgang naar de democratie nodig is. Aylwin, spre kend uit naam van het gezamenlij ke 'Nee-commando' van de 16 op- Organisator Spelen in opspraak geraakt SEOUL (GPD) De Zuidkoreaan- se organisator van de Olympische Spelen Park Seh Jik is in opspraak gekomen. Zijn naam is genoemd in een incident, waarbij 50 mensen als gevolg van een slechte behande ling om het leven zouden zijn geko- De 50 omgekomen burgers be hoorden tot de 39.000 mensen die tijdens de staat van beleg waren ge arresteerd en een harde militaire heropvoeding kregen. Onder de bevelhebbers, die verantwoorde lijk waren voor het 'heropvoeden' was volgens de oppositie ook gene raal Park Seh Jik. positie-partijen, verklaarde dat het noodzakelijk is om een olijftak uit te steken in de richting van het le ger en de politie. Soortgelijke woorden waren er te horen uit de meest radikale hoek van de Chileense oppositie. "We ei sen geen straf voor alle militairen die mensen hebben gemarteld, ont voerd en vermoord, maar we eisen wel dat de waarheid bekend wordt", zo stelde de socialistische voorman Camilo Escalona. Het aanblijven van Pinochet tot maart 1990, zoals de door de dicta tor opgestelde spelregels voor schrijven. is voor de oppositie on aanvaardbaar. Ook is het ondenk baar dat Pinochet al die tijd opper bevelhebber van het leger zal blij ven. "Het leger is nu verplicht om duidelijke afspraken met ons te maken", aldus de oppositie-lei ders. "Er moet naar een gemeen schappelijke noemer worden ge zocht. Alleen kunnen we het niet, maar zonder ons kan het ook niet Ontvoerde Denis zat 13 dagen geboeid in kist BREMEN - De achtjarige Denis Mook uit Bremen is weer veilig terug bij zijn moeder. Dertien dagen lang heeft de jongen ge boeid en gekneveld in een kist gezeten. Hij was ontvoerd. De dader probeerde een miljoen gulden rijker te worden, maar zit nu zelf achter de tralies. De Westduitse media hebben van de politie een compliment gekregen. Zij waren al sedert 26 september van de kidnap ping op de hoogte, maar hebben niets gepubliceerd om het le ven van de jongen niet in ge vaar te brengen. Een eerste poging om het los geld te overhandigen, mislukte. De losgeldkoerier moest van de ontvoerder met een boot van München naar Kiel varen en onderweg, als hij een lichtsig naal kreeg, de zak met marken 28 PAGINA'S uit een raam werpen. Toen hij dat deed scheurde de zak ec ter en ging 13.000 mark van li losgeld verloren. Afgelopen dinsdag moest c tussenpersoon op instructie van de ontvoerder met het mil joen naar Lippstadt komen Daar dwong de ontvoerder de overdracht af door een spoor wegbeambte te gijzelen. Ver volgens vertrok hij zonder zijn gijzelaar in een gestolen auto, achtervolgd door een speciale commando-eenheid van de po litie. De man wist door drie wegversperringen heen te bre ken. maar reed zijn wagen ten slotte vast op een landweg. (Pagina 5: Geboeid en gekneveld vierde Denis Mook z'n achtste jaardag) Voorschoten springt er uit: 125.000 gulden verdiend Buien Wisselend bewolkt en buien, mogelijk met onweer. Minimumtemperatuur ongeveer 9 graden. Middagtempera- 13 graden. Krachtige, Vrijdag 7 oktober i op: 06.51 uur, zon onder: 18.03 uur; tan op: 02.55 uur, maan onder: 17.02 Let op: topmerken in dames- en herenmode, dekbedden en gordijnstoffen, Pulsar horloges. Julien Ie Roy kleinlederwaren, kindermode van Barbara Farber en Pointer, schoudertassen van Fred de la Bretonnière. etc. etc. etc. En vergeet vooral de vele dwaasheden in ons restaurant La Ruche niet. Kom snel! De voorraad is niet onbeperkt. NOG T/M ZATERDAG 17.00 UUR 0 DEN HAAG/LEIDEN - Voor schoten krijgt een premie van 125.000 gulden van het ministerie van verkeer en waterstaat. Het aan tal verkeersslachtoffers in die ge meente daalde afgelopen jaar met 44 procent. Voorschoten ontvangt voor ieder slachtoffer minder 5000 gulden. De uitkering is een gevolg van de 'Actie-25 procent', een plan om te proberen het aantal doden en gewonden in het verkeer tot het jaar 2000 met een kwart te vermin deren. De Voorschotense wethouder J. Visser schrijft de grote daling van het aantal verkeersslachtoffers deels toe aan toeval, deels aan het verkeersbeleid in zijn gemeente. Hij zegt geen speciale maatregelen te hebben genomen in het kader van de landelijke actie. "In Voor schoten zijn wij al enige tijd bezig het langzaam verkeer te scheiden van het snelverkeer door het aan leggen van vrijliggende fietspaden. Dat beleid werpt nu vruchten af'. De Voorschotense wethouder is er voorstander van om de premie van 125.000 gulden voor het aanleggen van fietspaden te besteden. In totaal krijgen circa 250 van de 674 deelnemende gemeenten een bonus van in totaal 14 miljoen 'gul den. Het budget voor de premies moest wegens het grote aantal aan de actie deelnemende gemeenten - 95 procent - worden opgetrokken van 5 miljoen naar 14 miljoen gul den. Behalve Voorschoten krijgen ook andere gemeenten in de regio een premie. Leiderdorp, Koude kerk en Woubrugge kunnen geza menlijk een bedrag van 40.000 gul den tegemoet zien. Hazerswoude, Zoeterwoude en Benthuizen ook zij werkten samen krijgen 60.000 gulden. Noordwijk ontvangt 35.000 gulden. In die gemeente werden aan scholen lespakketten ter be schikking gesteld. Leiden, Katwijk en Alphen aan den Rijn hebben de 5 procent minder verkeersslachtof fers niet gehaald. Ir. W. van den Boogaard van het ministerie van verkeer en water staat wil het succes van de 'Actie gemeenten had vorig jaar een da ling van het aantal slachtoffers plaats, maar in andere plaatsen is het aantal gewonden en doden ge stegen. Bovendien is het aantal verkeersslachtoffers in de eerste helft van dit jaar landelijk met twee procent omhoog' gegaan. (zie paginal2) DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' I Per maanö 23 95 per hal» iaar 141 90 taiieen mogeigK met auiomat.sche betaimg, q per ,aar 270 25 per kwartaal 70 95 0w voo'weur aani.ru.sen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurli/k gratis m de bus! Naam Si'aai PosicoOe/Piaais Teietoon.m comroie bezorgmgi p gD°en(0Pu°aa' Le,rtsch Alphen» Dagblad Antwoordnummer 10050 1

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1