VOLVO Rijnland bv Volvo 440: een auto voor iedereen êk 'Oppositie in Chili moet tactvol omgaan met overwinning' Mager-mengselmotor in Toyota Carina II -AUTO Andere motoren in Ford Escort Nissan laat in Parijs nieuwe modellen zien AUTOMOBIELBEDRIJF IF A. MULDER B.V Off. Volvo dealer voor Leiden e.o. DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 PAGINA 13 Ford heeft met ingang van het nieuwe modeljaar enkele wijzigin gen doorgevoerd in de Escort- en Orion-serie. Zo werd de lichtste motor -- de 1.3 liter -- voorzien van een ontste kingssysteem zonder bewegende delen waardoor de prestaties beter werden terwijl het brandstofver bruik met maar liefst 13,5 procent werd teruggebracht. Bovendien heeft deze motor een laag emissie niveau, is hij zonder aanpassing ge schikt voor het gebruik van onge lode benzine en voldoet hij - net als de 1,4 liter motor - aan de normen om zonder katalysator toch door de overheid als 'schone motor' te wor den aangemerkt. Ook werd er een nieuwe diesel motor gëintroduceerd. De oude 1.6 liter motor maakte plaats voor een krachtbron met 1.8 liter inhoud, die aanzienlijk stiller is dan zijn voorganger, maar wat meer is 16 procent meer koppel levert en dus ook veel soepeler functioneert. Deed de oude motor er 18,9 secon den om uit stilstand naar een snel heid van 100 km/uur te komen, de nieuwe diesel doet het in 16,8 se conden. Ook de topsnelheid ging omhoog: van 146 naar 151 km/uur. Wat brandstofverbruik betreft is er volgens Ford niet veel verschil tus sen oud en nieuw. Ten slotte zal op alle Escort- en Orion versies een nieuwe mechani sche tandheugelbesturing met va riabele overbrengingsverhouding worden toegepast. Daardoor kan bij het rijden op kronkelende we gen met een kleinere stuuruitslag worden volstaan en gaat het parke ren gemakkelijker. Ford merkt op, dat deze wijziging 'gefaseerd' zal worden doorgevoerd, de ene versie na de andere dus. Welke varianten voorrang krijgen en wordt er echter niet bijgezegd. Prairie en Silvia Nissan laat op de deze week in Pa rijs gehouden autotentoonstelling twee nieuwe modellen zien die in de loop van de komende maanden ook naar Nederland zullen komen. Dan worden ook de prijzen be kendgemaakt. De Nissan Prairie werd geheel vernieuwd. Weliswaar heeft het model zijn karakteristieke schuif deur aan de zijkant behouden, maar voor het overige is vooral het uiterlijk geheel veranderd. De wa gen doet nu sterk denken aan de Renault Espace. Hij wordt gele verd met een 2 liter benzinemotor (98 pk) met katalysator, rondom onafhankelijke wielophanging, standaard stuurbekrachtiging, centrale vergrendeling, elektrisch bedienbare ruiten en zeven zit plaatsen. De Nissan 200SX is de opvolger van de Silvia. Niet alleen de naam, maar ook de vormgeving en de prestaties van deze nieuwe sport wagen geven de relatie aan met het paradepaardje van Nissan, de 300ZX. De wagen is uitgerust met een 1,8 liter turbomotor (169 pk) met intercooler en elektronisch motormanagement. De wagen heeft standaard een anti-blokkeer- systeem op de remmen, centrale vergrendeling en elektrisch be dienbare ruiten. Nissan Prairie: minder hoekig. Topman Roldanus van Volvo's ver kooporganisatie in Nederland noemde bij de introductie de nieu we 440 'een soort tienkamper'. Op dat moment voor de niet-sportieve- lingen onder ons wellicht een wat minder duidelijke vergelijking, maar na de olympische televisie marathon uit Seoul zullen heel wat meer mensen begrijpen wat hij be doelde. Een auto die niet op één specifiek punt uitblinkt, maar op veel onderdelen dik voldoende scoort. En dat is ook de indruk die ook na een wat langer gebruik achter blijft. Een auto, waarin men zich onmiddellijk thuis voelt. Geen ho gelijk geavanceerd wonder-pro- dukt, maar een degelijkheid uit- Leiden, Lammenschansplein 6, tel. 071-769358 Leiden, 5 Meilaan 7, tel. 071-310031 Leiderdorp, v.d. Valk Boumanweg 71, tel. 071-899301 Noordwijk, Beeklaan 5, tel. 01719-19478 AUTQIHEEMSKERI 11 linirüfli OFF DEALER - LEIDEN £3 NISSAN ROELOFARENOSVEEN Lammenschansweg 128 Alkemadelaan I Tel. 071-310811 Tel. 01713-2866 Zuiniger en van nature ook nog schoner Toyota introduceert in het Carina II-programma een sedan met een zogenaamde 'lean burn' motor. In het Nederlands vertaald als 'ma ger-mengselmotor'. De levensadem van een motor wordt gevormd door een mengsel van benzine en lucht. De hoeveel heid brandstof in dat mengsel be paalt de zuinigheid van de motor. Vandaar dat een aantal aufabrikan- ten na de energiecrisis van 1973 energiek op zoek gingen naar een motor die met minder benzine - dus een magerder mengsel - ook goed zouden kunnen draaien. Dat laatste bleek het grootste struikel blok. Een normale benzinemotor werkt met een lucht - brandstofver houding van rond 14 op 1. Wanneer aan die verhouding ten gunste van de luchttoevoer werd gesleuteld Toyota's mage: elmotor voorlopig alleen in de Carina II. ging het draaien van de motor in de belangrijke lagere toerentallen meestal met horten en stoten. Elk rijplezier was volledig zoek. Toyota heeft de strijd echter nooit opgegeven en is nu met een motor in de Carina II gekomen, die dat euvel niet meer vertoont. De mager-mengselmotor van Toyota Off. Toyotadealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Weversbaan 8-9, Leiderdorp. Tel. 071 - 89 92 56 is gebaseerd op de zestienklepper met een inhoud van 1,6 liter, die zo wel in de Carina II als in de Corolla wordt toegepast. Alleen is de krachtbron nu volgestopt met elek tronica (elektronisch gestuurde brandstofinspuiting en ontsteking) en gepatenteerde vindingen die er voor moeten zorgen dat hij niet al leen bij hogere toerentallen (en dus ook hogere snelheden) goed draait maar ook in het lagere toerenge- bied. En zo kwam Toyota tot aan zienlijke voordelen: een lager ver bruik (dat zou kunnen oplopen tot 20 procent) en bijzonder schone uitlaatgassen. In de hogere toerentallen (boven de 3.200) draait de motor net zo glad als de normale zestienklepper, alleen werd door het elektronische management het vermogen nog wat groter: 101 pk. Onder de 3.200 toeren per minuut echter gaat de krachtbron zich echt als een ma ger-mengselmotor gedragen. Het mengsel van lucht en brandstof gaat dan naar verhoudingen van 20 op 1, soms zelfs tot tot 25 op 1. Het mengsel is dan zo schraal dat het normaal niet tot ontbranding zou zijn te krijgen. Daar komen dan de gepatenteerde vindingen in beeld. Zoals mechanisch bediende wervelkleppen om de menging heel grondig te laten verlopen en een ontstekingen met dubbele ca paciteit. Toch behoeven de bougies nooit te worden gesteld en gaan zij 100.000 km mee, zegt Toyota. En de sensoren zijn ook zo bijgesteld dat zij de magere mengsels kunnen meten en kunnen corrigeren, zodat ook de uitlaatgassen schoon zijn. In de autowereld krijgt men ech ter niets cadeau. Natuurlijk moet voor deze technische stap vooruit dieper in de portemonnee worden gedoken. Ten opzichte van de ver gelijkbare uitvoering van de Carina II met zestienkleppen carburateur- motor kost de mager-mengselmo tor 2.100 gulden meer. Inclusief btw, dat wel. stralende allemansvriend. Gemak kelijk te hanteren, comfortabel om te rijden en als het moet tot heel ac ceptabele prestaties in staat. Wat afmetingen en uitrusting betreft een auto uit de hogere middenklas se. Met een gunstige prijslijst, die net even onder de dertig mille be gint. Een paar bijzonderheden zijn in middels al zo vaak herhaald, dat ze wel algemeen bekend mogen wor den verondersteld. De 440 werd ontworpen en ontwikkeld door de Nederlandse tak van het Volvo- concern. Dat gebeurde gelijk met de sportieve 480. De wagens heb ben dan ook veel gemeen. De 480 bleek in het begin nog wat kinder ziekten onder de leden te hebben, die zullen dus aan deze 440 wel voorbijgaan. RIJ-IMPRESSIE In alle toonaarden werd ook be weerd dat de nieuweling geen ver vanger is van de 340-serie. Maar de 360 verdwijnt al uit de aanbieding en de produktie van de 440 legt voor een fiks deel beslag op de ca paciteit voor de 300-serie in het Limburgse Bom. Dus ligt het in de lijn der verwachting dat bij succes het 440-aandeel daar steeds groter zal worden. En het is bepaald geen helder ziendheid om de auto dat succes te voorspellen. Hij heeft veel om de automobilist te bekoren. Ook uiter lijk. Het gaat om een typische Vol vo, waarin men tal van elementen van andere Volvo-modellen kan herkennen. Een tijdloos model, dat lang zal meekunnen. En gezien de deugdelijkheid, waarmee Volvo auto's bouwt, niet alleen als model. Zoals eerder gemeld gaat Volvo met elf varianten beginnen. De goedkoopste versie (de 440 DL van net geen dertig mille) moet nog ko men, de rest kan men in de show room zien. Voor onder de motor kap kan de koper kiezen uit drie va riaties van één 1.7 liter Renault-mo tor (dezelfde die in de 480-serie wordt gebruikt): met carburateur, i de kofferbak accentueert de sportieve- met injectie of met turbo, respec tievelijk 87, 105 en 120 pk. Mijn testauto was een GLT Injec tie. De middelste motor dus in het duurste pakje, compleet met een sportief ogende open spoiler boven op het kofferdeksel. Maar dan pra ten we inmiddels over een auto van zo'n veertig mille. Hoe duur pre cies hangt af van de gekozen kata lysator. Met een ongeregelde kat blijft de prijs net even onder de veertig, wie meer over heeft voor het milieu levert duizend gulden extra en wat vermogen in en krijgt daar een elektronisch gestuurde driewegkatalysator voor terug. De door mij gereden auto had die zo genoemde Lambdasond niet en kon daardoor in 10,5 seconden uit stilstand naar 100 km/uur komen en een topsnelheid van ongeveer 185 km/uur bereiken, (mét Lamb dasond resp.ll seconden en 180 km/uur). Maar op de grens van zijn kunnen is de 440 natuurlijk niet op zijn voordeligst. Bij hogere toeren tallen maakt de motor veel geluid, maar wie in de buurt van de hier geldende maximum-snelheden Off. Volvo dealer voor Rijnsburg en kuststreek Rijnsburgerweg 88 Rijnsburg Tel. 01718-29302 blijft zal moeiteloos, heel rustig en derhalve erg plezierig over de weg gaan. De pedalen zijn redelijk licht te bedienen en de pook glijdt glad van de ene versnelling in de ande re. En dan ligt het verbruik ook niet hoger dan 1 op 12. Maar wie harder gaat (bijvoorbeeld in Duitsland) komt uiteraard wat ongunstiger uit. Maar men moet het al heel bont maken om beneden de 1 op 10 te komen. Met 'mijn' GLT had ik over de aankleding niet te klagen. Of het zou moeten zijn dat ik de voorkant van de stoelzitting wat erg dik op gevuld vindt. Maar dat is een detail. Voor de rest niets op aan te mer ken. De Nederlandse tak van Volvo heeft met deze 440 een knap stuk werk geleverd. In het verleden heb ik wel eens gezegd dat Opel als eni ge in staat bleek de grootste geme ne deler van de publieke smaak te kunnen peilen. Na een dikke week in deze Volvo 440 zal ik dat nooit meer zeggen. Technische gegevens Volvo 440 GLT Injectie. Viercllindcr motor. In houd 1721 cc. Multipoint Injection. Ongeregelde drieweg katalysator. Vermogen 105 pk. Koppel 139 Nm. Compressicvcrhouding 10,5:1. Vijf- versnellingsbak. Tandhcugelbcstu- ring. Lengte 4,31 meter. Draaicirkel 10,1 meter. Tank 48 liter Euro loodvrij. Aanhanger geremd 1100 kg. Accclera Samengesteld door Koos Post Hoge Rijndijk 352 Leiden. Tel. 071-899307 UTRECHT Hij is nog diep onder de indruk van talrijke Chilenen uit een arme buitenwijk van de hoofd stad Santiago die hem bij het stem bureau toejuichten. Uit de lange rijen waren ze gekomen om hem de hand te schudden. Gp de schouder te kloppen, soms te kussen. "Be dankt voor jullie steun. We hebben die hard nodig om de democratie te herstellen", hadden ze vastberaden gezegd. door Taco Slagter De stem van het Tweede-Kamer lid J. Gualthérie van Weezei (CDA) klinkt vannacht ontroerd door de telefoon. Als één van de 350 buiten landse parlementariërs uit tal van landen heeft hij gisteren bij vijf stembureaus het referendum zorg vuldig gadegeslagen. Net terug van de tellingen bij die stemlokalen blaast hij uit in de ambtswoning van de Nederlandse ambassadeur. Samen met zijn collega Maarten van Traa (PvdA) die in het centrum van de hoofdstad bij acht stembu- reau's de volksraadpleging volgde. "Het is onze stellige indruk dat het merendeel van het volk 'nee' heeft gezegd tegen het regime van gene raal Pinochet", zegt Van Traa. "Er heerst daarover gedempte blijheid, want de Chilenen zijn als de dood voor door het leger uitgelokte rel len of sabotage. Pinochet kan dan op grond van de staatsveiligheid de voor hem nadelige uitslag veel ge makkelijker negeren", meent Van Traa. Beide kamerleden hebben bij de door hen bezochte stemlokalen geen onregelmatigheden geconsta teerd. "Er waren in het begin wat problemen omdat het voor de voor zitters van de stembureaus-achtt- tien jaar geleden was dat zij een stemming in goede banen moesten leiden", vervolgt Van Traa. "Maar behalve de buitenlandse waarne mers waren er ook leden van Pino chets partij en die van de oppositie in elk stemlokaal aanwezig. Er werd wel eens wat gekibbeld over de moeilijke procedures bij het stemmen, die aanhangers van de generaal in hun voordeel wilden beslechten, maar uiteindelijk ver liep het toch zoals het moest", al dus van Traa. Gualthérie van Weezei (foto anpi Het was de CDA-er Van Weezei opgevallen dat met name in de gro te steden van Chili nogal veel jon geren juist 'ja' tegen de diktator hadden gezegd. "Ik denk", zo ver telt hij, "dat dit niet hoeft te verba zen. De jeugd heeft de periode van de democratisch gekozen presi dent Salvador Allende niet meege maakt. En toegegeven: na de bloedige staatsgreep van Pinochet in 1973 waarbij Allende werd ver moord is de welvaart in Chili sterk toegenomen. Dat economische as pect hebben de jongeren blijkbaar zwaarder laten wegen dan demo cratische vrijheden", zo analyseert Van Weezel. Bewondering Volgens Van Weezel was het in de sloppenwijken van Santiago an ders gesteld. Daar stemden berooi den massaal voor de oppositie. "Met bewondering heb ik naar de enorme lange rijen staan kijken. Daar stonden ze, jong en oud. Soms zes uur lang voordat ze hun stem konden uitbrengen. In de brandende zon. Zwijgend, maar met ingehouden trots. Ik vroeg een ouder iemand of hij het wel zo lang kon uithouden. Hij antwoordde met een triomfblik in de ogen: "Ik heb hier achttien jaar op gewacht. Het kan me niet lang genoeg duren, als ik m'n stem maar tegen dit regi me mag uitbrengen". Beide kamerleden uitten van nacht hun grote bezorgheid over de gevolgen van de vermoedelijke winst voor de oppositie. Van Ttaa hierover: "Hoewel alles heel cor rect is gegaan, moeten de miljoe nen stemmen wel centraal worden verwerkt om tot een definitieve uit slag te komen. Daarbij zijn welis waar beide partijen aanwezig, maar Pinochet kan met allerlei trucs nog proberen het referendum naar zijn hand te zetten. De stroom hoeft maar even uit te vallen, zoals dat de dag voor de verkiezing door sabo tage gebeurde, en de computers werken niet meer. Ik sluit manipu latie niet uit". Van Weezel vat het anders sa men. "Hoe alles ook verder afloopt, Pinochet is als politieke factor niet uitgeschakeld. Dat heb ik de afge lopen dagen van vriend en vijand gehoord. De generaal mag tenslot te nog twee jaar aan de macht blij ven. En ook al zou hij uit het open baar verdwijnen, dan nog heeft hij voldoende aanhang bij het volk en in het leger - hij is nog steeds op perbevelhebber - die hem in staat zullen stellen het democratisch proces nadelig te beïnvloeden. Ten slotte is Pinochet er tijdens de cam pagne in geslaagd zich minder als een diktator en meer als vader landslievend politicus te profile- Tactvol Zowel Van Traa als Van Weezel hopen dat de oppositie zich daar van rekenschap geeft. "Als het re gime de nederlaag toegeeft (van nacht wisten de kamerleden nog niet dat Pinochet dat al had ge daan) dan moet de oppositie daar heel tactvol mee omgaan. Chili is niet gebaat met een gefrustreerde generaal en een legerstaf die vanuit die gevoelens in het geheim de vol gende coup beramen. Christende mocraten en socialisten zullen sa men moeten werken en er voor moeten zorgen dat Pinochet zon der gezichtsverlies kan opstap pen", meent Van Weezel. De Nederlandse kamerleden zeggen nog wat na te praten in de ambtswoning van de ambassadeur en dan naar het hotel terug te ke ren. Probleemloos. Want nog nooit zijn de straten van Santiago zo uit gestorven geweest. De overwin ning wordt op uitdrukkelijk ver zoek van de oppositie binnenshuis gevierd. Om het leger niet te provo ceren. Want Chili is voorlopig nog een diktatuur waar de stadions weer zo gevuld zijn met politieke gevangenen. En waar Pinochet zijn tegenstanders kan laten martelen. Met dit verschil dat dit nu niet meer zo onopvallend kan plaats vinden. Het volk heeft gesproken. En om die politieke factor kan zelfs Pinochet met meer heen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13