Lagere groei Defensie gevaarlijk Tv-debat 'vice-presidenten': Quayle versus Quayle Nieuwe computer ontcijfert met de hand geschreven cijfers Fusie bedreigt socialistische karakter ziekenfonds Azivo Explosies en stroomstoring aan vooravond referendum Vietnam bevestigt vertrek troepen uit Kampuchea De Graaf: bedrijf dwingen gehandicapte aan te nemen WOENSDAG 5 OKTOBER 1988 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 9 Dat zei de chef van defensiestaf ge neraal Huyser gisteren in Den Haag op een bijeenkomst van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Reserve-officieren. De 2 procent groei van de defensiebe- Topontmoeting Lusaka definitief van de baan JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse president Botha gaat vrijdag naar de begrafenis van de maandag overleden premier van Beieren, Strauss. Botha zal daarbij worden vergezeld door zijn minis ter van buitenlandse zaken, 'Pik' Botha. De beide Botha's waren goede vrienden van de Stauss, die begin dit jaar nog een bezoek aan Zuidafrika bracht op verzoek van bondskanselier Kohl. Het is niet bekend of de Botha's tijdens hun verblijf in Westduits-, land gesprekken zullen voeren met bondskanselier Kohl, Westduitse ministers of andere regeringsverte genwoordigers, maar zeker is nu dat president Botha niet zal kun nen deelnemen aan de geplande topontmoeting tussen Afrikaanse leiders, die morgen in de Zam- biaanse hoofdstad moet beginnen. Ofschoon het kantoor van de Zuid afrikaanse president diens deelna me aan dit overleg nooit bevestigd heeft, werd het tot gisteravond niet uitgesloten dat hij wel degelijk naar Lusaka zou reizen. Het bericht over deze topont moeting in Lusaka, waarbij in ie der geval de staatshoofden van An gola, Zambia, Gabon, Congo en Zaïre aanwezig zouden zijn, werd afgelopen zaterdag bekend ge maakt door de Zaïrese president Mobuto Sese Seko. Maar gisteren ontkende de Zambiase miniser van buitenlandse zaken, Luke Mwananshiku dat er ook maar eni ge topontmoeting in zijn land zou plaatsvinden. NEW YORK (AP) - Vietnam zal zijn belofte houden en begin 1990 al zijn troepen uit het buurland Kam puchea hebben teruggetrokken. Maar de wereldgemeenschap moet ervoor zorgen dat de Rode Khmer nooit meer de macht kan grijpen in dat land. Dat zei de Vietnamese on derminister van buitenlandse za ken Tran Quang Co gisteren op de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties in New York. De Rode Khmer voerde van 1975 tot eind 1978 een bloedig schrikbe wind in Kampuchea. Het bewind van Pol Pot voerde een radicaal programma van collectieve land bouw door en probeerde alle wes terse invloeden te vernietigen. Het grootste deel van de bevolking van de hoofdstad Phnom Phen werd gedwongen naar het platteland te verhuizen. Aangenomen wordt dat twee miljoen van de acht miljoen inwoners van het land omkwamen door honger, ontberingen, ge dwongen verhuizingen en de mas sale executies. Vietnam maakte met een invasie eind 1978 een eind aan de bloedige terreur en houdt sindsdien Kampuchea bezet. "Wij zijn van mening dat een po litieke regeling van de Kampuche- aanse vraag de belangen van het Kampucheaanse volk zou moeten dienen. Op de eerste en belangrijk ste plaats moet het volk de zeker heid krijgen, gevrijwaard te blijven van een nieuwe volkerenmoord, en bovendien moet de veiligheid van alle betrokken partijen worden ge garandeerd", zei de Vietnamese onderminister in zijn rede tot de VN. Hij herhaalde Vietnams belofte dat nog dit jaar 50.000 man troepen VIRGIN De Britse Virgin Group, eigendom van platenmiljo- nair Richard Branson, wil alle in omloop zijnde eigen aandelen te rugkopen. Branson biedt 1,40 pond sterling per stuk, dezelfde prijs die gold bij de uitgifte in november 1986. De platenpnaatschappij Vir gin Records vormt nog steeds de kernactiviteit van het concern. Bransons luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic Airways staat daar buiten. Branson wil met de terug koop van de aandelen alle vrijheid verwerven om uit te breiden. groting, zoals die in het tienjaren plan 1989-1998 van het ministerie van defensie is voorzien, is noodza kelijk wil Nederland op volwaardi ge wijze een bijdrage aan het Atlan tisch bondgenootschap blijven le veren, aldus Huyser. Hij waarschuwde ook tegen een te grote taakspecialisatie binnen de NAVO. Als individuele landen zich alle gaan toeleggen op een bepaal de taak ontstaat een gatenkaas. De generaal gelooft voorlopig ook niet dat de afzonderlijke landen hun souvereiniteit ten aanzien van hun verdediging willen opgeven, zelfs niet in de vorm van een geïnte greerde en individueel gespeciali seerde Europese zuil in het Atlan tisch bondgenootschap. Huyser zei dat grote veranderin gen in de dreiging van het War schaupact alleen kunnen worden voorkomen uit wapenbeheersing, maar waarschuwde dat we op dit punt uiterst voorzichtig moeten Zijn. Volgens hem zal het met name op conventioneel terrein zeer moei lijk zijn tot afspraken te komen. Het eerste probleem is het definië ren van wat aan wapensystemen ter discussie moet staan. Zo is het zeer moeilijk de vraag te beant woorden wat een offensief wapen Ten tweede is er het probleem van de controle. Een honderd pro cent waterdichte verificatie is wel licht onmogelijk en de vraag is dan met hoeveel procent onzekerheid we genoegen willen nemen, aldus de generaal. Tenslotte kunnen ver wachtingen ertoe leiden dat aan de andere kant van de tafel tegemoet komingen worden verwacht, wat de onderlinge posities weer kan verscherpen. Op dit moment is volgens Huy ser nog geen verandering te be speuren in het offensieve karakter van de strijdkrachten van het War- schau-pact, wat er ook over de in tenties wordt gezegd. De thans aan de gang zijnde beweging naar openheid hoeft niet automatisch te leiden tot het doorbreken van be staande machtsstructuren. De vrije wereld moet zich volgens de chef defensiestaf niet in slaap laten sus sen door deze ontwikkelingen en zijn verdedigingsbereidheid ver minderen. uit Kampuchea zullen worden te ruggetrokken, en dat de resterende ruim 50.000 man begin 1990 uit het land zullen zijn verdwenen. Co zei dat de terugtrekking sneller kan verlopen als er een gedeeltelijke of algehele politieke regeling kan worden getroffen. De ASEAN, de Associatie van Zuidoost Aziatische Landen, vreest dat er een politiek en militair machtsvacuüm zal ontstaan als Vietnam zijn troepen te snel terug trekt, en dat de goed bewapende Rode Khmer daarvan zal profite- Vanavond is het de beurt aan de nummers twee. Tientallen miljoe nen Amerikanen krijgen dan gedu rende anderhalf uur de gelegen heid om via hun tv-toestel nader kennis te maken met de beoogde vice-presidenten Dan Quayle en Lloyd Bentsen. door Henk Dam Het strijdtoneel is Omaha, in de staat Nebraska. Het tv-debat tus sen de Republikein Quayle en de Democraat Bentsen is eenmalig. Voor beiden hangt dan ook veel van het treffen af, maar vooral voor Quayle. Het debat is zijn grote, wellicht zelfs zijn enige kans om iets te doen aan de uitgesproken lage dunk die de kiezers van hem hebben. Het gaat daarom vanavond eigenlijk niet om Quayle versus Bentsen, maar meer om Quaylë versus Quayle. Quayle was het konijn dat Geor ge Bush, tot verrassing van vriend en vijand, in augustus tijdens de Republikeinse conventie in New Orleans uit zijn hoge hoed toverde. Vrijwel niemand had verwacht dat Bush de volslagen onbekende senator uit de staat Indiana als "running mate" zou uitkiezen. Bush - wiens persoonlijke be sluit het was - meende goede rerie- DEN HAAG (GPD) - Het Dr. Ne- her Laboratorium van de PTT heeft een computerprogramma op geleverd waarmee handgeschre ven cijfers beter kunnen worden gelezen. Een proefopstelling leest vanaf 1 november de betaalop drachten bij de Postbank. In de loop van volgend jaar wordt het systeem definitief ingezet, zodat al le betaalopdrachten automatisch worden 'gelezen'. Het programma maakte minder fouten dan wanneer alles met de hand wordt overgezet in streepjes codes en kan met goedkopere com puters worden uitgevoerd. "Ner gens ter wereld kan een computer handgeschreven cijfers zo goed en snel ontcijferen als in Nederland", aldus Jan F. van Bilzem, een van de onderzoekers van het Neher Labo ratorium. Van de 600.000 giro-overschrij vingen die de Postbank dagelijks te verwerken heeft, is het grootste gedeelte met de hand geschreven. Het Dr. Neher Laboratorium in Leidschendam, het onderzoeks centrum van de PTT, heeft tie Post bank dezer dagen een nieuw com- SANTIAGO (UPI) - Aan de voor avond van het referendum in Chili hebben zich in de hoofdstad San tiago en andere steden stroomsto ringen en explosies voorgedaan. Het referendum, waarin de Chile- nen zich kunnen uitspreken over de voortzetting van het bewind van generaal Pinochet, vindt vandaag plaats. De stembussen gaan 08.00 uur plaatselijke tijd (12.00 uur Ne derlandse tijd) open en zullen ne gen uur later sluiten. Zowel de oppositie als de aan hangers van de generaal, die in 1973 via een militaire staatsgreep aan de macht kwam, voorspellen een overwinning. Diplomaten slui ten echter niet uit dat een meerder heid van de 7,4 miljoen geregi streerde kiezers 'neen' zal zeggen tegen nog eens acht jaar Pinochet. De diplomaten baseren zich daar bij op de opiniepeilingen die de laatste dagen zijn verschenen. De diplomatieke zegslieden vrezen nen te hebben. Quayle is jong (jon ge kiezers!),rechts (conservatieve kiezers!), en'ziet er goed uit (vrou welijke kiezers!). Dat was althans zijn berekening. Maar hij had misgerekend. In Quayles geschiedenis bleken een paar zwarte bladzijden voor te ko men. De Amerikaanse media her innerden zich al snel dat hij ooit misschien wel eens iets ondeu gends had gehad met de beeld schone lobbyiste Paula Parkinson. Bij nadere beschouwing bleek ver der dat Quayle - die in de Senaat onvermoeibaar voor voortdurende uitbreiding van Amerika's defen sie vecht - in de jaren '60 op een nogal goedkope manier onder dienstplicht in Vietnam was uitge komen. Dat was hem gelukt dankzij de kontakten van zijn steenrijke fami lie. Op een ook niet helemaal zuive re manier, zo bleek ook nog, was de bepaald niet uitblinkende Quayle op een goede universiteit terecht gekomen. Rijkeluiszoontje Het beeld dat tijdens en direct na de Republikeinse conventie ont stond was: Quayle is een rijkeluis zoontje zonder al te veel grijze mas sa tussen z'n oren dat zich met hulp van allerlei kruiwagens naar de plaats heeft laten rijden waar hij nu Sindsdien is dat beeld iets bijge- putersysteem geleverd, dat 97 pro cent van alle handgeschreven kaar ten foutloos kan lezen met een snelheid van vijf stuks per secon de. "Een uniek systeem in de we reld", zo zegt Van Bilzem, die ja renlang aan het onderzoek heeft gewerkt. Voor het girale betaalverkeer zijn drie cijfergroepen van belang; het rekeningnummer van de op drachtgever, dat van de ontvanger en het bedrag dat wordt overge maakt. Die drie getallen worden in de girocentrales nu nog door men sen omgeschreven in een getypte code. Die code komt onderaan op de kaart te staan, wordt door de computer gelezen en de betalings opdracht wordt uitgevoerd. dat de aanhangers van het bewind zullen proberen de volksraadple ging te saboteren. De Chilenen kunnen zich met 'ja' of 'neen' uitspreken over de vraag of de 72-jarige Pinochet nog eens acht jaar mag aanblijven als zijn huidige ambtstermijn in maart 1990 afloopt. Een team van 58 inter nationale waarnemers, onder wie vijf Nederlanders, zal toezien op een correct verloop van de verkie zingen. Er circuleerden geruchten dat Pinochet, bij een dreigend ver lies, de stembusuitslagen zal mani puleren. De stroomstoring die gisteren bijna heel Santiago in duister hul de, werd toegeschreven aan sabo tage. Inwoners van de hoofdstad zeiden bomexplosies te hebben ge hoord vlak voordat de stroom uit viel. Alleen de wijk waar het presi dentiële paleis is gevestigd, had geen last van de storing. Dan Quayle (foto ap> steld. Over Quayles diensttijd ver neemt men niet veel meer, over zijn academische prestaties ook niet. De vraag die nu meer centraal staat is: is hij eigenlijk wel zwaar genoeg om vice-president te worden? Toegegeven, het vice-president- schap is een grotendeels ceremo niële baan. Veel stelt het allemaal niet voor. Maar stel dat Bush de verkiezingen wint. Stel verder dat hij tijdens zijn ambtstermijn komt te overlijden. Dan moet Quayle toch het roer overnemen. En Quayle heeft niet alleen de al genoemde vlekken op z'n blazoen en bovendien een betrekkelijk gro- Om het hele proces sneller en be ter te laten verlopen is gezocht naar een systeem dat handgeschreven cijfers kan lezen. PTT Post is ook geïnteresseerd in het computer programma. De eerste proeven om de handgeschreven postcode door een computer te laten lezen zijn al genomen. Het lastige van het kar wei is dat handschriften veel van elkaar verschillen. Voor getypte letters en cijfers was al weliswaar een 'leescomputer' beschikbaar, maar het resultaat liet nog veel te wensen over. Die computer heeft in het geheu gen een gestandaardiseerde letter en moet vervolgens 'bekijken' ol de getypte letter overeenkomt met één van de letters in het geheugen. beleid, waarbij het bieden van een zo groot mogelijke service aan haar ruim 90.000 leden voorop staat. Zo verzette Azivo zich indertijd heftig tegen de invoering van de medicij- door Ankie Lempens nenknaak. Leden van Azivo hoef den die eigen bijdrage een tijd lang niet te betalen. Ook de Azivo-apo- theek is een tamelijk unieke instel ling. De geneesmiddelen worden door het apotheekpersoneel bij de leden gratis thuis gebracht. En wanneer buiten deze bezorguren medicijnen nodig zijn, kan de pa tiënt ze - op kosten van Azivo - met een taxi komen halen. Nu Azivo samen gaat met de Haaglanden, zal de Azivo-apotheek echter worden afgestoten. De apo theek blijft nog wel in handen van de Azivo-leden, maar gaat zelfstan dig werken. In de toekomst kun nen dus alle Hagenaars gebruik maken van de apotheek, in plaats van alleen de Azivo-leden. Volgens Azivo-directeur Halm zal de apo theek haar grote serviceverlening handhaven. Gisteren werd officieel bekend gemaakt dat Azivo en de Haag landen gaan fuseren. Reden is de omwenteling die in de gezond heidszorg gaat plaats vinden, wan neer het plan-Dekker wordt inge voerd en de ziekenfondsen moeten gaan concurreren met de grote par ticuliere verzekeringsmaatschap pijen. Azivo en de Haaglanden zijn beide afzonderlijk te klein om die concurrentie aan te kunnen, en ho pen door middel van een fusie 'sa men sterk' te staan. Voorlopig zal de samenwerking alleen geschieden door het voeren van een gezamelijke administratie. Op die wijze kan er geautomati seerd worden, wat de administratie van de beide ziekenfondsen sneller en goedkoper zal doen werken. Het uiteindelijke doel is om binnen twee jaar te komen tot een algehele fusie, waaruit één groot zieken fonds voor Den Haag voortkomt. Azivo zal zijn eigen gebouw ver laten om zich in het grotere ge bouw van de Haaglanden te vesti gen. De beide ziekenfondsen ver klaarden dat de fusie geen gedwon gen ontslagen tot gevolg zal heb ben. Er zullen in de loop van de tijd wel minder werknemers nodig zijn, maar die zullen via natuurlijk verloop afvloeien. Bij Azivo wer ken nu 109 mensen, en de Haag landen heeft 250 mensen in dienst. te onervarenheid tegen zich, de manier waarop hij de afgelopen weken campagne heeft- gevoerd heeft het aantal vraagtekens alleen nog maar doen toenemen. Tijdens de meeste van zijn cam- pagnetochten werd Quayle door zijn Republikeinse begeleiders zo goed als totaal van de buitenwereld afgeschermd. De gang van zaken was steeds: hij ging ergens naar toe, hield een voor hem geschreven praatje, wuifde en lachte naar de opgetrommelde Republikeinse ge trouwen, en vertrok weer. Zo kon hij, aldus de breinen ach ter de Republikeinse campagne, de minste schade doen. Maar een en kele keer moest Quayle het toch al leen zien te rooien. Hij gaf een paar persconferenties, en hij was wel eens eigenwijs en week dan van zijn tekst af. En elke keer als Quayle zo zon der bandje uit zwemmen ging, ver dronk hij bijna. Hij zei echt de domste dingen. Zo noemde hij de "holocaust" (de massamoorden in de Duitse concentratiekampen) een droevige episode in Amerika's geschiedenis van de vorige eeuw. Hij bleek ook niet te weten'dat Bush de man is die de speciale an tidrugs-brigade van het Witte Huis leidt, een taak nota bene die hij, als Bush zou winnen, moet overne men! Zo zijn er meer ontsporingen geweest. Wat Quayle tijdens de campagne toonde, was. om colum- Voor de geschreven letter is een dergelijke procedure nog niet in de praktijk bruikbaar; een letter kan op zo veel manieren geschreven worden dat de computer te lang zaam zou worden in het herken nen. "Om één handgeschreven let ter te herkennen zou zo'n compu ter tien minuten nodig hebben", al dus Jan van Bilzem. Daarom zal de leescomputer voor handgeschre ven letters nog wel even op zich la ten wachten. Het nieuw ontwikkelde pro gramma herkent elk cijfer aan een aantal kenmerken. De drie is bij voorbeeld aan de linkerkant open en aan de andere kanten rond en dicht. Bij elkaar zijn er 8000 ken merken om de 10 cijfers te herken nen. Met 100.000 proefkaarten is en de Haaglanden is echter op zijn minst opmerkelijk te noemen. De ze twee ziekenfondsen zitten el kaar al jaren in de haren. Het beleid van de Haaglanden is veel zakelij ker en economischer dan het meer politiek-sociale beleid van het klei nere Azivo. In 1983 dreigde de Ziekenfonds raad Azivo's zjekenfondsvergun- ning te ontnemen toen Azivo wei gerde van haar leden de medicij nenknaak te vragen. Dit is type rend voor het beleid van het zie- DEN HAAG (GPD) - Werkgevers moeten vanaf 1 juli 1989 hun perso neelsbestand voor minimaal drie en maximaal zeven procent laten bestaan uit gehandicapten. Werk gevers die deze verplichting niet nakomen, krijgen een boete opge legd. Staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) heeft daartoe besloten. De bewindsman is tot zijn be sluit gekomen op basis van de wet gehandicapte werknemers, de wagw. Deze wet, die begin 1986 door de Tweede Kamer werd aan genomen, werkt tot nu toe op vrij willige basis. Op 1 juli van volgend jaar wordt echter bepaald of er op basis van de wet dwang moet wor den uitgeoefend op werkgevers of niet. Volgens De Graaf moet dat wel het geval zijn. De staatssecretaris vindt, dat wettelijke dwang niet uit kan blij ven nu werkgevers nog steeds gro te aantallen ex-werknemers ver wijzen naar de wet arbeidsonge schiktheid (wao) en de algemene arbeidsongeschiktheidswet (aaw). Hierdoor neemt het bestand ar beidsongeschikten alleen maar Spoorstaaf Een passagier van de Intercity Amersfoort-Groningen is gisteren gewond geraakt doordat een stuk spoorstaaf door een coupéraam naar binnen vloog. Op de spoor wegovergang in Herften bleken twee stukken spoorstaaf van elk veertig centimeter te zijn neerge legd. Een gezamenlijk onderzoek van de gemeentepolitie Zwolle en de Spoorwegpolitie leidde tot de aanhouding van twee jongens van 12 en 13 jaar uit Herften. Zij hebben bekend de spoorstaven uit balda digheid op de spoorwegovergang te hebben gelegd. nist Tom Wicker van de New York Times te citeren: "onvolwassen heid, een beroerde manier van pra ten en onwetendheid". De peilingen zijn er dan ook naar. Hoewel Bush nog steeds een voorsprong heeft op Dukakis, vindt maar 29 procent van de Ame rikaanse kiezers Quayle geschikt voor het presidentschap. Maar liefst 59 procent vindt dat niet. Voor Bentsen zijn die cijfers veel gunstiger. Geen wonder dat de De mocraten in hun campagne van Quayle een "issue" hebben ge maakt. Bentsen bijvoorbeeld zegt veelvuldig: "Als Bush president wordt, dan zal ik iedere avond voor zijn gezondheid bidden". Blij Er zijn maar weinig mensen in de Republikeinse campagne die ge lukkig zijn met Quayle, maar dat kunnen ze natuurlijk niet in het openbaar laten merken. De Repu blikeinen zeggen dan ook: Quayle is een veel betere kandidaat dan de mensen wel denken. Hij lijdt nog steeds onder de slechte pers die hij direct na zijn uitverkiezing kreeg. De media hebben hem nooit een eerlijke kans gegeven. Wel, dat zal dus vanavond tijdens het tv-debat moeten blijken. Als Quayle het tegen de erkende zwaargewicht Lloyd Bentsen goed doet, dan kan hij gewoon verder werken aan de toch al steeds onver- getest of de computer ook daad werkelijk de verschillende cijfers herkent. Elke keer als de computer een cijfer niet (of foutief) herkende, werden er nieuwe kenmerken in gevoerd. Het systeem zoals dat nu aan de Postbank is geleverd, voldoet heel goed. "Het is een heel betrouwbaar en snel systeem. Met de nieuwe ge neratie chips die op de markt ko men, kan het systeem goedkoper worden ingevoerd. Dat vereist eni ge aanpassingen maar volgend jaar kan het nieuwe systeem overal worden ingevoerd", zo voorspelt Van Bilzem. In andere landen is het onder zoek al jaren geleden gestaakt om dat de laboratorium-opstelling niet in de praktijk bruikbaar bleek. Het in Nederland ontwikkelde systeem kan overigens niet zonder aanpas singen overgenomen worden in an dere landen. Niet alleen de formu lieren zijn anders, ook de manier waarop de cijfers worden geschre ven, is anders. Toch kan het pro gramma zoals dat in Leidschen dam is afgerond, een internationale doorbraak betekenen. Haaglanden treedt nooit zo fel naar buiten met een politieke mening, maar ik ben er van overtuigd dat ze het net zo goed met hun leden me- Hoewel Halm nog in 1986 zei nooit met de Haaglanden samen te willen werken, zegt hij er nu geen bezwaar meer tegen te hebben. Azivo-voorzitter Toussaint geeft toe dat het een kwestie is van zwemmen of verzuipen, voor beide ziekenfondsen. toe, terwijl het de bedoeling was dat het zou gaan dalen. Werkgevers hebben zich altijd verzet tegen de plicht om een be paald aantal gehandicapten in dienst te moeten nemen. Volgens hen kan dat, organisatorisch ge zien, niet zomaar worden opgelegd. De dwang op grond van de wagw moet jaarlijks een bezuiniging van 150 miljoen gulden opleveren. Op basis van de wagw kan De Graaf bij algemene maatregel van bestuur bepalen welk percentage van het personeel uit gehandicap ten moet bestaan. Ook kan hij uit zonderingen toestaan. Hoe hoog de geldboete wordt voor werkgevers die niet aan de wet voldoen is nog niet uitgemaakt. In 1986 werd ge dacht aan 500 gulden per persoon per dag. De dwang op basis van de wagw komt, nadat De Graaf vorige week in een brief liet weten af te willen van wao- en aaw-uitkeringen voor mensen die minder dan 25 procent arbeidsongeschikt zijn. mijdelijker wordende overwinning van Bush. En Quayle zal het al gauw goed doen. De verwachtingen zijn zo laag, dat hij zelfs bij een middelma tige prestatie al meevalt. En reken maar dat hij van voor tot achter door de Republikeinse campag nestaf is "gebriefd". Quayle zal het wellicht ook op oneigenlijke gronden goed tegen Bentsen doen. Hij is jong, ener giek, fotogeniek. Het Republikein se kamp hoopt dat het kontrast met de bejaarde senator Bentsen, wiens gezicht vol zit met rimpels van de vierde categorie, in zijn voordeel uitpakt. Maar als Bentsen de vloer met Quayle aanveegt, of als Quayle weer een paar hele domme dingen zegt, dan komt ook Bush in moei lijkheden. Immers: hij is de man die in zijn eentje Quayle heeft uit gekozen. Hij heeft hem gecreeerd, zoals dr. Frankenstein zijn monster creëerde, en draagt dus de verant woordelijkheid. Waar het tv-debat van vanavond dus in laatste instantie over gaat, is over het oordeel van George Bush. Chef defensiestaf Huyser: DEN HAAG (ANP) De verminderde groei van de defen siebegroting van 0,6 procent in 1989 en 1990 mag en kan niet doorgaan. Het zou echt ten koste gaan van taken die de Nederlandse krijgsmacht nu heeft. Dat zou het afstoten van taken betekenen, die andere landen binnen de NAVO dan moeten overnemen. In een bondgenootschap zal dat altijd een slechte zaak zijn. Het drijft landen uit elkaar. DEN HAAG Het is hoogst onze ker of het Haagse ziekenfonds Azi vo na de voorgenomen fusie met voormalig concurrent de Haag landen, haar eigen socialistische identiteit kan behouden. Azivo voert al jaren een nogal afwijkend Inwoners van de Chileense hoofdstad Santiago namen gisteren alvast het zekere voor het onzekere. Bang voor eventuele ongeregeldheden tijdens het referendum sloegen velen voor enkele dagen een voedselvoorraad in. (foto ANP) Fusies van ziekenfondsen zijn aan de orde van de dag sinds het kabinet liet blijken voor invoering van het plan-Dekker te zijn. Alleen in Zuid-Holland zijn inmiddels al zes ziekenfondsen gefuseerd. De fusie van de Haagse fondsen Azivo kenfonds. Directeur Halm noemt het felheid. „Azivo klom altijd als eerste op de barricades wanneer er een overheidsbeslissing genomen dreigde te Worden die voor onze le den nadelig was", zegt hij. „We wil len dicht bij onze leden staan. De

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9