De gifbeker is nog niet leeg Roeiers willen gouden plak te gelde maken Jesus Gil dooft lampen Atietico SpooTTV Twaalf miljoen voor Braziliaanse schutter Sportief en financieel debacle voor strompelend Ajax Weer operatie Ron Willems DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 SPORT PAGINA 15 'Leiden' huldigt olympiërs LEIDEN - 'Nummer 39' aan de Hooigracht was gistermid dag tijdelijk omgetoverd tot olympische vesting. Als blijk van waardering voor de geleverde prestatie in Seoul ont haalden de bewoners van het pand in de Leidse binnen stad huisgenoot Ronald Florijn met pracht en praal. Een Groningen op herhaling in Madrid MADRID (GPD) - Houdt Jesus Gil woord, dan is het licht in Estadio Vicente Calderon gisteravond voor het laatst ontstoken. In de hem kenmerkende stijl had de president van Atietico Ma drid brallend verkondigd de lampen voor altijd te zullen doven als zijn club net als vijfjaar geleden opnieuw door FC Groningen uit het Uefa-cuptoernooi zou worden geknikkerd. Die schande zou hij onmogelijk nogmaals kunnen dragen. Maar de winnaar van de Nederlandse nacompetitie liet gisteravond zijn tanden zien en vertrok met precies dezelfde score (2-1) uit de arena waar het vijf jaar geleden aan het Europese avontuur was begonnen. j ,1 i jNico Rienks, Jan Klerks en Ronald Florijn (vlnr) zijn door de bewoners van goud gekleurde medaille van een metei doorsnede en vijf de bloemetjes gezet. Boven het drietal de door Florijns huisgenoten nagebootste grote ringen droegen de waardering beeldend uit. binnenstad opsiert. ;an de Hooigracht in medailledie het pand in de Leidse (foto Loek Zuyderduin) Zelfs een muziekkorps compleet met vrolijk zwaaiende majorettes was opgetrommeld om de huldi ging van Ronald Florijn, zijn 'boot- genoot' Nico Rienks en coach Jan Klerks een vrolijk aanzien te ge ven. Dat er slechts een handjevol stadgenoten de moeite had geno men om Leidenaar Florijn te ver welkomen, mocht de pret niet drukken. Het trio Florijn, Rienks en Klerks wordt morgen om 17.00 uur gehuldigd door Die Leythe, club van Florijn en Klerks. Plaats van handeling is het clubgebouw aan de Morsweg. Dertig uur hadden de heren geen bed gezien en diverse feestelijkhe den waren hun reeds ten deel ge vallen. Desondanks kon er nog steeds een gulle lach van af. Een handje hier. een kusje daar, de Oranje NOC-paraplu maar weer eens uitklappen, het verhaal maar weer eens afsteken tegen een geïn teresseerde burgemeester Goe- koop, niets was de heren te veel. Zelfs een door de camera-mannen van het NOS-journaal gevraagd lachsalvo kon moeiteloos worden opgebracht door het gouden trio, dat gisterochtend voet zette op ver trouwde bodem. Dat hij na ruim een etmaal zon der nachtrust, probleemloos op de been bleef, verbaasde Jan Klerks nog het meest: "Ik ben toch al een hele tijd onderweg, maar ik voel de vermoeidheid niet echt. Het zal wel te maken hebben met de olympi sche roes". Weer teruggekeerd in de grauwe werkelijkheid kan Jan Klerks het nog nauwelijks bevatten, wat er zich aan de andere kant van de aardbol heeft afgespeeld. "Ik heb in Zuidkorea eigenlijk niet beseft dat ik bezig was aan de Olympische Spelen. Dat heb je pas in de gaten als je voor de televisie zit. Het heeft ook een hele tijd geduurd voordat we in de gaten hadden dat er een grote prestatie was geleverd. Dat merkten we aan de reacties uit Ne derland. Aan het telegram van de Koningin bijvoorbeeld. Het was een rare gewaarwording". In het olympisch dorp ging de euforie om Nederlands eerste gou den plak vrijwel volledig aan de roeiers voorbij. Klerks draagt een voorbeeld aan: "De jongens had den de plak al bijna een week op zak. Komt er iemand van de atle- tiekbond naar me toe en vraagt: 'wat is jullie beste prestatie van de roeiers geweest'? Ik dacht dat-ie een geintje maakte, maar hij was bloedserieus. Het geeft alleen maar aan dat iedereen voornamelijk voor zichzelf bezig was. Een paar dagen geleden zat ik tijdens het di ner naast Rosa Mota, die Portugese winnares van de marathon. Geen kleinje toch, maar die schuifelde rond tussen de atleten". Woede-aanval Tyson gevolg van 'overvloed aan energie' NEW YORK (AFP) - Mike Ty son is niet manisch-depres- sief. De indicatie van een psy chiater dat de oorzaak van de woede-aanvailen van de drie voudige wereldkampioen boksen in het zwaargewicht daarin gelegen zou zijn, is dinsdag tegengesproken door Abraham Halpern. Het hoofd van de afdeling psychiatrie van het ziekenhuis in Port Chester verklaarde na de bokser uitgebreid te hebben onderzicht dat Tyson geen en kele teken vertoont van ab normaal gedrag. De arts had echter ook nog slecht nieuws, althans voor de rest van de bokswereld. „Mike heeft te veel energie die hij nu zo af reageert. Het wordt tijd hij weer in de ring gaat staan". Eerder deze week smeet Ty son in zijn razernij verschil lende stoelen en andere voor werpen door de ramen naar buiten. Zijn vrouw, de actrice Robin Givens, en schoonmoe der vluchtten uit angst de straat op. Anoniem is het roeiduo Florijn en Rienks in Nederland niet meer. Deze week wordt het gouden kop pel, al dan niet in het bijzijn van coach Klerks, in de bloemetjes ge zet. Zaterdag wacht de olympiërs een koninklijke ontvangst in gezel schap van de overige Nederlandse medaillewinnaars. Jan Klerks hoopt dat het roeisucces van Seoul niet alleen wordt vertaald in het ontvangen van bossen bloemen en andersoortige, ongetwijfeld goed bedoelde cadeau's. De Leidse fy siotherapeut: "Het zou toch handig zijn als zich een sponsor meldt. Want willen die jongens op dezelf de manier verder dan is er geld no dig. Op dezelfde wijze doorgaan als dit seizoen kan niet. Voor de Olym pische Spelen hebben Ronald en Nico alles opzij gezet. Dat kunnen ze natuurlijk niet blijven doen, an ders komt hun studiebeurs in ge- In Korea legde Klerks de gebrek kige mogelijkheden van het twee tal voor aan NOC-baas Vonhoff, de 'Groningse' commissaris die zo vrolijk zwaaide naar de Nederland se atleten tijdens de openingscere monie. "Vonhoff zei dat ik hem maar moest bellen in Groningen. Hij kon wel wat regelen, zei hij in Seoul, maar als ik dat doe weet ik zeker dat hij zich niets meer van het gesprek kan herinneren. Die man is er eigenlijk ook niet goed mee bezig. De jongens willen in principe doorgaan. Volgens mij zit er nog progressie in. Dan moet je die gasten toch in de gelegenheid stellen om door te gaan. Omdat er van rijkswege toch niks is te ver wachten, hoop ik dat zich een sponsor aandient. Deze gasten kunnen nog zeker mee tot Barcelo na", gelooft Klerks. Zijn sportieve toekomst is in elk geval wel duidelijk. Hij gaat door met het coachen, met of zonder Florijn en Rienks. Dat hij zich tij dens trainingen doorgaans moet voortbewegen op een oude fiets en, ter vergelijking, de coach van Italië met een speedboot, deert hem nau welijks. "Voor mij is het coachen makkelijk te combineren met mijn baan. Dat is een reden om door te gaan, al levert het niks op. Die jon gens hadden het veel moeilijker. Die hebben er veel meer uren in zit ten dan ik. Daarom komt hen alle eer toe. Voor mij hoeft die poespas niet zo". ROB ONDERWATER De 1-0 overwinning vier weken ge leden in het eigen Oosterpark, die toen nog een te wankele basis leek om op voort te kunnen borduren, bleek dus toch van voldoende ge wicht voor een ticket naar de twee de ronde. „Ik heb nog nooit zo'n mooie ver jaardag gehad". Puffend en drijf nat van het zweet, alsof hij zojuist zelf negentig minuten achter de bal had aangehold, kwamen de woor den uit de grond van zijn hart. Als een pauw met zeven staarten glom Renze de Vries van trots. De 58ste verjaardag van de voorzitter kon onmogelijk nog kapot na de dave rende stunt van 'zijn' FC Gronin gen. In het begin zag het daar overi gens nog allerminst naar uit. Paolo Futre fladderde door de Groninger RIO DE JANEIRO (ANP) - Roma- rio gaat bij PSV spelen. PSV- manager Kees Ploegsma en -trai ner Guus Hiddink zijn gisteren tot een akkoord gekomen met de spe ler, die tijdens het Olympisch voet baltoernooi zeven keer scoorde. Het bericht werd gisteren in Rio de Janeiro bevestigd door Antonio Soares Calcada, voorzitter van Vas- co, de club van Romario. Met de overgang van de Brazi liaan is een bedrag van zes miljoen dollar (ruim twaalf miljoen gulden) gemoeid. Het bedrag zou al overge maakt zijn aan de Braziliaanse voetb^Jfederatie. De 22-jarige Ro mario maakte furore in Seoul, waar hij topscorer werd. Brazilië verloor in de finale van de Sovjetunie (0-1). De jonge aanvaller, geboren op 29 januari 1966 in Rio de Janeiro, keerde dinsdag terug van het Olympisch avontuur. Onmiddel lijk werd hij door plaatselijke ver tegenwoordigers van Philips in de arm genomen. Romario verscheen gisteren niet PSV contracteert Romario op de training van Vasco voor de belangrijke competitiewedstrijd tegen Inter Porto Alegre van zater dag. In Sao Paulo moesten in zijn aanwezigheid de details van zijn nieuwe contract met de Nederland se club worden uitgewerkt. Aan wezig waren verder vertegenwoor digers van Philips, het bestuur van Vasco en zijn advocaat Andre Car- poso. Romario zou vijftien procent van de totale transfersom ontvan gen, 'Philips-vertegenwoordigers konden dat echter niet bevestigen. Romario speelt woensdag 12 ok tober in Antwerpen een vriend schappelijke wedstrijd met Brazi lië tegen België. Eerder had hij al verklaard dat hij per se in België wilde spelen om na zijn Olympisch succes zich ook in Europa in de kij ker te spelen. Volgens Romario zouden Portugese clubs belang stelling hebben getoond. Het voorstel van PSV kwam voor hem onverwacht, hij aarzelde geen moment. Romario, van een eenvoudige komaf, had geen vast contract met Vasco, de huidige lei der in de Braziliaanse competitie. Hoewel hij in Brazilië als een opko mende sterspeler werd be schouwd, was hij in het buitenland voor de Spelen nauwelijks bekend. In principe kan hij zich onmiddel lijk na de landenwedstrijd in Ant werpen in Eindhoven vestigen. In urenlange onderhandelingen wist PSV de koopprijs van Roma rio naar beneden te drukken tot 4 miljoen dollar, ruim acht miljoen gulden. De Braziliaanse spits zal volgende week donderdag zijn op wachting maken in Eindhoven voor medische keuring. Dit ge beurt een dag na België-Brazilië in Antwerpen. Na afloop van de gesprekken verklaarde de voorzitter van Vasco di Gama Romario met lede ogen te zien vertrekken. Volgens hem was de schutter niet te houden, omdat hij na de Olympische Spelen 26.000 dollar moest gaan verdienen. Dit wetende besloot Vasco di Gama te proberen iets aan hem te verdienen met een transfer naar een topclub. PSV-aankoop Roma rio, nu nog in actie voor zijn club Vasco de Gama (foto anp> AMSTERDAM (GPD) De beker gif die Ajax dit seizoen krijgt voortgezet, is niet leeg te krijgen. Hoewel iedere Aja- cied zijn buik reeds lang vol heeft, weigeren de gifmengers in Amsterdam hun werk te staken. Na de duikeling naar de kelder van de eredivisie, het rumoer over het functioneren van de medische staf, het ontslag van trainer Kurt Linder, de afmars van het bestuur en het gekrakeel over een zwart geld-circuit, kon gisteravond de aftocht uit het Europa Cup-toernooi in de boeken bijgeschreven worden. De bodem van de gifbeker is, na de 2-1 winst van Sporting Lissabon waardoor de stand na twee duels 6- 3 werd, echter nog niet in zicht. Zondag staat, in het ongetwijfeld veelzeggend lege Olympisch sta dion, PSV te trappelen van onge duld om Ajax onderuit te halen en een portie zout te strooien in de ga pende wonden. Het einde van de lijdensweg zal derhalve nog even op zich laten wachten. Financieel zal de klap die Spor ting uitdeelde, het hardst aanko men. Ajax, in hoge mate afhanke lijk van de inkomsten uit de Euro pa Cup-duels, kan dit seizoen ner gens meer op te rekenen. De toe schouwersaantallen in de competi tie vertonen al jaren een dalende tendens en ook dit seizoen vormt daarop geen uitzondering. Omdat in de Europa Cup de schatkist de afgelopen twee seizoenen steeds met een slordige twee tot drie mil joen gulden werd bijgevuld, maak te nooit iemand in De Meer zich daar zorgen over. Nu Ajax het inte ressante douceurtje mist, zal de nonchalance ongetwijfeld snel overslaan in schrik. Sporting Lissabon, Europees ge zien bepaald geen hoogvlieger maar voor Ajax op dit moment des ondanks een maatje te groot, maakte gisteravond in De Meer duidelijk dat de Amsterdammers in hun ontwikkeling een aantal stappen terug hebben moeten doen. De hand van leermeester Jo- han Cruijff is nog slechts zichtbaar als er, zoals tegen Sporting in de tweede helft het geval was, agres sief pressievoetbal met drie spitsen wordt gespeeld. Afgezien daarvan is Ajax in re cordtempo teruggeslagen naar het niveau van 1985-'86, Cruijffs eerste - AMSTERDAM (GPD) Ajax kan in ieder geval tot de winterstop niet be schikken over Ron Willems. De middenvelder zal zich zo snel mogelijk la ten opereren aan zijn gekwetste enkel. Willems kreeg dit advies deze week in het AMC-ziekenhuis te horen van de specialist Marti. De door Ajax voor 1,8 miljoen gulden van FC Twente overgenomen Willems kwam dit seizoen voor zijn nieuwe club in de competitie alleen tegen Roda JC. als invaller, in het veld. als technisch directeur. Ook toen struikelde Ajax in de eer ste ronde over een Portugese oppo nent (FC Porto), ook toen was er van een herkenbaar spelconcept nog nauwelijks sprake, ook toen had het publiek geen goed woord over voor het elftal. Het toekomst beeld was, gezien de samenstelling van de spelersgroep, destijds ech ter heel wat zonniger en een jaar na de eerste wijze lessen van Cruijff won Ajax in Athene de Europa Cup. Een herhaling van die stunt lijkt nu om allerlei redenen uitge sloten. John van 't Schip beaamde dat Ajax terug is op het peil van drie jaar geleden: „We moeten weer he lemaal opnieuw beginnen. Van daag hebben we een periode afge sloten, zondag tegen PSV begint er een volgende, 't Is jammer dat die wedstrijd er nu al aankomt, want we kunnen nog wel wat tijd gebrui ken. Vandaag kon je echter zien dat de toekomst van Ajax niet zo som ber is als iedereen schijnt te den ken. We straalden eindelijk weer eens fanatisme uit". De vergelijking met september 1985 gaat volgens de rechterspits echter niet helemaal op. „Want toen liep Cruijff hier rond. En niet te vergeten spelers als Rijkaard en Van Basten die in het centrum de boel kapot konden spelen waar door er op de vleugel een hoop ruimte ontstond. We missen nu spelers die iets extra's kunnen, die een moeilijk draaiend elftal op kunnen krikken. Ook Pettersson kan dat bijvoorbeeld niet". Als het aan Van 't Schip zou lig gen, keert morgen Cruijff terug in de Watergraafsmeer. „En zo den ken alle jongens die onder hem ge werkt hebben erover. We hebben het echter in de groep bijna nog niet over mogelijke nieuwe trai ners gehad, dat komt in januari wel weer. Tenminste, als er dan een nieuw bestuur is. Nu is er niemand die naar ons kan luisteren". En er een wrange grap uitpersend: „En we mogen wel oppassen. Want als Ajax straks nog steeds dertiende of veertiende staat, is er geen be stuurslid dat naar onze luisteren". De taktische foefje Linder Ajax, bijvoorbeeld een maand geleden in Lissabon, opza delde, blijken Kohn en Van Gaal snel overboord gesmeten te heb ben. Het duo, dat de wind er aardig onder heeft, borduurt voort op de patronen die Cruijff ontwikkelde en heeft de speelstijl weer afge stemd op de traditie en kwaliteiten van Ajax. Mede daardoor was het in De Meer, waar zich, ondanks de sombere voorspellingen, ruim 20.000 (rustige) toeschouwers ver zameld hadden, gisteravond vaak prettig toeven. De start van Ajax" mocht er zijn, met als hoogtepunten een afge keurde treffer van Winter na een duwtje van Rob Witschge. Eerder was een inzet van Verkuijl van de lijn gehaald. Een succesvol vervolg bleef echter uit en klungelig ge pruts van Wouters en Verkuijl, op Jonk na de slechtste Ajacied, be zorgden Sporting Lissabon reeds na 22 minuten een ticket voor de tweede ronde. De snelheid waar mee de Portugese counter werd uitgevoerd, riep bewondering op, de magnifieke wijze waarop Silas met een boogbal Menzo verschalk te, sloeg alles. Moest Sporting een maand gele den in eigen huis nog vertrouwen op de gulle gaven van de fliereflui- tende arbiter Bridges, in Amster dam rooiden de Portugezen het op eigen kracht. Het handjevol kan sen (Rob Witschge, Van 't Schip, Pettersson) noch de elf Amster damse corners bezorgde Sporting enige angst. defensie, die aanvankelijk zo lek was als een zeef. Jan van Dijk, evenals in het Oosterpark Futre's bewaker, kreeg geen enkele greep op de vedette van de Madrileense ploeg. Na drie minuten had dat al fatale gevolgen. De demarrage van de Portugees was door niemand te volgen, waarna Olde Riekerink binnen het zestienmetergebied aan de noodrem trok. De Oostduitse scheidsrechter Klaus Peschel leg de de bal direct op de stip. Baltazar had van elf meter geen en kele moeite Sjaak Storm te passe ren: 1-0. Heel even zaten de Groningers in de put. Maar al gauw werd duide lijk dat zij over veel veerkracht be schikten, want het herstel volgde razendsnel. „Ik ben er ook nooit bang voor geweest dat wij als een kaartenhuis in elkaar zouden stor ten. Daar hebben wij de spelers niet naar. De ploeg heeft perfect ge speeld", oordeelde Hans Wester hof, die in Madrid voor het eerst als trainer op een buitenlandse bank zat. Tot verbijstering van de socios op de halfvolle tribunes tekende Theo ten Caat halverwege de twee de helft met een fraai schot voor de gelijkmaker. „Ik kreeg de bal heer lijk aangespeeld en kon lekker vol uithalen. Het is onze verdienste ge weest dat wij na die snelle achter stand gewoon zijn blijven voetbal len". De dreun van Ten Caat had de uitwerking van een mokerslag, want de voetballers van Atietico verstarden van schrik. „Alleen in het midden van de tweede helft zijn wij even rijp ge weest voor de slacht", beschouwde Westerhof na. FC Groningen keek toen opnieuw tegen een achter stand aan doordat Futre een inzet tegen de lat van Manoio over de lijn had gedrukt. De Groninger burcht stond in die fase een paar keer op instorten, maar Sjaak Storm lood ste zijn ploeg door de kritieke pe riode. Zo maakte hij ondermeer da verende schoten van Manoio en Orejuela onschadelijk. De tweede club uit de Spaanse hoofdstad bivakkeerde weliswaar ruim tachtig minuten op de Gro ninger speelhelft, maar kon het overwicht onvoldoende in de score tot uitdrukking brengen. Wanke lend als een dronkeman haalde FC Groningen in een chaotische slot fase de verlossende finish. Model voor de onverzettelijkheid stond gisteravond John de Wolf, die met een pijnstillende injectie voor de Madrileense kraker was 'klaarge maakt'. Twee weken geleden al bleek hij na een botsing met Rene Eykelkamp op de training het klei ne teentje van zijn linkervoet te hebben gebroken. De medische staf van FC Gronin gen heeft de ware aard van de bles sure steeds verzwegen omdat het bang was da Atietico misbruik van die wetenschap zou maken en op jacht zou gaan naar het gekwetste lichaamsdeel van de aanvoerder. Om de ellende voor De Wolf com pleet te maken, raakte hij gister avond nog voor de rust ook gebles seerd aan zijn linkervoet. In de pauze kreeg de verdediger in beide voeten nogmaals een verdovende spuit. Strompelend haalde hij op karakter het einde. ALGEMEEN De Olympische Spelen van Seoul hebben meer dan drie miljoen kijkers opgeleverd. Volgens het Koreaanse organisatie comité werden de 37 stadions en hallen bezocht door 3,2 miljoen kij kers. Dat betekent volgens de SLOOC dat er een bezettingsgraad is geweest van 85 procent. De meeste toeschouwers hadden be langstelling voor het atletiek, voet bal en boksen. De verkoop van de kaarten leverde de organisatie der tig miljoen gulden op. r Illustrerend beeld uit de wedstrijd Ajax-Sporting. De Portugees Joao Luis zet Rob Witschge de voet dwars. (foto ANP) De 41-jarige ballenvanger Da- mas, een irritant mannetje maar als keeper uiterst betrouwbaar, moest alleen in de tachtigste minuut het hoofd buigen voor de inzet van Verkuijl (1-1). Nog geen zeven mi nuten later liet invaller Maside Ajax de zoveelste teug uit de gifbe ker drinken. PAUL ONKENHOUT Twee arrestaties AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie arresteerde gisteren tijdens de rust van de voetbalwed strijd Ajax-Sporting Lissabon twee Ajax-supporters. Zij behoorden tot een groep aanhangers die met voorwerpen naar de politie gooi den voor het honk van de F-side aan de buitenkant van de tribunes. DONDERDAG 10.03-11.25 Did 1 Voetbal: Europa Cup 13.50-15.50 BBC 1 Golf: de Suntory World Matchplay in Wentworth. 17.15-18.00 BBC 2: Golf: verslag van de Suntory World Matchplay in Wentworth. 19 10-20.10 Super: Matchroom Cham pionship Snooker '88: rechtstreeks ver slag van de wedstrijden in het Engelse Southend. 20.30-22.00 Super: Matchroom Cham pionship Snooker '88 vervolg, 22.00-23.05 Super Nederlands voetbal: verslag van de Nederlandse competitie. 23.30-23.40 Super Golf Nieuws. 23.35-00.10 BBC 2 Golf' samenvatting van de Suntory Matchplay in Wentworth. 23.35-00.35 SKY Night of the Cham pions: hoogtepunten van de wedstrijden kunstschaatsen die werden gehouden in Bercy (Parijs). 23.40-00.40 Super Matchroom Cham pionship Snooker '88 vervolg. VRIJDAG 14.15-15.50 BBC 2: Paarderennerr in Ascot en golf

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15