Zoekt u'n tapijt voor blote voeten? Eenvijfde visvangst illegaal aangevoerd Hatema Slijterijen van Bols gekocht door Ahold Fonds tegen beursovervallen Mislukte aanslag op Heerema-kantoor België Nieuwe boycot Nestlé-produkten WOENSDAG 5 OKTOBER 1988 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP/GPD) De Nederlandse vissers hebben dit jaar ongeveer twintig pro cent van hun vangsten illegaal in Nederland of het buitenland aan land gebracht. Een deel daarvan is mogelijk via een grijs circuit op de visafslagen omgezet, zo zegt minister Braks (landbouw en visserij) in een rapport aan de Tweede Kamer over de naleving van vangst beperkende maatregelen. ROTTERDAM (GPD) - Jarigen 'die alles al hebben' kunnen naast de platen- of boekenbon binnen kort ook de sportcadeaubon ver wachten. Dit idee van de Rotter damse ondernemer Sanders is uit gewerkt met de hulp van twee eer stejaars studenten aan de faculteit bedrijfskunde van de Rotterdamse universiteit. Zij wonnen hiermee gisteravond de strijd om het Beste Ondernemingsplan 1988. De twee, Arthur Verweij en Mike Leenen, ontvingen een geldprijs uit handen van staatssecretaris A. J. Evenhuis (economische zaken). Alle studenten bedrijfskunde moeten in het eerste jaar een on dernemingsplan opstellen. Groepsgewijs gaan zij op zoek naar een jong of nog te starten bedrijf om in samenwerking met de 'eige- Sportcadeaubon valt in de prijzen naar' een ondernemingsplan op te stellen. Dat moet een beeld geven van het produkt, de markt, de orga nisatie en de financiële kant van het bedrijf. Het mes snijdt hierbij aan twee kanten: de studenten doen praktijkervaring op en de on dernemers krijgen steun in de zo moeilijke beginperiode. De sportcadeaubon van Sanders en de studenten Verweij en Leenen, zal in verschillende prij zen worden uitgegeven via de sportspeciaalzaken. De drukorder zal worden geplaatst bij Joh. En schede. De bon wordt een zonnige toekomst voorspeld: op de markt van geschenkbonnen zal hij bin nen vier jaar een aandeel van 18 procent verwerven. De gedachte achter het plan is duidelijk: de meeste Nederlanders doen aan sportbeoefening en de geschenk bon als verjaarscadeau is allang in geburgerd. Jaarlijks worden er 7.2 miljoen verkocht met een gemid delde waarde van 20 gulden. Bij de uitreiking van de prijzen roemde staatssecretaris Evenhuis het initiatief om de 'eerstejaars' van de Faculteit Bedrijfskunde een ondernemingsplan te laten maken. "De afstand tussen universiteit en bedrijfsleven wordt zo kleiner ge maakt. Er is nog steeds een kloof, maar misschien dat deze opleiding die kan doorbreken". Minder rokers nemen de trein UTRECHT (GPD) - De Neder landse Spoorwegen gaan het aantal zitplaatsen voor rokers met eender de beperken. Mensen die in de trein willen roken, hebben straks nog maar 20 procent van de stoelen tot hun beschikking. Nu is dat nog iets meer dan 30. De NS heeft in mei een onder zoek gedaan naar het rookgedrag van mensen in de trein en daaruit bleek dat er steeds minder wordt gerookt. Nieuwe treinstellen zal meteen in de nieuwe verhouding worden gebouwd. De Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van land bouw en visserij had al het vermoe den, zo is gisteren ook gezegd, dat de werkelijke vangsten zeker tien procent hoger lage» dan de cijfers lieten zien. Inmiddels leeft bij justi tie en inspectie het vermoeden dat mogelijk nog eens zo'n tien pro cent via de visafslagen is 'wegge werkt'. In de rapportage meldde Braks dat de vissers gezamenlijk 54 pro cent van hun scholquotum, 65 pro cent van het kabeljauwquotum en 50 procent van de toegestane hoe veelheid tong zouden hebben op gevist. In zijn eerste rapportage dit jaar, in april, schreef Braks de Ka mer nog dat de vangsten redelijk op schema lagen. Als het vermoeden juist is dat de vissers veel meer hebben gevangen dan zij hebben opgegeven, komen de totale cijfers dit jaar op onge veer tachtig procent van de toege stane vangsthoe veelheden. Vol gens een woordvoerder van het mi nisterie van landbouw en visserij hoeft de visserij dan ook niet met onmiddellijke ingang te worden gestopt. Wel is de vraag of de vis sers tot het eind van het jaar kun nen blijven doorvissen. Geknoeid De Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van land bouw en visserij heeft het sterke vermoeden dat op de vier visafsla gen, waar gisteren de administratie in beslag werd genomen, met de cijfers is geknoeid. Volgens de Arnhemse advocaat-generaal me vrouw W. Sorgdrager, de landelijk coördinator voor de opsporing van visserijdelicten, "weet iedereen dat er overal wordt geknoeid met gege vens, maar we weten niet precies waar wat gebeurt". De AID denkt dat bij de vismij nen in Scheveningen, Breskens, Harlingen en Urk, flink wat hoe veelheden aangevoerde vis niet op de officiële boekhouding zijn terug te vinden. "Dat zou inhouden dat op die afslagen meer vis wordt ver handeld dan wordt opgevoerd", stelt Sorgdrager. De advocaat-generaal hoopt dat bij de invallen 'zwarte' boekhoud- Economie kort Diesel De prijs van een liter dieselolie gaat met ingang van morgen twee cent omlaag. De prijs van diesel is dan 80,40 cent aan de zelftank- pomp, zo hebben de benzinehan delaren in Rotterdam dinsdag be kend gemaakt. Kuwayt Kuwayt moet zijn belang in.de Britse oliemaatschappij British Pe troleum (BP) verkleinen van 21,7 tot 9,9 procent. Het heeft daarvoor een jaar de tijd, zo hebben rege ringsfunctionarissen gisteren in Londen meegedeeld, na een onder zoek door de Britse monopolie- Belasting De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen om de vennootschapsbelasting met te rugwerkende kracht tot 1 oktober van dit jaar te verlagen van 42 naar 40 procent voor de eerste 250.000 gulden aan fiscale winst en tot 35 procent voor alle fiscale winst daarboven. Tegelijk verdwijnt de vermogensaftrek voor de belastin gen. Bankroet De centrale bank van Frankrijk werkt samen met 44 Franse en hon derd buitenlandse banken koorts achtig aan een afwending van het dreigend faillissement van Al Saudi Bank in Parijs. Al Saudi Bank is een dochteronderneming van de statutair in Nederland ge vestigde Saudi Bank NV (Parijs). Al Saudi staat voor twee miljard gulden bij andere banken in het krijt. Miljardenproject Het Amerikaanse concern Gene ral Electric gaat in de Spaanse stad Cartagena een fabriek bouwen voor de produktie van silicium en kunststoffen, zo heeft het concern gisteren bekendgemaakt. Daarmee is een bedrag gemoeid van 1,7 mil jard dollar, één van de grootste bui tenlandse investeringen die ooit in Spanje zijn gedaan. De Spaanse overheid verstrekt een subsidie van dertig procent en levert tevens een bouwterrein van 700 hectare. Akzo Het chemieconcern Akzo heeft met zijn Japanse branchegenoot Toho Rayon een licentie-overeen komst gesloten voor de vervaardi ging van precursor, de belangrijk ste grondstof voor koolstofvezels. Akzo en Toho Rayon werken als sinds 1983 samen op het gebied van koolstofvezels. In 1986 werd de eer ste produktielijn voor de koolstof vezel Tenax in het Westduitse Oberbruch in gebruik genomen. gegevens zijn buitgemaakt waar door de 'sterke vermoedens' kun nen worden hardgemaakt. Mijn- meester P. de Baare sluit dat voor Breskens uit. "Op onze visafslag wordt alles volgens de wettelijke voorschriften geregistreerd. Een zwarte boekhouding zal de AID niet vinden, want die is er niet". Sinds begin dit jaar gelden voor de vissers verscherpte aanvoerbe- palingen. Voor zij hun vangsten aan wal brengen, moeten zij zich hebben gemeld bij de AID, die daarna de boeken vergelijkt met wat werkelijk aan land wordt ge zet. Minister Braks van landbouw en visserij struikelde in de zomer van 1987 bijna over een eerder onder zoek naar fraude bij de opgave van visvangsten. In dat onderzoek door een speciale commissie van de Tweede Kamer kwam aan het licht dat vissers in het verleden de vangstregels op grote schaal aan hun laars hadden gelapt dat de vis afslagen er met hetzelfde doel een grijze boekhouding op nahielden, met medeweten van ambtenaren van het ministerie. Braks kon uit eindelijk aanblijven nadat hij de Tweede Kamer had beloofd stren ge maatregelen te nemen om her haling te voorkomen. Voorzitter B. Daalder van het Visserijschap kan zich niet voor stellen dat visafslagen hebben meegewerkt aan het buiten de boe ken houden van vangsten. De ver antwoordelijke directeuren kijken na de ervaringen in het verleden volgens hem wel uit. In een eerste reactie op de inval len van justitie bij de vier afslagen toonde Daalder zich 'zeer verrast' en volkomen 'aangeslagen'. Vol gens Daalder zijn een stuk of vijf tien vissers verantwoordelijk voor de illegale aanvoeren. Deze vissers hebben helemaal geen of slechts een klein quotum. Daalder verwijt zowel minister Braks als het Open baar Ministerie dat zij nu pas met veel tamtam tot actie over zijn ge gaan. "Wij hebben minister Braks al in februari de vissers aangewe zen en hem gevraagd hen van de zee af te halen", aldus Daalder. "Nu slaat heel Nederland weer op hol". WOERDEN De voedingsbond FNV heeft gisteren een 'nieuw stukje vakbondscultuur' gepresenteerd, in de vorm van een langspeelplaat getiteld 'Yoghurt met banaan'. Uit handen van Harrie Jekkers (rechts, tekst en zang) nam FNV-voorzitter Johan Stekelenburg (midden) het eerste exemplaar in ontvangst van de lp met liedjes over werk, gemaakt op verzoek van de FNV. De plaat werd in een passende omgeving uitgereikt: de toetjesfabriek Mona in Woerden. Werknemer Bern Ahmed (l) assisteerde bij deze overhandiging. <r0to anp> Frans plan voor steun armsten PARIJS (Rtr) - De socialisti sche minderheidsregering van Frankrijk heeft gisteren bij de opening van de najaarszitting van de Nationale Vergadering een plan gepresenteerd om mil jarden uit te trekken voor ver betering van de positie van de armste bevolkingsgroepen. De financiering moet grotendeels komen van een weeldebelas ting voor de 120.000 rijkste be lastingplichtigen. Van het plan zullen naar schatting 500.000 langdurig werklozen en andere behoefti- gen profiteren. Minister Claude Evin van volksgezondheid en sociale zekerheid verklaarde dat de regering deze mensen weer een plaats in de maat schappij wil bieden door ze het recht te geven op een mimi- muminkomen. Alleenstaanden krijgen 2000 frank (662 gulden) per maand en echtparen 300Q frank (993 gulden) plus 600 frank (198 gulden) voor elk kind. De regering raamt de tota le kosten op zes tot acht miljard frank. De werkloosheidsuitkerin gen in Frankrijk zijn relatief hoog, maar lopen, afhankelijk van het werk verleden, vaak na een jaar af. Daarna komt de overheidssteun vrijwel te ver vallen. De regeringsplannen betekenen daarom voor de langdurig werklozen een grote vooruitgang. AMSTERDAM (ANP) - De verze keraars Aegon en Nationale Neder landen, de Amrobank en de pen sioenfondsen van Philips hebben gezamenlijk een onderneming op gericht om bedrijven die te goed koop overgenomen dreigen te wor den, te hulp te schieten, zo is giste ren bekend gemaakt. De nieuwe onderneming 'Winterpalace' ge naamd zal op verzoek van het be dreigde bedrijf een hoger bod uit brengen. Het voor Nederland unieke pro ject is 'zuiver commercieel' van aard. De bedoeling is winst maken, aldus Amro-woordvoerder H. Wolf. Volgens Wolf is het initiatief gebo ren uit onvrede met de te lage inter nationale beurswaarde van veel on dernemingen. "Er zijn grote fusie bewegingen aan de gang, zeker met het oog op 1992 en het zou jam mer zijn als bedrijven tegen te lage prijzen worden overgenomen". Winterpalace zal, als een bedrijf erom vraagt, overwegen een hoger tegenbod te doen. Wanneer Winter palace een tegenbod uitbrengt zijn er volgens Wolf twee mogelijkhe den. Of er wordt door de buiten landse opkoper geen hoger, derde LEIDEN (ANP) - Een tot nu toe on bekende actiegroep 'Kommando ge komt er niet door' heeft vorige weekeinde geprobeerd een aanslag te plegen op een Heerema-kantoor in het Belgische Essen. Dat is pas gisteren bekendgemaakt door woordvoerders van Heerema en de Belgische politie. De aanslag werd door het kommando opgeëist in een brief aan het Algemeen Neder lands Persbureau. Het bedrijf Heerema Internatio nal is gevestigd in een villa. Het is een klein bedrijf waar ongeveer 15 mensen werken, aldus commissa ris van politie Drossaert van Essen. Een vrouw die in een naastgelegen huis woont ontdekte maandagmor gen vroeg een openstaand raam toen er nog niemand in het gebouw .aanwezig kon zijn, zo zei de com missaris. De politie stelde een on derzoek in. Er werden sporen van braak ontdekt en in het gebouw werd een brandbom gevonden, die echter niet tot ontploffing was ge komen. Volgens Drossaert was het een brandbom die op 'tamelijk des kundige wijze' in elkaar was gezet. Waarom de bom niet afgegaan was, kon hij niet zeggen. In de verklaring van de actie groep staat dat de aanleiding voor de aanslag ligt in de gebeurtenis sen rond het ontslag van ongeveer zeshonderd Spaanse werknemers van Heerema. De Spanjaarden be zetten uit protest tegen de afvloei ingsregeling die hen was aangebo den bijna twee weken lang drie kraanschepen van Heerema. Uit eindelijk werden zij door de mobie le eenheid van één schip verwij derd. De andere twee schepen ver lieten zij vrijwillig. Heerema ver klaarde daarop dat alle werkne mers geen cent meer zouden krij gen. Volgens het 'kommando' han delde Heerema gedurende de gehe le affaire als een typische kapitalis tische multinational. Het 'kommando' verwijt verder de Nederlandse overheid een 'inni ge samenwerking' te hebben gehad met Heerema bij de inzet van de mobiele eenheid. Ook de vakbon den wordt een weinig strijdbare houding verweten. Zij 'verschui len' zich achter het feit dat de Span jaarden geen Nederlandse cao heb ben. De vakbonden zijn volgens' het 'kommando' verworden tot een 'ingekapseld instituut wat fungeert als bliksemafleider van radikale ar- beidsstrijd'. Na de aanslag in België houdt de Leidse politie extra toezicht op het pand van Heerma aan de Vondel laan. Waaruit die extra toezicht be staat, wil politiewoordvoerder Dick Graveland niet bekend ma ken, uit angst daarmee eventuele actievoerders in de kaart te spelen. bod gedaan. In dat geval kan het bod van Winterpalace slagen. Na verloop van tijd zal Winterpalace dan proberen het verworven aan delenpakket weer van de hand te doen. "In het geval de overvaller het bod van Winterpalace wél met een derde bod zou overtreffen, is het ef fect ook gunstig. Er wordt dan im mers een hogere prijs voor de over name betaald". Winterpalace, zo benadrukt de Amro-man, is niet bedoeld als extra beschermings constructie voor bedreigde bedrij ven. "Het gaat er om een dam op te werpen tegen te lage aanbiedingen, waardoor ondernemingen veel te goedkoop worden verkocht. Ook zal Winterpalace niets doen, als een maatschappij waarop een te laag bod is uitgebracht, hier niet om heeft gevraagd". Het aandelenbezit in bedrijven zal slechts korte tijd worden be houden. Het belang wordt weer verkocht, wanneer er voor de be dreigde ondernemer een andere overname-partner wordt gevon den, die wel aanvaardbaar is. Maar verkoop aan een door het bedrijf niet gewilde opkoper noemt hij niet bij voorbaat uitgesloten "als die maar genoeg wil betalen". ZAANDAM/NIEUW VENNEP (ANP) - Ahold wordt de grootste slijter in ons land. Het concern gaat van Bols de winkelketens Gall Gall en Party Shops, met onder meer vestigingen in Leiden en Al phen, overnemen. De transactie zal plaatsvinden tegen betaling in con tanten, maar om welk bedrag het gaat wilde men gisteren bij Ahold nog niet kwijt. De Bols-onderdelen zullen wor den samengevoegd met de Alber- to-slijterijen van Ahold. De over dracht zal naar het er nu naar uit ziet eind dit jaar plaatsvinden. Gall Gall en Party Shop heb ben samen 190 vestigingen in Ne derland met 530 medewerkers, die allen in dienst kunnen treden van Ahold. Alberto is tweede in de Planbureau: meer banen door lagere loonkosten DEN HAAG (GPD) Een mati ging van de loonkosten voor werk gevers met 1 procent doet de werk gelegenheid met 2 tot 5 procent toenemen. Het Centraal Planbu reau (CPB) heeft dit aan de hand van de loon- en werkgelegenheids ontwikkeling in de jaren 1979-1985 berekend. De uitkomst betekent- tussen de 96.000 en 240.000 barien, uitgaande van de huidige omvang van de beroepsbevolking en zon der rekening te houden met deel tijdarbeid. Volgens het Planbureau is er een directe relatie tussen loonkosten en werkgelegenheid. Volgens het CPB geven de uitkomsten van het rekenwerk aanleiding tot de stel ling dat loonkostenmatiging in de laagste salarisschalen het meeste nut heeft. Er ontstaat een verlich ting van de werkloosheidsproble men bij de laaggeschoolden. Het CPB wijst er nadrukkelijk op dat de effecten van loonkosten matiging op de werkgelegenheid niet voor alle groepen werknemers gelijk hoeven te zijn. In berekenin gen is bovendien alleen gekeken naar ervaring en opleiding. Andere factoren die van invloed kunnen zijn op de werkgelegenheid, zijn niet meegewogen. Het Planbureau is er bij het re kenwerk wel van uitgegaan dat de verlaging van loonkosten voor werkgevers niet gepaard gaat met een nettoloondaling voor de be trokken werknemers. markt met 90 winkels, zes vrijwillig aangesloten zaken en 360 perso neelsleden. De nieuwe groep, die onder één naam zal gaan opereren, krijgt een jaaromzet van 380 mil joen gulden. De dienstenbonden van FN V en CNV staan vooralsnog positief te genover de overneming. De Dien stenbond FNV noemt die overna me gezien de teruglopende slijters- markt 'niet onlogisch' en op ter mijn goed voor de werkgelegen heid. De FNV-bond zal er wel op toezien dat de Ahold-directie zich houdt aan haar garantie voor het behoud van de werkgelegenheid. Ook de Dienstenbond CNV vindt dat de overname prima past in de drang naar schaalvergroting binnen Ahold. Bols kan zich vol gens bestuurder D. Swagerman nu volledig gaan concentreren op haar hoofdactiviteiten. Nu Ahold de grootste slijter van Nederland is, rust op haar volgens Swagerman op zijn minst de morele verplich ting om deze overneming zonder negatieve gevolgen voor het perso neel te laten verlopen. Zo zal met name voor personeel van Gall Gall en van Partyshop zekerheid over hun positie van groot belang zijn, meent de CNV-bond. Als door de overname overplaatsingen bin nen het bedrijf nodig zijn, zal dat met zorg moeten gebeuren, aldus Swagerman. Engels bod op voedselconcern VS LONDEN (Rtr) - Grand Metropoli tan, het Britse concern dat eind vo rige week zijn hotelketen Inter- Continental voor 2,27 miljard dol lar verkocht aan de Japanse groep Saison, heeft een bod gedaan van 5,23 miljard dollar op de Pillsbury, een van de grote voedsel- en win kelconcerns in de Verenigde Sta ten. Pillsbury, die onder meer de hamburgerketen Burger King be zit, werd al langer aangemerkt als kandidaat om te worden overgeno men. Het concern heeft in het eind mei afgesloten boekjaar een omzet behaald van meer dan tien miljard dollar. Deskundigen toonden zich niet verrast door het bod. Ze had den het wel verwacht, zeker nadat Grand Met zijn hotels, waaronder ook het Amstel Hotel en het Ameri can Hotel in Amsterdam, had ver kocht. ADVERTENTIE LONDEN (Rtr/EPD) - Consumen tenorganisaties in de VS en Europa hebben gisteren een nieuwe boy cot aangekondigd van het Zwitser se concern Nestlé omdat het het ge bruik van melkpoeder voor zuige lingen in de Derde Wereld aanmoe digt. Volgens de organisaties houdt Nestlé zich niet aan de code van de Wereldgezondheidsorganisatie WHO wat betreft het leveren van gratis babymelkpoeder aan zieken huizen in ontwikkelingslanden. De groepen zijn van mening dat de praktijken van Nestlé nog steeds een risico vormen voor baby's in de Derde Wereld. 'Action for Corporate Accounta bility' (ACA) verklaarde dat Nestlé nog steeds het geven van flesvoe ding aanmoedigt, hoewel de hygië nische omstandigheden en de fi nanciële middelen van moeders in de Derde Wereld zo veel te wensen overlaten, dat borstvoeding beter De Amerikaanse ACA en het In ternationale Nestle Boycot Comité voor Europa (INBC) hadden Nestlé tot 4 oktober van dit jaar de tijd ge geven om de leveranties van gratis melkpoeder aan ziekenhuizen stop te zetten. Nestlé zegt zich aan de WHO-co- de te houden, die op zich geen be zwaar maakt tegen gratis en goed kope melkpoederleveranties. Toen Nestlé in 1984 beloofde zich aan de code te houden, werd een eerste boycot van Nestlé-produkten stop gezet. "De eerste boycot duurde zeven jaar. We zijn bereid om Nestle op nieuw zeven jaar te boycotten, als dat nodig is, en dit keer zal niet al leen Nestlé, maar zullen ook ande re Europese bedrijven het doelwit zijn," verklaarde Lisa Woodburn van INBC. De actie wordt in de Bondsrepu bliek gedragen door de Aktions- gruppe Babynahrung. Oostenrijk, Frankrijk, Noorwegen, Zweden en Groot-Brittannië zullen op een la tere datum volgen. ACA boycot in de VS niet alleen Nestlé, maar ook Amerikaanse be- produkten drijven. Nestle heeft naar eigen zeggen ongeveer 140 miljoen gulden aan inkomsten verloren tijdens de eer ste boycot, maar de actiegroepen schatten het verlies op twee tot vier miljard gulden. ARCHITECTEN - De architec tenbureaus hebben tussen april 1987 en april van dit jaar voor twaalf miljard gulden aan bouwop drachten ontvangen. Dat is bijna zes procent minder dan in die zelf de periode een jaar eerder, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren bekendgemaakt. Van de twaalf miljard gulden aan nieu we opdrachten heeft 5,1 miljardi gulden betrekking op woning bouw. Dat is 200 miljoen minder dan in de voorafgaande periode. De werkgelegenheid bij de bu reaus liep licht terug tot 9400 mede werkers. U kunt in de Hatéma-winkel een zacht, dik tapijt kopen, dat speciaal is ontwor pen voor blote voeten. Het heet Sandman. In 5 zachte slaapkamertinten. De Hatéma Direkt Prijs is 125,—. De introductieprijs is nu 109,-, in- klusief leggen. Dus waarom stapt u voor alle zekerheid niet 'ns op uw blote voeten een Hatéma-winkel binnen? WINKELS Stationsplein 214-216Leiden. Dagelijks geopend vanaf 10.30 uur. Zaterdag vanaf 9.30 uur. Koopavond. Maandag gesloten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7