'Meer vrouwen in de bouw' Voorhout wil nog eens 500 woningen bouwen Initiatief Vrij Baan voor projecten in Zuid-Holland Alphens duo samen met burgemeester in quiz EO GENDA Extra controle op autogordel Gewonden bij aanrijdingen in Hazerswoude Alphense ontwerper onderscheiden DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 PAGINA 11 DEN HAAG Vrij Baan, een vereniging die mensen zon der werk helpt bij het zoeken naar een nieuwe job, gaat de bouwwereld in Zuid-Holland warm maken om meer vrou wen in dienst te nemen. Vrij Baan richt zich daarbij met na me op baantjes als timmerman en metselaar. door Jan Westerlaken De eerste contacten zijn inmiddels gelegd. De gemeente Leiden heeft al zeven vrouwen in dienst, die ge durende hun leertijd op twee bouwwerken te werk zijn gesteld. Ook in Den Haag, Delft en Rotter dam (Rijnmond) hebben bouwers laten weten dat vrouwen welkom zijn. De grote steden mondjesmaat, respectievelijk vijf en vier paatsen, Delft heeft geen limiet gesteld. Meer vrouwen in de bouw. Wat is daarvoor de aanleiding? Adrienne Nijenhuis - voor één jaar bij Vrij Baan aangesteld om het project op gang te brengen en te begeleiden - zegt er dit over: "Op dit moment werken er slechts een handjevol vrouwen in de bouw. Wat wij con stateren is, dat vrouwen zich meer en meer omscholen in vooral tim merwerk. Helaas komen ze uiterst moeizaam aan de bak. De bouwbe drijven hebben nogal wat reserves. Ze vinden het werk dat in de bouw moet worden gedaan te zwaar voor vrouwen. Maar wij hebben daar een andere mening over". Dus heeft Vrij Baan het initiatief genomen om daaraan wat te doen. Zodra de vrouw een plaatsje op de werkvloer heeft weten te bemach tigen, kan zij zich ook laten in schrijven voor een tweejarige vak opleiding. Dat betekent vier dagen in de week 'bouwen' en één dag naar school. Werkt ze niet bij een aannemer, dan wordt zij niet tot die opleiding toe gelaten. "Want", legt Adrienne Nijenhuisuit, "het meest leren ze tenslotte in de praktijk, dus op een bouwwerk". Maar niet iedere bouwer staat te dringen om twee jaar een leerling in dienst te nemen. "We hebben twee dingen gedaan", zegt Adrien ne. "Vrij Baan heeft met samen werkingsverbanden in de bouw wereld de afspraak gemaakt, dat zij de leerlingen van de ene naar de an dere bouwplaats kunnen laten doorstromen. Voor de aannemer heeft dit als voordeel, dat hij niet de volle twee jaar met een leerling hoeft te werken. Het mooie is, dat zij ons hebben toegezegd, dat daar voor ook vrouwen in aanmerking komen". De tweede mogelijkheid die vrij Baan heeft aangeboord zijn de zo genaamde Leerlingenbouwplaat sen. En ook vanuit deze hoek zijn er positieve geluiden gekomen. Mondjesmaat, maar toch. Het ver schilt nogal van stad tot stad, zegt Adrienne Nijenhuis. Den Haag, bij voorbeeld, heeft op dit terrein niets te bieden terwijl in Leiden al enke le maanden op twee bouwplaatsen een vrouwenproject draait. Reserveren Daar waar zich de mogelijkheid aandient, doet Vrij Baan moeite om plaatsen te reserveren voor vrouwen. Niet voor één vrouw, maar het liefst voor minimaal twee. Op de Leerlingenbouwplaatsen zou Vrij Baan zelfs de helft vrou wen en de helft mannen aan de slag willen zien. "Wanneer er meer vrouwen op een bouwwerk rondlo pen, hebben ze steun aan elkaar". Heeft Adrienne Nijenhuis enig inzicht waar de voorkeur van de meisjes of vrouwen naar uitgaat: timmeren of metselen? De vrouwen hebben inderdaad een voorkeur. "Timmeren lijkt hun beter te liggen dan metselen. Hoe dat komt? Ik denk, dat timmeren wat meer ambachtelijk is. Ze zijn met concrete dingen bezig, zien wat ze doen. Bij timmeren kunnen de vrouwen zich iets voorstellen. Meer dan bij metselen, denk ik. Maar ik zou het toch ook wel leuk vinden als vrouwen juist iets meer zouden gaan metselen". Timmeren en metselen. Op meer onderdelen in de bouw richt Vrij Baan zich niet. Omdat, maakt Adrienne Nijenhuis duidelijk, wij ons richten op de opleiding die de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf verzorgt. "Dan praat je over timmeren en metselen. Stukado ren. elektriciteit en loodgieters- werk horen daar niet bij. Dat zijn weer andere takken van de bouw. Wij houden ons alleen met de bouw op zich bezig. Daar hebben we onze handen al meer dan vol aan". Scholen De bouwwereld is over de streep. Zijn er ook voldoende vrouwen die een boterham met timmeren of metselen willen verdienen? Hoe oud moeten die vrouwen zijn voor dit werk? Ook daar heeft Vrij Baan aan ge dacht. Via het regionale leerling wezen wil het meisjes op scholen benaderen om hen enige bekend heid met de bouwwereld bij te brengen. "Bovendien zullen we proberen meisjes op te sporen die een opleiding aan de lts of mts heb ben afgebroken. Wat heel belang rijk is, is dat wij contacten hebben met de Vakopleiding voor Volwas senen. Zij is een opleidingsinsti tuut voor omscholing. Hier komen vrij veel vrouwen, omdat ze er zo kunnen aankloppen, ook al hebben ze geen baan. Het is onze bedoe ling, dat we straks op plaatsen waar zich concentraties van vrouwen ophouden, zoals een vrouwencafé, folders komen te liggen waarin ze informatie vinden over hoe het is om als vrouwelijke bouwvakker door het leven te gaan. Wat die leef tijd betreft, tja vanaf zestien jaar zouden ze al in de bouw terecht kunnen. Maar bij hen leeft het niet echt. Nu zien we vaak dat het om vrouwen gaat van tussen de twin tig en dertig jaar oud. Vrouwen, die al eens eerder een baan hebben ge had". Hoewel het officiële startschot nog moet worden gelost, zijn er toch al rond de twintig vrouwen in Zuid-Holland aan een baan op bouwplaatsen geholpen. Het begin is er. "Het is allemaal nog nieuw", zegt Adrienne Nijenhuis, "maar be langrijk is, dat de bouwwereld be reid is om met vrouwen te werken. Straks komt de volgende stap: hoe houden wij die vrouwen in de bouw constant aan de slag". Adrienne Nijenhuis is als consulente actief om vrouwen in de bouw aan het werk te krijgen. "Vooral timmerwerk ligt de vrouwen goed. Ik denk dat het ambachtelijke hen aantrekt". (toto gpd> ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee leid sters van vormings centrum De Til in Al phen zijn volgende week woensdag sa men met burgemees ter M. Paats op de te levisie te aanschou wen in de nieuwe EO-quiz Taalslag. An'kie Harryvan (29) en Guurtje Le- guijt (26) spelen daar in voor een goed doel tegen twee koppels uit IJsselmuiden en Utrecht. De verdien sten bestemmen de beide Alphensen voor de organisatie Red een Kind. Het geld gaat naar Katy's Babyhouse in Kenia, een tehuis voor we zen en gehandicap ten. Eergisteren had den de opnamen plaats voor de quiz, waarin de deelne mers zelf voor des kundige ondersteu ning mochten zor gen. "Wij hebben de burgemeester ge vraagd en die was werkelijk fantas tisch. Hij moest voor ons een dictee schrij ven, een limerick maken en helpen bij het spreekwoorden raden. Dat laatste kon hij echt hartstik ke goed", aldus een enthousiaste Anky Harryvan. Hoe hoog het Alp- hense team heeft ge scoord, geeft ze niet prijs. "Dat moet ie dereen woensdag avond maar op tv zien. Het was een he le gezellige en span nende wedstrijd". Het Alphense team werd door veer tig supporters ge steund, voorname lijk leerlingen van De Til. DONDERDAG 6 OKTOBER Leiden lezing mei de titel 'Op zoek naar Ithaca', door burgemeester C.H. Goekoop, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. voorstelling 'De 'Wasserette' en 'Biljart', een bijzonder tweeluik van Marsha Norman. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw- discussie-avond CPN-Leiden over 'Sociaal-democratie en com munisme, naar welke kant schui vende panelen', met Marcus Bak- Leiderdorp klaverjassen bij Tamarco. aan vang 20.00 uur. clubgebouw Splinterlaan 89a. klaverjassen, rummykub en yathzee bij de Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzen- hof. Warmond klaverjassen bij Kommunikatie Warmond, aanvang 20.00 uur in het Mnerpunt. VRIJDAG 7 OKTOBER Leiden ruilavond voor allerhande ver zamelaars van Ruilclub Konings- kerk, van 19.00 tot 22.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardka- de. voorstelling 'Het Schommel- paard'. van Hugo Claus, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw- concert Willem Brons, piano, met werk van Schubert, Schu mann en Haydn, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Ou de Vest. lezing 'Op naar de 21e eeuw' door de heer D Steenhuis uit Nij- verdal, thema: 'Eén wereld - één regering?', aanvang 20.00 uur in de Streekschool. Lammen- schansplein 1. Leiderdorp klaverjassen supportersvereni ging RCL, aanvang 20.00 uur in clubgebouw in sportpark De Bloe- merd. Oegstgeest concert Wuhrer Strijkkwartet uit Hamburg, werk van Dvorak en Bruckner, aanvang 20.15 uur in de Gioene Kerk, Haarlemner- straatweg. Warmond Turfrace, wedstrijd tussen War mond en Vinkeveen voor West landers en kleine zeilende vracht schepen, start om 11.00 uur bij Park Groot Leerust. Wassenaar jubileum-antiekbeurs, van 16.00 tot 21.00 uur m Cultureel Centrum Warenar, Kerkstraat. Zoeterwoude Mozartconcert door zangvere niging 'Zingt den Heere' olv Wim de Ru, aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk. ZATERDAG 8 OKTOBER Leiden wandeltocht WS'81, over 25 of 40 km, start tussen 9.00 en 11.00 uur bij de Ijshal, Vondellaan. Bultloop van Swift over 2.5 tot 15 km, start 10.30 uur, wielerbaan Roomburg. fietstocht Zeetoer over 35 of 65 km, start tussen 8,30 en 9,30 uur bij clubhuis Swwifttoer, Roombur- gerweg. rommelmarkt in de Pieterskerk, vanaf 10.00 uur. Zuidhollandse snuffelmarkt, Groenoordhallen, van 9.00 tot 17.00 uur. concert Residentie Orkest met solist Christian Zacharias (piano), aanvang 20.15 uur in de Stadsge hoorzaal. bijzonder operaproject 'De Maestro', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. optreden Curtis Clark Fivetet met Andy Sheppard en Louis Mo- holo. aanvang 21.30 uur bij Jazz club Hot House, Waaggebouw. volksdansinstuif met Folklore- orkest Sultan, om 20.00 uur in Droomfabriek, Oude Singel. muziek-avond voor iedereen, aanvang 20.00 uur in scholieren- /jongerencentrum 't Breehuys, Breestraat 19. Leiderdorp kinderspelmiddag, diverse spellen met prijzen, voor kinderen van leden en donateurs van buurt en speeltuinvereniging Zijlkwar tier, 14.00 uur in het wijkcentrum. Symposium voor bedrijfsleven over Europa'92 ALPHEN AAN DEN RIJN - 'Be- dreigingen en kansen in een Euro pa zonder grenzen'. Onder dat mot to wordt speciaal voor het bedrijfs leven uit de regio op 7 november het symposium '4 voor 92' gehou den in Avifauna in Alphen. De eenwording van Europa, die in 1992 formeel haar beslag zou moeten krijgen, behelst onder meer het aanpassen van een groot aantal nationale wetten. Dit heeft uiteraard gevolgen voor het be drijfsleven. Het aantal concurren ten verveelvoudigt zich met het wegvallen van de grenzen en tege lijkertijd neemt het afzetgebied enorm toe. Tijdens het symposium wordt getracht de voor- en nadelen van het 'Europa-zonder-grenzen' op een rijtje te zetten. Sprekers op het symposium zijn onder anderen staatssecretaris Y. van Rooy van buitenlandse handel en H. Klarenbeek van de Rabo bank Nederland. De bijeenkomst wordt afgesloten met een forum discussie waaraan wordt deelgeno men door Europarlementariër G. de Vries, directeur Europa van het ministerie van economische zaken mr. M. Patijn en secretaris interna tionale zaken van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) L. Doorn. A. van de Heuvel treedt als discussieleider op. Voor meer informatie: 01720-92974. Zwakzinnigenzorg houdt actie voor meer vrijwilligers ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Regionaal Overlegorgaan van in stellingen en verenigingen in de Zwakzinnigenzorg (ROZ Alphen en omstreken) is een actie begon nen om vrijwilligers te werven, on der het motto 'Maak werk van je vrije tijd'. Voor het grote aantal ac tiviteiten in de zwakzinnigenzorg zijn deze mensen hard nodig. Het gaat zowel om personen met organisatorische kwaliteiten als om praktijkgerichte hulpkrachten. Zo zijn mensen nodig voor de bege leiding van gehandicapte kinderen tijdens het zwemmen en tijdens va kanties, het oppassen in gezinnen met zwakzinnigen en voor hulp aan gehandicapten die zelfstandig willen wonen. Verder wordt ge zocht naar gastgezinnen waar de gehandicapte kinderen af en toe te recht kunnen. Een nieuw op te zetten activiteit is het runnen van een crèche op de zaterdagen voor de gehandicapte kinderen. Inmiddels is al wel een gebouw gevonden, maar het ont breekt nog aan enkele vrijwilligers. Voor informatie of aanmelding: Jannie Koster, 01720-94655 ('s och tends) en Tineke Boender, 01720- 30829 ('s avonds). Medewerkers van het ROZ geven bovendien in formatie by hun stand die op de za terdagen 8, 15 en 22 oktober staat opgesteld op de markt bij het win kelcentrum Aarhof. Na afronding nieuwbouwwijk Oosthout van 1.600 huizen VOORHOUT Na de afronding van de wijk Oosthout wil de gemeente Voorhout in de jaren negen tig nog ruim 500 woningen bouwen. Het college van burgemeester en wethouders van het bollen- dorp wil de gemeenteraad in de loop van volgend jaar een globaal plan aanbieden voor de inrichting van het gebied Kerkzicht, dat wordt begrensd door de Jacoba van Beierenweg, de Oosthoutlaan en het spoor. De toekomstige woningen in dit gebied zullen uitsluitend zijn bestemd voor de eigen in woners van Voorhout. ALKEMADE/NIEUWKOOP/TER AAR - De politiekorpsen in Alke made, Nieuwkoop en Ter Aar hou den in oktober en november onder automobilisten extra controles op het dragen van autogordels. Aan dit project wordi zaterdagmiddag een bijzonder tintje gegeven. Om streeks 14.00 uur laat men op het terrein van de dienst gemeentewer ken aan de Korte Gocrg in Roelo- farendsveen een personenauto val len uit een tien meter hoge kraan. Door de zwaartekracht heeft de au to bij het neerkomen op de straat een snelheid van vijftig kilometer per uur. Tevens geeft de brand weer Alkemade een demonstratie hoe een bekneld slachtoffer uit een auto wordt bevrijd. ALPHEN AAN DEN RIJN - leerlingen van de Christelijke Agrarische School in Alphen konden gisteren tij dens de zogeheten kalveropfokwedstrijd in de praktijk laten zien hoezeer zij verknocht zijn aan deze beesten. Alle 24 deelnemers hebben de afgelopen maanden een kalf vanaf de geboorte met hun beste zorgen omringd. Door per soneel van de school zijn zij in die periode reeds twee maal onveruvacht bezochtwaarmee enkele punten waren te verdienen. Op de wedstrijddag zelf kende de jury, onder luid boegeroep van de dieren, punten toe voor de onderdelen groei, voeding en verzorging, voederkosten, het toilet van de kalveren en de presen tatie van deze beesten aan de jury en het publiek. Algemeen kampioen werd Peter Hartveld uit Ter Aar. Voor hét onderdeel 'presentatie en toiletteren' was cen aparte prijs te verdienen. Deze werd in de wacht gesleept door Gerard van der Hulst uit Hazerswoude. (foto Ben de Bruyn) Bij de ontwikkeling van Oosthout een wijk met uiteindelijk ruim 1600 huizen is met de provincie Zuid-Holland overeengekomen dat slechts eenderde van alle wo ningen voor Voorhouters bestemd zou zijn. De overige huizen werden toegewezen aan woningzoekenden uit de regio, onder anderen uit Kat wijk, Noordwijk en Warmond. Op HAZERSWOUDE - Als gevolg van twee aanrijdingen in Hazers woude hebben twee mannen zich met een hersenschudding onder doktersbehandeling moeten stel len. De eerste aanrijding, gevolg van een inhaalmanoeuvre, had plaats in de Dorpsstraat. Een 76-jarige au tomobilist uit Hazerswoude kwam in botsing met een 38-jarige fiet sende plaatsgenoot. Door de val liep laatstgenoemde een hersen schudding op, waarvoor hij in het Alphense Rijnoordziekenhuis is behandeld. De tweede aanrijding werd ver oorzaakt door een bromfietser uit Waddinxveen, die een bocht in het fietspad aan de Rijndijk te ruim nam en tegen een tegemoetkomen de bromfietser uit Zoeterwoude aanreed. De Waddinxvener liep bij deze botsing een hersenschudding op en is naar het Diaconessenhuis in Leiden overgebracht. Het ligt voor de hand dat de ge meente Voorhout bij de bebou wing van het gebied Kerkzicht op nieuw in zee gaat met een project ontwikkelaar. Bij de ontwikkeling van Oosthout was dat het bedrijf Noorlander Bouw bv. "Bij de ver werving van de grond is het voor ons als gemeente onmogelijk tegen een projectontwikkelaar op te bie den. Niet alleen voor wat betreft de prijs, maar ook als het gaat om de snelheid van handelen", aldus Van de Wouw. Zoals het bij de opzet van het plan Oosthout is gegaan, meent de burgemeester dat overigens uitste kend met de projectontwikkelaar kan worden samengewerkt. "Als we terugkijken op de afgelopen pe riode hoeft geen van tweeën het idee te hebben door de ander bij de been te zijn genomen. Voor Noor lander was het een interessant pro ject, de gemeente is er niet slechter van geworden en ook de bewoners voelen zich volgens ons over het al gemeen bijzonder 'happy' in de wijk". dit moment moeten er in Oosthout nog ongeveer 650 huizen worden gebouwd, maar de verwachting is dat de wijk in de loop van 1991 is af gerond. De keuze voor een bouwlocatie die aansluit op Oosthout is volgens burgemeester M.Th. van de Wouw van Voorhout een hele logische, gelet op de ontwikkeling van de be bouwde kom van de gemeente in de afgelopen periode. Het ontwerp- bestemmingsplan Kerkzicht dat nu wordt voorbereid omvat ook de plaats van het nieuwe gemeen tehuis en alleen al om die reden is een zekere spoed bij de globale uit werking ervan geboden. Van de Wouw: "Momenteel wordt bekeken of het gebied dat we voor ogen hebben geschikt is voor de bouw van ongeveer 500 huizen. Mocht de oppervlakte te klein zijn, dan zullen we er ook gronden die hierop aansluiten, bij moeten trekken". Verder wordt on derzocht of de bouw van het beoog de aantal woningen in dit gebied ook financieel haalbaar is. Kalver liefde Corné Rijlaarsdam (links) krijgt uit handen van ioN-topman H. Velü de trofee uitgereikt die hoort bij de ioN- erkenning 'Goed industrieel ontwerp'. (foto gpl» AMSTERDAM/ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense ontwer per Corné Rijlaarsdam heeft giste ren aan de vooravond van de Effi- ciencybeurs in de RAI in Amster dam de ioN-erkenning 'Goed in dustrieel ontwerp' gekregen voor de zogeheten Run-Mate. De Run- Mate is een reken- en meetinstru ment in de vorm van een groot uit gevallen pen. Er bestaat wereldwij de belangstelling voor. De Run-Mate is het eerste instru ment dat op een ergonomisch ver antwoorde manier kan rekenen en meten. Ergonomie is de mate waar in het gebruik van een produkt ge makkelijk. inzichtelijk en veilig is. De ioN-erkenning is een label dat door «ndustrièlen aan produk- ten vun hoge kwaliteit wordt toege kend. De beoordeling van de pro- dukten geschiedt door een deskun dige jury en selectiecommissie. De produkten worden beoordeeld op functionaliteit, ergonomie, materi aalgebruik, originaliteit en vorm geving. De Run-Mate is geschikt voor alle berekeningen met rechte en kromme lijnen en derhalve van toepassing voor onder meer archi tecten, constructeurs en stede bouwkundigen, maar ook goed bruikbaar in het onderwijs. Aan de ontwikkeling ervan is door Rijlaarsdam viereneenhalf jaar gewerkt. Het ministerie van economische zaken heeft er als een van de subsidiegevers een bedrag van tweeëneenhalf miljoen gulden ingestoken. De uitreiking van de erkenning plus bijbehorende trofee aan Rij laarsdam geschiedde gistermiddag in de RAI door ioN-bestuurder H. Velü. In het Amsterdamse tentoon stellingscomplex wordt tot en met 14 oktober de Efficiency beurs ge houden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11